فرصت مطالعاتی در کانادا

فرصت مطالعاتی در کانادا

فرصت مطالعاتی در کانادا به دوره ای کوتاه مدت گفته می شود که معمولاَ دانشجویان دوره دکتری، برای مقاصد مطالعاتی و پژوهشی در آن شرکت می کنند. البته دوره های پژوهشی مجزایی نیز برای فارغ التحصیلان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در نظر گرفته شده است، که معمولاَ این دوره ها را با عنوان Sabbatical leave می شناسند.

ببینید و بشنوید!

ویدیو مصاحبه با سعیده ؛ پذیرش فرصت مطالعاتی در دانشگاه واترلو کانادا

پادکست مصاحبه با سعیده ؛ پذیرش فرصت مطالعاتی در دانشگاه واترلو کانادا

فرصت مطالعاتی در کانادا

رادیو تراست

موضوع: فرصت مطالعاتی در کانادا

لینک های مفید

مزایای دوره فرصت مطالعاتی در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل و شرکت در دوره های مختلف پژوهشی است. چرا که نه تنها موسسات آموزشی و پژوهشی در کانادا از اعتبار بسیار بالای آکادمیک در جهان برخوردار هستند، بلکه بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی قابل توجهی نیز برای شرکت در این دوره ها به دانشجویان بین المللی اعطا می شود.

شرکت در دوره های پژوهشی کوتاه مدت و یا فرصت مطالعاتی در کانادا مزیت های زیادی را برای متقاضیان این دوره ها به همراه خواهد داشت. تقویت مهارت زبان انگلیسی، شرکت در کنفرانس های علمی بسیار معتبر بین المللی و تجربه حضور در گروه های پژوهشی بین المللی معتبر، از جمله مزیت های شرکت در این دوره ها است.

به شکلی که تجربه همکاری با برخی از بهترین اساتید بین المللی در یکی از دانشگاه های بسیار معتبر در کشور کانادا، رزومه علمی بسیار خوبی را برای داوطلبان ایجاد خواهد کرد. فواید گذراندن فرصت مطالعاتی در کانادا به همین جا ختم نمی شود. به شکلی که مزیت های دیگری نیز برای شرکت کردن در دوره های فرصت مطالعاتی در دانشگاه های کانادا وجود دارد، که در ادامه به این مزایا نیز اشاره شده است:

 • گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در کانادا امکان افزایش تجربه پژوهشی را در مدت زمان کوتاهی فراهم می کند.
 • دانشجویان با شرکت در یکی از فرصت های مطالعاتی تعیین شده در دانشگاه های کانادا، عموماَ از بورسیه های در نظر گرفته شده برای شرکت در این دوره های مطالعاتی نیز می توانند بهره مند شوند.
 • دانشجویان دکتری با گذراندن فرصت مطالعاتی در کانادا، از شانس بسیار بیشتری برای جذب و استخدام در دانشگاه ها و موسسات آموزشی برخوردار خواهند بود.
 • متقاضیان با شرکت در یکی از دوره های مرتبط با فرصت مطالعاتی کانادا، فرصت تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های جهان در کشور کانادا را خواهند داشت.
 • فرصت مطالعاتی در کانادا امکان شرکت در کارهای پژوهشی زیر نظر بهترین اساتید را برای دانشجویان فراهم می کند. در نتیجه انتشار مقالات علمی در مجلات بسیار معتبر، از دیگر دستاوردهای شرکت در این دوره های پژوهشی خواهد بود.

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بیشتر بدانید.

شرایط و مدت زمان دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا

شرایط و مدت زمان دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا

با توجه به این موضوع که دانشجویان دوره دکتری می توانند بخشی از پژوهش های خود را در دانشگاهی غیر از دانشگاه محل تحصیل خود بگذرانند، شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی کانادا می تواند فرصتی برای افزایش توانمندی های علمی دانشجویان باشد. به عنوان مثال، دانشگاه آلبرتا کانادا در بسیاری از رشته های تحصیلی اقدام به ارائه فرصت های مطالعاتی به دانشجویان بین المللی می کند. به شکلی که با شرکت در این دوره ها، دانشجویان امکان کسب تجربه پژوهشی تحت نظر پژوهشگران برجسته را خواهند داشت.

شرایط و مدت زمان دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا ممکن است با توجه به عوامل مختلفی مانند موسسه ارائه دهنده دوره پژوهشی و نیز رشته ای که در آن فرصت پژوهشی انجام خواهد شد، متفاوت باشد. به عنوان مثال، دوره فرصت مطالعاتی برای دانشگاه آلبرتا کانادا بین 6 الی 12 ماه و برای دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز حداکثر تا 1 سال اعلام شده است. در ادامه برخی از شرایط مطرح شده برای شرکت در این دوره ها، آورده شده است:

 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه یک برنامه پژوهشی که بیانگر موضوعاتی مانند هدف از انجام پژوهش و منابع مورد نیاز برای انجام پژوهش باشد.
 • جلب نظر موافق یک استاد از یکی از موسسات آموزش عالی در کانادا
 • دریافت یک دعوتنامه (letter of invitation) از استاد راهنما جهت ارائه به موسسه آموزشی مورد نظر در کانادا

درباره رشته های پرطرفدار در کانادا بیشتر بدانید.

مراحل شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا

مراحل شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا

به طور کلی مراحلی که برای شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا مورد توجه هستند، در ادامه آورده شده است:

 1. اولین گام مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر و انتخاب استاد راهنما برای انجام پژوهش است. بنابراین، چنانچه از زمینه پژوهشی مورد علاقه خود مطمئن هستید، کافی است تا دانشگاهی را برای گذراندن فرصت مطالعاتی در کانادا انتخاب کنید. بدین منظور لازم است تا حوزه پژوهشی مورد علاقه خود و اساتید دانشگاه را مورد توجه قرار دهید. چرا که لازم است تا با استادی مکاتبه نمایید که در زمینه پژوهشی مورد علاقه شما نیز کارهای پژوهشی انجام داده است.
 2. در گام بعدی لازم است تا توضیحاتی درباره نوع و موضوع پژوهش که قرار است در مدت تعیین شده برای گذراندن فرصت مطالعاتی در کانادا انجام شود، ارائه گردد. توضیحات ارائه شده لازم است تا به شکل دقیق و با جزئیات کامل بیان شوند تا امکان ارزیابی را از سابقه علمی و پژوهشی شما فراهم کنند.
 3. در صورت جلب نظر استاد و دریافت موافقت وی، متقاضی لازم است تا از استاد دانشگاه مورد نظر یک نامه پذیرش دریافت نماید.
 4. متقاضی شرکت در دوره فرصت مطالعاتی کانادا می تواند برای دریافت کمک مالی، به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کند.
 5. برای دریافت نامه خروج از کشور، متقاضی لازم است تا فرمی که در این رابطه مشخص شده است را به بخش فرصت مطالعاتی وزارت علوم ارائه دهد. همچنین ارائه نامه پذیرش از دانشگاه نیز، در این مرحله مورد نیاز است.
دریافت ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا

دریافت ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا

برای گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در کانادا نیاز است تا درخواست خود را برای اخذ ویزا، به دولت کانادا ارائه دهید. به شکلی که بعد از مکاتبه با اساتید دانشگاه و دریافت پذیرش، می توانید برای دریافت ویزای کانادا نیز اقدام کنید. در ادامه برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا آورده شده است:

 1. برای دریافت ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا نیاز است تا گواهی اشتغال به تحصیل یا مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه محل تحصیل دریافت کنید.
 2. گذرنامه معتبر
 3. ارائه نامه تمکن مالی از بانک
 4. نامه پذیرش از یک دانشگاه در کشور کانادا
 5. تکمیل فرم اطلاعات فردی
هزینه فرصت مطالعاتی در کانادا

هزینه فرصت مطالعاتی در کانادا

با توجه به عواملی مانند دانشگاه مورد نظر برای گذراندن دوره و نیز، مدت زمان دوره فرصت مطالعاتی در کانادا، هزینه های مورد نیاز برای گذراندن این دوره پژوهشی نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال و در جدول زیر، به برخی از هزینه هایی که برای گذراندن دوره های فرصت مطالعاتی در دانشگاه تورنتو کانادا ذکر شده است، اشاره می کنیم.

هزینهمبلغ به دلار کانادا در هر ترم تحصیلی
دسترسی به سیستم دانشجویی55.00
خدمات مرتبط با زندگی دانشجویی156.72
عضویت در باشگاه ورزشی189.00
عضویت در انجمن دانشجویان تحصیلات تکمیلی48.32
بیمه خدمات درمانی169.58
بیمه دندانپزشکی113.44

همچنین دانشجویان برای شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی کانادا نیاز است تا علاوه بر هزینه های اعلام شده از طرف دانشگاه، هزینه های دیگری مانند هزینه اخذ ویزای کانادا و تهیه بلیت هواپیما را نیز، در نظر بگیرند.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

چطور می توانم برای اخذ ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا اقدام کنم؟

با ارائه مدارک مورد نظر به سفارت کانادا که در این مطلب نیز به آنها اشاره شد، می توانید برای دریافت ویزای کانادا اقدام کنید. بدین منظور لازم است تا از طریق یکی از روش های مراجعه حضوری و یا ثبت نام آنلاین اخذ ویزای کانادا، درخواست خود را برای دریافت ویزا ارائه دهید. همچنین در صورت نیاز به دریافت راهنمایی برای اخذ ویزای کانادا، می توانید با یکی از کارشناسان مجرب در مجموعه تراست مشورت کنید.

دوره فرصت مطالعاتی در کانادا برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا دانشجویان دوره دکتری به منظور انجام بخشی از پژوهش های خود، برای شرکت در یکی از دوره های فرصت مطالعاتی کانادا اقدام می کنند. اما فارغ التحصیلان دانشگاهی و یا اساتید دانشگاه ها نیز می توانند در این دوره های آموزشی و پژوهشی کوتاه مدت در دانشگاه های کانادا شرکت کنند.

آیا دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می توانند در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا شرکت کنند؟

بله. در حقیقت دانشجویانی که در یکی از دوره های تمام وقت کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزشی در داخل کشور مشغول به تحصیل هستند نیز، می توانند در دوره های فرصت مطالعاتی کانادا شرکت کنند.

مدارک مهاجرتی مورد نیاز برای شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا کدامند؟

ذکر این نکته ضروری است که از نظر اداره مهاجرت کانادا، انجام دوره های پژوهشی در این کشور صرف نظر از این موضوع که برای مقاصد تحصیلی انجام می شوند یا خیر، یک فعالیت کاری محسوب می شود. بنابراین با توجه به مدارکی که به دولت این کشور ارائه می دهید ممکن است علاوه بر مجوز تحصیلی، نیاز باشد تا برای اخذ مجوز کاری نیز اقدام کنید.

آیا برای شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی در کانادا مدرک زبان لازم است؟

بله. برای دریافت حداقل نمره زبان مورد نیاز برای شرکت در دوره های پژوهشی دانشگاه های کانادا، می توانید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.