دلایل مهاجرت از ایران

دلایل مهاجرت از ایران ؛ نقد و بررسی آمار مهاجرت

به طور کلی مهاجرت فرآیند انتقال به کشور یا منطقه‌ای جدید با هدف اقامت و زندگی است. مانند اکثر مردم جهان، ایرانیان زیادی برای زندگی بهتر تمایل دارند به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. دلایل مهاجرت از ایران شامل یافتن فرصت‌های شغلی جدید، عوامل محیطی، اهداف آموزشی، پیوستن به خانواده و موارد دیگر می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. با تراست همراه باشید.

بیشتر ایرانیان با هدف اقامت دائم در کشورهای پیشرفته‌ای همچون کانادا، استرالیا، آمریکا و … برای آرامش بیشتر و کیفیت بهتر زندگی از ایران مهاجرت می‌کنند. همچنین برای ایرانیانی که مهاجرت را راهی برای تحصیلات و همینطور کسب فرصت‌های کاری بیشتر و بهتر می‌دانند، کشورهایی همچون کانادا و آلمان برایشان به مقصدی ایده‌آل تبدیل شده است.

فراگیری مهاجرت این امکان را برای افراد با فرهنگ‌های مختلف فراهم می‌کند تا بتوانند فرصت بیشتری برای شکوفایی در جامعه‌ای مدرن و بهتر داشته باشند. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر شما هم به دنبال مهاجرت از ایران هستید، برای شروع درخواست ویزای خود می‌توانید از طریق سازمان مهاجرتی تراست واقع در ونکوور کانادا (وکیل مهاجرت در ونکوور) اقدام کنید. در ادامه به نقد و بررسی آمار مهاجران ایرانی و همینطور دلایل مهاجرت از ایران می‌پردازیم.

برای اطلاع از وکیل مهاجرت و موسسه مهاجرت به کانادا و مشاوره اپلای و همچنین موسسه مهاجرت به خارج از کشور روی لینک‌های مرتبط کلیک کنید.

بررسی آمار مهاجران ایرانی در کشورهای خارجی

بررسی آمار مهاجران ایرانی در کشورهای خارجی

طبق آمارهای به دست آمده از موسسات مهاجرتی فعال در ایران بیش از 20 درصد از ایرانیان پیگیر شرایط مهاجرت به یکی از  کشورهای خارجی هستند. همچنین اغلب افراد علاقه‌مند به مهاجرت نیز معمولا سنی بین 25 تا 40 سال دارند. البته همه این 20 درصد در نهایت امکان مهاجرت به کشور دلخواه خود را پیدا نمی‌کنند و فقط چند درصد از آن‌ها می‌توانند از راه‌های قانونی همچون تحصیل یا سرمایه‌گذاری، اقامت کشور مورد نظر خود را به دست آورند. در حال حاضر، کشورهایی که بیشترین میزان مهاجران ایرانی را در بر دارند عبارتند از: آمریکا، کانادا، استرالیا، ترکیه، امارات، آلمان، اتریش و انگلستان.

قشرهای مختلفی در ایران علاقه‌مند به مهاجرتند برای مثال مهاجرت تحصیلی در میان قشر دانشجو بسیار زیاد است. بعد از آن می‌توان به مهاجرت قشر سرمایه‌گذار و تاجران ایرانی اشاره کرد. خیلی از جوانان نیز به دنبال یافتن شغل مناسب و کسب درآمد بالا به فکر مهاجرت هستند. چرا که در شرایط کنونی هر شخصی می‌تواند متناسب با توانایی‌ها و تخصص کاری خود اقدام به اخذ اقامت کند.

چرا برخی ایرانیان به فکر مهاجرت هستند

بیشتر اوقات، وقتی صحبت از دلایل مهاجرت می‌کنیم ، از کسب درآمد بیشتر و زندگی مرفه‌تر در کشوری دیگر سخن می‌گوییم. اما دلایل دیگری هم وجود دارد که مردم می‌خواهند از ایران و بسیاری از کشورهای دیگر به کشورهایی همچون کانادا مهاجرت کنند. از این دلایل می‌توان به ساخت آینده‌ای درخشان‌تر برای خود و اعضای خانواده، برقراری تعادل میان زندگی، تفریح و کار، ادامه تحصیل در دانشگاهی بین‌المللی و یا زندگی در اقتصادی بزرگتر و پویا‌تر اشاره کرد.

ما در سازمان مهاجرتی تراست تاکنون به هزاران نفر از ایرانیان با هر قشر و درآمدی کمک کرده‌ایم تا از ایران به کانادا نقل مکان کنند. برای آگاهی از شرایط مهاجرت از ایران با دفتر حقوقی مهاجرتی تراست تماس بگیرید. در ادامه مهم‌ترین دلایل مهاجرت از ایران را بررسی خواهیم کرد.

مهم ترین دلایل مهاجرت از ایران

مهم ترین دلایل مهاجرت از ایران
 • کیفیت زندگی بالاتر

کشورهای پیشرفته همچون کانادا دارای مزیت‌هایی است که مهاجر ایرانی به دنبال آن است. از شرایط بهتری که با مهاجرت به کشورهای جهان اول به دست می‌آید می‌توان به فرصت‌های مالی و اقتصادی بهتر، کیفیت زندگی بالاتر، سیستم عالی آموزشی، بهداشت و درمان رایگان و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. به این ترتیب، مهاجران ایرانی با داشتن شغلی رضایت‌بخش‌تر و شرایط بهتر زندگی، به طور خودکار از سطح زندگی با کیفیت بیشتر برخوردار می‌شوند.

راجع به مزایای زندگی در کانادا و خدمات به تازه واردان کشور کانادا بیشتر بخوانید.

 • سیستم آموزشی برتر

سال‌هاست که دانشگاه‌های مطرح جهان توجه درخشان‌ترین و سخت‌کوش‌ترین دانشجویان ایرانی را به خود جذب کرده است. به طور کلی، هنگامی که اشخاص از سیستم آموزشی و فرصت‌های تحصیلی کشور خود چندان راضی نباشند، ممکن است برای ثبت‌نام در دبیرستان‌ها، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر موسسات آموزشی مطرح جهان به خارج از کشور مهاجرت کنند. بر همین اساس، برخی دانشجویان ایرانی نیز که فرصتی برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود در ایران را ندارند برای مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی کشورهایی همچون انگلستان، آمریکا، کانادا و غیره اقدام می‌کنند.

 از آن گذشته، والدینی که می‌خواهند فرزندانشان چشم‌انداز شغلی بهتری داشته باشند به فکر ادامه تحصیل آن‌ها در کشورهایی با اقتصاد قوی‌تر خواهند بود.

درباره تحصیل رایگان در کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا و بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و ویزای دانش آموزی کانادا بیشتر بخوانید.

 • دسترسی گسترده به مراقبت های پزشکی

اکثر کشورهای پیشرفته جهان دسترسی به خدمات پزشکی لازم را حق مسلم همه افراد جامعه می‌دانند همچون بهداشت و درمان در کانادا. اکثر بیمه‌های درمانی در این کشورها تضمین می‌کند که هیچ شهروندی از مراقبت پزشکی محروم نخواهد بود حتی اگر توانایی پرداخت هزینه آن را نداشته باشد. چندین کشور نیز خدمات بهداشتی را کاملا رایگانی به شهروندان خود ارائه می‌کنند. به این ترتیب برخی ایرانیان برای دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت و مقرون به صرفه به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

مهم ترین دلایل مهاجرت از ایران
 • رونق اقتصادی و حمایت بیشتر از کارآفرینان

تحقیقات نشان می‌دهد، بنیانگذاران استارتاپ‌ها، تا حد زیادی مهاجر هستند. برای مثال، شرکت‌هایی مانند Google ،PayPal ،eBay و بسیاری دیگر را مهاجران تاسیس کردند. ممکن است این امر به دلیل دسترسی منابع بیشتر برای کمک به شرکت‌های نوپا در کشورهای مهاجرپذیر باشد.

همچنین توجه بیشتر به مقوله نوآوری در این کشورها باعث رشد اقتصادی بیشتر شده است. جالب است بدانید، بسیاری از مهاجران ایرانی که از مهارت بالایی برخوردارند، به طرز چشمگیری در موفقیت‌های علمی و سایر پیشرفت‌ها در کشورهای دیگر سهیم هستند. در واقع دانشمندان، پزشکان و مهندسان ایرانی مقیم ایالات متحده یا کانادا، نوآوری‌های بسیار مهمی را در سطح جهان به وجود آورده‌اند. ساخت نوآوری‌های جدید از طرف مهاجران باعث ایجاد مشاغل، محصولات و بازارهای جدید شده است.

اقتصاد کشورهای پیشرفته‌ای همچون آمریکا و اقتصاد کانادا در حال رشد هستند. فرصت‌ها و امکانات زیادی برای تجارت و سرمایه‌گذاری در این کشورها وجود دارد. یکی از مزیت‌های زندگی در چنین کشورهایی این است که اقتصاد کشورهای دیگر نمی‌تواند بر اقتصاد آن‌ها تأثیر بگذارد؛ بنابراین این کشورها دارای اقتصاد متمرکز، با ثبات و امن هستند که تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی را برای مهاجرت بیشتر جذب می‌کند.

دباره نظام مالیات کانادا و هزینه زندگی در کانادا و سرمایه گذاری در کانادا بیشتر بدانید.

 • بازار کار گسترده تر

برخی کشورهای خارجی همچون کانادا به خاطر برخورداری از جمعیتی سالخورده با کمبود نیروی کار روبرو هستند. بنابراین فرصت‌های شغلی زیادی را برای متخصصان و کارگران ماهر از سراسر جهان نظیر ایران فراهم می‌کنند. از این رو سالانه جوانان زیادی در جستجوی کار بهتر با حقوق بیشتر به کشورهای خواهان نیروی کار، مهاجرت می‌کنند.

راجع به کار در کانادا و برنامه های مهاجرت استانی کانادا و میانگین حقوق در کانادا و سایت های کاریابی کانادا بیشتر بخوانید.

مهم ترین دلایل مهاجرت از ایران
 • زیرساخت های بهتر

کشورهای پیشرفته و جهان اول همچون کانادا و آمریکا اغلب در زمینه بهبود زیرساخت‌ها مانند جاده‌ها، سیستم حمل و نقل عمومی، آموزش، بهداشت و درمان و غیره بسیار بهتر عمل می‌کنند. این ویژگی برای بسیاری از مهاجران ایرانی که به زیرساخت‌های شهری اهمیت می‌دهند دلیل عمده برای مهاجرت محسوب می‌شود.

درباره اقامت کانادا بیشتر بدانید.

 • تأثیرپذیری از دوستان و آشنایان

مشاهده زندگی جدید و پیشرفت دوستان و آشنایانی که در کشورهای خارجی اقامت دارند، اغلب انگیزه کافی برای مهاجرت به خارج از کشور را در افراد ایجاد می‌کند. همچنین از آنجا که ایرانیان مردمانی پر احساس و خانواده دوست هستند، پیوستن به اعضای خانواده و بودن در کنار عزیزانشان از جمله مهم‌ترین دلایل مهاجرت به خارج از کشور محسوب می‌شود.

 • زندگی در جامعه چند فرهنگی

افرادی که طرفدار کثرت فرهنگ‌گرایی هستند به این معنا که معتقدند هر فرهنگ در جامعه باید هویت خود را حفظ کند، نه اینکه همه با یک فرهنگ مسلط و یکسان زندگی کنند؛ اغلب به فکر مهاجرت به کشورهای چند فرهنگی همچون فرهنگ کانادایی می‌افتند. در جامعه مدرن چند فرهنگی که همه زبان‌ها و فرهنگ‌ها کنار هم قرار دارند، انواع کتاب‌ها، موسیقی‌ها، تئاترها، فیلم‌ها و … کنار هم وجود دارد.

شناخت کشورها از طریق هنر می‌تواند یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای درک فرهنگ جوامع باشد که این امر در کشورهای چند فرهنگی امکان‌پذیر است.

مهم ترین دلایل مهاجرت از ایران
 • آب و هوای بهتر

برخی مردم برای زندگی در کشوری با آب و هوای دلپذیرتر، تمیز و سالم‌تر در کنار طبیعتی بکر و بی‌نظیر همچون آب و هوای کانادا و همینطور برای در امان ماندن از خطرات ناشی از بلایای طبیعی اقدام به مهاجرت می‌کنند.

 • ماجراجویی

گاهی اوقات افراد ماجراجو در سراسر جهان از زندگی قدیمی خود خسته و تصمیم می‌گیرند به کشور دیگری بروند و زندگی جدیدی را شروع کنند. آن‌ها می‌خواهند به مکان‌های جدید بروند، با افراد جدیدی ملاقات کنند و خود را در برابر چالش‌های جدید قرار دهند. بنابراین می‌توان گفت ماجراجویی نیز یکی از عوامل موثر در مهاجرت ایرانیانی است که همواره به دنبال زندگی پویاتر و پر جنب و جوش‌تر هستند.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.