مهاجرت به آلبرتا

مهاجرت به آلبرتا

برنامه های مهاجرت استانی ایالت آلبرتا 

آلبرتا یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین مقاصد مهاجران به کاناداست و در سال 2016 طبق آمارهای منتشر شده از دولت کانادا، آلبرتا، پس از اونتاریو، در جایگاه دومین استان پرطرفداراز نظر مهاجران بوده است. در سال‌های اخیر تمامی آمارهای مربوط به میزان رشد اقتصادی، سرانه‌ی درآمد، میزان جذب مهاجر، میزان اشتغال و شاخص‌های کیفیت زندگی در این استان رو به افزایش بوده است و  طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای نسبتاً معتدل، همگی دلیل بر اهمیت و جذابیت زندگی در آلبرتا کانادا می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با چگونگی مهاجرت به استان آلبرتا با تراست همراه باشید.

استان آلبرتا، در جنوب غربی کانادا و در همسایگی کشور ایالات متحده قرار دارد و یکی از استان‌های مهم کانادا از نظر مهاجران است. آلبرتا یکی از بیشترین میزان رشدهای اقتصادی را در میان دیگر استان‌های کانادا در سال‌های اخیر داشته است و دو شهر بزرگ و معروف ادمونتون و کلگری ، قطب‌های اقتصادی این استان هستند. بخش مهمی از رشد اقتصاد کانادا در این استان را می‌توان وامدار مهاجرانی دانست که با دانش، مهارت، تجربه و سرمایه خود سبب گردش بیشتر موتور اقتصادی آلبرتا شدند. آلبرتا همواره به دنبال جذب هر چه بیشتر مهاجران شایسته و کارآمد است و بدین منظور، مسیرهای مهاجرتی متعددی در برنامه‌های مهاجرتی استانی بوجود آورده است.

درباره تحصیل در آلبرتا بیتر بخوانید.

برنامه های مهاجرت استانی ایالت آلبرتا

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا (PNPs) سیستمی است که در آن، ادارات مهاجرتی هر استان اجازه دارند افراد شایسته و همراستا با معیارهای مشخص را به سازمان مهاجرتی کانادا معرفی کنند. با اعلام نیاز و معرفی نامه‌ای، متقاضی می‌تواند از سازمان مهاجرت کانادا ویزای کانادا به طور دائم را دریافت کند. در این سیستم، ارتباط اولیه ما بین متقاضیان و ادارات مهاجرتی استان‌ها شکل می‌گیرد. مبنای این ارتباط، اعلام نیازی است که استان آلبرتا برای مهاجران در سایت اختصاصی خود انتشار می‌دهد. این نیازها برنامه‌های مهاجرتی زیر را تشکیل می‌دهند:

  • برنامه جستجوی موقعیت شغلی آلبرتا (Alberta Opportunity Stream)
  • برنامه اکسپرس انتری آلبرتا (Alberta Express Entry Stream)
  • برنامه کشاورزان خود اشتغال آلبرتا (Alberta Self-employed Farmer Stream)

می‌توانید برای مطالعه و بررسی دقیق‌تر برنامه‌های استان آلبرتا و ثبتنام در این مسیر‌های مهاجرتی به سایت رسمی برنامه های مهاجرتی استان آلبرتا مراجعه کنید.

درباره اینکه برای مهاجرت چه باید کرد بیشتر بخوانید.

برنامه جستجوی موقعیت شغلی آلبرتا

این برنامه مهاجرتی برای افرادی طراحی شده است که در آلبرتا حضور دارند و مشغول انجام کاری هستند و یا تحصیلشان به اتمام رسیده است. متقاضیان از طریق این برنامه جستجوی موقعیت شغلی آلبرتا می‌توانند اقامت موقت خود در آلبرتا را به اقامت دائم تبدیل کنند.

برای اطلاع از طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) بیشتر بخوانید.

* توجه : پیش از 2018، دو مسیر مهاجرتی دیگر با عناوین و تعاریف زیر وجود داشت که طی تغییراتی منحل و در برنامه ” Alberta Opportunity Stream ” ادغام شدند.

برنامه جستجوی موقعیت شغلی آلبرتا
  • برنامه Compulsory and Optional Trades Category : این برنامه برای افرادی طراحی شده بود که با ویزای کار موقت در استان آلبرتا مشغول به کار بودند و قصد ادامه کار در آلبرتا به صورت دائم برای همان کارفرما یا کارفرمای دیگری را داشتند.
  • برنامه Engineering Occupations Category : این برنامه برای مهندسان، طراحان و نقشه کشانی که در آلبرتا تجربه کاری داشتند طراحی شده بود.
  • برنامه Post Graduate Worker Category : این برنامه مهاجرتی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی آلبرتا که قصد اقامت دائم در این استان را داشتند طراحی شده بود.

* این برنامه‌ها با تغییراتی مختصر، همگی در برنامه‌ی اصلی جستجوی موقعیت‌های آلبرتا ادغام شدند و امروزه نیز متقاضیان می‌توانند با توجه به همین برنامه برای مهاجرت به استان آلبرتا اقدام کنند.

برای اطلاع از مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا روی لینک کلیک کنید.

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا

علاوه بر سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری فدرال کانادا، هر یک از استان‌های کنادا نیز برنامه اکسپرس اینتری مختص خود را دارند. روال اقدامات مهاجرتی برای این دو سیستم متفاوت است اما نهایتاً ممکن است نتیجه یکسانی به همراه داشته باشند. در کل می‌توان گفت، در سیستم اکسپرس اینتری فدرال، بررسی صلاحیت متقاضیان را سازمان مهاجرت فدرال انجام می‌دهد و در سیستم اکسپرس انتری استان‌ها، هیئت بررسی دیگری نیز در ادارات مهاجرت استانی پرونده‌ها را بررسی و شروع به امتیاز‌دهی می‌کند. حال پرونده‌های اکسپرس اینتری متقاضی می‌تواند از طریق مسیر PNP سیستم اکسپرس اینتری در گردش کار قرار بگیرد که در این صورت امتیازی اضافه برای متقاضی لحاظ و زمان بررسی مدارک نیز کوتاه‌تر خواهد شد. در مسیر دیگر نیز پرونده متقاضی می‌تواند تماماً در اداره مهاجرتی استان بررسی و ممیزی شود و نهایتاً دعوت‌نامه‌ی PNP از استان دریافت و پس از آن اقامت دائم را دریافت می‌کند. این راه قدری زمان‌بر است.

درباره ویزای اکسپرس انتری کانادا و ویزای نیروی متخصص فدرال و ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا بیشتر بخوانید.

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا

ایالت آلبرتا، با استفاده از زیر ساخت‌های قانونی فوق، همواره در صدد جذب مهاجران متخصص و توانا و به کارگیری آن‌ها در صنایع و اقتصاد خود بوده است. بنابراین، برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری آلبرتا یکی از گزینه‌هایی است که متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری نباید آن را از قلم بیاندازند.

لازم است بدانید که این برنامه مهاجرتی فقط برای متقاضیانی است که در این استان در حال زندگی و کار هستند. لذا افرادی که قصد دارند خارج از خاک کانادا برای مهاجرت اقدام کنند باید از مسیرهای متفاوت مهاجرتی اقدام کنند.

برنامه کشاورزان خود اشتغال آلبرتا   

ایالت آلبرتا دارای آب و هوایی مناسب و مراتع و سرزمین‌های وسیع و حاصلخیزی است که برای احداث مزارع کشاورزی بسیار مناسبند. برنامه مهاجرتی خود اشتغالی کشاورزان استان آلبرتا زیر شاخه‌ای از برنامه‌های سرمایه گذاری در آلبرتا و کارآفرینی این استان است و در این برنامه مهاجرتی، جذب کشاورزانی در دستور کار قرار دارد که بتوانند در این ایالت صنعت کشاورزی را رونق ببخشند و باعث افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایدر این استان شوند. این برنامه دارای دو دسته‌ی سرمایه گذاری در حوزه‌ی کشاورزی و مهاجرت کشاورزان جوان است. این برنامه مهاجرتی در راستای سیاست‌های کلان افزایش تولید و گسترش صنایع کشاورزی و دامداری آلبرتا قرار دارد و هر ساله، میزان بالایی از مهاجران را از این طریق جذب می‌کند.

برای اطلاع از ویزای سرمایه گذاری در کانادا و ویزای افراد خود اشتغال کانادا روی لینک‌های مرتبط کلیک کنید.

برنامه کشاورزان خود اشتغال آلبرتا

سوالات متداول

برنامه گزینش مهاجران آلبرتا (AINP)، که سابقا با نام برنامه گزینش استان آلبرتا شناخته می‌شد، فرآیندی است که آلبرتا نامزدهای خود را برای مهاجرت و اقامت در آن استان معرفی می‌کند.

سیستم AINP شامل سه جریان اصلی در مهاجرت است:

  • جریان فرصت آلبرتا
  • جریان اکسپرس اینتری آلبرتا
  • جریان کشاورزان خوداشتغال

برنامه فرصت آلبرتا (AOS) راهی است برای دریافت اقامت دائم کانادا برای اتباع خارجی که در آلبرتا کار می‌کنند و یا فارغ‌التحصیلانی که تحصیل خود را در یکی از موسسات معتبر آلبرتا در مقطع متوسطه به پایان رساندند. این برنامه در سال 2018 جایگزین برنامه کارفرما (Employer-Driven) و برنامه استخدام استراتژیک (Strategic Recruitment) شد. 

بخشی از برنامه اکسپرس اینتری فدرال است. AINP معمولا مشاخصات نامزدها را در استخر اکسپرس اینتری فدرال بررسی می‌کند. بر اساس این مشخصات، AINP با نامه‌هایی به افراد منتخب تمایل خود را نشان می‌دهد و آن‌ها را برای تکمیل درخواست به AINP دعوت می‌کند

روندی است که در آن اشخاص با تجربه کافی در کشاورزی و با داشتن سرمایه شخصی برای خرید و گسترش زمین‌های کشاورزی در استان آلبرتا می‌توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. این افراد باید مالک یا گرداننده زمین باشند و برای خرید یا مدیریت مزرعه در آلبرتا برنامه‌ای داشته باشند.