چگونه اپلای کنیم

اپلای مسئله‌ای است که بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیل خود به آن فکر می‌کنند. نداشتن اطلاعات لازم در این خصوص می‌تواند سبب مشکلات بسیاری از جمله سردرگمی، اتلاف وقت و موفق نشدن در پذیرش شود. برای همین، در این مقاله به مسائل موجود در فرآیند اپلای و پذیرش خواهیم پرداخت. در این مقاله می‌توانید اطلاعات کاملی درباره‌ی توصیه‌نامه‌ها، ایمیل به اساتید، رزومه، شرایط اپلای کارشناسی، بهترین رشته‌ها در اپلای، نحوه‌ی اپلای برای پست داک، هدف‌نامه (که اصطلاحا به آن SOP گفته می‌شود)، تاثیر معدل در اپلای، نحوه‌ی اپلای برای دکتری، ارسال مدارک تحصیلی به خارج از کشور، اپلای بدون مدرک زبان، هزینه‌های اپلای، اپلای کاری و تاثیر گپ تحصیلی در اپلای دانشگاه‌ها به دست آورید. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

این مطلب می‌تواند راهنمایی جامع برای کسانی باشد که قصد اپلای دارند اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند و به اندازه‌ی کافی اطلاعات ندارند.

خوب است این نکته را در ذهن داشته باشید که در این راستا، می‌توانید از خدمات تراست استفاده کنید. تراست تمام کارهای مربوط به اپلای را به وکالت از شما برعهده می‌گیرد وکمک می کند تا اپلای بی‌دغدغه‌ای داشته باشید. مشاوران تراست از زبده‌ترین و مطلع‌ترین افراد در زمینه‌ی اپلای هستند و در این مسیری گام به گام با شما همراه خواهند بود. برای آشنایی با تراست و مشاوره در زمینه ی اپلای، می‌توانید همین حالا با تراست تماس بگیرید. مشاوران تراست به صورت رایگان به تمامی سوالات شما در در زمینه‌ی اپلای پاسخ خواهند داد.

توصیه نامه برای اپلای

توصیه نامه برای اپلای

بسیاری از دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند به هنگام اپلای، از اساتید خود بخواهید تا توصیه‌نامه‌ای را برای شما در سایت دانشگاه موردنظر آپلود کنند. در توصیه‌نامه‌ها، استادانی که در زمان تحصیل با آن‌ها در ارتباط بودید (برای مثال درسی را با آن‌ها گذرانده‌اید، تی ای آن‌ها بودید و یا پژوهشی را با راهنمایی و نظارت آن‌ها به پایان رساندید ) مطالبی را در مورد ویژگی‌های مثبت شخصیتی و علمی شما می‌نویسند. با داشتن این توصیه‌نامه‌ها، دانشگاه مقصد می‌تواند شناخت بهتری از شما داشته باشد و با اطمینان بیشتری در خصوص اعطا و یا ندادن پذیرش تصمیم بگیرد. حتی در مواردی، اگر که کارنامه‌ی تحصیلی درخشان و یا رزومه‌ی علمی قابل قبولی ندارید، داشتن یک توصیه‌نامه‌ی خوب از استادی شناخته شده (منظور استادی است که سابقه‌ی پژوهشی مناسبی داشته و در حلقه‌ی پژوهشگران جهانی شناخته شده باشد) می‌تواند ضعف تحصیلی‌تان را جبران کند. برای همین است که توصیه‌نامه‌ها می‌توانند نقشی کلیدی در گرفتن یا نگرفتن پذیرش و بورسیه ایفا کنند. در این لینک می‌توانید فرمت کلی توصیه‌نامه‌ی خوب را مشاهده کنید.

ایمیل به اساتید برای اپلای

هنگام اپلای برای دانشگاه، دو انتخاب دارید: 1- فقط برای برنامه‌ی کلی دانشگاه اپلای کنید و 2- همزمان با اپلای برای برنامه‌ی کلی دانشگاه، به اساتیدی که علاقمند هستید در دوران تحصیلتان در دانشگاه مقصد با آن‌ها کار کنید ایمیل بزنید و در خصوص شرایط خودتان و علاقمندی‌تان به دانشگاه صحبت کنید. انتخاب گزینه‌ی دوم از جهات بسیاری بهتر است. یکی از دلایل آن این است که با ارسال ایمیل به استادان و فرستادن رزومه، می‌توانید از آن‌ها بپرسید که آیا با داشتن چنین سابقه‌ی تحصیلی، امکان پذیرش از دانشگاه موردنظرتان وجود دارد یا نه. پاسخ به این سوال باعث می‌شود قبل از پرداخت اپلیکیشن فی، بدانید که آیا شانسی برای پذیرش دارید یا نه.

در کنار این مسئله، اگر استادی که به او ایمیل زده‌اید از شخصیت و رزومه‌ی تحصیلی شما خوشش آید، می‌تواند در کمیته‌ی ادمیشن (کمیته‌ای در دانشگاه مقصد که پرونده‌ها را بررسی و در خصوص اعطا و یا رد پذیرش صحبت می‌کند) رایزنی کند تا حتما پذیرش را دریافت کنید. علاوه بر آن، با ایمیل به اساتید می‌توانید فاند مخصوص آن‌ها را از آن خود کنید و از این طریق مطمئن بشوید که لازم نیست برای تحصیل در دانشگاه، پولی از جیب بگذارید.

رزومه تحصیلی در اپلای دانشگاه

رزومه تحصیلی در اپلای دانشگاه

خیلی‌ها ممکن است این سوال را در ذهن داشته باشند که چه چیزهایی را باید در رزومه ذکر کرد؟ گاهی اوقات فروتنی بیش از حد چنین تداعی می‌کند که «من که چیز قابل ذکری ندارم که در رزومه بیاورم». چنین پاسخی غلط است. موارد بسیاری وجود دارد که در دوران تحصیلی خود انجام می‌دهید و می‌توانید آن را در رزومه‌ی خود ذکر کنید. برخی از این موارد عبارتند از: 1- ویژگی‌های شخصیتی: چیزهایی مثل، در کدام دانشگاه تحصیل کرده‌اید، معدلتان چند است و چه ویژگی‌های مثبتی (مثل فعال بودن، علاقه به مطالعه، ورزشکار بودن و غیره) دارید؛ 2- نمره‌ی برخی درس‌ها: خوب است نمره‌های خوب خود را در رزومه ذکر کنید؛ 3- مقالات: می‌توانید مقالات (چه مقاله‌های کنفرانسی و چه مقاله‌های ژورنالی) را در رزومه بیاورید؛ 4- دوره‌های کارآموزی (اینترنشیپ) چه در داخل و چه خارج از کشور 5- پروژه‌هایی که در دوران تحصیل خود در ایران به انجام دادید.

در این لینک می‌توانید نمونه‌ای از یک رزومه را به زبان انگلیسی (که اصطلاحا به آن سی وی (یا CV) هم گفته می‌شود) را ببینید.

شرایط لازم اپلای

شرایط لازم اپلای

در این بخش با شرایط لازم اپلای برای کارشناسی ارشد، کارشناسی، دکتری و پست داک (پسا دکتری) آشنا خواهید شد. به طور کلی می‌توان شرایط اپلای را در چند نکته خلاصه کرد: 1- معدل مناسب؛ 2- به اتمام رساندن مقطع قبلی در دانشگاهی قابل قبول؛ 3- سابقه پژوهشی مناسب؛ 4- داشتن توصیه‌نامه‌ها از اساتید؛ 5- نوشتن انگیزه‌نامه (که به آن SOP) هم گفته می شود و 6- مدرک زبان. هرچند که همه‌ی این شرایط برای گرفتن پذیرش در هر مقطعی ثابت است (از لیسانس گرفته تا کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری) اما اهمیت هرکدام از این موارد و الزامی بودن آن‌ها از دوره‌ای به دوره‌ی قبل متفاوت است. برای مثال، از آن جا که بیشتر وقت دانشجویان لیسانس صرف درس‌های مختلف می‌شود، انتظار نمی‌رود سابقه‌ی پژوهشی برجسته‌ای داشته و یا مقالات متعددی منتشر کرده باشند. در مقابل، اگر دوره‌ی کارشناسی ارشد خود را به پایان رسانده باشید و اکنون به دنبال اخذ پذیرش برای مقطع دکتری هستید، و یا دوره‌ی دکتری را تمام کرده و اکنون به دنبال پذیرش مقطع پست داک (پسا دکتری) هستید، سابقه‌ی پژوهشی شما اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد. برای دریافت پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی، لازم است علاوه بر داشتن کارنامه‌ای قابل قبول و نمراتی درخشان، رزومه‌ای داشته باشید که مهارت و سابقه‌ی پژوهشی شما را نشان بدهد. بنابراین، لازم است، اگر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را به پایان رسانده‌اید، حتما عنوان تز ارشد و دکتری را هم در رزومه بیاورید و رزومه را بر سابقه‌ی پژوهشی خود متمرکز کنید.

بهترین رشته‌ ها برای اپلای

بهترین رشته‌ ها برای اپلای

عوامل متعددی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا یک رشته برای اپلای خوب است یا خیر. اولین عامل (و قطعا مهمترین عامل) علاقه‌ی شماست. پیش از اپلای برای یک رشته باید ببینید آیا واقعا رشته‌ی مورد نظر را دوست دارید. دومین مسئله، بازار کاری آن در ایران و یا کشوری که برای آن اپلای می‌کنید. از طریق آمارهایی منتشر شده و همچنین اعلامیه‌های استخدامی، می‌توان دید که آیا رشته‌ی موردنظر بازار کاری مناسبی دارد یا نه. سومین عامل نحوه‌ی ارائه رشته‌ی مورد نظر در دانشگاه مقصد است. بعضی رشته‌ها در دانشگاه مقصد بهتر ارائه می شوند و می‌توانید از این طریق، زندگی تحصیلی و به تبع آن، زندگی کاری موفقتری داشته باشید. برای فهمیدن نحوه‌ی ارائه‌ی رشته‌ی معین در یک دانشگاه، می‌توانید سایت QS را بررسی کنید. این سایت هر ساله رتبه ی دانشگاه‌ها را به تفکیک هر رشته بررسی می‌کند. با در نظر داشتن این سه عامل، می‌توانید ارزیابی درستی از بهترین رشته‌ها برای اپلای داشته باشید.

انگیزه نامه برای اپلای

انگیزه نامه برای اپلای

SOP مخفف عبارت Statement of Purpose است که گاهی به آن Cover Letter هم گفته می‌شود. در ترجمه‌ی این عبارت، عباراتی مثل «نامه‌ی هدف»، «انگیزه‌نامه» و «هدف‌نامه» به کار برده می‌شود. فارق از ترجمه‌ی این عبارت، این نامه متنی است که در آن دانشجو به علاقه‌ی خود به رشته‌ی موردنظر در دانشگاه مقصد می‌پردازد و دلایل شایستگی دریافت پذیرش و بورسیه از دانشگاه مقصد را بیان می‌کند. این متن از جمله مدارکی است که دانشگاه مقصد بر اساس آن به بررسی شایستگی دریافت پذیرش می‌پردازد و گاهی ممکن است دانشجویی به اندازه‌ای هدف‌نامه‌ی خود را خوب نوشته باشد که سابقه‌ی تحصیلی ضعیف، نمرات کم و رزومه‌ی نه چندان قوی او به چشم نیاید. دانشگاه مقصد با این نامه به بررسی میزان شایستگی دانشجو در رشته و دانشگاه و تاثیر رشته بر زندگی او می‌پردازد.

برای نوشتن نامه‌ی هدفِ خوب، بررسی نمونه ‌های خوب می‌تواند بسیار موثر باشد. در این لینک می‌توانید نمونه ای از یک SOP خوبی را مشاهده کنید و بر اساس آن هدف‌نامه‌ی خود را بنویسید:

شرط معدل برای اپلای

معدل از مهم‌ترین معیارهایی است که نشان می‌دهد دانشجو در دوران تحصیلی خود چه عملکردی داشته است. برای همین، بررسی معدل دانشجو از مهم‌ترین ابزارهایی است که به دانشگاه مقصد نشان می‌دهد که آیا باید به دانشجوی موردنظر پذیرش و بورسیه اعطا شود یا خیر. اما اگر که معدل مناسبی ندارید، این مسئله نباید باعث دل‌سردی شود. می توانید با نوشتن انگیزه‌نامه‌ای خوب (SOP)، داشتن سابقه‌ی پژوهشی مناسب، دریافت رزومه و یا حتی داشتن نمره‌ی مناسبی در آزمون‌های زبان ( تافل یا آیتلس) به دانشگاه موردنظر ثابت کنید که فارق از نمراتی که در دوران تحصیلی خود کسب کرده‌اید، پتانسیل خوبی برای آموزش و پژوهش دارید و شایستگی آن را دارید که از دانشگاه مقصد پذیرش و بورسیه شوید.

در وهله‌ی اول، چنین به نظر می‌رسد که اپلای بدون مدرک زبان ممکن نیست. زیرا درس‌هایی که در دانشگاه مقصد خواهید گذراند به زبانی انگلیسی خواهند بود. اما اگر که به هر دلیلی نتوانستید مدرک زبان ارائه کنید، می توانید برای پذیرش از دانشگاه موردنظر اپلای کنید و سپس، مهلت بگیرید تا به تقویت زبان خود بپردازید. در طی این مدت، می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به تقویت زبان خود بپردازید و پس از آن وارد دانشگاه شوید.

هزینه های اپلای و گرفتن پذیرش

هزینه های اپلای و گرفتن پذیرش

در توضیح این بخش در ابتدا می بایست گفت که بخشی از هزینه های اپلای مربوط به دانشگاه و کشوری می شوند که قصد مهاجرت به آن را دارید و بخشی از آن نیز هزینه هایی است که می بایست در ایران بپردازید. هزینه های اپلای در ایران شامل مواردی مثل هزینه ی آزادسازی مدرک، هزینه ی وثیقه ی سربازی (اگر که مشمول هستید) و هزینه هایی است که می بایست برای خرید بلیط و خرید وسایل لازم برای زندگی در خارج از کشور بپردازید. در کنار این هزینه ها، هزینه هایی هم وجود دارد که به دانشگاه و کشوری مربوط می شوند که قصد اپلای برای آن ها را دارید. به عنوان مثال، می بایست برای هر دانشگاه اپلیکیشن فی بپردازید. این هزینه، هزینه ای است که پرداخت می کنید تا هر دانشگاه پرونده ی اپلای شما را مورد بررسی قرار بدهد. در کنار این پول، می بایست هزینه های مربوط به ارسال مدارک از طریق پست (در صورت لزوم) و ترجمه ی مدارک را هم بگنجانید.

هزینه‌های مربوط به اپلای تنها در صورتی به این موارد محدود می‌شوند که بورسیه‌ای که از سوی دانشگاه مقصد خود دریافت می‌کنید تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی را پوشش بدهد و به اصطلاح پذیرشی فول فاند گرفته باشید. در غیر این صورت می‌بایست هزینه‌های شهریه (که به آن tuition fee نیز گفته می‌شود) و هزینه های زندگی را هم به معادلات خود اضافه کنید. برای فهمیدن آن که هزینه‌های زندگی در شهر موردنظرتان چقدر است، می‌توانید عبارتی مثل “what is the monthly average cost of living in Toronto” (میانگین هزینه‌های ماهانه تورنتو چقدر است؟) را در گوگل سرچ کنید. به عنوان مثال، نتیجه ی چنین سرچی برای شهر تورنتو نشان می‌دهد که زندگی در تورنتو به صورت میانگین سالانه 14900 دلار کانادا خرج بر می دارد.

ممکن است شما از جمله کسانی باشید که معدل خوبی را در دوران تحصیل خود در ایران کسب نکرده‌اند و یا رزومه‌ی پر و پیمانی ندارند. از آن جا که این دو عامل از جمله عوامل مهمی هستند که بر اخذ و یا عدم اخذ پذیرش موثر هستند، ممکن است که عدم توفیق در داشتن آن‌ها قدری شما را دلسرد کند. اگر که چنین است، می بایست در نظر داشته باشید که اصلا جای نگرانی نیست. در واقع، شما می‌توانید با عملکرد مناسب در دیگر حوزه ها (مثل نوشتن انگیزه نامه خوب و داشتن توصیه نامه خوب) از بار این عوامل کم کنید و بتوانید شانس بهتری را در اپلای داشته باشید. راه دیگری که می‌تواند به شما کمک کند تا از اثر گپ تحصیلی در دریافت پذیرش بکاهید، ایمیل زدن به اساتید است. در این ایمیل‌ها می‌توانید عواملی را که در دوره‌ی تحصیلی پیشین موجب شده است تا کارنامه ی تحصیلی درخشانی نداشته باشید شرح دهید و مهارت‌های خودتان را به اساتید ثابت کنید.

بهترین موسسه مهاجرتی ایران برای اپلای

تراست همواره به دنبال جلب اعتماد شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید به‌راحتی و بدون هزینۀ خاصی برای بررسی شرایط خود برای اخذ اقامت کانادا با تراست تماس بگیرید و از مشاورۀ رایگان در این خصوص بهره‌مند شوید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات