تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

برخی از متقاضیان تحصیل در کانادا، تمایل دارند پس از دریافت مدرک دیپلم و به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی، به یکی از دانشگاه‌ها در کانادا راه پیدا کنند. برای بسیاری از اشخاص متقاضی تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا، این سوال ایجاد می‌شود که آیا در کانادا نیز مانند ایران، شرط پذیرش برای متقاضیان، شرکت در آزمونی سراسری است یا معیارهای دیگری جهت پذیرش در دانشگاه‌های کانادا لحاظ می‌شوند. سوالاتی نظیر اعتبار مدرک دیپلم صادره از کشوری غیر از کانادا نیز جزء سوالاتی است که می‌تواند ذهن بسیاری از داوطلبین تحصیل در کانادا را مغشوش نماید. در این مقاله برای یافتن پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

لینک های مفید

شرایط ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی با مدرک دیپلم، ممکن است دانشگاه‌های کانادا شرایط متفاوتی را در نظر داشته باشند. در کانادا، هر دانشگاه، هدف مشخصی را دنبال می‌کند و حتی برخی از آن‌ها با در نظر داشتن شعار مشخصی، برنامه‌های آموزشی خود را انجام می‌دهند. همین اهداف در امکان ادامه تحصیل با مدرک دیپلم تاثیرگذار است. اما برخی از شرایط به طور کلی در تمام دانشگاه‌های کانادا برای ورود دانشجویان به مقاطع تحصیلی بالاتر، رعایت می‌شوند که در این بخش به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • ارائه مدرک دیپلم. شما باید مدرک دیپلم خود را برای دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید ارسال نمایید.
 • ریز نمرات دوره دبیرستان نیز ممکن است از سوی برخی از دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در دانشگاه‌ کانادا درخواست شود.
 • ارائه مدرک زبان. معمولا دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل با مدرک دیپلم را دارند، ارسال مدرک زبان با نمره تعیین شده را لازم می‌دانند. مدرک زبان تافل و آیلتس، مورد قبول اکثر دانشگاه‌ها در کانادا هستند. شما باید توانایی حضور در کلاس‌های درس دانشگاهی را که دروس آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند داشته باشید. اگر در آزمون زبان تافل شرکت می‌کنید نمره شما نباید کم‌تر از 86 باشد همچنین مهارت شما در بخش‌های مختلف آزمون نباید کم‌تر از 21 باشد. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید بتوانید در این آزمون، حداقل نمره 6.5 را کسب کنید و نمره هیچ مهارتی نباید کم‌تر از 5 باشد. اگر قصد تحصیل در یک دانشگاه فرانسه زبان را دارید باید مدرک زبان فرانسه ارائه نمایید.
 • داشتن پاسپورت معتبر. مدت اعتبار پاسپورت باید زمان حضور در کانادا را پوشش دهد. اگر قصد تحصیل در ایالت کبک را دارید علاوه بر پاسپورت معتبر، مدرک دیگری تحت عنوان caq را باید دریافت کنید.

عکس الصاق شده به پاسپورت باید 35 میلی‌متر در 45 میلی‌متر باشد. همچنین عکس باید جدید باشد.

 • گواهی عدم سوء پیشینه. این مدرک را باید از پلیس دریافت کنید
 • گواهی سلامت. این مدرک نشان می‌دهد که بیماری خاصی ندارید.

در زمان مصاحبه با کارمند سفارت کانادا باید او را متقاعد کنید که پس از پایان تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد.

ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

هزینه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

اشخاصی که قصد دارند پس از دریافت مدرک دیپلم، تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع لیسانس در یکی از دانشگاه‌های کانادا آغاز کنند لازم است بدانند که در این دوره تحصیلی نیز می‌توانند به عنوان دانشجوی همراه با تسهیلات در دانشگاه بدون پرداخت شهریه مشغول به تحصیل بشوند. اگر موفق به دریافت تسهیلات مربوط به آموزش رایگان نشدید، جای نگرانی نیست زیرا با وجود وام‌هایی که به دانشجویان تعلق می‌گیرد شما نیز می‌توانید با مدرک دیپلم در یکی از دانشگاه‌های معتبر در کانادا، ادامه تحصیل بدهید. کمک‌ هزینه‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی در هر ترم تحصیلی به دانشجویان متقاضی، تعلق می‌گیرد. شما باید در ابتدای هر ترم، برای دریافت وام، در دانشگاه درخواست خود را ثبت کنید. دانشجو باید اقساط وام را در بازه زمانی تعیین شده بپردازد.

پذیرش دانشگاه‌ های کانادا برای تحصیل با مدرک دیپلم

برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در دانشگاه‌های کانادا، باید در ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را جهت تحصیل انتخاب کنید و برای کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه پذیرش باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا شما نیاز به ارائه رزومه خاصی ندارید و معمولا اساتید برای پذیرش دانشجویان در مقطع لیسانس، از متقاضیان، انتظار ارائه مقالات تخصصی ندارند و بیشتر تسلط شما بر زبان انگلیسی مورد توجه قرار می‌گیرد. البته مهارت‌های ورزشی و توانایی در کارهای هنری نیز تا حد زیادی در موفقیت شما برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا تاثیر‌گذار خواهد بود

پذیریش دانشگاه های کانادا با مدرک دیپلم

پروسه تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

 • شما در اولین مرحله برای تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا باید بتوانید با یکی از اساتید در دانشگاه کانادا و در رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید با ارسال ایمیل ارتباط برقرار کنید. اگر موفق به اخذ پذیرش از استاد مربوطه بشوید و او شما را به عنوان دانشجو بپذیرد، به عنوان دانشجوی تایید شده به دانشگاه معرفی می‌شوید و دانشگاه نیز نامه پذیرش را برای شما ایمیل می‌کند
 • باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از طریق سفارت این کشور اقدامات لازم را انجام بدهید. برای ارسال مدارک جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا از طریق سایت CIC اقدام کنید. پس از تایید مدارک از سوی سفارت کانادا، زمانی برای مصاحبه حضوری مشخص خواهد شد که در این زمان باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. کانادا در ایران سفارت ندارد و متقاضیان تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی معمولا جهت مصاحبه حضوری به سفارت این کشور در ترکیه یا امارات  مراجعه می‌کنند.

ورود به دانشگاه ‌های کانادا بعد از اخذ مدرک دیپلم

برای بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم این سوال مطرح می‌شود که آیا در کانادا نیز برای ورود به دانشگاه باید آزمون خاصی را پشت سر گذاشت و اگر چنین باشد دانشجویان خارجی چگونه می‌توانند خود را برای ورود به دانشگاه آماده کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت که دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های کانادا ملزم به سپری نمودن آزمونی شبیه کنکور در ایران نیستند اما در زمان پذیرش، به سابقه تحصیلی متقاضی توجه می‌شود. مثلا شخصی که دیپلم علوم انسانی داشته باشد در رشته‌های مرتبط با علوم تجربی یا ریاضی پذیرفته نمی‌شود. البته ممکن است برخی از دانشگاه‌ها برای سنجش میزان توانایی علمی متقاضیان برای ورود به دانشگاه، آزمونی را برگزار کنند. جالب است بدانید که برای تحصیل در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی، دانشگاه‌های کاناد ضوابطی را در نظر می‌گیرند از جمله این که دانشجو باید در رشته‌ای مانند زیست‌شناسی تحصیل کرده باشد.

ورود به دانشگاه ‌های کانادا بعد از اخذ مدرک دیپلم

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برای دوره‌های کوآپ

اشخاصی که به دنبال تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم هستند معمولأ  تمایل دارند که به سرعت وارد بازار کار در کانادا بشوند. این دسته از متقاضیان باید در دوره‌های کوآپ شرکت کنند. دوره کوآپ از لحاظ زمانی به دو بخش تقسیم می‌شوند. در بخش اول، کارآموز باید به تحصیل بپردازد و در بخش دوم در دوره‌های عملی شرکت می‌کند. دوره‌های کوآپ از 12 ماه تا 3 سال متغیر است و هزینه شرکت در آن نیز تقریبا 12 هزار دلار تا 25 هزار دلار کانادا است. اشخاصی که با داشتن مدرک دیپلم، قصد اقامت در کانادا را دارند بهتر است در دوره‌های کوآپ شرکت کنند چون در بین تمام برنامه‌های مشابه در کانادا، کوآپ از اعتبار بیشتری برخوردار است و پس از پایان دوره، با دغدغه کم‌تری می‌توانید مجوز اقامت در کانادا را دریافت کنید. شرکت‌کنندگان در دوره کو‌آپ به واسطه تجربه‌ای که کسب نموده‌اند می‌توانند به بازار کار در کانادا ورود پیدا کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برای دوره‌های کوآپ

 تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی

بسیاری از دانشجویان خارجی قصد دارند با مدرک دیپلم خود برای ورود به رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های کانادا اقدام کنند. این دسته از دانشجویان باید ابتدا مدرک لیسانس خود را در یکی از رشته‌های علوم پایه دریافت کنند و بعد از شرکت در آزمونی موسوم به MCAT تحصیل در رشته پزشکی را آغاز کنند. سوالات در این آزمون به صورت تستی هستند. تحصیل در رشته پزشکی  معمولا 4 تا 5 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم به همراه بورسیه تحصیلی

متقاضیانی که قصد دارند با مدرک دیپلم در یکی از دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که تعداد بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در مقایسه با دوره کارشناسی ارشد و دکتری کم‌تر است. به همین دلیل هم رقابت زیادی برای دریافت پذیرش تحصیلی رایگان برای ورود به دوره لیسانس در بین متقاضیان وجود دارد. بنابراین باید تمام تلاش خود را برای تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا به کار بگیرید. داشتن مدال‌های علمی و گواهی اختراع کمک شایانی به دریافت بورسیه تحصیلی جهت تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا خواهد داشت. همچنین داشتن مهارت در زمینه‌های هنری و ورزشی نیز نشان از چند بعدی بودن متقاضی دارد و می‌تواند برای دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک کند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم همراه با انجام کار دانشجویی

اگر قصد دارید با مدرک دیپلم در کانادا ادامه تحصیل بدهید امکان انجام کار دانشجویی هم‌زمان با تحصیل برای شما وجود دارد. شما می‌توانید حداکثر 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام بدهید و این زمان در طول مدت تعطیلات به 40 ساعت در هفته افزایش پیدا می‌کند. البته اگر دانشجوی تمام وقت هستید مجاز به انجام کار دانشجویی به مدت مذکور خواهید بود. جالب است بدانید که برای انجام کار دانشجویی نیازی به دریافت ویزای کاری کانادا ندارید. همچنین دانشجویان ملزم به انجام کار مرتبط با رشته تحصیلی خود نیستند. به علاوه دانشجویان برای انتخاب محل انجام کار نیز با محدودیت مواجه نیستند و می‌توانند به کار دانشجویی در داخل دانشگاه یا در محیط بیرون از دانشگاه بپردازند. البته تا زمانی که برنامه تحصیلی شما شروع نشده باشد امکان انجام کار دانشجویی نخواهید داشت.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم همراه با انجام کار دانشجویی

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم و موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

با توجه به نرخ پایین بیکاری در کانادا و رونق بازار کار در این کشور، بسیاری از دانشجویانی که با مدرک دیپلم به تحصیل در کانادا پرداخته‌اند پس از پایان دوره تحصیل، برای یافتن شغل در این کشور اقدام می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که بسیاری از دانشجویان با هدف یافتن کار بعد از اتمام تحصیل، در دوره‌های آموزشی کانادا شرکت می‌کنند. دانشجویانی که با مدرک دیپلم در کانادا مشغول به تحصیل شده باشند پس از فارغ‌التحصیل شدن برای ورود به بازار کار کانادا می‌توانند اقدام کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم و اقامت پس از تحصیل

طبق قوانین کانادا، دانشجویان خارجی که در دوره‌های آموزشی بیش از 9 ماه در کانادا شرکت کرده باشند بعد از پایان مدت تحصیل، می‌توانند در یک بازه زمانی 3 ساله به اقامت خود در کانادا ادامه بدهند. در این مدت دانشجو این فرصت را پیدا می‌کند تا اقدامات لازم را برای اقامت دائم در کانادا انجام بدهد. دانشجویان اگر قصد اقامت پس از تحصیل در کانادا را داشته باشند باید نهایتا تا 180 روز بعد از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی از سوی دانشگاه، برای دریافت مجوزی به نام PGWP اقدام کنند. اگر تا قبل از دریافت این مجوز، مهلت قانونی اقامت شما در کانادا به پایان برسد باید یکی از دو راه زیر را برای اقامت در کانادا انتخاب کنید:

 • دریافت گواهی میهمانی (visitor record)
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و بررسی ویزای همراه

برخی از متقاضیان تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم تمایل دارند در طول مدت تحصیل در این کشور، در کنار خانواده خود در کانادا زندگی کنند. در این صورت باید برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند. در برخی از دانشگاه‌های کانادا، فرزند دانشجو که با استفاده از ویزای همراه وارد کانادا شده است از امکانات آموزش رایگان در مدارس یا آموزش با هزینه کم‌تر برخوردار می‌شود. برای دریافت ویزای همراه باید برای هر یکی از همراهان خود درخواست جداگانه‌ای را برای سفارت کانادا همراه با مدارک لازم، ارسال کنید.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا مدرک دیپلم صادره از کشوری غیر از کانادا برای ادامه تحصیل در این کشور معتبر است؟

بله. شما می‌توانید با ارائه مدرک دیپلم، به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ یا کالج‌های کانادا بپردازید.

آیا معدل دیپلم برای ادامه تحصیل در کانادا تاثیر‌گذار است؟

 یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا، معدل دیپلم است که نباید کم‌تر از 15 باشد.

دیدگاهتان را بنویسید