اپلای مهندسی انرژی

اپلای مهندسی انرژی

رشته‌ی مهندسی انرژی یکی از بروزترین رشته‌­ها برای تحصیل در سراسر دنیا است زیرا مسئله انرژی یکی از مواردی است که انسان‌­ها روزانه با آن سروکار دارند. میزان مصرف انرژی در تمام دنیا بسیار زیاد است و مدیریت صحیح آن می­‌تواند برای یک کشور سرنوشت­‌ساز باشد.

با کنترل میزان مصرف، بهینه‌سازی تأسیسات و یا با استفاده از انرژی­‌هایی که اثرات زیست‌محیطی مخربی ندارند، می­توان در صنعت انرژی نقش بسیار مهمی را ایفا کرد. کشورهای پیشرفته دنیا با سیاست‌گذاری‌های خود سعی در بهبود وضعیت تولید و مصرف انرژی خود را دارند و یکی از این اقدامات جذب بهترین افراد متخصص در این زمینه است.

دانشجویانی که توانایی و علاقه کافی برای تحصیل و بعد کار در این رشته را دارند، می­‌توانند از این فرصت در رقابت بازار انرژی استفاده کنند و بتوانند مهارت­‌های ضروری این رشته را در بهترین دانشگاه‌­های دنیا کسب کنند و حتی از مزایای بورسیه­‌های متنوع دانشجویی نیز استفاده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی اطلاعات لازم برای اپلای رشته مهندسی انرژی را با هم بررسی کنیم.

لینک های مفید!

مراحل اپلای مهندسی انرژی

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را محکم بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­ها برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته ­اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کشور موردنظرتان شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور مقصد شوید.

اگر مقصدتان کانادا است، تراست چک لیست جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

در مورد رشته مهندسی انرژی

انرژی در تمام اشکال آن امروزه یکی از موضوعات داغ و موردبحث است و آماده است تا در سال­‌های آینده اهمیت بیشتری نیز پیدا کند. شرکت‌های سراسر جهان به کارکنانی که مدرک مهندسی انرژی کسب کرده‌اند نیاز دارند. رشته مهندسی انرژی دقیقاً چیست؟

مهندسی انرژی که با عنوان مهندسی سیستم‌های انرژي هم شناخته می‌شود، یک‌رشته مهندسی جدید است که با تکنولوژي‌ انرژی‌های تجدید پذیر، مدیریت و بهره‌روی انرژي و انطباق با محیط‌زیست سروکار دارد. در رشته مهندسی انرژی، افراد به بررسی و مطالعه تولید، ذخیره، توزیع و استفاده از سیستم­‌های انرژی طبیعی یا ساخته دست بشر می‌­پردازند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر از آن، با به استفاده همگام علم و مباحث تئوری مهندسی و با ترکیب آن­‌ها با دوره‌­های عملی آزمایشگاهی، به نتایج شگفت­‌انگیزی می­‌رسند.

رشته مهندسی انرژی تلفیقی از علوم در زمینه­‌های فیزیک، ریاضیات و شیمی است و این موارد را با شیوه‌­های اقتصادی و زیست‌محیطی ترکیب می‌­کند. مهندسان انرژی ممکن است در سیستم‌های الکتریکی تخصص داشته باشند مانند سیستم‌های تهویه مطبوع (ازجمله گرمایش و تهویه هوا)؛ ساختمان‌های سبز؛ روشنایی؛ کیفیت هوا؛ یا تهیه انرژي. مهندسان انرژی از اصول مهندسی، اقتصادی و همچنین مهارت‌های موردنیاز برای حل مشکلات عملی در صنعت انرژی از تولید تا پردازش، ذخیره‌سازی، توزیع و مصرف انرژي استفاده می‌کنند.

دانشجویان با استفاده از رویکرد جامع و پویای مهندسی انرژی، در مورد تقاضاهای مصرف‌کننده، سیاست­‌های دولت و تغییر راه‌حل‌های فناوری، کاملاً از جنبه‌­های فنی طراحی و توسعه سیستم­‌ها آگاهی خواهند یافت. برای فارغ‌التحصیلان دارای مدرک مهندسی انرژی فرصت­‌های شغلی متعددی وجود دارد. در شرکت­‌‍های تولیدکننده و تحویل‌دهنده نفت، گاز طبیعی و سایر منابع انرژی سنتی به افراد ماهر برای بهبود زیرساخت‌­ها و کارایی بیشتر نیاز دارند.

مهندسان انرژی، سیستم‌های تجدیدپذیر (مانند نیروگاه‌های بادی یا خورشیدی) را طراحی کرده و توسعه می‌دهند. مهندسان انرژی در پروژه‌هایی که برای افزایش بهره‌وری انرژی و کاهش مصرف انرژی بوده فعالیت می‌کنند، بنابراین مصرف کلی انرژی در یک پروژه را کاهش می‌دهند. آن‌ها این کاهش را از طریق طراحی، ساخت، حسابرسی یا بازسازی سیستم‌های انرژی موجود انجام می‌دهند.

وظیفه اصلی مهندسان انرژی، تمرکز بر یافتن راه‌­های کارآمد، تمیز و پایدار برای تأمین انرژی است. دانشجویان رشته مهندسی انرژی در زمینه‌­های مختلفی کار می­کنند که می­تواند شامل طراحی و آزمایش ماشین‌آلات و توسعه روش­‌های بهبود فرآیندهای موجود باشد. تغییر نگاه جامعه به مسئله انرژی، فرصت‌­های عظیمی را برای یک مهندس انرژی تازه‌­کار ایجاد کرده است. صرف‌نظر از فناوری مورداستفاده برای تولید و ذخیره انرژی، نیاز فزاینده­ای به ایجاد سیستم­‌هایی وجود دارد که از انرژی بهینه استفاده کنند و این به این معنی است که برای شغل مهندس انرژی همیشه تقاضای زیادی وجود دارد.

مهندسی انرژی یک‌رشته بسیار انعطاف‌پذیر است. مهندسان انرژی نه‌تنها با صنایعی که بر روی منابع تجدیدپذیر یا پایدار انرژي مانند انرژي آبی، سوخت‌های زیستی، انرژی باد و خورشیدی کار می‌کنند بلکه با سایر صنایع مانند صنعت استخراج نفت و گاز نیز همکاری می‌کنند.

مهندسان انرژی نقش بسیار مهمی را در حفظ بازده و راندمان انرژی یک سازمان بازی می­کنند. نقش اصلی آن‌ها در سازمان، تولید انرژی جدید از منابع تجدیدپذیر و تأمین انرژی پاک و کارآمد با حداقل آسیب­‌های زیست­‌محیطی است. علاقه‌مند بودن به علم، فن­آوری و محیط‌زیست، درک کلی از بازار انرژی جهانی و دانش قوانین مربوط به بهره‌­وری انرژی و میزان انتشار کربن در محیط و درنهایت مهارت‌­های ارتباطی خوب، چه به‌صورت کتبی و چه شفاهی می­تواند از شما پس از اتمام تحصیل در این رشته یک مهندس انرژی خوب بسازد.

مهندسان انرژی برای موفقیت در صنعت نیاز به مهارت‌های فنی و تکنولوژیکی دارند. مهارت‌های موردنیاز یک مهندس انرژي عبارتند از:

 • طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)
 • مدل‌سازی سه‌بعدی
 • شبیه‌سازی انرژی
 • حسابرسی انرژی (نرم‌افزار)
 • طراحی سیستم انرژی‌های تجدیدپذیر (نرم‌افزار)
 • مهارت‌های برنامه‌نویسی

خلاقیت و توانایی حل مسئله جز ماهیت مهندسی است، بنابراین مهندسین انرژي باید خلاق بوده و توانایی حل مسئله به روش‌های خلاقانه را داشته باشند. توسعه تفکر انتقادی برای هر دانشجوی مهندسی یک ضرورت است. مهندسان انرژی (مهندسان فناوری انرژی) همچنین باید از بازار تجارت انرژی و سیاست‌های انرژی آگاهی داشته و دانش خود را در مورد آخرین تغییرات صنعت حفظ کنند.

علاوه بر مهارت‌های فنی کارآمد، یک مهندس انرژی نیاز به خلاقیت، مهارت‌های مدیریتی، مهارت‌های ارتباط کلامی و نوشتاری و همچنین توانایی کار در تیم را دارد.

دنیای مدرن با انرژی کار می‌کند و تقاضا برای مهندسان انرژی با سرعت زیادی در حال افزایش است. مهندسان این حوزه با طراحی سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر (مانند نیروگاه‌های خورشیدی و بادی)، بهینه‌سازی سیستم‌های انرژی موجود و تحقیق و طراحی سیستم‌های تجدیدپذیر در تلاش‌اند تا این تقاضا را برآورده کنند. برای ساخت جامعه و صنعتی که بر پایه انرژی سبز باشد ما به مهندسین انرژی نیاز داریم.

اگر این سؤال را در ذهنتان دارید که آیا انتخاب رشته مهندسی انرژی در آینده برای کار هم گزینه مناسبی است یا خیر، جواب شما بله است. انتخاب رشته مهندسی انرژی و بعدازآن به‌عنوان یک گزینه شغلی، بسیار مناسب است و اکثر دولت‌­ها از پروژه‌­های انرژی سبز حمایت می­کنند که تقاضای کار زیادی را برای متخصصان واجد شرایط در این رشته ایجاد می­کند.

اپلای رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

با توجه به اهمیت و نیاز رو به رشد متخصصان مهندسی انرژی در سراسر دنیا و همچنین پیشرفت­‌های روزانه تکنولوژی، توجه دانشجویان به این رشته افزایش‌یافته و آن‌­ها برای ادامه تحصیل در این رشته در بهترین دانشگاه‌های دنیا اقدام می­کنند. داشتن دانش و دید مناسب برای انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در آن کاری است که توجه زیادی را از جانب شما می­‌طلبد. موسسه مهاجرتی تراست با سال­‌ها تجربه در امور مهاجرت دانشجویان، آماده خدمات‌رسانی به علاقه‌مندان رشته مهندسی انرژی است.

دانشجویان علاقه‌مند به اپلای رشته مهندسی انرژی با یادگیری دانش‌­های بنیادی و زیرساخت­‌های انرژی، توسعه سیستم‌­های انرژی، منابع انرژی جایگزین و موارد دیگر کار خود را در این رشته آغاز می­کنند. در رشته مهندسی انرژی همه‌چیز از تولید انرژی تا تحویل محصول نهایی تحت پوشش تدریس قرار می­گیرد و دانشجویان همچنین در مورد قوانین مربوط به تولید و استفاده از انرژی و همچنین نقشی که دولت‌­ها در توسعه منابع و سیستم‌­های انرژی بازی می­کنند یاد می­گیرند.

بسیاری از کالج‌­ها و دانشگاه‌ها رشته مهندسی انرژی را چه به‌صورت حضوری و چه به‌صورت آنلاین ارائه می­دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس در رشته مهندسی انرژی به‌طورمعمول چهار سال طول می­کشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً دو سال و تحصیل در مقطع دکترا به حداقل چهار سال زمان نیاز دارد. هزینه تحصیل در این رشته یا بورسیه‌­های مختلف مربوط به آن بسته به طول دوره، دانشگاه، محل تحصیل و عوامل مختلفی بستگی دارد.

مهندسان انرژی به دانش مهندسی و مهارت­‌های موردنیاز برای حل مشکلات تولید، پردازش، ذخیره‌سازی، توزیع و استفاده از انرژی مجهز هستند. فرآیندهای انرژی شامل منابع طبیعی مانند استخراج نفت و گاز و همچنین منابع تجدید پذیر یا پایدار انرژی، ازجمله سوخت‌های زیستی، برق‌آبی، بادی و خورشیدی است. شما هم می­توانید برای اپلای رشته مهندسی انرژی هرچه زودتر اقدام کنید.

ادامه تحصیل رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

شاید بتوان گفت که دانشجویان رشته‌­های مهندسی بیشترین علاقه را به مهاجرت برای ادامه تحصیل دارند. قطعاً تحصیل در یکی از پیشرفته­‌ترین دانشگاه­‌های دنیا در رشته تحصیلی خودمان نهایت آرزوی هر دانشجوی مهندسی است. آینده هر فردی در رشته‌­ای که به آن علاقمند باشد و هوش کافی در آن زمینه را داشته باشد بسیار درخشان خواهد بود. اگر خصوصیات زیر را داشته باشید، می­توانید تا حدی مطمئن باشید که در این رشته موفق می­شوید. این خصوصیات عبارتند از:

 • شما این را در خود می‌بینید که مادام‌العمر یک شخص یادگیرنده، مشکل‌گشا و رهبر صنعت انرژی باشید.
 • شما در ریاضیات، علوم و مهندسی سرآمد هستید و به دنبال یک‌رشته کامل در زمینه‌­های انرژی هستید.
 • شما به یک آموزش کامل در همه جنبه‌­های بازار انرژی، ازجمله انرژی­‌های تجدیدپذیر علاقه‌­مند هستید.

برنامه­‌های تحصیلی پیش­روی شما برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی انرژی شامل بررسی بنیادی در علم سوخت و فناوری‌­های انرژی همراه با تمرکز ویژه بر انرژی­‌های تجدیدپذیر، دروس مهندسی الکتروشیمیایی، کمی درباره سیستم­‌های برقی و الکتریکی و همچنین مطالبی درباره تجارت، امورمالی و مدیریت خواهد بود.

برنامه‌­های درسی در این رشته بسیار منعطف بوده و شما توانایی این را خواهید داشت که با توجه به تخصص موردنظر و همین‌طور علاقه شخصی، مسیر یادگیری خود را انتخاب کنید و در نهایت بتوانید روزی از رهبران مشکل‌گشای صنعت انرژی دنیا باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه اپلای کنیم و اصطلاحات اپلای

گرایش­ های رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

رشته مهندسی انرژی به دلیل متنوع بودن دروس پایه، دارای گرایش­‌های بسیار متنوعی است. درواقع این رشته، یک‌رشته کامل است و تقریباً تمامی دروس اصلی رشته­‌های مهندسی را شامل می­شود. گرایش­‌های این رشته هرکدام دنیای عظیمی از اطلاعات هستند و فضای تحقیق، رشد و کار بسیار زیادی دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین گرایش­‌های این رشته در سراسر جهان می‌­پردازیم.

 • سیستم‌­ها و مجموعه­‌های پیچیده انرژی

هدف اصلی این رشته، بررسی پیچیدگی­‌های سیستم­‌های انرژی، هماهنگی عملیاتی با منابع مختلف توزیع انرژی، مطالعه سیستم­‌های ذخیره انرژی و شبکه­‌های برق برای اطمینان پیدا کردن از بیشترین توان قابل‌استفاده، کاهش هزینه‌­های عملیاتی و دستیابی به منافع اقتصادی مطلوب است.

 • مهندسی ایستگاه­‌ها و سیستم­‌های الکتریکی و انرژی برق

سیستم‌­های منبع تغذیه برق از سه قسمت عمده تشکیل‌شده است. واحد تولید، واحد انتقال و واحدهای توزیع. یک مهندس انرژی می­تواند با پیش‌­زمینه‌­ای که در راستای کار با موارد الکتریکی و انتقال انرژی دارد، به‌صورت تخصصی به این رشته واردشده و ادامه تحصیل دهد.

 • مهندسی نیروگاه‌­های هسته‌­ای

در یک نیروگاه هسته‌­ای اکثر مهندسان از رشته‌­های مختلف مشغول به کار هستند. در نیروگاه­‌های هسته‌­ای معمولاً مهندسان مشغول به فرآیند شکافت هسته‌­ای هستند تا با استفاده از آن تولید انرژی کنند. مهندسان انرژی در این تأسیسات نقش بسیار مهمی را ایفا می­کنند.

 • مهندسی انرژی حرارتی صنعتی

در این گرایش از مهندسی انرژی، تمرکز شما بر تبدیل انرژی گرمایی به سایر اشکال انرژی، عمدتاً مکانیکی و الکتریکی است. این گرایش به دلیل کاربردهای فراوان در صنایع گوناگون، بسیار مورد استقبال مهندسان انرژی است و همین‌طور کارفرمایان مؤسسات مختلف است.

 • مهندسی نیروگاه انرژی­‌های تجدیدپذیر

تمرکز این گرایش بر استفاده از انرژی­‌های تجدیدپذیر و پاک با استفاده از منابعی مانند خورشید، باد، آب، گیاهان آلی و گرمای زمین است. مهندسان انرژی با استفاده از این منابع در قالب تأسیسات یک نیروگاه، به بهره‌­برداری این انرژی­‌ها می­‌پردازند.

بهترین گرایش رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

همان‌طور که در قبل به آن اشاره کردیم، رشته مهندسی انرژی یک‌رشته چندوجهی است و دانشجویان در این رشته دروس بنیادی اکثر رشته‌­های مهندسی دیگر را نیز می­گذرانند. از طرفی این رشته سعی در بهره­‌برداری هرچه بیشتر انرژی از هر نوع منبعی را دارد. برای همین تمامی گرایش‌­ها و تخصص‌­های این رشته برای تمامی صنایع ضروری و موردنیاز است.

اگر بخواهیم بر اساس بیشترین نیاز بخش صنعت انرژی به مهندسان این رشته و در کنارش میزان علاقه‌مندی مهندسان پیشین در این رشته صحبت کنیم، شاید بتوان گفت تخصص مهندسی سیستم‌­های انرژی یا همان Energy Systems Engineer (ESE) محبوب­ترین شاخه از رشته مهندسی انرژی است.

حقوق مهندسان با تجربه در این رشته به‌طور متوسط در ایالات‌متحده چیزی حدود 85 هزار دلار در سال است. البته باید توجه کرد که ساعت کار مهندسان این رشته بسته به اینکه در فعالیت‌­های میدانی هم شرکت دارند یا خیر متغیر است اما معمولاً به‌طور کامل در طول هفته و روزی حداقل 8 ساعت کار در انتظار این مهندسان است.

از منظر استفاده از انرژی، تمرکز یک مهندس سیستم انرژی بر تصویر بزرگتر است. یک ESE وظیفه بهبود سیستم‌های ذخیره انرژی، مدیریت توزیع انرژی، تجزیه‌وتحلیل تأثیر شیوه‌های انرژی بر محیط‌های محلی و فهمیدن و درک کردن فعالیت‌های مربوط به انرژی بر اقتصاد را دارد. یک ESE باید دانش گسترده‌ای از مهندسی پایه داشته باشد که حتی اقتصاد سیستم‌های انرژی را نیز پوشش دهد.

مسئولیت‌های دیگر هر مهندس شامل تجزیه‌وتحلیل نیروگاه‌ها و سیستم‌های انرژی موجود برای تعیین بهره‌­وری آن‌ها، پیشنهاد راه‌های بهبود بهره­‌وری آن‌ها و ارزیابی تأثیر اقتصادی و زیست‌محیطی تأسیسات جدید انرژی بر عوامل دیگر است.

لیست دروس آموزشی دانشجویان رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

رشته مهندسی انرژی دارای دروس علمی و عملی مختلفی است. برای آشنایی هرچه بیشتر شما با مباحث این رشته و مسیر پیش­رو جدولی از مهم­ترین درس های تدریس شده در این رشته را برایتان گردآوری کرده ایم. این دروس ممکن است در برخی دانشگاه­ها با تغییراتی همراه باشد و یا در گرایش­ های مختلف، دروس جدیدی به این لیست اضافه گردد.

امیدوار هستیم با مشاهده این جدول و دروس ارائه‌شده در آن، در انتخاب هرچه صحیح ­تر رشته تحصیلی خود اقدام کنید. برای اپلای رشته مهندسی انرژی هم مانند بقیه رشته­ ها، داشتن اطلاعات پیش‌زمینه‌ای می­تواند اعتمادبه‌نفس شما را در این مسیر بیشتر کند.

درس‌آموزشیتوضیحات
مقدمه‌ای بر طراحی و ساخت مهندسیدر این دوره دانشجویان با ارتباطات قوی بین تولید و فرآیندهای طراحی مهندسی آشنا می‌شوند. این دوره بر اساس فعالیت‌های حل مسئله مهندسی بناشده و همچنان به بررسی نقش مدل‌سازی محاسباتی در طراحی و رفتار مواد در ساخت می‌پردازد.
دانشجویان یاد خواهند گرفت که فرایند طراحی شامل ایجاد و تغییر شکل و مشخصات یک محصول یا ماشین در محدودیت‌های تولید و عملکرد مواد است.
حساب و جبر خطیمعادلات دیفرانسیل مرتبه دوم؛ ضرایب نامشخص، تغییر پارامترها. حساب چندبعدی؛ انتگرال‌های سطح و حجم، تبدیل‌های استوانه‌ای، کروی و مختصات عمومی. قضیه‌ها، کاربردهای استوک و گرین (شار، معادلات گرما). جبر خطی، مورب سازی، اشکال درجه دوم، جبر خطی عددی ابتدایی.
سری تیلور، حداکثر، حداقل و نقاط زین در ابعاد N. روش حداقل مربعات برای توابع.
فضاهای برداری، هنجارها و محصولات درونی (برای توابع قابل‌جمع شدن مربع).
ماتریس‌های ارتوگونالیزاسیون و اشمیت.
محاسبات چند متغیره و معادلات دیفرانسیلمحاسبات وکتور، طول دایره، انتگرال‌های خطی، برنامه‌ها.
حساب 2 و 3 متغیر: مشتقات جزئی، سری تیلور، حداکثر و حداقل‌ها، معادلات غیرخطی.
معادلات دیفرانسیل مرتبه 2 و خطی (ضرایب ثابت).
کاربردها (سیستم‌های دینامیکی و غیره)، روش‌های عددی.
انتقال حرارت و جرممبانی انتقال حرارت و جرم.
مفاهیم تبادل حرارتی و انتخاب مبدل حرارتی.
فرایندهای انتقال جرم دیفرانسیل و مرحله­ای.
مطالعات موردی تجهیزات مربوط به عملیات واحد انتقال حرارت و جرم.
ترمودینامیک و انتقال گرماقانون دوم، آنتروپی و در دسترس بودن.
چرخه‌های برق و تبرید مخلوط، روان‌سنجی، واکنش‌های شیمیایی و احتراق.
برنامه‌های انتقال گرما، همرفت، تابش، چندحالته.
مهندسی حمل‌ونقل پایداراین دوره دانشجویان را با گرایش تئوری و تجزیه‌وتحلیل جریان ترافیک جاده‌ای با مهندسی ترافیک آشنا می‌کند. این دوره بر لزوم برنامه‌ریزی، طراحی و بهره‌برداری مناسب از امکانات حمل‌ونقل به‌منظور بهبود ایمنی، تحرک، قابلیت اطمینان و کارایی تأکید می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه دانش از ویژگی‌های اساسی جریان ترافیک در مشکلات مختلف طراحی و بهره‌برداری استفاده می‌شود.
این دوره شامل تئوری جریان اصلی ترافیک و نظریه صف است.
تجزیه‌وتحلیل موج شوک و استراتژی‌های مدیریت ازدحام.
بررسی ترافیک و جمع‌آوری داده‌ها؛ ظرفیت بزرگراه و تجزیه‌وتحلیل سطح خدمات؛ طراحی تقاطع‌ها، علائم راهنمایی و رانندگی و دوربرگردان‌ها.
آمار و تجزیه‌وتحلیل داده‌هااین دوره مفاهیم اساسی احتمال، روش‌های آماری و استراتژی‌های برنامه‌نویسی رایانه‌ای را برای انجام تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و توسعه مدل‌های ریاضی برای کاربردهای مهندسی معرفی می‌کند.
این محتوا شامل توزیع‌های احتمال، روش‌های نمونه‌گیری، آزمون‌های فرضیه، رگرسیون، برنامه‌نویسی رایانه‌ای، نمودار سازی و تجسم و سایر موارد است.
الکترومکانیک و الکترونیکمقدمه اصول اولیه در زمینه‌های الکترومغناطیسی و کاربردهای آن‌ها در ماشین‌های الکتریکی. مدل‌های فیزیکی دستگاه‌های نیمه‌هادی.
مدارهای الکترونیکی رایج با استفاده از دستگاه‌های نیمه‌هادی گسسته.
تحقیقات نظری، مطالعات موردی قابل‌توجه و فعالیت­های آزمایشگاهی.
مدارها، سیگنال‌ها و سیستم‌هامدل‌های ریاضی اجزای الکتریکی، مدارها و سیستم‌ها.
پاسخ زمان و فرکانس مسائل مربوط به ساخت سیستم ­های پیچیده از زیر سیستم­ها، ازجمله بازخورد.
تئوری سیگنال و طراحی فیلتر. تحقیقات نظری، مطالعات موردی قابل‌توجه و فعالیت­های آزمایشگاهی.
ساختارها و موادمکانیک سازه­های ساده؛ تغیر شکل فشار و فشار کشش خطی؛ نمودارهای فاز ریزساختارهای فولادی؛ تقویت مکانیزم فلزات؛ مکانیسم‌های شکست مواد؛ خوردگی ارزیابی ریسک.
علم و مهندسی فلزاتنمودارهای فاز، تبدیل فاز، دررفتگی، مکانیسم‌های تقویت‌کننده، متالوگرافی، خوردگی، بازیافت، پیشرفت­های آینده
تجزیه‌وتحلیل ریاضی کاربردیسیستم‌ها:
تغییر در ثابت­ها، ماتریس اساسی.
تبدیل لاپلاس، تبدیل برای سیستم‌­ها، عملکرد انتقال.
ثبات، ثبات مجانبی؛ تجزیه‌وتحلیل خط فاز. سری فوریه.
معادلات موج، گرما، لاپلاس.
اصول حداکثر و منحصربه‌فرد ساده تفکیک متغیرها در مختصات مستطیل و قطبی.
مهندسی کنترلمقدمه‌ای بر طراحی سیستم کنترل؛ اصول مدل‌سازی سیستم برای سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی.
تبدیل لاپلاس؛ مدل بلوک نمودار؛ کنترل حلقه باز و بسته نقش بازخورد عملکرد حالت گذرا و ثابت منبع ریشه؛ تجزیه‌وتحلیل پاسخ فرکانس؛ طراحی جبران‌کننده، مسائل عملی در اجرای سیستم‌های کنترل.
مقدمه‌ای بر سیستم‌های الکتریکیآشنایی با مدارها و سیستم­های الکتریکی حل مدارهای ساده AC و DC.
واحدهای الکتریکی و اندازه‌گیری‌ها ولتاژ، جریان، امپدانس. مدارهای معادل.
انرژی و توان الکتریکی مقاومت‌ها، سلف‌ها، خازن‌ها، فاکتورها، فیلترها. آشنایی با سیستم‌های مخابراتی آنالوگ و دیجیتال.
تقویت‌کننده‌های عملیاتی، سنسورها و محرک‌ها، کنترل‌کننده‌های ساده.
استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی، شبیه‌سازها و ابزارهای نرم‌افزاری ریاضی.
استاتیک و مواددر این دوره دانشجویان موارد زیر را یاد می­گیرند:
– توسعه درک مفهومی و مهارت‌های بنیادی مهندسی در استاتیک و مواد در طیف وسیعی از زمینه‌ها. – دانش آن‌ها در مورد استاتیک و مواد را با یک کار طراحی معتبر ترکیب کنید.
– درگیر یادگیری ازجمله طراحی کوچک، ساخت، فعالیت‌های آزمایشی شوید.
ترمودینامیک: انرژی و محیط‌زیستمفاهیم اساسی در ترمودینامیک، شکل­ های انرژی؛ خواص مواد خالص، نمودار فاز و انتقال فاز.
قانون اول ترمودینامیک و کاربردها
– توازن جرم و انرژی در سیستم‌های باز و بسته؛ آنتروپی و قانون دوم ترمودینامیک، اگزرژی؛ مطالعات موردی مهندسی موضعی.
اصول فرآینداصول اساسی مهندسی فرآیند ازجمله توسعه اصول حفاظتی اعمال‌شده در جرم و انرژی که در یک کارخانه فرآیند کوچک نشان داده‌شده است. ساخت، بهره‌برداری و تجزیه‌وتحلیل اصول کار تیمی و کار گروهی برای دستیابی به اهداف موردنیاز است.
عملیات واحدعملیات واحد انتخاب‌شده در استفاده از مواد جامد (طراحی قیف، جداسازی سیال جامد، کاهش و بزرگ شدن اندازه ذرات) و انتقال گرما و جرم (کوره‌ها، تقطیر، خشک‌کردن، جداسازی غشا، شستشو، جداسازی فرآیند بیولوژیکی).
مکانیک سیالات محیطیاین‌یک دوره مقدماتی است که با خصوصیات و رفتار مایعات در برنامه‌های معمول مهندسی عمران و محیط‌زیست سروکار دارد. اصول اساسی تداوم، انرژی و حرکت برای کاربردهایی که شامل استاتیک سیال، دینامیک سیال، جریان‌های لوله، قوانین تشابه، بارگذاری سیال و جریان‌های ناپایدار است، معرفی و اعمال می‌شود.
این دوره دانش اساسی را برای مطالعه پدیده‌های جریان طبیعی در رودخانه‌ها، خورهای اقیانوس‌ها و جو فراهم می‌کند. این تئوری اساسی برای طراحی سازه‌های هیدرولیکی مانند آبریزها و سرریزها.
مهندسی محاسبات و تجزیه‌وتحلیل داده‌هامدل‌سازی و تجزیه‌وتحلیل در مهندسی مکانیک حل مسئله با کمک رایانه: محاسبه، شبیه‌سازی و روش‌های عددی.
مهندسی حرفه‌ای و محیط کسب‌وکار: رویه جهانیاین دوره شما را از طریق مسائلی که در عمل مهندسی حرفه‌ای بین‌المللی وجود دارد هدایت می‌کند و برای ایجاد دانش لازم برای ایجاد تغییر و اجرای راه‌حل‌های طراحی در دنیای واقعی طراحی‌شده است. شما تصمیم‌گیری تجاری و محرک‌های اقتصادی مربوط به مهندسی و مفاهیم کلیدی موردنیاز برای عمل حرفه‌ای اخلاقی در کشورهای مختلف (اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی) را بررسی خواهید کرد.
تمرکز شدیدی بر چگونگی تأثیر فرهنگ‌های مختلف بر روی عملکرد مهندسی وجود خواهد داشت. نمایندگان صنعت و دانشگاهیان مهمان با تجربه بین‌المللی سمینارهای اصلی را ارائه می‌دهند. در طول این دوره، شما به‌طور فعال در کارگاه‌های آموزشی مشترک و محتوای خاص نظم و انضباط مبتنی بر پروژه شرکت خواهید کرد.
نوآوری و رهبری مهندسیاین دوره دانشجویان را با چارچوب‌ها و تئوری نوآوری و رهبری در یک محیط مهندسی آشنا می‌کند و به دانشجویان امکان می‌دهد درک درستی از نوآوری را در چارچوب یک عمل مهندسی توسعه دهند و نشان دهند.
این دوره دانش آموزان را قادر می‌سازد تا عناصر چرخه عمر نوآوری را شناسایی و به‌کارگیرند و یک رویکرد سیستماتیک برای مدیریت نوآوری ایجاد کنند. در نهایت دانش آموزان مهارت‌هایی را برای درگیر کردن و تأثیرگذاری در عمل نوآورانه در زمینه‌های مهندسی خود ایجاد می‌کنند که زمینه را برای نقش‌های رهبری آینده فراهم می‌کند.
بازارهای انرژی، قانون و سیاستاین دوره مقدمه‌ای در بازارهای انرژی جهان، سیاست انرژی و نحوه تنظیم و مداخله دولت‌ها در این سیستم‌ها است. زمینه آن تحول سریعی است که در حال انجام است و عوامل اصلی این امر است. دانشجویان درک خواهند کرد که چگونه بازارهای مختلف انرژی طی چند سال اخیر تغییر کرده‌اند و چه چالش‌هایی برای توسعه سیاست‌های انرژی به وجود آورده‌اند. مقررات انرژی، سیاست‌ها و توافق‌نامه‌های طیف وسیعی از کشورها موردبررسی قرار می‌گیرد.
مرزهای نهایی در فن‌آوری‌های انرژی‌های تجدید پذیراین دوره شامل پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های انرژی تجدیدپذیر در مرز تجاری فعلی و فن‌آوری‌های نوظهور که در حال حاضر در سطوح پایین‌تر آمادگی فناوری قبل از تجارت (TRL) هستند، همه در زمینه مرزهای مهندسی نهایی طبق علم مهندسی. این دوره با هدف آشنایی دانشجویان با فناوری‌های آینده است که درعین‌حال پاسخگوی نیازهای اجتماعی و زیست‌محیطی، به کلید حل چالش‌های گسترده جهانی تقاضای انرژی تبدیل می‌شوند. دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه:
الف) ارزیابی منابع انرژی تجدیدپذیر موجود،
ب) محاسبه قابلیت تبدیل انرژی یا انرژی فن‌آوری،
ج) ارزیابی عملکرد فنی، اقتصادی و موقعیت رقابتی یک فناوری معین نسبت به سایر گزینه‌های تجدید پذیر و متداول تحت دامنه شرایط عملیاتی و عوامل محیطی (آب‌وهوا، دمای محیط و غیره) کنند.
نمونه‌هایی از فن‌آوری‌های متمرکز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
– فناوری مدرن PV خورشیدی – فناوری حرارتی خورشیدی
– انرژی زمین‌گرمایی
– نوآوری در انرژی فسیلی
– فن‌آوری‌های ذخیره انرژی
– توسعه مواد
– رقبای آینده برای تجدید انرژی برای کربن‌زدایی.
مدل‌سازی حمل‌ونقل استراتژیکپیش‌بینی تقاضای حمل‌ونقل و جریان‌های ترافیکی در آینده برای ارائه راه‌حل‌های تحرک در شهرها و مناطق کلیدی است. این دوره، در راستای پیشرفت‌های اخیر در مدل‌سازی حمل‌ونقل، دانش و تمرین را در مدل‌های پیشرفته برای پیش‌بینی تقاضا و ترافیک فراهم می‌کند. در سمت تقاضا، تمرکز بر روی مدل‌هایی خواهد بود که بتوانند تصمیمات متعدد (در برخی مواقع هم‌زمان) را ارائه دهند تا بتوانند پیشنهادهایی با سیاست ارائه دهند.
در قسمت ترافیک، تمرکز بر روی مدل­هایی خواهد بود که بتوانند رفتار ناهمگن و سازگاری با تغییرات شبکه را به دست آورند. بر نظریه و همچنین تمرین مدل‌سازی پیشرفته حمل‌ونقل نیز تأکید خواهد شد.
تجزیه‌وتحلیل سیستم‌های قدرتبررسی اجمالی مدل‌سازی سیستم قدرت، تجزیه‌وتحلیل جریان بار، محاسبه عیب متقارن و نامتقارن، پایداری سیستم قدرت، استفاده از ابزار نرم‌افزاری برای تجزیه‌وتحلیل سیستم قدرت، شبکه توزیع و تنظیم ولتاژ، ساختار اساسی بازار.
مهندسی منابع زیستی پایداراین دوره با اندازه محدود تجمع منابع و تأثیری که بشر در حال حاضر بر این محل تجمع­ها دارد، سروکار دارد. دانشجویان مهارت‌های اساسی را برای تجزیه‌وتحلیل و مهندسی فرایندهای بیولوژیکی برای تولید کالاهای موردنظر مانند سوخت‌های حمل‌ونقل، پروتئین‌ها، پلاستیک‌ها و فلزات کنسانتره برای برداشت و استفاده مجدد ایجاد می‌کنند.
به‌منظور تجزیه‌وتحلیل این فرایندهای زیستی، درک مسیرهای متابولیکی برای باکتری‌ها و موجودات فتوسنتزی موردنیاز است. موازنه جرم و انرژی برای تجزیه‌وتحلیل کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی که ما را به سمت هدف پایداری سوق می‌دهد، اعمال می‌شود.
مواد برای تبدیل و ذخیره انرژیذخیره مواد و تبدیل انرژی کلید بسیاری از فن‌آوری‌های پیشرفته انرژی تجدید پذیر ازجمله سیستم‌های فوتوولتائیک، یون‌های لیتیوم و باتری‌های نسل بعدی، سلول‌های سوخت هیدروژن و ذخیره‌سازی و ذخیره انرژی مغناطیسی ابررسانا هستند. با افزایش نیاز به روش‌های ذخیره و تبدیل انرژی ایمن، مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست، سرعت تولید مواد مرتبط با انرژی ضروری است. علم مواد یک فناوری توانمند ضروری برای فن‌آوری‌های تجدید پذیر در حال ظهور است. اغلب، راه‌حل‌های مهندسی برای چالش‌های انرژی پیش روی جامعه توسط فناوری‌های موجود در مواد محدود می‌شود. این امر خصوصاً در مورد مواد ذخیره و تبدیل انرژی بیشتر صدق می‌کند. هدف از این دوره در مورد مواد برای تبدیل انرژی و ذخیره‌سازی کمک به مهندسان آینده است که می‌توانند راه‌حل‌های جدید مواد را برای پاسخگویی به این چالش جهانی ایجاد و توسعه دهند.
مهندسی واکنشسینتیک واکنش و مکانیسم‌ها. طراحی راکتورهای دسته‌ای، دبی و چندگانه.
توزیع زمان اقامت و راکتورهای جریان غیر ایدئال. راکتورهای غیر ایزوترمال. واکنش‌های ناهمگن کاتالیزوری و غیر کاتالیزوری. اثرات حمل‌ونقل راکتورهای متعدد.
کل بهینه‌سازی و کنترل فرآینداین دوره نحوه بهینه‌سازی فرایندهای موجود را با تأکید ویژه‌بر چگونگی استفاده از ساختارهای کنترل پیشرفته (به‌عنوان‌مثال کنترل مبتنی بر معادله و غیره) برای ارائه نتایج بهتر در نظر می‌گیرد. دانشجویان قادر خواهند بود تا مزایای (از طریق Aspen یا موارد مشابه) ساختارهای کنترل پیشنهادی را برای توجیه استفاده از آن‌ها در عملیات واحد پیچیده، مدل کنند. بخشی از عملیات شامل در نظر گرفتن عوامل سخت‌افزاری و هزینه‌ای در اجرای ساختارهای مختلف کنترل است.
هیدرولوژی و ریسک ­های هیدرولوژیکیفرآیندهای آبگیری ازجمله بارش، تبخیر و تعرق، نفوذ و روان‌آب. تولید جریان از حوضه‌های آبریز. تجزیه‌وتحلیل آماری داده‌های هیدرولوژیکی؛ رفتار جریان در کانال‌ها. مقدمه‌ای در حوزه‌های آبخیزداری، آب­های زیرزمینی و مدل‌سازی هیدرولیکی.
مهندسی ژئوتکنیکاین دوره به شما این امکان را می­دهد تا دانش خود را در مورد مکانیک اساسی خاک در تجزیه‌وتحلیل و طراحی سازه‌هایی که معمولاً در تمام توسعه زیرساخت‌های عمرانی از ساختمان‌های کوچک و بزرگ گرفته تا ساخت جاده‌ها و بزرگراه‌ها و اسکله‌ها و بندرها موردنیاز است، به کار بگیرید. این دوره شامل تجزیه‌وتحلیل فشارهای زمین، طراحی دیوارهای حائل، ظرفیت تحمل و نشست پایه‌های کم‌عمق، طراحی پایه و پایداری شیب دامنه‌های طبیعی و ساخته‌شده توسط بشر است.
مهندسی بادباد در زندگی روزمره ما فراگیر است. باد به سازه‌هایی را که در آن زندگی می‌کنیم و در آن کار می‌کنیم فشار می‌آورد، آلاینده‌ها را از طریق جو منتقل می‌کند و به‌طور فزاینده‌ای در حال تبدیل‌شدن به یک منبع قابل‌اطمینان از انرژی‌های تجدید پذیر است. این دوره جزئیات ماهیت باد در جامعه مدرن را شرح می‌دهد و ابزارهایی را برای ارزیابی باد و تعاملات آن با محیط ساخته‌شده در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.
این دوره به‌طور گسترده‌ای، ارزیابی آب‌وهوا و منابع باد، مهندسی باد محیط‌زیست و مهندسی سازه باد را پوشش می­دهد. به‌طور خاص این موضوعات را پوشش می‌دهد ازجمله:
تکنیک‌های اندازه‌گیری باد، تجزیه‌وتحلیل آماری سوابق باد، هواشناسی و مدل لایه‌مرزی جوی، تلاطم، جریان باد در اطراف و از طریق ساختمان‌ها، فشارهای باد بر روی سازه‌ها، ارتعاش ناشی از باد و تکنیک‌های تجربی و مدل‌سازی باد.
روش‌های پژوهشروش تحقیق و ابزار تحقیق برای علوم و مهندسی کامپیوتر.
مطالب نظری و عملی برای شروع، پشتیبانی و پیشبرد کار پروژه تحقیق.
مدیریت پروژهمدیریت پروژه در آزمایشگاه‌های مهندسی پیشرفته برق و فناوری اطلاعات که در آن برخورد با فن‌آوری‌های خطرناک و تغییر سریع عوامل ویژه‌ای هستند.
دانش خوب مدیریت پروژه برای مهندس حرفه‌ای اولیه. توسعه مهارت‌های بین فردی برای مدیریت تیم.
اقتصاد تغییر اقلیماین دوره تعدادی هدف دارد. برای ترسیم مشکل تغییرات آب و هوایی، بحث و مقایسه راه‌حل‌های نظری اقتصادی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، ارائه اقدامات موجود برای کاهش تغییرات آب و هوایی در یک زمینه اقتصادی و بحث در مورد مسائل احتمالی سیاست‌های آب و هوایی در آینده.
تصفیه پیشرفته فاضلاب و بیوجامدهاتصفیه فاضلاب از تعدادی از فرآیندهای متقابل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می­کند تا آلودگی‌ها را از یک جریان زباله تصفیه‌شده حذف کند. این دوره اصول علمی و مهندسی کلیدی را تحت پوشش قرار می‌دهد که کلیه مراحل تصفیه فاضلاب، از تصفیه اولیه تا تصفیه عالی سوم، کنترل بو، ضدعفونی و مدیریت بیوجامد را پایه‌ریزی می­کند. مهارت ­های این دوره اساسی برای یک حرفه موفقیت‌آمیز در بخش آب شهری و باقی‌مانده برنامه مهندسی آب شهری است.
طراحی آزمایشاتدانش آموزان یاد خواهند گرفت که چگونه آزمایشاتی را برای کاوش در کل فضای پارامتر برای یک مسئله مهندسی طراحی کنند. آن‌ها یاد خواهند گرفت که چگونه فرضیه‌ها را تا میزان اطمینان مطلوب آزمایش کنند. آن‌ها یاد خواهند گرفت که چگونه داده‌ها را از حسگرهای مهندسی پردازش کنند و چگونه با استفاده از آمار چند متغیره پیشرفته، چنین داده‌هایی را تجزیه‌وتحلیل کنند.
سرمایه‌گذاری انرژی و امور مالیاین دوره مفاهیم کلیدی تجزیه‌وتحلیل تجاری و ابزار تصمیم‌گیری شامل مفاهیم مالی مانند جریان‌های نقدی، هزینه ­های بدهی و حقوق صاحبان سهام و نرخ بازده، نرخ تخفیف، تجزیه‌وتحلیل NPV را برای اطلاع از توسعه یک مورد تجاری معرفی می‌کند. دانشجویان با استفاده از این مفاهیم در مطالعات موردی مختلف انرژی، درک بسیار خوبی از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در صورت شک و عدم اطمینان پیدا می­کنند.

بورسیه رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

با افزایش تقاضای جهانی در راستای استفاده از منابع مختلف تجدیدپذیر به‌جای مصرف سوخت­ های فسیلی، نیاز به مهندسان مختلف در این صنعت نیز به‌شدت احساس می­شود. مهم­ ترین شاخه مهندسی برای حل این مشکلات، مهندسی انرژی است.

کشورهای پیشرفته و مطرح جهان نیز همیشه به‌عنوان یکی از اصلی ­ترین سیاست­‌هایشان در مسئله انرژی­‌های تجدیدپذیر، سعی در ایجاد شرایط بهتر برای جذب دانشجویان موفق دنیا در این رشته و ایجاد فرصت برای اپلای رشته مهندسی انرژی داشته‌­اند.

قطعاً برای خیلی از شما دانشجویان نیز امکان سفر به این کشورها و استفاده از شرایط مهاجرتی مناسب یک آرزو است و شاید اپلای رشته مهندسی انرژی برای شما یک هدف خیلی بزرگ در زندگی باشد؛ اما باید بدانید زندگی و تحصیل در یک کشور دیگر هزینه‌­های بسیار زیادی دارد، مگر اینکه بتوانید از شرایط بورسیه مناسب بهره‌­مند شوید.

در سراسر دنیا بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی زیادی وجود دارد. ما هم سعی داریم در ادامه به برخی از مهم‌ترین بورسیه رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور بپردازیم. در ادامه با موسسه مهاجرتی تراست همراه باشید تا از شرایط مختلف این کمک­‌های دانشجویی مطلع شوید یا برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست ارتباط برقرار کنید.

بورسیه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارد و بسته به شرایط دانشگاه و مهارت­‌های شما می­تواند شکل‌های متنوعی به خود بگیرد. مثل بورسیه­‌های تحصیلی عادی، بورسیه­‌های خدمات اجتماعی، بورسیه­‌های ورزشی، بورسیه‌­های کارفرمایی و دیگر مدل‌­های آن‌ها.

در مورد بورسیه­‌های تحصیلی می­توان کمی جزئی‌­تر صحبت کرد و به انواع مختلف آن اشاره کرد، مثل:

 • بورسیه­‌های اولین سال تحصیل

این بورسیه‌­ها به بورسیه‌­های ورودی نیز معروف است و به دانشجویان جدیدالورود تعلق می­گیرد. این بورسیه بر اساس رزومه فرد متقاضی و شرایط تحصیلی قبلی وی، مشخص و تعیین صلاحیت صورت می­گیرد.

 • بورسیه‌­های کارآموزی

این نوع بورسیه‌­ها بیشتر مورد تقاضای دانشجویانی است که قصد دارند در کنار تحصیل خود در دانشگاه مدنظر، در محیط خود دانشگاه نیز در پروژه‌­های علمی آن مشغول به کار شوند.

 • بورسیه­‌های تحقیقاتی

این دسته از بورسیه­‌ها به دانشجویانی که علاقه اصلی آن‌ها تحقیقات و کارهای آزمایشی است و می­خواهند این فعالیت­‌ها را به‌عنوان هدف اصلی خود در کنار تحصیلات آکادمیک و تئوری انجام دهند.

بورسیه های کشورهای مختلف برای مهندسی انرژی

در نظر داشته باشید، هر دانشگاهی با توجه به شرایط خود و کشور واقع در آن، بورسیه‌­های متنوعی را در اختیار علاقمندان قرار می­دهد. در ادامه به چند نوع بورسیه جدید و موردتوجه مخاطبان برای اپلای رشته مهندسی انرژی اشاره‌کرده‌ایم. می‌توانید در وب‌سایت‌های مختلف دیگر نیز مانند Scholarshipsads و wemakescholars به دنبال بورسیه‌­هایی با بهترین تطابق با شرایط خود بگردید.

بورسیهکشوردانشگاهتوضیحات
Orange Knowledgeهلندتمامی دانشگاه‌­های هلنداین بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی قابل‌استفاده است. این بورس تحصیلی تا آموزش کوتاه‌مدت در برنامه‌های سطح کارشناسی ارشد (رشته) در زمینه تمام موضوعاتی که در دانشگاه‌های هلند تدریس می‌شود را اجازه می‌دهد. این بورسیه به توسعه پایدار و فراگیر رشته مهندسی انرژی کمک می­کند.
Fulbrightایالات‌متحدهتمامی دانشگاه‌های آمریکابرنامه بورس تحصیلی دانشجویان خارجی فولبرایت ایالات‌متحده برای دانشجویان بین‌المللی از 155 کشور آزاد است. این بورس تحصیلی اجازه می‌دهد برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا را در رشته مهندسی انرژی شروع کنید. این بورسیه متخصصان و دانشجویان سراسر دنیا را قادر می­سازد تا در این رشته تحصیل کنند. هرساله حدود 4000 دانشجو از این برنامه استفاده می­کنند.
New Zealand Aid Program meنیوزلنددانشگاه آکلند دانشگاه لینکولن دانشگاه میسیبرنامه کمکی نیوزیلند بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی برای دانشجویان کشورهای مختلف آزاد است. این بورس تحصیلی اجازه می‌دهد دوره‌های کارشناسی، دکترا، کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی انرژی در دانشگاه ­های منتخب این کشور بگذرانید.
Australia Awards Scholarshipsاسترالیااکثر دانشگاه­ های استرالیابورسیه تحصیلی کشور استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی باز است و در سطح کارشناسی ارشد می­توانید در رشته مهندسی انرژی در اکثر دانشگاه­ های این کشور تحصیل کنید.
Global Korea Scholarshipکره جنوبیاکثر دانشگاه ­های معتبر کره جنوبیدانشجویان بین‌المللی ممتاز می­توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای رشته مهندسی انرژی درخواست بورسیه کنند و در دانشگاه ­های معتبر این کشور تحصیل نمایند.

بورسیه های کانادا برای مهندسی انرژی

توجه داشته باشید که برخی کشورها به‌صورت خاصی بر روی برخی رشته ­ها سرمایه‌گذاری می­کنند. کشور کانادا با توجه ویژه‌­ای که بر روی مصرف انرژی دارد، سعی در استفاده بهینه از انرژی­‌های موجود در این کشور و همین‌طور تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر را دارد. در زیر لیستی از بورسیه‌های مختلف این رشته برای شما گردآوری کرده­ ایم.

عنوان بورسیهکشوردانشگاه
Al Brennan Memorial Graduate Scholarship in Forestrکانادادانشگاه آلبرتا
Carlson Scholarship in Renewable Resource Managementکانادادانشگاه ساسکاچوان
Ben Sheardown Scholarshipکاناداتمامی دانشگاه ­های کشور
Desmond I Crossley Memorial Scholarshipکانادادانشگاه آلبرتا
Dr Ian GW Corns Memorial Graduate Scholarshipکانادادانشگاه آلبرتا
Lars and Alberta Firing Graduate Fellowships in Engineeringکانادادانشگاه مک گیل
Mark and Heinz Eichhorn Scholarshipsکاناداتمامی دانشگاه ­های کشور
Max MacLaggan Scholarshipکانادادانشگاه آلبرتا
WorleyParsons Infrastructure & Environment Graduate Scholarship in Soil Scienceکانادادانشگاه آلبرتا

می­توانید جزئیات بیشتر در رابطه با بورسیه ­های مخصوص کشور کانادا را در سایت مخصوص این موضوع یعنی Canadian-universities مشاهده نمایید. موسسه مهاجرتی تراست نیز با تجربه فراوان در رابطه با اعزام دانشجویان در رشته­‌های مهندسی می­تواند در این زمینه شما را به بهترین شکل راهنمایی کند. می­توانید با پر کردن فرم مخصوص در وب‌سایت، اولین قدم را برای ارتباط با کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی تراست بردارید.

بورسیه انجمن مهندسان انرژی برای مهندسی انرژی

انجمن مهندسان انرژی نیز که در سال 1977 توسط آلبرت تومان در ایالات‌متحده تأسیس شد، یک انجمن با بیش از 18000 عضو در زمینه انرژی و مهندسی انرژی است و مأموریت این انجمن ارتقا منافع علمی و آموزشی افرادی است که در صنعت انرژی فعالیت می­کنند.

انجمن مهندسان انرژی برای بهبود و افزایش میل مهندسان جوان و علاقه‌مند به رشته مهندسی انرژی، برنامه و بورسیه‌­های متنوعی را برای بعد از تحصیل آن‌ها در نظر گرفته است. در جدول زیر به این موارد اشاره‌کرده‌ایم.

نام بورسیهتوضیحات بورسیه
بورسیه مهندس انرژی سالبرای موفقیت‌های برجسته در ارتقا روش ­ها، اصول و روش‌های مهندسی انرژی و خدمات برتر به جامعه مهندسان انرژی به شخصی ارائه می‌شود. گیرنده باید یک مهندس حرفه‌ای اثبات‌شده باشد.
بورسیه مدیریت شرکت انرژیبه یک شرکت در بخش خصوصی، آژانس یا سازمانی برای دستاوردهای برجسته در توسعه، سازمان‌دهی، مدیریت و اجرای برنامه مدیریت انرژی شرکت خود و خدمات برتر به انجمن ارائه می­شود.
بورسیه مدیریت موسسه انرژیبه یک موسسه، آژانس یا سازمانی در بخش عمومی مانند شهر، شهرستان، ایالت یا فدرال؛ یک دانشگاه و غیره برای موفقیت برجسته در توسعه، سازمان‌دهی، مدیریت و اجرای برنامه جامع مدیریت انرژی خود و خدمات برتر به انجمن ارائه می­شود.
بورسیه توسعه حرفه‌ای انرژیبه یک شخص براي دستاوردهاي برجسته در آموزش و توسعه مهندسان و مديران انرژي و خدمات برتر به انجمن ارائه می­شود.
بورسیه مدیر انرژی سالبرای موفقیت‌های برجسته در ارتقا روش­ها، اصول مدیریت و توسعه انرژی و خدمات برتر به انجمن، به یک شخص ارائه می‌شود. این بورسیه معمولاً به مدیر شرکت انرژی یا مدیر انرژی که وظایف یک شرکت صنعتی یا صاحب ساختمان یا مدیر ساختمان را انجام می‌دهد اعطا می‌شود.
بورسیه پروژه انرژی سال: به‌صورت ملیبه یک پروژه نوآورانه مدیریت انرژی در ایالات‌متحده که حداقل شش ماه در حال اجرا بوده و با هزینه‌های نصب واقعی و صرفه‌جویی عملیاتی قابل‌اثبات است ارائه می­شود.
بورسیه پروژه انرژی سال: به‌صورت بین‌المللییک پروژه مدیریت انرژی را که در خارج از ایالات‌متحده توسعه‌یافته و نصب‌شده است را بررسی می­کنند. این پروژه اغلب به‌عنوان اولین نمونه از نوع خودش در کشوری که نصب‌شده است شناخته می‌شود. بااین‌حال، حتی پروژه‌های معمولی‌تر با موفقیت چشمگیر (پس‌انداز و / یا دید) نیز تشویق می‌شوند. ازآنجاکه جوایز و بورسیه­ها بر اساس پروژه‌های نصب‌شده و موفق است، برنامه‌ها و اهداف آینده در نظر گرفته نمی‌شوند. این پروژه باید حداقل شش ماه در حال بهره‌برداری باشد و بتواند با هزینه‌های نصب واقعی و صرفه‌جویی عملیاتی اثبات شود.
بورسیه پروژه انرژی نوآورانه سالیک پروژه نوآورانه انرژی را (شامل پروژه‌های تجدید پذیر و سبز و آن‌هایی که تأثیر قابل‌توجهی بر تغییرات آب و هوایی دارند) که حداقل شش ماه از فعالیت آن می‌گذرد و می‌تواند با نصب واقعی، هزینه‌های عملیاتی و دستاوردهای آن اثبات شود را به‌عنوان برنده این بورسیه انتخاب می­شود. دسته گسترده­ای از پروژه­ها بررسی می­شود و تمام پروژه‌ها موردتوجه عادلانه قرار می‌گیرند.
بورسیه مبتکر انرژیبرای موفقیت برجسته و نوآوری در ترویج پذیرش فناوری­های تجدید پذیر، سبز یا سایر فناوری­های نوآورانه به شخصی ارائه می­شود.

در وب‌سایت انجمن مهندسان انرژی اطلاعات بسیار جامعی در مورد این رشته، فرصت­ های مختلف برای پیشرفت در این رشته و مقالات متنوعی وجود دارد. می‌توانید برای اطلاع از آخرین اخبار این رشته به این سایت مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه­ های دنیا برای رشته مهندسی انرژی

شاید بتوان گفت بعد از بورسیه، مهم‌ترین و سخت­ترین انتخاب مربوط به خود دانشگاه است. اینکه آن دانشگاه در رشته شما دارا هستید بنام باشد، امکانات آزمایشگاهی و مناسبی داشته باشد و به شما به‌عنوان دانشجو خدمات قابل‌توجهی ارائه دهد.

در ادامه برای شما لیستی از بهترین دانشگاه ­های سراسر جهان را که در رشته مهندسی انرژی سرشناس هستند گردآوری کرده ­ایم تا بتوانید هرچه راحت­تر پروسه اپلای رشته مهندسی انرژی را انجام دهید.

نام دانشگاهکشورتوضیحات
دانشگاه علوم کاربردی استرالیااسترالیا“برای همه‌کسانی که ترجیح می‌دهند به‌طور حضوری در دانشگاه تحصیل کنند و همچنین می‌خواهند دانش خود را در بخش انرژی تعمیق دهند.”، تمرکز انرژی ­های هوشمند و پاک در برنامه کارشناسی ارشد این دانشگاه معتبر در استرالیا است.
دانشگاه پلی‌تکنیک پیتر کبیر سن‌پترزبورگروسیه“اشتیاق به مسائل مربوط به‌صرفه جویی در مصرف انرژی، انتخاب منطقی برای دانشجویانی است که مایل به تقاضای بازار کار فعلی هستند. ما دانشجویان خود را با یک چالش بزرگ برای دستیابی به دانش سطح بالا در زمینه طراحی، ساخت و نگهداری ساختمان­هایی با مصرف انرژی کمتر، اجرای راه‌حل‌ها و فن‌آوری‌های جدید کارآمد انرژی و معرفی منابع انرژی تجدید پذیر در ساخت و بهره‌برداری از ساختمان‌های صنعتی و عمرانی روبرو می­کنیم و آن‌ها را برای این شرایط آماده می­کنیم.
دانشگاه واسافنلاند“تغییر و ایجاد اختلال در سیستم‌های انرژی و انرژی سنتی نیاز به مجموعه جدیدی از مهارت‌ها برای تحقق انتقال به سیستم‌های انرژی هوشمند، انعطاف‌پذیرتر و تجدید پذیر دارد. مهندسان انرژی نسل آینده باید میزان فزاینده فعل‌وانفعالات میان‌رشته‌ای مختلف از فن‌آوری‌های جدید را درک کنند. به نیازهای مشتری و سیاست‌های مختلف انرژی توجه کنند و دنیای جدیدی را از دید مهندسی انرژی بسازند.
دانشگاه دیتونآمریکا“شما وقتی به برنامه كارشناسی ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر و تمیز ما متعهد می‌شوید، به یكی از بزرگ‌ترین چالش‌های جهان ما وارد می­شوید – جهانی پایدارتر.”
دانشگاه سنتنیالکانادابرنامه فن‌آوری مهندسی سیستم‌های انرژی در کالج سنتنیال به دنبال فارغ‌التحصیلان در رشته ­های مشابه در مقاطع قبلی و با دید مهندسی مناسب برای تلاش در این صنعت بزرگ است.
دانشگاه رجیناکانادامهندسی سیستم‌های فرآیند در دانشگاه رجینا دسته وسیعی از مهندسی است که به طراحی فرآیند با هدف تبدیل کالاهای خام به محصولات نهایی قابل‌استفاده ازجمله انرژی می‌پردازد.
دانشگاه تسیدانگلستان“این برنامه برای مهندسان تحصیلات تکمیلی است که مایل به کار در صنعت انرژی هستند. این رشته دانش شما را در مورد انرژی الکتریکی و سیستم‌های انرژی توسعه می‌دهد و به شما درک خوبی از آخرین پیشرفت‌ها و تکنیک‌های صنعت انرژی می‌دهد.”
دانشگاه بریتیش کلمبیاکاناداکارشناسی ارشد رهبری مهندسی در مهندسی انرژی پاک از دانشگاه بریتیش کلمبیا ترکیبی بی‌نظیر از کلاس­ های فنی و بازرگانی را ارائه می‌دهد. به شما مهارت‌های استراتژیکی را آموزش می‌دهد تا در سازمان­های آینده‌نگر نقش اصلی را داشته باشید.
دانشگاه مک مسترکانادامهندسی هسته‌ای در دانشگاه مک مستر از طریق مشارکت 5 دانشگاه انتاریو فعالیت می‌کند که یک تجربه یادگیری منحصربه‌فرد و ابتکاری در مهندسی هسته‌ای را با تأکید بر فناوری راکتور انرژی هسته‌ای ارائه می‌دهد.
دانشگاه استریلینگانگلستان“انگلیس به دنبال آن است كه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر رهبر جهانی باشد و پتانسیل تولید این نوع انرژی در سطح جهانی شناخته‌شده است، اما ازنظر كیفیت محیط طبیعی خود به همین اندازه مشهور است. این پتانسیل بزرگ، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. درنتیجه، ما باید انواع مختلف هزینه‌های زیست‌محیطی مرتبط با فناوری‌های انرژی قرن بیست و یکم، اعم از تجدید پذیر یا غیرقابل‌تجدید و چگونگی ارزیابی، مدیریت و کاهش این هزینه‌ها را آموزش ببینیم.”

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا

دانشگاه‌ های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

اخذ ویزا برای اپلای رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه­های مختلف جهان را دارند باید از اولین روزهایی که به فکر مهاجرت تحصیلی می­افتند، به دنبال اخذ ویزا نیز باشند. ویزاهای تحصیلی انواع مختلفی دارند که شامل ویزاهای کوتاه‌مدت است که معمولاً زیر شش ماه تاریخ دارند و ویزاهای تحصیلی معمولی که به مدت‌زمان تحصیل شما و حتی کمی بیشتر اعتبار دارد.

پروسه اخذ ویزا یک‌روال اداری است و به دلیل اینکه هر دانشجو معمولاً اولین بار است که با آن روبرو می­شود، می­تواند گاهی گیج‌کننده باشد و کاری غیرممکن به نظر آید. برای رهایی از این فکر می­توانید به‌راحتی از کمک مشاوران و وکلای مهاجرتی موسسه تراست استفاده کنید و طی کردن این پروسه را به دست ما بسپارید.

در این مرحله، قطعاً شما تحقیقات لازم در جهت انتخاب کشور مقصد، دانشگاه و رشته مدنظر خود را کرده­اید و فقط باید کارهای اخذ ویزا را انجام دهید. برای اخذ ویزا و اپلای رشته مهندسی انرژی باید بتوانید به‌خوبی به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور خود هم‌صحبت کنید.

لیستی از مدارکی که حتماً برای دریافت ویزا به آن احتیاج پیدا خواهید کرد را در ادامه برایتان گردآوری کرده‌­ایم. بهتر است برای اطمینان هرچه‌تمام‌تر یا از سفارت کشور مقصد در مورد مدارک موردنیاز اطلاعات کسب کنید یا اینکه می­توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی تراست ارتباط برقرار کنید.

 • درخواست نوبت مصاحبه در سفارت به‌صورت آنلاین
 • داشتن گذرنامه معتبر (حداقل دارای شش ماه اعتبار باشد)
 • آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن
 • مدرک دیپلم و ترجمه آن
 • گواهی و مدرک معتبر زبان کشور موردنظر با حداقل نمره موردنیاز
 • مدارک شناسایی شخصی (شناسنامه و کارت ملی و ترجمه آن‌ها)
 • همراه داشتن نامه سوءپیشینه معتبر
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه (حتماً همراهتان باشد)
 • مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 • همراه داشتن 5 قطعه عکس گذرنامه با استانداردهای گذرنامه
 • همراه داشتن وجه برای پرداخت هزینه صدور ویزا

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

مدارک موردنیاز هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. حتی شرایط تحصیلی شما و رزومه‌ای که دارید در میزان مدارک لازم برای ارائه به دانشگاه تفاوت ایجاد می­کند؛ اما به‌صورت کلی یک سری مدارکی است که تمامی دانشگاه­ها برای انجام کارهای ثبت‌نام شما به آن‌ها نیاز دارند. در زیر این موارد را نام‌برده‌ایم.

 • ابتدا فرم پذیرش دانشگاه موردنظرتان را به‌صورت آنلاین در همان سایت پر کنید و مشخصات کلی خود را در اختیار دانشگاه قرار دهید.
 • داشتن یک ایمیل معتبر الزامی است. اگر فرم ایمیل مانند ایمیل ­های رسمی دانشگاه مبدأ شما باشد بهتر است.
 • توصیه‌نامه‌ها برای اخذ بورسیه یا کمک‌هزینه‌ها اجباری هستند. درصورتی‌که قصد استفاده از بورسیه را هم ندارید، این توصیه‌نامه‌ها می­تواند روند ثبت‌نام شما را بهبود دهد.
 • رزومه کاری شما قطعاً نتایج مثبتی برای پروسه انتخاب شما برای تحصیل در دانشگاه دارد.
 • داشتن انگیزه نامه نیز از اصلی‌ترین مدارک ارسالی شما است.
 • نشان دادن تملک مالی برای دانشگاه یکی از مهم‌ترین مدارک داخل پرونده شماست.
 • مدارک زبان معتبر برای شروع تحصیل شما اجباری است؛ مانند امتحان آیلتس یا تافل و …
 • اگر مقاله ­ای را تابه‌حال به چاپ رسانده ­اید و مرتبط با رشته تحصیلی شما است، حتماً آن را ضمیمه رزومه خود بکنید.
 • آخرین مدرک تحصیلی‌تان به همراه ریزنمرات و ترجمه آن نیز از الزامات اپلای است.

اگر بابت یک دانشگاه خاص و مدارک لازم برای ثبت‌نام سؤالی داشتید یا دوست داشتید در رابطه با روال ثبت‌نام کمکی داشته باشید می­توانید از خدمات کامل و جامع موسسه مهاجرتی تراست استفاده کنید.

همچنین بخوانید: مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا و تمکن مالی ویزای کانادا

بازار کار رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

امروزه به دلیل قوانین بین‌المللی و تأکیدی که بر حفظ کره زمین از نابودی انجام می­شود کشورها موظف به استفاده بیشتر از انرژی ­های پاک هستند. دراین‌بین تلاش برای هرچه کمتر کردن استفاده از سوخت­های فسیلی نیز هم‌راستا با آن پیگیری می­شود. تغییر یک‌باره تمام تجهیزات و سیستم‌­هایی که با سوخت فسیلی فعالیت می­کردند با وسایلی که با طبیعت سازگارند کاری بسیار پرهزینه و زمان‌بر است پس در این فاز نیاز به مهندسان انرژی به چشم می‌­آید. وظیفه مهندسان انرژی این است که برای کاهش هزینه­‌های انرژی و یا بهبود بهره‌­وری انرژی در سیستم‌­های قدیمی تلاش کنند به‌علاوه برای طراحی، ساخت، توسعه و ارزیابی سیستم­‌های جدید اصول مربوطه را رعایت کنند.

برای تبدیل‌شدن به یک مهندس انرژی متبحر، شما لازم است که حتماً مدرک تحصیلی مرتبط با این رشته را داشته باشید. به‌علاوه علوم دیگری هم هستند که یک مهندس انرژی باید در آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشد؛ ازجمله:

 • علوم زمین‌شناسی
 • مهندسی برق، مکانیک یا شیمی
 • مهندسی محیط‌زیست
 • علوم و مدیریت محیط‌زیست
 • معدن یا مهندسی نفت
 • انرژی‌های تجدید پذیر یا پایدار

داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی یا همان مقطع کارشناسی ارشد اجباری نبوده اما می‌تواند مفید باشد. به‌خصوص اگر مدرک لیسانس شما مرتبط با موارد گفته‌شده در بالا نباشد.

شما به‌عنوان یک مهندس انرژی باید علاقه‌مندی خود را به علم، فن‌آوری و محیط‌زیست نشان دهید، همچنین باید درک کلی از بازاری که در آن انرژی حائز اهمیت است داشته باشید. واضح است که آگاهی از دانش و قوانین مربوط به بهره‌وری انرژی و انتشار کربن، مهارت حل مسئله به روش ریاضی و مهارت‌های مذاکره ضروری است. مهارت‌های دیگری که برای یک مهندس انرژی برشمرده می‌شود شامل: مهارت‌های IT، نرم‌افزارهای سه‌بعدی، مهارت‌های ارتباطی، مدیریت پروژه و ابتکار عمل و ارائه راهکارهای فعالانه برای مشکلات نوظهور است. در نظر داشته باشید که تسلط به زبان انگلیسی ضروری و آشنایی با دیگر زبان‌ها یک مزیت محسوب می‌شود.

 یک مهندس انرژی ممکن است در زمینه سیستم ­های الکتریکی تخصص داشته باشد، یا ممکن است در سیستم ­های گرمایش، تهویه (HVAC)، تهیه انرژی و غیره متخصص بوده و به فعالیت مشغول باشد. محیط کاری شما ممکن است در یک دفتر، آزمایشگاه یا محیط­های میدانی (on-site) باشد. کار در محیط­های میدانی مانند بازدید از سایت در همه نوع شرایط جوی اعم از باد و بارانی هم انجام می­شود. برخی از مشاغل این حوزه هم به‌صورت دورکاری انجام می­گیرد.

محیط کاری مهندسی انرژی برای افراد درون‌گرا هم می­تواند مناسب باشد زیرا همیشه کار در محیط ­های میدانی نیست بلکه در بعضی از زمینه‌ها کار به‌صورت انفرادی است. متأسفانه همچنان تعداد زنان شاغل در این حرفه کم است، اگرچه انجمن زنان مهندس (WES) در تلاش است تا زنان مهندس بیشتری به این حوزه قدم بگذارند.

ازلحاظ ظاهری یک مهندس انرژی باید بدنی ورزیده و قوی داشته باشد زیرا که برخی از محیط‌های کاری ازلحاظ جسمی طاقت‌فرسا هستند. هم‌چنین قوانین پوشش یا همان Dress Code مهندسان انرژي محافظه‌کارانه بوده و از آن‌ها انتظار می‌رود که حتی در هنگام بازدید از سایت‌ها نیز هوشمندانه لباس بپوشند.

سفر کردن بخش عمده‌ای از وظایف یک مهندس انرژی را تشکیل می‌دهد، به‌خصوص اگر کارفرمای شما چندین سایت را تحت نظارت خود داشته باشد. البته اکثر این سفرها یک یا نیم روزه خواهند بود. برخی از شرکت‌های بین‌المللی جز وظایف مهندسان انرژی سفرهای خارج کشور را هم قرار می‌دهند. در نظر داشته باشید که برای سفرهای بین‌شهری و بازدید از سایت‌ها یا در اختیار شما ماشین شرکت قرار می‌گیرد یا هزینه ایاب و ذهاب در انتهای ماه به شما پرداخت خواهد شد.

بیشتر کارفرماها از شما انتظار دارند که باتجربه باشید، بنابراین تا می‌توانید مهارت‌های مختلف را از طریق ورکشاپ‌ها و کورس‌های عملی کسب کنید. برخی از کشورهای بزرگ نفتی مانند Shell دوره‌های کارآموزی تابستانی و یک‌ساله ارائه می‌دهند که می‌تواند موقعیت بسیار مناسبی برای کسب تجربه باشد.

عضویت در انجمن‌های دانشجویی نیز قدم مثبتی برای شما است زیرا علاوه بر اینکه مهارت‌هایتان را افزایش می‌دهد امکان شبکه‌سازی و ساخت ارتباطات مفیدی را نیز برای شما فراهم می‌کند.

میانگین درآمد رشته مهندسی انرژی در خارج از کشور

همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، امروزه کشورها به دنبال جایگزین کردن انرژی­ های فسیلی با انرژی سبز و تجدیدپذیر هستند بنابراین نیاز زیادی به مهندسان انرژی برای طراحی، ساخت و تغییر سیستم ­های فعلی است.

ازاین‌جهت میانگین درآمد یک مهندس انرژی نسبت به بسیاری از زمینه ­های دیگر مهندسی بالاتر است. از طرف دیگر میزان درآمد سالیانه یک مهندس انرژی تازه‌کار با یک مهندس باتجربه متفاوت است. موسسه مهاجرت تراست در جدول زیر میانگین درآمد مهندسان انرژی در کشورهای مختلف را برایتان گردآوری کرده است.

نام کشورتوضیحات
استرالیامیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 92 هزار دلار استرالیا
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 163 هزار دلار استرالیا
میانگین پاداش دریافتی در سال: 5 هزار دلار
بلژیکمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 50 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 87 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 3 هزار یورو
کانادامیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 80 هزار دلار کانادا
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 140 هزار دلار کانادا
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار دلار کانادا
فرانسهمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 44 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 78 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
آلمانمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 55 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 97 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 3 هزار یورو
انگلستانمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 41 هزار پوند
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 73 هزار پوند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار پوند
آمریکامیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 76 هزار دلار
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 135 هزار دلار
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار دلار
اتریشمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 47 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 83 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
آرژانتینمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 832 هزار پزو آرژانتین
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1 میلیون پزو آرژانتین
میانگین پاداش دریافتی در سال: 42 هزار پزو آرژانتین
برزیلمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 98 هزار رئال برزیل
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 173 هزار رئال برزیل
میانگین پاداش دریافتی در سال: 5 هزار رئال برزیل
چینمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 202 هزار یوآن
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 360 هزار یوآن
میانگین پاداش دریافتی در سال: 10 هزار یوآن
دانمارکمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 416 هزار کرون
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 740 هزار کرون
میانگین پاداش دریافتی در سال: 22 هزار کرون
اکوادورمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 25 هزار دلار
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 45 هزار دلار
میانگین پاداش دریافتی در سال: 1 هزار دلار
فنلاندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 51 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 91 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
گرجستانمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 77 هزار لاری
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 137 هزار لاری
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار لاری
یونانمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 30 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 52 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
هنگ کنگمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 450 هزار دلار هنگ کنگ
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 800 هزار دلارهنگ کنگ
میانگین پاداش دریافتی در سال: 23 هزار دلار هنگ کنگ
ایسلندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 7 میلیون کرون ایسلند
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 13 میلیون کرون ایسلند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 400 هزار کرون ایسلند
هندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 7 میلیون روپیه هند
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 12 میلیون روپیه هند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 36 هزار روپیه هند
ایرلندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 53 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 94 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 3 هزار یورو
ایتالیامیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 41 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 73 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
لهستانمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 101 هزار زلوتی
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 180 هزار زلوتی
میانگین پاداش دریافتی در سال: 5 هزار زلوتی
نروژمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 566 هزار کرون نروژ
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1 میلیون کرون نروژ
میانگین پاداش دریافتی در سال: 30 هزار کرون نروژ
نیوزیلندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 83 هزار دلار نیوزیلند
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 148 هزار دلار نیوزیلند
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار دلار نیوزیلند
هلندمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 48 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 85 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 هزار یورو
مالزیمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 93 هزار رینگیت
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 165 هزار رینگیت
میانگین پاداش دریافتی در سال: 5 هزار رینگیت
لوکزامبورگمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 68 هزار یورو
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 121 هزار یورو
میانگین پاداش دریافتی در سال: 3 هزار یورو
ژاپنمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 7 میلیون ین
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 12 میلیون ین
میانگین پاداش دریافتی در سال: 363 هزار ین
روسیهمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 822 هزار روبل
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 1.5 میلیون روبل
میانگین پاداش دریافتی در سال: 42 هزار روبل
کره جنوبیمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 41 میلیون وون
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 72 میلیون وون
میانگین پاداش دریافتی در سال: 2 میلیون روبل
سوئدمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 412 هزار کرون سوئد
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 732 هزار کرون سوئد
میانگین پاداش دریافتی در سال: 22 هزار کرون سوئد
سوئیسمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 72 هزار فرانک
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 128 هزار فرانک
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار فرانک
سنگاپورمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 72 هزار دلار سنگاپور
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 128 هزار دلار سنگاپور
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار دلار سنگاپور
ترکیهمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 78 هزار لیر
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 138 هزار لیر
میانگین پاداش دریافتی در سال: 4 هزار لیر
اماراتمیانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با 1 تا 3 سال سابقه‌ی کاری: 200 هزار درهم
میانگین حقوق سالیانه یک مهندس انرژی با بیش از 8 سال تجربه‌ی کاری: 356 هزار درهم
میانگین پاداش دریافتی در سال: 10 هزار درهم

اگر بخواهید متوسط درآمد یک مهندسی انرژی را در کشورهای دیگر بدانید می­توانید از این لینک برای بررسی کشورها و شهرهای مختلف استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: مشاغل پردرآمد در کانادا و درآمد در کانادا

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی رشته‌های تحصیلی در کانادا
 • برترین دانشگاه‌های هر رشته
 • عناوین شغلی و وظایف
 • مسیر شغلی و میانگین درآمد

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته انرژی کدام هستند؟

کانادا از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی انرژی است. از دانشگاه‌های مشهور برای رشته مهندسی انرژی می‌توان به دانشگاه بریتیش کلمبیا، کالج سنتنیال، دانشگاه مک گیل و دانشگاه مونترال اشاره کرد.

آیا تقاضا در بازار کار برای مهندسان انرژی زیاد است؟

باتوجه به اینکه اکثر کشورهای پیشرفته جهان برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند، لزوم حضور فعال مهندسان انرژی بسیار مورد توجه است. مهندسان انرژی با تغییر سیستم‌های تولید انرژی و تبدیل آن‌ها به سیستم‌هایی که با سوخت‌های پاک و یا تجدیدپذیر کار می‌کنند کمک بزرگی به حفظ محیط زیست خواهند کرد.

متوسط درآمد یک مهندس انرژی در کانادا چقدر است؟

متوسط درآمد یک مهندس انرژی بسته به تجربه کاری‌اش متفاوت است اما به طور میانگین یک مهندس انرژی در سال حدود 110 هزار دلار آمریکا به علاوه 4 هزار دلار پاداش دریافت خواهد کرد.

محیط های کاری مهندسی انرژی به چه صورت است؟

شرایط کاری مهندسان انرژی بسته به گرایش و تخصصی که داشته و حوزه کاری کارفرمای آن ها متفاوت است. بعضی از مهندسین انرژی باید بصورت شیفتی بر روی کارهای میدانی فعالیت کنند. این افراد شرایط کاری نسبتا سختی داشته اما به همان میزان از حقوق و مزایای بیشتری برخوردارند. برخی دیگر از مهندسین در داخل شرکت و با نرم افزارهای طراحی مانند اتوکد کار می‌کنند.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید