اپلای هماتولوژی

اپلای رشته‌ هماتولوژی

افرادی در این دنیا هستند که مسیر تحصیل و کار برای آن‌ها چیزی فراتر از یک‌رشته یا شغل است و به ارزش‌های متفاوتی پایبند هستند. پزشکان و افرادی که هرگونه ارتباط با فیزیک بدن انسان را مطالعه می‌کنند و یا در مسیر رفع و پیشگیری خطرات مختلف برای سلامتی انسان گام برمی‌دارند، انسان‌هایی با روح بزرگ هستند.

 یکی از این شاخه‌های حیاتی علم پزشکی، هماتولوژی یا علم مطالعه خون است و هر آنچه با آن ارتباط دارد را شامل می‌شود. تحصیل در این رشته نه‌تنها قدمی در راستای کمک به جامعه انسانی است؛ بلکه افتخاری ماندگار برای فرد و خانواده‌اش هم هست.

موسسه مهاجرتی تراست با سابقه طولانی در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور، مخصوصاً در موضوع اپلای رشته هماتولوژی، می‌تواند سریع‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر را برای رسیدن به این افتخار در اختیار شما قرار دهد. در ادامه، مطالب ارزشمندی در زمینه رشته هماتولوژی و نحوه اپلای کردن در این رشته خاص را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

فراموش نکنید درصورتی‌که هرگونه سؤال در زمینه اپلای رشته هماتولوژی داشتید، می‌توانید با شماره‌های اختصاصی موسسه مهاجرتی تراست تماس حاصل فرمایید.

لینک های مفید!

مراحل اپلای هماتولوژی

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را محکم بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­ها برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته ­اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کشور موردنظرتان شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور مقصد شوید.

اگر مقصدتان کانادا است، تراست چک لیست جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

در مورد رشته‌ هماتولوژی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هماتولوژی علمی است که درباره خون، اندام‌های خون‌ساز و بیماری‌های خونی مطالعه می‌کند. در شاخه درمانی آن، هماتولوژی شامل درمان اختلالات خونی و بدخیمی‌های خونی ازجمله انواع هموفیلی، سرطان خون، لنفوم و کم‌خونی است. دوره آموزش دانشگاهی هماتولوژی، تشخیص و مدیریت اختلالات سلول‌های خونی، آناتومی و فیزیولوژی خون، آزمایشات معمول خون‌شناسی، تجزیه‌وتحلیل، طبقه‌بندی و نظارت بر ناهنجاری‌های سلول‌های خونی را پوشش می‌دهد.

 مسیر شغلی متخصصان خون‌شناسی پرکار و مطمئن است زیرا متأسفانه تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی روزبه‌روز در حال افزایش است. دانشجویان رشته هماتولوژی، در تئوری و کاربرد عملی روش‌های خون‌شناسی، ازجمله کنترل کیفیت، ایمنی، روش‌های انسانی یا اتوماتیک و همچنین توالی بلوغ سلول‌های خونی و مورفولوژی طبیعی و غیرطبیعی با بیماری، همراه را آموزش خواهند دید.

هماتولوژیست‌ها روزانه انجام معاینات بدنی و تجزیه‌وتحلیل سابقه پزشکی بیمار، مطالعه نمونه خون و شناسایی ناهنجاری‌های گلبول‌های سفید یا قرمز خون و تجزیه‌وتحلیل داده‌های تاریخی بیمار و استفاده از داده‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه و سایر وظایف دیگر را بر عهده‌دارند.

تحقیقات بیشتر در مورد خون و بیماری‌های آن، تأثیری که ژنتیک به‌طورکلی بر مراقبت‌های بهداشتی دارد و افزایش دانش و کار در مورد درمان سرطان، به این معنی است که نیاز به متخصصان خون همچنان رو به افزایش خواهد بود. هماتولوژی تخصصی است که مسئولیت تشخیص و مدیریت طیف وسیعی از اختلالات خوش‌خیم و بدخیم گلبول‌های قرمز و سفید خون، پلاکت‌ها و سیستم انعقادی در بزرگسالان و کودکان را به عهده دارد.

در این رشته در سراسر دنیا، دانشجویان در مقطع کارشناسی، در حدود سه تا پنج سال تحصیل می‌کند و با توجه به هرسال از تحصیلشان برنامه و دروس مختلفی را پشت سر می‌گذرانند. ازجمله کلاس‌های مربوط به اختلالات خونی و مشکلات مرتبط، نحوه تغییر خون در بیماری‌های مختلف و تشخیص بدخیم بودن بیماری خونی در این چند سال موردبررسی قرار می‌گیرند.

مقطع کارشناسی ارشد در رشته هماتولوژی یک برنامه مطالعاتی پیشرفته است که می‌تواند حدوداً در طول دو سال گذرانده شود. شرط مهم در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته هماتولوژی این است که شما باید دوره کارشناسی در همین رشته یا رشته‌هایی با پیش‌زمینه‌های یکسان را قبلاً طی کرده باشید. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه اپلای رشته هماتولوژی با مجموعه مهاجرتی تراست همراه باشید.

اپلای رشته هماتولوژی در خارج از کشور

افراد زیادی با توجه به اهمیت و نیاز رو به رشد متخصصان در زمینه خون‌شناسی، اقدام به تحصیل در رشته هماتولوژی می‌کنند. دقت لازم برای انتخاب کشور و دانشگاه برتر مثل هر رشته‌ی دیگری لازم و ضروری است. این رشته خاص نیز با توجه به پیش‌نیازها و همین‌طور مشخص بودن آینده‌ی کاری هر شخص در آن نیازمند توجه و دقت بیشتری است.

 مسیر رشته هماتولوژی برای افرادی که علاقه‌ی زیادی به حرفه آکادمیک در خون‌شناسی خوش‌خیم یا بدخیم دارند، ایده آل است. بسیاری از دانشگاه‌های مطرح در سطح جهان، ملاک‌هایی مثل دلسوز بودن و داشتن نگرانی و همدردی با بیماران با فرهنگ‌های مختلف را از اولین ارزش‌های موردنیازشان بیان می‌کنند.

برخی از دانشگاه‌ها برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی هماتولوژی آزمون ورودی دارند. موسسه‌ی مهاجرتی تراست نحوه‌ی نمره دهی این آزمون را برایتان فراهم کرده است. این آزمون شامل ۲۰۰ سؤال ۳ یا ۴ گزینه‌ای است. این فقط بخشی از آزمون است. دانشجویان موظف‌اند آزمون تئوری و عملی هم بدهند.

نحوه‌ی نمره دهی این آزمون به‌صورت زیر است:

 • مقاله: ۳۰ نمره
 • یادداشت‌های کوتاه: ۵۰ نمره
 • پاسخ کوتاه: ۲۰ نمره
 • امتحان عملی
 • خون‌شناسی: ۴۰ نمره
 • فیزیولوژی بالینی: ۴۰ نمره
 • ویوا: ۴۰ نمره

داوطلبان در صورت کسب نمره‌ی موردنظر می‌توانند ادامه‌ی تحصیل خود را در دانشگاه موردنظر بگذرانند.

 یکی از بهترین منابع موجود برای استفاده و اطلاع از آخرین اخبار و شرایط اپلای رشته هماتولوژی می‌توانید از برنامه ERAS یا همان سرویس خدمات رزیدنسی الکترونیک استفاده کنید.

ادامه تحصیل رشته هماتولوژی در خارج از کشور

ادامه تحصیل در یک کشور خارجی و در یک دانشگاه مجهز تقریباً آرزوی هر شخصی است و همه می‌دانیم اقدام به هم‌چین کاری چقدر می‌تواند مسیر زندگی شخصی و کاری ما را متحول کند. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی در رشته‌های تخصصی مختلف اقدام به مهاجرت تحصیلی برای ارتقای سطح دانش و مهارت تخصصی خود می‌کنند. همه این دانشجویان مخصوصاً دانشجویانی که می‌خواهند برای رشته هماتولوژی اپلای کنند باید بدانند که در مسیر ادامه تحصیل چه چیزی منتظرشان است.

چهار زمینه اصلی مطالعه در رشته هماتولوژی، شامل هموگلوبینوپاتی، بدخیمی‌های خون، کم‌خونی و انعقاد خون می‌شود. هموگلوبینوپاتی مطالعه ناهنجاری در زنجیره‌های گلوبینی مولکول‌های هموگلوبین است. علاوه بر کم‌خونی سلول، تالاسمی بخشی از هموگلوبینوپاتی است. ناحیه بدخیمی‌های خون شناختی مربوط به تشخیص و درمان سرطان‌های مغز استخوان، خون و غدد لنفاوی است. میلوم یکی از انواع بدخیمی‌های خون، همراه با سرطان خون و لنفوم است.

سایر اختلالات خون شامل ترومبوآمبولی شریانی، ترومبوز ورید عمقی و نوتروپنی است. یک متخصص هماتولوژی می‌تواند در هرکدام از این زمینه‌ها به‌صورت تخصصی واردشده و قدم جدیدی در زمینه افزایش علم بشر در موضوع خون‌شناسی بردارد.

گرایش های رشته هماتولوژی در خارج از کشور

رشته هماتولوژی خود زیرشاخه‌ای از رشته پاتولوژی یا پزشکی است که شامل بررسی علل، روش‌های درمانی، پیش‌آگاهی و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با خون است. هر بیماری که بر خون و اجزای آن مانند هموگلوبین، پروتئین‌های خون، پلاکت‌ها، سلول‌های خون و مغز استخوان تأثیر بگذارد در این گروه طبقه‌بندی می‌شود.

این بیماری‌ها می‌توانند شامل سرطان خون، هموفیلی، لنفوم و میلوم چندگانه باشند. پزشكانی كه در زمینه‌های خون‌شناسی تخصص دارند، متخصصان خون یا پاتولوژیست‌ها نامیده می‌شوند. ازآنجاکه خون‌شناسی بسیار گسترده است، جای متخصص شدن و ورود به رشته‌های خاص‌تری وجود دارد.

مطالب و زمینه‌های موردنیاز برای بررسی، وقتی پای هماتولوژی وسط می‌آید حدومرزی نمی‌شناسد و زمینه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان در آن‌ها تخصص داشت. در طول دوره آموزش، دانشگاه‌ها به شما تجربه عملی در زمینه مورد انتخاب شما را می‌دهند تا بتوانید فرصت‌های مربوطه را در این زمینه پیدا کنید. شما باید برای اپلای رشته هماتولوژی از خودتان کاملاً مطمئن باشید. در ادامه به بررسی گرایش‌های مختلف این رشته می‌پردازیم.

گرایشنام انگلیسیتوضیحات
گرایش هماتو آنکولوژیHaemato-oncologyرشته هماتوآنکولوژی شامل مطالعه و درمان سرطان‌های خون ازجمله لوسمی حاد و مزمن، میلوم چندگانه و لنفوم است. این سرطان‌ها به دلیل رشد بیش‌ازحد سلول رخ می‌دهند؛ بنابراین پزشکان بر روی چگونگی کنترل سلول‌های خونی و سایر اجزای خون که از کنترل خارج‌شده‌اند تمرکز می‌کنند.
مشاغل هماتولوژی برای افرادی که در هماتو آنکولوژی تخصص دارند بسیار زیاد است زیرا سرطان‌های مرتبط با خون در حال افزایش است.
گرایش هموستاز/ ترومبوزHemostasis/thrombosisیکی دیگر از رشته‌های معروف در خون‌شناسی، هموستاز ترومبوز است زیرا آن‌ها دو روی یک سکه هستند. هموستاز اساساً لخته شدن خون است که امری طبیعی است و از دست رفتن بیش‌ازحد خون در صورت آسیب جلوگیری می‌کند.
از طرف دیگر، ترومبوز تشکیل لخته در داخل رگ‌های خونی است که عامل اصلی حملات قلبی، سکته مغزی و آنژین‌ها است؛ بنابراین پزشکان متخصص در این زمینه، اختلالات هموستاز و ترومبوز، چه مادرزادی و چه اکتسابی را مطالعه و درمان می‌کنند. آن‌ها شامل اختلالات خونریزی مانند هموفیلی و پورپورای ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک می‌باشند.
گرایش اختلالات تولید سلول‌های خونیBlood cell production disorders.اختلالات گلبول‌های خون زمانی بروز می‌کند که مشکلی در گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید یا پلاکت وجود داشته باشد. سلول‌های قرمز خون اکسیژن را به اندام‌های مختلف منتقل می‌کنند، درحالی‌که سلول‌های سفید خون مواد مغذی را حمل می‌کنند و با عفونت‌ها مقابله می‌کنند. برخی از شرایطی که درنتیجه ناهنجاری‌های سلول‌های خونی ظاهر می‌شود، شامل انواع مختلف کم‌خونی، تالاسمی، هموفیلی، بیماری وون ویلبراند، ترومبوسیتمی اولیه و سرطان‌های خون است.
گرایش انتقال خونTransfusion medicineانتقال خون نیز مورد دیگری است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هر پزشکی مجاز به انتقال خون است. این‌یک رشته گسترده است که شامل استفاده از خون شخص دیگری برای معالجه بیمار است.
انتقال درمانی رشته‌ای است که نیاز به دانش زیادی در مورد گروه‌های خونی، منابع خون، انتخاب اهداکنندگان و جمع‌آوری خون دارد. پزشکانی که متخصص انتقال خون هستند، معمولاً بانک خون را در بیمارستان‌ها و مراکز اهداکننده خون در سراسر دنیا اداره می‌کنند.
هماتولوژی کودکانPediatric Hematologyکودکان نیازهای پزشکی منحصربه‌فردی دارند که نیاز به مراقبت ویژه‌ای وجود دارد. هماتولوژی کودکان به‌طور خاص اختلالات خونی را در کودکان از بدو تولد تا نوجوانی بررسی می‌کند. پس از اتمام دانشکده پزشکی، پزشک مجبور است شغل دستیاری در رشته اطفال را انجام دهد و سپس به مدت سه سال دیگر خون‌شناسی کودکان را مطالعه کند.
این رشته یکی از پیچیده‌ترین زمینه‌هاست. ازاین‌رو چندین سال تحصیل و تجربه عملی وجود دارد زیرا کودکان بسیار ظریف هستند. یک پزشک متخصص اطفال نیز باید شخصیتی داشته باشد که به‌خوبی در کنار بچه‌ها باشد و همچنین علاقه و درک خاصی از کودکان داشته باشد.

بهترین گرایش رشته هماتولوژی در خارج از کشور

توسط انجمن ملی هماتولوژی ایالات‌متحده آمریکا، تخمین زده‌شده است که امروزه بین 2500 تا 3500 نفر با فوق تخصص هماتولوژی در سراسر آمریکا مشغول به کار هستند و قصد دارند برای افزایش آموزش متخصصان بیشتر برنامه‌های ویژه‌ای را آغاز کنند. در رشته پزشکی نمی‌توان گفت که بهترین رشته کدام است، زیرا تمامی رشته‌ها هدف والایی مانند بهبود وضعیت انسان‌ها و نجاتشان از خطرات مختلف را دنبال می‌کنند. از طرفی طبیعی است که برخی از گرایشات نسبت به بقیه درآمد بیشتر و به طبع زحمت بیشتری داشته باشد.

اما طبق آمارهای سال 2018 میزان گرایش افرادی که برای ادامه تحصیل، گرایش اختلالات سلول‌های خونی را انتخاب می‌کنند بیشتر بوده است. شما هم می‌توانید با اپلای رشته هماتولوژی بعد از تحصیلات اولیه خود، در هر گرایشی که مدنظرتان است کارتان را ادامه دهید.

 یکی از نکات جالب و البته مهم در مورد رشته هماتولوژی این است که این افراد به‌عنوان متخصصان خون‌شناسی، به‌طور مستقیم در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها از بیماران مراقبت می‌کنند؛ زیرا ممکن است آن‌ها بیمارانی که از سرطان خون، لنفوم یا میلوما رنج می‌برند را تحت نظر داشته باشند.

همچنین باید بتوانند دسترسی کاملی به‌تمامی بخش‌های موردنیاز خود داشته باشند. آن‌ها همچنین به پزشکان عمومی در مورد نحوه مراقبت از بیماران نیازمند به کمک در خانه‌هایشان توصیه‌هایی را می‌کنند. متخصصان هماتولوژی احترام و اعتبار بسیار بالایی نزد جامعه پزشکی و همین‌طور افراد جامعه خوددارند.

لیست دروس آموزشی دانشجویان پزشکی دوره هماتولوژی در خارج از کشور

دروس آموزشی زیر برای کمک به شما علاقه‌مندانی که قصد یادگیری دوره‌های هماتولوژی را دارید و برای آمادگی بیشتر و آشنایی با این رشته خاص آورده شده است. این دروس فقط یک سری نمونه از تمامی دروس هستند و شامل همه موارد آموزشی این رشته نیستند، اما ممکن است به‌عنوان راهنمای دوره شما مفید باشند. این دروس ممکن است به‌عنوان پایه‌ای برای توسعه اهداف یادگیری بالاتر برای متخصص هماتولوژی تبدیل شود.

امیدواریم با بررسی جدول زیر و مشاهده دروس مهم این رشته، بتوانید تصمیم بهتری برای آینده تحصیلی خود بگیرید و اگر خواستید برای اپلای رشته هماتولوژی اقدام کنید، بتوانید با اعتمادبه‌نفس بیشتر و اطلاعات کامل‌تری این کار را انجام دهید.

درس‌آموزشیتوضیحات
سلول‌های بنیادی، خون‌سازی و نارسایی مغزخون‌سازی برای اطمینان از تأمین کافی سلول‌های خونی تنظیم می‌شود. سلول‌های بنیادی خون‌ساز پرتوان از طریق سلول‌های پیشین خون‌ساز وابسته به استرومای مغز استخوان، فاکتورهای رشد خاص و برنامه‌ریزی ژنتیکی با یکدیگر متمایز می‌شوند.
سلول بنیادی خون‌ساز دارای قابلیت تجدید خود و قابلیت انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی است. عواقب نارسایی مغز استخوان منجر به پانسیوتوپنی شامل کم‌خونی، تمایل به عفونت و خونریزی است.
عملکرد لکوسیت هادفاع میزبان به سلول‌های خونی تخصصی بستگی دارد که میکروارگانیسم‌ها / مولکول‌های خارجی را شناسایی می‌کنند و از اکسیدان ها، پروتئازها و سایر مواد برای محافظت از میزبان استفاده می‌کنند.
کمبود تعداد یا عملکرد کیفی لکوسیت ها می‌تواند منجر به عفونتی طاقت‌فرسا شود. فعال شدن بیش‌ازحد لکوسیت ها می‌تواند منجر به آسیب التهابی بافت شود.
عملکرد و متابولیسم گلبول‌های قرمزعملکرد اصلی گلبول قرمز تأمین اکسیژن است. ساختار و عملکرد هموگلوبین، متابولیسم گلبول‌های قرمز و ساختار غشای گلبول‌های قرمز در حفظ اکسیژن بهینه ضروری است.
این امر به انرژی و سیستم دفاعی ردوکس فعال برای جلوگیری از اکسیداسیون بیش‌ازحد نیاز دارد. درک زندگی و مرگ گلبول‌های قرمز خون زمینه‌ساز فرآیندهای پاتوفیزیولوژیک همولیز است.
اجزای سلولیآگاهی از محتویات اجزای خون و مشتقات آن و آگاهی از تأثیرات تابش و فیلتراسیون اجزای خون، برای انتخاب درمان مناسب انتقال خون ضروری است.
پلاسما و اجزای آنانتخاب و استفاده مناسب از پلاسما، اجزای انعقاد و مشتقات خون می‌تواند باعث نجات جان انسان شود. استفاده نامناسب از اجزای خون هزینه‌بر است، منابع مهمی را هدر می‌دهد و می‌تواند بیماران را در معرض خطرات غیرضروری قرار دهد.
پلاگین هموستاتیک (پلاکت)تعداد بهینه و عملکرد پلاکت‌ها کلید توقف خونریزی از آسیب‌های کوچک عروقی است. اختلال در تعداد یا عملکرد پلاکت‌ها می‌تواند منجر به خونریزی از پوست، غشاهای مخاطی، مغز یا سایر مکان‌ها شود.
برای بررسی هر مرحله از تشکیل پلاگین پلاکت معمولاً از آزمایشات بالینی استفاده می‌شود. نقص در تعداد یا عملکرد پلاکت‌ها را می‌توان با انتقال پلاکت‌های طبیعی، فاکتور فون ویلبراند (تجمع انجماد یا کنسانتره VWF) یا داروهای خاص (DDAVP) اصلاح یا بهبود بخشید.
تشکیل فیبرین و تنظیم هموستازفعال‌سازی کنترل‌شده سیستم انعقادی برای جلوگیری از خونریزی و مرگ ناشی از ضربه جزئی ضروری است. درک این مسیر برای درک نقص در انعقاد خون مانند هموفیلی، نحوه عملکرد آزمایش‌های مختلف انعقادی و عملکرد عوامل ضدترومباتیک بسیار مهم است.
ازآنجاکه انعقاد خون یک فرایند بالقوه جهشی است که در صورت عدم تنظیم دقیق، می‌تواند به‌سرعت منجر به ترومبوز و مرگ گسترده شود. بدن چندین مکانیسم دارد تا تشکیل ترومبوس را به مناطق آسیب‌دیده محدود کند و از گسترش آن به داخل رگ‌های خونی طبیعی جلوگیری کند.
آزمایش‌های هموستاز و ترومبوزآزمایشات غربالگری هموستاز برای کمک به شناسایی بیماران مبتلابه نقص هموستاتیک که می‌تواند باعث خونریزی بیش‌ازحد شود، ایجاد شد. آزمایش‌های غربالگری برای هر یک از سه مرحله هموستاز در دسترس است: انعقاد (تشکیل لخته فیبرین)، تشکیل پلاگین پلاکت و فیبرینولیز.
به‌طورکلی، آزمایشات به‌اندازه کافی حساس هستند تا در اکثر بیمارانی که نقص هموستاتیک شدیدی دارند که منجر به خون‌ریزی می‌شود، غیرطبیعی باشد. بااین‌حال، آن‌ها گاهی اوقات بیش‌ازحد حساس هستند و به دلیل اختلالاتی که باعث خونریزی نمی‌شوند، ممکن است غیرطبیعی باشند.
زنان و زایمانفیزیولوژی بارداری سیستم خون‌ساز را تحت‌فشار قرار می‌دهد. اثرات بارداری بر حجم خون، نیازهای تغذیه‌ای برای تولید سلول‌های قرمز و خطرات ترومبوتیک / خونریزی مهم است. نوزاد تازه متولدشده دارای مشخصات خون‌ساز منحصربه‌فرد است که با بلوغ تکامل می‌یابد. این مشخصات به‌عنوان پایه‌ای برای درک پاتوفیزیولوژی بیماری‌های همولیتیک ارثی و کم‌خونی‌های مادرزادی عمل می‌کند.
گروه‌های خونی و آزمایش سازگاریگیرندگان انتقال سلول‌های قرمز ممکن است آنتی‌بادی‌هایی برای سلول‌های قرمز اهداکننده داشته باشند (ممکن است تشکیل شوند). چنین ناسازگاری سرولوژیکی مهم است زیرا انتقال خون ناسازگار می‌تواند باعث مرگ افراد شود.
درواقع، واکنش‌های حاد خون‌ساز داخل عروقی به دلیل ناسازگاری ABO از اهداکننده و گیرنده، اصلی‌ترین دلیل قابل‌پیشگیری مرگ ناشی از انتقال خون است. ناسازگاری سرولوژی گیرنده و اهداکننده همچنین می‌تواند منجر به بیماری همولیتیک نوزاد و واکنش‌های انتقال همولیتیک تأخیری شود که هر دو منجر به مرگ‌ومیر می‌شوند.
گلبول قرمزافزایش گلبول قرمز یا افزایش هماتوکریت می‌تواند در اثر انواعی از اختلالات ایجاد شود. شرح‌حال دقیق، معاینه بدنی و چند آزمایش ساده آزمایشگاهی معمولاً به تشخیص صحیح کمک می‌کند.
رویکرد کم‌خونیکم‌خونی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در معاینه بالینی مشاهده می‌شود. تشخیص “کم‌خونی” هرگز دقیق نیست. همیشه باید علت کم‌خونی مشخص شود. در برخی موارد، نشانه یک بیماری بالقوه تهدیدکننده زندگی است. معاینه خون به ما امکان می‌دهد مشکلی را شناسایی کرده و لیستی از دلایل احتمالی را ایجاد کنیم.
هموگلوبینوپاتی و تالاسمیآگاهی از هموگلوبین‌های جهش‌یافته و چگونگی نتیجه‌گیری از مکانیسم‌های پاتوفیزیولوژیک آن‌ها در بیماری‌های بالینی در تشخیص و درمان این بیماری‌های ژنتیکی مفید است. از بیش از 700 هموگلوبین جهش‌یافته‌ی شناخته‌شده تنها تعدادی از آن‌ها با مشکلات جدی پزشکی مرتبط هستند.
مهم‌ترین آن‌ها Hb S است که در ترکیبات هموزیگوت و برخی هتروزیگوت‌ها منجر به بیماری سلول داسی شکل می‌شود. سایر هموگلوبین‌های غیرطبیعی غیرمعمول اما مهم پزشکی شامل مواردی است که باعث متهموگلوبینمی، کم‌خونی بدن هاینز و اریتروسیتوز می‌شوند.
آهن و کم‌خونی التهاب مزمنکم‌خونی و فقر آهن مزمن متداول‌ترین نوع کم‌خونی است که در معاینه بالینی و در جهان‌دیده می‌شود. هنگام ارزیابی بیماران مبتلابه این نوع کم‌خونی، استفاده از درک متابولیسم آهن برای تعیین علت یا علت‌های اساسی با استفاده از روش تشخیصی متناسب با شرایط بالینی، مهم است.
آنمیای مگالوبلاستیککم‌خونی مگالوبلاستیک با تغییرات مورفولوژیکی ناشی از اختلال پاتولوژیک در سنتز DNA مشخص می‌شود. غالباً، این کم‌خونی‌ها ناشی از کمبود فولات و یا ویتامین B12 است.
هنگام ارزیابی بیمار با کم‌خونی مگالوبلاستیک، تعیین اینکه کدام‌یک از این ویتامین‌ها واقعاً کمبود است و تعیین وضعیت بیماری مسئول کمبود بسیار مهم است.
کم‌خونی همولیتیک خطرناکگلبول قرمز بالغ یک سلول ساده است که برای رساندن اکسیژن به بافت‌ها در طول عمر چهارماهه به شکلی زیبا طراحی‌شده است. به هر روندی که این طول عمر را کوتاه کند، همولیز گفته می‌شود. پزشک به‌طور مکرر با بیماران کم‌خونی روبرو می‌شود و باید سریعاً تشخیص دهد که آیا همولیز در کم‌خونی نقش دارد یا خیر. علاوه بر این، بیماران ممکن است بدون تشخیص خاصی با عوارض همولیز مزمن مواجه شوند و یک پزشک زیرک باید این عوارض را تشخیص داده و بیمار را بیشتر ارزیابی کند.
کم‌خونی همولیتیک با واسطه ایمنیکم‌خونی‌های همولیتیک ایمنی می‌تواند به‌صورت شرایط منفرد یا در ارتباط با انواع بیماری‌های سیستمیک (به‌ویژه بیماری‌های روماتیسمی، عفونت‌ها و نئوپلاسم های مختلف) رخ دهد یا توسط برخی از داروها ایجاد شود. این شرایط می‌تواند کم‌خونی تهدیدکننده زندگی ایجاد کند. تشخیص و درمان سریع ضروری است.
اختلالات ارثی خونریزیبیمارانی که طیف گسترده‌ای از اختلالات خونریزی ارثی و اکتسابی را دارند تقریباً در تمام زیرشاخه‌های پزشکی مشاهده می‌شوند. بیشتر این اختلالات را اکنون می‌توان با آزمایش آزمایشگاهی مناسب شناسایی کرد.
آزمایشات غربالگری می‌تواند به‌سرعت نقایص عملکرد پلاکت، اختلالات انعقادی و اشکال فیبرینولیز بیش‌ازحد (سیستمیک) را تشخیص دهد. برای بسیاری از اجزای موجود در این مسیرها، سنجش نیز وجود دارد که امکان شناسایی نقص خاص در هموستاز را فراهم می‌کند. در بسیاری از موارد، پاتوژنز در سطح مولکولی قابل‌درک است.
با اختلالات خونریزی دهنده ارثی، تشخیص و درک دقیق وراثت برای مشاوره ژنتیک و شناسایی اعضای خانواده در معرض خطر لازم است. سرانجام، درمان خاص اکنون هم برای پیشگیری و هم برای درمان خونریزی ناشی از چندین مورد از این اختلالات در دسترس است.
اختلالات خونریزی اکتسابیبیمارانی که طیف گسترده‌ای از اختلالات خونریزی ارثی و اکتسابی را دارند تقریباً در تمام زیرشاخه‌های پزشکی مشاهده می‌شوند. بیشتر این اختلالات را اکنون می‌توان با آزمایش مناسب شناسایی کرد.
آزمایشات غربالگری می‌تواند به‌سرعت نقایص عملکرد پلاکت، اختلالات انعقادی و اشکال فیبرینولیز بیش‌ازحد (سیستمیک) را تشخیص دهد. برای بسیاری از اجزای موجود در این مسیرها، سنجش نیز وجود دارد که امکان شناسایی نقص خاص در هموستاز را فراهم می‌کند. در بسیاری از موارد، پاتوژنز در سطح مولکولی قابل‌درک است.
با اختلالات خونریزی دهنده ارثی، تشخیص و درک دقیق وراثت برای مشاوره ژنتیک و شناسایی اعضای خانواده در معرض خطر لازم است. سرانجام، درمان خاص اکنون هم برای پیشگیری و هم برای درمان خونریزی ناشی از چندین مورد از این اختلالات در دسترس است.
اختلالات ترومبوتیک ارثی و اکتسابیاکنون مشخص‌شده است که بخش قابل‌توجهی از بیماران مبتلابه ترومبوز شریانی یا وریدی مکرر نقص ارثی یا اکتسابی دارند که باعث ترومبوز می‌شود. شناسایی بسیاری از این نقص‌ها با استفاده از سنجش‌های آزمایشگاهی به‌سرعت قابل‌دستیابی است.
دلیل شناسایی این ناهنجاری‌ها این است که بیماران می‌توانند در طی دوره‌های استرس ترومبوتیک محافظت شوند (به‌عنوان‌مثال، استفاده از داروهای ضد انعقاد پروفیلاکتیک در دوره بعد از عمل)، می‌توان برای اعضای خانواده‌ای که تحت تأثیر ناهنجاری قرارگرفته‌اند جستجو کرد. روش‌های درمانی خاص اکنون در دسترس است (به‌عنوان‌مثال، کنسانتره های آنتی ترومبین برای جایگزینی در بیماران با کمبود آنتی ترومبین).
درمان ضد ترومبوتیکداروهای ضد انعقاد، مواد ضد پلاکتی و داروهای فیبرینولیتیک معمولاً برای درمان بیماری‌های ترومبوتیک شریانی و وریدی استفاده می‌شود. هر گروه از عوامل می‌توانند باعث تولید خونریزی و همچنین محافظت در برابر ترومبوز شوند، بنابراین دانش، تجربه و ارزیابی دقیق از خطرات و همچنین فواید آن ضروری است. چندین داروی ضدترومبوتیک جدید در حال تولید یا در آزمایشات بالینی هستند.
عوارض انتقال خون غیر عفونیانتقال خون ازنظر سرولوژی ناسازگار می‌تواند باعث واکنش حاد یا تأخیر در انتقال خون یا بیماری همولیتیک نوزاد شود. عوارض مرگبار جمع‌آوری خون یا انتقال خون باید به‌طور قانونی به سازمان غذا و دارو گزارش شود.
تخمین زده می‌شود که در حدود یک‌سوم این موارد مرگ قابل‌پیشگیری باشند. علت اصلی قابل‌پیشگیری مرگ مربوط به انتقال خون، واکنش حاد همولیتیک انتقال خون به دلیل ناسازگاری ABO است.
پیوند مرتبط با انتقال به بیماری میزبان غیرمعمول است اما مرگ‌ومیر بیشتر از 95 درصد دارد. با تابش کاملاً قابل‌پیشگیری است. پزشکان باید پیشگیری شدید و هوشیارانه از واکنش‌های جدی انتقال خون را تقویت کنند و باید تشخیص و درمان سریع آن‌ها را تضمین کنند.
انتقال بیماری‌های مسریعلی‌رغم غربالگری دقیق اهداکننده و آزمایش گسترده آزمایشگاهی، خون هنوز می‌تواند بیماری‌های عفونی را منتقل کند. بیماری‌های عفونی در حال ظهور ممکن است خون‌رسانی را آلوده کرده و در دسترس بودن فرآورده‌های خونی تأثیر بگذارند.
بیماران شما ممکن است از شما در مورد ایمنی خونی که به آن‌ها می‌دهید یا در صورت نیاز به تزریق در مورد ایدز از شما سؤال کنند. بیماران غالباً تعجب می‌کنند “آیا ایده خوبی است اگر همسرم برای من خون اهدا کند؟” و خانواده‌ها اغلب می‌پرسند “آیا می‌توانم برای بستگانم خون (فرزند، برادر، خواهر و غیره) خون اهدا کنم؟”
سندرم میلودیسپلاستیکسندرم‌های میلو دیسپلاستیک اختلالات خونساز کلونال هستند که معمولاً باعث کم‌خونی ماکروسیتیک در بیماران مسن می‌شوند. درحالی‌که سلول‌های بنیادی جهش‌یافته بر مغز استخوان تسلط دارند، میزان تولید سلول‌های خونی معمولاً کم است زیرا سلول‌های مغز استخوان به‌طور طبیعی بالغ نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها قبل از رسیدن به خون در مغز استخوان دچار آپوپتوز می‌شوند؛ بنابراین myelodysplasia با خون‌ساز بی‌اثر مشخص می‌شود.
ویژگی مشخصه در مغز استخوان بلوغ دیسپلاستیک و / یا مگالوبلاستیک است. اگرچه روند تمایز نسبت به سرطان خون حاد کمتر آشفته است (جایی که سلول‌های لوسمی قادر به بلوغ بیش از مرحله بلاست نیستند)، اما ناهنجاری‌های تمایز ظریف، میلودیسپلازی را تعریف می‌کنند. با گذشت زمان، سلول‌های مغز استخوان تعداد قابل‌توجهی از بیماران مبتلابه میلو دیسپلازی به لوسمی حاد تبدیل می‌شوند.
بیماران مبتلابه میلودیسپلازی به‌جز پیوند سلول‌های بنیادی قابل‌درمان نیستند و به دلیل محدود بودن کارایی اکثر روش‌های درمانی پزشکی، یک چالش درمانی قابل‌توجه را نشان می‌دهند.
سرطان خون حاد میلوژنلوسمی های حاد بدخیم تهاجمی هستند که از یک سلول بنیادی خون‌ساز منشأ می‌گیرند و بدون درمان فوری به‌سرعت کشنده هستند. اکنون بخش قابل‌توجهی از بیماران مبتلابه سرطان خون حاد میلوژن (AML) با شیمی‌درمانی قابل‌درمان هستند. سایر موارد را می‌توان با پیوند سلول‌های بنیادی درمان کرد.
همانند سرطان خون حاد لنفوبلاستیک، مدیریت موفقیت‌آمیز بیماران مبتلابه AML نیاز به یک استراتژی درمانی دارد که با ارزیابی دقیق پیش‌آگهی فردی، درمان حمایتی تهاجمی و تشخیص و درمان به‌موقع عوارض تعیین می‌شود.
لوسمی لنفوسیتی حادلوسمی های حاد، بدخیم‌های تهاجمی هستند که از یک سلول بنیادی خون‌ساز منشأ می‌گیرند و بدون درمان فوری به‌سرعت کشنده هستند. اگرچه سرطان خون حاد لنفوسیتی (ALL) همچنان یک بیماری ویرانگر است، اما بخش قابل‌توجهی از بیماران اکنون می‌توانند با شیمی‌درمانی فشرده بهبود یابند.
ALL دوران کودکی شایع‌ترین بدخیمی کودکان است و تقریباً 80 درصد بیماران بهبود می‌یابند. متأسفانه فقط 30-40 درصد بزرگسالان مبتلابه ALL درمان می‌شوند. تفاوت در نتیجه را می‌توان تا حد زیادی به فراوانی بالاتر ناهنجاری‌های ژنتیکی جانبی در سلول‌های لوسمی بزرگسالان مبتلابه ALL نسبت داد. تشخیص به‌موقع ALL و درک عوارض آن، منجر به مداخلات حمایتی به‌موقع و پتانسیل درمان درمانی می‌شود.
چند میلومایی و سایر اختلالات سلول‌های پلاسماناهنجاری‌های سلول‌های پلاسما، یک گروه ناهمگن از بیماری‌ها هستند که با تولید مولکول‌های ایمونوگلوبولین مونوکلونال مشخص می‌شوند. دوره بالینی بیماران مبتلابه این گروه از اختلالات از بی‌حسی تا تهدیدکننده زندگی را شامل می‌شود. تشخیص بیمارانی که مشاهده طولانی‌مدت برای آن‌ها مناسب است از کسانی که بیماری تهاجمی دارند و مجبور به درمان فوری است بسیار مهم است.
نئوپلاسم های میلوپرولیفراتیوبیماری‌های مزمن میلوپرولیفراتیو، اختلالات سلول‌های بنیادی خون‌ساز کلونال هستند که در آن‌ها سلول‌های مولد یک یا چند گروه خون‌ساز بیش‌ازحد تکثیر می‌شوند. برخلاف این وضعیت در سندرم‌های میلو دیسپلاستیک و سرطان خون حاد (که در آن سلول‌های پیش ساز خون‌ تحت تمایز انتهایی قرار نمی‌گیرند)، تمایز سلولی از سلول‌های پیش ساز نابالغ تا سلول‌های خونی بالغ به روشی طبیعی پیش می‌رود.
درنتیجه، لکوسیت های بالغ، سلول‌های قرمز و پلاکت‌ها در بیماران مبتلابه این بیماری‌ها بیش‌ازحد تولید می‌شوند و به‌طورکلی حداقل یکی از شمارش سلول‌های خون زیاد است. برخی از بیماران مبتلابه نئوپلاسم میلوپرولیفراتیو می‌توانند علائمی به‌ظاهر بی‌اهمیت داشته باشند و در برخی دیگر تشخیص در طی عارضه تهدیدکننده زندگی یا پس‌ازآن انجام می‌شود.
علائم می‌تواند شامل خارش، سوزش پا، خونریزی یا ترومبوز باشد. درمان مؤثر می‌تواند علائم را به حداقل برساند و از عوارض ناتوان‌کننده عمده جلوگیری کند، اما این بیماری‌ها غیرقابل درمان هستند مگر اینکه کلون نئوپلاستیک از بین برود و سلول‌های بنیادی خون‌ساز جایگزین آن نکنند.
فیزیولوژی پیوند سلول‌های بنیادیپیوند سلول‌های بنیادی یک گزینه درمانی برای بسیاری از بیماران مبتلابه بیماری‌های خون است. پیوند سلول‌های بنیادی شامل، از بین بردن سیستم خون‌سازی و ایمنی بدن بیمار با شیمی‌درمانی و رادیوتراپی و جایگزینی آن با سلول‌های بنیادی خون‌ساز شخص یا شخص دیگر است.

بیشتر بخوانید: چگونه اپلای کنیم و اصطلاحات اپلای

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

بورسیه رشته هماتولوژی در خارج از کشور

زندگی روزانه حتی به سبک یک دانشجو نیز هزینه دارد و این هزینه جدا از شهریه تحصیل او در دانشگاه است. پس یکی از مهم‌ترین نکات هنگام انتخاب دانشگاه و کشور مقصد برای شما، باید در نظر گرفتن هزینه‌های پیش روی شما باشد.

البته می‌توانید باکمی تلاش دانشگاه‌ها یا مؤسساتی را پیدا کنید که حاضر هستند برای کمک به تحصیل شما، بخشی از شهریه را پرداخت کنند، مثل دولت، صندوق‌های خیریه و رفاه دانشگاهی یا حتی مؤسسات مالی مختلف. این بورسیه‌ها برای رفاه حال دانشجویان در مقاطع مختلف، مخصوصاً مقطع کارشناسی ارشد و دکترا عرضه می‌شود و در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که دارای حداقل شرایط لازم برای دریافت بورسیه و دارای آینده درخشانی باشند.

از مهم‌ترین انواع بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه‌های تحصیلی عادی
 • بورس تحصیلی خدمات اجتماعی
 • بورسیه‌های ورزشی
 • بورس تحصیلی برای برنامه‌های فوق‌برنامه.
 • بورسیه تحصیلی بر اساس رزومه متقاضیان.
 • بورس‌های تحصیلی مبتنی بر نیاز در کشور مقصد
 • بورسیه‌های کارفرمایی
 • بورسیه‌های نظامی

در آوریل 1958، اولین جلسه رسمی انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH) در آتلانتیک سیتی، نیوجرسی برگزار شد، جایی که بیش از 300 متخصص خون برای گردآوری مسائل بالینی و تحقیقاتی مربوط به خون و بیماری‌های خونی در آنجا جمع شدند. از آن جلسه، ASH نقش فعال و مهمی در توسعه هماتولوژی به‌عنوان یک‌رشته تحصیلی دارد.

 این انجمن معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی در این رشته را به شرح زیر در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل متقاضیان اپلای رشته هماتولوژی است. انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH) فرصت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را برای متخصص هماتولوژی در دانشکده پزشکی یا دستیاری جهت انجام تحقیقات خون‌شناسی تحت نظارت و راهنمایی مربیان عضو ASH ارائه می‌دهد. برای یکی از بورسیه‌های زیر کافیست که درخواست انجام تحقیقات عملی خود را برایشان بفرستید.

بورسیهتوضیحات
بورسیه افتخاری انجمن هماتولوژی آمریکااین بورسیه با تأمین بودجه تحقیقاتی برای دانشجویان مستعد پزشکی اول، دوم و سوم و همچنین رزیدنت‌های پزشکی سال اول و دوم، به توسعه نسل بعدی متخصصان خون کمک می‌کند. پروژه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پشتیبانی می‌شوند.
بورسیه دانشجویی هماتولوژی اقلیت‌های انجمن هماتولوژی آمریکااین بورسیه، برای دانشجویان گروه‌های اقلیت باسابقه‌ی کم تاریخی بودجه‌ای را برای ادامه کار در خون‌شناسی دانشگاهی فراهم می‌کند.
دانشجویان دکترا در سال اول، دوم یا سوم تحصیلات تکمیلی خود در زمان درخواست پذیرش موردتوجه ویژه‌ای هستند.
بورسیه دانشجویی پزشکی اقلیت‌های انجمن هماتولوژی آمریکااین جایزه به‌منظور معرفی دانشجویان پزشکی اقلیت‌ها به تحقیقات خون و خون‌شناسی از طریق یک پروژه تابستانی (2-3 ماه)، یک پروژه بازمان منعطف یا یک پروژه یک‌ساله انجام می‌شود.
بورسیه پزشک-دانشمند دانشجویی پزشکی انجمن هماتولوژی آمریکادر طول این پروژه تمام‌وقت و یک‌ساله برای دانشجویان پزشکی سال اول، دوم و سوم؛ شرکت‌کنندگان تحقیقات خون‌شناسی آزمایشگاهی، انتقال خون و … را انجام می‌دهند.
بورسیه دانشجویی رزیدنتی هماتولوژی انجمن هماتولوژی آمریکااین بورسیه، برای دانشجویان سال اول و دوم پزشکی، امکان قرارگیری در محیط کار و در زمینه خون‌شناسی است و فرصتی برای انجام تحقیقات عملی خون‌شناسی را فراهم می‌کند.

کشور کانادا هم به دلیل دانشگاه‌های پیشرفته و برنامه‌های تحقیقاتی مختلف در رشته هماتولوژی، بورسیه‌های متخلفی را برای دانشجویانش در نظر گرفته است. به‌طور مثال به چند بورسیه جدید سال 2021 این کشور نگاهی می‌اندازیم:

دانشگاهنوع بورسیه
دانشگاه مک گیلبورسیه آنه مولسن
دانشگاه تامسون ریورزبورسیه آنه ولو مموریال
دانشگاه بیشاپبورسیه آرنولد اسکوچ
دانشگاه بیشاپبورسیه آرتور لنگفورد

یک مورد مهم در مورد اپلای رشته هماتولوژی که قبلاً هم اشاره کردیم، امکانات و فرصت‌های مختلف در زمینه مطالعاتی شما جهت آسان‌تر شدن این فرآیند است. مثلاً در کشور کانادا، انجمنی به نام انجمن هماتولوژی کانادا (CHSCH) که بورسیه‌های مختلفی را برای اعضایش در نظر گرفته است. برای اطلاع بیشتر از نحوه برخورداری این بورسیه‌ها می‌توانید با موسسه مهاجرتی تراست در تماس باشید. در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • بورسیه سالیانه تحقیقات تئوریک: این برنامه بورسیه‌های تحقیقاتی‌ای را به دانشجویان هماتولوژی در کانادا در گروه‌های دکترا، پسادکترا و رزیدنتی ارائه می‌دهد. این بورسیه به نام بورسیه جورج کروکستون معروف است. این شخص تا زمان مرگش که به سال 1987 برمی‌گردد، در بیمارستان عمومی تورنتو مشغول به کار بود و در دانشگاه تورنتو استاد پزشکی و آسیب‌شناسی بوده است و این جایزه را به‌افتخار او ثبت کردند.
 • بورسیه بهترین مقاله هماتولوژی سال کانادا: هرساله انجمن هماتولوژی کانادا از اعضای خود دعوت می‌کند تا “بهترین مقاله هماتولوژی در کانادا” را که بین اول سپتامبر سال قبل و 31 آگوست سال جاری منتشر می‌شود، معرفی کنند. این جایزه که توسط کمیته بررسی انتخاب‌شده است، در مراسم اهدای جوایز انجمن هماتولوژی کانادا در اجلاس سالانه که هرماه دسامبر در انجمن هماتولوژی آمریکا برگزار می‌شود، اهدا می‌شود.
 • بورسیه برنامه تحقیقاتی اسمیلی: برنامه بورسیه RK Smiley کمک‌هزینه‌های اولیه برای پروژه‌های آزمایشی را فراهم می‌کند که انتظار می‌رود منجر به مطالعات بیشتری شود که توسط مؤسسات مختلف بودجه کمک مالی تأمین می‌شود. متقاضیان ممکن است پزشکان یا دانشمندان با پروژه مرتبط با زمینه هماتولوژی باشند. اولویت با گروه‌هایی خواهد بود که حداکثر سود را از بودجه محدود شروع به کار ببرند.
 • بورسیه دستاوردهای یک‌عمر در زمینه هماتولوژی: برای دریافت این بورسیه باید در زمینه هماتولوژی در کانادا یک شخص شناخته‌شده باشید و بیشتر تحقیقات خود در زمینه هماتولوژی را در خاک کانادا انجام داده باشید. کار شما باید به رسمیت شناخته‌شده باشد و تأثیر بین‌المللی خوبی داشته باشد.
 • بورسیه بهبود آموزش و کیفیت کارآموزان در رشته هماتولوژی: جایزه آموزش کارآموزان و بهبود کیفیت جامعه هماتولوژی کانادا یک جایزه تحقیقاتی است که در ابتدا توسط کمیته مربیان هماتولوژی کانادا در سال 2011 به‌منظور حمایت از تحقیقات مبتنی بر آموزش توسط کارآموزان هماتالوژیست کانادایی ارائه شد. در سال 2013، این جایزه گسترش یافت و شامل تحقیقاتی در زمینه بهبود کیفیت نیز شد.

برای اینکه اپلای رشته هماتولوژی را راحت‌تر انجام دهید و با بروزترین بورسیه‌های کشور کانادا باخبر بشوید، می‌توانید به سایت معرفی دانشگاه های کانادایی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا

بهترین دانشگاه های دنیا برای رشته هماتولوژی

برای اپلای رشته هماتولوژی انتخاب بهترین دانشگاه سخت‌ترین مرحله از پروسه مهاجرت است. این مورد نقش بسزایی در پیدا کردن کار و سطح تحصیلات شما خواهد گذاشت. در زیر برای شما لیستی از بهترین دانشگاه‌های دنیا که امکان اپلای رشته هماتولوژی را دارند برایتان لیست کرده‌ایم.

دانشگاهکشوررشته‌های ارائه‌شده
دانشگاه مالایامالزی– کارشناسی ارشد علوم پزشکی در آسیب‌شناسی بالینی، هماتولوژی
– کارشناسی ارشد آسیب‌شناسی، هماتولوژی
دانشگاه اتاواکانادا– دوره دکترای پزشکی هماتولوژی
دانشگاه لیورپولانگلستان– کارشناسی ارشد هماتولوژی و سرطان خون
– دکترای هماتولوژی و سرطان خون
دانشگاه گرینویچانگلستان– کارشناسی ارشد هماتولوژی
دانشگاه تورنتوکانادا– دوره کارشناسی ارشد هماتولوژی
– دوره دکترای هماتولوژی
دانشگاه سیدنیاسترالیا– کارشناسی پرستاری سرطان و هماتولوژی
– کارشناسی ارشد پرستاری سرتان و هماتولوژی
دانشگاه انتاریو غربیکانادا– دوره پرستاری هماتولوژی
دانشگاه کویینزکانادا– دکترای آموزشی هماتولوژی
دانشگاه دابلینایرلند– کارشناسی ارشد هماتولوژی – دکترای تخصصی هماتولوژی
دانشگاه چسترانگلستان– کارشناسی ارشد هماتولوِژی

دانشگاه‌های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

اخذ ویزا برای اپلای رشته هماتولوژی در خارج از کشور

باید بدانیم مسیر اخذ ویزا برای کشورهای مختلف، ممکن است شیوه‌های گوناگونی داشته باشد؛ اما مهم‌ترین نکته در آن این است که شما باید یک سری اقدامات کلی انجام دهیم و تفاوت‌ها بیشتر در جزئیات هر مرحله است. اهمیت اصلی این مرحله، به‌درستی انجام دادن مراحل اصلی است که از بروز هرگونه اشکال و تأخیر در روند مهاجرت شما جلوگیری کند.

می‌توانید در این مرحله از مشاوران و تیم وکلای حرفه‌ای موسسه مهاجرتی تراست استفاده کنید. موسسه مهاجرتی تراست سال‌هاست که با تجربه‌ای که در زمینه اخذ ویزا برای دانشجویان کسب کرده است، هرگونه نگرانی و ابهام را در این مسیر برای شما رفع خواهد کرد.

مدارک زیر، از جمله مهمترین و اصلی ترین مدارک لازم برای ارائه جهت اخذ ویزا است.

 • درخواست نوبت مصاحبه در سفارت به‌صورت آنلاین
 • داشتن گذرنامه معتبر (حداقل دارای شش ماه اعتبار باشد)
 • آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن
 • مدرک دیپلم و ترجمه آن
 • گواهی و مدرک معتبر زبان کشور موردنظر با حداقل نمره موردنیاز
 • مدارک شناسایی شخصی (شناسنامه و کارت ملی و ترجمه آن‌ها)
 • همراه داشتن نامه سوءپیشینه معتبر
 • فرم پرشده درخواست ویزا
 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه (حتماً همراهتان باشد)
 • مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 • همراه داشتن 5 قطعه عکس گذرنامه با استانداردهای گذرنامه
 • همراه داشتن وجه برای پرداخت هزینه صدور ویزا

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته هماتولوژی در خارج از کشور

برای اپلای در رشته‌ی هماتولوژی بسته به دانشگاه موردنظر مدارک متفاوتی درخواست می‌شود؛ اما مدارکی هم هستند که به‌صورت عمومی در بین دانشگاه‌ها مشترک است. موسسه مهاجرتی تراست در زیر لیستی از مدارک لازم جهت اپلای را برای شما فراهم کرده است.

 • انتخاب گرایش و دانشگاه موردنظر
 • ساخت یک ایمیل معتبر برای دریافت پاسخ دانشگاه‌ها
 • پر کردن لیست پذیرش آنلاین از طریق وب‌سایت هر دانشگاه
 • دریافت سه توصیه‌نامه از مدیر آموزش و ۲ استاد دیگرتان
 • ارسال رزومه‌ی کاری و تحصیلی
 • انگیزه نامه (شامل علایق بالینی و تحقیقاتی خود)
 • مدرک زبان معتبر
 • مدرک اثبات تمکن مالی برای هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • لیست مقالاتی که تاکنون به چاپ رسانده‌اید
 • ریزنمرات تحصیلی به همراه آخرین مدرک و ترجمه‌ی هریک از آن‌ها

در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه موردنظرتان جزئیات بیشتر درباره‌ی مدارک اپلای رشته‌ی هماتولوژی را بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال در این لینک می‌توانید لیست مدارک لازم برای اپلای در رشته هماتولوژی در دانشگاه جان هاپکینز را مشاهده کنید.

همچنین بخوانید: مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا و تمکن مالی ویزای کانادا

بازار کار رشته هماتولوژی در خارج از کشور

بازار کار هماتولوژی به علت افزایش موارد اختلالات خونی و سایر بیماری‌ها، پیشرفت سریع فن‌آوری در هماتولوژی و ظهور تجزیه‌وتحلیل کننده‌های خون با توان بالا رشد بسزایی داشته است. اختلالات خونی با علل مختلف به یک موضوع بهداشتی در مقیاس جهانی تبدیل‌شده و با مرگ‌ومیر بالا همراه است.

اختلالات خونی، مانند کم‌خونی، سرطان خون، شرایط ایجادکننده خونریزی و عفونت‌های خون، سالانه میلیون‌ها نفر را در همه گروه‌های سنی تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبق بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی، اختلالات هموگلوبین به‌طور بالقوه 75٪ از تولدها را در سطح جهانی تحت تأثیر قرار می‌دهد و ویژگی سلول داسی شکل تقریباً از هر 12 آفریقایی-آمریکایی یکی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 بیش از 70 درصد از کل زایمان‌های سلول داسی شکل در آفریقا اتفاق می‌افتد. طبق سازمان بهداشت جهانی، شیوع کم‌خونی در کودکان 4/47 و در مردان 7/12 درصد است و به‌سرعت در سراسر جهان در حال افزایش است. بر اساس موسسه ملی بهداشت (NIH)، کم‌خونی 29٪ زنان با سن باروری و 38٪ زنان باردار را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هموفیلی، یک اختلال خونریزی ژنتیکی است که از لخته شدن خون به‌طور طبیعی جلوگیری می‌کند. از هر 5000 مرد متولد، یکی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سالانه حدود 400 نوزاد با هموفیلی در ایالات‌متحده متولد می‌شوند. بروز جهانی هموفیلی در بیش از 400000 نفر مشاهده‌شده است.

شایع‌ترین اختلال خون، ترومبوآمبولی وریدی، حداقل 1 میلیون نفر در ایالات‌متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این‌یکی از دلایل اصلی مرگ در بزرگسالان است. سرطان خون، لنفوم، میلوما و سندرم‌های میلو دیستپلاستیک انواع سرطان‌های بسیار شایع هستند. تقریباً هر 3 دقیقه یک نفر در ایالات‌متحده با نوعی سرطان خون تشخیص داده می‌شود. نیاز به رفع مشکلات فزاینده اختلالات خونی در حال افزایش است. تشخیص و درمان به‌موقع بهترین راه برای محافظت از زندگی بیمار مبتلابه اختلال سلول‌های خونی است.

به‌عنوان یک متخصص هماتولوژی، گزینه‌های شغلی مختلفی در پیشرو خواهید داشت.

– بسته به علایق خود، ممکن است یکی از مسیرهای زیر را پس از اتمام دوره تحصیل انتخاب کنید:

 • اگر تمایل به مراقبت از بیمار دارید، به‌صورت تنها و شخصی، گروهی یا در یک بیمارستان مستقر تمرین کنید.
 • در صورت تمایل به انجام تحقیقات و / یا آموزش پزشکی، به‌عنوان عضو هیئت‌علمی ارشد، استادیار، مربی یا دستیار / عضو هیئت‌علمی در آکادمی‌های پزشکی درخواست کنید.
 • کار در بخش شرکت‌ها که ممکن است درآمد بیشتری نسبت به دانشگاه برای محققان پایه یا آزمایشگاه فراهم کند. بااین‌حال، به یاد داشته باشید که بسیاری از شرکت‌ها به سه تا پنج سال تجربه بیشتر از زمان تحصیلی نیاز دارند.
 • یک بورسیه تحصیلی یا شغلی دیگر را در یک سازمان دولتی مانند مؤسسات ملی بهداشت، سازمان غذا و دارو یا مراکز کنترل بیماری پیدا کنید.

ساینتیست های متخصص هماتولوژی در زمینه‌ی تشخیص و مدیریت اختلالات خون و مغز استخوان نقش دارند.

شما به‌عنوان یک هماتولوژیست بر روی بیماران مبتلابه ناهنجاری‌های مربوط بر خون مانند مواردی که در ادامه خواهیم گفت، تجزیه‌وتحلیل خواهید کرد.

 • کم‌خونی
 • هموفیلی
 • سرطان خون و سایر سرطان‌های مرتبط با خون
 • بیماری‌های سلولی
 • و سایر مشکلات خون‌ریزی و لخته شدن

شما نتایج آزمایشات را تفسیر می‌کنید و آن‌ها را به پزشکان متقاضی گزارش می‌دهید و در صورت لزوم در مورد انجام آزمایش‌های بیشتر مشاوره نیز می‌دهید. همچنین معمول است که در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های فعال در زمینه‌ی انتقال خون مشغول به کار شوید. برای مثال تعیین وضعیت گروه خونی. شما معمولاً به‌عنوان بخشی از یک تیم با سایر کارکنان علوم بهداشتی و پزشکان هماتولوژی کار خواهید کرد.

– سه زمینه‌ی اصلی خون‌شناسی وجود دارد:

 • هماتولوژی تشخیصی
 • هموستاتیک/ انعقاد خون
 • تزریق

– شما به‌طورمعمول سه نقش کاری خواهید شد:

 • در آزمایشگاه‌های زیست پزشکی
 • در مراکز انتقال خون
 • فعالیت بالینی مستقیم با بیماران

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که پزشکان هم می‌توانند بعد از گرفتن تخصص در زمینه‌های هماتولوژی فعالیت کنند.

– مسئولیت‌های یک هماتولوژیست که به‌عنوان ساینتیست بالینی در بخش خون‌شناسی فعالیت می‌کند از قرار زیر است:

 • نمونه‌های خون را دریافت کرده و برای تجزیه‌وتحلیل آماده کنید.
 • نمونه‌های خون را با استفاده از تکنیک‌های دستی و رایانه‌ای تجزیه‌وتحلیل کنید.
 • اطلاعات اولیه مانند ناهنجاری‌های گلبول سفید یا قرمز را مرور کرده و بررسی کنید.
 • تفسیر، تأیید و راستی آزمایی نتایج و گزارش یافته‌ها به پزشک درخواست‌کننده.
 • در مورد تجزیه‌وتحلیل بیشتر خون‌شناسی تصمیم‌گیری کرده و در صورت لزوم آزمایشات بیشتری را برای کمک به روند تشخیص، توصیه کنید.
 • برای بحث در مورد آزمایشات بیمار و برنامه‌های درمانی‌اش با پزشکان و سایز متخصصان پزشکی ارتباط برقرار کنید.
 • در مورد انواع خاص درمان با بیماران به‌طور فردی جلسات مشاوره داشته باشید.
 • تست سازگاری برای تزریق خون انجام دهید.
 • بیوشیمی لخته شدن خون را بررسی کنید.
 • داده‌های کمی را به‌صورت گزارش درآورده و اطلاعات کلیدی را در مورد وضعیت بیمار به کارکنان پزشکی ارائه دهید.
 • به همکارانتان کمک کنید تا نتایج آزمون را تفسیر کنند.
 • تکنیک‌های مناسب را برای انواع مختلفی از تجزیه‌وتحلیل هماتولوژیک انتخاب کنید.
 • برای درک بهتر بیماری‌های مرتبط با خون، تحقیقاتی را انجام دهید.
 • با دقت عمل کنید و جزئیات را ثبت کنید.

– در سطوح بالاتر این شغل ممکن است لازم باشد:

 • به دانشجویان پزشکی و سایر کارکنان بیمارستان مانند پرستاران آموزش دهید.
 • برای مدیریت منابع مالی دپارتمان و آزمایشگاه درخواست دهید.
 • مسئولیت کار را در جهت پیشبرد اهداف به عهده بگیرید.
 • با همکاران هماتولوژی در سطح منطقه یا کشور ارتباط برقرار کنید.

ساعات کاری رشته‌ هماتولوژی در خارج کشور

شما معمولاً هفته‌ای 37.5 ساعت کارخواهید کرد. ممکن است ساعات کاریتان به‌صورت شیفتی باشد زیرا خدمات آزمایشگاهی به‌صورت 24 ساعته فعال است.

پس‌ازاینکه کار را به‌خوبی یاد گرفتید امکان کار به‌صورت نیمه‌وقت هم ممکن است.

وقفه‌های شغلی هم یکی دیگر از ویژگی‌های این شغل یعنی هماتولوژی است؛ اما شما باید خود را در مورد روش‌های جدید درمانی و تحقیقات پزشکی به‌روز نگه‌دارید.

میانگین درآمد هماتولوژی در خارج از کشور

میانگین درآمد متخصصان هماتولوژی در کشورهای مختلف متفاوت است. بسته به مخارج و همچنین کیفیت سطح زندگی در کشورهای بزرگ درآمد سالیانه‌ی این افراد متفاوت است. از طرفی هرچقدر کشوری در زمینه‌ی هماتولوژي پیشرفته‌تر باشد میانگین درآمد افراد شاغل در آن حوزه هم بیشتر می‌شود.

در اینجا موسسه مهاجرتی تراست میانگین درآمد سالیانه‌ی متخصصان هماتولوژی در 38 کشور دنیا را در جدولی جمع‌آوری کرده تا بتوانید مقایسه‌ی بهتری داشته باشید.

نام کشورتوضیحات
استرالیامیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با 1 تا 3 سال تجربه‌ی کاری‌: 268 هزار دلار استرالیا
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 538 هزار دلار استرالیا
میانگین پاداش دریافتی در سال: 26 هزار دلار استرالیا
اتریشمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با 1 تا 3 سال تجربه‌ی کاری: 132 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 265 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 13 هزار یورو
بلژیکمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 138 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 277 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 13 هزار یورو
برزیلمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 225 هزار رئال برزیل
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 451 هزار رئال برزیل
میانگین پاداش دریافتی در سال: 21 هزار رئال برزیل
کانادامیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 223 هزار دلار کانادا
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 447 هزار دلار کانادا
میانگین پاداش دریافتی در سال: 21 هزار دلار کانادا
چینمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 557 هزار یوآن چین
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1 میلیون یوآن چین
میانگین پاداش دریافتی در سال: 54 هزار یوآن چین
شیلیمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 54 میلیون پزوی شیلی
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 108 میلیون پزوی شیلی
میانگین پاداش دریافتی در سال: 38 هزار پزوی شیلی
دانمارکمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 1 میلیون کرون دانمارک
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 2 میلیون کرون دانمارک
میانگین پاداش دریافتی در سال: 115 هزار کرون دانمارک
فنلاندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 142 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 285 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 14 هزار یورو
فرانسهمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 121 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 243 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 11 هزار یورو
هنگ‌کنگمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 1 میلیون دلار هنگ‌کنگ
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 2 میلیون دلار هنگ‌کنگ
میانگین پاداش دریافتی در سال: 127 هزار دلار هنگ‌کنگ
گرجستانمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 224 هزار لاری گرجستان
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 449 هزار لاری گرجستان
میانگین پاداش دریافتی در سال: 21 هزار لاری گرجستان
آلمانمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 134 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 269 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 13 هزار یورو
ایسلندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 22 میلیون کرون ایسلند
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 44 میلیون کرون ایسلند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 میلیون کرون ایسلند
هندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 17 میلیون روپیه
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 34 میلیون روپیه
میانگین پاداش دریافتی در سال: 1 میلیون روپیه
ایرلندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 144 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 289 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 14 هزار یورو
ایتالیامیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 117 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 234 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 11 هزار یورو
اندونزیمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 736 میلیون روپیه اندونزی
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1 میلیارد روپیه اندونزی
میانگین پاداش دریافتی در سال: 1 میلیون روپیه اندونزی
ژاپنمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 20 میلیون ین ژاپن
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 2341 میلیون ین ژاپن
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 میلیون ین ژاپن
لوکزامبورگمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 198 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 398 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 19 هزار یورو
مالزیمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 365 هزار رینگیت
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 532 هزار رینگیت
میانگین پاداش دریافتی در سال: 25 هزار رینگیت
مکزیکمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 788 هزار پزو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 234 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 76 هزار پزو
هلندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 133 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 267 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 13 هزار یورو
نیوزیلندمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 242 هزار دلار نیوزیلند
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 486 هزار دلار نیوزیلند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 23 هزار دلار نیوزیلند
نروژمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 1 میلیون کرون نروژ
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 3 میلیون کرون نروژ
میانگین پاداش دریافتی در سال: 160 هزار کرون نروژ
پرومیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 119 هزار سول
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 238 هزار سول
میانگین پاداش دریافتی در سال 11 هزار سول
پرتغالمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 78 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 148 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 7 هزار یورو
روسیهمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 2 میلیون روبل
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 4 میلیون روبل
میانگین پاداش دریافتی در سال: 230 هزار روبل
سنگاپورمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 202 هزار دلار سنگاپور
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 404 هزار دلار سنگاپور
میانگین پاداش دریافتی در سال: 19 هزار دلار سنگاپور
آفریقای جنوبیمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 1 میلیون رند
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 2 میلیون رند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 137 هزار رند
کره جنوبیمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 101 میلیون وون
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 204 میلیون وون
میانگین پاداش دریافتی در سال: 9 میلیون وون
اسپانیامیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 89 هزار دلار
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 178 هزار دلار
میانگین پاداش دریافتی در سال: 8 هزار دلار
سوئدمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 1 میلیون کرون سوئد
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 2 میلیون کرون سوئد
میانگین پاداش دریافتی در سال: 106 هزار کرون سوئد
سوئیسمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 209 هزار فرانک سوئیس
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 419 هزار فرانک سوئیس
میانگین پاداش دریافتی در سال: 20 هزار فرانک سوئیس
ترکیهمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 207 هزار لیر
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 415 هزار لیر
میانگین پاداش دریافتی در سال: 20 هزار لیر
اماراتمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 580 هزار درهم امارات
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1 میلیون درهم امارات
میانگین پاداش دریافتی در سال: 56 هزار درهم امارات
انگلیسمیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 117 هزار پوند
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 235 هزار پوند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 11 هزار پوند
آمریکامیانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژي با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 221 هزار دلار
میانگین حقوق سالیانه یک متخصص هماتولوژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 442 هزار دلار
میانگین پاداش دریافتی در سال: 21 هزار دلار

مواردی که در جدول بالا ذکر شد حقوق متخصصان در حوزه‌ی هماتولوژي در کشورهای مختلف بود. دستمزدها در شهرهای مختلف کشورها نیز متفاوت است. از این لینک می‌توانید حقوق متخصصان هماتولوژی به تفکیک شهرهای مهم هر کشور را ببینید.

بیشتر بخوانید: مشاغل پردرآمد در کانادا و درآمد در کانادا

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی رشته‌های تحصیلی در کانادا
 • برترین دانشگاه‌های هر رشته
 • عناوین شغلی و وظایف
 • مسیر شغلی و میانگین درآمد

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌ی هماتولوژی کدام هستند؟

کانادا از کشورهایی است که برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی هماتولوژی بسیار مناسب است. دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و مونترال از بهترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده‌ی رشته‌ی هماتولوژی هستند.

میانگین درآمد یک هماتولوژیست در کانادا و آمریکا چقدر است؟

یک هماتولوژیست در کانادا و آمریکا به‌طور متوسط 300 هزار دلار است.

آیا تقاضا در بازار کار برای هماتولوژیست‌ها زیاد است؟

بله به دلیل تحقیقات بیشتر در زمینه‌ی خون و بیماری‌های آن، تأثیری که ژنتیک به‌طورکلی بر مراقبت‌های بهداشتی دارد. هم‌چنین افزایش دانش و کار در مورد درمان سرطان‌ها، به این معنی است که متخصصان هماتولوژی باید به فعالیت و تحقیق در این زمینه ادامه دهند.

آیا متخصص هماتولوژی همان انکولوژی است؟

خیر، اصطلاح ٬٬هماتولوژیست انکولوژیست٬٬ از دو تخصص متفاوت می‌آید. متخصصان هماتولوژی در تشخیص و درمان بیماری‌های خون تخصص دارند. متخصصان انکولوژی در تشخیص و درمان سرطان‌ها تخصص دارند. یک متخصص آنکولوژیست هماتولوژیست در هر دو حوزه تخصص و فعالیت دارد.

برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی هماتولوژی در خارج از کشور نیاز به آزمون ورودی است؟

بعضی از دانشگاه‌ها بله یک آزمون ورودی دارند که ترکیبی از آزمون عملی و تئوری است. شما با کسب نمره‌ی کافی در این آزمون می‌توانید برای ادامه‌ی تحصیل در آنجا اقدام کنید.

روزهای تعطیل برای پزشک‌ها و متخصصان در کشورهای مختلف چند روز است؟

تعداد تعطیلات رسمی در کشورهای مختلف متفاوت است؛ اما در بین آن‌ها کانادا با 26 روز و انگلیس با 28 روز تعطیل رسمی جز بهترین کشورها هستند. دراین‌بین آمریکا با 13 روز جز کشورهایی با کمترین تعطیلات رسمی به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید