هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور

افراد بسیاری در مرحله‌ای از زندگی آکادمیک خود، تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌گیرند. گاهی دلیل این انتخاب انبود رشته‌ای خاص در دانشگاه‌های کشورمان است و گاهی برای کسب تجربه تحصیلی متفاوت و بهره گرفتن از پیشرفت‌های علم و فناوری در کشورهای دیگر است. در هر صورت، تحصیل در خارج از کشور تجربه‌ای گرانبها به شمار می‌رود و درهای بسیاری را به روی شما می‌گشاید.

برای تحصیل در خارج از کشور، قبل از هر چیز هزینه آن است که مورد توجه قرار می‌گیرد. بررسی هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف، کمک بزرگی به انتخاب مقصد نهایی خواهد کرد. هزینه‌های مختلفی که باید در برآورد هزینه تحصیل در خارج از کشور مد نظر قرار گیرند، عبارتند از شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، بیمه، حمل و نقل، خوراک، پوشاک، لوازم التحریر و تفریحات. در این مقاله هزینه تحصیل در خارج از کشور برای اروپا، آمریکا، استرالیا و کانادا که مهم‌ترین مقاصد منتخب برای ادامه تحصیل هستند، برررسی خواهد شد.

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان خارجی است. این کشور با توجه به هویت چند فرهنگی خود و طبیعت بی‌نظیری که دارد، تجربه‌ای شگرف و فرصت‌هایی بی‌بدیل در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید بگوییم انتخاب خوبی کرده‌اید چون نه تنها نیازی نیست به یادگیری زبان دیگری به جز انگلیسی بپردازید، بلکه شهریه دانشگاه در این کشور به مراتب پایین‌تر از دیگر کشورهای انگلیسی زبان مهم یعنی آمریکا، استرالیا و انگلستان است.

البته هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی غیر انگلیسی زبان بالاتر است اما نکته‌ای که باید توجه کنید و تصمیم برای تحصیل در کانادا را توجیه می‌کند، مزایایی است که با تحصیل در کانادا به دست خواهید آورد. از جمله مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به مهاجرپذیر بودن این کشور اشاره کرد؛ از آنجا که سیاست کلی کشور کانادا گرفتن مهاجر از تمام کشورهای جهان است، فرآیند اخذ ویزای تحصیلی کانادا از بسیاری کشورهای دیگر ساده‌تر است.

همچنین راحت‌تر و سریع‌تر در جامعه کانادا پذیرفته و ادغام خواهید شد. از طرف دیگر نیز بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورس‌های تحصیلی و کمک هزینه برای شهریه پرداخت می‌کنند. در نتیجه بخشی از هزینه‌های شما تحت پوشش قرار خواهد گرفت. در ادامه به هزینه زندگی دانشجویی در کانادا می‌پردازیم.

شهریه دانشگاه ها در کانادا

شهریه دانشگاه ها در کانادا

دانشگاه‌های کانادا معمولاً خودشان شهریه دریافتی برای مقاطع و رشته‌های مختلف را تعیین می‌کنند. شهریه دانشگاه در کانادا بستگی به عوامل مختلفی دارد: رشته تحصیلی، خارجی یا بومی بودن دانشجو و مقطع تحصیلی. برای محاسبه سریع هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

درباره هزینه تحصیل در کانادا و زندگی دانشجویی در کانادا بیشتر بخوانید.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

طبق اطلاعات اداره آمار کانادا، میانگین شهریه دانشگاه برای دانشجویان خارجی سالانه 29،714 دلار کانادا برآورد شده است. تحصیل در رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر و به طور میانگین 5542 دلار کانادا برآورد می‌شود، در حالی که رشته‌های مهندسی و پزشکی در کانادا مستلزم پرداخت شهریه بسیار بالاتری هستند.

شهریه تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا به طور میانگین 21،717 دلار کانادا و برای رشته پزشکی، 14،162 دلار کاناداست. شهریه دانشگاه برای رشته کسب و کار و مدیریت، به طور میانگین 6827 دلار کانادا در سال است.

شهریه دانشگاه برای رشته‌های پرطرفدار در کانادا را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد:

نام رشتهشهریه
کارشناسی کسب و کار و مدیریت550 تا 56 هزار دلار کانادا در سال
کارشناسی علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات1535 تا 55،500 دلار کانادا در سال
کارشناسی مهندسی و فناوری1350 تا 55 هزار دلار کانادا در سال
کارشناسی علوم اجتماعی1025 تا 56 هزار دلار کانادا در سال
کارشناسی علوم طبیعی1780 تا 53 هزار دلار کانادا در سال

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی در کانادا معمولاً می‌تواند بین 1075 تا 65 هزار دلار کانادا متغیر باشد. در اینجا نیز شهریه دانشگاه بستگی به رشته شما دارد. طبق اطلاعات اداره آمار کانادا، میانگین شهریه دانشگاه برای مقطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی 17،744 دلار کانادا برآورد می‌شود.

در کانادا نیز مانند سایر کشورهای جهان، تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار اجرایی (executive MBA) از سایر رشته‌ها گران‌تر و رقمی معادل 56،328 دلار کانادا است در حالی که مدیریت کسب و کار (MBA) معمولی به طور متوسط 27،397 دلار کانادا هزینه دارد. در جدول زیر شهریه دانشگاه را برای رشته‌های پر طرفدار در مقطع کارشناسی ارشد مشاهده خواهید کرد:

نام رشتهشهریه
کارشناسی ارشد کسب و کار و مدیریت2150 تا 52،700 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات2150 تا 52،500 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد مهندسی و فناوری2150 تا 52،500 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد پزشکی و بهداشت و سلامت2150 تا 58،300 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد علوم اجتماعی2150 تا 37 هزار دلار کانادا در سال

درباره کارشناسی ارشد در کانادا و ارشد مجدد در کانادا و همچنین اپلای برای ارشد و اپلای برای ارشد مجدد بیشتر بخوانید.

برخی دانشگاه‌های کانادا شهریه‌های ارزان‌تری دارند که در جدول زیر می‌توانید لیست آنها و قیمت شهریه هر کدام را مشاهده کنید:

نام دانشگاهشهریه
دانشگاه مموریال نیوفاندلند2150 تا 11،460 دلار کانادا در سال
دانشگاه رجینا1715 تا 20،050 دلار کانادا در سال
دانشگاه رویال رودز3750 تا 27،600 دلار کانادا در سال
دانشگاه ساسکاچوان4110 تا 24 هزار دلار کانادا در سال
دانشگاه آتاباسکا1625 تا 17،250 دلار کانادا در سال

در جدول زیر شهریه برترین دانشگاه‌های کانادا را مشاهده خواهید کرد:

نام دانشگاهشهریه
دانشگاه تورنتو15،750 تا 57،050 دلار کانادا در سال
دانشگاه بریتیش کلمبیا1300 تا 52،300 دلار کانادا در سال
دانشگاه مک گیل2230 تا 58،300 دلار کانادا در سال

درباره تحصیل دکتری در کانادا و اپلای برای دکتری و همینطور پست داک کانادا و اپلای برای پست داک بیشتر بدانید.

هزینه زندگی در کانادا

در شرایط ویزای دانشجویی کانادا گفته شده که حداقل باید 10 هزار دلار کانادا و برای کسانی که قصد تحصیل در کبک را دارند، 11 هزار دلار کانادا، علاوه بر شهریه دانشگاه خود داشته باشید. اما ممکن است لازم باشد بیش از این مبلغ برای هزینه زندگی در کانادا در نظر بگیرید. هزینه‌های زندگی بستگی به محل زندگی و عادات خرج کردن شما دارد؛ زندگی در شهرهای بزرگ کانادا معمولاً گران‌تر است.

طبق برآوردهای دانشگاه مونترال، دانشجویان برای هزینه مسکن، خوراک، کتاب و نوشت‌افزار، تلفن و هزینه‌های متفرقه، سالانه به مبلغی معادل 14،700 دلار کانادا نیاز خواهند داشت.

دانشگاه بریتیش کلمبیا که در ونکوور واقع شده است، هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا را سالانه 15،500 دلار کانادا برآورد کرده است. این مبلغ هزینه بیمه را در بر نمی‌گیرد. بیمه درمانی نیز در زمان تحصیل در کانادا اجباری است و تقریباً بین 600 تا 800 دلار کانادا در سال هزینه در بر دارد. هزینه‌های مازاد مثل خرید لباس گرم زمستانی را نیز از یاد نبرید.

هزینه مسکن دانشجویی در کانادا

گزینه‌های مختلفی برای مسکن دانشجویی در کانادا پیش رویتان است و هزینه مسکن دانشجویی نیز بر اساس نوع خانه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. گزینه‌های اصلی که در اختیار خواهید داشت به شرح زیر هستند:

نوع مسکن دانشجویی
در کانادا
اجاره
خانه دانشجویی250 تا 625 دلار کانادا در ماه
هوم استی هایی که دانشگاه فراهم می‌کند400 تا 800 دلار کانادا در ماه
اجاره آپارتمان مستقل یا مشترک300 تا 700 دلار کانادا در ماه. هزینه اجاره بستگی به محل و امکانات ارائه شده دارد. اگر استودیو یا آپارتمان یک خوابه کرایه کنید، اجاره خانه ممکن است به 1000 دلار کانادا در ماه نیز برسد.

در صورتی که تصمیم به اجاره آپارتمان یا استودیو بگیرید، باید هزینه‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید:

 • خدمات پایه شهری شامل برق، آب، گرمایش، زباله: 150 دلار کانادا در ماه
 • اینترنت: 50 تا 70 دلار کانادا در ماه

درباره هزینه مهاجرت به کانادا و هزینه ویزای کانادا بیشتر بخوانید.

هزینه خوراک برای دانشجویان در کانادا

هزینه تهیه مواد غذایی و خرید از سوپرمارکت و خوار و بار فروشی مبلغی حدود 300 دلار کانادا در ماه خواهد بود. می‌توانید برای اینکه هزینه‌هایتان پایین بیاید، از سوپرمارکت‌های ارزان مثل سوپر استور (Superstore)، والمارت (Walmart) و نو فریلز (No Frills) خرید کنید. اگر دوست داشته باشید در رستوران غذا بخورید، مبلغی بین 10 تا 25 دلار کانادا برای آن در نظر بگیرید. غذای کامل شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر برای دو نفر در رستورانی متوسط بین 50 تا 65 دلار کانادا پیش‌بینی می‌شود.

هزینه های حمل و نقل دانشجویان در کانادا

هزینه های حمل و نقل دانشجویان در کانادا

دانشجویان 18 تا 25 ساله که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند از تخفیف دانشجویی برای کارت حمل و نقل ماهیانه خود بهره‌مند شوند. هزینه کل کارت حمل و نقل عمومی 90 دلار کانادا در ماه است و بلیت یک طرفه 3 دلار کاناداست. هزینه برخی فعالیت‌های تفریحی برای دانشجویان در کانادا، به شرح زیر هستند:

 • بلیت سینما: 13.50 دلار کانادا
 • شهریه باشگاه ورزشی: 48.25 دلار کانادا

هزینه های ویزای دانشجویی و درخواست پذیرش در کانادا

برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیلی بگیرید که حکم ویزای دانشجویی را دارد. البته برای دوره‌های شش ماه یا کمتر نیازی به این مجوز ندارید. هزینه درخواست مجوز تحصیل کانادا 150 دلار کاناداست. برای اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای دانشجویی کانادا روی این لینک کلیک کنید.

هزینه دیگری که باید در بودجۀ تحصیل خود در نظر بگیرید، هزینه درخواست پذیرش است. هزینه درخواست پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است؛ به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا 118.50 دلار کانادا برای هزینه درخواست پذیرش از دانشجویان خارجی دریافت می‌کند. البته در بیشتر موارد این هزینه از دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه هستند، گرفته نمی‌شود.

درباره اعزام دانشجو به کانادا و اپلای با معدل پایین هم بخوانید.

کمک های مالی برای تحصیل در کانادا

بورس و کمک هزینه‌های تحصیلی مختلف برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، هم در سطح کارشناسی و هم در سطح تحصیلات تکمیلی، موجود است. بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا برای دستاوردهای ورزشی و آکادمیک و نیز برای رشته های خاص ارائه می شوند.

بسیاری از دانشگاه های کانادا بورس های تحصیلی خود را دارند، بنابراین می‌توانید برای بورسی که دانشگاه مورد نظرتان ارائه می‌کند، به طور جداگانه درخواست دهید. به خاطر داشته باشید که برای تمام این بورس‌ها، مهم است در اسرع وقت درخواست دهید چرا که فاندهای بورس‌های تحصیلی محدود هستند و رقابت سنگینی برای آنها وجود دارد.

یکی از منابع قابل توجه بورس‌های تحصیلی کانادا برنامه بورس ایالتی کاناداست که در این لینک می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید اطلاعات مربوط به کمک مالی دانشجویی را در سایت مرکز اطلاعات کانادا مشاهده کنید. سایر بورس‌های تحصیلی کانادا نیز در این سایت قابل دسترسی هستند.

هزینه تحصیل در اروپا

اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید ولی از هزینه‌های آن مطمئن نیستید، در این بخش می‌توانید اطلاعات مربوط به شهریه تحصیل و هزینه‌های زندگی در چند کشور اروپایی را بخوانید. به خاطر داشته باشید که در اینجا متوسط هزینه‌ها را بیان می‌کنیم. شهریه دانشگاه‌های مختلف تفاوت دارد و هزینه‌های زندگی نیز بر حسب شهر محل سکونت و سبک زندگی، متفاوت خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در اروپا

متوسط شهریه دانشگاه برای چند کشور اروپایی

نام کشورمتوسط شهریه دانشگاه
اتریش726.72 یورو برای هر ترم
بلژیک4،175 یورو در سال
دانمارک6 تا 16 هزار یورو در سال
فنلاند4 تا 18 هزار یورو در سال
فرانسه2770 یورو در سال برای کارشناسی؛ 3770 یورو در سال برای کارشناسی ارشد و 380 یورو در سال برای دکترا
آلمان3 تا 20 هزار یورو در سال
ایرلنداز 9،750 یورو در سال برای مقطع کارشناسی؛ از 4000 یورو در سال برای مقطع تحصیلات تکمیلی
ایتالیا950 تا 4000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی؛ 1500 یورو در سال برای مقاطع تحصیلات تکمیلی
نروژتحصیلات رایگان- به جز برای برخی برنامه‌های خاص
روسیه120 تا 380 هزار روبل (1900 تا 6040 دلار امریکا) در سال
اسپانیا750 تا 2100 یورو در سال برای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی؛ 1320 تا 4320 یورو در سال برای مقاطع تحصیلات تکمیلی.
سوئد80 تا 190 هزار کرون سوئد (9100 تا 21600 دلار آمریکا) در سال
سوییسبیش از 805 تا 1238 فرانک سوییس (810 تا 1245 دلار آمریکا) در سال
هلند6 تا 15 هزار یورو در سال برای مقطع کارشناسی و 8 تا 20 هزار یورو در سال برای مقطع تحصیلات تکمیلی
انگلستاناز 10 هزار پوند به بالا در سال برای مقطع کارشناسی؛ 11 تا 32 هزار پوند در سال برای بیشتر رشته های مقطع تحصیلات تکمیلی

متوسط هزینه زندگی در کشورهای فوق

نام کشورمتوسط هزینه زندگی
اتریشحدود 11،400 یورو در سال
بلژیک10،200 تا 11،400 یورو در سال
دانمارکتقریباً 14،400 یورو در سال
فنلاند9600 یورو در سال
فرانسه9900 یورو در سال
آلمان10،200 یورو در سال
ایرلند12000 یورو در سال
ایتالیا12000 یورو در سال
نروژ139،680 کرون نروژ (17،100 دلار آمریکا) در سال
روسیه242،160 روبل (3،850 دلار آمریکا) در سال
اسپانیا10،800 تا 13،200 یورو در سال
سوئد96000 کرون سوئد (10،900 دلار آمریکا) در سال
سوییس22،734 فرانک سوییس (22،875 دلار آمریکا) در سال
هلند9600 تا 13،200 یورو در سال
انگلستان12،180 پوند در سال

در بعضی کشورهای اروپایی، در صورتی که به زبان آن کشور مسلط باشید، می‌توانید به رایگان تحصیل کنید. در این صورت باید وقت بگذارید و زبانی جدید یاد بگیرید. در ادامه این کشورها را معرفی می‌کنیم:

 • آلمان: در کشور آلمان رشته‌های انگشت شماری وجود دارند که در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس شوند. اگر زبان آلمانی بیاموزید، نه تنها می‌توانید در رشته دلخواه خود در آلمان درس بخوانید، بلکه تحصیلات شما رایگان خواهد شد.
 • لهستان: در کشور لهستان، اگر به زبان لهستانی مسلط باشید، می‌توانید در آزمون ورودی دانشگاه‌های این کشور شرکت کرده و از مزیت تحصیلات رایگان بهره‌مند شوید. در غیر این صورت باید سالانه دو تا سه هزار یورو شهریه دانشگاه بپردازید.
 • جمهوری چک: کشور جمهوری چک نیز از جمله کشورهایی است که اگر به زبان آن مسلط باشید، می‌توانید از مزایای آموزش رایگان بهره‌مند شوید. در صورتی که قصد دارید در دوره‌هایی تحصیل کنید که به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند، باید سالانه حدود 3800 یورو بپردازید.
هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان سرتاسر جهان است و بیش از 624 هزار دانشجوی خارجی در این کشور تحصیل می کنند. اما متاسفانه یکی از گران ترین کشورها برای دانشجویان خارجی است. هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا سالانه 20،290 دلار استرالیا برآورد شده است. شهریه دانشگاه نیز بستگی به این دارد که در کجا ساکن و در چه رشته و مقطعی مشغول تحصیل شوید.

درباره استرالیا یا کانادا و تحصیل در استرالیا یا کانادا بیشتر بخوانید.

شهریه تحصیل و هزینه دانشگاه در استرالیا

طبق سایت StudyMove.com متوسط شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی حدوداً 30،840 دلار استرالیا در سال و برای مقطع تحصیلات تکمیلی 31،596 دلار استرالیاست. طبق سایت رسمی دولت استرالیا، شهریه سالانه برای دانشجویان خارجی در مقطع تحصیلات تکمیلی به شرح زیر است:

مقطع تحصیلیشهریه
کارشناسی ارشد20 تا 37 هزار دلار استرالیا
دکترا14 تا 37 هزار دلار استرالیا

این ارقام شامل رشته‌های پر هزینه‌ای مثل دامپزشکی و پزشکی نمی‌شوند؛ هزینه تحصیل در این رشته ها به مراتب بیشتر است.

شهریه دانشگاه در استرالیا معمولاً به ازای هر واحد محاسبه می‌شود. هر واحد در یک گروه شهریه‌ای قرار می‌گیرد و چون دانشجویان اکثراً ترکیبی از واحدها در گروه‌های مختلف را انتخاب می‌کنند، شهریه‌ها برای هر کسی متفاوت است. شایان ذکر است که هزینه ویزای دانشجویی استرالیا در حال حاضر حدود 575 دلار استرالیاست.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

همانطور که گفته شد، دانشجویان خارجی که می‌خواهند در استرالیا تحصیل کنند باید بتوانند ثابت کنند که 20،290 دلار استرالیا در سال برای هزینه زندگی خود دارند. برای کسانی که همراه با همسر خود هستند 7100 دلار استرالیا به این مبلغ اضافه می‌شود و برای افرادی که فرزند خود را نیز همراه دارند، باید به ازای هر فرزند 3040 دلار استرالیا به مبالغ فوق بیفزایند.

علاوه بر اثبات داشتن مبالغ فوق، باید ثابت کنید پول کافی برای تامین هزینه مدرسه فرزندانتان که بین پنج تا 18 سال دارند، در حسابتان دارید. طبق دستورالعمل‌های سایت رسمی تحصیل در استرالیا، هزینه مسکن بین 85 تا 440 دلار استرالیا در هفته است که بستگی به نوع مسکن انتخابی شما دارد؛ ارزان‌ترین نوع مسکن، اتاق‌های مشترک در پردیس دانشگاه است و گران‌ترین آنها اجاره آپارتمان شخصی و مستقل است.

دیگر هزینه‌ های هفتگی دانشجویان در استرالیا

محل هزینهمبلغ
خوار و بار و غذا خوردن در رستوران80 تا 280 دلار استرالیا در هفته
گاز و برق35 تا 140 دلار استرالیا در هفته
تلفن و اینترنت20 تا 55 دلار استرالیا در هفته
حمل و نقل عمومی15 تا 55 دلار استرالیا در هفته
خودرو (بعد از خرید)150 تا 260 دلار استرالیا در هفته
تفریحات80 تا 150 دلار استرالیا در هفته
جمع کلحداقل 311 دلار استرالیا در هفته

هزینه تحصیل در آمریکا

آمریکا نیز مانند استرالیا یکی از پر طرفدارترین و در عین حال یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی به شمار می‌آید. دانشجویان در آمریکا برای تکمیل دوره تحصیل خود به طور متوسط 99،417 دلار هزینه می‌پردازند. همین امر باعث می‌شود بسیاری از انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل صرف‌نظر کنند.

شهریه دانشگاه های آمریکا

شهریه دانشگاه های آمریکا

تحصیل در دانشگاه‌های برتر آمریکا معمولاً بسیار پر هزینه‌تر از دانشگاه‌های دیگر آن است. به طور متوسط هزینه تحصیل و زندگی برای افرادی که در دانشگاه‌های برتر آمریکا تحصیل می‌کنند، سالانه 60 هزار دلار آمریکاست. برای افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌هایی با شهریه پایین‌تر هستند، پیشنهاد می‌شود به دنبال دانشگاه‌های دولتی باشند.

دانشگاه‌های دولتی در ایالت متحده دو نرخ شهریه دارند: ساکنان بومی هر ایالت و سایرین. دانشجویان خارجی در دستۀ دوم قرار می‌گیرند.

دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بسیار کوچک‌تر از دانشگاه‌های دولتی هستند و دانشجویانی با ملیت‌های مختلف در آنها تحصیل می‌کنند. دلیل آن نیز برابر بودن شهریه تحصیل برای تمام دانشجویان است. برای آگاهی بیشتر دربارۀ دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایالات متحده به این لینک مراجعه کنید. در جدول زیر شهریه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را مشاهده خواهید کرد:

نوع هزینهکالج‌های
چهار ساله دولتی
کالج‌های خصوصی
غیرانتفاعی
چهار ساله
شهریه و سایر هزینه‌ها26،290 دلار آمریکا35،830 دلار آمریکا
اتاق و خوراک11،140 دلار آمریکا12،680 دلار آمریکا
مجموع (سالیانه)37،430 دلار آمریکا48،510 دلار آمریکا

با احتساب هزینه‌های دیگر زندگی مثل حمل و نقل و غیره، بودجه سالیانه‌ای که باید در نظر بگیرید حدوداً به شرح زیر است:

کالج‌های
چهار ساله دولتی
کالج‌های خصوصی
غیرانتفاعی چهار ساله
41،950 دلار آمریکا52،500 دلار آمریکا

متوسط شهریه دانشگاه‌های برتر آمریکا نیز در جدول زیر آمده است:

نام دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه پرینستون44 هزار دلار آمریکا در سال
دانشگاه هاروارد5500 تا 33000 دلار آمریکا در سال
دانشگاه شیکاگوبین 13500 تا 39500 دلار آمریکا در سال
دانشگاه یل Yale Universityبین 22 تا 46 هزار دلار آمریکا در سال
دانشگاه کلمبیابین 23 تا 59 هزار دلار آمریکا در سال

در این دانشگاه‌های برتر آمریکا، شهریه برخی رشته‌ها مثل حقوق، روابط بین‌الملل، هنرهای تجسمی، MBA ها و غیره بالاتر از 60 هزار دلار آمریکاست. در جدول زیر شهریه برخی رشته‌های کارشناسی ارشد را مشاهده خواهید کرد:

رشتهشهریه سالانه
کارشناسی ارشد کسب و کاراز 0 تا 70 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد مهندسیاز 0 تا 47 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد حقوقاز 0 تا 50 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد پزشکیاز 0 تا 64 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد ITاز 0 تا 55 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد علوم انسانیاز 0 تا 50 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد آموزشاز 0 تا 40 هزار دلار آمریکا در سال
کارشناسی ارشد علوم اجتماعیاز 0 تا 35 هزار دلار آمریکا در سال

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا بستگی زیادی به محل زندگی شما دارد؛ به طور کلی زندگی در شهرهای بزرگ، پر هزینه‌تر از شهرهای کوچک و حومه شهر است. هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا بسته به عوامل زیر متغیر است:

 • محل سکونت: در پردیس دانشگاه یا اجاره آپارتمان خارج از پردیس دانشگاه
 • استفاده از طرح‌های غذایی دانشگاه، خرید خوار و بار و پخت و پز در منزل یا غذا خوردن در رستوران
 • استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی
 • تفریحات و سرگرمی‌ها
 • عادات خرج کردن هر فرد
 • داشتن کار پاره‌وقت

هزینه متوسط در شهرهای مختلف آمریکا

نام شهرهزینه ماهیانه
بوستون1500 تا 3000 دلار آمریکا در ماه
آتلانتا1200 تا 2200 دلار آمریکا در ماه
فیلادلفیا800 تا 1300 دلار آمریکا در ماه
واشنگتون1700 تا 3000 دلار آمریکا در ماه
نیویورک1700 تا 3000 دلار آمریکا در ماه
لس آنجلس1500 تا 2500 دلار آمریکا در ماه
سان فرانسیسکو2200 تا 4000 دلار آمریکا در ماه
سان دیگو1400 تا 2400 دلار آمریکا در ماه
نیو اورلئانز1100 تا 2000 دلار آمریکا در ماه
سیاتل1500 تا 2500 دلار آمریکا در ماه
شیکاگو1300 تا 2500 دلار آمریکا در ماه
دیترویت1000 تا 1800 دلار آمریکا در ماه
دالاس1000 تا 2000 دلار آمریکا در ماه
هوستون1000 تا 2000 دلار آمریکا در ماه

به پایان سخن رسیدیم و اکنون وقت تصمیم‌گیری است. بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله خواندید، احتمالاً به نتیجه دلخواهتان برای انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل رسیده‌اید. کشوری که بیشترین امکانات دانشجویی مورد نظر شما را فراهم می‌کند و بهترین شرایط را در آن خواهید داشت.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا تحصیل در کانادا ارزان تر از آمریکاست؟

نه تنها تحصیل در ایالات متحده آمریکا گران‌تر از کاناداست، بلکه گرفتن بورس و کمک هزینه تحصیلی در ایالات متحده به مراتب دشوارتر از کاناداست. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند چون علاوه بر محیط مهاجرپذیر آن، از لحاظ هزینه‌ای نیز برایشان به صرفه‌تر است.

آیا تحصیل در کانادا ارزان است؟

تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری کشورهای دیگر بسیار ارزان‌تر است.

آیا تحصیل در آمریکا ارزان تر است یا در کانادا؟

هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی از کمی بیش از 5000 دلار شروع و به طور متوسط بین 12 هزار تا 25 هزار دلار برآورد می‌شود. این رقم بسیار پایین‌تر از شهریه دانشگاه در ایالات متحده آمریکاست.

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا برای دانشجویان خارجی چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا برای دانشجویان خارجی حدود 10000 تا 12000 در سال برآورد می‌شود؛ یعنی ماهیانه رقمی معادل 700 تا 1000 دلار امریکا. این رقم شامل هزینه مسکن، خوراک، حمل و نقل، نوشت‌افزار، لباس مناسب و تفریحات می‌شود.

تحصیل در کدام کشور اروپایی ارزان تر است؟

نروژ. تمام کشورهای نوردیک نسبتاً ارزان هستند اما نروژ از بقیه ارزان‌تر است چون تحصیلات در آن برای همه رایگان است. پس از آن می‌توان به آلمان، فرانسه و لهستان اشاره کرد.

بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل کدام است؟

ده کشور برتر اروپایی که برای ادامه تحصیل توصیه می‌شوند عبارتند از آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، سوئد، هلند، لهستان، فنلاند، اسلونی و نروژ.

آیا تحصیل در استرالیا گران است؟

استرالیا مانند انگلستان و آمریکا از گران‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل است.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا 21،041 دلار استرالیا در سال برآورد می‌شود.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید