دندانپزشکی در کانادا

دندان پزشک، جراح دندان

رشته دندانپزشکی در کانادا

معرفی رشته دندان پزشکی در کانادا

هر ساله، دندان پزشکان به میلیون ها انسان کمک می کنند تا زیبایی خنده هایشان را حفظ کنند. به عنوان یک دانشجوی دندان پزشکی، شما خواهید آموخت که چگونه مریضی های دهان و دندان را تشخیص بدهید، سلامت دهان و دندان را حفظ کنید و آن را ارتقا بدهید. شما همچنین مهارت هایی را در زمینه ی آرایش و بهداشت دهان یاد خواهید گرفت که به انسان ها کمک می کند تا اعتماد به نفسشان بالاتر برود و بعد از انجام جراحی های مرتبط با دندان، لثه و دهان، جذابتر به نظر برسند.

ویدیو معرفی دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی، یک دندان پزشک در طی زندگی حرفه ای خودش با این وظایف سر و کار دارد:

 • تشخیص بیماری های دهان
 • ارتقای سلامت دهان و جلوگیری از بروز بیماری
 • برنامه ریزی برای معاینه به منظور جلوگیری از بروز مجدد بیماری
 • انجام معاینات با استفاده از اشعه ی ایکس
 • نظارت بر رشد دندان ها و آرواره ها
 • انجام عمل های جراحی بر دهان، دندان ها و استخوان ها.

حوزه ی عمل دندان پزشک ها به دندان ها و لثه ها محدود نمی شود و ماهیچه های سر، گردن و آرواره ها و هم چنین زبان و سیستم عصبی مغز و بینی نیز در حوزه ی تخصصی آن ها قرار دارد.

اهمیت رشته دندان پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا به شدت کار عاقلانه ای است. به این خاطر که دندان پزشکی در کانادا (شبیه بیشتر نقاط دنیا) کاری به شدت پر درآمد است. امروزه حوزه ی کاری یک دندان پزشک نسبت به گذشته بسیار متنوع تر است و آن ها مهارت هایی را برای فهم سلامت دهان بیمار یاد می گیرند. این مسئله موجب می شود تا دست دندان پزشک برای انتخاب شغل بسیار باز باشد و بازار کاری مناسبی برای فارغ التحصیلان دندان پزشکی در کانادا فراهم باشد. میزان اهمیت دندان پزشکی برای کانادا و نیاز بازار کاری این کشور به این شغل به اندازه ای است که اداره ی مشاغل این کشور، این شغل را تحت کد 3113 دسته بندی کرده است. این مسئله به این معنی است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند با استفاده از برنامه ی مهاجرت کارگران متخصص به کانادا، اقدام به درخواست برای ویزای مهاجرتی به این کشور کنند.

در کنار این مسئله، کانادا یکی از پیشروترین کشورها در زمینه ی علم پزشکی است. سیستم آموزشی کانادا در زمینه ی دندان پزشکی در سراسر جهان به خاطر کیفیت آن مشهور است.

درباره بازار کار دندان پزشکی در کانادا ، ویزای کانادا و ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا بیشتر بخوانید.

شرایط لازم برای تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در کانادا

واضح است که شرایط لازم برای تحصیل در کانادا در رشته ی دندان پزشکی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت که متقاضی تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا دستکم باید سه شرط را برآورده کند:

 • معیار صلاحیت
 • هزینه های دانشگاهی
 • ویزای دانشجویی

دانشگاه های پزشکی نتایج قبلی متقاضی را به دقت ارزیابی می کنند. برای آن که یک متقاضی بتواند از این سد عبور کند، می بایست در درس های پایه ای مرتبط با علم (مثل زیست شناسی، فیزیک و شیمی) نمره ی مناسبی را اخذ کرده باشد. البته درس هایی که دانشجو باید پاس کرده باشد و نمرات آن ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است و سر زدن به سایت دانشگاه مورد نظرتان بهترین راه برای سر در آوردن از کم و کیف و چند و چون این ماجرا است؛ در کنار این مسئله، دانشگاه های کانادا از دانشجویان برای تحصیل شهریه می گیرند. میزان این شهریه از 22000 دلار کانادا تا 56000 دلار کانادا متفاوت است. البته نباید بد به دلتان راه بدهید؛ راه هایی وجود دارد که می شود بورسیه شد که در بخش های بعدی به آن ها می پردازیم.

متقاضی می بایست ویزای دانشجویی کانادا را نیز اخذ کند. این کار از طریق حضور او در یکی از سفارت خانه های کانادا در یکی از کشورهای همسایه انجام می شود.

درباره ویزای تحصیلی کانادا ، سفارت کانادا و هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته ی دندان پزشکی در کانادا

معمولا دانشگاه ها از شما می خواهند تا مدارک تحصیلی مقطع پیشین خودتان را از طریق ایمیل و یا به صورت فیزیکی و از طریق پست برای آن ها بفرستید. علاوه بر آن، متقاضی می بایست در متنی بیوگرافی کوتاهی از خودش ارائه بدهد و علت علاقه اش به تحصیل در رشته ی دندان پزشکی را شرح بدهد. همچنین برخی از دانشگاه ها از شما می خواهند که از کسی که شما را به خوبی می شناسد (مثل یکی از اساتید مقاطع سابق خودتان) بخواهید که برایتان توصیه نامه ای بنویسند.

تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در برخی از دانشگاه ها نیازمند شرکت در آزمون MCAT (آزمون پذیرش در دانشگاه پزشکی) و کسب نمره ی قابل قبولی از این آزمون است. همچنین از آن جا که درس های دانشگاه های کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه ارائه می شوند، می بایست با شرکت در آزمونی مثل تافل یا آیلتس، تخصص خودتان را به یکی از این دو زبان نشان بدهید.

درباره آزمون تافل برای کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و انگیزه نامه بیشتر بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی دندان پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در کانادا حداکثر شش سال طول خواهد کشید. در طی این دوره ی تحصیلی دانشجو مهیای آن می شود که مدرکی را در جراحی دندان و یا ارتودنسی دریافت کند. پس از پایان این دوره، دانشجو در تمام شاخه های مرتبط با دندان پزشکی صاحب تخصص خواهد شد. علاوه بر آن، او با تحقیقات مرتبط با سلامت دندان به طور کامل آشنا خواهد بود.

همان طور که گفته شد، دانشجو می بایست بتواند از مقدار هزینه 22000 تا 56000 دلار در سال بربیاید تا بتواند هزینه ی تحصیل و زندگی خودش را بپردازد. البته این هزینه ای که گفته شد مقدار میانگین است و بسته به دانشگاهی که تمایل دارید در آن به تحصیل بپردازید و نیز شرایطی را که برای زندگی خودتان در نظر گرفته اید می تواند بالا و پایین بشود. دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه ها، اسکالرشیپ ها و فاندهایی استفاده کنند که دانشگاه ها در سراسر کانادا ارائه می دهند تا دانشجویان ممتاز به خاطر مسائل مالی از تحصیل باز نمانند.

درباره هزینه زندگی در کانادا ، فاند تحصیلی و فاند تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته دندان پزشکی در کانادا

در قسمت های پیشین آورده شد که علی رغم آن که تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در دانشگاهی در کانادا بین 22000 تا 56000 دلار کانادا در سال خرج بر می دارد، اما دانشگاه های کانادا فاندها، اسکالرشیپ ها و بورسیه هایی را ارائه می دهند که به دانشجویان مستعد کمک می کند تا بدون دغدغه ی مسائل مالی به تحصیل بپردازند. در این بخش به شرایط دریافت این کمک هزینه ها می پردازیم.

دریافت اسکالرشیپ ها و بورسیه ها نیازمند مدرکی است که ثابت کند شما از سابقه ی تحصیلی درخشانی برخوردار هستید. این کار از طریق ارسال مدارک تحصیلی مقاطع پیشین، ارسال SOP (متنی که نشان بدهد چرا شما لایق دریافت این کمک هزینه هستید)، توصیه  نامه های اساتید و رزومه ی تحصیلی شما ممکن است. در رزومه ی تحصیلی خودتان می توانید مواردی مثل مقاله هایی که به چاپ رسانده اید، کنفرانس هایی که شرکت کرده اید، سابقه ی تدریس و کار با اساتید و نیز پروژه های مشترک خود را بگنجانید. همچنین بعضی از دانشگاه ها کمک هزینه هایی را بر اساس معیارهایی دیگر ارائه می دهند. اطلاع دقیق تر از این کمک هزینه ها با سر زدن به وبسایت دانشگاه ها ممکن می شود.

همچنین درباره تاثیر مقاله بر اپلای ، بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بیشتر بخوانید.

آینده شغلی دندان پزشکی در کانادا

نباید تصور کنیم که تخصص یک دندان پزشک تنها به پر کردن و کشیدن دندان های بیماران محدود می شود. دندان پزشکان، با مهارت گسترده ای که در زمینه ی سلامت دهان و دندان در طی دوران تحصیل خود پیدا می کنند، می توانند نقش های بسیاری را بر عهده بگیرند. به طور عمده، دندان پزشکان در این حوزه ها مشغول به تحصیل می شوند: مدیریت و شناسایی بیماری های دهان، زیبایی دهان و دندان، بازیابی سلامت دهان، جراحی دهان و دندان و بازسازی دندان ها. علاوه بر این حوزه های شغلی، آنان می توانند در مراکز تحقیقاتی مرتبط با سلامت دهان و دندان به تحقیق بپردازند و یا در دانشکده های دندان پزشکی سراسر کانادا به تدریس این رشته بپردازند.

آینده شغلی دندان پزشکی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته دندان پزشکی در کانادا

یکی از معیارهایی که به ما کمک می کند تا از کیفیت دانشگاه ها مطلع شویم معیار QS است. این معیار یکی از معتبرترین معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها است و سالانه بر اساس کیفیت تدریس در دانشگاه ها و خدماتی که ارائه می کنند، دانشگاه ها را دسته بندی می کند. بر اساس گزارشی که این معیار در سال 2020 ارائه داده است، نه دانشگاه در سراسر کانادا وجود دارند که رشته ی دندان پزشکی را ارائه می دهند. این دانشگاه ها به ترتیبی که در QS آمده است عبارتند از:

همچنین درباره ارزان ترین دانشگاه های کانادا و رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته دندان پزشکی در کانادا

روز به روز فهم بشر از عواملی که سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازند افزایش پیدا می کند و به همین تناسب، شاخه های بیشتری در رشته ی دندان پزشکی به وجود می آیند. وجود این گرایش ها در رشته ای مثل دندان پزشکی از دو جهت مفید است:

 1. به دانشجو کمک می کند تا انتخاب های بیشتری را داشته باشد و گرایشی را انتخاب کند که بیشتر از همه به مذاق او خوش می آید
 2. بتواند در مدت زمان تحصیل خود بر آن گرایش تمرکز کند و در آن به تخصص برسد.

پرطرفدارترین گرایش های دندان پزشکی عبارتند از:

 • اندودنتیکس
 • ارتودنسی
 • پروتزهای دندانی
 • دندان پزشکی اطفال
 • پریودنتیکس
 • پاتولوژی دهانی
 • جراحی لثه و دندان

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته دندان پزشکی

بر اساس اطلاعاتی که اداره ی برنامه ی استانی نامزدان برای مهاجرت (PNP) فراهم آورده است، بهترین استان‌هایی که دانشجویان دندان پزشکی پس از فارغ التحصیلی می توانند در آن ها به کار بپردازند عبارتند از: بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و پرنس ادوارد آیلند. بازار کاری این استان ها به شدت به دندان پزشکان نیاز دارد و به همین خاطر، فارغ التحصیلان می توانند شغل و درآمد بالای خود را در آن ها تضمین کنند.

همچنین درباره اکسپرس اینتری کانادا و ویزای کار در کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته دندان پزشکی در کانادا

سازمان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا، دندان پزشکی را تحت کد 3113 دسته بندی کرده است. بر اساس این معیار، فارغ التحصیلان این رشته می توانند چنین مشاغلی را بر عهده بگیرند: جراح دندان، آندودنتیست، جراح نصب ایمپلنت، متخصص داروهای مرتبط با سلامت دندان، رادیولوژیست دهان، پدودونتیست، دندان پزشک سلامت عمومی، ارتندنت و جراح فک.

مسیر شغلی رشته دندان پزشکی در کانادا

برای مهاجرت به کانادا به عنوان دندان پزشک و یا مشغول به کار شدن در این رشته در این کشور لازم است که مدرکی را مرتبط با این رشته اخذ کرده باشید. در کنار این مسئله، لازم است که در آزمون ملی دندان پزشکی کانادا (که به عنوان NDEB معروف است) شرکت کنید و نمره ی قابل قبولی را در این آزمون اخذ کنید. پس از انجام این کار، مجوز لازم به شما داده خواهد شد که در این حوزه فعالیت کنید و یا مطب شخصی خودتان را تاسیس کنید.

وظایف شغلی رشته دندان پزشکی در کانادا

دندان پزشکانی که در کانادا فعالیت می کنند این وظایف را بر عهده دارند:

 • بازسازی، خارج کردن و یا جایگزینی دندان های خراب و یا مستهلک شده
 • نظارت بر درمان های مرتبط با دندان پزشکی
 • انجام جراحی بر روی دندان ها، لثه و فک
 • معاینه ی دندان ها، لثه و فک، تشخیص بیماری و تجویز درمان مناسب

وظایف شغلی رشته دندان پزشکی در کانادا

زمینه های کاری دندان پزشکی در کانادا

پس از آن که مجوز لازم را در آزمون ملی دندان پزشکان کانادا دریافت کردید، می توانید در این حوزه ها مشغول به کار شوید:

 • زیبایی دهان و دندان
 • جراحی دندان ها، فک و لثه
 • بازسازی دندان ها
 • تدریس در رشته ی دندان پزشکی در دانشگاه ها
 • تحقیق و پژوهش در موسسات علمی مرتبط با دندان پزشکی

حداکثر و حداقل حقوق دندان پزشکان در کانادا

به طور متوسط، دندان پزشکان در کانادا 138749 دلار کانادا در سال درآمد دارند. حداقل این درآمد 61000 دلار در سال است و می تواند با تجربه و بهره مندی از تخصص و شهرت بیشتر، به 200000 دلار کانادا در سال برسد.

همچنین درباره درآمد در کانادا بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار دندان پزشک در کانادا

برای آن که بتوانید یک دندان پزشک موفق باشید، داشتن چند مهارت کلیدی است. این مهارت ها عبارتند از:

 • صبر و حوصله
 • توانایی ارتباط موثر
 • توانایی رهبری
 • توانایی توجه به جزییات
 • توانایی رهبری
 • توانایی حل مسئله

آزمون و خطا نکنید!

بجای صرف ساعات طولانی برای جستجو و انتخاب رشته و دانشگاه، به راحتی می توانید از کمک وکلای تحصیلی موسسه تراست بهره ببرید.

سوالات متداول

چند سال طول می‌کشد تا در کانادا دندانپزشک شوید ؟

حداقل 4-5 سال در دانشکده دندانپزشکی خواهید گذراند بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که مدرسه مناسب را انتخاب کرده‌اید. بیشتر دانشگاه‌ها، در وب‌سایت‌های خود تورهای مجازی دانشگاهی دارند.

هزینه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در کانادا چقدر است؟

هزینه‌های تحصیل در برنامه دندانپزشکی برای دانشجویان داخلی تقریباً 45000.00 دلار و برای دانشجویان خارجی 90000 دلار در سال است. این هزینه‌های تحصیلی شامل هزینه‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی و دندانپزشکی است. برنامه دندانپزشکی چهار ساله است.

آیا دندانپزشک در کانادا از بازار کار مناسبی برخوردار است؟

چشم‌انداز دستمزد و اشتغال دندانپزشکان در کانادا بسیار خوب است و انتظار می‌رود تقاضا برای دندانپزشکان با گذشت سال‌ها افزایش یابد. در حال حاضر، بیش از 21000 دندانپزشک در کانادا شاغل هستند.

آیا ورود به دانشکده دندانپزشکی در کانادا سخت است؟

ورود به دانشکده دندانپزشکی در کانادا رقابتی‌تر از ایالات‌متحده است. حتی کانادایی‌ها نیز به سختی می‌توانند وارد دانشکده‌های دندانپزشکی شوند، به همین دلیل برخی تصمیم می‌گیرند در آمریکا تحصیل کنند حتی اگر هزینه در آمریکا بسیار بیشتر باشد.

بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی کانادا کدام‌اند؟

دو دانشگاه در کانادا در میان 50 دانشکده برتر دندانپزشکی قرار دارند. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)در جایگاه 26 (43 در رتبه بندی جهانی) و دانشگاه تورنتو (University of Toronto) 50 (20 در رتبه بندی جهانی) هستند.

اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در دوره دندانپزشکی به طور معمول چهار سال طول می‌کشد تا برنامه درسی تمام وقت انجام شود. همه برنامه‌های آموزشی در زمینه‌های علوم عمومی، از جمله آناتومی و زیست شناسی و همچنین دوره‌های خاص دندانپزشکی مانند مواد دندانپزشکی، رادیولوژی و پریودنتزی ارائه می‌شوند.

آیا حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا می‌شود کار کرد؟

به شرط داشتن مجوز تحصیل معتبر برای مدرک خود می‌توانید در کانادا به عنوان دانشجوی خارجی  کار کنید. این امر به شما امکان می‌دهد در جاهایی مانند کتابخانه‌ها، اتحادیه‌های دانشجویی، امکانات خرده فروشی و سرگرمی یا موارد مشابه دیگر آموزش دهید یا کار کنید.

تفاوت بین bds (دکتر جراحی دندان) و dds (لیسانس جراحی دندان) در کانادا چیست؟

این همان چیزی است که ممکن است در آمریکا DDS (دکتر جراحی دندان) نامیده شود. DDS (دکتر جراحی دندان) و DMD (دکتر پزشکی دندان) در یک درجه هستند. آن‌ها مفتخرند که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی به یک دندانپزشک عمومی تبدیل شوند. BDS یک مدرک دندانپزشکی است و مخفف کارشناسی جراحی دندان است.

بهترین شاخه‌های دندانپزشکی کانادا کدام‌اند؟

1 دندانپزشکی بهداشت عمومی
2 آسیب‌شناسی دهان و میکروب‌شناسی
3 پزشکی دهان و رادیولوژی
4 پریودنتولوژی
5 دندانپزشکی محافظه کار و اندودنتیکس
6 جراحی دهان و فک و صورت
7 ارتودنسی و ارتوپدی دندان مصنوعی
8 پروتزهای دندانی

چگونه می‌توانم وارد دانشکده دندانپزشکی در کانادا شوم؟

برای شروع به مدرک لیسانس چهار ساله از دانشگاه نیاز دارید. برای ورود به دانشکده دندانپزشکی نیازی به مدرک خاصی نیست و گاهی اوقات شاید به 4 سال تحصیل هم نیاز نداشته باشید اما به برخی دوره‌های علمی اجباری مانند زیست‌شناسی، شیمی آلی، ژنتیک، میکروبیولوژی و غیره نیاز دارید.

آیا یک دندانپزشک خارجی می‌تواند در کانادا کار کند؟

دندانپزشکان آموزش دیده خارجی در صورتی می‌توانند در کانادا کار کنند که مراحل معادل‌سازی هیئت معاینه دندانپزشکی ملی کانادا را پشت سر گذاشته باشند یا برنامه پیشرفته جایگزینی را در دانشکده دندانپزشکی کانادا گذرانده باشند.