مهاجرت به آلمان یا کانادا

انتخاب مقصد درست برای مهاجرت به اولویت‌ها و ترجیحات فرد در زندگی بستگی دارد. آلمان و کانادا هر دو از کشورهای پیشرفته هستند و اقتصاد پایدار، استاندارد زندگی بالا و امکانات زیرساختی عالی دارند. در این مقاله دو کشور آلمان و کانادا را از جنبه‌‌های مختلف بررسی می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر به شما برای انتخاب یکی از این دو کشور برای مهاجرت کمک کنیم. بنابراین تا انتهای مطلب با تراست همراه باشید.

جمعیت کانادا در مقابل آلمان

جمعیت کانادا نزدیک به ۳۸ میلیون نفر یکی از بالاترین نرخ‌های پذیرش مهاجر در دنیا را دارد که تا حد زیادی ناشی از سیاست‌های اقتصاد کانادا است. بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، کانادا با ۸.۴۶ نمره از ۹، مهاجرپذیرترین کشور دنیا است.

گروه‌‌های نژادی متنوعی در این کشور زندگی می‌‌کنند که مهم‌‌ترین آن‌‌ها عبارتند از چینی، هندی، فرانسوی، ایتالیایی، فیلیپینی، آلمانی و ایرلندی. ۳۹ درصد از جمعیت کانادا کاتولیک هستند و مابقی را پروتستان‌، ارتدوکس،‌ مسلمان ‌و سایر مذاهب تشکیل می‌‌دهند.

آلمان ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۱۶ ایالت زندگی می‌‌کنند. اقلیت‌های ملی آلمان به چهار دسته دانمارکی، صربی، فریسی و رومی تقسیم می‌‌شوند. بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند، با این حال ۶ درصد از جمعیت آلمان را مسلمانان تشکیل می‌دهند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

زبان کانادا در مقابل آلمان

بزرگ‌ترین تفاوت بین آلمان و کانادا زبان است. آلمانی زبان رسمی کشور آلمان است که یادگیری آن در مقایسه با انگلیسی و فرانسوی که زبان‌های رسمی کشور کانادا هستند، سخت‌تر است.

زبان کانادا در مقابل آلمان

آب ‌و هوای کانادا در مقابل آلمان

کانادا دومین کشور وسیع جهان محسوب می ‌شود، در نتیجه آب و هوای کانادا در مناطق مختلف بسیار متفاوت است. با وجود این، کانادا معمولا سرد است و دمای هوا در روزهای تابستانی آن در نهایت به ۳۰ درجه سانتیگراد می ‌رسد.

آلمان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود آب و هوای معتدل دارد و هر چهار فصل سال را می ‌توانید در این کشور تجربه کنید.

هزینه و کیفیت زندگی در کانادا در مقابل آلمان

هزینه زندگی برای بسیاری از افراد مهم‌ترین فاکتور در تصمیم‌‌گیری است. در مجموع، هزینه زندگی در آلمان پایین‌تر است، نرخ اجاره مقرون به صرفه‌تر و غذا با وجود ارزان‌تر بودن کیفیت بهتری دارد.

کانادا یکی از گران‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌‌آید. هزینه زندگی در کانادا در هر کدام از شهرهای این کشور متفاوت است. با وجود این، متوسط هزینه زندگی یک فرد در ماه، ۲۷۳۰ دلار کانادا و خانواده چهار نفره، ۵۱۵۸ دلار کانادا برآورد شده است.

در کانادا، کارمندان بیمه اشتغال، مزایای خانواده، بیمه بازنشستگی، مزایای آموزش و تحصیل، مزایای مسکن و همچنین مرخصی زایمان دریافت می‌کنند. در مقابل، آلمان به کارمندان مزایای مسکن ارائه نمی‌کند. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا منطقی است. به طور متوسط، هزینه زندگی در آلمان تقریبا ۱۰۰۰ دلار در ماه است.

هزینه و کیفیت زندگی در کانادا در مقابل آلمان

دانشگاه های کانادا در مقابل دانشگاه های آلمان

دانشگاه‌های آلمان سطح علمی و آموزشی بالایی دارند و رشته‌های متنوعی ارائه می‌کنند. این مساله آلمان را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. تحصیل به زبان آلمانی در مقطع کارشناسی در آلمان رایگان است و متقاضی فقط باید هزینه ثبت‌نام و مراحل اداری را پرداخت کند که تقریبا ۵۰۰ یورو است. به عبارت دیگر، دانشجویان بین‌المللی که مدرک زبان B2 داشته باشند می‌توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان به مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ نیاز دارید و سالانه باید ۷ تا ۲۶ هزار یورو شهریه پرداخت کنید. میانگین شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی سالانه ۲۹ هزار دلار است. کانادا بورسیه‌های زیادی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند که هزینه تحصیل را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند.

درباره تحصیل رایگان در کانادا و هزینه تحصیل در کانادا و رنکینگ دانشگاه های کانادا بیشتر بخوانید.

خدمات بهداشت و درمان کانادا در مقابل آلمان

هر دو کشور سیستم بهداشت و درمان بسیار پیشرفته و جامعی دارند. اجازه دهید خدمات درمانی و انواع بیمه این دو کشور را جداگانه بررسی کنیم.

برای اطلاع از سیستم بهداشت و درمان در کانادا روی لینک کلیک کنید.

خدمات درمانی و سیستم بیمه کانادا

کانادا کامل‌ترین سیستم خدمات بهداشتی را دارد و به عنوان بهترین فراهم کننده خدمات درمانی در جهان شناخته می‌شود. خدمات درمانی این کشور برای افرادی که اقامت دائم دارند و شهروند کانادا هستند رایگان است. با دریافت کارت بیمه درمانی می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید، ولی توجه داشته باشید که هر ایالتی کارت مخصوص خود را دارد.

بعد از ورود به کانادا می‌توانید از طریق اداره بهداشت منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید برای دریافت کارت بیمه در کانادا اقدام کنید و در عرض دو تا سه ماه آن را دریافت کنید. انواع بیمه و خدمات درمانی کانادا عبارتند از:

 • بیمه درمان عمومی: این بیمه تمامی شهروندان را پوشش می‌دهد و شامل مراقبت‌های اولیه پزشکی است.
 • بیمه درمان خصوصی: با استفاده از این بیمه از خدمات درمانی بیشتری بهره‌مند می‌شوید. برای مثال، دارنده این بیمه می‌تواند از خدمات چشم پزشکی استفاده کند.
 • بیمه درمان دانشجویی: دانشگاه وظیفه دارد دانشجویان بین‌المللی را بیمه کند تا بتوانند به صورت رایگان از خدمات ویزیت، داروهای تجویزی و خدمات فوری دندان پزشکی استفاده کنند.
 • بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی کانادا علاوه بر خدمات درمان عمومی، هزینه‌هایی مثل کنسلی پرواز یا گم شدن بار را پوشش می‌دهد.
 • بیمه رایگان: در صورتی که اقامت دائم کانادا داشته باشید، می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای از تمامی خدمات پزشکی استفاده کنید.
خدمات درمانی و سیستم بیمه کانادا

خدمات درمانی و سیستم بیمه آلمان

مراقبت‌های بهداشتی در آلمان تحت هیچ شرایطی رایگان نیست. با وجود این، در صورتی که بیمه داشته باشید تمامی هزینه‌های درمانی پوشش داده می‌شود. کسانی که در آلمان زندگی می‌کنند می‌توانند بر اساس حقوق خود از مزایای بیمه سلامت قانونی یا بیمه خصوصی بهره‌مند شوند. افرادی که ماهیانه حداقل ۴۵۰۰ یورو حقوق می‌گیرند به صورت خودکار تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند. به طور کلی، سیستم بیمه عمومی و خصوصی در این کشور کاملا متفاوت است و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

فرصت های شغلی کانادا در مقابل آلمان

آلمان و کانادا اقتصاد قدرتمندی دارند و از کشورهای ثروتمند محسوب می‌شوند. برای بیشتر مهاجران، بازار کار یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی انتخاب مقصد است. کانادا و آلمان فرصت‌های شغلی زیادی دارند و در نتیجه مقصد محبوبی برای مهاجرت به شمار می‌آیند.

ولی به هر حال اگر جمعیت و مساحت را در نظر بگیریم، آلمان با جمعیت ۸۳ میلیون نفری خود قطعا فرصت‌های شغلی کمتری در مقایسه با کانادا دارد. در ادامه، فرصت‌های شغلی این دو کشور را بررسی می‌کنیم.

فرصت های شغلی در آلمان

آلمان ثروتمندترین کشور اروپاست. رکود اقتصادی در این کشور بسیار پایین است و نرخ بیکاری آن نسبت به میانگین کل اروپا درصد پایین‌تری دارد. فرصت‌های شغلی زیادی در حوزه‌های زیر در آلمان وجود دارد:

 • توسعه نرم‌افزار، معماری، برنامه‌نویسی
 • مهندسی الکترونیک
 • پرستاری
 • مشاوره IT، مدیریت کسب و کار
 • خدمات مشتری، حسابداری
 • نمایندگی فروش
 • مدیریت فروش، مدیریت تولید

به طور کلی، پزشکان و مهندسان بالاترین درآمد را در آلمان دارند. گرچه باید اشاره کنیم میزان حقوق مشاغل در آلمان در هر شهری متفاوت است.

فرصت های شغلی در کانادا

به طور کلی، اگر مهارت بالایی در شغل خود دارید، فرصت‌های شغلی زیادی در کانادا برای شما وجود دارد. این کشور بیش از ۴۱ هزار شرکت فناوری دارد، در نتیجه اگر متخصص IT باشید شانس زیادی برای استخدام دارید. به غیر از IT، صنایع تولیدی، خدمات، املاک و مستغلات و ارتباطات از بخش‌‌های مهم کانادا هستند و در سال‌‌های گذشته مدام در حال رشد بوده‌‌اند. سایر مشاغل مورد نیاز کانادا عبارتند از:

 • پرستار
 • مکانیک
 • مربی کودک
 • مدیر دفتر یا رستوران
 • کتاب دار
 • مدیر ارشد مالی، ارتباطات و سایر خدمات اجتماعی
 • کارمند اداری و پشتیبانی
 • دستیار اداری پزشکی

درباره طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) و کار در کانادا بیشتر بخوانید.

فرصت های شغلی در کانادا

روش های مهاجرت به آلمان در مقابل کانادا

این دو کشور در سال‌‌های گذشته برخلاف سایر کشورهای پیشرفته قوانین و شرایط مهاجرت را آسان‌تر کرده‌اند. بنابراین، برای مهاجرت به این دو کشور می‌توانید از راه‌های مختلفی اقدام کنید.

کشور آلمان در ۵۰ سال گذشته، به دلیل نرخ پایین زاد و ولد و کمبود نیروی کار به جذب مهاجر رو آورده است. در حال حاضر، نزدیک به ۱۲ درصد از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل داده ‌اند.

کانادا نیز یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی است. جمعیت کانادا در مقایسه با مساحت آن کم است، در نتیجه این کشور ویزاهای مختلفی برای افراد متقاضی مهاجرت صادر می‌کند. در سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۳۴۲ هزار نفر به این کشور مهاجرت کردند. برای مهاجرت به این دو کشور می‌توانید از طریق کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج و پناهندگی اقدام کنید.

درباره برنامه های مهاجرت استانی کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا بیشتر بخوانید.

مراحل اخذ اقامت دائم در کانادا در مقابل آلمان

هر کدام از این دو کشور الزامات خاصی برای اعطای اقامت دائم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اخذ اقامت دائم کانادا

هر ساله تقریبا ۲۰۰ هزار نفر اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند و از حقوق شهروندی این کشور بهره‌‌مند می‌شوند. معمولا بعد از ۳ تا ۵ سال زندگی در کانادا و پرداخت مالیات می‌توانید برای دریافت کارت اقامت کانادا اقدام کنید.

همچنین، برای شهروندی کانادا باید در پنج سال گذشته حداقل ۱۰۹۵ روز را در این کشور زندگی کرده باشید و در آزمون زبان و شهروندی هم قبول شوید.

اخذ اقامت دائم آلمان

بعد از اخذ ویزای کار و زندگی به مدت چهار سال متوالی در آلمان می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید. همچنین، ۳ سال بعد از دریافت اقامت دائم می‌توانید برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور درخواست کنید. آلمان در بین کشورهای اروپایی یکی از بیشترین درخواست‌‌های مهاجرتی را دارد. در حال حاضر، ویزای کاری و تحصیلی آلمان بیشترین تقاضا را در بین ویزاهای این کشور دارند.

اخذ اقامت دائم آلمان

سایر مزایا و معایب زندگی در آلمان یا کانادا

در این بخش، سایر مزایا و معایب مهم زندگی در آلمان و کانادا را مقایسه می کنیم.

مزایای زندگی در کانادا
. حقوق نسبتا بالا
. امکان داشتن تابعیت دوگانه
. امنیت بالا
مزایای زندگی در آلمان
. روند آسان درخواست و اعطای ویزا
. راحت‌تر بودن پرواز به اروپا در مقایسه با آمریکا
. سطح بالای سیستم آموزشی
معایب زندگی در کانادا
. نداشتن امکان کار و تحصیل به صورت همزمان (مگر تحت شرایط خاص)
. هزینه بالای برق و اینترنت
معایب زندگی در آلمان
. بالا بودن میزان جرم
. تفاوت های فرهنگی زیاد
. تعطیل بودن تمام فروشگاه ها در روزهای یکشنبه

برای اطلاع از مزایای زندگی در کانادا و معایب زندگی در کانادا روی لینک‌های مرتبط کلیک کنید.

سخن نهایی

اگر با دقت مطلب بالا را مطالعه کرده باشید متوجه برتری نسبی کانادا در مقایسه با آلمان می‌شوید. گواه این ادعا متقاضیان زیادی است که دوست دارند به این کشور مهارت کنند.

در واقع در حال حاضر بسیاری از ایرانیان در تب و تاب مهاجرت به این کشور هستند. اما تصمیم‌گیری در مورد مهاجرت و انتخاب مقصد درست قطعا کار ساده‌ای نیست. هر چقدر در طول این مسیر پشتیبانی بیشتری داشته باشید، با مشکلات کمتری روبرو خواهید شد و راحت‌تر به هدف‌تان می‌رسید.

اگر قصد دارید برای مهاجرت اقدام کنید، گروه تراست در کنار شما هستند تا بتوانید مراحل لازم را به درستی طی کنید. گروه حرفه‌‌ای تراست از وکلا و مشاوران مجرب در زمینه مهاجرت تشکیل شده است و از مهاجرت تا اقامت در کانادا شما را همراهی می‌کند. استفاده از خدمات تراست به شما اجازه می‌دهد سرمایه خود را به دست افراد غیرمعتمد یا شرکت‌‌های غیر حرفه‌ای قرار ندهید و بدانید برای مهاجرت باید چطور و چقدر هزینه کنید. اعتماد به تراست برای مهاجرت به کانادا به معنای آرامش خیال از نبود مشکلات احتمالی است.

سوالات متداول

دریافت ویزای کاری آلمان چقدر طول می کشد؟

بعد از تکمیل مدارک، به طور متوسط دو تا سه ماه بعد ویزای کار را دریافت می‌کنید.

آیا مهارت داشتن در زبان آلمانی برای مهاجرت به این کشور ضروری است؟

بعضی از حرفه‌ها مستلزم مهارت در زبان آلمانی نیستند، ولی یاد گرفتن این زبان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شما را برای زندگی در آلمان آماده می‌کند. حتی اگر نیازی به اثبات تسلط بر زبان آلمانی نداشته باشید، شانس‌تان را برای دریافت ویزا افزایش می‌‌دهد.

شرایط به دست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان چیست؟

بعد از هفت سال زندگی در آلمان می‌توانید برای شهروندی اقدام کنید.

در جلسه مصاحبه چه سوالاتی پرسیده می شود؟

مصاحبه معمولا برای اطمینان از صحت اطلاعات، بررسی پیشینه متقاضی و سایر موارد برگزار می‌شود. نکته مهم این است که مصاحبه برای تایید مهارت‌های زبانی متقاضی اجرا نمی‌شود. توصیه می‌کنیم در جلسه مصاحبه اصل تمامی مدارک را همراه داشته باشید.

آیا اقامت یکی از اعضای خانواده در کانادا به روند اخذ ویزا کمک می کند؟

اگر یکی از اعضای خانواده شما یا همسرتان شهروند کانادا باشد یا در این کشور اقامت داشته باشد پنج امتیاز دریافت می‌کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا چقدر طول می کشد؟

روند دریافت اقامت دائم به نوع ویزا بستگی دارد.

زندگی و تحصیل در کدام شهرهای آلمان ارزان تر است؟

بوخوم، کیل، ینا، برمن و اسنابروک از شهرهای ارزان آلمان به شمار می‌‌آیند.

آیا بدون داشتم شغل می توان به آلمان مهاجرت کرد؟

بله. با وجود این باید بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی تا پیدا کردن کار داشته باشید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات