شرایط سنی تحصیل در کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا

تحصیل در مدارس کانادا ضوابطی دارد که یکی از آن‌ها شرط سنی است. یعنی اگر سن متقاضی، کم‌تر یا بیشتر از سن مجاز تحصیلی باشد، از تحصیل او جلوگیری خواهد شد. شرط سنی بحثی است که بیشتر برای ورود به مدارس کانادا مطرح می‌شود و در مورد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اساسأ جزء شرایطی که سبب محومیت از تحصیل شود نخواهد شد.

در واقع اگر بین مقاطع مختلف تحصیلی شما فاصله زیادی باشد این امر می‌تواند به عنوان امتیازی منفی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا محسوب شود اما محرومیت از تحصیل، نه. در مورد شرایط سنی تحصیل در هر یک از پایه‌های تحصیلی مدارس کانادا نیز سوالات زیادی برای متقاضیان وجود دارد و در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به آن‌ها پاسخ دهیم. در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید.

شرایط سنی ورود به مدارس کانادا

شرایط سنی که برای ورود کودکان به مدارس کانادا در نظر گرفته می‌شود در ایالات مختلف، متفاوت است اما به طور معمول، کودکان در سن 5 سالگی دوره پیش‌دبستانی را پشت سر می‌گذارند و در 6 سالگی برای ورود به اولین پایه تحصیلی خود در مدارس کانادا آماده می‌شوند. دانش‌آموزان در کانادا از 6 تا 18 سالگی در دو مقطع دبستان و دبیرستان به تحصیل می‌پردازند. پس از پایان دوره مدرسه و اخذ مدرک دیپلم باید دوره‌ای را برای کسب آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه بگذرانند. این دوره می‌تواند یک یا دو ساله باشد. برخی دانش‌آموزان نیز خود را برای ورود به کالج آماده می‌کنند.

ایستگاه تجربه تراست!

 • هزینه تحصیل در مدارس کانادا بسیار متفاوت است؛ قبل از انتخاب مدرسه درباره امکانات و هزینه های آن به صورت دقیق تحقیق کنید.
 • درصورت انتخاب روش Home Stay، از وکیل خود بخواهید که خانواده را به شما معرفی کند و حتما از همان ابتدا از حق و حقوق خود آگاهی کامل کسب کنید.
 • بهتر است دانش آموز در سطح نسبتا خوبی از زبان قرار داشته باشد؛ زیرا معمولا پذیرش در دبیرستان ها تا سطح مشخصی بدون مدرک زبان امکان پذیر است.
 • برای تعیین سطح زبان دانش آموز ابتدا آزمونی از او می گیرند، سپس کلاس های مدرسه متناسب با آن سطح ارائه می شوند. دانش آموزان یک کلاس در یک سطح قرار دارند.
 • برای تقویت زبان فرزند خود قبل از مهاجرت، می‌توانید او را به خواندن کتاب یا دیدن فیلم به زبان انگلیسی تشویق کنید.
 • حتما درباره رتبه بندی، تعداد دانش آموزان موفق و مسائل و مشکلات مدرسه موردنظرتان در اینترنت با وزارت استانی که در آن قرار دارد سرچ کنید.
 • در کانادا حجم اطلاعات آموزشی کمتر است؛ در نتیجه زمان اختصاص یافته برای فهم عمیق و کاربردی دروس بیشتر است.
 • به دلیل مهاجرپذیر بودن کانادا، فرزند شما در مدارس به راحتی می تواند دوست پیدا کند و با فرهنگ های مختلف آشنا شود.
 • از واحدهای درسی مقطع دبیرستان در کانادا، کارهای داوطلبانه است که به دانش آموز کمک می کند وارد اجتماع شود، کار کردن را یاد بگیرد و خود را برای شغل موردعلاقه‌اش آماده کند.
 • هر ساله در مقطع دبیرستان باید 8 درس انتخاب شود؛ 4 درس عمومی و 4 درس هم مطابق با علایق شخصی و رشته مورد علاقه دانش آموز.
 • اگر دانش آموزی نتوانست مسیر تحصیلی و شغلی موردعلاقه خود را تا زمان مشخص تعیین کند، می تواند یک سال بیشتر در دبیرستان بماند.
 • اگر دانش آموزی رشته ای را انتخاب کرد و بعد پشیمان شد، می تواند دوباره دروس رشته موردعلاقه اش را بخواند و سال بعد به دانشگاه برود.
 • اگر دانش آموزی بخواهد مستقیما پس از دبیرستان وارد بازار کار شود، باید پس از دبیرستان، به دو سال تحصیل در کالج و گذاراندن دروس رشته موردنظر خود بپردازد، سپس وارد بازار کار شود.
 • تحصیل در کانادا برای دانش آموز فواید زیادی دارد؛ اما لزوما در دریافت اقامت دائم برای والدین کمکی نمی کند.
 • مدارسی که دانش آموزان بین المللی بیشتری در آنها تحصیل می کنند، انتخاب بهتری برای تحصیل فرزندان شما هستند.
 • انجام پروژه های مختلف گروهی در مدارس کانادا، معاشرت و برقراری ارتباط با افراد مختلف را به دانش آموزان آموزش می دهد.
 • تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانش آموزی، برای کسانی که ویزای توریستی کانادا دارند، از داخل کانادا امکان پذیر است.

لینک های مفید

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

تحصیل در دوره کارشناسی، بعد از پایان دوره آموزش در مدرسه و دریافت مدرک دیپلم امکان‌پذیر است. برای ورود به دوره کارشناسی اگر جزء دانشجویانی هستید که زبان مادری شما انگلیسی نیست باید مدرک زبان ارائه کنید. مدرک زبان آیلتس با نمره 6 را اکثر دانشگاه‌ها در کانادا می‌پذیرند. جالب است بدانید که دانشگاه‌های کانادا، سن متقاضی را برای پذیرش دانشجو و تحصیل در دوره کارشناسی ملاک قرار نمی‌دهند اما در زمان حضور در سفارت کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی، کارمند سفارت به سن شما توجه می‌کند. مثلأ اگر شما نزدیک به 50 سال داشته باشید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا اقدام کنید ویزای تحصیلی به دشواری برای شما صادر خواهد شد. در واقع باید برای چنین فاصله‌ای که بین تحصیلات مدرسه و دانشگاهی ایجاد شده دلیل بسیار قانع‌ کننده‌ای داشته باشید.

دانشگاه‌ها در کانادا برای تحصیل متقاضیان، شرایط سنی را ملاک پذیرش قرار نمی‌دهند اما باید دوره کارشناسی را پشت سر گذاشته باشید و بهتر است بین مقطع کارشناسی و تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بیش از 5 سال وقفه نباشد. دانشجویان، مقطع کارشناسی ارشد کانادا را به سه شکل می‌توانند سپری کنند. برخی دانشجویان ممکن است فقط به انجام کارهای پژوهشی علاقه‌مند باشند و به همین دلیل در دوره پژوهشی شرکت کنند. همان طور که از اسم آن مشخص است، در این دوره واحد درسی نمی‌گذرانید و فقط سرچ می‌کنید. برخی دیگر از دانشجویان نیز به امور آموزشی علاقه دارند و به همین دلیل دوره کارشناسی ارشد را فقط با گذراندن واحدهای درسی پشت سر می‌گذرانند. مدل سوم آموزش در این دوره، آموزش و پژوهش است. دانشجویانی که برای شرکت در این دوره، پذیرش می‌گیرند در کنار انجام امور پژوهشی، واحدهای درسی را نیز می‌گذرانند. برای شرکت در هیچ یک از این دوره‌ها محدودیت سنی اعمال نمی‌شود.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

شرایط سنی برای تحصیل در دوره دکتری کانادا

در مقطع دکتری نیز، دانشجو می‌تواند در هر یک از دوره‌هایی که در بخش قبلی اشاره شد شرکت کند و با هیچ محدودیت سنی مواجه نخواهد شد. جالب است بدانید که متقاضیان تحصیل در دوره دکتری دانشگاه‌های کانادا، در سفارت نیز برای دریافت ویزای تحصیلی، کم‌تر سخت‌گیری خواهد شد. مثلا اگر شما 40 سال داشته باشید و بخواهید برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا اقدام کنید، کارمند سفارت، شرط سنی را مانعی برای صدور ویزای تحصیلی قرار نمی‌دهد.

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، شرط سنی از نظر دانشگاه‌ها ملاک است؟

دانشجویان خارجی که برای تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری قصد دریافت پذیرش از دانشگاه کانادا همراه با بورسیه تحصیلی را دارند باید واجد شرایط قانونی از سوی دانشگاه‌های این کشور باشند. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، محدودیت سنی وجود ندارد.

دانشجویان خارجی که برای تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری قصد دریافت پذیرش از دانشگاه کانادا همراه با بورسیه تحصیلی را دارند باید واجد شرایط قانونی در نظر گرفته شده از سوی دانشگاه‌های این کشور باشند. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، محدودیت سنی وجود ندارد.

شرایط سنی برای تحصیل در دوره دکتری کانادا

آیا برای انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل در کانادا، محدودیت سنی اعمال می‌شود؟

خیر. شما به صرف این که به عنوان دانشجو در کانادا مشغول به تحصیل باشید با لحاظ شرایطی به جز شرط سنی، می‌توانید کار دانشجویی انجام بدهید. 

آیا برای کار پس از تحصیل در کانادا، شرط سنی ملاک قرار می‌گیرد؟

خیر. شما پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه می‌توانید بدون وجود محدودیت سنی در کانادا مشغول به کار بشوید. البته در صورتی که مجوز اقامت قانونی شما در کانادا منقضی نشده باشد.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست مدارس یا دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی ازمدارس یا دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در مرکز علمی موردنظرتان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای مدرسه یا دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز مدرسه، کالج یا دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای مرکز مورد نظر ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه تحصیل پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در مقاطع یا ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از مرکز علمی موردنظرتان در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی یا دانش آموزی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش، برای صدور ویزای تحصیلی یا دانش آموزی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

تحصیل فرزندان در کانادا
 • مزایای کانادا برای تحصیل فرزندان
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

آیا شرایط سنی خاصی برای تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های کانادا وجود دارد؟

برای ورود به مدارس کانادا شما شرایط سنی را مشاهده خواهید کرد و باید به این نکته توجه داشته باشید. با این حال، در مقاطع دانشگاهی و کارشناسی به بالاتر، شرایط سنی خاصی وجود ندارد و شما می‌توانید در بازه سنی معقول اقدام به پذیرش در مقاطع مختلف این کشور کنید.

آیا داشتن فاصله زمانی بین مقاطع تحصیلی یا گپ تحصیلی جزء نکات منفی اپلای در کانادا است؟

داشتن گپ تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور به عنوان نکته قابل توجه است و شما در صورت داشتن این گپ تحصیلی باید دلیل مناسبی برای آن بیاورید. داشتن سابقه شغلی یا تحقیقاتی مرتبط با رشته خودتان می‌تواند دلیل محکمی برای پر کردن این گپ تحصیلی و قانع کردن دانشگاه مورد نظر برای پذیرش باشد.

آیا برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی کانادا شرایط سنی خاصی وجود دارد؟

خیر. شرایط سنی برای دریافت بورسیه‌ها در این کشور و دانشگاه‌های مختلف آن وجود ندارد و شما در صورت داشتن شرایط دانشگاه مورد نظر، می‌توانید از بورسیه‌ها استفاده کنید.

دریافت پذیرش تحصیلی از نظر سنی در کدام مقطع تحصیلی آسان‌تر است؟

اصولا دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی در کانادا در مقطع دکتری آسان‌تر است و در صورتی که ملاک سن را در نظر بگیریم، شما در مقطع دکتری با شرایط آسان‌تری برای دریافت پذیرش و ویزا مواجه خواهید بود.

آیا ممکن است به دلیل سن فرآیند ویزا دچار مشکل شود؟

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که ممکن است به دلیل سن بالا به وجود بیاید، دریافت ویزا است. در واقع، اداره مهاجرت کانادا باید قانع شود که شما برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنید و سن بالا می‌تواند دلیلی بر درست نبودن این ادعا باشد. بنابراین، در صورت داشتن گپ تحصیلی بهترین کار این است که مدارک معتبری را برای پوشش دادن آن از قبل آماده کنید که یکی از بهترین آن‌ها سابقه کار تحقیقاتی مرتبط با رشته مورد نظر یا شغل مرتبط است.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • نسیم درخشان

  آیا در سن 35سالگی بورسیه گرفتن (بطور کاملا رایگان تحصیل کردن)در رشته مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا امکان پذیر هست؟ محدودیت سنی وجود دارد؟

  • مشاور موسسه تراست

   جهت اخذ پذیرش با فاند یا بدون فاند، شرایط سنی به طور کلی مطرح نمی باشد، اما در صورتی که گپ تحصیلی از حدی بالاتر باشد و توجیه پذیر نباشد، می تواند تاثیر منفی داشته باشد. در کل اخذ بورسیه تحصیلی مقطع ارشد در دانشگاه های محبوب کانادا از جمله بریتیش کلمبیا کار ساده ای نیست و نیازمند داشتن رزومه قوی است.