شرط معدل برای تحصیل در کانادا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

امروزه دانشجویان زیادی برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند و با سوالات زیادی نیز در این زمینه مواجه می‌شوند. یکی از این سوالات مربوط به شرط معدل برای تحصیل در کانادا است. از آن‌جایی که معدل مربوط به مقطع تحصیلی قبل یکی از شرایط لازم برای تحصیل در کانادا است در این مقاله قصد داریم به موضوع شرط معدل بپردازیم.

معیار محاسبه معدل در کانادا

در دانشگاه‌های کانادا، معدل متقاضی برای تحصیل، باید 3 یا 4 باشد برخلاف دانشگاه‌های ایران که معدل دانشجویان از نمره 20 محاسبه می‌گردد. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا یکی از مدارک مورد نیاز، معدل مربوط به مقطع تحصیلی قبلی است. برخی از دانشگاه‌ها در کانادا به منظور تسهیل تبدیل معدل، حداقل نمره مربوط به مدارک صادره از کشورهای مختلف را در سایت خود قرار داده‌اند. برخی دیگر از دانشگاه‌ها نیز برنامه ماشین حسابGPA را در سایت خود قرار داده‌اند. با استفاده از این برنامه می‌توانید معدل خود را بر اساس معدل معیار در نظر گرفته شده در دانشگاه کانادا محاسبه کنید.

لینک های مفید

شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

برای اشخاصی هم که قصد ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا را دارند معدل دیپلم به عنوان یکی از مدارک امتیاز‌آور مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مورد معدل دیپلم نیز متقاضیان ایرانی باید در دانشگاه محل تحصیل خود با معدل15 فارغ‌التحصیل شده باشند.

شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کانادا

به دلیل رقابت زیادی که در بین متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کانادا وجود دارد برای قبولی در این مقاطع معدل بالاتری در نظر گرفته می‌شود. مشکلی که برخی از دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با آن مواجه هستند بحث معدل است. در واقع ممکن است معدل دانشجو در مقطع کارشناسی کم‌تر از معدل معیار باشد اما معدل کسب شده در دوره کارشناسی ارشد با آنچه که دانشگاه انتظار دارد منطبق باشد. در چنین مواردی ممکن است از پذیرش دانشجو ممانعت به عمل بیاید. بنابراین اشخاصی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارند باید از همان مقطع تحصیلی کارشناسی برای کسب معدل معیار، تلاش کنند. البته دانشجو می‌تواند این کمبود نمره را از طریق ارسال مقالات معتبر و مدرک زبان با نمره بالا جبران کند که این هم تا حد زیادی به سیستم قبولی در دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

میانگین معدل A تا C برای تحصیل در کانادا

متقاضیان برای ورود به تمام مقاطع تحصیلی کانادا، اگر پس از معادل‌سازی معدل خود با سیستم معدل دانشگاه‌های کانادا 3.33 را به دست بیاورند معدل آن‌ها با سطح B  مثبت مطابقت دارد و اگر عدد به دست آمده، 3 باشد معدل در سطح B منفی قرار می‌گیرد. عدد 2.67 نشان‌دهنده معدل C مثبت و 2 نشان‌دهنده معدل C منفی است. معدل بالاتر از 3.33 نیز معدل A محسوب می‌شود. به طور میانگین، معدل بیشتر متقاضیان تحصیل در کانادا در سطح B قرار دارد.

هرچه معدل در سطح بالاتری قرار داشته باشد امتیاز بیشتری به شما تعلق می‌گیرد و متعاقبأ احتمال قبولی در دانشگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.

تحصیل در کانادا با معدل پایین

برخی از متقاضیان تحصیل در کانادا به اشتباه تصور می‌کنند که به دلیل معدل کم مربوط به مقطع تحصیلی قبلی، شانس ورود به دانشگاه‌های کانادا را از دست داده‌اند. در حالی که چنین نیست زیرا برای پذیرش دانشجوی خارجی، در دانشگاه‌های کانادا ملاک‌های مختلفی اعمال می‌شود. لازم است بدانید که معدل تنها شرط برای تحصیل در کانادا نیست. موارد زیادی غیر از معدل خوب وجود دارد که شما با تمرکز بر روی آن‌ها می‌توانید به رویای خود برای تحصیل در کانادا دست پیدا کنید. بهتر است به فکر تقویت رزومه خود در بخش مقالات باشید.

تحصیل در کانادا با معدل پایین

شرط معدل برای تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا

معدل، یکی از مواردی است که دانشگاه آن را برای پذیرش دانشجو مورد ارزیابی قرار می‌دهد. شما با دریافت نامه پذیرش دانشگاه باید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. وقتی نامه پذیرش خود را برای سفارت این کشور ارسال کنید، کارمندان سفارت وارد جزئیات مربوط به پذیرش شما از جمله معدل مربوط به مقاطع تحصیلی قبل نخواهند شد. ارائه نامه پذیرش کافی است و همین نامه کارمندان سفارت را برای صدور ویزای تحصیلی، توجیه می‌کند.

ریز نمرات معدل برای تحصیل در کانادا

شما در زمان ارسال معدل، برای دانشگاه کانادا باید ریز نمرات مربوط به مقطع و در مواردی مقاطع قبلی را ارسال کنید. برخی از اساتید در زمان بررسی رزومه دانشجوی خارجی برای تحصیل در کانادا، فقط معدل را ملاکی برای امتیازدهی محسوب نمی‌کنند بلکه به ریز نمرات نیز توجه می‌کنند. به این دلیل که ممکن است دانشجویی با اخذ نمرات عالی در دروس غیر مرتبط، موفق به کسب معدل خوب شده باشد در حالی که نمرات مربوط به دروس تخصصی، نشان از ضعف او داشته باشد. البته ریز نمرات شما موضوعی است که بیشتر توجه استادی را که قصد همکاری دارید جلب خواهد نمود. در شرایط عمومی پذیرش که توسط دانشگاه‌های کانادایی تعیین می‌گردد، معدل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ریز نمرات معدل برای تحصیل در کانادا

تاثیر اعتبار دانشگاه بر ارزیابی معدل برای تحصیل در کانادا

برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که پایین بودن معدل آن‌ها با اعتبار دانشگاهی که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند جبران می‌گردد. در حالی که چنین معیارهایی نمی‌تواند برای تغییر سطح معدل شما تاثیرگذار باشد. زیرا اعتبار دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید در برخی از دانشگاه‌های کانادا از امتیاز جداگانه‌ای برخوردار است. در واقع اعتبار دانشگاه، فقط یک بار برای شما امتیاز به وجود می‌آورد. بنابراین اگر در حال تحصیل هستید و قصد دارید برای مقطع بعدی خود وارد یکی از دانشگاه‌های کانادا بشوید از همین حالا به فکر معدل خود باشید.

اپلای با معدل پایین امکان پذیر است؟

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

2 دیدگاه برای “شرط معدل برای تحصیل در کانادا

  سلام خسته نباشید
  با معدل ۱۳/۵ مکانیک ایلتس ۶/۵ تمکن ۴۰ هزارتایی برای کالج‌ میشه اقدام کرد؟

  با سلام. امکان پذیرش از کالج وجود دارد اما در خصوص ریسک ویزا باید سایر شرایط شما بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.