تحصیل در آلبرتا

تحصیل در استان آلبرتا

آلبرتا یکی از ایالات بسیار مهم اقتصادی و تحصیلی در کانادا است. استقرار دانشگاه‌های بسیار معتبر و مدارس برخوردار از سیستم آموزشی با کیفیت، آن را به یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است. سالانه هزاران دانشجو برای ورود به یکی از دانشگاه‌های آلبرتا اقدام می‌کنند.

همچنین تعداد زیادی از خانواده‌ها برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس آلبرتا به دنبال رقم زندن آینده‌ای روشن برای آن‌ها هستند اما بسیاری از متقاضیان تحصیل در آلبرتا، اطلاعات کافی در مورد شرایط تحصیل در این ایالت، زمان اقدام برای ثبت نام و سیستم حاکم بر مراکز آموزشی آن ندارند. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما در مورد تحصیل در آلبرتا پاسخ دهیم، در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

در یک نگاه!

مزایای تحصیل در دانشگاه‌ های آلبرتا

 • در دانشگاه‌های آلبرتا اجازه انتقال دانشجو از دیگر دانشگاه داده می‌شود. همین امر باعث شده تا بسیاری از دانشجویانی که موفق به تحصیل در دانشگاه‌های مطرح در آلبرتا نشده‌اند پس از مدتی تحصیل برای انتقال به دانشگاه آلبرتا اقدام کنند.
 • تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا با وجود آزمایشگاه‌های مجهز و مدرن برای رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم پایه، زمینه را برای یادگیری بهتر دروس و آموزش تجربی فراهم کرده است. بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آلبرتا به دلیل برخورداری از مهارت و تخصص، به راحتی وارد بازار کار کانادا می‌شوند.
 • دانشگاه‌های آلبرتا به دلیل تراز بالای پروژه‌های علمی، مکان ایده‌آلی برای علاقه‌مندان به تحقیق و پژوهش محسوب می‌شود.
 • با انتخاب یکی از دانشگاه‌های آلبرتا، می‌توانید پس از پایان دوره تحصیلی با انجام اقدامات قانونی لازم در این زمینه، به اقامت خود در کانادا ادامه دهید و با دریافت مجوز کار، زندگی همراه با رفاه و آسایش را تجربه کنید.
 • امکان استفاده از وام‌های دانشجویی در دانشگاه‌های آلبرتا وجود دارد.

درباره تحصیل رایگان در کانادا و مهاجرت به آلبرتا بیشتر بدانید.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

درباره ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا ، رنکینگ دانشگاه های کانادا و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا بیشتر بدانید.

مزایای تحصیل در مدارس آلبرتا

 • فرزندان مهاجران می‌توانند مانند دیگر دانش‌آموزان کانادایی، در مدارس آلبرتا تحصیل کنند.
 • در مدارس آلبرتا با در نظر گرفتن دروس اختیاری مانند آموزش تعمیر خودرو و نجاری، دانش‌آموزان در کنار یادگیری دورسی مانند ریاضی و فیزیک، مهارت لازم برای ورود به بازار کار را نیز پیدا می‌کنند.
 • در مدارس آلبرتا دروس به زبان انگلیسی است اما مدارسی هم هستند که به زبان فرانسه مشغول آموزش هستند.
 • در آلبرتا علاوه بر مدارس دولتی، مدارس خصوصی نیز فعالیت دارند. اگر فرزندتان هنوز تسلط کافی در یادگیری دروس به زبان انگلیسی را ندارند می‌توانید با ثبت نام در مدارس خصوصی، شرایط را تسهیل بخشید.
تحصیل فرزندان در کانادا
کتاب تحصیل فرزندان در کانادا
 • مزایای کانادا برای تحصیل فرزندان
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل

درباره مدارس شبانه روزی کانادا ، شرایط سنی تحصیل در کانادا ، تحصیل فرزندان در کانادا و دبیرستان در کانادا بیشتر بدانید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا

 • معدل شما در مقطع تحصیلی اخذ شده نباید کم‌تر از 15 باشد
 • داشتن مدرک زبان معتبر، اگر در آزمون زبان تافل شرکت می‌کنید نمره شما نباید کم‌تر از 86 باشد همچنین مهارت در بخش‌های مختلف آزمون نباید کم‌تر از 21 باشد. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید بتوانید در این آزمون، حداقل نمره 6.5 را کسب کنید و نمره هیچ مهارتی نباید کم‌تر از 5 باشد.
 • متقاضیان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلبرتا می‌توانند از اول اکتبر هر سال تا اول می سال بعد برای ثبت نام اقدام کنند.
 • متقاضیانی که برای ورود به مقطع کارشناسی اقدام می‌کنند باید مدرک دیپلم و ریز نمرات خود را برای دانشگاه ارسال کنند.
 • ارسال انگیزه‌نامه( SOP). باید هدف خود از تحصیل در دانشگاه را در این فرم توضیح بدهید.
 • ارسال توصیه‌نامه. اگر در دانشگاه قبلی خود با استادی همکاری داشتید باید از او توصیه‌نامه‌ای برای معرفی و تایید شما برای تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر دریافت کنید. معمولا چنین توصیه‌نامه‌هایی تاثیر به سزایی در پذیرش تحصیلی خواهند داشت مخصوصا اگر استاد صادر‌کننده توصیه‌نامه در مجلات معتبر بین‌المللی، مقالاتی را چاپ کرده باشد.
 • ارسال مقالاتی که در مجله‌های بین‌المللی منتشر شده باشند
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • شروع زندگی در کانادا

زمان ثبت نام در دانشگاه‌ های آلبرتا

در تقویم آموزشی هر دانشگاه، ممکن است زمان‌های متفاوتی برای ثبت نام پیش‌بینی شده باشد که برای اطلاع بیشتر باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید اما معمولا دانشگاه‌ها در بازه‌های زمانی زیر ثبت نام برای ترم جدید تحصیلی را انجام می‌دهند:

 • برای تحصیل در ترم پاییز، باید اول جولای ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم ژانویه، باید اول نوامبر ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم بهاره، می باید اول مارچ ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم جولای باید اول می ثبت نام کنید.

دانشگاه‌ های آلبرتا

 • دانشگاه آلبرتا در شهر ادمنتون قرار دارد که یکی از دانشگاه‌های دولتی ایالت آلبرتا است که جزء 5 دانشگاه برتر کانادا و 150 دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شود. امکان تحصیل برای متقاضیان در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر، تجارت و پزشکی در این دانشگاه فراهم است. تحصیل در این دانشگاه پژوهش‌محور مستلزم ارائه رزومه علمی قوی است.
 • دانشگاه کلگری، دانشگاهی دولتی در شهر کلگری است و از بیش از 14 دانشکده و 85 مرکز علمی معتبر تشکیل شده است. تقریبا 5000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در رنکینگ 2019 این دانشگاه رتبه 150 تا 200 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه مونت رویال ( (mount royal: دانشگاه مونت رویال یکی از بهترین دانشگاه‌ها در ایالت آلبرتا است که در سال 1910 در کلگری تاسیس شد. کتابخانه غنی و آزمایشگاه‌های مجهز در دانشگاه مونت رویال، آن را به یک مرکز آموزشی جذاب برای بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده. رشته‌های علوم انسانی و علوم طبیعی، در دانشکده‌های این دانشگاه با حضور اساتید مشهور تدریس می‌شوند.
 • کالج Bow valley: در این کالج که در سال 1965 تاسیس شد، محصلین برای یادگیری مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند. شهرت کالج بو‌والی به حضور اساتید برجسته و فضای آموزشی جذاب آن است.

پذیرش از دانشگاه‌ های آلبرتا

 برای بسیاری از متقاضیان این سوال را به وجود می‌آید که آیا دانشگاه، برای پذیرش دانشجو، تقدم و تاخر زمان ارسال درخواست را ملاک قرار می‌دهد یا عوامل دیگری هم در تصمیم دانشگاه موثرند. در پاسخ به این سوال باید گفت که تقدم و تاخر زمان ارسال درخواست، برای پذیرش دانشجو تا حدودی تاثیرگذار است. به این معنا که برای شروع هر ترم تحصیلی، فقط تعداد معینی از دانشجویان امکان ثبت نام دارند و همین امر باعث می‌شود تا رزومه اشخاصی که زودتر اقدام به ارسال درخواست کرده‌اند مقدم بر سایر متقاضیان، مورد بررسی قرار بگیرد.

از میان اشخاص مذکور، هر کس که از رزومه بهتری برخوردار باشد موفق به دریافت نامه پذیرش خواهد شد.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، فاند تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در آلبرتا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌ های آلبرتا

در مقطع تحصیلی دکتری، دانشگاه‌های آلبرتا چندین استاد را برای راهنمایی دانشجو اختصاص می‌دهند. معمولا در ترم اول و بعضی مواقع تا ترم دوم، باید واحدهای درسی را بگذرانید. سپس موضوعی را برای رساله دکتری خود انتخاب می‌کنید که باید به تایید استاد راهنما و دپارتمان آموزشی برسد. در طول انجام تحقیق برای تز دکتری باید به اساتید راهنمای خود گزارش پیشرفت کار بدهید.

درباره تحصیل دکتری در کانادا ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان ، بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل ، پست داک کانادا و اپلای برای دکتری بیشتر بخوانید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلبرتا

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان در مقایسه با مقطع دکتری، واحدهای درسی بیشتری را می‌گذرانند. در این مقطع نیز هر دانشجو باید در پایان دوره، نتیجه پژوهش خود را در قالب پایان‌نامه ارائه نماید. در دوره فوق لیسانس دانشگاه‌های آلبرتا، دانشجو برای رسیدن به نتیجه مطلوب در پژوهش خود از حمایت استاد راهنما برخوردار می‌شود.

درباره کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر بدانید.

تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه‌ های آلبرتا

دانشجویان در مقطع لیسانس دانشگاه‌های آلبرتا، اکثرا بدون الزام به سپری شدن واحد پایان‌نامه، فارغ‌التحصیل می‌شوند. در دوره کارشناسی، دانشجویان، با مفاهیم مرتبط با رشته خود آشنا می‌شوند و به دلیل نبود آشنایی با نقاط کاربردی رشته تحصیلی، انجام کار پژوهشی، در برنامه تحصیلی آن‌ها قرار داده نمی‌شود.

درباره تحصیل کارشناسی در کانادا بیشتر بدانید.

هزینه تحصیل در آلبرتا

هزینه تحصیل در مدارس آلبرتا به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها منطقه‌ای است که مدرسه در آن قرار گرفته است. در برخی از مناطق آلبرتا به دلایل مختلفی از جمله نزدیکی مدرسه به باشگاه‌های ورزشی یا امکانات مرتبط با تحصیل دانش‌آموزان، هزینه بیشتری برای ثبت نام مدرسه دریافت می‌شود. البته هزینه ثبت نام در مدارس برای دانش‌آموزان کانادایی و مهاجرینی که مجوز اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشند رایگان است.

در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها لازم به ذکر است که شهریه پرداختی از سوی دانشجویان در رشته‌های تحصیلی مختلف، متفاوت است. مسلما هزینه تحصیل در رشته‌هایی که مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی است بیشتر است. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی نیز متغیر خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع دکتری و فوق دکتری در مقایسه با سایر مقاطع، بیشتر است. بابت تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا نگران نباشید زیرا می‌توانید جزء آن دسته از دانشجویانی باشید که از طریق دریافت فاند تحصیلی، با خیالی آسوده به تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا می‌پردازند. حتی اگر موفق به دریافت فاند نشدید باز هم استرسی به خودتان راه ندهید زیرا با وجود سایر کمک‌های مالی مانند وام می‌توانید به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلبرتا بپردازید.

درباره هزینه زندگی در کانادا بیشتر بخوانید.

اقامت بعد از تحصیل در آلبرتا

 اگر قصد دارید پس از پایان تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا به اقامت در کانادا ادامه بدهید باید مجوزی تحت عنوان pgwp دریافت کنید. شما حداکثر تا 180 روز پس از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی می‌توانید برای دریافت مجوز مذکور اقدام کنید. ممکن است در بازه زمانی اعلام نمرات، مجوز دوره تحصیلی‌تان منقضی شود در این صورت می‌توانید یکی از این راه‌کارها را در پیش بگیرید:

 • دریافت گواهی میهمان ( (visitor record
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز دوره تحصیلی منقضی شود و همچنان در کانادا اقامت داشته باشید باید بابت مدتی که به طور غیرقانونی در این کشور حضور داشتید مبالغی را به عنوان جریمه بپردازید.

با دریافت مجوز pgwp این سوال مطرح می‌شود که مجوز مذکور، تا چه زمانی معتبر است. در پاسخ باید گفت اعتبار این مجوز بستگی به طول دوره تحصیل در کانادا دارد. اگر در دوره‌های تحصیلی کمتر از هشت ماه، شرکت کرده باشید اصلا مجاز به دریافت pgwp نیستید. اگر برای مدت 8 ماه تا 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید معادل همان مدت به شما اجازه کار در کانادا اعطا می‌شود. مثلا اگر 9 ماه در یکی از مراکز آموزش عالی آلبرتا تحصیل کرده باشید، مجاز به  انجام کار برای مدت 9 ماه هستید. اگر مدتی بیش از 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید مجوز کاری با اعتبار 3 ساله برایتان صادر می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای اقامت پس از تحصیل در آلبرتا، مدت اعتبار پاسپورت منقضی نشده باشد یا اگر مدت زمان زیادی از اعتبار آن باقی نمانده برای تمدید آن اقدام کنید. اقدامات لازم را انجام دهید در غیر این صورت مجوز کار فقط تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر است.

درباره اقامت پس از تحصیل در کانادا ، اقامت کانادا و اقامت کانادا از طریق تمکن مالی بیشتر بدانید.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

جهت مشاهده ویدیوها و پادکست های تجربیات تحصیل در کشور کانادا، از زبان دانشجویان ایرانی در کانادا، بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

سوالات متداول

 ساختار آموزشی مدارس در آلبرتا چگونه است؟

در آلبرتا، دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره پیش‌دبستانی، 12 سال تحصیلی را پشت سر می‌گذارند. اولین مقطع دبستان است و سپس وارد مرحله دبیرستان می‌شوند.

 سیستم آموزشی در مدارس آلبرتا چگونه است؟

در مدارس این ایالت، آموزش کیفی و با توجه به نیاز هر دانش‌آموز است. ‌در مدارس آلبرتا، دانش‌آموزان با دریافت خدمات آموزشی از سوی معلم، مسیر علمی خود انتخاب می‌کنند.

 آیا گذراندن دوره پیش‌دبستانی در آلبرتا اجباری است؟

مدارس در آلبرتا، ثبت‌نام دانش‌آموزان را منوط به گذراندن دوره پیش‌دبستانی نمی‌دانند. بنابراین برای ثبت‌نام فرزند خود در این دوره مختار هستید. البته توصیه می‌شود که فرزند برای آشنایی با محیط آموزشی در آلبرتا و برای ایجاد آمادگی به منظور ورود به مدرسه در دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کند.

 آیا تحصیل در آلبرتا رایگان است؟

تحصیل در مدارس آلبرتا برای دانش‌آموزان کانادایی رایگان است. در واقع آن‌ها تا پایان دوره دبیرستان یعنی تا سن 18 سالگی از آموزش رایگان برخوردارند. فرزندان مهاجران تا زمانی که کارت اقامت دائم کانادا را دریافت نکرده باشند باید بابت ثبت‌نام در هر سال تحصیلی، شهریه بپردازند. شهریه ثبت‌نام در مدارس آلبرتا با توجه به پایه تحصیلی بین 8000 دلار تا 14000 دلار کانادایی است. البته در مورد شهریه مدارس نگران نباشید چون امکان دریافت وام از بانک‌های کانادایی وجود دارد.

 وزیر آموزش در ایالت آلبرتا چه کسی است؟

ادریانا لگرانگ

 کودکان در آلبرتا چند ساعت در طول روز را باید در پیش‌دبستانی باشند؟

کودکان در ایالت آلبرتا فقط 5 روز هفته باید در پیش‌دبستانی حضور داشته باشند. تقریبا نیمی از روز را آن‌ها در پیش‌دبستانی، مشغول به یادگیری هستند. البته بخش مهمی از آموزش‌ها در این دوره از طریق انجام بازی‌های متناسب با سن کودکان به آن‌ها ارائه می‌شود و قرار نیست در این دوره، کودکان به طور جدی به یادگیری مباحث درسی بپردازند بلکه فقط قرار است با محیط آموزشی و مدرسه آشنایی پیدا کنند.

 آیا معلمان در آلبرتا اتحادیه مستقلی دارند؟

،در ایالت آلبرتا یک اتحادیه به نام ATA وجود دارد که معلم‌ها در آن عضو هستند. در حال حاضر تقریبأ 43500 معلم در این اتحادیه ثبت‌نام کرده‌اند. در اتحادیه معلمان آلبرتا، تصمیمات مهمی در مورد شرایط کار و مسائل مرتبط با آموزگاران گرفته می‌شود.

 هزینه ثبت‌نام در دوره پیش‌دبستانی در ایالت آلبرتا چه مقدار است؟

مراکز پیش‌دبستانی در آلبرتا در زمان ثبت‌نام، 80 تا 150 دلار دریافت می‌کنند که مبلغ مذکور هزینه سفرهایی را هم که در طی دوره برای کودکان در نظر گرفته می‌شود، پوشش خواهد داد. هزینه حمل و نقل نیز در طول این دوره یک ساله نزدیک به 300 تا 350 دلار است.

 آیا در شرایط فعلی با وجود ویروس کووید 19، مدارس در آلبرتا بازگشایی خواهند شد؟

در حال حاضر با توجه به تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در آلبرتا امکان بازگشایی مدارس وجود ندارد اما گفته شده است که در آینده‌ای نه چندان دور احتمال بازگشایی مدارس وجود دارد.

 آیا امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آلبرتا وجود دارد؟

برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌توانید از خدمات و تسهیلات مربوط به تحصیل رایگان در آلبرتا استفاده کنید. هزینه تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان واجد شرایط خارجی وجود دارد.

 تحصیل در آلبرتا بهتر است یا بریتیش کلمبیا؟

با توجه به اختصاص بخشی از بودجه دولت فدرال کانادا به تمام مدارس در این کشور، سیستم آموزشی مدارس در ایالات مختلف کانادا و از جمله در آلبرتا، مدرن و با کیفیت است. در واقع می‌توان گفت که .سطح آموزش در مدارس این دو ایالت تفاوت چندانی با یک‌دیگر ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.