اپلای روانشناسی

اپلای رشته روانشناسی

امروزه رشته‌ی روانشناسی، بسیار شناخته‌تر شده و کمتر کسی پیدا می‌شود که با این رشته، آشنایی نداشته باشد. همان‌گونه که انسان با غذا خوردن به‌سلامت جسم خود می‌اندیشد، به همان نسبت یا حتی بیشتر از آن باید به غذای روح خود نیز اهمیت دهد. به همین علت، رشته‌ی روانشناسی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که این علم، به نحوه‌ی رفتار، یادگیری، احساسات و افکار مردم می‌پردازد.

روانشناسی نیز مانند سایر رشته‌ها دارای گرایش‌های مختلفی است. بنابراین در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن برای تحصیل در خارج از کشور بپردازیم و جزئیات بیشتری را در مورد رشته‌ی روانشناسی در اختیار شما قرار دهیم.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با زهرا، فارغ التحصیل روانشناسی از دانشگاه یـورک ویل کانـادا

پادکست گفتگو با زهرا، فارغ التحصیل روانشناسی از دانشگاه یـورک ویل کانـادا

گفتگو با زهرا ؛ روانشناسی در کانادا

رادیو تراست

موضوع: روانشناسی در کانادا

در مورد رشته‌ روانشناسی

روانشناسی یعنی علم ذهن و رفتار!

 • ویژگی‌های ذهنی یا رفتاری یک فرد یا گروه

 • مطالعه ذهن و رفتار در رابطه با یک‌رشته خاص از دانش یا فعالیت

 روانشناسی، یک‌رشته دانشگاهی کاربردی و بسیار مهم است، چراکه روانشناسان در تلاش‌اند تا نقش کارکردهای ذهنی را در رفتار فردی و اجتماعی ازجمله ادراک، شناخت، توجه، هیجان، هوش، تجربه‌های ذهنی، عملکرد مغز و شخصیت را دریابند.

روانشناسان نقش مؤثری در جامعه دارند. بسیاری از آن‌ها به تحقیقات علمی در طیف گسترده‌ای از موضوعات که مربوط به فرایندها و رفتار ذهنی است، می‌پردازند و به‌طورمعمول در بخش‌های روانشناسی دانشگاه کار می‌کنند یا در دانشکده‌ها به تدریس می‌پردازند. برخی در سازمان‌ها و یا زمینه‌های توسعه انسانی، ورزش و سلامتی و رسانه‌ها مشغول به فعالیت‌اند.

برخی از راه‌ هایی که علم روانشناسی به افراد و جامعه کمک می‌کند عبارت است از:

 • بهبود درک ما از علت چگونگی رفتار مردم
 • درک عوامل مختلف که می‌تواند فکر و ذهن انسان را تحت تأثیر قرار دهد.
 • درک مسائلی که بر سلامت جسم، زندگی روزمره و سلامت روان انسان‌ها تأثیر می‌گذارند.
 • کمک به مردم برای ایجاد انگیزه و رسیدن به اهداف
 • ایجاد حس آرامش در افراد برای آسودگی خاطر در محیط کار و یا روند رسیدن به اهدافشان
 • ارائه راه‌حل‌هایی که می‌توانند بر عملکرد ذهنی انسان‌ها تأثیر بگذارد

اپلای روانشناسی در خارج از کشور

ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در خارج از کشور نیز مانند سایر رشته‌ها نیازمند شرایط و ضوابط خاصی است.

داشتن مدرک کارشناسی روانشناسی، پذیرش شما در دانشگاه دلخواهتان را آسان‌تر می‌کند. بااین‌حال ممکن است برخی از دانشگاه‌ها مدرک کارشناسی رشته‌ای به‌جز روانشناسی را نیز بپذیرند. درصورتی‌که دانشگاه مقصد، شما را در مقطع کارشناسی ارشد با مدرک کارشناسی غیر روانشناسی پذیرفت، شما می‌بایست دوره‌هایی که پیش‌نیاز  دروس روانشناسی هستند را بگذرانید.

به‌طورکلی بازار کار، برای افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد روانشناسی دارند بهتر است.

درباره اپلای برای ارشد، اپلای برای ارشد مجدد و اپلای برای دکتری بخوانید.

ادامه تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور

ادامه تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور

روانشناسی، طیف گسترده‌ای از موضوعات مختلف ازجمله جُرم شناسی، فلسفه، علوم اجتماعی و علوم انسانی را پوشش می‌دهد. علاقه‌ی بسیاری از دانش‌پژوهان به علم روانشناسی آن‌ها را به سمت ادامه تحصیل در رشته‌ی روانشناسی می‌کشاند. به‌گونه‌ای که هرساله متقاضیان زیادی برای پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور اقدام می‌کنند.

آنچه مسلم است این است که به دلیل کاربردی بودن این رشته در حوزه‌ها و سازمان‌های مختلف، افراد معمولاً به مقطع کارشناسی بسنده نمی‌کنند و به ادامه تحصیل این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌پردازند.

گفتنی است که رشته‌ی روانشناسی در دانشگاه‌های آمریکا تنها به بررسی و مطالعه‌ی روانشناسی آمریکا نمی‌پردازد، بلکه به روانشناسی در بقیه‌ی کشورها نیز پرداخته می‌شود. بنابراین، کشور آمریکا یکی از بهترین کشورها برای یادگیری روانشناسی است تا به‌صورت حرفه‌ای و جامع، به یادگیری این رشته در مورد همه‌ی کشورها بپردازید.

همچنین درباره اصطلاحات اپلای، معافیت تحصیلی برای اپلای و اینکه چگونه اپلای کنیم بخوانید.

گرایش ‌های رشته روانشناسی در خارج از کشور

روانشناسی، رشته‌ای گسترده با زیرشاخه‌های متنوع است که در جدول زیر به برخی از این حوزه‌ها که بیشتر تحقیقاتی و کاربردی هستند، اشاره می‌کنیم.

گرایشتوضیحات
روانشناسی ناهنجاری‌ها/ آسیب‌شناسی روانیآسیب‌شناسی روانی، مطالعه‌ی رفتار غیرطبیعی و نابهنجار انسان‌ها است این حوزه‌ی تخصصی، بر تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز بوده و با روان‌درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است. در حقیقت این رشته، روش‌های درمانی افراد را در طول زندگی بررسی کرده و به وضعیت سلامتی آن‌ها می‌پردازد. تشخیص این ناهنجاری‌ها به‌وسیله‌ی DSM صورت می‌گیرد. این آسیب‌ها شامل بیماری‌های زیر است:

 اسکیزوفرنی، اختلالات مربوط به دوقطبی، فوبیا، اختلال شخصیت مرزی و اختلالات افسردگی شدید.

روانشناسی زیست‌شناختی روانشناسی زیستی، چگونگی تأثیر فرایندهای زیستی بر ذهن و رفتار را مطالعه می‌کند. این رشته، ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET‌ برای بررسی آسیب‌های مغزی یا هنجارهای مغزی استفاده می‌کند.
با بررسی پایه‌های عصبی رفتار، زیست-روان‌شناسان قادر به درک عوامل زیستی مختلفی هستند که ممکن است بر نحوه‌ی تفکر، احساس و عمل مردم تأثیرگذار باشد.

این نوع روانشناس همچنین ممکن است چگونگی بیماری مغزی و تأثیر آسیب را بررسی کند. محققان با درک بهتر چگونگی تأثیر افراد از چنین آسیب‌ها و بیماری‌هایی می‌توانند راه‌های جدیدی برای پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری‌ها و آسیب‌های مغزی جدی پیدا کنند.

روانشناسی بالینیروانشناسی بالینی بر ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است. روانشناسان بالینی افرادی را که دچار پریشانی روانی و بیماری روانی هستند، ارزیابی و درمان می‌کنند. روانشناسان بالینی اغلب در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بهداشت روانی مشغول فعالیت‌اند. آن‌ها تکنیک‌های درمانی مختلفی را آموزش دیده‌اند اما ممکن است در درمان برخی اختلالات یا کار با جمعیت‌های خاصی تخصص داشته باشند.

یک روانشناس بالینی ممکن است برای کار در مراکزی مانند ترک اعتیاد، سلامت روانی کودکان، سلامت روانی بزرگسالان یا سلامت روانی سالمندان تخصص داشته باشد، درحالی‌که تعدادی دیگر از روانشناسان بالینی اغلب در محیط‌های پزشکی کار می‌کنند. نکته قابل‌توجه این است که روانشناسان، پزشک نیستند و در بیشتر موارد نمی‌توانند دارو تجویز کنند.

روانشناسی روانشناختیروانشناسی روانشناختی مطالعه‌ی فرایندهای فکر انسان شامل توجه، حافظه، ادراک، تصمیم‌گیری، حل مسئله، و یادگیری زبان است. روانشناسان شناختی چگونگی فکر مردم ازجمله موضوعاتی مانند تصمیم‌گیری و حل مسئله را بررسی می‌کنند و همچنین به چگونگی پردازش، یادگیری، ذخیره، تشخیص و استفاده از اطلاعات می‌پردازند.

روانشناسان روانشناختی می‌توانند در بخش‌های مختلفی ازجمله دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، امکانات توان‌بخشی، بیمارستان‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول کار شوند.

روانشناسان روانشناختی اغلب سعی  می‌کنند که در یک حوزه‌ی خاص مانند حافظه، یادگیری زبان، توجه، حل مسئله یا ناتوانی‌های یادگیری تخصص داشته باشند.
روانشناسی تطبیقیروانشناسی تطبیقی، یکی از گرایشات روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانی می‌پردازد. روانشناسان تطبیقی، رفتار گونه‌های مختلف را مطالعه کرده و تفاوت‌های رفتاری در حیوانات و انسان‌ها را بررسی می‌کنند. بنابراین مطالعه‌ی رفتارها و پاسخ‌های حیواناتی مانند موش صحرایی و سگ می‌تواند بینش‌هایی را نسبت به رفتارهای انسان نیز ارائه دهد. چنین مشاهداتی در طول تاریخ، بخش عمده‌ای از علم روانشناسی را به اثبات رسانده است.
روانشناسی رشدیروانشناسی رشد، حوزه‌ای است که به رشد و تکامل انسان در طول عمر ازجمله توانایی‌های شناختی، اخلاق، عملکرد اجتماعی، هویت، و دیگر زمینه‌های زندگی نگاه می‌کند. روانشناسان رشدی به تحقیق در مورد بهبود عملکردهای رفتاری انسان در تمام طول عمر می‌پردازند.
برخی بر دوره‌‌ی خاصی مانند اوایل کودکی، نوجوانی، بزرگ‌سالی یا کهن‌سالی متمرکز می‌شوند. این متخصصان ممکن است وظایفی مانند ارزیابی کودکانی که ممکن است تأخیر یا ناتوانی رشدی داشته باشند، بررسی مسائل مرتبط با پیری و مطالعه چگونگی کسب مهارت‌های زبانی را انجام دهند.

برخی از روانشناسان رشدی ممکن است بر روی تحقیق تمرکز کنند و در زمینه‌هایی مثل درک ما از مسائل تکاملی که می‌توانند در طول زندگی به وجود آیند، تحقیقاتی انجام دهند. سایر متخصصان ممکن است با افرادی که نیاز به کمک در مقابله با مسائل تکاملی دارند، سروکار داشته باشند.

روانشناسى پزشکی قانونىروانشناسی پزشکی قانونی، یک‌رشته‌ی کاربردی با تمرکز بر استفاده از تحقیقات و اصول روان‌شناختی در نظام عدالت حقوقی و کیفری است. روانشناسان پزشکی قانونی بر رابطه روانشناسی و قانون تمرکز دارند. این نوع روانشناسان می‌توانند به‌عنوان مشاور در پرونده‌های جنایی و یا اختلافات مدنی، ارزیابی حضانت کودکان، و ارائه خدمات به قربانیان جرم و جنایت حضور پیدا کنند.

با توجه به تصویرسازی‌های محبوب در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، علاقه به این زمینه در سال‌های اخیر رشد فوق‌العاده‌ای داشته است. روانشناسان پزشکی قانونی به‌طورمعمول انجام وظایفی را بر عهده‌دارند که برخی از آن‌ها عبارت است از:

ارزیابی مجرمان نوجوان و بزرگسال برای جلوگیری از تکرار جرم

ارزیابی و درمان کودکان آسیب‌دیده

ارزیابی توانایی و شهامت فرد برای گذراندن محکومیت

 ارزیابی سلامت روحی شاهدان در دادگاه

روانشناسی صنعتی و سازمانیروانشناسی صنعتی و سازمانی، رشته‌ای است که از پژوهش‌های روان‌شناختی برای بالا بردن عملکرد کاری و انتخاب کارکنان استفاده می‌‌کند. این روانشناسان رفتار کاری مناسب مانند چگونگی انتخاب بهترین کارکنان برای مشاغل خاص و چگونگی افزایش بهره‌وری کارگران را مطالعه  و ارزیابی می‌کنند.

آن‌ها همچنین گاهی وظیفه‌ی گسترش برنامه‌های آموزشی برای کارکنان را بر عهده‌دارند که به‌منظور افزایش دانش، به حداکثر رساندن کارایی و به حداقل رساندن آسیب در نظر گرفته می‌شود.  همچنین از روانشناسان صنعتی و سازمانی خواسته می‌شود که کسب‌وکارها را در سطح سازمانی ارزیابی کنند و به دنبال راه‌های جدیدی برای کاهش هزینه‌ها، بهبود کارایی و افزایش رضایت و حفظ کارکنان باشند.

روانشناسی شخصیتروانشناسی شخصیت بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار، رفتارها و ویژگی‌هایی تمرکز دارد که هر فرد را منحصربه‌فرد می‌کند. روانشناسان شخصیت، جنبه‌های مختلف شخصیت و چگونگی تأثیر صفات فردی بر زندگی و رفتار فرد را مطالعه می‌کنند. محققان درزمینه روانشناسی شخصیت به طیف وسیعی از موضوعات علاقه‌مند هستند که می‌توانند کاربردهایی در زندگی روزمره داشته باشند.

به‌عنوان مثال، آن‌ها ممکن است روی این موضوع که شخصیت چگونه شکل می‌گیرد یا آیا می‌توان آن را تغییر داد یا نه مطالعه کنند. آن‌ها همچنین ممکن است بررسی کنند که ویژگی‌های شخصیتی خاصی با بیماری‌ها یا اختلالات، چگونه بر تصمیم فرد تأثیر می‌گذارد.

روانشناسی اجتماعیروان‌شناسی اجتماعی بر رفتار گروهی، تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش‌ها، تعصب، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط با آن تمرکز دارد. این نوع روانشناس، تحقیقاتی را در مورد مسائل مربوط به‌سلامت جامعه انجام می‌دهد. آن‌ها همچنین به دنبال آموزش جامعه و توسعه برنامه‌های پیشگیری هستند.

روانشناسان اجتماعی، در طیف وسیعی از قسمت‌های دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی، سازمان‌های جامعه و کسب‌وکارهای خصوصی به‌عنوان استاد، مشاور، مشاور سیاست، مدیر برنامه و محقق مشغول فعالت هستند.

روانشناسان اجتماعی برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی، ترویج سلامت و سلامتی، اصولی را به کار می‌برند که زندگی مردم را بهبود می‌بخشد.
روانشناسی هوایی/ نیروی هواییازآنجایی‌که رشته‌ی خلبانی شغلی بسیار مهمی است، این روانشناسان به بررسی و مطالعه رفتار خلبانان و دیگر خدمه پرواز می‌پردازند. روانشناسان هوانوردی همچنین تحقیقاتی در مورد ایمنی هواپیمایی، توسعه تجهیزات آموزشی جدید و نیز کمک به انتخاب کارکنان مناسب انجام می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر، به هنگام گزینش خلبانان برای این شغل، روانشناس هوایی نیز حضور دارد و ویژگی‌های رفتاری خلبان را بررسی می‌کند.

روانشناسان از دانش خود بهره می‌برند تا اطمینان حاصل کنند که بهترین افراد برای این شغل حساس انتخاب شوند. روانشناسان هوانوردی همچنین ممکن است با دیگر متخصصان ازجمله مهندسان، برای طراحی اجزای مختلف هواپیماها مانند کابین یا عرشه پرواز کار کنند.

روانشناسی علوم اعصاب رفتاریاین نوع روانشناس‌ها گاهی روانشناسان زیستی یا روانشناس فیزیولوژیک نیز نامیده می‌شود. آن‌ها تحقیق در مورد مغز و رفتار را مطالعه و انجام می‌دهند. با بررسی پایه‌های عصبی رفتار، زیست روان شناسان قادر به درک عوامل زیستی مختلفی هستند که ممکن است بر نحوه تفکر، احساس و عمل مردم تأثیرگذار باشد.
این نوع روانشناس همچنین ممکن است چگونگی بیماری مغزی و رفتار تأثیر آسیب را بررسی کند. محققان با درک بهتر چگونگی تأثیر افراد از چنین آسیب‌ها و بیماری‌هایی می‌توانند راه‌های جدیدی برای پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری‌ها و آسیب‌های روانی جدی مغزی پیدا کنند.
روانشناسی مصرف‌کنندهاین نوع روانشناسان به‌عنوان روانشناسان بازاریابی نیز شناخته می‌شوند. روانشناسان مصرف‌کننده به تحقیق در مورد رفتار مصرف‌کننده و توسعه استراتژی‌های بازاریابی برای ترویج کسب‌وکارها به فعالیت می‌پردازند.
این نوع روانشناس در کمک به کسب‌وکار نقشی اساسی دارد تا بهتر بفهمند چه عواملی سبب می‌شود که مصرف‌کنندگان محصولات و خدمات را خریداری کنند. آن‌ها در مورد چگونگی پاسخ خریداران به پیام‌های بازاریابی، تجزیه‌وتحلیل استراتژی‌های تصمیم‌گیری و بررسی نقش احساسات در انتخاب تحقیق می‌کنند.

این حرفه به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا پیام‌های بازاریابی را فراگیرند، مخاطبان هدف را شناسایی کنند، محصولاتی جذاب را برای مصرف‌کنندگان عرضه کنند و با چگونگی شکل‌گیری و تغییر نگرش‌ها با برندها و محصولات جدید آشنا شوند. آن‌ها این وظایف را از طریق بررسی بازار، آزمایش، مشاهدات گروه‌های هدف (مصرف‌کننده) به انجام می‌رسانند.

روانشناسی مشاوره این نوع روانشناسان، مشاوره‌ی روان‌درمانی را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که دچار اختلالات روانی، مشکلات رفتاری، مشکلات عاطفی، استرس و … هستند. این متخصصان نقاط مشترک زیادی با روانشناسان بالینی دارند.
روانشناسان تربیتیاین روانشناسان نحوه‌ی یادگیری افراد و فرایند آموزشی را مطالعه می‌کنند. این حوزه ممکن است شامل توسعه استراتژی‌های آموزشی و تکنیک‌های تدریس نیز باشد. همچنین برخی از روانشناسان آموزشی استعداد یا ناتوانی‌های یادگیری را مطالعه می‌کنند.

این نوع روانشناسان به بررسی عوامل اجتماعی، شناختی و عاطفی می‌پردازند و چگونگی تأثیر آن را بر فرایند یادگیری بررسی می‌کنند. برخی دیگر در تحقیق در مورد فرایند یادگیری تخصص دارند، درحالی‌که برخی ممکن است به‌جای آن بر طراحی راه‌حل‌های آموزشی تمرکز کنند که نتایج یادگیری را به حداکثر می‌رساند.

بر اساس گزارش اداره آمار کار آمریکا، روانشناسان آموزشی به‌طور متوسط ۷۵٬۰۰۰ دلار در سال حقوق می‌گیرند که کمی کمتر از میانگین (۷۹٬۰۱۰ دلار) تمام حرفه‌های روانشناسی است.
روانشناسی مهندسیروانشناسان مهندسی به کشف راه‌هایی برای افزایش توانایی‌های انسانی با بهبود ماشین‌ها، تجهیزات، فناوری، و محیط‌های کاری متمرکزشده‌اند. درحالی‌که برخی ممکن است بر روی تحقیقات اساسی‌تر که اغلب زمینه‌ای بسیار کاربردی هستند فعالیت داشته باشند. روانشناسان مهندسی برای حل مشکلات دنیای واقعی و توسعه راه‌حل‌هایی کار می‌کنند که می‌تواند کاربردهای عملی در زندگی روزمره داشته باشد.

روانشناسان مهندسی ممکن است وظیفه توسعه فناوری را بر عهده گیرند که در صنعت بهداشت و درمان مورد استفاده قرار گیرد تا به بیماران کمک کند سریع‌تر بهبود یابند. آن‌ها همچنین به طراحی و پالایش محصولاتی که مردم هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند، از جمله تلفن همراه و وسایل نقلیه موتوری کمک می‌کنند.

روانشناسی محیطی/ محیط زیستیروانشناسان محیط‌زیست به بررسی رابطه بین افراد و محیط اطراف خود ازجمله محیط‌های طبیعی و همچنین محیط‌های ساخت بشر می‌پردازند.  این حوزه ممکن است شامل کار بر روی پروژه‌های حفاظتی، کمک به حفاظت از گونه‌های در معرض خطر و بررسی راه‌هایی برای متوقف کردن گرم شدن کره زمین باشد.

این متخصصان ممکن است تأثیری را که انسان‌ها بر محیط کار خود دارند را مطالعه کند. برخی از روانشناسان محیط‌زیست نیز در دولت برای بررسی کارکردهای زیست‌محیطی کار می‌کنند.

روانشناسان سلامتروانشناسان سلامت‌محور، افرادی هستند که چگونگی تأثیر روانشناسی، زیست‌شناسی، گروه‌های اجتماعی، بیماری و … را بر سلامت کلی موردمطالعه قرار می‌دهند تا هم سلامت روانی و هم سلامت جسمی را بهبود بخشند.
روانشناسان مدرسه/ دانشگاهروانشناسان مدرسه به کودکان کمک می‌کنند تا با مشکلات عاطفی، دانشگاهی، اجتماعی و رفتاری در مدرسه یا دانشگاه کنار بیایند. متخصصانی که درزمینه‌ی روانشناسی کار می‌کنند، نقش حیاتی در سیستم آموزشی دارند و به‌طورمعمول با والدین، معلمان، دانش آموزان، و دیگر کارکنان مدرسه همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محیط یادگیری سالم، امن، حمایتی و پویا است.

کودکانی که به‌نوعی با مسائل و مشکلات دست‌به‌گریبان هستند نیز می‌توانند با روانشناسان مدرسه در ارتباط باشند تا طرح مؤثری برای مقابله با دشواری به دست آید. روانشناسان مدرسه در صورت نیاز امکانات مداخله‌ی مستقیم یا مدیریت رفتاری را فراهم می‌کنند یا ممکن است به‌سادگی به دانش‌آموزانی که برای صحبت کردن به کسی نیاز دارند، حمایت و مشاوره ارائه دهند.

همچنین بخوانید: روانشناسی در کانادا ، مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

بورسیه رشته روانشناسی در خارج از کشور

بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور یا کمک‌هزینه‌های دانشجویی و فاند تحصیلی از راه‌های مختلف تأمین می‌شوند که می‌توانند از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه‌گذاران، مددکاران یا مؤسسات مالی در اختیار دانشجویان واجدالشرایط قرار گیرند.

دانشگاه‌های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، بورسیه‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های شخصی و تحصیلی را پوشش داده و گاهی بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند. لازم به ذکر است که درهرصورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجدالشرایط قرار گیرد.

برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی خارج از کشور عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌های تشویقی: بورسیه‌های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.
 • بورسیه‌های ورودی: بورسیه‌های ورودی به دانشجویان جدیدالورود تعلق می‌گیرد و معمولاً بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آن‌ها اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA : بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می‌پردازند.
 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA: بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.
 • بورسیه‌های کارآموزی: بورسیه‌های کارآموزی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت‌اند.

دانشجویان می‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی، وام‌هایی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در رشته‌ی روانشناسی، لازم است تا به سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده و از بورسیه‌های مربوط به رشته‌ی روانشناسی مطلع شوید.

همچنین سایت‌هایی طراحی‌شده‌اند که شما می‌توانید با ذکر نام دانشگاه و همچنین رشته‌ی تحصیلی موردنظر از بورسیه‌های رشته‌ی مربوطه مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های رشته‌ی روانشناسی به سایت‌های زیر مراجعه کنید.

دانشگاه‌ های برتر رشته روانشناسی در خارج از کشور

دانشگاهتوضیحات
دانشگاه استنفوردگروه روانشناسی دانشگاه استنفورد یکی از اولین دانشکده‌‌هایی بود که در این دانشگاه تأسیس شد. برنامه‌های آموزشی دانشگاه استنفورد در همه‌ی مقاطع تحصیلی ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه استنفورد به ۵ گروه تحقیقاتی تقسیم‌شده است.
این گروه‌ها عبارت‌اند از: علوم عاطفی، علوم اعصاب، روانشناسی روانشناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی.
یکی از ویژگی‌های دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه استنفورد این است که این گروه با دانشکده‌های دیگر نیز ازجمله زیست‌شناسی، حقوق، پزشکی و کسب‌وکار روابط نزدیکی دارد. تحقیقات بسیاری در زمینه‌های مختلفی در این دانشکده صورت می‌گیرد که عبارت‌اند از:

رفتارهای اعتیادآور

آسیب‌شناسی روانی
دانشگاه پرینستوندانشگاه پرینستون ارزش زیادی برای دانشکده‌ی روانشناسی خود قائل است بنابراین این بخش جوایز روانشناسی زیادی را ازجمله جایزه نوبل کسب کرده است.
تحصیلات تکمیلی در این دانشکده، بر علوم اعصاب سیستم‌های عصبی، علوم اعصاب شناختی، ادراک و شناخت، شخصیت و روانشناسی اجتماعی و روانشناسی فیزیولوژیک متمرکز است.
دانشگاه پنسیلوانیاگروه روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا، قدیمی‌ترین بخش این دانشگاه در آمریکای شمالی است. یکی از دوره‌هایی که در این دانشکده برای دانشجویان رشته‌ی روانشناسی برگزار می‌شود The Pursuit of Happiness است و هدف از آن، کشف جنبه‌های نظری، علمی و اجتماعی و چگونگی استفاده دانشجویان از این روش‌ها برای افزایش احساس شادی درونی است.
گروه‌های تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی به دو حوزه‌ی مغز، علوم شناختی و تصمیم‌گیری و نیز روانشناسی بالینی مثبت و اجتماعی تقسیم می‌شوند.
دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس (UCL)دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس بزرگ‌ترین بخش روانشناسی در بریتانیا است که بیش از ۱۲۰ کارمند دانشگاهی و حدود ۱۵۰۰ دانشجو دارد.
برنامه‌ی کارشناسی در این دانشگاه توسط انجمن روانشناسی بریتانیا اداره می‌شود و فارغ التحصیلان واجد شرایط می‌‌توانند پس از اتمام تحصیل خود در این انجمن مشغول به کار شوند. تنوع رشته‌های کارشناسی در این دانشگاه بسیار زیاد است و به آموزش حدود ۲۰ رشته‌ی مختلف از جمله روانشناسی تجاری، علوم اعصاب، تعامل انسان و کامپیوتر می‌پردازد.
دانشگاه شیکاگودوره‌های کارشناسی روانشناسی در دانشگاه شیکاگو ، فرصت‌های تحقیقات محور زیادی را در اختیار دانشجویان قرار داده به گونه‌ای که این دانشگاه را به یکی از دانشگاه‌های محبوب درزمینه‌ی روانشناسی تبدیل کرده است. در دانشکده‌ی روانشناسی شیکاگو به‌خصوص در مقطع کارشناسی برنامه‌‌هایی برای دانشجویان فراهم است که شامل برگزاری کارگاه‌ها، کلاس‌های درس، رویدادهای توسعه شغلی و رویدادهای مربوط به تحقیقات است.
دانشجویان همچنین می‌توانند در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی از بین ۴ حوزه تحقیقاتی یکی را انتخاب کنند و به ادامه تحصیل بپردازند. این حوزه‌ها عبارت‌اند از: روانشناسی روانشناختی، روانشناسی رشد، علوم اعصاب و روانشناسی اجتماعی
دانشگاه کالیفرنیا، برکلیاین دانشگاه، به‌طورجدی در پنج زمینه‌ی اصلی ازجمله علوم اعصاب رفتاری، علوم بالینی، علوم اعصاب روانشناختی، روانشناسی رشد و اجتماعی شخصیتی به تدریس در دروس روانشناسی می‌پردازد. این دانشگاه براساس گزارش Us News & World Report در رتبه ۱ روانشناسی قرارگرفته است.
دانشگاه ییلدانشگاه ییل یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان درزمینه‌ی روانشناسی است. دوره‌های این دانشکده شامل نظریه و تمرین آموزشی کودکی، آشنایی با علوم شناختی و جاذبه و روابط است.
دانشگاه هاروارددانشگاه هاروارد، به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا شناخته می‌شود که در سال ۱۶۳۶ تأسیس شد. دانشکده‌ی روانشناسی در این دانشگاه یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها به شمار می‌رود.
دانشجویان روانشناسی در مقطع کارشناسی می‌توانند سه مسیر را انتخاب کنند: مسیر عمومی، مسیر علوم شناختی و مسیر علوم شناختی و روانشناسی تکاملی. این دوره‌ها شامل موارد زیرند:

آشنایی با بیماران روانی (جنایتکار روانی)، نقش موسیقی در آموزش و سلامت روان مردم، آشنایی با اعتیاد

دانشگاه میشیگاندانشگاه میشیگان، قدیمی‌ترین دانشگاه میشیگان است که یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ و مهم به شمار می‌رود. این دانشگاه، سالانه حدود ۱.۵ میلیارد دلار صرف هزینه‌های تحقیقاتی خود می‌کند. دانشجویان در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد روانشناسی به تحصیل در حوزه‌های روانشناسی عصبی، روانشناسی و حقوق و نیز علوم اعصاب می‌پردازند.
دانشگاه فلوریدادانشگاه فلوریدا، یک دانشگاه تحقیقاتی است که در زمینه‌های مختلف روانشناسی مانند روانشناسی عمومی، تحلیل رفتار، علوم اعصاب رفتاری و شناختی آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان است. این دانشگاه امکان آموزش از راه دور به‌صورت آنلاین را نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا بتوانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند.
دانشگاه رایسدانشگاه رایس واقع در هیوستون، تگزاس، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است که اندازه کلاس‌ها نسبتاً کوچک‌اند. هرساله حدوداً ۷۱۰۰ دانشجو در این دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند و گروه روانشناسی دانشگاه رایس تأکید زیادی بر روی انجام عملیات تحقیقی دارد.
دانشجویان رشته‌ی روانشناسی در دوره کارشناسی ۱۲۰ واحد درسی را می‌گذرانند که ۴۷ واحد مستقیماً به خود رشته‌ی روانشناسی مربوط است. آنچه بیشتر در این واحدهای درسی اهمیت دارد، آشنایی با روانشناسی اجتماعی، آشنایی با روانشناسی روانشناختی، روش‌های پژوهش روانشناسی و نیز روش‌های آماری روانشناسی است.
دانشگاه براوندانشگاه براون، یکی از دانشگاه‌های بسیار سختگیر در پذیرش دانشجو است به‌گونه‌ای که تنها ۶.۶ درصد نرخ پذیرش دارد. بنابراین علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در این دانشگاه و به‌خصوص در رشته‌ی روانشناسی باید نمرات بالایی را در مقاطع قبلی خود کسب کرده باشند تا در این دانشگاه پذیرش شوند.
دانشجویان روانشناسی می‌توانند یکی از دو دوره‌ی BA و یا BS را انتخاب کنند. تنها تفاوت این دو دوره در این است که در BS دانشجویان ملزم هستند تا چهار دوره علمی به همراه یک تحقیق تجربی را بگذرانند.
همه‌ی دانشجویان رشته‌ی روانشناسی دروس را بامطالعه دروس مربوط به ذهن، مغز و رفتار شروع می‌کنند و سپس در مراحل پیشرفته‌تر به ادراک و شناخت، علوم اعصاب رفتاری و روانشناسی اجتماعی می‌پردازند.
دانشگاه ایندیا بلامینگتوناین دانشگاه هرساله نزدیک به ۴۴۰۰۰ دانشجو ثبت‌نام می‌کند. گروه روانشناسی این دانشگاه ۵۲ عضو هیئت‌علمی دارد. دانشگاه ایندیا بلامینگتون هرساله بیش از ۱۰ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت می‌کند.
آشنایی با علوم اعصاب، فرایندهای نفوذ اجتماعی و نیز اصلاح رفتار از اصلی‌ترین برنامه‌های این دانشکده به شمار می‌رود. گروه روانشناسی همچنین سه گواهی معتبر در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از گواهی علوم روانی بالینی، گواهی علوم اعصاب و نیز گواهی روانشناسی تجاری.

دانشگاه ویسکانسین، مدیسن

دانشگاه ویسکانسین، مدیسون قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه ایالت متحده‌ی آمریکا است که سالانه حدود ۴۴۰۰۰ دانشجو ثبت‌نام می‌کند. بیشتر این دانشجویان در مقاطع کارشناسی هستند. به گزارش News & World Report، برنامه‌های کارشناسی این دانشگاه در رتبه‌ی ۵۰ قرار دارد.
دانشجویان رشته‌ی روانشناسی در این دانشگاه به مطالعه‌ی مسائل انتقادی در آسیب‌شناسی روانی کودکان، هورمون‌ها، مغز و رفتار، شناخت سلامت در جامعه و نیز اثرات روانی اینترنت می‌پردازند.
دانشگاه تگزاس در آستینهزینه‌های تحقیقاتی دانشگاه تگزاس در شهر آستین درمجموع ۶۱۵ میلیون دلار در سال است. دوره‌های روانشناسی BA و یا  BS‌برای دانشجویانی که به حرفه‌ی بهداشت و سلامتی مانند نورو آناتومی، مشکلات رفتاری در کودکان و علوم اعصاب اهمیت می‌دهند در نظر گرفته‌شده است.
دانشگاه کارنگی ملوندانشگاه کارنگی ملون، برنامه‌ای جامع و کامل درزمینه‌ی روانشناسی برای مقطع کارشناسی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه که در پیتسبورگ واقع‌شده است، نزدیک به ۱۵۰ عضو هیئت‌علمی مستعد و مجرب در دانشکده‌ی روانشناسی دارد. بخش تحقیقاتی این دانشگاه شامل روانشناسی روانشناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی/ شخصیت/ سلامت است.
دانشگاه کالیفرنیای جنوبیدانشگاه کالیفرنیای جنوبی در مقطع کارشناسی پنج برنامه درزمینه‌ی روانشناسی ازجمله روانشناسی روانشناختی، روانشناسی تکاملی، روانشناسی بالینی، روانشناسی بیولوژیکی و روانشناسی اجتماعی دارد.
دانشگاه دوکدانشگاه دوک، دانشگاهی تحقیقات محور است که در دورهام، کارولینای جنوبی واقع‌شده است. بخش جامعه شناسی–روانشناسی این دانشگاه در مرکز پردیس دوک قرار دارد. اهمیت رشته‌ی روانشناسی در این دانشگاه چنان زیاد است که بسیاری از اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه به تحقیقات در سطح جهانی مشغول هستند.
دوره‌های آموزشی دانشگاه دوک بیشتر شامل پایگاه‌های زیستی رفتار، یادگیری و رفتار تطبیقی و نیز رفتارشناسی عصبی است.
دانشگاه کرنلدانشگاه کرنل، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در نیویورک است که در حوزه‌ی روانشناسی به دوره‌های زیر می‌پردازد:

روانشناسی محاسباتی، علوم رفتاری و مغزی، آمار و طراحی، پژوهش و نیز آزمایشگاه زیست روانشناسی.دانشگاه کرنل در سال جاری اولین کنفرانس سالانه‌ی کارشناسی روانشناسی خود را در کرنل برگزار کرد که این کنفرانس ازیک‌طرف فرصت تحقیقاتی مهمی را برای علاقه‌مندان فراهم کرد و از طرفی دیگر برای رزومه‌ی کاری شرکت‌کنندگان مفید واقع شد.

دانشگاه کالیفرنیا، اروایندانشگاه ارواین، هرساله حدود ۳۵۲۰۰ دانشجو ثبت‌نام می‌کند. دانشکده‌ی روانشناسی در این دانشگاه، شامل دو گروه است که علاقه‌مندان می‌توانند یکی از این دو را انتخاب کنند. یکی گروه علوم شناختی و دیگری علوم روانشناسی.
گروه اول شامل رویکردهای کمی و فنی بیشتری است درحالی‌که گروه دوم، مطالعه‌ی مبتنی بر مسائل تجربی بیشتری را دنبال می‌کند که این زمینه‌ها عبارت‌اند از: روانشناسی و حقوق، روانشناسی محیط‌زیست، آسیب‌شناسی روانی و اختلالات رفتاری.

یکی از الزامات در نظر گرفته‌شده برای دانشجویان در گروه علوم روانشناسی، گذراندن یک دوره‌ی روانشناسی تجربی است که نیازمند انجام تحقیقات روانشناسی به‌صورت تجربی است.

دانشگاه تافس / تافتزاین دانشگاه خصوصی در ایالت ماساچوست واقع‌شده است. برنامه‌های روانشناسی در میان محبوب‌ترین رشته‌های این دانشگاه قرار دارد. دوره‌هایی که این دانشگاه درزمینه‌ی روان‌شناسی ارائه می‌دهد عبارت است از: تأثیر داروی‌های روانی در کودکان، آمار علوم رفتاری، روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، علوم شناختی و مغز و همچنین روانشناسی مهندسی.
دانشگاه چاپل هیل در کارولینای شمالیاین دانشگاه، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی این کشور به شمار می‌رود و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های روانشناسی را ازجمله علوم اعصاب بالینی، علوم شناختی، علوم روانشناسی رشد، علوم روانشناسی اجتماعی و علوم روانشناسی رفتاری برای دانشجویان خود در نظر گرفته است.
این دانشگاه، راه‌های زیادی را برای افزایش تجربه‌ی دانشجویان در نظر دارد. به‌عنوان‌مثال، علاقه‌مندان می‌توانند به انجمن گروه علوم اعصاب کارولینا یا انجمن روانشناسی در مقطع کارشناسی بپیوندند.

اپلای رشته‌ روانشناسی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

الزامات دقیق پذیرش در مقاطع مختلف و همچنین در دانشگاه‌ها متفاوت است. بنابراین، آنچه اهمیت دارد این است که متقاضی از قبل این موارد را از سایت دانشگاه چک کند. اکثر دانشگاه‌ها برای رشته‌ی روانشناسی درخواست نمرات بالا در دروس را ندارند. بااین‌حال، برخی دانشگاه‌ها می‌خواهند که نمرات بالایی در دروس زیست‌شناسی، ریاضی، روانشناسی، جامعه‌شناسی، انگلیسی و تاریخ داشته باشید تا دریابند که چقدر با موضوعات علمی و یا ریاضی آشنایی دارید.

نکته‌ی قابل‌توجه این است که بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش، شرط معدل گذاشته‌اند. اما این به معنای رد شدن پذیرش شما با داشتن معدل نسبتاً پایین نیست. شرط معدل، برای رشته‌هایی با تقاضای بالا بیشتر است و می‌توان گفت رشته‌ی روانشناسی به‌جز شرط معدل شرایط دیگری دارد که می‌توانید با توجه به این شرایط، در دانشگاه قبول شوید. مانند داشتن رزومه‌ی کاری قوی و یا کسب نمره‌ی بالا در آزمون GRE.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته روانشناسی در خارج از کشور

مدرکتوضیحات
آزمون GREدر مرحله‌ی اول، متقاضیان رشته‌ی روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد باید در آزمون GRE (آزمون ورودی دوره‌ی فوق‌لیسانس) شرکت کنند. این آزمون، استعداد متقاضیان را در رشته‌ی موردنظرشان ارزیابی می‌کند. آزمون تخصصی GRE، مهارت و دانش افراد را در موضوعات مختلفی مانند روانشناسی بررسی کرده و صلاحیت افراد برای پذیرش در دانشگاه را با توجه به نمره‌ی این آزمون، می‌سنجد.
منابع امتحانی این آزمون، بیشتر از دروس کارشناسی است اما جای نگرانی نیست چراکه بسیاری از دانشگاه‌ها آزمون GRE که از اصلی‌ترین مدارک برای اپلای رشته‌ی روانشناسی است را حذف کرده است. اصطلاحاً به این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های GRE WAIVER گفته می‌شود. این دانشگاه‌ها، مدارک دیگری را جایگزین این آزمون کرده‌اند. بنابراین بهتر است قبل از اپلای برای رشته‌ی روانشناسی، از قبل این مورد را از سایت دانشگاه موردنظر خود چک کنید.
کپی از نمرات آخرین مدرک تحصیلییکی از مهم‌ترین ملاک‌های ارزیابی یک دانشگاه برای پذیرش شما، بررسی ریزنمراتتان در آخرین مدرک تحصیلی است. به همین علت، اگر متقاضی مقطع کارشناسی هستید، از آخرین نمرات و دیپلم دبیرستان خود یک کپی به همراه دیگر مدارک ارسال کنید و اگر متقاضی تحصیلات تکمیلی هستید، نمرات مقطع کارشناسی از دانشگاهی که فارغ‌التحصیل شده‌اید را بفرستید.
رزومهداشتن هر تجربه کاری درزمینه‌ی روانشناسی، پذیرش شما در دانشگاه موردنظرتان را آسان‌تر می‌کند. به همین دلیل، این‌یک فرصت طلایی است برای متقاضیانی که در آزمون GRE عملکرد ضعیفی داشته‌اند تا بتوانند توانایی‌های خود را به‌گونه‌ای دیگر اثبات کنند. بنابراین، داشتن یک رزومه‌ی کاری قوی، می‌تواند آزمون GRE را نادیده بگیرد.
کسانی که تجربه‌ی کاری ندارند نیز می‌توانند با انجام کارهای داوطلبانه اجتماعی در حوزه‌ی روانشناسی در تابستان و قبل از شروع ترم جدید، رزومه‌ی مناسبی برای خود تهیه کنند.
مقالاتبسیاری از افراد، از اهمیت داشتن مقاله آگاه نیستند و در مدارک ارسالی خود به دانشگاه، مقاله ارسال نمی‌کنند. درحالی‌که داشتن مقاله به شما کمک می‌کند تا در رشته‌ی روانشناسی دانشگاه موردنظرتان قبول شوید. بنابراین  حتی اگر ارسال مقاله اختیاری باشد، حتماً حداقل یک مقاله ارسال کنید.  
توصیه‌نامهدانشگاه‌ها، برای پذیرش رشته‌ی روانشناسی، معمولاً ۲ تا ۴ توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه می‌خواهند. بنابراین بهتر است این توصیه‌نامه جدی گرفته شود و از اساتیدی که کاملاً از شما شناخت دارند بخواهید که برایتان توصیه‌نامه بنویسند.
مدرک زبان انگلیسیاز دیگر مدارک مهم شما برای اپلای، داشتن مدرک انگلیسی مانند تافل است و حداقل نمره‌ی موردنیاز برای هر دانشگاه متفاوت است.
پیشینه و سوءسابقهازآنجایی‌که رشته‌ی روانشناسی با سلامت روان مردم ارتباط مستقیمی دارد،  به همین علت، اکثر دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند که سوابق کیفری و دادگاه، مجوزهای دولتی و یا هرگونه اطلاعاتی از این قبیل را در اختیار دانشگاه قرار دهید.
حتی ممکن است در برخی موارد از شما انگشت‌نگاری شود تا سوابق کیفری شما بررسی گردد. در صورت داشتن سوءپیشینه، به‌احتمال‌زیاد در برخی از رشته‌ها ازجمله روانشناسی نمی‌توانید تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهید.

بازار کار رشته روانشناسی در خارج از کشور

بازارِ کار رشته‌ی روانشناسی، همواره دغدغه‌ی مهمی برای دانشجویان این رشته به شمار می‌رود. روانشناسی نیز مانند رشته‌های دیگر، نیازمند تجربه‌ی کاری افراد است. بنابراین، بدون در نظر گرفتن اینکه در چه دانشگاهی و در چه کشوری به ادامه‌ی تحصیل در روانشناسی پرداخته‌اید، برای داشتن یک شغل مناسب، ملاک‌های زیادی ازجمله سطح تحصیلات دانشگاهی شما، حوزه تخصصی‌تان، تجربه‌ی کاری و سابقه‌ی درخشان در درمان بیماران یا تدریس در دانشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. روانشناسان، بر این باور هستند که آنچه باعث پیشرفت آن‌ها می‌شود، تنها تجربه‌‌ای است که به‌مرورزمان به دست می‌آورند.

به گفته‌ی آن‌ها، تنها با خواندن دروس روانشناسی به‌صورت تئوری، نمی‌توانند به جامعه کمک کنند و باید باگذشت زمان و درمان بیماران جدید و نیز آشنایی با مسائل و علوم روانشناسی جدید، آنچه جامعه به آن نیازمند است را بیاموزند. برخی از افرادی که درزمینه‌ی روانشناسی کار می‌کنند، حدود ۳۰٬۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند، درحالی‌که برخی دیگر حقوق شش‌رقمی کسب می‌کنند. روانشناسانی که در مدارس یا مکان‌های دولتی کار می‌کنند معمولاً در ساعات عادی و روزهای کاری برنامه‌های تمام‌وقت دارند.

روانشناسانی که در بیمارستان‌ها یا در دیگر مراکز بهداشتی کار می‌کنند، ممکن است شیفت شب و آخر هفته داشته باشند. روانشناسان خصوصی به‌طورمعمول این حق رادارند که ساعت‌های کاری خود را تعیین کنند. بر اساس گزارش اداره آمار کار، در قسمت بعد به میانگین حقوق سالانه روانشناسان در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: بازار کار روانشناسی در کانادا

میانگین درآمد روانشناسان در خارج از کشور

تنوع فوق‌العاده‌ای در میان حرفه‌های روانشناسی وجود دارد و حقوق و درآمد سالانه به همان اندازه متنوع است. میزان درآمد بستگی به عوامل مختلفی ازجمله موقعیت جغرافیایی، بخش اشتغال، پیشینه آموزشی و تجربه‌ی کاری دارد.

جدول میانگین حقوق سالانه روانشناسان در کشورهای مختلف

نام کشور درآمد سالانه درآمد ماهانه
میانگین درآمد روانشناسان در کشور موناکو۱۸۶۰۸۰ دلار۱۵۵۰۷ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور لیختن‌اشتاین۱۱۶۴۳۰دلار۹۷۰۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور برمودا۱۰۶۱۴۰ دلار۸۸۴۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور سوئیس۸۵۵۰۰ دلار۷۱۲۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور نروژ۸۲۵۰۰ دلار۶۸۷۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ماکو۷۸۶۴۰ دلار۶۵۵۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور لوکزامبورگ۷۳۹۱۰ دلار۶۱۵۹ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ایسلند۷۲۸۵۰ دلار۶۰۷۱ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ایالات‌متحده ۶۵۷۶۰ دلار۵۴۸۰ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور دانمارک۶۳۲۴۰ دلار۵۲۷۰ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ایرلند۶۲۲۱۰ دلار۵۱۸۴ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور سنگاپور۵۹۵۹۰ دلار۴۹۶۶ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور سوئد۵۵۸۴۰ دلار۴۶۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور استرالیا۵۴۹۱۰ دلار۴۵۷۶ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور هلند۵۳۲۰۰ دلار۴۴۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور اتریش۵۱۳۰۰ دلار۴۲۷۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور هنگ‌کنگ۵۰۸۴۰ دلار۴۲۳۷ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور فنلاند۴۹۵۸۰ دلار۴۱۳۲ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور آلمان۴۸۵۲۰ دلار۴۰۴۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور بلژیک۴۷۳۵۰ دلار۳۹۴۶ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور کانادا۴۶۳۷۰ دلار۳۸۶۴ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور امارات متحده عربی۴۳۴۷۰ دلار۳۶۲۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور نیوزیلند۴۲۶۷۰ دلار۳۵۵۶ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور فرانسه            ۴۲۴۰۰ دلار۳۵۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور بریتانیا۴۲۳۷۰ دلار۳۵۳۱ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ژاپن۴۱۶۹۰ دلار۳۴۷۴ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ایتالیا۳۴۶۹۰ دلار۲۸۷۲ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور کره جنوبی۳۳۷۲۰ دلار۲۸۱۰ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور اسپانیا۳۰۳۹۰ دلار۲۵۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور پرتغال۲۳۰۸۰ دلار۱۹۲۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور یونان۲۰۳۲۰ دلار۱۶۹۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور مجارستان۱۶۱۴۰ دلار۱۳۴۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور لهستان۱۵۲۰۰ دلار۱۲۶۷ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور شیلی۱۵۰۱۰ دلار۱۲۵۱ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور کرواسی۱۴۹۱۰ دلار۱۲۴۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ونزوئلا۱۳۰۸۰ دلار۱۰۹۰ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور رومانی۱۲۶۳۰ دلار۱۰۵۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور کاستاریکا۱۱۷۰۰ دلار۹۷۵ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور روسیه۱۱۲۶۰ دلار۹۳۸ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور مالزی۱۱۲۰۰ دلار۹۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور آرژانتین۱۱۲۰۰ دلار۹۳۳ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور چین۱۰۴۱۰ دلار۸۶۸ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور ترکیه۹۶۱۰ دلار۸۰۱ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور مکزیک۹۴۳۰ دلار۷۸۶ دلار
میانگین درآمد روانشناسان در کشور بلغارستان۹۴۱۰دلار۷۸۴ دلار

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اپلای رشته‌ی روانشناسی در کشور کانادا به صفحه رشته روانشناسی در کانادا مراجعه فرمایید.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای اپلای روانشناسی چیست؟

برای پذیرش در مقاطع تحصیلی بالاتر نیاز به مدرک پایان تحصیلات در مقطع قبلی است. علاوه بر آن باید مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه نیز آماده شود. همچنین، ترجمه ریز نمرات نیز از مدارک مهم به شمار می‌رود.
برای مقطع تحصیلات تکمیلی نیاز به مدارک دیگری نیز هست که شامل رزومه، توصیه نامه دانشگاهی، آزمون GRE یا GMAT و در صورت وجود مقالات علمی است.
از دیگر مدارک مهم نیز باید به مدارک هویتی مانند گذرنامه معتبر اشاره کرد.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای روانشناسی چیست؟

مدارک زبان مورد تایید بین المللی شامل تافل، آیلتس و حتی آزمون دولینگو است. در واقع، برای اطلاع دقیق‌تر بهتر است شرایط مورد نظر را در دانشگاه بررسی کنید.
در مقاطع تحصیلی مختلف حداقل نمرات، متفاوت هستند و در کنار آزمون‌های تافل و آیلتس می‌توان با مدارکی مانند PTE، آزمون MELAB یا کمبریج نیز پذیرش تحصیلی دریافت کرد.

شهریه تحصیلی در رشته روانشناسی در خارج از کشور چقدر برآورد شده است؟

این شهریه در کشورهای مختلف و براساس مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. البته، دانشگاه و قوانین آن نیز در شهریه تاثیر دارد.
برای نمونه، در کشور کانادا شهریه مقطع کارشناسی در کل دوره بین 100 تا 200 هزار دلار کانادا برآورد شده است. این شهریه در کشور استرالیا بین 15 هزار دلار تا 30 هزار دلار در سال است. شهریه در مقطع کارشناسی کشور آمریکا بین 35 تا 55 هزار دلار در سال است.

درآمد شغلی پس از پایان تحصیلات در رشته روانشناسی چقدر است؟

خوشبختانه، حوزه کاری روانشناسی وسیع است و موقعیت‌های شغلی آن در بخش‌های آموزشی، بیمارستانی و حتی کلینیک‌های خصوصی وجود دارد. درآمد این رشته نیز دارای بازه وسیعی است و در کشور کانادا این میزان به صورت حداقلی حدود 45 هزار دلار برآورد شده است. البته، این میزان در صورت سابقه شغلی بیشتر تا 120 هزار دلار نیز خواهد رسید.
در کشور آمریکا درآمد یک متخصص روانشناس با سابقه شغلی یک تا دو سال حدود 65 هزار دلار است. این میزان در کشوری مانند استرالیا با داشتن یک تا چهار سال سابقه کاری حدود 80 هزار دلار برآورد شده است.

آیا امکان کار پس از پایان تحصیلات در خارج از کشور وجود دارد؟

از جمله کشورهای مهمی که قوانین ویزای کاری مناسبی دارند، می‌توان کشور کانادا را نام برد. البته، در کشورهای دیگری مانند آمریکا، استرالیا، آلمان و انگلستان نیز قوانین در مورد دریافت ویزای شغلی وجود دارد.
نکته مهم این است که داشتن مدرک معتبر و مهارت‌های شغلی می‌تواند در یافتن موقعیت شغلی مورد نظر و دریافت ویزا کاری اهمیت زیادی داشته باشد.

برترین دانشگاه های جهان برای اپلای روانشناسی کدام‌ها هستند؟

در رشته روانشناسی دانشگاه‌های مطرح و معروفی در سطح جهان وجود دارند.
از جمله مهم‌ترین این مراکز علمی باید به استنفورد آمریکا، پرینستون، کالیفرنیا لس آنجلس، کالیفرنیا برکلی، مک گیل کانادا، مک مستر کانادا، تورنتو کانادا و دانشگاه ملبورن استرالیا اشاره کرد.

گرایش‌های تحصیلی در رشته روانشناسی در خارج از کشور کدام‌ها هستند؟

رشته روانشناسی دارای بیشترین تعدد گرایش‌ها است و شما براساس علائق و حوزه شغلی مورد نظر می‌توانید در یکی از آن‌ها تحصیل کنید.
معروف‌ترین این گرایش‌ها شامل آسیب شناسی روانی، روانشناسی زیست شناختی، روانشناسی بالینی، روانشناسی تطبیقی، روانشناسی پزشکی قانونی، روانشناسی شخصیت و روانشناسی مشاوره هستند.

آیا برای اپلای روانشناسی می‌توان بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟

این رشته دارای تعداد زیادی از بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی است. برای نمونه، بعضی از بورسیه‌ها در زمان پذیرش و همزمان با آن اعطا می‌شوند. همچنین، بورسیه‌های خارجی دانشگاه که از طرف موسسه‌های مختلف ارائه شده‌اند نیز در کشورها وجود دارند. دیگر بورسیه‌ها شامل جوایز علمی می‌شوند که براساس سوابق علمی داوطلب و برای یک بار به وی داده می‌شود.

بازار کار رشته روانشناسی در خارج از کشور چگونه است؟

خوشبختانه، رشته روانشناسی دارای گرایش‌های بسیار زیادی است که بر همین اساس، می‌توان موقعیت‌های شغلی مختلفی نیز برای آن در خارج از کشور یافت. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های دولتی، خصوصی، بیمارستانی و حتی آموزشی مشغول به فعالیت شوند.

آیا تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور سخت است؟

ادامه تحصیل در رشته روانشناسی وابستگی زیادی به علاقه به این رشته دارد. افرادی که این رشته تحصیلی را انتخاب خواهند کرد ممکن است با چالش‌های مختلفی در حین تحصیل یا کار روبرو شوند. البته، این چالش‌ها در اکثر رشته‌های تحصیلی وجود دارد. به همین دلیل بهترین کار برای ادامه تحصیل و اپلای اطلاع از شرایط تحصیلی و کاری این رشته در خارج از کشور است.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات