تحصیل فرزندان در کانادا

تحصیل فرزندان در کانادا

تحصیل فرزندان در کانادا

امروزه بسیاری از ایرانی‌ها به صورت خانوادگی به کانادا مهاجرت می‌کنند. اکثر خانواده‌ها دارای فرزند هستند و نسبت به تحصیل فرزند خود در کانادا با سوالاتی مواجه می‌شوند. از جمله این که آیا فرزند ما حق تحصیل در مدارس کانادا را دارد و این که هزینه تحصیل فرزندشان تقریبا چه قدر است و بسیاری سوالات دیگر که در رابطه با آینده تحصیلی فرزندشان در کانادا به وجود می‌آید. در این مقاله قصد داریم ابعاد مختلف تحصیل در مدارس کانادا را برای شما تشریح کنیم و به تمام سوالاتتان در این زمینه پاسخ دهیم.

امکان تحصیل در مدارس کانادا

کانادا یک کشور مهاجرپذیر است که در آن به گرمی با مهاجرین برخورد می‌شود. در این کشور، فرزندان مهاجرین از حق تحصیل در مدارس برخوردار هستند. شما می‌توانید با داشتن مدارک مورد نیاز، به مدرسه‌ نزدیک به محل سکونتتان مراجعه کنید و مانند سایر خانواده‌ها فرزند خود را برای شروع یک آینده تحصیلی روشن به مدارس کانادا بفرستید. همچنین تحصیل در مدارس کانادا زمینه را برای ورود به دانشگاه‌های برتر در این کشور فراهم می‌کند.

 • شهریه مدارس دولتی: ۱۴ هزار دلار
 • شهریه مدارس شبانه روزی: ۳۴ هزار دلار
 • زبان تحصیل: انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک زبان مورد نیاز: نیاز ندارد
 • امکان اخذ ویزای همراه:‌ ویزای توریستی ۵ ساله والدین
 • اقامت پس از تحصیل: خیر
تحصیل فرزندان در کانادا
 • مزایای کانادا برای تحصیل فرزندان
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل

ایستگاه تجربه تراست!

 • هزینه تحصیل در مدارس کانادا بسیار متفاوت است؛ قبل از انتخاب مدرسه درباره امکانات و هزینه های آن به صورت دقیق تحقیق کنید.
 • درصورت انتخاب روش Home Stay، از وکیل خود بخواهید که خانواده را به شما معرفی کند و حتما از همان ابتدا از حق و حقوق خود آگاهی کامل کسب کنید.
 • بهتر است دانش آموز در سطح نسبتا خوبی از زبان قرار داشته باشد؛ زیرا معمولا پذیرش در دبیرستان ها تا سطح مشخصی بدون مدرک زبان امکان پذیر است.
 • برای تعیین سطح زبان دانش آموز ابتدا آزمونی از او می گیرند، سپس کلاس های مدرسه متناسب با آن سطح ارائه می شوند. دانش آموزان یک کلاس در یک سطح قرار دارند.
 • برای تقویت زبان فرزند خود قبل از مهاجرت، می‌توانید او را به خواندن کتاب یا دیدن فیلم به زبان انگلیسی تشویق کنید.
 • حتما درباره رتبه بندی، تعداد دانش آموزان موفق و مسائل و مشکلات مدرسه موردنظرتان در اینترنت با وزارت استانی که در آن قرار دارد سرچ کنید.
 • در کانادا حجم اطلاعات آموزشی کمتر است؛ در نتیجه زمان اختصاص یافته برای فهم عمیق و کاربردی دروس بیشتر است.
 • به دلیل مهاجرپذیر بودن کانادا، فرزند شما در مدارس به راحتی می تواند دوست پیدا کند و با فرهنگ های مختلف آشنا شود.
 • از واحدهای درسی مقطع دبیرستان در کانادا، کارهای داوطلبانه است که به دانش آموز کمک می کند وارد اجتماع شود، کار کردن را یاد بگیرد و خود را برای شغل موردعلاقه‌اش آماده کند.
 • هر ساله در مقطع دبیرستان باید 8 درس انتخاب شود؛ 4 درس عمومی و 4 درس هم مطابق با علایق شخصی و رشته مورد علاقه دانش آموز.
 • اگر دانش آموزی نتوانست مسیر تحصیلی و شغلی موردعلاقه خود را تا زمان مشخص تعیین کند، می تواند یک سال بیشتر در دبیرستان بماند.
 • اگر دانش آموزی رشته ای را انتخاب کرد و بعد پشیمان شد، می تواند دوباره دروس رشته موردعلاقه اش را بخواند و سال بعد به دانشگاه برود.
 • اگر دانش آموزی بخواهد مستقیما پس از دبیرستان وارد بازار کار شود، باید پس از دبیرستان، به دو سال تحصیل در کالج و گذاراندن دروس رشته موردنظر خود بپردازد، سپس وارد بازار کار شود.
 • تحصیل در کانادا برای دانش آموز فواید زیادی دارد؛ اما لزوما در دریافت اقامت دائم برای والدین کمکی نمی کند.
 • مدارسی که دانش آموزان بین المللی بیشتری در آنها تحصیل می کنند، انتخاب بهتری برای تحصیل فرزندان شما هستند.
 • انجام پروژه های مختلف گروهی در مدارس کانادا، معاشرت و برقراری ارتباط با افراد مختلف را به دانش آموزان آموزش می دهد.
 • تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانش آموزی، برای کسانی که ویزای توریستی کانادا دارند، از داخل کانادا امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا فقط برای شهروندان و مهاجرینی که اقامت دائم کانادا را به دست آورده‌اند رایگان است. اگر شما جزء این دو دسته نیستید باید بابت تحصیل در مدرسه شهریه بپردازید. مبلغ شهریه‌ای که بابت تحصیل در مدرسه کانادا از مهاجرین دریافت می‌شود در ایالات مختلف متفاوت است اما میانگین آن در ایالات کانادا 18 هزار دلار است. همچنین هزینه تحصیل در مدارس کانادا با مقطع تحصیلی فرزند شما در ارتباط است. بابت هزینه تحصیل در مدارس کانادا نگران نباشید چون شهریه کل دوره به صورت یکجا از شما دریافت نمی‌شود و معمولا شهریه هر سال تحصیلی را باید در همان سال پرداخت کنید.

کیفیت تحصیل در مدارس کانادا

مدارس کانادا از لحاظ کیفیت و سطح استانداردهای آموزشی جزء بهترین‌ها در دنیا هستند. در مدارس کانادا با حضور معلمین کارآزموده و سیستم آموزشی عالی جای هیچ نگرانی بابت کیفیت تحصیل و یادگیری وجود ندارد. اکثر مدارس کانادا مجهز به آزمایشگاه‌های ایمن و با کیفیت هستند که با وجود آن‌ها، فرزندتان می‌تواند دورس عملی و تجربی را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرید. در مدارس کانادا، دانش‌آموزان می‌توانند استعداد خود را در حوزه‌های مختلف تحصیلی کشف کنند و بهترین انتخاب را برای ادامه تحصیل در دانشگاه داشته باشند. در مدارس کانادا با به کارگیری شیوه‌های آموزشی نوین فرزند شما به درس خواندن علاقه‌مند می‌شود و شما مجبور نیستید که او را برای رفتن به مدرسه و یادگیری دروس متقاعد کنید. یکی از ویژگی‌های برجسته سیستم آموزشی مدارس در کانادا این است که دانش‌آموزان، مخصوصا در مقاطع تحصیلی پایین‌تر در مدرسه خسته نمی‌شوند. فرزند شما می‌تواند در کنار آموزش استاندارد، بازی‌های متناسب با سن خود را در مدرسه انجام بدهد.

به طور کلی مهاجرت به کانادا و ثبت نام فرزندتان در مدارس این کشور شاید بهترین هدیه‌ و عاقلانه‌ترین گامی باشد که برای ساختن آینده او برمی‌دارید. در مدارس کانادا همه چیز برای رشد و پرورش دانش‌آموزان فراهم است پس فرصت را از دست ندهید و هر چه سریع‌تر فرزند خود را در یکی از مدارس این کشور ثبت نام کنید.

انواع مدارس در کانادا

مدارس در کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اکثر دانش‌آموزان، در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند. وجود مدارس خصوصی  در کانادا به معنای پایین‌تر بودن سطح اموزش در مدارس دولتی نیست بلکه مزیت مدارس خصوصی در تعداد کم‌تر دانش‌آموزان حاضر در کلاس است. اکثر مهاجرین نیز فرزند خود را در مدارس دولتی ثبت نام می‌کنند. در تمام شهرهای کانادا هر دو نوع مدرسه وجود دارد و شما حق انتخاب دارید. لازم به ذکر است که شهریه مدارس خصوصی کمی بیشتر از مبلغی است که در مدارس دولتی از شما دریافت می‌شود. اگر فکر می‌کنید که فرزندتان در یادگیری مطالب به زبان انگلیسی دچار مشکل می‌شود می‌توانید او را در مدارس خصوصی ثبت نام کنید. بدین ترتیب معلم برای آموزش دروس به زبان انگلیسی برای دانش‌آموزی که نیاز به آموزش بیشتری داشته باشد وقت کافی اختصاص می‌دهد.

لازم به ذکر است که مدارس شبانه‌روزی در کانادا زیر مجموعه مدارس خصوصی هستند. در مدارس شبانه‌روزی، دانش‌آموز در خوابگاه اختصاصی مدرسه اقامت دارد. شهریه تحصیل در این مدارس، تقریبا بین 30 هزار تا 60 هزار دلار است.

مدارس دولتی در کانادا از بودجه ایالتی که دولت فدرال در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد استفاده می‌کنند. البته مالیات‌های محلی و استانی نیز در بخشی از بودجه مدارس را تامین می‌کنند. جالب است بدانید که مدارس دولتی کانادا در هر منطقه از شهر توسط یک هیات آموزش اداره می‌شوند. این هیات بر مسائل مختلف مدارس مانند تجهیزات آموزشی، استخدام معلمین و پروژه‌های مختلف نظارت دارند.

تحصیل در مدارس کانادا به زبان انگلیسی و فرانسه

در تمام ایالات کانادا، آموزش در مدارس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و تنها در ایالت کبک است که دانش‌آموزان به زبان فرانسه آموزش می‌بینند. البته در کبک نیز مدارس انگلیسی زبان در حال فعالیت هستند اما با شرایطی که به آن می‌پردازیم دانش‌آموزان مجاز به ثبت نام در مدارس انگلیسی زبان ایالت کبک هستند:

  1 – دانش‌آموزانی که پدر یا مادر آن‌ها شهروند کانادا باشد و بخش عمده‌ای از پایه‌های تحصیلی خود در مقاطع ابتدایی و دوره متوسطه را در مدارس انگلیسی زبان سپری کرده باشد.

2- خود دانش‌آموز تمام یا بخش عمده‌ای از پایه تحصیلی در مقطع دبستان و دوره متوسطه را در مدارس انگلیسی زبان پشت سر گذاشته باشد

آغاز سال تحصیلی مدارس در کانادا

سال تحصیلی مدارس در کانادا از سپتامبر شروع می‌شود و در ماه جون به پایان می‌رسد. البته شما باید زودتر از ماه سپتامبر برای ثبت نام فرزندتان اقدام کنید. مدارس کانادا در دو ماه ژانویه و سپتامبر پذیرش دارند. شما برای ثبت نام در مدارس کانادا باید 4 ماه قبل از آغاز سال تحصیلی اقدام کنید.

دروس در مدارس کانادا

 دروسی که در مدارس کانادا باید آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید به دو دسته اجباری و اختیاری تقسیم می‌شوند. دروس اجباری عبارتند از: زبان، ریاضی، علوم، هنر و کامپیوتر است. دروس اختیاری به آن دسته از آموزش‌هایی گفته می‌شود که با هدف ایجاد مهارت در مدارس ارائه می‌شوند. دانش‌آموزان با پشت سر گذاشتن دروس اختیاری، مهارت لازم برای ورود به بازار کار را پیدا می‌کنند. این دسته از دروس عبارتند از: بیزینس، برنامه‌نویسی کامپیوتر، نساجی، مکانیک خودرو، تاریخ و جغرافیا.

سطح تحصیلات معلمین در مدارس کانادا

سطح تحصیلات معلمین در مدارس کانادا

ضوابط مربوط به استخدام معلمین در ایالات مختلف کانادا متفاوت است اما معمولا معلمین در مقطع ابتدایی با مدرک لیسانس استخدام می‌شوند و در مقطع دبیرستان نیز اکثر آموزگاران با مدرک لیسانس و به ندرت با مدرک فوق لیسانس جذب می‌شوند. برخی از معلم‌ها نیز علاوه بر مدرک باید مهارت خاصی هم داشته باشند تا بتوانند ان را با آموزش آکادمیک تلفیق کرده و بهترین آموزش را به دانش‌آموزان ارائه کنند.

روش  home stay برای تحصیل در مدارس کانادا

در این روش شما می‌توانید فرزند خود را به یک خانواده کانادایی بسپارید تا در یک اتاق مستقل در منزل آن‌ها اقامت داشته باشد. البته فقط خانواده‌هایی که مجوز از دولت کانادا دریافت کرده باشند می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در این روش تحصیلی، وعده‌های غذایی فرزند شما توسط خانواده‌ای که همراه با آن‌ها زندگی می‌کند تامین خواهد شد. در روش home stay، ماهانه 900 دلار باید بپردازید. معمولا این روش توسط خانواده‌هایی انتخاب می‌شود که نمی‌توانند در مدت زمان تحصیل فرزندشان در کانادا او را همراهی کنند.

مدرسه مناسب برای تحصیل مهاجرین

مدرسه مناسب برای تحصیل مهاجرین

پیشنهاد می‌شود که در زمان جست و جوی مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندتان مدرسه‌ای را انتخاب کنید که در آن مهاجرین اکثریت دانش‌آموزان مدرسه را تشکیل می‌دهند. در چنین محیطی در کنار دریافت آموزش با کیفیت، فرزند شما از لحاظ روحی نیز در شرایط مساعدی قرار می‌گیرد.

همچنین توصیه می‌شود که نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت را برای فرزند خود انتخاب کنید مخصوصا در سال‌های اول ورود به کانادا که ممکن است فرزندتان هنوز به تسلط کافی بر زبان انگلیسی نرسیده باشد. همچنین  طی نمودن مسافت طولانی بین مدرسه و منزل، فرزند شما خسته می‌کند. البته در عمل نیز مدارس از ثبت نام دانش‌آموزانی که محل سکونت آن‌ها در خارج از منطقه‌ای است که مدرسه در آن قرار گرفته خودداری می‌کنند. جالب است بدانید که گران‌ترین مناطق هر شهر در کانادا، نواحی هستند که مدارس دولتی با کیفیت در آن‌ها مستقر شده‌اند. در واقع کیفیت مدارس دولتی بر قیمت مسکن در منطقه تاثیرگذار است.

مقاطع تحصیلی در کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا از 6 تا 18 سالگی به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان از 6 سالگی وارد مقطع دبستان می‌شوند. آن‌ها تا 12 سالگی در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند و بعد از آن وارد مقطع دبیرستان می‌شوند. سال‌های اخر دبیرستان تا 18 سالگی طول می‌کشد. البته دانش‌آموز می‌تواند در سن 16 سالگی به تحصیل خود در مدرسه خاتمه بدهد اما معمولا دانش‌آموزان دست به چنین انتخابی نمی‌زنند. دانش‌آموزان در مقطع دبستان، تمام دروس خود را با یک معلم می‌آموزند اما در سال‌های تحصیلی بالاتر، برای هر درس یک معلم جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

در هر ایالت ممکن است اندکی تفاوت در مقاطع تحصیلی از سوی مسوولین ایالتی اعمال شود. لازم به ذکر است که در کانادا دانش‌آموزان قبل از ورود به مدرسه باید در مرحله پیش‌دبستانی حضور داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس کانادا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس کانادا

برای کسب اطلاعات در مورد مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مدرسه کانادا باید به دفتر مرکزی منطقه‌ای که مدرسه در آن قرار گرفته است مراجعه کنید. البته با مراجعه به سایت دفاتر مذکور نیز می‌توانید مدارک مورد نیاز را  آماده کنید.

شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان

بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور از طریق ثبت نام فرزند خود در یکی از مدارس کانادا اقدام می‌کنند. برای دست یافتن به این هدف باید شرایطی داشته باشید و مدارکی را آماده نمایید:

 • اثبات برخورداری از توانایی مالی: سفارت کانادا از شما انتظار دارد که اگر فرزند خود را برای تحصیل به مدارس این کشور می‌فرستید توانایی مالی کافی به منظور پرداخت شهریه و هزینه زندگی در این کشور را داشته باشید. در زمان مصاحبه، کارمند سفارت در مورد این که چه کسی قرار است هزینه‌های دانش‌آموز را تامین نماید سوال می‌پرسد. در این زمان شما باید پرینت حساب بانکی خود را به همراه داشته باشید. بهتر است که شهریه مربوط به سال اول و هزینه‌ زندگی در کانادا بابت سال اول اقامت از 4 تا 6 ماه قبل در حساب بانکی موجود باشد. در صورت عدم پرداخت شهریه، ویزای تحصیلی لغو خواهد شد.
 • سن متقاضی: در صورتی می‌توانید برای دریافت ویزای همراه، جهت اقامت در کانادا اقدام کنید که سن فرزند شما برای ورود به مدارس این کشور مجاز باشد. اگر سن متقاضی تحصیل در مدارس کانادا بیش از 25 سال باشد معمولا ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود. همچنین شواهد نشان می‌دهد که ویزای تحصیلی بیشتر به دختران اعطا می‌شود.
 • زمانی که درخواست صدور ویزای تحصیلی را ارسال می‌کنید اگر بین مقطع تحصیلی قبلی با مقطع جدید فرزندتان بیش از 6 ماه فاصله وجود داشته باشد باید بابت این موضوع توضیح دهید. این مقرره از این جهت وضع گردیده است که از ورود اشخاصی که قصد تحصیل ندارند اما از طریق ویزای تحصیلی فرزندشان می‌خواهند اقامت کانادا را به دست بیاورند جلوگیری شود.
 • اگر فرزندتان در مقطع راهنمایی تحصیل کرده است و از پایان این مقطع نیز بیش از 3 تا 5 سال نگذشته باشد شانس صدور ویزا بیشتر است.
 • سه ماه قبل از شروع مدارس یا شروع برنامه اموزشی، برای صدور ویزای تحصیلی اقدام کنید در غیر این صورت مدرسه یا موسسه اموزشی از پذیرش خودداری خواهد کرد.
 • اگر قصد ثبت نام فرزند خود در یک برنامه آموزشی را دارید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه آموزشی باید متناسب با با سابقه تحصیلی فرزندتان باشد در غیر این صورت شانس صدور ویزای تحصیلی کم خواهد بود. مثلا اگر رشته تحصیلی او در مقطع دبیرستان، علوم انسانی بوده و قصد ثبت نام در یک دوره اموزشی مربوط به رشته ریاضیات را داشته باشید ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود.

در پایان باید خود را برای ارائه پاسخ‌های مناسب به کارمندان سفارت آماده کنید. معمولا از شما در مورد برنامه مطالعاتی که برای فرزند خود در نظر گرفته‌اید و علت تصمیم به تحصیل در کانادا توضیح خواسته می‌شود. همچنین توصیه می‌شود که در زمان مصاحبه به کارمند سفارت، اطمینان دهید که پس از پایان دوره تحصیل فرزندتان قصد بازگشت به کشور خود را دارید.

تحصیل فرزند در کانادا با تعیین کفیل

برخی از خانواده‌ها که قصد دارند فرزندشان را برای تحصیل به کانادا بفرستند اما امکان اقامت در کانادا را در مدت تحصیل ندارند این امکان در کانادا از لحاظ قانونی فراهم شده است تا بتوانند شخصی را در کانادا به عنوان کفیل برای اوتعیین کنند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست مدارس

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از بهترین مدارس کانادا در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای مدارس کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز مدرسه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای مدرسه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه مدرسه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در مقاطع بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از مدرسه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای دانش آموزی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از مدرسه، برای صدور ویزای دانش آموزی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.