رشته هنر در کانادا

طراح، نقاش، عکاس، گرافیست

رشته هنر در کانادا

معرفی رشته هنر در کانادا

هر فعالیتی را که به خلق اثری تصویری، شنیداری و یا اجرایی مبتنی بر تصورات و یا ایده های سازنده منجر شود هنر می نامند. هنر یکی از قدیمی ترین شیوه های ابراز درون در تاریخ است و پا به پای تمدن بشری رشد کرده است. هنر مراحلی را از اثر دست ها بر دیواره ی غارها گرفته تا شاهکارهای اساتیدی مثل مایکل آنجلو طی کرده است و اکنون، به شاخه هایی مثل انیمیشن، عکاسی، طراحی بازی های ویدیویی، طراحی داخلی و غیره تقسیم می شود. در واقع، اکنون هنر یکی از بزرگترین شاخه های دانش است و دروازه های آن به روی هنرمندانی که می خواهند توانایی هایشان را ارتقا بدهند و از طریق بهره گرفتن از توانایی های خلاقشان زندگی معناداری را بسازند باز است.

کانادا سابقه ی خوبی را در شکل دادن به استعداد کسانی دارد که خلاق اند و عاشق هنر هستند. این کشور خانه ی هزاران هنرمند با استعداد است که به مشتاقان تحصیل در رشته ی هنر در کانادا کمک می کنند تا مهارت های لازم را در درون خودشان رشد بدهند و زندگی حرفه ای خودشان را در این مسیر شکل بدهند. با وجود چنین جامعه ی هنری ای در کانادا، تحصیل در رشته ی هنر در دانشگاه های کانادا این امکان را برای شما فراهم می کند تا به بهترین صورت در رشته ی هنر به تحصیل بپردازید و بعد از فارغ التحصیلی، گام های مطمئنی را در زمینه ی شغلی بردارید.

همچنین درباره رشته عکاسی در کانادا بخوانید.

اهمیت رشته هنر در کانادا

یکی از عواملی که تعیین می کند که آیا تحصیل در رشته ی هنر در کانادا کاری عاقلانه است یا نه، بازار شغلی این رشته در کانادا است. بازار کاری کشور کانادا، به شدت نیازمند افراد ماهری است که بتوانند در زمینه هایی مثل گرافیک، عکاسی، طراحی لباس، طراحی داخلی و موسیقی به فعالیت بپردازند و برای هر کدام از این دسته ها، فرصت های شغلی بسیار مناسبی در کانادا فراهم است که حقوق خوبی را نیز به دنبال خود می آورد. بنابراین، با این تفاسیر می توان گفت که تحصیل در رشته ی هنر در یکی از دانشگاه های کانادا به شدت کاری عاقلانه است.

در کنار بازار کاری مساعد این کشور، اداره ی مشاغل کانادا نیز شغل های مرتبط با رشته ی هنر را تحت کد 7294، 5135 و 5133 دسته بندی کرده است. این مسئله حاکی از این نکته است که نیاز روزافزون بازار کاری کانادا به فارغ التحصیلان رشته ی هنر موجب شده است که هنرمندان ماهر بتوانند از ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا استفاده کنند و از طریق این برنامه بتوانند اقامت دائم در کانادا را برای خود تضمین کنند. بنابراین، چه از نظر اشتغال و چه از نظر تضمین اقامت دائم، تحصیل در رشته ی هنر در کانادا کاری بسیار عاقلانه به نظر می رسد!

همچنین درباره اقامت کانادا ، مهاجرت به کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

شرایط لازم برای تحصیل در رشته هنر در کانادا

برای آن که بتوانید به تحصیل در کانادا بپردازید، لازم است که در ابتدا، رزومه ی تحصیلی (که می تواند شامل سابقه ی فعالیت های هنری شما، سابقه ی تحقیق و پژوهش شما در حوزه ی هنر، سابقه ی تدریس و موارد مشابهی باشد)، به همراه کارنامه ی تحصیلی مقاطع پیشین، توصیه نامه هایی که از اساتید مقاطع تحصیلی پیشین خود دریافت کرده اید و انگیزه نامه (که در آن به این مسئله می پردازید که اساسا چرا علاقمند هستید در رشته ی هنر در کانادا به تحصیل بپردازید) را در وبسایت دانشگاه آپلود کنید. شرکت در آزمون هایی مثل تافل و آیلتس نیز برای نشان دادن تخصصتان در زبان انگلیسی لازم است. از دیگر مسائلی که می بایست در نظر داشته باشید این است که برای تحصیل در رشته ی هنر در کانادا می بایست ویزای تحصیلی دریافت کنید.

در کنار این موارد، برای تحصیل در رشته ی هنر در کانادا می بایست شهریه بپردازید. اما اصلا جا نزنید! در ادامه ی متن راه هایی را به شما معرفی می کنیم که از طریق آن می توانید بورسیه های دانشگاه های کانادا را از آن خود کنید.

درباره آزمون تافل برای کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته هنر در کانادا

به طور عمومی، مدارکی را که دانشگاه های کانادا موقع اپلای در رشته ی هنر از شما طلب می کنند، می توان به سه دسته؛ مدرک زبان، کارنامه مقاطع تحصیلی پیشین و رزومه هنری و تحصیلی تقسیم کرد. از آن جا که دسته دوم نکته به خصوصی ندارد، تنها به دسته ی اول و سوم خواهیم پرداخت.

در مورد دسته ی اول می بایست گفت که از آن جا که در کانادا درس ها به یکی از دو زبان فرانسوی و یا انگلیسی ارائه می شوند، می بایست تخصص خودتان را در زبان فرانسوی از طریق شرکت در آزمون هایی که دانشگاه ها برگزار می کنند و برای زبان انگلیسی، از طریق شرکت در آزمون هایی مثل تافل یا آیلتس نشان بدهید.

در مورد دسته ی سوم هم گفتن این نکته ضرورت دارد که می توانید این موارد را در رزومه ی خودتان بگنجانید:

 • سابقه ی فعالیت های هنری
 • سابقه ی تحقیق و پژوهش در زمینه ی هنر
 • نمایشگاه ها و کنفرانس هایی که در آن شرکت کرده اید
 • سابقه ی همکاری با اساتید
 • سابقه ی تدریس

همچنین اگر توصیه نامه ای از اساتید خود دریافت کنید، می توانید به دانشگاه نشان بدهید که مواردی که در رزومه ی خود ذکر کرده اید واقعی هستند.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، شرط معدل برای تحصیل در کانادا و مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی هنر در کانادا

تحصیل در مقطع لیسانس در رشته ی هنر در یکی از دانشگاه های کانادا عموما چهار سال زمان می برد. تحصیل در همین رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و یا دکتری) در حدود دو تا سه سال از شما وقت خواهد گرفت.

در مقایسه با دیگر کشورها، تحصیل در رشته ی هنر در کانادا به شدت مقرون به صرفه است و بین 20000 تا 30000 دلار کانادا در سال خرج بر می دارد. اما اگر از پس پرداخت این ارقام بر نمی آیید، خیالتان تخت باشد که در ادامه متن از راه هایی حرف می زنیم که می توانید کمک هزینه های دانشگاه ها را به خودتان اختصاص بدهید.

همچنین برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره هزینه تحصیل در کانادا ، هزینه ویزای کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا به لینک مرتبط به هر محتوا مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی رشته هنر در کانادا

در قسمت های قبلی گفتیم که علی رغم آن که دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته ی هنر شهریه طلب می کنند، اما می توان از کمک هزینه ها، گرنت ها، اسکالرشیپ ها و بورسیه هایی بهره برد که این دانشگاه ها به دانشجویان مستعد ارائه می دهند تا مبادا دغدغه ی مسائل مالی مانع از آن شود که بتوانند در رشته ی هنر در کانادا به تحصیل بپردازند. شما نیز می توانید با بهره مند بودن از کارنامه ی تحصیلی قابل قبول، رزومه ی تحصیلی و هنری مناسب، دریافت توصیه نامه از اساتیدتان در مقطع های قبلی و نیز نوشتن نامه ی هدف، این کمک هزینه ها را از آن خود کنید. در نظر داشته باشید که گاهی دانشگاه ها بر اساس افتخارات ورزشی یا هنری، جنسیت و منطقه و کشوری که متقاضی ساکن در آن هاست کمک هزینه ای را به او اختصاص می دهند.

این کمک هزینه ها در بسیاری از موارد تمام هزینه ی تحصیلی دانشجو را پوشش می دهند و حتی در مواردی به او کمک می کنند که هزینه زندگی در کانادا را نیز حین تحصیل بپردازد. برای اطلاع دقیق از مدت زمانی اپلای برای هرکدام از این کمک هزینه ها و میزان دقیق آن ها به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود سر بزنید.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و فاند تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته هنر در کانادا

آینده شغلی هنر در کانادا

بسته به آن که در چه شاخه ای از هنر صاحب تخصص شوید، فرصت های شغلی بسیار زیادی پیش پای شما در کانادا قرار می گیرد که می توانید از آن ها بهره بگیرید. از جمله ی این فرصت های شغلی می توان به مواردی مثل استادی در دروس مرتبط با هنر، متنقد معماری، متخصص آثار عتیقه، مشاور طراحی، گرافیست، مسئول موزه، طراح نور، طراح اتوموبیل، ادیتور فیلم، موزیسین، طراح داخلی، طراح لباس و عکاس اشاره کرد. اگر هم علاقمند باشید تا مسیری آکادمیک را پیش بگیرید، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بسیار و نیز دانشگاه های متعددی در کانادا وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم می کنند تا در آن ها مشغول به کار شوید و در زمینه ی مورد علاقه ی خود در هنر، به کار تحقیق و پژوهش بپردازید. همه ی این مسائل حاکی از آن است که بازار کاری کانادا به شدت مهیای حضور فارغ التحصیلان رشته ی هنر است و فرصت های شغلی بسیار مناسبی را به آنان عرضه می کند.

همچنین درباره کار در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته هنر در کانادا

شکی نیست که اگر متقاضی تحصیل در رشته ی هنر در یکی از دانشگاه های کانادا باشید، این فکر را در ذهن خودتان بالا و پایین می کنید که کدام دانشگاه کانادا برای تحصیل در رشته ی هنر نسبت به باقی دانشگاه ها مناسب تر است. برای پاسخ به این سوال می بایست به دو عامل توجه داشت:

 • کیفیت تدریس در کدام دانشگاه کانادا در رشته هنر نسبت به باقی دانشگاه ها بهتر است؟
 • کیفیت خدمات رفاهی کدام دانشگاه نسبت به باقی دانشگاه ها مناسب تر است؟

برای پاسخ دادن به این دو سوال، موسسات فراوانی در دنیا به وجود آمده اند که دانشگاه ها را رتبه بندی می کنند و از این طریق، کار دانشجو را برای انتخاب دانشگاه راحتتر می کنند. معتبرترین معیاری که در این زمینه وجود دارد معیار QS است که سالانه لیستی را از رتبه بندی دانشگاه ها ارائه می دهد. بر اساس گزارش این موسسه که در سال 2020 منتشر شده است، هشت دانشگاه در کانادا وجود دارند که رشته ی هنر را ارائه می دهند. این هشت دانشگاه به ترتیب عبارتند از:

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بیشتر بخوانید.

گرایش های رشته هنر در کانادا

به طور کلی، می توان شاخه های متفاوت و متنوعی را که در رشته ی هنر وجود دارند، به سه دسته ی کلی تقسیم کرد. این سه دسته، هر کدام گرایش هایی را در درون خودشان دارند. دسته ی نخست هنرهای تصویری است. گرایش هایی مثل معماری، سفالکاری، طراحی، فیلم سازی، نقاشی، عکاسی و مجسمه سازی در این دسته جای می گیرند. دسته ی دوم را می توان هنرهای مرتبط با ادبیات دانست و قصه نویسی، نمایشنامه نویسی و شعر در آن می گنجند. در دسته سوم که هنرهای اجرایی هستند، مواردی مثل رقص، موسیقی و تئاتر جای می گیرند. البته واضح است که رشته ی هنر از رشته هایی است که گرایش های بسیار متعددی در آن وجود دارد و گرایش های آن به مواردی که در این دسته بندی آورده شد محدود نمی شوند. ممکن است در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) با گرایش های بسیار بیشتری روبرو بشوید.

درباره کارشناسی ارشد در کانادا ، شرایط سنی تحصیل در کانادا و اقامت پس از تحصیل در کانادا بخوانید.

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته هنر

بسته به این بخواهید در چه شاخه ای از هنر مشغول به کار بشوید، بهترین استانی که می توانید در آن زندگی کنید متفاوت است. اگر که طراحی را برگزینید، استان هایی مثل ونکوور و بریتیش کلمبیا می توانند بهترین انتخاب شما باشند. اگر به سراغ طراحی بروید، بیشترین حقوق در استان آلبرتا پرداخت می شود. عکاسان می توانند از بهترین بازار کاری در استان کبک بهره ببرند. اگر انتخاب شما نقاشی، سفالکاری، مجسمه سازی و یا هنرمندی دیجیتال باشد، در استان بریتیش کلمبیا بهترین حقوق را دریافت خواهید کرد. طراحان لباس بهترین شرایط زندگی را در آنتاریو دارند و انتخاب درست برای طراحان داخلی آنتاریو است. برای همین، می بایست برای انتخاب درست استان محل زندگی خود بعد از فراغت از رشته ی هنر در کانادا، به این مسئله توجه کنید که تخصص شما در چه زمینه ای است و علاقه مند هستید که در چه شاخه ای از هنر زندگی حرفه ای خود را آغاز کنید.

درباره کاریابی در کانادا ، سایت های کاریابی کانادا و کارآموزی در کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته هنر در کانادا

بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا توسط اداره ی مشاغل کانادا، مشاغل مرتبط با نقاشی و طراحی در کد 7294، مشاغل مرتبط با بازیگری در کد 5135 و مشاغل مرتبط با موسیقی در کد 5135 دسته بندی شده اند. بر اساس این دسته بندی، نقاشان و طراحان می توانند مشاغلی مثل طراحی و نقاشی صنعتی، نقاشی ساختمان، نقاشی پل و طراحی دکوراسیون را برعهده بگیرند. بازیگران نیز می توانند در کارهایی مثل بازیگری، دوبله ی فیلم، استادی بازیگری، قصه گویی و استندآپ کمدین مشغول به کار شوند. موسیقیدان هم کارهایی مثل نوازندگی در کنسرت، آموزش انواع سازها، نوازندگی به صورت انفرادی و اجرای موسیقی در خیابان را عهده دار شوند.

مسیر شغلی رشته هنر در کانادا

بعد از آن که از رشته ی هنر در کانادا فارغ التحصیل شوید، می توانید با اتکا به مدرک تحصیلی خود به کار در این زمینه بپردازید. البته می بایست در نظر داشته باشید که می بایست در مصاحبه ای مهارت خود را در زمینه ی موردعلاقه ی خود به اثبات برسانید و گاهی اوقات نیز ممکن است لازم باشد که در اتحادیه یا گروهی که به شغلتان ارتباط داشته باشد عضو شوید.

همچنین بخوانید: بازار کار هنر در کانادا ، بازار کار شغل عکاسی در کانادا

وظایف شغلی رشته هنر در کانادا

هنرمندان در زندگی حرفه ای خود (بنا به تخصصی که دارند) یکی یا چند تا از این وظایف را بر عهده می گیرند:

 • اجرای موسیقی به صورت انفرادی یا در کنسرت ها
 • اجرای موسیقی به صورت انفرادی یا در کنار گروه به منظور ضبط
 • خواندن و حفظ کردن فیلم نامه
 • رقصیدن و آواز خواندن
 • خواندن جزییات و تعیین میزان مواد لازم برای انجام کار

زمینه های کاری هنر در کانادا

پس از آن که مراحلی را که ذکر شد برای ورود به زندگی حرفه ای هنری طی کردید، می توانید در این زمینه ها مشغول به کار شوید:

 • استادی در دروس مرتبط با هنر
 • منتقد معماری
 • متخصص آثار عتیقه
 • مشاور طراحی
 • گرافیست
 • مسئول موزه
 • طراح نور
 • طراح اتومبیل
 • ادیتور فیلم
 • موزیسین
 • طراح داخلی
 • طراح لباس
 • عکاس
 • تحقیق و پژوهش در موسسات پژوهشی، هنری و دانشگاهی

حداکثر و حداقل حقوق هنرمندان در کانادا

هنرمندان در کانادا به طور متوسط 35000 دلار کانادا در سال (یا 18 دلار کانادا به ازای هر ساعت) درآمد دارند. این حقوق از 21000 دلار کانادا در سال شروع می شود و بعد از آن که تجربه ی لازم را در زندگی حرفه ای خود بدست آوردید، می تواند به 59000 دلار کانادا در سال نیز برسد.

درباره درآمد در کانادا بیشتر بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار هنرمندان در کانادا

لازم است که هنرمندان مهارت هایی را داشته باشند تا به آن ها کمک کند تا در زندگی حرفه ای خود موفق باشند. برخی از این مهارت ها عبارتند از:

 • مهارت همکاری با دیگران
 • مهارت توسعه ی ایده های شخصی
 • مهارت های قوی مشاهده، تحقیق و تحلیل
 • مهارت حل خلاق مسئله
 • مهارت یادگیری از انتقادات
 • عدم مقاومت در برابر ایده ها و مفاهیم تازه

بیشتر بخوانید: زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا ، اپلای بدون مدرک زبان ، اپلای با مدرک دانشگاه آزاد

سوالات متداول

بهترین آموزشگاه‌های هنر در  کانادا کدامند؟

دانشگاه هنر آلبرتا
دانشگاه آلبرتا ، گروه هنرهای زیبا
دانشگاه کنکوردیا
موسسه هنر و طراحی امیلی کار
کالج جورج براون
کالج هنر و طراحی نوا اسکوشیا

هزینه تحصیل در رشته هنر در کانادا چقدر است؟

برای ساکنان کانادا شهریه سالانه در برنامه های متفاوت از 3،537 تا 19،646 $  است.
شهریه سالانه دانشجویان خارجی از 14330 دلار تا 26350 دلار متغیر است.

آیا تحصیل در رشته هنر در کانادا سخت است؟

یادگیری و تحصیل در مقاطع عالی رشته هنر بسیار سخت است. زمان لازم برای این رشته با زمان مورد نیاز دانشجوی پزشکی برابر است اما از لحاظ ذهنی و فکری درگیری بیشتری دارد.

آیا اخذ مدرک ارشد رشته هنر در کانادا ارزش دارد؟

گرفتن مدرک ارشد در رشته هنرهای زیبا برای دانشجویانی که می‌خواهند زندگی خود را به عنوان نقاش، عکاس ، مجسمه ساز و غیره ادامه دهند انتخاب خوبی است. برای کسانی که کمی انعطاف‌پذیری بیشتری می‌خواهند ارشد هنر کلاس‌های مختلفی ارائه می‌دهد و باعث آشنایی با شغل‌های متنوع می‌شود.

دوره‌های هنری ارائه شده در کانادا کدامند؟

دوره‌های هنری که می‌توانید در کانادا انتخاب کنید:
لیسانس هنر (BA) در انگلیسی، ادبیات و نویسندگی خلاق، تاریخ، روانشناسی، روزنامه‌نگاری و ارتباطات جمعی، اقتصاد، جامعه‌شناسی یا هر زبان منطقه‌ای. لیسانس مدیریت بازرگانی (BBA) در امور مالی، حسابداری یا اقتصاد. هنرهای زیبا و مدیریت هتل.

کدام دوره برای دانشجویان هنر در کانادا بهترین است؟

طراحی مد / طراحی داخلی
مدیریت خرده فروشی.
کسب و کار
مدیریت سفر و گردشگری
انیمیشن و ساخت فیلم
طراحی بازی / طراحی گرافیک
روزنامه‌نگاری و ارتباطات جمعی
تحصیلات

آیا در رشته هنرهای زیبا در کانادا می‌توان مدرک دکترا گرفت؟

مدرک دکترا در هنرهای زیبا می‌تواند در مدت دو سال کسب شود، به شرطی که دانش‌آموزان بتوانند به طور تمام‌وقت در مدرسه شرکت کنند و برنامه‌های درسی و سایر شرایط مورد نیاز را طبق برنامه انجام دهند.

آیا تحصیل در رشته هنر در کانادا ارزش دارد؟

از نظر مالی، تحصیل در رشته‌‌ی هنر در کانادا اصلا پیشنهاد نمی‌شود چون احتمال پیدا کردن شغل بعد از فارغ‌التحصیلی با درآمد  متوسط  هم سخت است چه برسد با درآممد بالا، حتی اگر هنرهای زیبا را انتخاب کرده باشید. پس از نظر اقتصادی جواب این سوال خیر است.

دانشجویان هنر در کانادا در چه شاخه‌هایی می‌توانند تحصیل کنند؟

این دوره‌های هنر برای دانش‌آموزان هنر در دبیرستان است:
هنرهای خلاق و تجسمی
انگلیسی
علوم سیاسی
روانشناسی
هنرهای تئاتر
زبانشناسی
موسیقی
ارتباط جمعی