اپلای مهندسی رباتیک

اپلای مهندسی رباتیک

رشته مهندسی رباتیک یکی از شاخه‌های علوم مهندسی است و دانشجویان این رشته روی ساخت ماشین‌هایی متمرکز هستند که قادر به انجام کارهای روزانه انسان و حتی کارهایی فراتر از توان انسان‌ها هستند. در رشته مهندسی رباتیک مطالعات گسترده‌ای روی ساخت ربات‌ها و دستگاه‌هایی کاربردی در صنایع مختلف انجام می‌شود. به عنوان مثال؛ تلاش دانشجوی رشته مهندسی رباتیک بر این است که ربات‌های مناسب برای استخراج معادن، صنایع خودروسازی، تولید قطعات و لوازم مورد نیاز صنایع مختلف و … را طراحی و تولید کند.

لینک های مفید!

مراحل اپلای مهندسی رباتیک

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را محکم بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­ها برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته ­اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کشور موردنظرتان شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور مقصد شوید.

اگر مقصدتان کانادا است، تراست چک لیست جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

اپلای تحصیل رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

همانطور که اشاره کردیم مهندسی رباتیک شاخه‌ای از علوم مهندسی است و هدف آن طراحی و ساخت، توجه به کاربرد و بهره‌برداری از ربات‌ها است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که رشته مهندسی رباتیک را می‌توان تلفیقی از چندین علم مختلف و پایه‌ای، از جمله مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار و … دانست و به شخصی که در تمامی این زمینه‌ها مهارت دارد و قادر به طراحی و ساخت ربات‌ها باشد مهندس رباتیک می‌گوییم. بنابراین مهندسی رباتیک علمی میان رشته‌ای است و طیف وسیعی از علوم را در بر می‌گیرد.

از جمله مهم‌ترین دروسی که دانشجوی رشته مهندسی رباتیک در طول دوران تحصیل خود پشت سر خواهد گذاشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رباتیک و اتوماسیونالکترونیک قدرت و محرکهزبان تخصصیمدارهای الکتریکی 1
سنسورهای رباتارتعاشات مکانیکیکارآموزیآزمایشگاه مدارهای الکتریکی
کنترل رباتطراحی مکانیزمالکترومغناطیسریاضیات مهندسی
آزمایشگاه رباتنقشه‌کشی صنعتیماشین‌های الکتریکی AC و DCمدارهای الکترونیکی
اصول میکروکامپیوترهاکارگاه برقآزمایشگاه ماشینتجزیه و تحلیل سیستم‌ها
استاتیکدینامیکمکانیک سیالاتدینامیک ماشین
آزمایشگاه مدارهاطراحی اجزاء 1 و 2آزمایشگاه مقاومت مصالحپروژه

درباره تحصیل در کانادا ، پذیرش تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بیشتر بدانید.

با تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور، دانشجویان اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با گرافیک رایانه‌ای، وسایل کوچک مکانیکی، برنامه‌نویسی ربات‌های متحرک، متودهای حرکتی ربات‌ها، الگوریتم‌های ریاضیات، پیامدهای اجتماعی تکنولوژی و … خواهند آموخت. فارغ از یادگیری مواردی که در بالا اشاره شد، فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی رباتیک بینش ریاضیاتی و هنری نسبت به پدیده‌های دنیای اطراف خود پیدا خواهند کرد. با وجود نیاز روز افزون بشر به ربات‌ها و صنعتی شدن هرچه بیشتر دنیا، امروزه بسیاری از کشورهای دنیا خصوصا کشورهایی که در زمینه صنایع مختلف و اقتصاد حرفی برای گفتن دارند توجه ویژه‌ای به علم رباتیک و رشته مهندسی رباتیک دارند و اقدام به جذب دانشجو در این رشته می‌کنند. در کنار جذب دانشجویان، بورسیه‌های بسیار مناسب و چشم‌گیری برای دانشجویان وجود دارد.

اگر کنجکاو و جستجوگر و علاقه‌مند به رویارویی با چالش‌های فراوان و فشار زمانی هستید و همچنین مسئولیت‌پذیری، نظم، دقت و اراده قوی از خصوصیات بارز شماست، اپلای و تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور انتخاب درست و به جایی خواهد بود.

برای کسب اطلاعات مفید و کلی درباره‌­ی دانشگاه‌ها، مدارک مورد نیاز، زمان اپلای، طول مدت تحصیل در هر دانشگاه و جزئیات بیشتر اپلای رشته مهندسی رباتیک می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

گرایش های رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

پیش از تصمیم به انتخاب رشته مهندسی رباتیک برای تحصیل در خارج از کشور، بایستی ابتدا بطور تخصصی و جامع تمامی گرایش‌ها و حوزه‌های تخصص موجود در این رشته را بررسی کنید. با پیشرفت روز‌افزون بشر در زمینه مهندسی رباتیک، روز به روز به تعداد متخصصان و تکنیسین‌های مورد نیاز در زمینه طراحی، برنامه‌نویسی و نگهداری از ربات‌ها و سیستم‌های مهندسی رباتیک افزوده می‌شود. همین پیچیدگی‌های موجود باعث ایجاد پنج حوزه تخصصی در زمینه مهندسی رباتیک شده‌اند.

در اینجا به این حوزه‌های تخصصی علم رباتیک که می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای شما باشند اشاره شده است:

گرایشتوضیحات
رابط کاربری اپراتوریک ربات باید بتواند با کنترل‌گر خود که غالبا انسان است ارتباط برقرار کند. به نوعی می‌توان گفت که رابط اپراتور مکانیسمی است که ارتباط بین شخص کنترل‌کننده و ربات را برقرار می‌کند.
تحرک رباتتحرک در حوزه رباتیک بدین معنی است که ربات از یک مکان به مکان دیگر حرکت کند. به نوعی تمام حواس مهندس رباتیک در این زمینه روی چگونگی حرکت ربات در محیط متمرکز است. معمولا برای حرکت ربات می‌توان از چرخ، پا، باله، پروانه و … استفاده کرد.
اجزای تاثیر‌گذارقسمت‌های مختلفی از یک ربات ممکن است با محیط و اشیاء موجود در ارتباط باشد. این قسمت‌ها ممکن است اشیاء را لمس کنند، بردارند، تکان دهند و … از جمله این قسمت‌ها می‌توان به پنجه، بازو و انگشتان مکانیکی اشاره کرد.
برنامه‌نویسیبرنامه‌نویسی در واقع نحوه مکالمه و ارتباط شما با ربات و ماشین است. برنامه‌نویسی در حوزه رباتیک تا جایی پیش رفته است که امکان یادگیری و انطباق با محیط اطراف برای ربات‌ها فراهم شده است.
ادراک و حواسیک ربات به اطلاعات بدست آمده از سنسورها نیاز دارد تا بداند که کجا است، کجا باید برود و یا چه کاری را در لحظه انجام دهد. بخشی از مهندسان رباتیک بطور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند تا کارایی سنسورهای ربات را به حداکثر و خطاهای موجود را به حداقل برسانند.
گرایش های رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

بهترین گرایش رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

نه تنها در رشته مهندسی رباتیک بلکه در سایر رشته‌های دانشگاهی نیز علاقه و گرایش به موضوعات مختلف نقش مهم و کلیدی دارند. موضوع انتخاب بهترین گرایش در رشته تحصیلی چیزی نیست که بتوان بدون در نظر گرفتن علایق و استعدادهای فردی درباره آن تصمیم گرفت. رشته مهندسی رباتیک نیز همانند سایر رشته‌ها، گرایش‌هایی را در دل خود جای داده است و هر یک از این گرایش‌ها چیزهای جدید و متفاوتی را برای شما به ارمغان خواهد داشت. انتخاب رشته مهندسی رباتیک برای تحصیل ارتباط تنگاتنگی با علایق و استعدادهای شما دارد. بدون تعارف باید گفت که رشته مهندسی رباتیک، رشته‌ای سخت است و باید توانایی بالایی در حل مسائل پیش رو داشته باشید. اگر عاشق علم رباتیک و رویارویی با چالش‌های مختلف هستید قطعا هر یک از گرایش‌ها و حوزه‌های مهندسی رباتیک که پیش از این به آنها اشاره شد می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند.

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

بورسیه رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، هزینه‌های تحصیلی است. در این زمینه می‌توانید با استفاده از انواع بورسیه‌های تحصیلی که از طرف دولت‌ها و دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند بخشی از یا تمام هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهید. برای مشورت و تصمیم در این باره می‌توانید با مشاوران تیم تراست نیز در تماس باشید.

از انجمن‌های تخصصی و حرفه‌ای و سازمان‌های غیرانتفاعی گرفته تا دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی، بورس‌های تحصیلی به منظور پیشرفت دانشجویان و کسانی که مشتاق به یادگیری هستند به طور گسترده در دسترس‌اند، اما دست‌یابی به آنها کار چندان ساده‌ای نیست. از طرفی در کشور ما افزایش قیمت ارز و هزینه‌های بالای زندگی در کشورهای دیگر باعث شده است که بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به این فکر باشند تا علاوه بر هزینه‌هایی که خود پرداخت می‌کنند، بتوانند بورسیه تحصیلی مناسب برای تضمین شرایط تحصیلشان در خارج از کشور را نیز بدست آورند.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا و بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور بیشتر بخوانید.

برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. توجه داشته باشید که تاریخ شروع و پایان هر یک از این بورس‌ها متفاوت است و به دلیل متغیر بودن در اینجا ذکر نشدند. برای آشنایی بیشتر شما با انواع بورسیه‌های تحصیلی موجود، در اینجا چند نمونه از بورسیه‌های تحصیلی رشته مهندسی رباتیک ذکر شده است:

نام بورسجزئیات بورس
Orange Knowledge Programme Netherlandsمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
کشور ارائه دهنده بورس: هلند
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های هلند
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها از جمله مهندسی رباتیک
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
Joint Japan World Bank Graduate Scholarship Programمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
کشور ارائه دهنده بورس: آمریکا، ژاپن، آفریقا
دانشگاه‌ها: دانشگاه‌های آمریکا، ژاپن و آفریقا
رشته‌های مورد پذیرش: شمار زیادی از رشته‌ها از جمله مهندسی رباتیک
نوع بورس: کامل (هزینه تحصیل کامل+هزینه ماهانه+هزینه بلیط هواپیما+هزینه‌های اضافی) کشورهای مورد پذیرش: کشورهای عضو بانک جهانی که در حال توسعه هستند
Fulbright Foreign Student Scholarship Program USAمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد، دکترا
کشور ارائه دهنده بورس: آمریکا
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های آمریکا
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی (پذیرش از 155 کشور)
New Zealand Aid Programme 2022 Scholarships for international studentsمقطع تحصیلی: دکترا، کارشناسی ارشد، کارشناسی
کشور ارائه دهنده بورس: نیوزیلند
دانشگاه‌ها: دانشگاه اوکلند، دانشگاه تکنولوژی اوکلند، دانشگاه لینکلن نیوزیلند، دانشگاه مسی، دانشگاه کانتربری، دانشگاه اوتاگو، دانشگاه وایکاتو، دانشگاه سلطنتی ولینگتون
رشته‌های مورد پذیرش: شمار زیادی از رشته‌ها از جمله مهندسی رباتیک
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
PhD Position in Robotics and Computer Vision at Technical University of Berlin in Germanyمقطع تحصیلی: دکترا
کشور ارائه دهنده بورس: آلمان
دانشگاه‌ها: دانشگاه تکنیکال آلمان
رشته‌های مورد پذیرش: مهندسی رباتیک، کامپیوتر
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
Australia Awards Scholarships For International Studentsمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
کشور ارائه دهنده بورس: استرالیا
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های استرالیا
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی (کشورهای مورد تایید)
Global Korea Scholarship – Funded by Korean Governmentمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد، دکترا
کشور ارائه دهنده بورس: کره جنوبی
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های کره جنوبی
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
ETH Zurich Excellence Masters fully funded Scholarships Switzerlandمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
کشور ارائه دهنده بورس: سوئیس
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های سوئیس
رشته‌های مورد پذیرش: مهندسی رباتیک + 34 رشته دیگر
نوع بورس: کامل (شامل هزینه اقامت و تحصیل)
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
Korean Government Self Finance Support Announcedمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد، کارشناسی
کشور ارائه دهنده بورس: کره جنوبی
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های کره جنوبی
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
Friedrich Ebert Stiftung Scholarships  مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد، دکترا، کارشناسی
کشور ارائه دهنده بورس: آلمان
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های آلمان
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی + دانشجویان آلمانی
Japanese Government (MEXT) Scholarships for Young Leaders Programمقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
کشور ارائه دهنده بورس: ژاپن
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های ژاپن
نوع بورس‌: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
Heinrich Boll Foundation Scholarships    مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد، دکترا
کشور ارائه دهنده بورس: آلمان
دانشگاه‌ها: تمامی دانشگاه‌های آلمان + سوئد
رشته‌های مورد پذیرش: تمامی رشته‌ها
نوع بورس: کامل
کشورهای مورد پذیرش: بین‌المللی
بورسیه رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

دانشگاه های برتر رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

لیست برترین دانشگاه‌های دنیا بر اساس نظام رتبه‌بندی QS در سال 2020، در رشته مهندسی رباتیک بصورت زیر است:

نام دانشگاهتوضیحات و معرفی دانشگاه
      دانشگاه MIT – آمریکادانشگاه MIT یا Massachusetts Institute of Technology، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی است که در کمبریج ماساچوست قرار دارد. این مؤسسه تعداد 4602 دانشجوی کارشناسی و 6972 دانشجوی کارشناسی ارشد را در خود جای داده است. تا پیش از اکتبر 2020، دانشگاه MIT برنده 97 جایزه نوبل، 26 جایزه تورینگ و 8 مدال آور فیلدز را در کارنامه خود ثبت کرده است. علاوه بر همه موارد گفته شده، این دانشگاه افتخار حضور 58 نفر از دریافت‌کنندگان مدال ملی علوم، 29 نفر از دریافت‌کنندگان مدال ملی فناوری و نوآوری و … را در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      دانشگاه استنفورد – آمریکادانشگاه استنفورد معتبرترین و برترین دانشگاه جهان بر اساس آمار موسسه‌های QS و TIMES در سال 2019 و 2020 و دومین دانشگاه برتر جهان در سال 2021 است که در استنفورد در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. دانشگاه استنفورد همچنین با ضریب پذیرش 4% در سال 2020، یکی از رقابتی‌ترین دانشگاه‌های جهان است. در واقع ورود به دانشگاه استنفورد از هر دانشگاه دیگری در جهان سخت‌تر است و پس از آن دانشگاه‌های هاروارد و MIT قرار دارند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شمار زیادی از ابر شرکت‌های حال حاظر دنیا را تاسیس کرده‌اند و 84 برنده جایزه نوبل و هشت برنده مدال فیلدز از دانشجویان یا اساتید این دانشگاه بوده‌اند. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      دانشگاه کمبریج – انگلیسدانشگاه کمبریج در سال 1209 تاسیس شد و دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی جهان به شمار می‌رود. ماموریت دانشگاه کمبریج کمک به جوامع از طریق پیگیری آموزش، یادگیری و تحقیق و پژوهش در بالاترین سطوح است. این دانشگاه از 31 دانشکده و 100 بخش مختلف تشکیل شده است که 12000 دانشجوی کارشناسی و 6000 دانشجوی کارشناسی ارشد را در خود جای داده است. بخشی از شهرت این دانشگاه به دلیل معماری و وجود امکانات آموزشی مدرن و پیشرفته است. از جمله افراد مشهوری که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند می‌توان به ایزاک نیوتن، چارلز داروین و استیون هاوکینگ اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      موسسه فناوری فدرال زوریخ – سوئیسموسسه فناوری فدرال زوریخ ETH یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا و جهان است که در شهر زوریخ سوئیس قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر بیش از 17000 دانشجو از 80 کشور مختلف جهان را در مقاطع تحصیلی مختلف در خود جای داده است. موسسه فناوری فدرال زوریخ در بین برترین‌های جهان قرار دارد؛ این دانشگاه در رشته‌های مهندسی، رتبه ششم جهان و در رشته‌های علوم و ریاضیات، رتبه 15 جهان را به دست آورده است. این دانشگاه 21 برنده جایزه نوبل را در کارنامه خود دارد و دانشمندان بزرگی همچون آلبرت اینشتین را پرورش داده است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال 2020، این دانشگاه در رتبه ششم جهان و اول سوئیس قرار گرفته است. همچنین بر اساس رده‌بندی دانشگاه‌های جهان که موسسه تایمز در سال 2020 انجام داده است دانشگاه ETH در رتبه سیزدهم دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
    دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) – آمریکادانشگاه کالیفرنیا مشهور به دانشگاه برکلی دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی محور در شهر برکلی است. برکلی در سال 1868، پس از ادغام دو دانشگاه قدیمی تاسیس شد. براساس رتبه‌بندی یو اس نیوز در سال 2020، دانشگاه برکلی چهارمین دانشگاه برتر جهان است و در نظام رتبه‌بندی QS نیز رتبه 30 جهان را در سال 2020 به خود اختصاص داده است. در حال حاضر بیش از 40000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که 29 هزار نفر از آنها در مقطع کارشناسی و حدود 11 هزار نفر نیز در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      دانشگاه آکسفورد – انگلیس  دانشگاه آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی جهان است. قدمت این دانشگاه به حدی است که تاسیس آن هنوز مشخص نیست اما اسنادی به دست آمده‌اند که نشان می‌دهد سال 1096، آموزش در این دانشگاه جریان داشته است. این دانشگاه در بسیاری از حوزه‌های علوم و فناوری پیشگام است. رشد این دانشگاه از زمانی آغاز شد که هنری دوم، تحصیل دانشجویان انگلیس در دانشگاه پاریس را ممنوع کرد. بعد از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین دانشگاه آکسفورد در سال 1209 میلادی شکل گرفت، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفتند و دانشگاه کمبریج کنونی را بنا نهادند. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      کالج سلطنتی لندن – انگلیسکالج سلطنتی لندن یا امپریال کالج لندن یکی از معتبرترین و بهترین مراکز آموزش عالی بریتانیا و جهان در رشته‌های دامپزشکی، مهندسی، علوم پایه، علوم زیستی، پزشکی و اقتصاد است. این دانشگاه در واقع در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن قرار دارد و ورودی آن در خیابان نمایشگاه اکسیبیشن رود است. دانشگاه امپریال لندن حدود 16600 دانشجو را در خود جای داده است که از این میان حدود 9 هزار نفر در مقطع کارشناسی و حدود 7600 نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. این دانشگاه براساس رتبه‌بندی تایمز جایگاه هشتم جهان را بدست آورده است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
    دانشگاه صنعتی نانیانگ (NTU) – سنگاپوردانشگاه صنعتی نانیانگ با وسعت 2 کیلومتر مربع و سرمایه‌گذاری عظیم 1 میلیارد و 800 میلیون دلاری در جنوب غربی کشور سنگاپور ساخته شده است. این دانشگاه دارای 1700 عضو هیئت علمی و 32500 دانشجو است که از این تعداد حدود 9000 نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند. دانشگاه صنعتی نانیانگ بزرگترین دانشکده مهندسی جهان است و در رتبه‌بندی QS در سال 2020، این دانشگاه رتبه 11 دنیا و اول سنگاپور را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه همچنین در سال 2020، رتبه 48 جهان را بر اساس رتبه‌بندی موسسه تایمز کسب کرده است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
    دانشگاه چینهوا – چیندانشگاه چینهوا در پایتخت چین یعنی پکن، در بسیاری از رتبه‌بندی‌های ملی و بین‌المللی جزو دو دانشگاه برتر چین است. بر اساس آمار رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال 2020، دانشگاه چینهوا در رده 16 دنیا و اول چین قرار گرفت. براساس آمار منتشره از نظام رتبه‌بندی تایمز نیز این دانشگاه در رده 23 و در جمع برترین‌های دنیا قرار گرفته است. دانشگاه چینهوا با شعار تعهد اجتماعی و نظم شخصی در سال 1911 تاسیس شد و در حال حاضر 14 هزار دانشجوی کارشناسی و حدود 13 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
    دانشگاه ملی سنگاپور – سنگاپور  دانشگاه ملی سنگاپور قدیمی‌ترین دانشگاه سنگاپور است و همچنین از نظر تعداد دانشجویان بزرگترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود. تعداد 2400 عضو هئیت علمی و بالغ بر 37 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی جذب این دانشگاه شده‌اند. بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، دانشگاه ملی سنگاپور در سال 2020، رتبه 11 جهانی را به خود اختصاص داد. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      دانشگاه هاروارد – آمریکادانشگاه هاروارد دانشگاهی خصوصی در شهر کمبریج ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1636 میلادی ساخته شد و امروزه لقب قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی ایالات متحده و یکی از معتبرترین موسسات در جهان را به خود اختصاص داده است. نام این دانشگاه در ابتدا دانشکده نو بود، اما بعدها بدلیل اینکه شخصی به اسم جان هاروارد 400 جلد کتاب به همراه مبلغی پول به این دانشگاه کمک کرد نام این موسسه به دانشگاه هاروارد تغییر کرد. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS، در سال 2020، دانشگاه هاروارد رتبه سوم را در میان دانشگاه‌های جهان و رتبه اول را در ایالات متحده به خود اختصاص داد. این دانشگاه همچنین در رتبه‌بندی موسسه تایمز در سال 2020، توانست رتبه هفتم جهان را کسب کند. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
      موسسه فناوری کالیفرنیا – آمریکاموسسه فناوری کالیفرنیا California Institute of Technology، مشهور به CalTech دانشگاهی خصوصی و مرکز تحقیقاتی معتبری است که در پاسادانا ایالت کالیفرنیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1891 تاسیس شد و حدود 2100 دانشجو دارد که 900 نفر از این تعداد در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. آزمایشگاه ساخت پیشرانه‌های ناسا تحت نظر این دانشگاه است و همین موضوع می‌تواند ثابت کند که این دانشگاه چقدر موفق بوده است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS، در سال 2020، این دانشگاه توانسته است رتبه پنجم دانشگاه‌های جهان و چهارم در آمریکا را به دست بیاورد. بر اساس رتبه‌بندی تایمز نیز موسسه فناوری کالیفرنیا در سال 2020، توانسته است رتبه دوم را در جهان به دست بیاورد. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

بهترین کشورها برای تحصیل رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

کشورتوضیحات
آمریکاتحصیل در رشته زمین‌شناسی در ایالات متحده برای دانشجویانی که قصد یادگیری چگونگی استفاده از تئوری‌ها، روش‌ها و مطالعه جهان سیاسی را دارند بسیار مفید است. تحصیل در ایالات متحده، به ویژه در منطقه فیلادلفیا، فرصت خوبی برای دیدار با مردم آمریکا و همچنین بازدید از شهرهای اطراف مثل واشنگتن دی سی و نیویورک است. فیلادلفیا یکی از خاص‌ترین نواحی ایالات متحده است، چرا که بسیاری از مردم که به آمریکا سفر کرده‌اند، در این شهر مشغول زندگی، تحصیل و کار هستند.
کاناداکیفیت بالای آموزش، ارزشمندی مدارک تحصیلی و هزینه‌ها مناسب فقط بخشی از دلایلی هستند که کانادا را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای تحصیل رشته‌های مختلف از جمله مهندسی رباتیک در خارج از کشور کرده است. کانادا عضو گروه G8 است و این یعنی هشت کشور ثروتمند و صنعتی جهان که بیش از 50 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. کانادا در بین تمامی اعضای این گروه بیشترین بودجه را صرف آموزش و تحصیل می‌کند.
آلماندر اینکه آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل است هیچ شکی نیست. آلمان عضو اتحادیه اروپا و واقع در غرب اروپا است که طی دهه‌های گذشته تبدیل به یکی از غول‌های اقتصاد جهان شده است. در کنار صنعت بسیار قوی و پویا، سطح علمی دانشگاه‌های این کشور نیز بسیار مناسب است و نکته مهم درباره تحصیل در آلمان رایگان بودن یا هزینه‌های بسیار کم آن است. با تحصیل در آلمان می‌توانید در کنار کم کردن هزینه‌ها، از تحصیل در دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی با کیفیت و همچنین کیفیت بالای زندگی لذت ببرید.
چینچین از ابرقدرت‌های نو ظهور دنیاست و در زمینه اقتصاد، گوی سبقت را از بسیاری از کشورها ربوده است. کشور چین با برخورداری از دانشگاه‌های برتر و هزینه‌های تحصیل و زندگی مقرون و بصرفه، تبدیل به گزینه محبوب بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور شده است.
استرالیادانشگاه‌های استرالیا به دلیل بکار بردن متودهای آموزشی دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس بسیار مورد علاقه دانشجویان کشورهای مختلف است. علاوه بر سطح بالای دانشگاه‌های این کشور، شرایط آب و هوایی، کیفیت بالای زندگی، فرصت‌های شغلی مناسب و … همگی دست به دست هم داده‌اند تا استرالیا تبدیل به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی شود.
بهترین کشورها برای تحصیل رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

اخذ ویزا برای اپلای رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

برای تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور، مانند سایر رشته‌ها احتیاج به ویزای تحصیلی دارید. ویزای تحصیلی به ویزایی گفته می‌شود که اجازه ادامه تحصیل و زندگی را در خارج از کشور برای شما فراهم می‌کند. ویزای تحصیلی در مواقعی این امکان را به شما می‌دهد که در کنار تحصیل به کارهای پاره‌وقت نیز مشغول شوید.

تفاوت‌هایی در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف وجود دارد که ما در اینجا سعی خواهیم کرد به‌ صورت کلی به بعضی از آنها بپردازیم. برای دریافت ویزای تحصیلی بهتر است ابتدا پذیرش دانشگاه مقصد را اخذ کنید. دقت داشته باشید که برای دریافت ویزای تحصیلی باید مراحلی را طی کنید که ما به‌ صورت مختصر و از ابتدا هر یک از این مراحل را توضیح خواهیم داد.

تصمیم برای تحصیل در خارج از کشور: اگر تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور گرفته‌اید، باید کشوری را به عنوان مقصد انتخاب کنید که با روحیات و انگیزه‌های شما سازگاری داشته باشد. باید هزینه‌های تحصیل را نیز مد نظر قرار دهید، چرا که هزینه‌های تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است.

زبان: از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید اطلاع از زبانی آموزشی دانشگاه مقصد است. با علم به این موضوع می‌توانید تا زمان حضور در دانشگاه مقصد برای ادامه تحصیل، مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

رشته و دانشگاه مورد نظر: برای اینکه آینده علمی درخشانی داشته باشید، باید رشته و دانشگاه مورد نظر را بر حسب علایق و اولویت‌هایتان تعیین کنید. نکته مهم دیگر اینکه، در انتخاب دانشگاه مورد نظر توجه داشته باشید که مدرک اخذ شده از آن دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران باشد.

درباره دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا بیشتر بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

 • ترجمه ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • توصیه‌نامه از اساتید با اعتبار بالا
 • انگیزه نامه ترجمه شده
 • ترجمه رزومه تحصیلی

پس از پذیرش در رشته مورد نظر، باید اقدامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی را آغاز کنید. در اینجا مراحل اخذ ویزای تحصیلی به‌ صورت کلی آورده شده است. بدیهی است که هر دانشگاه ممکن است نسبت با دانشگاه دیگر تفاوت‌هایی داشته باشد:

 • درخواست وقت مصاحبه از سفارت کشور مقصد
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه مقصد به سفارت
 • ارائه تمکن مالی
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی مورد نیاز
 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
 • شناسنامه
 • پرداخت هزینه‌های صدور ویزا
 • ارائه عکس
 • ارائه مدارک مبنی به بازگشت پس از اتمام تحصیل

بسته به کشور و ملیت، پردازش ویزا می‌تواند از چند روز تا چند ماه طول بکشد. اطمینان داشته باشید که زمان کافی برای اخذ ویزای تحصیلی در اختیار دارید، چراکه توصیه نمی‌شود که با عجله برای اخذ ویزا و کارهای دیگر اقدام کنید.

در برخی کشورها تمدید ویزا بسیار ساده است، درحالی‌ که در برخی دیگر این موضوع می‌تواند چالشی باشد و حتی گاها ممکن است برای تمدید ویزا مجبور به ترک کشور مقصد شوید.

درباره ویزای تحصیلی کانادا، تمدید ویزای تحصیلی کانادا و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

در ادامه جزئیات فرآیند اخذ ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا در کشورهای مختلف آورده شده است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر و دریافت راهنمایی در این زمینه می‌توانید با کارشناسان تیم تراست نیز در تماس باشید.

کشورجزئیات اخذ ویزای تحصیلی
آمریکافرآیند اخذ ویزای تحصیلی:
پذیرش از دانشگاه مورد نظر، ثبت‌نام و پرداخت هزینه مورد نظر (350 دلار) برای SEVIS
تکمیل درخواست و پرداخت هزینه لازم برای ویزای غیر مهاجرتی (160 دلار)
قرار مصاحبه برای ویزا
دریافت نتیجه مصاحبه و درخواست
مدارک مورد نیاز:
گواهی واجد شرایط بودن برای دانشجوی غیر مهاجر
رسید هزینه SEVIS
رسید فرم درخواست ویزای آنلاین برای دانشجویان غیر مهاجر
گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه بیش از مدت زمان اقامت در آمریکا
گذرنامه‌های قدیمی
مدرک اثبات تمکن مالی
دو عکس رنگی، یکی بصورت فیزیکی و دیگری بصورت دیجیتال
مدارک تحصیلی اخیر، نمرات آزمون‌ها و …
برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
کانادافرآیند درخواست برای اجازه تحصیل در کانادا:
دریافت نامه پذیرش از موسسه مورد نظر
اقدام برای اخذ اجازه تحصیل بصورت آنلاین یا با استفاده از روش‌های دیگر
انجام معاینه پزشکی
دریافت نتیجه درخواست
مدارک مورد نیاز:  
نامه پذیرش از دانشگاه و موسسه مورد نظر
نتایج تست معاینه پزشکی و نامه تایید از پلیس
دو عدد عکس مناسب برای پاسپورت از خودتان
نامه تایید کننده اینکه شما توانایی مالی لازم برای تحصیل در کشور مقصد را دارید.
برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید.
آلمانفرآیند اخذ ویزای تحصیلی:
دریافت نامه پذیرش و تایید از دانشگاه و موسسه مورد نظر
پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی بصورت آنلاین یا … (بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید)
یکجا کردن و جمع‌آوردی مدارک مورد نیاز از جمله نامه تمکن مالی و مهارت در زبان انگلیسی
تنظیم وقت برای اخذ ویزای تحصیلی در سفارت مورد نظر (در صورت نیاز )
شرکت در مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز
دریافت نتیجه درخواست برای ویزا
ثبت‌نام برای ویزا
مدارک مورد نیاز:
فرم‌های درخواست تکمیل شده
نامه تایید مهارت در زبان انگلیسی
نامه پذیرش از دانشگاه
سوابق آکادمیک و رزومه
گذرنامه
حساب بانکی مسدود شده با مبلغ کافی برای تامین هزینه‌های زندگی  
برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
چینفرآیند اخذ ویزای تحصیلی: پذیرش از دانشگاه مدنظر
دریافت فرمJW201 یا JW202
تکمیل فرم‌های مدنظر
ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز
دریافت نتیجه درخواست
ثبت‌نام در دفتر مدیریت خروج و ورودها
انجام تست پزشکی
مدارک مورد نیاز: گذرنامه معتبر با تاریخ انقضای حداقل شش ماه از زمان درخواست
پذیرش نامه رسمی همراه با مهر دانشگاه
فرم تکمیل شده JW201 یا JW202
یک عدد عکس رنگی و تمام رخ برای پاسپورت
رسید پرداخت هزینه‌های درخواست ویزا
جزئیات شماره پرواز، تاریخ و زمان پرواز و جزئیات پرواز برگشت
جزئیات محل اقامت
مدارک تایید معاینه پزشکی  
برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
استرالیافرآیند اخذ ویزای تحصیلی:
پذیرش کامل در رشته و دانشگاه مد نظر
ثبت‌نام آنلاین
پرداخت هزینه‌ها
شرکت در مصاحبه برای اخذ ویزا
انتظار برای تصمیم‌گیری سفارت یا کنسولگری
مدارک مورد نیاز: مدرک تائید ثبت‌نام (CoE)
یک بیانیه یا انگیزه‌نامه شخصی به زبان انگلیسی
بیمه
بیومتریک (اثر انگشت، عکس چهره و …)
گواهی تایید پلیس
نامه تمکن مالی
مدرک مهارت در زبان انگلیسی  
برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
اخذ ویزا برای اپلای رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اپلای در هر یک از دانشگاه‌هامتفاوت است. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز هر دانشگاه می‌توانید به سایت اختصاصی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. کلیات شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی رباتیک (فارغ از مباحث اپلای و اخذ ویزا که به‌ صورت جداگانه ذکر شد) در اینجا ارائه شده است:

 • فرم درخواست تحصیل
 • شرکت در آزمون ورودی (بعضی از دانشگاه‌ها)
 • شرکت در مصاحبه (بعضی از دانشگاه‌ها)
 • ترجمه گواهینامه و سرتیفیکیت‌های معتبر
 • ترجمه و ارائه مدرک تحصیلی پیشین (دیپلم, کارشناسی یا کارشناسی ارشد)
 • نمرات رقابتی و خوب
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • عکس مناسب
 • مدارک اضافی (متغیر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر)؛ به عنوان مثال ارائه مدرک زبان مطابق با استانداردهای دانشگاه مورد نظر (مدرک تافل یا آیلتس یا … با نمره مد نظر دانشگاه)

نمرات و سایر ملزومات در بین دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

بازار کار رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

مشاغل در زمینه مهندسی رباتیک، با توجه به نیاز روز افزون انسان‌ها در بکارگیری و استفاده از ربات‌ها در حال پیشرفت و گسترش هستند. امروزه از ربات‌ها در لوازم خانگی، فضا، اعماق دریا و حتی در صنایع خودروسازی استفاده می‌شود. باور این موضوع شاید کمی مشکل باشد اما ربات‌ها امروزه نقش پررنگی در زمینه‌های دفاعی و پزشکی دارند. در اینجا بخشی از عناوین شغلی در حوزه علم رباتیک و مرتبط با رشته مهندسی رباتیک آورده شده است:

عنوان شغلیتوضیحات
مهندس رباتیکمهندس رباتیک مسئول ایجاد و طراحی ربات‌ها و سیستم‌های مهندسی رباتیک است. مهندس رباتیک همچنین می‌تواند مسئولیت طراحی ماشین‌ها و فرآیندهای لازم برای مونتاژ ربات را برعهده گیرد. بسته به پیچیدگی سیستم ربات اختراع شده، ممکن است مهندس رباتیک در طول دوران شغلی، تمام زمان خود را فقط صرف کار روی چند ربات انگشت شمار کند و یا برعکس. پس از شکل‌گیری ربات، نقش مهندس رباتیک تغییر خواهد کرد و او باید به پشتیبانی فنی، پاسخ به درخواست‌ها، تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از کارکرد ربات و رفع اشکالات موجود بپردازد. در واقع، پس از طراحی ربات، مهندس رباتیک باید همواره به دنبال بهبود عملکرد باشد. ساعات کاری مهندس رباتیک با توجه به نوع پروژه و پیچیدگی آن کاملا متفاوت است.
تکنیسین مهندسی رباتیکتکنیسین مهندسی رباتیک وظایفی مشابه با مهندس رباتیک دارد، اما این افراد بیشتر به آزمایش و تعمیر سیستم‌های مهندسی رباتیک مشغول هستند و همچنین به مهندسان رباتیک در ایجاد و طراحی ربات‌های مختلف کمک می‌کنند. از آنجا که تکنیسین مهندسی رباتیک در مورد سیستم‌های مهندسی رباتیکی که مشغول کار بر روی آنهاست آگاهی کامل و جامع دارد، زمان زیادی را صرف کار و صحبت با مشتریان می‌کند تا به آنها اطمینان دهد که ربات به درستی کار می‌کند. به نوعی می‌توان گفت که تکنیسین مهندسی رباتیک رابط بین مهندس رباتیک و مشتریان است.
مهندس فروشاگرچه مهندس فروش بیشتر روی فروش ربات‌ها و محصولات رباتیک متمرکز است، اما باید اطلاعات فوق‌العاده‌ای در رابطه با ربات‌ها نیز داشته باشد تا بتواند روش‌های بازاریابی مناسب را پیدا کند و محصول مورد نظر را بفروشد. مهندسان فروش همچنین باید بدانند که چگونه باید تنظیمات و تغییراتی را روی کالاهای خود اعمال کنند تا نیازها و انتظارات مشتریان برآورده شود. مهندس فروش، خصوصا در زمینه رباتیک، معمولا برای ارتباط بهتر با مشتری و بسته به نوع ربات‌های مورد ارائه باید نیمی از وقت خود را در خارج از خانه سپری کند.
      توسعه‌دهنده نرم‌افزارتوسعه‌دهنده نرم‌افزار بیشتر روی توسعه نرم‌افزارها کار می‌کند. سیستم کامپیوتری ربات از این رو محوری و اساسی است که می‌تواند به عنوان یک مغز و دستور دهنده عمل کند. وقتی که انسان به ربات دستور انجام کاری را می‌دهد، چه به صورت کلامی و چه از طریق نوشتار و تایپ، طراحی نرم‌افزار ساخته شده باعث می شود که پاسخ مناسب و دقیق به دستورات از سوی ربات داده شود. توسعه دهنده نرم‌افزار همچنین باید اطمینان حاصل کند که همه دستورالعمل‌ها تا آنجا که ممکن است بدون خطا و دقیق و منظم از سوی ربات اجرا می‌شوند.
اپراتور مهندسی رباتیکاگرچه ایده خلق ربات‌ها به این دلیل شکل گرفت که می‌توانند کارهایی را بجای انسان‌ها انجام دهند و یا کارهایی را انجام دهند که انسان هرگز قادر به انجام آنها نیست، اما همچنان باید شخصی در کنار ربات‌ها حضور داشته باشد تا آنها را مدیریت کند، حال چه بصورت فیزیکی و از طریق نظارت بر اعمال و تنظیمات ربات و چه از طرق دیگر. از آنجا که بیشتر ربات‌ها بصورت 24 ساعته مشغول فعالیت هستند، باید گروهی از افراد حضور داشته باشند که بطور مداوم عملکرد ربات را تحت نظر داشته باشند. اگر در مواقعی در کارکرد یک ربات مشکل یا اشتباهی ایجاد شود، فرد اپراتور و ناظر باید مشکل را برطرف کند و یا با تکنیسین و مهندس رباتیک تماس بگیرد.
بازار کار رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

درباره کار در کانادا، قانون کار کانادا و کاریابی در کانادا بیشتر بدانید.

میانگین درآمد رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

پایگاه Salary Expert معتبر ترین پایگاه در زمینه اطلاع‌رسانی درآمد مشاغل مختلف در سطح جهان است. اطلاعات گردآوری شده از این پایگاه به‌ صورت دوره‌ای بروزرسانی می‌شوند، بنابراین بدیهی است که برای بررسی دقیق‌تر آمار و ارقام حتما بایستی به بروزرسانی‌های این پایگاه دسترسی داشته باشید. (تاریخ اغلب بروزرسانی‌ها مربوط به ماه فوریه سال 2021 است.) (افراد مبتدی با سابقه کار 1 تا 3 سال و افراد ارشد با سابقه کار بیش از 8 سال در نظر گرفته شده‌اند.)

عنوان شغلیکشور   درآمد / جزئیات
مهندس رباتیکآمریکامیانگین حقوق سالانه: 109,586 دلار
میانگین حقوق ساعتی: 52.69 دلار
متوسط پاداش: 2,422 دلار
حقوق مبتدی: 76,813 دلار
حقوق ارشد: 136,011 دلار
مهندس رباتیکآلمانمیانگین حقوق سالانه: 83.735 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 40,26 یورو
متوسط پاداش: 1.851 یورو
حقوق مبتدی: 58.693 یورو
حقوق ارشد: 103.927 یورو
مهندس رباتیکفرانسهمیانگین حقوق سالانه: 74,266 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 35,70 یورو
متوسط پاداش: 1,641 یورو
حقوق مبتدی: 52,025 یورو
حقوق ارشد: 92,121 یورو
مهندس رباتیکانگلیسمیانگین حقوق سالانه: 62,594 پوند
میانگین حقوق ساعتی: 30.09 پوند
متوسط پاداش: 1,383 پوند
حقوق مبتدی: 43,874 پوند
حقوق ارشد: 77,687 پوند
تکنیسین رباتیک                      استرالیامیانگین حقوق سالانه: 81,677 دلار
میانگین حقوق ساعتی: 39.27 دلار
متوسط پاداش: 1,764 دلار
حقوق مبتدی: 59,340 دلار
حقوق ارشد: 100,454 دلار
تکنیسین رباتیککانادامیانگین حقوق سالانه: 63,934 دلار
میانگین حقوق ساعتی: 30.74 دلار
متوسط پاداش: 1,381 دلار
حقوق مبتدی: 46,375 دلار
حقوق ارشد: 78,506 دلار
تکنیسین رباتیکایتالیامیانگین حقوق سالانه: 35.455 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 17,05 یورو
متوسط پاداش: 766 یورو
حقوق مبتدی: 25.694 یورو
حقوق ارشد: 43.497 یورو
تکنیسین رباتیکژاپن    میانگین حقوق سالانه: 5,199,607 ین
میانگین حقوق ساعتی: 2,499.81 ین
متوسط پاداش: 112,312 ین
حقوق مبتدی: 3,765,938 ین
حقوق ارشد: 6,375,157 ین
مهندس فروش  هلندمیانگین حقوق سالانه: 79.370 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 38,16 یورو
متوسط پاداش: 17.501 یورو
حقوق مبتدی: 44.142 یورو
حقوق ارشد: 101.196 یورو
مهندس فروشدانمارکمیانگین حقوق سالانه: 673.050 کرون
میانگین حقوق ساعتی: 323,58 کرون
متوسط پاداش: 148.408 کرون
حقوق مبتدی: 374.208 کرون
حقوق ارشد:  857.874کرون
مهندس فروشروسیهمیانگین حقوق سالانه: 1 130,811 روبل
میانگین حقوق ساعتی: 543,66 روبل
متوسط پاداش: 249,344 روبل
حقوق مبتدی: 636,049 روبل
حقوق ارشد: 1,458,146 روبل
مهندس فروشیونانمیانگین حقوق سالانه: 43.055 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 20,70 یورو
متوسط پاداش: 9.494 یورو
حقوق مبتدی: 23.884 یورو
حقوق ارشد: 54.755 یورو
توسعه‌دهنده نرم‌افزار                ترکیهمیانگین حقوق سالانه: 106.271 لیره
میانگین حقوق ساعتی: 51,09 لیره
متوسط پاداش: 4.750 لیره
حقوق مبتدی: 75.060 لیره
حقوق ارشد: 133.404 لیره
توسعه‌دهنده نرم‌افزاراماراتمیانگین حقوق سالانه: 276,264 درهم
میانگین حقوق ساعتی: 132.82 درهم
متوسط پاداش: 12,349 درهم
حقوق مبتدی: 194,037 درهم
حقوق ارشد: 344,861 درهم
توسعه‌دهنده نرم‌افزاربرزیلمیانگین حقوق سالانه: 134.069 رئال
میانگین حقوق ساعتی: 64,46 رئال
متوسط پاداش: 5.993 رئال
حقوق مبتدی: 94.435 رئال
حقوق ارشد: 167.839 رئال
توسعه‌دهنده نرم‌افزاراتریش    میانگین حقوق سالانه: 65 431 یورو
میانگین حقوق ساعتی: 31,46 یورو
متوسط پاداش: 2 925 یورو
حقوق مبتدی: 45 703 یورو
حقوق ارشد: 81 229 یورو
مکانیک رباتچینمیانگین حقوق سالانه: 151,601 رنمینبی
میانگین حقوق ساعتی: 72.89 رنمینبی
متوسط پاداش: 3,547 رنمینبی
حقوق مبتدی: 110,525 رنمینبی
حقوق ارشد: 188,626 رنمینبین
 مکانیک رباتهندمیانگین حقوق سالانه: 5,55,105 روپیه
میانگین حقوق ساعتی: 266.88 روپیه
متوسط پاداش: 12,989 روپیه
حقوق مبتدی: 4,06,563 روپیه
حقوق ارشد: 6,93,853 روپیه
مکانیک رباتکره جنوبیمیانگین حقوق سالانه: 39,781,051 وون
میانگین حقوق ساعتی: 19,125.51 وون
متوسط پاداش: 930,877 وون
حقوق مبتدی: 28,841,718 وون
حقوق ارشد: 49,222,115 وون
 مکانیک رباتلهستانمیانگین حقوق سالانه : 90 969 زلوتی
میانگین حقوق ساعتی : 43,74 زلوتی
متوسط پاداش : 2 129 زلوتی
حقوق مبتدی : 65 633 زلوتی
حقوق ارشد : 112 011 زلوتی
 اپراتور رباتیکسوئیسمیانگین حقوق سالانه: 89’190 فرانک
میانگین حقوق ساعتی: 42.88 فرانک
متوسط پاداش: 1’882 فرانک
حقوق مبتدی: 64’062 فرانک
حقوق ارشد: 109’574 فرانک
 اپراتور رباتیکمالزیمیانگین حقوق سالانه: 83,986 رینگیت
میانگین حقوق ساعتی: 40.38 رینگیت
متوسط پاداش: 1,772 رینگیت
حقوق مبتدی: 60,894 رینگیت
حقوق ارشد: 104,157 رینگیت
 اپراتور رباتیکپانامامیانگین حقوق سالانه: 25,589 بالبوا
میانگین حقوق ساعتی: 12.30 بالبوا
متوسط پاداش : 540 بالبوا
حقوق مبتدی: 18,501 بالبوا
حقوق ارشد: 31,646 بالبوا
 اپراتور رباتیکاوکراینمیانگین حقوق سالانه: 233 360 گریونا
میانگین حقوق ساعتی: 112,19 گریونا
متوسط پاداش: 4 924 گریونا
حقوق مبتدی: 170 822 گریونا
حقوق ارشد: 292 183 گریونا
میانگین درآمد رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور

سخن پایانی

تراست مفتخر است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصد خود راهی کند. شما می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت خود را به وکلا و مشاوران متعهد و پیگیر بسپارید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. برای تماس با وکلا و گرفتن مشاورۀ تخصصی می‌توانید همین الان جلسۀ خصوصی رزرو نمایید.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی رشته‌های تحصیلی در کانادا
 • برترین دانشگاه‌های هر رشته
 • عناوین شغلی و وظایف
 • مسیر شغلی و میانگین درآمد

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته مهندسی رباتیک چیست؟

در ابتدا باید گذرنامه معتبر شما با حداقل اعتبار شش ماهه و سایر مدارک هویتی آماده باشند. در این رشته برای پذیرش مدرک پایان تحصیلات در مقطع قبلی، ترجمه ریز نمرات و مدرک زبان از اساسی‌ترین مدارک به شمار می‌رود. برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید انگیزه نامه قوی، توصیه نامه، رزومه تحصیلی و شغلی و در صورت نیاز سوابق علمی دیگر مانند مقالات معتبر نیز ارائه شوند.
در اکثر رشته‌های مهندسی نیاز است تا مدرک GRE نیز برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه شود. بنابراین بهتر است که قبل از هر کاری وب سایت رشته مورد نظر را بررسی کنید.

با کدام مدرک زبان می‌توان در رشته مهندسی رباتیک پذیرش گرفت؟

مدرک زبان شامل تافل و مدرک آیلتس است و باید اشاره کرد که بهتر است این مدرک را در اولویت کار قرار دهید. البته، در بسیاری از دانشگاه‌ها امکان پذیرش با استفاده از آزمون‌هایی مانند PTE، آزمون کمبریج یا آزمون دولینگو نیز فراهم شده است و بنابر شرایط خود می‌توانید یکی از این آزمون‌ها را انتخاب کنید.

داشتن انگیزه نامه قوی و توصیه نامه چه نقشی در اپلای مهندسی رباتیک دارد؟

این دو مدرک از مهم‌ترین مواردی هستند که در اکثر دانشگاه‌ها درخواست می‌شود. برای انگیزه نامه بهتر است زمان زیادی را صرف کنید تا این مدرک به دقت آماده شود. در واقع، دانشگاه مقصد باید بداند که هدف شما از ادامه تحصیل چیست. داشتن توصیه نامه دانشگاهی نیز اعتبار علمی شما را نشان می‌دهد و باید اشاره کرد که این مدرک نیز معمولا در سر برگ خود دانشگاه آماده می‌شود.

آیا ارائه سوابق شغلی می‌تواند در اپلای مهندسی رباتیک تاثیر گذار باشد؟

سوابق شغلی جزء مهم‌ترین نکات در رزومه است و باید اشاره کرد که وجود این مورد در رزومه نشان از علاقه شما به مبحث علمی مربوطه دارد. همچنین، شما با ارائه سوابق شغلی نشان خواهید داد که علاقه زیادی به رشته مورد نظر دارید. مهم‌ترین نکته این است که باید سوابق شغلی مرتبط با رشته ارائه شود.

آیا می‌توان پس از تحصیل در رشته مهندسی رباتیک بلافاصله در آن مشغول به کار شد؟

در کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری عظیمی روی این رشته شده است و بهتر است شما نیز برای ادامه تحصیل در آن یکی از کشورهای پیشرفته را انتخاب کنید. امکان کار پس از تحصیل در این رشته براساس قوانین کشورها فراهم شده است که از جمله مهم‌ترین این کشورها آمریکا، کانادا و استرالیا است.

آیا رشته مهندسی رباتیک دارای آینده شغلی خوبی است؟

مهندسی رباتیک از جمله رشته‌های هایتک به شمار می‌رود که تقاضای بالایی در بازار کار و بین شرکت‌های فناوری محور دارد. اکنون کشورهای پیشرفته به سمت خودکار سازی فرآیند در حال حرکت هستند و باید اشاره کرد که رشته رباتیک نیز بخش اصلی این خودکار سازی به شمار می‌رود. با بررسی موقعیت‌های شغلی مرتبط با متخصصان رباتیک در وب سایت‌های مختلف کاریابی می‌توانید به اهمیت این رشته و سرعت رشد آن در آینده پی ببرید.

آیا رباتیک یک مدرک است؟

بهتر است بگوییم که رباتیک موضوعی میان رشته‌ای است که بر روی ربات‌ها، مکانیک آن‌ها و عملکرد اجزای آن‌ها متمرکز است و برای کسب تخصص در این حوزه باید در رشته مهندسی رباتیک یا سایر رشته‌های مرتبط تحصیل کنید. مدرک مهندسی رباتیک ارائه شده در مدارس و دانشگاه‌ها، موضوعات مختلفی از جمله علوم کامپیوتر، الکترونیک، فناوری نانو و طیف گسترده‌ای از مهندسی‌ها را در بر می‌گیرند.

برای تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در خارج از کشور به چه مهارت هایی نیاز  است؟

دانش علوم مهندسی و تکنولوژی
دانش سیستم عامل‌های کامپیوتری، سخت‌افزار و نرم‌افزار
دانش ریاضی
مهارت و علم طراحی
مهارت‌های ارتباطی و کلامی عالی
توانایی استفاده، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ابزارها
مهارت‌های تفکر و استدلال

آیا مهندسی رباتیک دشوار است؟

دنیای مهندسی رباتیک تا جایی که فکرش را بکنید دشوار است. با اینحال، با وجود اشتیاق به تسلط بر چیزهای ناشناخته و پیچیده، یادگیری علم رباتیک و تحصیل در رشته مهندسی رباتیک حتی در سنین بالا نیز می‌تواند شیرین و آسان باشد.

برای یادگیری مهندسی رباتیک به چه زبان هایی نیاز است؟

دو زبان اصلی برنامه‌نویسی در علم رباتیک بهترین و پر کاربرد ترین هستند: C++ و Python که غالبا با هم استفاده می‌شوند زیرا هر یک از آنها جوانب مثبت و منفی دارند.

درآمد مهندسی رباتیک در کانادا چقدر است؟

مهندس رباتیک: 121,223 دلار کانادا
تکنیسین رباتیک: 63,934 دلار کانادا
مهندس فروش: 110,306 دلار کانادا
توسعه‌دهنده نرم‌افزار: 109,158 دلار کانادا
اپراتور رباتیک: 76,439 دلار کانادا

دیدگاهتان را بنویسید