شرایط سنی تحصیل در کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا

تحصیل در مدارس کانادا ضوابطی دارد که یکی از آن‌ها شرط سنی است. یعنی اگر سن متقاضی، کم‌تر یا بیشتر از سن مجاز تحصیلی باشد، از تحصیل او جلوگیری خواهد شد. شرط سنی بحثی است که بیشتر برای ورود به مدارس کانادا مطرح می‌شود و در مورد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اساسأ جزء شرایطی که سبب محومیت از تحصیل شود نخواهد شد. در واقع اگر بین مقاطع مختلف تحصیلی شما فاصله زیادی باشد این امر می‌تواند به عنوان امتیازی منفی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا محسوب شود اما محرومیت از تحصیل، نه. در مورد شرایط سنی تحصیل در هر یک از پایه‌های تحصیلی مدارس کانادا نیز سوالات زیادی برای متقاضیان وجود دارد و در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به آن‌ها پاسخ دهیم. در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید.

شرایط سنی ورود به مدارس کانادا

شرایط سنی که برای ورود کودکان به مدارس کانادا در نظر گرفته می‌شود در ایالات مختلف، متفاوت است اما به طور معمول، کودکان در سن 5 سالگی دوره پیش‌دبستانی را پشت سر می‌گذارند و در 6 سالگی برای ورود به اولین پایه تحصیلی خود در مدارس کانادا آماده می‌شوند. دانش‌آموزان در کانادا از 6 تا 18 سالگی در دو مقطع دبستان و دبیرستان به تحصیل می‌پردازند. پس از پایان دوره مدرسه و اخذ مدرک دیپلم باید دوره‌ای را برای کسب آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه بگذرانند. این دوره می‌تواند یک یا دو ساله باشد. برخی دانش‌آموزان نیز خود را برای ورود به کالج آماده می‌کنند.

شرایط سنی ورود به مدارس کانادا

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

تحصیل در دوره کارشناسی، بعد از پایان دوره آموزش در مدرسه و دریافت مدرک دیپلم امکان‌پذیر است. برای ورود به دوره کارشناسی اگر جزء دانشجویانی هستید که زبان مادری شما انگلیسی نیست باید مدرک زبان ارائه کنید. مدرک زبان آیلتس با نمره 6 را اکثر دانشگاه‌ها در کانادا می‌پذیرند. جالب است بدانید که دانشگاه‌های کانادا، سن متقاضی را برای پذیرش دانشجو و تحصیل در دوره کارشناسی ملاک قرار نمی‌دهند اما در زمان حضور در سفارت کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی، کارمند سفارت به سن شما توجه می‌کند. مثلأ اگر شما نزدیک به 50 سال داشته باشید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا اقدام کنید ویزای تحصیلی به دشواری برای شما صادر خواهد شد. در واقع باید برای چنین فاصله‌ای که بین تحصیلات مدرسه و دانشگاهی ایجاد شده دلیل بسیار قانع‌ کننده‌ای داشته باشید.

دانشگاه‌ها در کانادا برای تحصیل متقاضیان، شرایط سنی را ملاک پذیرش قرار نمی‌دهند اما باید دوره کارشناسی را پشت سر گذاشته باشید و بهتر است بین مقطع کارشناسی و تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بیش از 5 سال وقفه نباشد. دانشجویان، مقطع کارشناسی ارشد کانادا را به سه شکل می‌توانند سپری کنند. برخی دانشجویان ممکن است فقط به انجام کارهای پژوهشی علاقه‌مند باشند و به همین دلیل در دوره پژوهشی شرکت کنند. همان طور که از اسم آن مشخص است، در این دوره واحد درسی نمی‌گذرانید و فقط سرچ می‌کنید. برخی دیگر از دانشجویان نیز به امور آموزشی علاقه دارند و به همین دلیل دوره کارشناسی ارشد را فقط با گذراندن واحدهای درسی پشت سر می‌گذرانند. مدل سوم آموزش در این دوره، آموزش و پژوهش است. دانشجویانی که برای شرکت در این دوره، پذیرش می‌گیرند در کنار انجام امور پژوهشی، واحدهای درسی را نیز می‌گذرانند. برای شرکت در هیچ یک از این دوره‌ها محدودیت سنی اعمال نمی‌شود.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

شرایط سنی برای تحصیل در دوره دکتری کانادا

در مقطع دکتری نیز، دانشجو می‌تواند در هر یک از دوره‌هایی که در بخش قبلی اشاره شد شرکت کند و با هیچ محدودیت سنی مواجه نخواهد شد. جالب است بدانید که متقاضیان تحصیل در دوره دکتری دانشگاه‌های کانادا، در سفارت نیز برای دریافت ویزای تحصیلی، کم‌تر سخت‌گیری خواهد شد. مثلا اگر شما 40 سال داشته باشید و بخواهید برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا اقدام کنید، کارمند سفارت، شرط سنی را مانعی برای صدور ویزای تحصیلی قرار نمی‌دهد.

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، شرط سنی از نظر دانشگاه‌ها ملاک است؟

دانشجویان خارجی که برای تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری قصد دریافت پذیرش از دانشگاه کانادا همراه با بورسیه تحصیلی را دارند باید واجد شرایط قانونی از سوی دانشگاه‌های این کشور باشند. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، محدودیت سنی وجود ندارد.

دانشجویان خارجی که برای تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری قصد دریافت پذیرش از دانشگاه کانادا همراه با بورسیه تحصیلی را دارند باید واجد شرایط قانونی در نظر گرفته شده از سوی دانشگاه‌های این کشور باشند. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، محدودیت سنی وجود ندارد.

شرایط سنی برای تحصیل در دوره دکتری کانادا

آیا برای انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل در کانادا، محدودیت سنی اعمال می‌شود؟

خیر. شما به صرف این که به عنوان دانشجو در کانادا مشغول به تحصیل باشید با لحاظ شرایطی به جز شرط سنی، می‌توانید کار دانشجویی انجام بدهید. 

آیا برای کار پس از تحصیل در کانادا، شرط سنی ملاک قرار می‌گیرد؟

خیر. شما پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه می‌توانید بدون وجود محدودیت سنی در کانادا مشغول به کار بشوید. البته در صورتی که مجوز اقامت قانونی شما در کانادا منقضی نشده باشد.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست مدارس یا دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی ازمدارس یا دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در مرکز علمی موردنظرتان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای مدرسه یا دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز مدرسه، کالج یا دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای مرکز مورد نظر ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه تحصیل پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در مقاطع یا ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از مرکز علمی موردنظرتان در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی یا دانش آموزی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش، برای صدور ویزای تحصیلی یا دانش آموزی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

کتاب سوالات متداول تحصیل فرزندان در کانادا
شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات