اپلای مهندسی دریا

اپلای رشته مهندسی دریا

رشته مهندسی دریا (Marine engineering) به علوم و فنون مرتبط با طراحی، تولید، کنترل، حفاظت و تعمیر تمامی قطعات مکانیکی و اجرایی تجهیزات دریایی گفته می‌شود. این رشته عموما با علوم ساختاری و دانش مهندسی سروکار دارد. مهندسین دریا مسئولیت کلی مدیریت فنی کشتی (مانند توربین‌های بخار، توربین‌های گازی، موتورهای دیزلی) و طراحی سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی، سیالاتی و کنترلی را برعهده دارند. مهندسی دریا تشابهات زیادی با رشته‌هایی مانند طراحی سیستم‌های ناوبری، علوم دریایی، اقیانوس شناسی و مهندسی مکانیک دارد. در گذشته رشته مهندسی کشتی یکی از گرایش‌های مهندسی مکانیک بوده است، اما چند سالی است که دانشگاه‌های بین‌المللی رشته مهندسی کشتی و چند گرایش دیگر را تحت عنوان رشته مهندسی دریا ارائه می‌دهند.

درباره تحصیل در خارج از کشور بیشتر بخوانید.

آینده رشته مهندس کشتی در خارج از کشور

امروزه کشتی‌ها و ناوهای دریایی به تکنولوژی و تجهیزات به روزی مجهز هستند که تنها متخصصین کشتی می‌توانند آنها را مدیریت کنند. مهندس کشتی باید منظم و مسئولیت‌پذیر باشد. چرا که مسئولیت فنی کشتی، محموله، تجهیزات پیچیده و غیره کاملا برعهده اوست. رشته مهندسی کشتی عمدتا بر طراحی، تولید و نگهداری از قطعات و سیستم‌های داخلی قایق، کشتی یا زیردریایی متمرکز است. مهندس کشتی وظیفه طراحی سیستم‌های پیش ران، تجهیزات هیدرولیکی جانبی و اجرایی را دارد و در ادامه کار باید روی عرشه کشتی فعالیت کند تا از عملکرد سیستم‌های فوق را بررسی و کنترل کند.

مهندس دریا باید دانش بالایی در زمینه‌های فیزیک، مکانیک سیالات، سیستم های پیشران، ریاضیات کاربردی، مهندسی سیستم‌های کنترلی، طراحی به کمک کامپیوتر(CAD) داشته باشد. به علاوه از آنجا که این افراد در مقیاس بی‌المللی فعالیت می‌کنند، باید دانش بالایی در زبان انگلیسی داشته باشند.

بازار کار رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

متخصصین این رشته در صنایع مختلفی مانند شرکت‌های مهندسی دریا یا نیرو دریایی مشغول به کار خواهند شد و عمده فعالیت مهندس کشتی در کشتی روی آب و یا در کارخانه کشتی‌سازی، شرکت‌های مشاور و سازمان‌های وابسته به آن خواهد بود. به علاوه مهندسان دریا می‌توانند در شرکت‌های نفتی، نیروگاه‌های نفت و گاز دریایی، شرکت‌های استخراج کانی نیز کار کنند.

استخدام متخصصان این رشته عموما تحت عنوان مهندس کشتی، مهندس فروش، مهندس طراحی بندر (port engineer)، مشاور سوانح دریایی صورت می‌پذیرد.

بازار کار رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

برای اطلاع از شرایط کار در خارج از کشور روی لینک کلیک کنید.

ادامه تحصیل رشته مهندسی دریا در خارج از کشور و گرایش های رشته مهندسی دریا

دانشجویان رشته مهندسی دریا می‌توانند در مقاطع کارشناسی (B.Tech وB.E )، کارشناسی ارشد (M.Tech و M.E) و دکترا تحصیل کنند.

در مقطع کارشناسی سه رشته مهندسی دریا (marine engineering)، مهندسی اقیانوس (ocean engineering) و مهندسی مکانیک (mechanical engineering) وجود دارند. اما اگر مایل هستید در این رشته مشغول به کار شوید و تمایل به کار در سمت‌های مدیریتی دارید باید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی دریا هم ادامه تحصیل دهید.

در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا گرایش‌های زیر وجود دارند:

–  گرایش معماری دریایی (یا معماری کشتی)(naval architecture)
فارغ‌التحصیلان این رشته مسئول طراحی کلی، ساخت و تعمیر کشتی و سایر سازه‌های دریایی مانند قایق، زیردریایی، ناوگان جنگی، قایق تفریحی و کشتی های تجاری هستند. این گرایش نیاز به اطلاعات مهندسی گسترده‌ای دارد.

– گرایش مهندسی اقیانوس (ocean engineering)
فارغ‌التحصیلان این رشته مسئولیت کنترل و نگهداری تکنولوژی‌های الکتریکی و کامپیوتری را برعهده دارند و مغز متفکر کل عملیات شناخته می‌شوند. مهندس اقیانوس باید مهارت به کارگیری همزمان مهندسی مکانیک، عمران، شیمی را داشته باشد تا بتواند مشکلات را حل و فصل نماید. این مهندسان همکاری نزدیکی با اقیانوس شناسان دارند تا تحقیقات و طراحی خود را به بهترین نحو انجام دهند. مهندس اقیانوس معمولا در شرکت‌های وابسته به دولت، شرکت‌های نفت و گاز و شرکت‌های تحقیقات اقیانوس استخدام می‌شوند.

دباره کارآموزی در خارج از کشور بیشتر بخوانید.

بهترین گرایش رشته مهندسی دریا برای اپلای در خارج از کشور

از آنجا که لیست دروس و حوزه کاری گرایش‌های رشته مهندسی دریا تقریبا یکسان هستند، نمی‌توانیم گرایشی را به عنوان بهترین گرایش این رشته انتخاب کنیم. اما به طور کلی می‌توان گفت که بهترین گرایش این رشته بسته به علاقه‌های فردیِ متقاضی اپلای تعیین می‌شود. به عنوان مثال چنانچه به ساخت و طراحی علاقه‌مند باشید گرایش معماری دریایی برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

واحدهای درسی رشته مهندسی دریا

در دوره چهار ساله کارشناسی، واحدهایی مانند نگهداری و تعمیر کشتی و سازه‌های دریایی، فیزیک و الکترونیک، علوم کامپیوتر، مکانیک سیالات، هیدرودینامیک، مکانیک، ساخت کشتی، جغرافیای کاربردی، نقشه کشی صنعتی، ریاضیات کاربری و زبان انگلیسی قرار داده شده‌اند. به علاوه دروسی مانند تکنولوژی عملکرد کشتی و علوم کاربردی-عملی مانند کشتی رانی، علوم زیست محیطی، سیستم های کنترلی، چارت کاری، آموزش جهت یابی عملی، کار با قطب نماهای مغناطیسی و چرخشی و یا دستگاه‌های جهت یابی التکریکی (رادار، ماهواره) نیز در این دوره قرار دارند تا فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کشتی با همه دروس تئوری و عملی آشنا شده باشد. به علاوه در تمامی دانشگاه‌ها، دوره کارآموزی در کشتی نیز جز سر فصل دروس قرار دارد. می‌توانید لیست دروس تخصصی این رشته را در جدول زیر ببینید.

Naval ArchitectureEngineering Analysis Principles
Wave MechanicsShip Auxiliary Systems Design
Fluid MechanicsMarine Mining and Dredging
Marine StructuresApplied Marine Thermodynamics
Propulsion SystemsHydrodynamics
Ship DynamicsNumerical Simulation Techniques
Moored and Diving SystemsMoored and Diving Systems
واحدهای درسی رشته مهندسی دریا

دانشگاه های برتر رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته مهندسی کشتی ممکن است برای انتخاب بهترین دانشگاه‌ها برای اپلای مهندسی دریا و انتخاب کشور مقصد دچار تردید شوند. ما در تیم تراست همراه شما خواهیم بود تا بهترین انتخاب را داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که در قدم اول فقط سطح علمی کشور را مد نظر قرار ندهید. برای اپلای در رشته مهندسی دریا، نکاتی مانند دسترسی به دریا (برای گذراندن دروس عملی)، شرایط کاری و اقامت نیز بسیار مهم هستند.

انتخاب اول بسیاری از متقاضیان برای اپلای رشته مهندسی دریا، کشور آمریکاست. درست است که بسیاری از دانشگاه‌های برتر مهندسی در آمریکا قرار دارند، اما تعداد این دانشگاه‌ها کم و رقابت در پذیرش دانشگاه – مخصوصا برای دانشجویان خارجی – بسیار بالاست. به علاوه پیدا کردن کار مرتبط با این رشته در آمریکا سخت است. در درجه دوم، از آنجا که تکنولوژی و صنایع کشتی سازی عمدتا به کشورهای آسیایی مانند چین و ژاپن انتقال پیدا کرده است، اپلای برای دانشگاه‌های این کشورها نیز گزینه‌ی معقول و مناسبی است.

اما اگر تمایل ندارید که به کشورهای آسیایی مهاجرت کنید، بهترین گزینه استرالیا خواهد بود. دانشجویانی که در استرالیا تحصیل می کنند، درصورتی که پس از اتمام تحصیل کار پیدا کنند، اقامت و سپس شهروندی استرالیا را دریافت خواهند کرد. به علاوه دولت استرالیا به منظور بهبود رتبه‌ی آموزشی کشور، بیشتر دانشگاه‌ها را موظف به ارائه‌ی بورسیه کامل کرده است. علاوه بر این‌ها، دسترسی کامل استرالیا به دریا، دوره کارآموزی و موقعیت کاری مناسبی را برای دانشجویان رشته مهندسی کشتی فراهم می‌کند. تیم تراست، لیست بهترین موسسات و دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل در رشته مهندسی دریا را برایتان آماده کرده است.

نام دانشگاهکشورشهریه مخصوص دانشجویان خارجی (دلار)سایت
South Tyneside Collegeانگلستان13,166.45 (شهریه کل)روی لینک کلیک کنید
Marine Engineering and Research Institute (MERI)هند8,000  (سالانه)روی لینک کلیک کنید
Webb Instituteآمریکا41,500روی لینک کلیک کنید
Massachusetts Maritime Academyآمریکا33,176روی لینک کلیک کنید
Maine Maritime Academyآمریکا33,673روی لینک کلیک کنید
California Maritime Academyآمریکا22,530روی لینک کلیک کنید
United States Merchant Marine Academyآمریکا6,603روی لینک کلیک کنید
University of Michiganآمریکا22,704روی لینک کلیک کنید
State University of New York Maritime Collegeآمریکا16,559روی لینک کلیک کنید
Australian Maritime Collegeاسترالیا3,048روی لینک کلیک کنید
University of Melbourneاسترالیاروی لینک کلیک کنید
Dalian Maritime Universityچین3589.38روی لینک کلیک کنید
National Institute of Ocean Technology, Chennaiچینروی لینک کلیک کنید
Japan Coast Guardژاپنروی لینک کلیک کنید
Toba National College of Maritime Technologyژاپن3523.38روی لینک کلیک کنید
University of British Columbiaکاناداروی لینک کلیک کنید
Korea Maritime Universityکره جنوبی3357 (هر ترم)روی لینک کلیک کنید
دانشگاه های برتر رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

برای اطلاع از دانشگاه بریتیش کلمبیا، روی لینک کلیک کنید.

مزایا اپلای رشته مهندسی دریا

در دنیای امروزی، مهندس کشتی می‌‌تواند شغل پرمنفعتی باشد. این حوزه به افراد حاذق و منضبط نیاز دارد که توانایی کار با تکنولوژی‌های فوق مدرن را داشته باشند. این افراد می‌توانند به سراسر دنیا را سفر کنند و حقوق بالایی دارند.

اما در نظر داشته باشید که این حرفه بسیار رقابتی است و سالانه حدود 1000 جایگاه شغلی جدید ارائه می‌کند. بنابراین پیدا کردن شغل در این رشته کاری زمانبر است. مهندسین کشتی همواره باید آمادگی روبه‌رویی با حوادث و چالش‌های تکنیکی را داشته باشند. به علاوه کار در کشتی معایب خودش را نیز دارد. مهندس کشتی ماه‌ها روی آب خواهد بود. برنامه زندگی روی دریا بسیار پیچیده است و مهندس کشتی طبیعتا ماه‌ها دور از خانواده خواهد بود.

مهندس دریا باید منعطف، سخت کوش، هشیار و اهل کار گروهی باشد. به علاوه باید از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار باشد تا بتوانند شرایط آب و هوایی سخت، دریازدگی و شرایط سخت اتاق موتور (دمای 55 درجه و رطوبت 90 درصد) را تحمل کنند.

لازم است بدانید یکی از مواردی که به هنگام اپلای رشته مهندسی دریا در رزومه شما بررسی خواهد شد، ریز نمرات دروس مرتبط با ریاضی و فیزیک است. چرا که این دروس پایه دروس تخصصی رشته مهندسی دریا هستند. پس اگر نمرات خوبی در این دروس ندارید، به شما توصیه می‌کنیم روی تقویت سایر نکات (مخصوصا انگیزه نامه) تمرکز کنید.

درباره بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

برای تحصیل در مقطع دکترا معمولا بورسیه‌های کامل (full scholarships) و برای مقاطع کارشناسی و کاشناسی ارشد بورسیه‌های جزئی (partial funding) بسیاری در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاع از این بورسیه‌ها در تمامی کشورها و رشته‌ها میتوانید به این سایت، برای بورسیه دکترا به این لینک و برای تحصیل در کالج‌ها به این لینک مراجعه کنید. به علاوه بورسیه‌های اختصاصی رشته مهندسی دریا در این سایت ارائه می‌شوند.

درباره اینکه چگونه بورسیه‌ی تحصیلی بگیریم و بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

درآمد رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

کار در هیچ محیطی روی کره زمین، به اندازه‌ی کار در دریا و اقیانوس‌ها سخت نیست. طراحی و ساخت تجهیزاتی که توانایی مقابله با باد، موج‌های خروشان و نمک را داشته باشند، نیازمند دانش و مهارت بالایی است. به علاوه بازرگانی در دنیای مدرن، عمدتا به تکنولوژی‌های دریایی وابسته است. به همین دلیل، رشته مهندسی دریا، رشته سخت و دشواری است. مهندس کشتی باید بتواند با سیستم‌های عظیم دریایی و تجهیزات جانبی آن‌ها کار کند و در مواقع لزوم در کسری از ثانیه تصمیمات تکنیکی بسیار مهمی بگیرد. به علاوه سفرهای دریایی بسیار گران هستند و هر اشتباهی میلیون‌‌ها دلار خسارت را به همراه خواهد داشت. همه این نکات را کنار هم قرار دهید و حدس بزنید حقوق مهندس کشتی چقدر خواهد بود.

درآمد رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

حدود 95 درصد شاغلان این رشته آقایان هستند و میزان حقوق پرداختی می‌تواند بسته به کشور متفاوت باشد. به طور مثال حقوق پایه مهندس (برای مهندس شماره 5) کشتی در هند 180000 دلار در ماه است و با هر ترفیع به این مقدار (تا رسیدن به مهندس شماره 1) اضافه می‌شود.

در کشور آمریکا، مهندسان دریا عموما در شرکت‌های خصوصی یا موسسات دولتی کار می‌کنند. و بنا بر اعلامیه دولت آمریکا حقوق مهندس دریا به طور میانگین 84,850 دلار در سال است و چنانچه متقاضی سابقه کاری مرتبط داشته باشد به میزان زیادی افزایش میابد؛ حدود 10درصد از مهندسان دریا در این کشور بیش از 145,000 دلار در سال درآمد دارند.

فارغ‌التحصیلان گرایش معماری دریایی نیز حدود 61,000 تا 150,000 دلار در سال (بسته به تجربه کاری و نوع کشتی) حقوق می‌گیرند.

حقوق مهندسان اقیانوس هم از 63,000 دلار شروع می‌شود و تا 118,000 دلار افزایش خواهد یافت.

اپلای رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

اگر قصد اپلای در رشته مهندسی دریا را دارید، نگران نباشید؛ ما در تیم تراست همراه شما خواهیم بود تا بهترین روند اپلای را تجربه کنید. متخصصین ما با سال‌ها تجربه کاری در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، به شما کمک خواهند کرد تا بهترین دانشگاه را پیدا و تمام مراحل اپلای را به درستی و بدون هیچ خطایی طی کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و بعد با ما تماس بگیرید تا شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان همراهی کنیم.

در قدم اول باید دانشگاه و دوره مدنظر را پیدا و ویژگی‌های آن (نظیر مدت زمان، مدارک لازم، دوره‌های کارآموزی، میزان فارغ‌التحصیلی، شرایط کاری و غیره) را به دقت مطالعه کنید. سایت‌هایی مانند این سایت به شما در این زمینه کمک خواهند کرد. این سایت‌ها اطلاعاتی مانند رتبه دانشگاه، زمان شروع و اتمام دوره و هزینه دوره را در اختیار شما قرار می‌دهند.

اخذ ویزا برای اپلای رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

پس از آنکه دوره مد نظر را پیدا کردید. لازم است مدارکی مانند رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و غیره را آماده کنید. پس از گرفتن پذیرش هم لازم است به طور رسمی و قانونی برای مهاجرت به کشور مقصد اقدام کنید و مراحل زیر را برای گرفتن ویزا بگذرانید:

  • آماده کردن مدارک لازم اعم از مدرک زبان، مدرک تحصیلی، ریز نمرات و غیره
  • اثبات تمکن مالی
  • پر کردن فرم‌های لازم
  • ارسال مدارک
  • دریافت نامه پذیرش
  • گرفتن وقت سفارت و طی کردن پروسه معمول
  • مراجعه به سفارت، مصاحبه، انگشت‌نگاری و غیره
  • پرداخت هزینه‌های لازم

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته مهندسی دریا در خارج از کشور

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اپلای به دانشگاه موردنظر بستگی دارد و برای رشته‌های مختلف، متفاوت است. بهترین راه این است که به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و لیست مدارک و سایر نکات را به درستی مطالعه کنید تا شانس پذیرش خود را بالا ببرید. به طور کلی مدرک زبان معتبر (TOEFEL – IELTS)، اصل و ترجمه مدارک تحصیلی (آخرین مدرک تحصیلی بسته به مقطعی که برای آن اپلای می‌کنید) به علاوه ریز نمرات، رزومه، انگیزه‌نامه، لیست مقالات و دستاوردها و غیره لازم و ضروری هستند.

درباره تاثیر مقاله بر اپلای و اینکه چگونه اپلای کنیم بیشتر بدانید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات