دانشگاه کلگری

Calgary university

دانشگاه کلگری کانادا
 • سال تاسیس :1966
 • نوع موسسه :دانشگاه دولتی
 • تعداد دانشجویان :44000
 • رنکینگ کانادا :8
 • رنکینگ بین المللی :180
 • شهر :کلگری
 • استان :آلبرتا
 • تعداد پرسنل :4964
 • کشور :کانادا
 • زبان :انگلیسی و فرانسه
 • مهلت ثبت نام ترم ژانویه :July 1
 • مهلت ثبت نام ترم سپتامبر :March 1
 • واحد پول :دلار کانادا
 • سایت رسمی دانشگاه

تاریخچه دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری در ایالت آلبرتا و در شهر کلگری که یکی از قطب‌های اقتصادی کشور کانادا است، در جنوب‌‌غربی و حوالی رشته ‌کوه‌های راکی واقع شده است. این دانشگاه، فعالیت خود را از سال 1944 به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه آلبرتا آغاز کرد و در 26 آوریل سال 1966 میلادی به طور مستقل شروع به کار کرده است. اکنون این دانشگاه مهم‌ترین دانشگاه شهر کلگری و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های آلبرتا است. دانشگاه کلگری دارای بیش از 14 دانشکده و حدود 85 موسسه‌ی علمی-پژوهشی است و سالانه‌ پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر جهان در رشته‌های مختلف است. 20 درصد از دانشجویان دانشگاه کلگری کانادایی نیستند.

دانشگاه کلگری کانادا

لیست دانشگاه ‌های آلبرتا

 1. دانشگاه آلبرتا
 2. دانشگاه کلگری
 3. دانشگاه آتاباسکا
 4. دانشگاه مک ایوان
 5. دانشگاه مانت رویال
 6. دانشگاه هنر آلبرتا
 7. دانشگاه لت بریج

ویدیو معرفی دانشگاه کلگری

اهداف کلی دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری، در بین 10 دانشگاه برتر کشور کانادا قرار گرفته است. این دانشگاه دولتی، جزو پیشتازان عرصه‌ی تحقیقات به حساب می‌آید و دارای محیطی کاملا علمی و پویا برای رشد و بالندگی دانشجویان است و فرصت‌های بیشماری را در اختیار آنان قرار می‌دهد. دانشگاه کلگری با ارائه روش‌های نوین برای آموزش و فراهم آوردن محیط‌های خلاق آموزشی به حفظ و جذب نخبگان سرتاسر جهان کمک می‌کند. از دیگر اهداف این دانشگاه، فعالیت‌های بین‌المللی است که به کشف استعدادها کمک کرده و برای بهبود جامعه و پیشرفت جهان گام برمی‌دارد.

کمپ ‌های دانشگاه کلگری

این دانشگاه، دارای چهار کمپ در منطقه کلگری و یک کمپ در دوحه قطر است.

کمپ اصلی (Main campus) 

این کمپ در دهه‌ 1960 ساخته شده و شامل 13 دانشکده است.

کمپ فوت هیل (Foothills campus)  

این کمپ در سال 1975 شروع به کار کرده است.

کمپ داون تاون (Downtown campus)  

این کمپ در سال 2010 در امتداد یکی از معابر پرجمعیت شهر کلگری راه‌اندازی شد که به آموزش برنامه‌نویسی در سطح تحصیلات تکمیلی می‌پردازد و همچنین فضایی مناسب را برای انجام کسب‌و‌کار فراهم آورده است.

کمپ  اسپای هیل (Spy hill campus) 

این کمپ در اوایل دهه‌ی 1970 برای حمایت از حیوانات به وجود آمد و به ایستگاه تحقیقاتی رشته‌ی دامپزشکی و حیات‌وحش تبدیل شده و درحال حاضر 60 درصد از کتاب‌ها و مجلات دانشگاه کلگری را در خود جمع‌آوری کرده است.

 کمپ دوحه قطر (Doha campus

 این کمپ، اولین شعبه خارج از کشور دانشگاه کلگری است که در دوحه کشور قطر در سال 2007 افتتاح شده است. امروزه این کمپ به آموزش پرستاران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازد تا برای توسعه سلامت و پیشگیری از بیماری در این کشور گام بردارد.

دانشکده‌ های دانشگاه کلگری

لیست  دانشکده‌های کمپ اصلی در مقطع کارشناسی به شرح زیر است: 

 • علوم‌پایه

        محیط زیست – نانو – علوم طبیعی – اعصاب

 • فنی‌ومهندسی

         مهندسی پزشکی – مهندسی نفت و گاز – مهندسی نرم افزار- مهندسی کامپیوتر

 • زیست شناسی
 • علوم‌اجتماعی
 • حرکت‌شناسی

تحصیلات تکمیلی حرکت شناسی – تجارب کاری حرکت‌شناسی – حرکت‌شناسی عمومی – علوم ذهنی در حرکت شناسی – فن تعلیم و تربیت – ورزش درمانی بیومکانیک – فیزیولوژی ورزش و سلامت

لیست دانشکده‌های کمپ اصلی در مقطع تحصیلات تکمیلی به شرح زیر است

تربیت معلم

تحصیلات تکمیلی آموزش و پرورش – دوره کارشناسی آموزش و پرورش

طراحی محیط

مطالعات معماری – معماری خرد – طراحی رسانه محاسباتی – دکتری طراحی محیط زیست – کارشناسی ارشد طراحی محیطی – کارشناسی ارشد معماری منظره و دورنما- کارشناسی ارشد معماری

پرستاری

کارشناسی پرستاری – کارشناسی ارشد پرستاری – دکتری پرستاری

خدمات اجتماعی

اقتصاد

حسابداری –  تجارت و بازرگانی – مدیریت فرآیند کسب و کار – تجارت عمومی – مدیریت انرژی – کارآفرینی و نوآوری – آموزش و پرورش اجرایی – برنامه مالی – مدیریت هتل‌داری- بازاریابی – مدیریت عملیات – برنامه ریزی مالی شخصی – مدیریت مناطق نفتی – مدیریت زنجیره تامین – مدیریت گردشگری – بازاریابی و مدیریت گردشگری – منابع انسانی و پویایی سازمانی – تجارت بین الملل – سیستم‌های اطلاعات مدیریت

حقوق

هنر

مطالعات آمریکای لاتین – حقوق و جامعه – مطالعات میراث و موزه – مطالعات جنوب آسیا – مطالعات شهری – مطالعات زنان- طراحی رسانه محاسباتی – مطالعات توسعه ای – علوم زمین – مطالعات شرق آسیا – مطالعات بومی بین المللی – روابط بین الملل – مطالعات آفریقا – تحصیلات هنری جمعی – مطالعات کانادا – مطالعات اروپای شرقی و مرکزی

علوم انسانی

لیست دانشکده‌های کمپ فوت هیل در مقاطع تحصیلی به شرح زیر است:

علوم پزشکی

مطالعات مربوط به معلولیت و توانبخشی جامعه- داروسازی- بیوانفورماتیک- علوم بهداشت

دامپزشکی

دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری، فضایی بسیار مناسب را برای دانشجویان فراهم می‌‌آورد و با تمرکز بر تقویت ارتباطات اجتماعی، کار گروهی، مدیریت پروژه، برنامه‌های راهبردی، مسئولیت‌های اجتماعی، مهارت‌های رهبری، تحقیقات و ارزیابی برنامه‌های خود را پیش می‌برد.

دانشجویان مقطع کارشناسی26000
دانشجویان تحصیلات تکمیلی7000
مجموع33000

مشاهیر و فارغ ‌التحصیلان دانشگاه کلگری

استیون جوزف هارپر22مین نخست‌وزیر کانادا (2006-2015) که تحصیلات خود را در رشته اقتصاد دانشگاه کلگری به پایان رسانده‌است.
رابرت تریسکفضانورد کانادایی که در دانشگاه کلگری کانادا تحصیلات عالی خود را به پایان رسانده است.
جیمز گاسلینگازبرنامه‌نویسان برجسته کامپیوتر و پدر زبان برنامه‌نویسی جاوا
ناهید کوربان نشیاز سیاستمدران کانادایی و 36مین شهردار کلگری
گرت کمپموسس StumbleUpon و Uber
کلاوس جورگن بیثموسس ADIN و پیشگام در زمینه آنالیز المان محدود
درو و جاناتان اسکاتمجری برنامه معروف مشاوره املاک

رنکینگ دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری از جمله بهترین دانشگاه‌های این کشور است که رتبه‌ی هشتم را در کشور کانادا و رتبه 180 ام را تا سال 2019 در جمع دانشگاه‌های سراسر جهان به خود اختصاص داده است. این دانشگاه، جزو بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در کشور کانادا است که اختراعات بسیاری را به ثبت رسانده است.

QS 233 در جهان
(Times Higher Education)201 در جهان
(webometrics)102 در جهان

رشته ‌های تحصیلی در دانشگاه کلگری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

در این دانشگاه حدود 400 رشته در مقاطع مختلف وجود دارد که 200 رشته مربوط به کارشناسی و تقریبا 170 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. خلاصه‌ای از فهرست این رشته‌ها در دانشگاه کلگری به شرح زیر است:

 • هنر
 • ورزش
 • علوم ارتباطات
 • علوم مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم پایه
 • علوم اجتماعی
 • حقوق
 • بازرگانی
 • پزشکی
 • پرستاری

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری به دنبال دانشجویانی با انگیزه‌ی بالا و فعال است که می‌خواهند با نهایت سعی و تلاش خود به مدارج علمی بالایی دست یابند. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه کلگری کشور کانادا را دارید و می‌خواهید تحصیلات تکمیلی خود را در این دانشگاه به پایان برسانید، می‌بایست از معرف خود بخواهید تا معرفی‌نامه‌ای خطاب به دانشگاه بنویسد و در آن از شما حمایت به عمل آورد. علاوه بر این نامه، برنامه درسی خود و همچنین هدفتان از تحصیل در این دانشگاه را همراه یک موضوع پیشنهادی برای مطالعه ارائه دهید. اگرچه ممکن است این فرایند کمی زمان‌بر باشد اما شانس شما را برای پذیرش در این دانشگاه افزایش می‌دهد. پس بهتر است با نهایت دقت و صراحت این مراحل را پیش ببرید. لازم به ذکر است که شرایط ثبت نام در مقطع کارشناسی و برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کلگری برای هر رشته و کشور مبدا متفاوت است. اما داشتن مدرک زبان معتبر در همه موارد الزامی است.

شروع و اتمام ترم در دانشگاه کلگری

ترم تحصیلیشروع ترماتمام ترم
ترم پاییز 202031 اوت24 دسامبر
ترم زمستان 20214 ژانویه30 آوریل
بهار-تابستان 20213 مه27 اوت

مدارک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه کلگری

یکی از شرایط دانشگاه کلگری، ثابت کردن قابلیت‌های زبان است (خصوصا زبان انگلیسی که زبان اصلی این کشور است) که در صورت داشتن یکی از مدارک زیر نیاز به این مرحله نخواهد بود:

 • گذراندن سه سال مطالعه زبان انگلیسی در یک موسسه، زندگی در یک کشور انگلیسی زبان که مورد تایید دانشگاه کلگری باشد.
 • فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبرکه مورد تایید دانشگاه کلگری باشد.
 • حداقل کسب 75 درصد از آزمون فنون زبان انگلیسی 1-30 آلبرتا و یا دوره معادل آن از سایر ایالت های کانادا
 • کسب حداقل نمره 5 در آزمون لیسانس بین المللی درجه A انگلیسی در سطح استاندارد یا عالی یا کسب حداقل نمره 6 در آزمون سطح عالی انگلیسی B یا بدست آوردن حداقل نمره 4 در آزمون تعیین سطح پیشرفته.
 • حضور در مدرسه ای که عضو شورای مدارس بین المللی باشد حداقل به مدت سه سال.
 • حضور در مدرسه ای که بصورت استانی مجاز به ارائه یک برنامه تحصیلی کانادایی باشد حداقل به مدت سه سال
 • گذراندن یک دوره زبان انگلیسی یا یک دوره ادبیات تطبیقی و یا دوره معادل در دانشگاه کلگری با حداقل نمره B
 • آزمون تافل: آزمون کامپیوتری 108 با حداقل نمره 27 برای هر مهارت (مهارت اسپیکینک نباید زیر 23 باشد)
 • آزمون آیلتس: نمره 8 (حداقل نمره هر مهارت 7)

توجه! توجه!

در شهر کلگری مردم معمولا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند اما مسئولان دولتی و کارمندان می‌بایست به زبان فرانسوی نیز تسلط کافی داشته باشند.

دانشجویانی که حداقل سه سال در یکی از موسسه‌های زبان انگلیسی کشورهای زیر به تحصیل پرداخته باشند نیاز به اثبات قابلیت های زبانی ندارند:

آنگولا – آنتیگوا – استرالیا – کشورهای مشترک المنافع باهاما – باربادوس – بلیز – برمودا – جزایر ویرجین بریتانیا – کانادا (بجز کبک) – جزایر کیمن – دومینیکا – فیجی – گرانادا – جمهوری گویان – ایرلند – جامائیکا – مالت – مونتسرات – نیوزلند – سنگاپور – آفریقای جنوبی – سنت کیتس و نویس – سنت لوسیا – سنت وینسنت – انگلستان – ایالات متحده آمریکا – جمهوری ترینیداد و توباگو – جزایر ترکس و کایکس – زیمبابوه

ددلاین اپلای دانشگاه کلگری

برای اپلای در دانشگاه کلگری باید اطلاعات شخصی و تحصیلی، معرفی‌نامه (کمتر از 750 کلمه)، رزومه، رونوشت‌ها و توصیه نامه را با نوشتن نام و نام خانوادگی تان همراه با نام دانشکده ارائه دهید. متقاضیان مقطع کارشناسی می‌توانند تا 15 مارس مدارک خود را تحویل دهند. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیزباید تا 5 ژانویه اقدام به اپلای کنند که در صورت پذیرفته شدن می‌توانند بلافاصله از مزایای دانشگاه کلگری بهرمند شوند و در اولین فرصت در این دانشگاه ثبت نام نمایند.

ددلاین برای مقطع کارشناسی

لازم به ذکر است که تاریخ‌های ذکر شده برای ثبت نام اولیه بوده و برای ارائه مدارک تا آخر ماه فرصت خواهید داشت. نتیجه ارزیابی مسئولان دانشگاه بعد از 10 تا 12 هفته به شما ابلاغ می‌گردد.

مهلت ثبت نامشروع ترم
15 مارسپاییز
1 جولایزمستان  

ددلاین برای مقطع کارشناسی ارشد

ددلاین اپلای برای رشته‌های مختلف متفاوت است پس از انتخاب رشته برای آگاهی از آخرین مهلت ثبت نام به سایت دانشگاه کلگری مراجعه کنید.

هزینه‌ ها و شهریه دانشگاه کلگری

شهریه دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت سالانه محاسبه می‌شود. شهریه‌ها بین چهار ترم تقسیم می‌شود:

 •  یک سوم در پاییز
 • یک سوم زمستان
 • یک ششم بهار
 •  یک ششم باقی مانده در تابستان

شهریه‌ی شما با توجه به رشته‌ای که برای تحصیل در این دانشگاه انتخاب می‌کنید و همچنین مقطع تحصیلی شما متغیر است. اما به طور میانگین شهریه در مقطع کارشناسی سالانه 18 هزار دلار و در مقطع تحصیلات تکمیلی .حدود 30000 دلار است

در ادامه به بررسی نرخ شهریه سال 2020 به ازای هر درس سه واحدی می‌پردازیم:
رشتهشهریه (دلار)
اغلب رشته‌ها2017 به ازای سه واحد درسی
حقوق3751 به ازای سه واحد درسی
کارورزی1581 برای چهار ماه
دامپزشکی17925.93 برای چهار ماه

دیگر هزینه ‌های زندگی روزمره در کلگری

هزینه‌ خوراک در شهر کلگری

 • یک وعده غذا در رستوران ساده 17 دلار
 • یک وعده غذای دونفره در رستوران معمولی 70 دلار
 • یک فنجان قهوه 1.70 دلار
 • آب معدنی 4 دلار

هزینه‌ حمل و نقل در شهر کلگری

یکی از ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل در شهر کلگری، سیستم قطار شهری است که به صورت رایگان در سطح شهر قرار دارد. اما در غیر این صورت باید بلیط تهیه کنید.
هزینه بلیط ماهانه حمل و نقل ۱۰۳ دلار

هزینه‌ی بلیط یک طرفه ۳٫۳۰ دلار
هزینه‌ی تاکسی ۳٫۵۰ دلار کانادا و به ازای هر یک کیلومتر ۱٫۵۰ دلار به مبلغ اضافه می گردد و در صورتی که بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۲۸ دلار باید پرداخت نمایید.
هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱٫۲۰ دلار

بورسیه‌ها و کمک هزینه بین‌المللی دانشگاه کلگری

(توجه! کمک هزینه‌ها شامل دانشجویان کمپ دوحه قطر نمی‌شود مگر در شرایط خاص)

کمک هزینه‌های دانشگاه کلگری به دو روش تامین می‌شود:

 • کمک هزینه‌ی داخلی که بر عهده دانشگاه است.
 • کمک هزینه‌ی خارجی که معمولا دولت کانادا وظیفه‌ی تامین آن را دارد.

بورسیه‌های داخلی گاهی شامل حال دانشجویان ممتازی است که در دو سال آخر تحصیلاتشان نمرات مورد قبول (معدل 3.5 به بالا در مقطع دکتری) را کسب کرده‌اند.

بورسیه‌های خارجی نیز برای جذب استعدادهای درخشان به بعضی از رشته‌ها تعلق می‌گیرند.

دانشگاه کلگری بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که مبلغ آنها بین 1500 تا 10000 دلار در سال متغیر است. همچنین جوایز مالی زیادی برای دانشجویان مخصوصا دانشجویان جدیدالورود با توجه به عضویت در تیم‌های ورزشی و سوابق تحصیلی و … اهدا می‌شود.

خوابگاه و شرایط اقامتی دانشگاه کلگری

شهر کلگری، یکی از تمیزترین، امن‌ترین و معتبرترین مراکز شهری کانادا است که بارها جزو برترین شهرهای جهان برای سکونت قرار گرفته است. این شهر با جمعیت 1.200.000 بزرگترین شهر ایالت آلبرتا و سومین شهر پرجمعیت کانادا است. آب و هوای این منطقه معمولا سرد و خشک است. دمای تابستان تقریبا 20 درجه سانتی‌گراد و در زمستان این دما به 3- درجه سانتی‌گراد می‌رسد. کوهستانی بودن شهر کلگری به جذابیت‌های این شهر افزوده است. پارک‌های ملی، فضاهای باز و مناظر زیبای کلگری محیطی بسیار مناسب را برای اوقات فراغت شهروندان فراهم آورده اند.

زندگی در خوابگاه دانشجویی دانشگاه کلگری، فرصت ارتباط اجتماعی با یکدیگر را برای دانشجویان فراهم می‌ آورد. خوابگاه‌ها معمولا نزدیک به کمپ‌های دانشجویی هستند و گاهی فرصت‌های شغلی را برای دانشجویان این دانشگاه به وجود می آورند. این خوابگاه‌ها به طور تمام وقت باز هستند و از سال اول دانشجویی امکاناتی را برای دانشجویان برای ارتباط با خانواده هایشان مهیا می‌سازند.

در مجله مانی، کبک به عنوان یکی از ده مکان برتر آمریکای شمالی در زمینه گردشگری و جذب توریست معرفی شده است. دلیل اصلی جذابیت و شهرت کبک در بین گردشگران، آب و هوای بسیار مطبوع این شهر در کنار بناهای تاریخی برگرفته از معماری فرانسوی است.

آبشار مونمورانسی

این آبشار زیبا و رویایی که در منطقه بسیار سرسبز و طبیعتی حیرت‌انگیز قرار گرفته، از آبشار نیاگارا نیز مرتفع‌تر است. گردشگران در تمام فصول سال می‌توانند از آبشار مونمورانسی که در شهر کبک قرار گرفته بازدید کنند. در فصل بهار با وزش نسیم ملایم و رویش گیاهان رنگارنگ در اطراف آبشار، می‌توانید ساعات خوشی را در این منطقه سپری کنید.

باغ گیاه شناسی مونترال

در باغ گیاه‌شناسی مونترال با 75000 هکتار مساحت، به یک مکان جذاب و دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است. در این باغ، گونه‌های گیاهای فراوانی نگهداری می‌شوند که برخی از آن‌ها مختص اقلیم کانادا است. برکه زیبایی که در میان این باغ قرار گرفته و بوی مطبوع گیاهان در این باغ، هر گردشگری را برای بازدید از آن ترغیب می‌کند.

جزیره بوناونچر

این جزیره که در نزدیکی جزیره گاسبی قرار گرفته است، به پناهگاهی برای پرندگان مهاجر تبدیل شده است. صخره‌های زیبا در نزدیکی جزیره و پرواز دسته‌های بزرگ پرندگان زیبایی خاصی را به جزیره بوناونچر هدیه کرده است. بسیاری از گردشگران برای تماشای این پرندگان، تابستان خود را در ایالت کبک می‌گذرانند.