وام دانشجویی کانادا

وام دانشجویی کانادا

کانادا یکی از کشورهای مطرح دنیا در عرصه آموزش عالی است که با وجود دانشگاه‌های معتبر، به کشوری جذاب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. در کانادا برخی از دانشجویان با دریافت فاند تحصیلی می‌توانند به راحتی دوران تحصیل خود را سپری کنند اما اگر موفق به دریافت فاند تحصیلی نشدید نگران نباشید چون می‌توانید از وام دانشجویی (student loan) استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم نگرانی شما را در رابطه با هزینه تحصیل در کانادا که اغلب ناشی از اطلاعات نادرست است برطرف کنیم. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

همچنین درباره فاند تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا بیشتر بدانید.

شرایط دریافت وام دانشجویی کانادا

در کانادا برای اعطای وام به دانشجویان شرایطی وجود دارد که این شرایط از قرار زیر هستند:

 • باید دانشجو و در حال تحصیل باشید. وام تحصیل به فارغ‌التحصیلان تعلق نمی‌گیرد
 • باید شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را به دست آورده باشید
 • باید به مقررات مربوط به اعطای وام دانشجویی در هر ایالت توجه داشته باشید. برای کسب اطلاعات لازم می‌توانید به دفاتر وام دانشجویی در هر ایالت، مراجعه کنید. البته شرایط خاص اعطای وام تحصیلی را در سایت این دفاتر نیز می‌توانید مشاهده کرد.
 • در صورتی که به عنوان دانشجوی تمام وقت در یکی از دانشگاه‌ های کانادا پذیرفته شده‌اید و توانایی مالی کافی برای ثبت نام در تمام دروس مربوط به یک ترم را ندارید دانشگاه به شما اجازه ثبت نام در 40 درصد از دروس ترم را می‌دهد. بدین ترتیب می‌توانید به منظور پرداخت مابقی شهریه و ثبت نام سایر دروس از وام تحصیلی .استفاده کنید
 • برای دانشجویانی هم که به صورت پاره وقت در دانشگاه پذیرش گرفته‌اند، در صورتی که برای20 تا 59 .درصد از دروس ترمی ثبت نام کرده باشند امکان استفاده از وام تحصیلی وجود دارد
 • برای دریافت وام تحصیلی باید در یکی از بانک‌های کانادا حساب بانکی داشته باشید. در این صورت اعتبار حساب بانکی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته هر بانکی مقررات خاصی در زمینه اعتبارات بانکی و پرداخت وام دارد.
 • بانک در صورتی به شما وام تحصیلی پرداخت می‌کند که قبلا از حداکثر مبلغ وام خود استفاده نکرده باشید.
 • اگر برای ترم‌های آینده قصد استفاده از وام تحصیلی را دارید، نمراتی که در ترم قبل کسب کردید ملاک مهمی برای اعطای وام محسوب می‌شود. حداقل نمره لازم برای دریافت وام تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است و .دانشگاه‌ها در این زمینه رویه واحدی ندارند
 • وام دانشجویی را باید پس از پایان تحصیل به صورت اقساطی بازپرداخت کرد. شروع زمان بازپرداخت و مبلغی که باید در زمان مشخص پرداخت شود در زمان اعطای وام از سوی بانک مشخص می‌شود. معمولا بازپرداخت 6 ماه پس از پایان تحصیل خواهد بود.

 برای بسیاری از دانشجویان این سوال مطرح می‌شود که آیا وام همراه با بهره به دانشجو تعلق می‌گیرد یا دانشجو فقط متعهد به بازپرداخت مبلغ اصلی وام است؟ در پاسخ باید گفت که وام‌های دانشجویی در کانادا فقط تا سقف مشخصی بدون بهره هستند، بدین معنا که برای مبلغ بیش از میزان تعیین شده از سوی بانک، بهره تعلق می‌گیرد. بنابراین بهتر است برنامه مخارج خود در طول تحصیل را طوری تنظیم کنید که مجبور به استفاده از وام همراه با بهره نباشید. خوب است بدانید که اخیرا دولت کانادا برنامه‌هایی را در راستای کاهش نرخ بهره وام‌های دانشجویی اجرا کرده که سبب شده دانشجویان زندگی راحت‌تری در طول دوره تحصیل در کانادا داشته باشند

همچنین در صورتی که در طول دوره تحصیل از مرخصی استفاده کردید برای یک دوره باعنوان “دوره تنفس” از پرداخت بهره وام معاف خواهید بود.

بعد از پایان تحصیل، ماهانه 30 تا 100 دلار بازپرداخت وام خواهد بود و البته اگر تمایل دارید که بدهی خود را زودتر پرداخت کند می‌توانید مبالغ بیشتری در هر ماه بپردازید

 • در نخستین روز تحصیلی باید سن شما زیر 60 سال باشد در غیر این صورت امکان دریافت را ندارید.

لینک های مفید

تفاوت وام با بورسیه و کمک هزینه تحصیلی

بورسیه (bursary) در بین دانشجویان با عنوان فاند تحصیلی شناخته می‌شود به معنای پرداخت تمام یا بخشی از شهریه از سوی استادی است که در دانشگاه کانادا شما را به عنوان دانشجوی خود پذیرفته است. سالانه دولت کانادا بودجه‌ای را در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند دانشجویان توانا و علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را جذب کنند. این بودجه وقتی وارد دانشگاه می‌شود با توجه به برنامه‌ریزی دانشگاه، بین گروه‌های مختلف آموزشی تقسیم می‌شود و در دپارتمان آموزشی نیز بودجه در اختیار اساتیدی قرار می‌گیرد که قصد پذیرش دانشجوی خارجی را دارند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارید باید با یکی از اساتید گروه آموزشی از طریق ایمیل تماس برقرار کنید. در صورت تائید استاد، به شما فاند تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است استاد ملزم به تخصیص مبلغ مشخصی به عنوان فاند تحصیلی نیست و مبلغ فاند بستگی به نظر استاد دارد اما معمولا فاند به میزانی مشخص می‌شود که بتوانید در طول مدت تحصیل در کانادا علاوه بر تامین هزینه تحصیل، هزینه زندگی را نیز در حد متعارف برخوردار باشید.
آنچه باعث شده تا دانشجویان خارجی برای دریافت فاند تلاش کنند رایگان بودن فاند تحصیلی است و برخلاف وام، .فاند نیازی به بازپرداخت ندارد.
کمک هزینه تحصیلی (scholarship) به دانشجویان باهوشی تعلق می‌گیرد که در طول دوره تحصیلی، نمرات بسیار خوبی کسب و در طرح‌های تحقیقاتی نیز کمک شایانی به اساتید گروه‌های آموزشی کرده باشند. معمولا کمک هزینه تحصیلی به ورزشکاران در تیم‌های دانشگاهی هم تعلق می‌گیرد. معمولا دانشگاه‌ خود برای شناسایی .دانشجویانی که لایق کمک هزینه تحصیلی هستند اقدام می‌کند
اگر موفق به دریافت فاند تحصیلی نشده‌اید یا شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی را هم ندارید جای نگرانی نیست چون با دریافت وام از بانک کانادایی، تحقق رویای تحصیل در کانادا از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر خواهد شد.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا برای افغان ها بخوانید.

چگونه برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنم

شما باید به سایت وام دانشجویی ایالت مورد نظر از طریق برنامه CSLP یا CSGP مراجعه کنید و یک اکانت بسازید. با ورود به اکانت باید درخواست خود را برای وام در هر ترم ثبت کنید. وقتی برای دریافت وام تحصیلی درخواست دهید سوالات بسیاری در مورد وضعیت مالیتان از شما پرسیده می‌شود و پس از مشخص شدن مبلغ وام اداره ایالتی درخواست شما را برای دولت فدرال کانادا در بخش مربوط به وام‌های دانشجویی ارسال می‌کند. معمولا دولت فدرال مبلغ وام را به سرعت برای اداره ایالتی ارسال می‌کند سپس برای دریافت مبلغ وام باید به اداره ایالتی مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید. نهایتا برای واریز مبلغ وام باید به اداره پست همان ایالت مراجعه کنید که در آنجا رسیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید مبلغ وام را تایید کنید و نهایتا مبلغ وام به حساب شما واریز می‌شود

در تعیین مبلغ وام، مقدار پول مانده در حساب بانکی نیز از سوی دولت فدرال بررسی می‌شود. بدین معنا که هزینه‌های شما برای یک ترم ارزیابی شده و مبلغی مانده در حساب بانکی شما هم در نظر گرفته و نهایتا مبلغ وام برای شما تعیین می‌شود. این امر به این دلیل است که هدف دولت، پرداخت وام به دانشجویانی است که واقعا نیاز مالی دارند

وام دانشجویی را از کجا می‌ توان دریافت کرد

علاوه بر بانک، موسسات مالی خصوصی نیز در کانادا اقدام به اعطای وام به دانشجویان می‌کنند. شرایطی موسسات خصوصی در این زمینه در نظر می‌گیرند با هم متفاوتند.

در کدام یک از مقاطع تحصیلی امکان دریافت وام وجود دارد

وام تحصیلی بیشتر به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسادکتری تعلق و به دانشجویان خارجی که مقطع کالج را در کانادا پشت سر گذاشته باشند تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کالج در کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا ، تحصیل دکتری در کانادا ، پست داک کانادا

در کدام یک از مقاطع تحصیلی امکان دریافت وام وجود دارد؟

اگر وام دانشجویی کافی نبود باید چه کرد

اگر وام دانشجویی برای گذران زندگی در کانادا کافی نبود می‌توانید اقدام به دریافت وام شخصی کنید. وام شخصی بر اساس اعتبار حساب بانکی شما و گردش آن به شما تعلق می‌گیرد. برای دریافت وام شخصی، باید برای مدتی، گردش مالی حساب شما خوب باشد و در واقع از امتیاز دریافت تسهیلات، برخوردار باشید. به همین دلیل، معمولا دانشجویان بعد از مدتی اسکان در کانادا موفق به استفاده از وام شخصی می‌شوند. بهره‌ای که در وام شخصی دریافت می‌شود بیشتر از وام دانشجویی است چرا که در وام دانشجویی دولت فدرال ورود کرده و بهره وام کاهش می‌یابد. اگر شرایط دریافت وام بانکی را ندارید، خانواده یا دوستان می توانند ضامن شما برای اخذ وام شوند.

خوب است بدانید اگر دانشجوی پزشکی، دندان‌پزشکی، حقوق، حسابداری، داروسازی یا تجارت هستید می‌توانید وام بیشتری از بانک دریافت کنید.

برای دریافت وام شخصی باید مشتری خوش حسابی باشید در غیر این صورت روی وام شخصی حساب نکنید. به این دلیل که بانک‌ها ریسک اعطای وام به دانشجوی بدحساب را نمی‌پذیرند.

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در کانادا

دقیقا در چه زمانی باید برای دریافت وام دانشجویی کانادا اقدام کنم

تا 6 هفته قبل از پایان ترم تحصیلی برای پر کردن فرم درخواست وام مهلت دارید و برای دریافت وام شخصی محدودیت زمانی خاصی اعمال نشده است پس برای دریافت این وام در هر زمانی می‌توانید به بانک مراجعه کنید

آیا در تعیین مبلغ وام دانشجویی هزینه زندگی خانواده همراه دانشجو نیز محاسبه می‌شود

مبلغ وام تحصیلی فقط براساس هزینه تحصیلی دانشجو محاسبه می‌شود و ارتباطی به تامین مخارج خانواده ندارد. دانشجو می‌تواند برای پرداخت هزینه زندگی خانواده از حساب بانکی خود، وام بگیرد.

همچنین درباره زندگی دانشجویی در کانادا و کار دانشجویی در کانادا در صورت نیاز و با مراجعه به هر لینک بخوانید.

حداکثر برای چه مدتی در کانادا به دانشجو وام تعلق می‌گیرد

سقف مدت زمانی که در کانادا به دانشجو وام تحصیلی تعلق می‌گیرد 340 هفته است.

آیا درآمد خانواده در تعیین مبلغ وام تاثیر دارد

بله درآمد خانواده در تعیین مبلغ وام تحصیلی موثر است. هر ساله دولت کانادا برای وام دانشجویی نرخی را مشخص می‌کند و اگر درآمد خانواده بالاتر از آن باشد از مبلغ وام کسر می‌شود.

وام دانشجویی در ایالت کبک

وام دانشجویی در ایالت کبک

در این ایالت، دانشجو برای دریافت وام باید با موسسه‌ی وام دهنده قرارداد بازپرداخت امضاء کند. در این ایالت می‌توانید از برنامه بازپرداخت دیفرد (deferred) استفاده کنید. در این برنامه مجاز به بازپرداخت وام طبق شرایط مالی خود هستید. این برنامه معمولا 6 ماهه است.

یکی از دلایل انتخاب دانشگاه های کبک از سوی دانشجویان، برنامه‌های بسیار خوبی است که برای بازپرداخت وام‌های دانشجویی تدارک دیده شده است.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.