اپلای بیوشیمی

اپلای رشته بیوشیمی

بیوشیمی شاخه‌ای از علم است که به بررسی فرآیندهای شیمیایی درون و مربوط به بدن موجودات زنده می‌پردازد. این علم،علمی آزمایشگاهی است و زیست‌شناسی و شیمی را گرد هم می‌آورد. بیوشیمیست‌ها با استفاده از تکنیک‌های شیمیایی، می‌توانند مشکلات زیستی را حل و فصل کنند. هر ساله، افراد زیادی به دلیل علاقه‌مندی خود به هر دو رشته شیمی و زیست‌شناسی برای تحصیل در رشته بیوشیمی اپلای می‌کنند. اما این رشته نیز دارای الزامات و شرایط خاصی برای تحصیل در خارج از کشور است که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین در ادامه با ما در تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن در خارج از کشور بپردازیم و جزئیات بیشتری را در مورد رشته بیوشیمی در اختیار شما قرار دهیم.

درباره رشته بیوشیمی

بیوشیمی یا زیست شیمی، مطالعه فرآیندهای شیمیایی درون و مربوط به موجودات زنده است. این رشته که ترکیب هر دو رشته شیمی و زیست‌شناسی است به سه حوزه اصلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • زیست‌شناسی ساختاری
 • آنزیم شناسی
 • متابولیسم (سوخت و ساز)

در دهه‌های آخر قرن بیستم، بیوشیمی در هر سه حوزه‌ی بالا پیشرفت چشمگیری داشت و در همه‌ی آن‌ها موفق بوده است. می‌توان گفت تقریبا همه زمینه‌های علوم زندگی از طریق تحقیقات بیوشیمی کشف و شناسایی شده‌اند. همان طور که گفته شد، بیوشیمی ارتباط نزدیکی با زیست‌شناسی مولکولی دارد که مطالعه مکانیسم‌های مولکولی در پدیده‌های زیستی است. بخش عمده‌ای از بیوشیمی، به ساختارها، عملکردها و برهم کنش‌های زیستی مانند پروتئین‌ها، نوکلئیک اسیدها، کربوهیدارت‌ها و لیپیدها می‌پردازد. بیوشیمی طیف گسترده‌ای از موضوعات مانند ژنتیک، میکروبیولوژی، پزشکی قانونی، علوم گیاهی و پزشکی را شامل می‌شود. به دلیل وسعت زیاد حوزه‌های بیوشیمی پیشرفت در این زمینه طی ۱۰۰ سال گذشته بسیار زیاد بوده است و بیوشیمیست‌ها هر روز به یافته‌های جدیدی دست پیدا می‌کنند.

یافته‌های بیوشیمی در درجه اول در پزشکی، تغذیه و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پزشکی، بیوشیمیست‌ها علل و و درمان بیماری‌ها را بررسی می‌کنند. در مورد تغذیه هم علم بیوشیمی به چگونگی حفظ سلامت و اثرات کمبود تغذیه بر بدن می‌پردازد و در کشاورزی نیز، بیوشیمیست‌ها خاک و کودها را مورد بررسی قرار می‌دهند. بهبود کشت محصول، ذخیره محصول و کنترل محصولات از مهمترین اهداف بیوشیمیست‌ها در کشاورزی است. بیوشیمی هم بر فرآیندهای سطح مولکولی اتفاق می‌افتد و هم داخل سلول متمرکز است. مطالعه اجزایی مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها و دیگر قسمت‌ها بر عهده علم بیوشیمی است. بیوشیمی به چگونگی ارتباط سلول‌ها با یکدیگر می‌پردازد و همچنین بر ساختار یک مولکول و چگونگی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد و این امکان را فراهم می‌آورد تا تعامل مولکول‌ها با یکدیگر را پیش‌بینی کند. بیوشیمیست‌ها باید توانایی تحلیلی، ارتباطی، تحقیقاتی، حل مسئله و برنامه‌ریزی زیادی داشته باشند.

درباره رشته بیوشیمی

اپلای رشته بیوشیمی در خارج از کشور

یکی از دلایل افزایش اپلای در رشته بیوشیمی، کاربردهای متنوع بیوشیمی و گزینه‌های شغلی تقریبا نامحدود آن است و با پیشرفت علم بیوشیمی به گزینه‌های شغلی نیز افزوده می‌شود. افراد در ابتدا باید حوزه علاقه‌مندی خود به رشته بیوشیمی را پیدا کنند تا بتوانند در این رشته اپلای کنند.

برای اطلاع از اینکه چگونه اپلای کنیم روی لینک کلیک کنید.

لیست زیر بیشترین متقاضیان اپلای در رشته بیوشیمی را نشان می‌دهد:

بیشترین اپلای در رشته بیوشیمیتوضیحات
کشاورزییک بیوشیمیست در حوزه کشاورزی، تکنیک‌های پیشرفته و جدیدی را برای کشت محصولات، کنترل مدیریت محصولات کشاورزی و هم چنین مدیریت ذخیره‌سازی محصولات برداشت شده به کشاورزان ارائه می‌دهد. به دلیل اهمیت بالای کشاورزی در زندگی انسان‌ها و همچنین تامینِ بخش مهمی از مواد غذایی، این رشته همیشه از رشته‌های پر متقاضی بوده است. به طور کلی، بیوشیمیست‌ها کمک‌های شایانی در زمینه صنایع انجام می‌دهند تا خروجی و کیفیت تولیدات کشاورزی را بهبود بخشند.  
پزشکیبیوشیمیست‌هایی که در حوزه پزشکی کار می‌کنند، گاهی به عنوان زیست‌شناسان مولکولی نیز شناخته می‌شوند. بیوشیمیست‌ها ملزم به انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های فراوان برای یافتن علل بیماری‌ها هستند. وظیفه اصلی آن‌ها مطالعه نقش ژنتیکی بیماری‌ها از نسلی به نسل دیگر است. مطالعه باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر موجودات برای درک بهتر شیمی بخش مهمی از مطالعات بیوشیمیست است. به عنوان بیوشیمیست، باید تغییرات شیمیایی صورت گرفته در بدن انسان‌ها دال بر وجود بیماری‌هایی مانند سل، سرطان، دیابت، صرع و غیره شناسایی شوند. این رشته نیز به دلیل اهمیت بالا در حفظ و سلامت انسان‌ها، هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد. بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی و موسسات تحقیقاتی پزشکی و صنعت داروسازی مهمترین مراکز موجود برای کار در این شاخه از رشته بیوشیمی است.  
تحقیقاتیکی دیگر از حوزه‌های مهم در رشته بیوشیمی که هر ساله علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند، انجام تحقیقات در زمینه‌های مهم مانند بهبود و افزایش محصولات کشاورزی، ساخت دارو، شناسایی علت بیماری‌های مختلف در موجودات زنده و غیر زنده است. فرصت‌های شغلی برای این افراد بسیار گسترده و متنوع است به همین علت بسیاری از علاقه‌مندان به رشته بیوشیمی در حوزه‌های تحقیقاتی فعالیت دارند. آن‌ها می‌توانند در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در شرکت‌های مختلف بیوتکنولوژی، شرکت‌های داروسازی، صنایع خصوصی، موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی، آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی و آزمایشگاه‌های دولتی مشغول به کار شوند.  
غذا و تغذیهبیوشیمیست‌ها در حوزه تغذیه، مواد و محصولات غذایی را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا مقدار ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و مواد معدنی را اندازه‌گیری کنند. بیوشیمیست‌هایی که در زمینه تغذیه فعالیت دارند، هم سلامت انسان و هم سلامت حیوان را در نظر می‌گیرند. بیوشیمیستی که در حوزه حیوانات فعالیت می‌کند، معمولا در صنعت کشاورزی به انجام تحقیقات علوم حیوانی می‌پردازد و بیوشیمیست تغذیه، به تجزیه و تحلیل تغذیه بیماری‌های خاص انسانی مانند دیابت و یا چاقی کمک زیادی خواهد کرد.  
اپلای رشته بیوشیمی در خارج از کشور

برای اطلاع از رشته داروسازی در کانادا و رشته حسابداری در کانادا و رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا بیشتر بدانید.

ادامه تحصیل در رشته بیوشیمی در خارج از کشور

از آن جایی که بیوشیمی نقش بسیار مهمی در زمینه‌های کشاورزی، محیط زیست، پزشکی و انواع دیگر مشاغل دارد، بسیاری از افراد به تحصیل در این رشته روی می‌آورند. محصلان رشته بیوشیمی به فراگیری مهارت‌های تحلیلی و ریاضی، تهیه گزارش، مهارت‌های ارائه، مدیرت زمان، حل مسئله و تفکر منطقی، مهارت‌های کار با برنامه‌های کامپیوتری و برنامه‌ریزی می‌پردازند. بیوشیمی مطالعه فرآیندهای شیمیایی است که در موجودات زنده صورت می‌گیرد. این تعریف از بیوشیمی به این معنی است که علاقه‌مندان به رشته بیوشیمی در طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به بیوشیمی به ادامه تحصیل می‌پردازند. آن‌ها در طول تحصیل خود بر موضوعات گسترده‌ای از جمله سلول‌های بنیادی، تحقیقات ژنتیکی، ایمونولوژی، فارماکولوژی، پزشکی قانونی، تحقیقات مربوط به سرطان‌ها، علوم محیط زیست و علوم مواد غذایی تمرکز دارند. به طوری که تلاش‌های تحقیقاتی بیوشیمیست‌ها می‌تواند منجر به پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی و علمی شود.

درباره زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

گرایش های رشته بیوشیمی در خارج از کشور

عنوان شغلی یا گرایش رشته بیوشیمیتوضیحات
بیوشیمیستبیوشیمی صنعتی در حال رشد است و با پیشرفت زیاد در این رشته، انتظار می‌رود که فرصت‌های شغلی در این رشته تا سال ۲۰۲۶ حدودا ۱۱ درصد بیشتر شود. بیوشیمیست‌ها نقش اساسی و حیاتی در حفظ و بهبود سلامتی انسان‌ها دارند و تحقیقات زیادی در رابطه با طیف گسترده‌ای از فرآیندهای زیستی و موجودات زنده انجام می‌دهند و دانش ما را در مورد وراثت و انتقال موروثی، بیماری‌ها، تکاملات سلولی و موارد دیگر افزایش می‌دهند. از جمله مهمترین فعالیت‌های بیوشیمیست‌ها مطالعه بر روی مولکول‌های بزرگ مانند کربوهیدرات‌ها و لیپیدها است و از طرف دیگر به بررسی و مطالعه آنزیم‌ها و DNA نیز می‌پردازند. به طور متوسط بیوشیمیست‌ها سالانه ۹۰۰۰۰ دلار درآمد دارند که این رقم بسته محل زندگی و همچنین ساعات کاری ممکن است متفاوت باشد.  
آسیب‌شناسآسیب شناسان دانشمندانی هستند که شغل خود را وقف تشخیص و درمان بیماری‌های درونی بدن کرده‌اند. آن‌ها با پزشکان و دیگر متخصصان به تشخیص، درمان و جلوگیری از بیماری‌های مختلف و بیماری‌های مزمن می‌پردازند. آن‌ها با مطالعه روی بافت‌ها و مایعات بدن انسان تحقیقات و تحلیلات پزشکی زیادی انجام می‌دهند. اگر چه لازمه کار در این حوزه داشتن مدرک پزشکی است، اما علاقه‌مندان می‌توانند از طریق رشته بیوشیمی به این حوزه ورود کنند. در واقع اولین قدم علاقه‌مندان برای ورود به این رشته، داشتن مدرک بیوشیمی است.  
تکنسین داروسازیاین حرفه با دریافت نسخه‌های کتبی به مدیریت موجودی داروها کمک می‌کند. این رشته یکی از گرایش‌های پر اهمیت در بیوشیمی است و تکنسین‌های داروسازی حتی در برخی ایالت‌ها می‌توانند داروها را با هم ترکیب کنند. آموزش داروسازی در حوزه بیوشیمی به بررسی فرآیندهای شیمیایی درون موجودات زنده می‌پردازد. اولین وظیفه تکنسین‌های داروسازی، تحویل درست داروها به بیماران است.  ممکن است برخی داروسازی را با بیوشیمی یکی بدانند اما این چنین نیست! اگر چه این رشته‌ها بسیار به یکدیگر مرتبط هستند اما آن چه مشخص است این است که داروساز می‌تواند بیوشیمیست خوبی هم باشد اما بیوشیمیست لزوما نمی‌تواند داروساز خوبی باشد. از این رو، می‌توان گفت که بیوشیمیست‌ها در اکثر مواقع نمی‌توانند داروساز باشند و داروسازی تخصص‌ و دوره‌های خاص خود را دارد. گفتنی است که تکنسین داروسازی راه میان‌بری برای علاقه‌مندان به هر دو این رشته است. بیوشیمیست‌ها تحقیقات زیادی روی مواد شیمیایی انجام می‌دهند که در نهایت منجر به ساخت داروهای جدید می‌شود.  
پزشکاگر چه مسیر پزشکی از رشته شیمی متفاوت است اما داشتن مدرک بیوشیمی زمینه خوبی برای ورود و اپلای رشته پزشکی است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته بیوشیمی بعد از تحصیلات خود وارد رشته پزشکی می‌شوند و به این صورت در هر دو رشته مهارت لازم را به دست می‌آورند.  
روزنامه‌نگاربرای فارغ‌التحصیلان رشته بیوشیمی که حس می‌کنند حرفی برای گفتن در رشته بیوشیمی دارند و یا به طور کلی به نوشتن تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های علمی علاقه دارند، روزنامه‌نگاری یکی از حرفه‌های مهم در این زمینه است. آن‌ها تازه‌ترین اخبار و اکتشافات جدید علمی را از طریق مطبوعات و رسانه به گوش مردم می‌رسانند. بخش زیادی از روزنامه‌نگاری علمی، به موضوعات بهداشت و درمان اختصاص دارد و همین امر موجب شده است تا برخی علاقه‌مندان دانسته‌های خود را از این طریق با بقیه به اشتراک بگذارند.  
آسیب‌شناس پزشکی قانونییکی از رشته‌هایی که می‌توان در حوزه‌های آسیب‌شناسی پزشکی قانونی کار کرد، رشته بیوشیمی است. به طور کلی این متخصصان آموزش دیده‌اند که با بررسی جسد، علت فوت را تشخیص دهند. این افراد در پرونده‌های جنایی و به کمک متخصصان پزشکی قانونی به بررسی این موارد می‌پردازند.  
حسابدارشاید در ابتدا رشته حسابداری با رشته بیوشیمی بی‌ارتباط باشد، اما فارغ‌التحصیلان رشته بیوشیمی می‌توانند با تسلط بر مهارت‌ تجزیه و تحلیل داده‌های قوی و سیستماتیک در این علم بسیار موثر باشند.  
برنامه‌ریزدانشجویان رشته بیوشیمی در طول تحصیل یاد می‌گیرند چگونه منطقی فکر کنند و وظایف خود را اولویت‌بندی کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه زمان را مدیریت و بتوانند به صورت تیمی کار کنند. به همین دلیل این افراد می‌توانند برنامه‌ریزان بسیار موفقی باشند.  
طراح بازی‌های ویدئوییدانشجویان بیوشیمی به دلیل توانایی تجزیه و تحلیل سیستم‌های پیچیده، حل مسئله و تفکر منطقی می‌توانند طراح بازی‌های ویدئویی موفقی باشند. آن‌ها برای اینکه بتوانند ایده‌های خود را عملی کنند به مهارت‌های فنی نیز نیاز دارند.  
تحقیقات پزشکیدر بخش پزشکی، بیوشیمیست‌ها ممکن است در آزمایشگاه‌های بیمارستانی ورود پیدا کنند اما بیشتر در تحقیقات بیوتکنولوژی پزشکی به کار گرفته می‌شوند. کاربردهای پزشکی بیوتکنولوژی ممکن است شامل طراحی واکسن، آزمایش‌های پزشکی و تجهیزات باشد. بیوشیمیست‌ها با درک تخصصی خود از فرآیندهای شیمیایی در بدن، به تحقیقات پزشکی کمک بسیاری می‌کنند.  
تحقیقات ژنتیکیبیوشیمیست‌ها در انجام تحقیقات ژنتیکی برای مقاصد پزشکی و کشاورزی به کار گرفته می‌شوند. بیوشیمیست‌ها ممکن است تحقیقات علمی گسترده‌ای را در ژنتیک انجام دهند و یا با دفاتر کشاورزی کار کنند تا با تغییر ژنتیک، فراوانی محصولات کشاورزی را افزایش دهند یا آن‌ها را در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها مقاوم سازند.
بیوشیمی ساختاریحوزه‌ای از بیوشیمی که هدف آن درک ساختمان شیمیایی ماکرومولکول‌های زیستی به ویژه پروتئین‌ها و اسیدهای هسته‌ای (RNA‌ و DNA) است. این رشته یکی از مهمترین گرایش‌های رشته بیوشیمی است که بیشتر به بررسی برهم کنش‌های اتمی فیزیک و شیمی می‌پردازد. این رشته نقش زیادی در تعیین سلامتی انسان دارد. زیرا افراد با بررسی خون فرد بیمار و اندازه‌گیری فعالیت آنزیم‌های بدن او به بررسی بیماری‌های احتمالی مانند اختلالات متابولیسم، کم خونی و یا بررسی اینکه فرد در گذشته سکته کرده است یا خیر می‌پردازند.  
شیمی زیست آلیبه حوزه‌ای از شیمی که به مطالعه ترکیبات آلی می‌پردازد، شیمی زیست آلی گفته می‌شود. شیمی زیست آلی تلاش می‌کند تا دانش سنتز آلی، مکانیسم‌های واکنش، تحلیل ساختاری و روش‌های تحلیلی را با واکنش‌های متابولیک اولیه و ثانویه، بیوسنتز، تشخیص سلول‌ها و تنوع شیمیایی موجودات زنده یکپارچه کند در حالی که بیوشیمی کلاسیک به درک فرآیندهای زیستی بر اساس دانش ساختار، پیوند شیمیایی، برهم کنش‌های مولکولی و واکنش پذیری مولکول‌های آلی کمک می‌کند.  
آنزیم شناسیآنزیم شناسی که از مهمترین حوزه‌های رشته بیوشیمی است به مطالعه رفتار کاتالیزورها یا آنزیم‌های بیولوژیکی مانند پروتئین‌های خاص و RNA کاتالیزوری خاص و کوآنزیم‌ها و کوفاکتورها مانند فلزات و ویتامین‌ها می‌پردازد.  
متابولیک بیوشیمیمتابولیک بیوشیمی حوزه‌ای از علم بیوشیمی است که به بررسی انواع مسیرهای متابولیک در سطح سلولی می‌پردازد. بنابراین آنزیم‌شناسی و زیست‌شناسی در این حوزه از مهمترین رشته‌ها است. مطالعه تمام واکنش‌های بیوشیمیایی سلولی و همچنین شاخصه‌های بیوشیمیایی آلی، اساس مولکولی بیماری‌های متابولیک یا واسطه‌های متابولیک در این حوزه انجام می‌شود.
ایمونولوژیاین رشته یکی از حوزه‌های پراهمیت در شاخه زیست‌شناسی و از گرایش‌های مهم بیوشیمی است که به بررسی واکنش باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌پردازد. همه این موارد با در نظر گرفتن واکنش و عملکرد ایمنی بدن صورت می‌گیرد به همین علت است که می‌توان علم شیمی را نیز در این موضوع دخیل دانست. بررسی موارد نقص سیستم ایمنی بدن در اختلالات ایمنی مانند بیماری‌های خود ایمنی، حساسیت‌های بیش از حد، کاهش ایمنی بدن و نگرفتن پیوند از مهمترین مسائلی است که علم بیوشیمی در شاخه ایمونولوژي آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.  
شیمی اعصاباین شاخه از بیوشیمی به مطالعه و بررسی مولکول‌های آلی درگیر در فعالیت‌های نورونی می‌پردازد. این اصطلاح به کرات برای اشاره به انتقال دهنده‌های عصبی و مولکول‌های دیگر مانند داروهای فعال عصبی مؤثر بر عملکرد نورونی استفاده می‌شود. شیمی اعصاب مطالعه مواد شیمیایی از جمله انتقال دهنده‌های عصبی و مولکول‌ها و نوروپپتیدها است که فیزیولوژی سیستم عصبی را کنترل و تحت تأثیر قرار می‌دهد.  
زیست‌شناسی سلولیزیست شناسی سلولی، به مطالعه خواص، ساختار، ترکیب بیوشیمی، عملکرد آن‌ها و تعامل با محیط زیست و چرخه زندگی آن‌ها می‌پردازد. دانستن فرآیندهای زیستی سلول مانند تغذیه، تنفس، مکانیسم‌های دفاعی، تقسیم سلولی و مرگ سلولی از مهمترین فرآیندهایی است که یک بیوشیمیست باید بداند و به همین علت این شاخه تحت عنوان زیست شناسی سلولی به وجود آمده است.  
زیست‌شناسی مولکولیهدف از گرایش زیست‌شناسی مولکولی مطالعه فراآیندهایی است که در موجودات زنده از نقطه نظر مولکولی بررسی می‌شوند. این رشته با رشته‌هایی مانند شیمی و زیست‌شناسی در ارتباط است و به همین علت معمولا در دسته‌بندی شاخه‌های رشته بیوشیمی قرار می‌گیرد. زیست‌شناسی مولکولی به مطالعه مولکول‌ها و ارتباطات بین RNA و DNA می‌پردازد.  
گرایش های رشته بیوشیمی در خارج از کشور

بهترین گرایش رشته بیوشیمی برای اپلای در خارج از کشور

همان طور که پیش از این گفته شد، رشته بیوشیمی تلفیقی از رشته‌های شیمی و زیستی است. به همین دلیل این رشته نسبت به بسیاری از رشته‌ها، مشاغل و گرایش‌های زیادی دارد که این امر سبب افزایش تقاضا و اپلای گرایش‌های مختلف آن شده است. چیزی تحت عنوان بهترین گرایش برای رشته بیوشیمی وجود ندارد و  این شما هستید که بهترین گرایش را انتخاب می‌کنید! افراد با توجه به تلاش و پشتکار خود بهترین گرایش را انتخاب می‌کنند.

 افراد با توجه به حوزه علاقه‌مندی خود در شرکت‌های کشاورزی به توسعه محصولات کشاورزی می‌پردازند، در آزمایشگاه‌های بیمارستانی در زمینه تجزیه و تحلیل و ارائه مشاوره درمانی کمک می‌کنند، در شرکت‌های دارویی به تولید محصولات دارویی روی می‌آورند، در آزمایشگاه‌های دانشگاهی به تحقیق در مورد ژن درمانی و درمان بسیاری از بیماری‌ها مشغول می‌شوند، در شرکت‌های آرایشی و بهداشتی به تولید محصولات با کیفیت‌تر می‌پردازند و یا اینکه در دولت به عنوان مشاور مسائل علمی اخیر به تحقیق می‌پردازند و یا اینکه به انتشار مقالات علمی روی می‌آورند.

بورسیه رشته بیوشیمی در خارج از کشور

اگر به عنوان دانشجویی بین‌المللی قصد ادامه‌ تحصیل در خارج از کشور را دارید، می‌توانید با هزینه ‌بسیار کم یا حتی گاهی اوقات بدون پرداخت هزینه به اهداف خود برسید. بورسیه‌‌‌های تحصیلی یا کمک ‌هزینه‌‌های دانشجویی از راه‌‌های مختلف تامین می‌شوند که می‌‌توانند از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار گیرند.

دانشگاه‌های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، بورسیه‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های شخصی و تحصیلی و گاهی بخشی از آن را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که در هر صورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجد شرایط قرار گیرد. بعضی از این بورسیه‌‌ها عبارت اند از:

 • بورسیه‌های تشویقی: بورسیه‌های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.
 • بورسیه‌های ورودی: بورسیه‌های ورودی به دانشجویان جدید تعلق می‌‌گیرد و معمولا بر اساس شایستگی و معدل ترم به آن‌ها اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA: بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می‌پردازند.
 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA: بورسیه‌‌های دستیار مدرس یا TA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.
 • بورسیه‌های کارآموزی: بورسیه‌های کارآموزی در خارج از کشور به دانشجویانی تعلق می‌‌گیرد که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس‌‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت‌اند.

برای اطلاع از کار‌آموزی در کانادا روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است، دانشجویان می‌‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی، وام‌هایی را نیز (وام دانشجویی کانادا) از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در رشته‌ بیوشیمی، لازم است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. همچنین سایت‌هایی هستند که می‌توانید با ذکر نام دانشگاه و همچنین رشته‌ تحصیلی خود از بورسیه‌های رشته ‌مربوطه مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بورسیه‌‌های رشته ‌بیوشیمی به سایت‌های scholarshipportal و careeronestop مراجعه کنید.

بورسیه رشته بیوشیمی در خارج از کشور

درباره اینکه چگونه بورسیه‌ی تحصیلی بگیریم و بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

دانشگاه های برتر رشته بیوشیمی در خارج از کشور

نام دانشگاهتوضیحات
دانشگاه هاروارد، آمریکادانشگاه هاروارد که در سال ۱۶۳۵ تاسیس شد، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی است که در رشته‌های علوم زیستی، زیست پزشکی، بیوفیزیک، بیوشیمی و زیست‌شناسی شیمیایی شهرت جهانی دارد. توجه کنید که هر سال، همه این رشته‌ها ارائه نخواهد شد مگر اینکه تقاضای کافی برای آن‌ها وجود داشته باشد. دوره‌های رشته بیوشیمی چنان پیشرفته است که هر سال تحقیقات زیادی در این دانشگاه انجام می‌شود. تمرکز اساسی دانشگاه هاروارد در رشته بیوشیمی بیشتر بر روی شیمی زیست آلی، شیمی هورمونی، آنزیم شناسی و چند مورد دیگر است. بیوشیمیست‌ها به بررسی علمی واکنش‌های شیمیایی و زیستی مربوط به کربوهیدارت‌ها، چربی‌ها و نوکلئیک اسیدها می‌پردازند.  
دانشگاه کمبریج، انگلستاندانشگاه کمبریج که در سال ۱۲۰۹ تاسیس شد دانشگاهی تحقیقاتی است که دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان و چهارمین دانشگاه قدیمی جهان است. دانشکده بیوشیمی دانشگاه هاروارد طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای بیوشیمی را ارائه می‌دهد و دارای جامعه‌ای بزرگ از دانشجویان بین‌المللی است. رشته‌ بیوشیمی در این دانشگاه یکی از پر متقاضی‌ترین رشته‌ها برای اپلای است.  
دانشگاه آکسفورددانشکده بیوشیمی دانشگاه آکسفورد به حدی در سطح جهان مشهور است که گفته می‌شود این دانشکده یکی از بزرگترین بخش‌های بیوشیمی در اروپا است. این دانشگاه بخشی از علوم پزشکی دانشگاه آکسفورد است که بزرگترین بخش از چهار بخش دانشگاهی این دانشگاه است و در رتبه سوم جهان در زیست پزشکی قرار دارد. بخش تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد در رشته بیوشیمی بسیار گسترده است و به بررسی تمامی جنبه‌ها بیوشیمی از مولکولی و سلولی مدرن گرفته تا زیست‌شناسی سلولی و تصویر برداری می‌پردازد و بیشتر روی بیوفیزیک مولکولی، زیست‌شناسی میکروبیولوژی، زیست‌شناسی کروموزومی و RNA تمرکز دارد.  
دانشگاه استفورددانشگاه استنفورد در کالیفرنیا از بهترین دانشگاه‌های جهان است که رشته بیوشیمی آن شهرتی جهانی دارد. این دانشگاه در رشته بیوشیمی، از رویکردها و تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کند. حوزه‌های بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست‌شناسی ساختاری و ژنتیک از مهمترین حوزه‌های مربوط به این دانشگاه است.  
موسسه فناوری ماساچوستموسسه فناوری ماساچوست که در سال ۱۸۶۱ تاسیس شد، دانشگاهی تحقیقاتی خصوصی در کمبریج، ماساچوست ایالات متحده آمریکا است. یکی از مهمترین ویژگی‌های موسسه فناوری ماساچوست این است که به جز برگزاری دوره‌های اصلی آموزشی مانند کارشناسی، گواهی‌های مختلفی در رشته بیوشیمی هم ارائه می‌دهد که دوره‌های آن کوتاه‌تر از دوره‌های اصلی است.  
دانشگاه جانز هاپکینز، ایالات متحده آمریکادانشگاه جانز هاپکینز که در سال ۱۸۷۶ تاسیس شد، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی است در بالیتمور، مریلند آمریکا است که برنامه‌های زیادی را در رشته‌های مختلف از جمله بیوشیمی و زیست پزشکی ارائه می‌دهد. دانشجویان رشته بیوشیمی با همکاری گروه‌های زیست‌شناسی همواره به دنبال دریچه‌های جدید در تحقیقات علمی هستند. تحقیقات این دانشگاه منجر به کشف و شناسایی فرآیندهای زیستی مربوط به سلامتی و بیماری می‌شود.  
دانشگاه پرینستوندانشگاه پرینستون در سال ۱۷۴۶ تاسیس شد و دانشگاهی بسیار معروف در پرینستون، نیوجرسی است. رشته بیوشیمی در دانشگاه پرینستون به طور ویژه‌ای روی ژنومیک، پروتئین شناسی، سرطان شناسی، زیست شناسی تکاملی، نوروبیولوژی و میکروبیولوژي تخصص دارد و همین امر موجب شده است تا تقاضا برای تحصیل در رشته بیوشیمی در دانشگاه پرینستون افزایش یابد.  
موسسه فناوری کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکاموسسه فناوری کالیفرنیا به دلیل کیفیت بالای آموزشی در رشته‌های علوم و رشته‌های مهندسی در بیشتر رتبه‌بندی‌های بهترین دانشگاه‌های جهان، در میان ۱۰ دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. برترین برنامه‌های درسی این دانشگاه در زمینه رشته‌های بیوشیمی، شیمی و مهندسی شیمی و بیوفیزیک مولکولی است. انتظار می‌رود این دانشگاه در سال‌های آینده با پیشرفت در رشته بیوشیمی به حل بسیاری از مشکلات و مسائل پیچیده علمی بپردازد.  
دانشگاه ییل، آمریکادانشگاه ییل که در سال ۱۷۰۱ تاسیس شد، دانشگاهی تحقیقاتی و بسیار مهم است که سومین موسسه آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود. دانشکده بیوشیمی دانشگاه ییل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میزبان دانشجویان مختلف از سراسر جهان است که از فرهنگ‌های مختلف برای تحصیل در این دانشگاه اپلای می‌کنند.  
دانشگاه امپریال کالج لندنامپریال کالج لندن که دانشگاه تحقیقاتی محور و عمومی در لندن است، یکی از بهترین دانشکده‌های انگلستان را در رشته‌های علوم، مهندسی، پزشکی و تجارت دارد. هدف آموزشی رشته بیوشیمی در دانشگاه امپریال کالج لندن در درجه اول درک زیست شناسی است و سپس به مطالعه زیست شناسی در سطح مولکولی و سلولی می‌پردازد.  
دانشگاه های برتر رشته بیوشیمی در خارج از کشور

اخذ ویزا برای اپلای رشته بیوشیمی در خارج از کشور

روند اخذ ویزا در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است اما آنچه اهمیت دارد این است که متقاضی بتواند تمامی مراحل را به درستی انجام دهد چرا که هر نقص و خطا در این روند ممکن است شما را از ادامه ‌تحصیل در خارج از کشور باز دارد و یا باعث تاخیر در فرآیند مهاجرت شود. بنابراین انتخاب مشاوران با تجربه در این زمینه، به اخذ ویزای شما کمک خواهد کرد. تیم تراست با کسب سال‌‌ها تجربه‌ کاری در زمینه اخذ ویزا، شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند. مدارک مورد نظر و مراحل زیر، روند کلی اخذ ویزا را در رشته‌ بیوشیمی نشان می‌دهد.

 • انتخاب یک تیم مشاوره ‌معتبر برای آشنایی با مهاجرت
 • درخواست مصاحبه در سفارت و گرفتن نوبت به صورت آنلاین
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • تعیین رشته‌  مورد نظر (در اینجا رشته‌ بیوشیمی )
 • داشتن نامه‌ پذیرش دانشگاه
 • داشتن گذرنامه
 • اثبات تمکن مالی
 • داشتن مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی (ترجمه‌ شناسنامه الزامی است)
 • داشتن حداقل ۲ قطعه عکس  و حداکثر ۵ قطعه عکس مناسب برای گذرنامه
 • ارائه‌ آخرین مدرک تحصیلی
 • داشتن مدرک دیپلم به همراه ترجمه
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مورد نظر با حداقل نمره مورد نیاز
 • پرداخت هزینه‌ صدور ویزا
 • داشتن نامه‌ سوء پیشینه
 • ارائه‌ مقالاتی که چاپ شده

دقت داشته باشید که مراحل ذکر شده در قسمت بالا به صورت کلی در نظر گرفته شدند و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید با ما در تیم تراست تماس بگیرید و یا به سایت دانشگاه مربوط مراجعه کنید.

اپلای رشته بیوشیمی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

 • اپلای رشته بیوشیمی در مقطع کارشناسی در خارج از کشور

پایه و اساس کار در مراکز و شرکت‌های مختلف مربوط به بیوشیمی، داشتن حداقل مدرک کارشناسی است. دانشجویان بسته به هدفی که دارند ممکن است فقط برای مقطع کارشناسی اپلای کنند. فارغ‌التحصیلان از این مقطع می‌توانند در شرکت‌های داروسازی، تولید مواد آرایشی، تحقیقاتی و یا در بیمارستان‌ها کار کنند.

 • اپلای رشته بیوشیمی در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

بیوشیمیست‌هایی که برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای می‌کنند، واجد شرایط کار در صنایع تجاری مانند بازرسی مواد غذایی و محصولات و همچنین داشتن شغل در بخش خصوصی در بازاریابی و یا فروش محصولات هستند. بیشتر شرکت‌ها و کارخانه‌ها افرادی را استخدام می‌کنند که سابقه قوی و تجربه کاری در آزمایشگاه داشته باشند. به همین دلیل از همان ابتدا که دانشجویان برای رشته کارشناسی ارشد در بیوشیمی اپلای می‌کنند، همواره به دنبال کسب تجربه و رزومه کاری قوی هستند.

 • اپلای رشته بیوشیمی در مقطع دکتری در خارج از کشور

به طور کلی دوره تحصیلی دکترای بیوشیمی برای رهبری یا شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی ضروری به نظر می‌رسد. بسته به دانشگاهی که قصد اپلای در مقطع دکتری را دارید، ممکن است این برنامه بین ۵ تا ۷ سال طول بکشد. کلاس‌های مقطع دکتری هم شامل کلاس‌های درس و هم شامل آزمایشگاه است. آن چه برای ساختن رزومه کاری دانشجویان مقطع دکتری رشته بیوشیمی اهمیت دارد، این است که افراد باید حتما سابقه تدریس دانشگاهی داشته باشند. به دلیل هزینه‌های بالا در تحقیقاتی که دانشجویان مقطع دکتری انجام می‌دهند، بسیاری از دانشگاه‌ها هزینه‌های تحقیقات را به کمک سازمان بهداشت جهانی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و یا اینکه برخی دانشگاه‌ها مانند آلمان شهریه رایگان برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

اپلای رشته بیوشیمی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

مدرک دکتری بیوشیمی این امکان را فراهم می‌کند که دانش بیوشیمی خود را تا حد زیادی به صورت تخصصی توسعه دهید. فارغ‌التحصیلان بیوشیمی می‌توانند در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، تغذیه و دارو فعالیت داشته باشند.

درباره بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی بیشتر بدانید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته بیوشیمی در خارج از کشور

مدارک دانشگاهی مورد نیاز برای هر رشته و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. در زیر به مهمترین این مدارک برای اپلای در رشته‌ بیوشیمی اشاره شده است و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 • شخص باید مدرک رسمی زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد را داشته باشد. معتبرترین این مدارک، IELTS یا TOEFL است. حداقل نمره مورد نظر برای این مدارک بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت است.
 • داشتن توصیه‌نامه
 • داشتن دیپلم دبیرستان یا GED
 • ترجمه مدارک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • انگیزه‌نامه
 • لیست مقالاتی که چاپ کرده اید
 • ارسال رزومه
 • پرداخت هزینه‌ پذیرش
 • ارسال آخرین مدرک تحصیلی
 • در صورتی که برای مقطع کارشناسی اپلای می‌‌کنید، ارسال مدرک دیپلم دبیرستان همراه ترجمه ضروری است.
 • در صورتی که برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای می‌‌کنید، مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ آن الزامی است.
 • در صورتی که برای مقطع دکتری اپلای می‌‌کنید، مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ آن اهمیت دارد.
 • ارائه توصیه‌نامه

درباره تاثیر مقاله بر اپلای بیشتر بدانید.

بازار کار رشته بیوشیمی در خارج از کشور

بیوشیمیست‌ها بسته به علاقه می‌توانند در قسمت‌ها و حوزه‌های مختلفی مانند بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، حوزه‌های کشاورزی، موسسات غذایی، تحقیقات جرم شناسی پزشکی قانونی، کشف مواد مخدر و حتی در تولید لوازم آرایشی مشغول شوند. بیوشیمیست‌ها به طور کلی در آزمایشگاه یا دفتر مشغول به کار می‌شوند، آزمایش‌ها را انجام می‌دهند و نتایج را تجزیه و تحلیل می‌کنند. محیط تحقیقاتی بیوشیمیست‌ها متفاوت است. بخش بزرگی از تحقیقات بیوشیمی در بخش دانشگاهی صورت می‌گیرد که معمولا کارهای تحقیقاتی را بیوشیمیست‌ها با مدرک دکتری انجام می‌دهند. انجام این تحقیقات می‌تواند هم به صورت مستقل باشد و هم با کمک دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی انجام گیرد. بیوشیمیست‌ها معمولا موضوعی را انتخاب و با بودجه کمک‌های مالی سازمان بهداشت جهانی روی موضوع کار می‌کنند. عده‌ای دیگر، برای شرکت‌های زیست فناوری و داروسازی کار می‌کنند که اغلب این تحقیقات به صورت گروهی انجام می‌شود. ساعات کاری این افراد معمولا ۴۰ ساعت در هفته است.

یکی دیگر از مشاغلی که بیوشیمیست‌ها می توانند در آن کار کنید، حوزه غیر تحقیقاتی یعنی انتخاب شغل آموزش است که می‌توانند در سطح دبیرستان یا دانشگاه به تدریس بیوشیمی برای علاقه‌مندان مشغول شوند. همچنین می‌توانند به انجام تحقیقات کاربردی در شرکت‌های خصوصی برای مراقبت‌های بهداشتی و زیبایی، ابزارهای پزشکی، ساخت شیمیایی، تولید غذا و نوشیدنی و داروها کار کنند. بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی بیوشیمیست‌ها در سازمان غذا و دارو (FDA)، سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) و NIH (موسسات ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا مشهور به NIH، یکی از شاخه‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا انجام و تامین مالی می‌شود. وظیفه این مرکز رهبری و نظارت بر تحقیقات علوم زیستی-پزشکی در ایالات متحده آمریکا است. بیوشیمیست‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی، موسسات تحقیقاتی انواع سرطان‌ها، کنترل آلودگی محیط زیست و دفاتر بهداشت عمومی کار کنند.

بازار کار رشته بیوشیمی در خارج از کشور

در آمد بیوشیمیست‌ها بسته به عوامل مختلف با یکدیگر متفاوت است. این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بودجه محلی که در آن مشغول به کار هستید
 • صلاح دید کارفرما
 • سطح تحصیلات و تجربه
 • کشور یا منطقه‌ای که در آن مشغول به کار هستید
 • ساعات اضافه کاری
 • گرایشی که انتخاب کرده‌اید

برای اطلاع از شرایط کار در خارج از کشور روی لینک کلیک کنید.

فارغ‌التحصیلان رشته بیوشیمی می‌توانند در حوزه‌های زیر مشغول به کار شوند: 

تحلیلگر زیستبیوشیمیستزیست شناسمهندس زیست پزشکی
آماردان زیستیزیست شناس سلولیمهندس شیمیاستاد دانشگاه
شیمیدان بالینیتحلیلگر داده‌های بالینیکاردانی تحقیقات بالینیتکنسین بالینی
پزشکبازرس مواد غذایی و داروییشیمیدان مواد غذاییمیکروبیولوژیست مواد غذایی
تحلیلگر آزمایشگاه پزشکی قانونیروزنامه نگارمدیر آزمایشگاهمیکروبیولوژیست
شیمیدان آلیشیمیدان داروییفارماکولوژیستمتخصص کنترل کیفیت
دستیار پژوهشینماینده فروشسم شناسی 

میانگین درآمد رشته بیوشیمی در دیگر کشورها

سایت salary expert، یکی از معروف‌ترین سایت‌های در زمینه بررسی و تخمین حقوق مشاغل مختلف در سراسر جهان است. جدول زیر، مهمترین درآمد رشته بیوشیمی را در کشورهای مختلف نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که این سایت هر روز اطلاعات خود را به روز رسانی می‌کند و ماهانه ممکن است فقط تفاوت اندکی بین ارقام مشاهده کنید. در صورتی که به اطلاعات حقوق و درآمدها به صورت روزانه نیاز داشتید، اطلاعات مورد نیاز خود را در این سایت بررسی کنید. از آنجایی که بیوشیمی شاخه‌های زیادی دارد، در قسمت زیر به میانگین حقوق مهندسان بیوشیمی اشاره می‌کنیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد سایر مشاغل مربوط به بیوشیمی نیاز داشتید به این سایت مراجعه کنید.

میانگین درآمد رشته بیوشیمی در دیگر کشورها
نام کشورتوضیحات و درآمد
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در اتریشمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۶۵,۵۳۴ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۳۲ یورو 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۰۷۷ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۵,۹۷۵ یورو   
میانگین حقوق  مهندس بیوشیمی با تجربه کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۱,۲۸۹ یورو   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در استرالیامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۲۶,۷۸۵ دلار  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۶۱ دلار  
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۴,۰۱۹ دلار 
میانگین حقوق  مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۸۹,۱۴۱ دلار  
میانگین حقوق  مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۵۷,۶۱۲ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در باهامامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۶۹,۹۶۷ دلار  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۳۴ دلار 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۲۱۸ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۹,۲۰۵ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی ‌ با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۷,۰۰۱ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در بلغارستانمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۴۵,۰۸۹ لو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲۲ لو
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۴۲۹ لو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳۲,۲۳۳ لو  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۵۶,۹۹۲ لو  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در بلاروسمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۴,۰۱۲ روبل  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۷ روبل
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۴۴۴ روبل 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۹,۹۷۲ روبل
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۷,۶۳۲ روبل   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در برمودامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۹۷,۷۶۴ دلار  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت:  ۴۷ دلار
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری:  ۳,۰۹۹ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۶۸,۸۰۶ دلار  
میانگین حقوق  مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۲۱,۶۵۸ دلار    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در کانادامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۰۹,۰۲۳ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت:  ۵۲ دلار
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۳,۴۵۶ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۶,۵۲۹ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۳۵,۳۱۲ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در چینمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۲۷۴,۸۳۶ یوان
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت:  ۱۳۲ یوان
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۸,۷۱۲ یوان
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۹۵,۰۰۰ یوان   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۳۴۴,۷۸۴ یوان  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در کاستاریکامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۸,۴۲۵,۸۷۸ کولون
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۸,۸۵۹ کولون 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۵۸۴,۱۰۰ کولون     
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۳,۰۱۷,۳۹۵ کولون   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۳,۰۱۶,۲۶۳ کولون   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در جمهوری چکمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۸۷۴,۸۷۲ کرونا 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۴۲۱ کرونا  
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۲۷,۷۳۳ کرونا
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۶۱۳,۷۶۳ کرونا   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱,۰۸۵,۲۰۴ کرونا   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در مراکشمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی:  ۱۹۲,۱۴۶ درهم
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۹۲ درهم
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۶,۰۹۱ درهم
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۳۵,۳۹۳ درهم 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۳۹,۳۹۱ درهم 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در مصرمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۹۱,۱۴۴ پوند
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۹۲ پوند 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی  از ساعات اضافه کاری: ۶,۰۵۹ پوند  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۳۶,۰۶۰ پوند   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۴۰,۵۷۰ پوند
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در نیوزیلندمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی:۱۱۵,۷۶۱  دلار  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۵۶ دلار
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری:  ۳,۶۷۰ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۸۱,۳۲۶ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۴۳,۷۹۴ دلار  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در فنلاندمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۷۱,۱۹۶ یورو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۳۴ یورو
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری:  ۲,۲۵۷ یورو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۹,۸۸۶  یورو  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۸,۲۰۵  یورو   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در فرانسهمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۶۱,۱۷۱ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲۹ یورو
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۹۳۹یورو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۲,۹۱۴ یورو  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۷۵,۸۷۸  یورو   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در گرجستانمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۰۲,۴۴۱ لاری
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت ۴۹ لاری
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری:  ۳,۲۴۷ لاری 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۳,۳۲۹ لاری   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۲۹,۶۵۵ لاری    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در پرتغالمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۳۹,۴۶۹ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۱۹ یورو 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۲۵۱ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۲۷,۶۳۸ یورو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۴۸,۸۶۷ یورو  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در پاکستانمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۲,۱۹۹,۲۹۴ روپیه   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۱,۰۵۷روپیه
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۶۹,۷۱۸  روپیه  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱,۵۶۸,۹۷۴روپیه     
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲,۷۷۴,۱۲۹ روپیه  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در مجارستانمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۹,۴۳۱,۴۹۱  فورینت
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۴,۵۳۴ فورینت  
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۲۹۸,۹۷۸  فورینت 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۶,۶۲۹,۴۷۷  فورینت     
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۱,۷۲۱,۶۸۴ فورینت   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در اوکراینمیانگین حقوق  مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۵۱۲,۱۶۲ گریونا
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲۴۶ گریونا    
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی ساعات اضافه کاری: ۱۶,۲۳۶ گریونا
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال)  ۳۶۵,۳۷۵ گریونا   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶۴۶,۰۲۷ گریونا   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در ایالات متحده‌ عربیمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۲۷۵,۹۶۶ درهم  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۱۳۳ درهم   
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی ‌ از ساعات اضافه کاری: ۸,۷۴۸ درهم 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۹۴,۶۷۴ درهم    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۳۴۴,۲۰۷ درهم   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در ایالات متحده‌ آمریکامیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۱۰۵,۵۹۴ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت:  ۵۱ دلار  
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۳,۳۴۷ دلار 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۴,۱۲۲ دلار    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی  با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۳۱,۰۵۶ دلار   
 میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در کره‌ی جنوبیمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۵۵,۵۳۷,۷۰۹ وون
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲۶,۷۰۱ وون 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۷۶۰,۵۴۵ وون     
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳۹,۱۸۶,۴۳۰ وون       
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶۹,۲۸۶,۱۵۱  وون  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در سوئدمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۵۷۲,۲۳۱ کرون  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت:  ۲۷۵ کرون     
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱۸,۱۴۰ کرون
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۰۱,۴۴۶ کرون   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۷۰۹,۸۰۴ کرون    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در سنگاپورمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۹۹,۵۰۹ دلار
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۴۸ دلار    
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۳,۱۵۴ دلار 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۰,۱۱۷ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۲۳,۹۷۶ دلار   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در فیلیپینمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۵۶۶,۹۰۳ پزو
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲۷۳ پزو
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱۷,۹۷۱ پزو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۰۱,۳۶۳ پزو    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۷۰۹,۶۵۷ پزو    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در آفریقای جنوبیمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی:  ۶۶۴,۳۱۷ راند
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۳۱۹ راند
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۲۱,۰۵۹ راند
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۷۰,۳۳۲ راند
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۳۱,۶۰۲ راند   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در مکزیکمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۳۹۶,۹۷۲ پزو  
میانگین حقوق  مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۱۹۱ پزو
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱۲,۵۸۴ پزو 
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۲۷۹,۷۸۶ پزو   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۴۹۴,۶۹۴ پزو   
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در ژاپنمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۹,۶۵۴,۶۸۵ ین
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۴,۶۴۲ ین  
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۳۰۶,۰۵۴ ین      
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۶,۷۶۷,۰۶۴ ین  
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۱,۹۶۴,۹۵۴ ین
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در قزاقستانمیانگین حقوق مهندس بیوشیمی به صورت کلی: ۵,۳۶۲,۳۹۸ تنگه
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی در هر ساعت: ۲,۵۷۸ تنگه 
میانگین درآمد مهندس بیوشیمی از ساعات اضافه کاری: ۱۶۹,۹۸۸ تنگه
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه ‌کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳,۸۰۷,۹۲۹ تنگه    
میانگین حقوق مهندس بیوشیمی با تجربه‌ کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶,۷۳۲,۸۶۰  تنگه  
شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات