تحصیل در آلبرتا

تحصیل در استان آلبرتا

همه چیز درباره‌ی تحصیل در آلبرتا

آلبرتا یکی از ایالات بسیار مهم اقتصادی و تحصیلی در کانادا است. استقرار دانشگاه‌های بسیار معتبر و مدارس برخوردار از سیستم آموزشی با کیفیت، آن را به یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است. سالانه هزاران دانشجو برای ورود به یکی از دانشگاه‌های آلبرتا اقدام می‌کنند. همچنین تعداد زیادی از خانواده‌ها برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس آلبرتا به دنبال رقم زندن آینده‌ای روشن برای آن‌ها هستند اما بسیاری از متقاضیان تحصیل در آلبرتا، اطلاعات کافی در مورد شرایط تحصیل در این ایالت، زمان اقدام برای ثبت نام و سیستم حاکم بر مراکز آموزشی آن ندارند. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما در مورد تحصیل در آلبرتا پاسخ دهیم، در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا

 • در دانشگاه‌های آلبرتا اجازه انتقال دانشجو از دیگر دانشگاه داده می‌شود. همین امر باعث شده تا بسیاری از دانشجویانی که موفق به تحصیل در دانشگاه‌های مطرح در آلبرتا نشده‌اند پس از مدتی تحصیل برای انتقال به دانشگاه آلبرتا اقدام کنند.
 • تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا با وجود آزمایشگاه‌های مجهز و مدرن برای رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم پایه، زمینه را برای یادگیری بهتر دروس و آموزش تجربی فراهم کرده است. بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آلبرتا به دلیل برخورداری از مهارت و تخصص، به راحتی وارد بازار کار کانادا می‌شوند.
 • دانشگاه‌های آلبرتا به دلیل تراز بالای پروژه‌های علمی، مکان ایده‌آلی برای علاقه‌مندان به تحقیق و پژوهش محسوب می‌شود.
 • با انتخاب یکی از دانشگاه‌های آلبرتا، می‌توانید پس از پایان دوره تحصیلی با انجام اقدامات قانونی لازم در این زمینه، به اقامت خود در کانادا ادامه دهید و با دریافت مجوز کار، زندگی همراه با رفاه و آسایش را تجربه کنید.
 • امکان استفاده از وام‌های دانشجویی در دانشگاه‌های آلبرتا وجود دارد.
  مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا

  مزایای تحصیل در مدارس آلبرتا

 • فرزندان مهاجران می‌توانند مانند دیگر دانش‌آموزان کانادایی، در مدارس آلبرتا تحصیل کنند.
 • در مدارس آلبرتا با در نظر گرفتن دروس اختیاری مانند آموزش تعمیر خودرو و نجاری، دانش‌آموزان در کنار یادگیری دورسی مانند ریاضی و فیزیک، مهارت لازم برای ورود به بازار کار را نیز پیدا می‌کنند.
 • در مدارس آلبرتا دروس به زبان انگلیسی است اما مدارسی هم هستند که به زبان فرانسه مشغول آموزش هستند.
 • در آلبرتا علاوه بر مدارس دولتی، مدارس خصوصی نیز فعالیت دارند. اگر فرزندتان هنوز تسلط کافی در یادگیری دروس به زبان انگلیسی را ندارند می‌توانید با ثبت نام در مدارس خصوصی، شرایط را تسهیل بخشید.

 شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا

 • معدل شما در مقطع تحصیلی اخذ شده نباید کم‌تر از 15 باشد
 • داشتن مدرک زبان معتبر، اگر در آزمون زبان تافل شرکت می‌کنید نمره شما نباید کم‌تر از 86 باشد همچنین مهارت در بخش‌های مختلف آزمون نباید کم‌تر از 21 باشد. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید بتوانید در این آزمون، حداقل نمره 6.5 را کسب کنید و نمره هیچ مهارتی نباید کم‌تر از 5 باشد.
 • متقاضیان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلبرتا می‌توانند از اول اکتبر هر سال تا اول می سال بعد برای ثبت نام اقدام کنند.
 • متقاضیانی که برای ورود به مقطع کارشناسی اقدام می‌کنند باید مدرک دیپلم و ریز نمرات خود را برای دانشگاه ارسال کنند.
 • ارسال انگیزه‌نامه( SOP). باید هدف خود از تحصیل در دانشگاه را در این فرم توضیح بدهید.
 • ارسال توصیه‌نامه. اگر در دانشگاه قبلی خود با استادی همکاری داشتید باید از او توصیه‌نامه‌ای برای معرفی و تایید شما برای تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر دریافت کنید. معمولا چنین توصیه‌نامه‌هایی تاثیر به سزایی در پذیرش تحصیلی خواهند داشت مخصوصا اگر استاد صادر‌کننده توصیه‌نامه در مجلات معتبر بین‌المللی، مقالاتی را چاپ کرده باشد.
 • ارسال مقالاتی که در مجله‌های بین‌المللی منتشر شده باشند
 شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا

 زمان ثبت نام در دانشگاه‌های آلبرتا

در تقویم آموزشی هر دانشگاه، ممکن است زمان‌های متفاوتی برای ثبت نام پیش‌بینی شده باشد که برای اطلاع بیشتر باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید اما معمولا دانشگاه‌ها در بازه‌های زمانی زیر ثبت نام برای ترم جدید تحصیلی را انجام می‌دهند:

 • برای تحصیل در ترم پاییز، باید اول جولای ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم ژانویه، باید اول نوامبر ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم بهاره، می باید اول مارچ ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم جولای باید اول می ثبت نام کنید.

 دانشگاه‌های آلبرتا

 • دانشگاه آلبرتا در شهر ادمنتون قرار دارد که یکی از دانشگاه‌های دولتی ایالت آلبرتا است که جزء 5 دانشگاه برتر کانادا و 150 دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شود. امکان تحصیل برای متقاضیان در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر، تجارت و پزشکی در این دانشگاه فراهم است. تحصیل در این دانشگاه پژوهش‌محور مستلزم ارائه رزومه علمی قوی است.
 • دانشگاه کلگری، دانشگاهی دولتی در شهر کلگری است و از بیش از 14 دانشکده و 85 مرکز علمی معتبر تشکیل شده است. تقریبا 5000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در رنکینگ 2019 این دانشگاه رتبه 150 تا 200 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه مانت رویال ( (mount royal: دانشگاه مانت رویال یکی از بهترین دانشگاه‌ها در ایالت آلبرتا است که در سال 1910 در کلگری تاسیس شد. کتابخانه غنی و آزمایشگاه‌های مجهز در دانشگاه مانت رویال، آن را به یک مرکز آموزشی جذاب برای بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده. رشته‌های علوم انسانی و علوم طبیعی، در دانشکده‌های این دانشگاه با حضور اساتید مشهور تدریس می‌شوند.
 • کالج Bow valley: در این کالج که در سال 1965 تاسیس شد، محصلین برای یادگیری مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند. شهرت کالج بو‌والی به حضور اساتید برجسته و فضای آموزشی جذاب آن است.
دانشگاه‌های آلبرتا

پذیرش از دانشگاه‌های آلبرتا

 برای بسیاری از متقاضیان این سوال را به وجود می‌آید که آیا دانشگاه، برای پذیرش دانشجو، تقدم و تاخر زمان ارسال درخواست را ملاک قرار می‌دهد یا عوامل دیگری هم در تصمیم دانشگاه موثرند. در پاسخ به این سوال باید گفت که تقدم و تاخر زمان ارسال درخواست، برای پذیرش دانشجو تا حدودی تاثیرگذار است. به این معنا که برای شروع هر ترم تحصیلی، فقط تعداد معینی از دانشجویان امکان ثبت نام دارند و همین امر باعث می‌شود تا رزومه اشخاصی که زودتر اقدام به ارسال درخواست کرده‌اند مقدم بر سایر متقاضیان، مورد بررسی قرار بگیرد.

از میان اشخاص مذکور، هر کس که از رزومه بهتری برخوردار باشد موفق به دریافت نامه پذیرش خواهد شد.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های آلبرتا

در مقطع تحصیلی دکتری، دانشگاه‌های آلبرتا چندین استاد را برای راهنمایی دانشجو اختصاص می‌دهند. معمولا در ترم اول و بعضی مواقع تا ترم دوم، باید واحدهای درسی را بگذرانید. سپس موضوعی را برای رساله دکتری خود انتخاب می‌کنید که باید به تایید استاد راهنما و دپارتمان آموزشی برسد. در طول انجام تحقیق برای تز دکتری باید به اساتید راهنمای خود گزارش پیشرفت کار بدهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلبرتا

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان در مقایسه با مقطع دکتری، واحدهای درسی بیشتری را می‌گذرانند. در این مقطع نیز هر دانشجو باید در پایان دوره، نتیجه پژوهش خود را در قالب پایان‌نامه ارائه نماید. در دوره فوق لیسانس دانشگاه‌های آلبرتا، دانشجو برای رسیدن به نتیجه مطلوب در پژوهش خود از حمایت استاد راهنما برخوردار می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلبرتا

تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه‌های آلبرتا

دانشجویان در مقطع لیسانس دانشگاه‌های آلبرتا، اکثرا بدون الزام به سپری شدن واحد پایان‌نامه، فارغ‌التحصیل می‌شوند. در دوره کارشناسی، دانشجویان، با مفاهیم مرتبط با رشته خود آشنا می‌شوند و به دلیل نبود آشنایی با نقاط کاربردی رشته تحصیلی، انجام کار پژوهشی، در برنامه تحصیلی آن‌ها قرار داده نمی‌شود.

هزینه تحصیل در آلبرتا

هزینه تحصیل در مدارس آلبرتا به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها منطقه‌ای است که مدرسه در آن قرار گرفته است. در برخی از مناطق آلبرتا به دلایل مختلفی از جمله نزدیکی مدرسه به باشگاه‌های ورزشی یا امکانات مرتبط با تحصیل دانش‌آموزان، هزینه بیشتری برای ثبت نام مدرسه دریافت می‌شود. البته هزینه ثبت نام در مدارس برای دانش‌آموزان کانادایی و مهاجرینی که مجوز اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشند رایگان است.

در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها لازم به ذکر است که شهریه پرداختی از سوی دانشجویان در رشته‌های تحصیلی مختلف، متفاوت است. مسلما هزینه تحصیل در رشته‌هایی که مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی است بیشتر است. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی نیز متغیر خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع دکتری و فوق دکتری در مقایسه با سایر مقاطع، بیشتر است. بابت تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا نگران نباشید زیرا می‌توانید جزء آن دسته از دانشجویانی باشید که از طریق دریافت فاند تحصیلی، با خیالی آسوده به تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا می‌پردازند. حتی اگر موفق به دریافت فاند نشدید باز هم استرسی به خودتان راه ندهید زیرا با وجود سایر کمک‌های مالی مانند وام می‌توانید به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلبرتا بپردازید.

هزینه تحصیل در آلبرتا

 اقامت بعد از تحصیل در آلبرتا

 اگر قصد دارید پس از پایان تحصیل در دانشگاه‌های آلبرتا به اقامت در کانادا ادامه بدهید باید مجوزی تحت عنوان pgwp دریافت کنید. شما حداکثر تا 180 روز پس از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی می‌توانید برای دریافت مجوز مذکور اقدام کنید. ممکن است در بازه زمانی اعلام نمرات، مجوز دوره تحصیلی‌تان منقضی شود در این صورت می‌توانید یکی از این راه‌کارها را در پیش بگیرید:

 • دریافت گواهی میهمان ( (visitor record
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز دوره تحصیلی منقضی شود و همچنان در کانادا اقامت داشته باشید باید بابت مدتی که به طور غیرقانونی در این کشور حضور داشتید مبالغی را به عنوان جریمه بپردازید.

با دریافت مجوز pgwp این سوال مطرح می‌شود که مجوز مذکور، تا چه زمانی معتبر است. در پاسخ باید گفت اعتبار این مجوز بستگی به طول دوره تحصیل در کانادا دارد. اگر در دوره‌های تحصیلی کمتر از هشت ماه، شرکت کرده باشید اصلا مجاز به دریافت pgwp نیستید. اگر برای مدت 8 ماه تا 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید معادل همان مدت به شما اجازه کار در کانادا اعطا می‌شود. مثلا اگر 9 ماه در یکی از مراکز آموزش عالی آلبرتا تحصیل کرده باشید، مجاز به  انجام کار برای مدت 9 ماه هستید. اگر مدتی بیش از 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید مجوز کاری با اعتبار 3 ساله برایتان صادر می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای اقامت پس از تحصیل در آلبرتا، مدت اعتبار پاسپورت منقضی نشده باشد یا اگر مدت زمان زیادی از اعتبار آن باقی نمانده برای تمدید آن اقدام کنید. اقدامات لازم را انجام دهید در غیر این صورت مجوز کار فقط تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر است.

 اقامت بعد از تحصیل در آلبرتا

سوالات متداول تحصیل در آلبرتا

 ساختار آموزشی مدارس در آلبرتا چگونه است؟

 • در آلبرتا، دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره پیش‌دبستانی، 12 سال تحصیلی را پشت سر می‌گذارند. اولین مقطع دبستان است و سپس وارد مرحله دبیرستان می‌شوند.

 سیستم آموزشی در مدارس آلبرتا چگونه است؟

 • در مدارس این ایالت، آموزش کیفی و با توجه به نیاز هر دانش‌آموز است. ‌در مدارس آلبرتا، دانش‌آموزان با دریافت خدمات آموزشی از سوی معلم، مسیر علمی خود انتخاب می‌کنند.

 آیا گذراندن دوره پیش‌دبستانی در آلبرتا اجباری است؟

 • مدارس در آلبرتا، ثبت‌نام دانش‌آموزان را منوط به گذراندن دوره پیش‌دبستانی نمی‌دانند. بنابراین برای ثبت‌نام فرزند خود در این دوره مختار هستید. البته توصیه می‌شود که فرزند برای آشنایی با محیط آموزشی در آلبرتا و برای ایجاد آمادگی به منظور ورود به مدرسه در دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کند.

 آیا تحصیل در آلبرتا رایگان است؟

 • تحصیل در مدارس آلبرتا برای دانش‌آموزان کانادایی رایگان است. در واقع آن‌ها تا پایان دوره دبیرستان یعنی تا سن 18 سالگی از آموزش رایگان برخوردارند. فرزندان مهاجران تا زمانی که کارت اقامت دائم کانادا را دریافت نکرده باشند باید بابت ثبت‌نام در هر سال تحصیلی، شهریه بپردازند. شهریه ثبت‌نام در مدارس آلبرتا با توجه به پایه تحصیلی بین 8000 دلار تا 14000 دلار کانادایی است. البته در مورد شهریه مدارس نگران نباشید چون امکان دریافت وام از بانک‌های کانادایی وجود دارد.

 وزیر آموزش در ایالت آلبرتا چه کسی است؟

 • ادریانا لگرانگ

 کودکان در آلبرتا چند ساعت در طول روز را باید در پیش‌دبستانی باشند؟

 • کودکان در ایالت آلبرتا فقط 5 روز هفته باید در پیش‌دبستانی حضور داشته باشند. تقریبا نیمی از روز را آن‌ها در پیش‌دبستانی، مشغول به یادگیری هستند. البته بخش مهمی از آموزش‌ها در این دوره از طریق انجام بازی‌های متناسب با سن کودکان به آن‌ها ارائه می‌شود و قرار نیست در این دوره، کودکان به طور جدی به یادگیری مباحث درسی بپردازند بلکه فقط قرار است با محیط آموزشی و مدرسه آشنایی پیدا کنند.

 آیا معلمان در آلبرتا اتحادیه مستقلی دارند؟

 • ،در ایالت آلبرتا یک اتحادیه به نام ATA وجود دارد که معلم‌ها در آن عضو هستند. در حال حاضر تقریبأ 43500 معلم در این اتحادیه ثبت‌نام کرده‌اند. در اتحادیه معلمان آلبرتا، تصمیمات مهمی در مورد شرایط کار و مسائل مرتبط با آموزگاران گرفته می‌شود.

 هزینه ثبت‌نام در دوره پیش‌دبستانی در ایالت آلبرتا چه مقدار است؟

 • مراکز پیش‌دبستانی در آلبرتا در زمان ثبت‌نام، 80 تا 150 دلار دریافت می‌کنند که مبلغ مذکور هزینه سفرهایی را هم که در طی دوره برای کودکان در نظر گرفته می‌شود، پوشش خواهد داد. هزینه حمل و نقل نیز در طول این دوره یک ساله نزدیک به 300 تا 350 دلار است.

 آیا در شرایط فعلی با وجود ویروس کووید 19، مدارس در آلبرتا بازگشایی خواهند شد؟

 • در حال حاضر با توجه به تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در آلبرتا امکان بازگشایی مدارس وجود ندارد اما گفته شده است که در آینده‌ای نه چندان دور احتمال بازگشایی مدارس وجود دارد.

 آیا امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آلبرتا وجود دارد؟

 • برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌توانید از خدمات و تسهیلات مربوط به تحصیل رایگان در آلبرتا استفاده کنید. هزینه تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان واجد شرایط خارجی وجود دارد.

 تحصیل در آلبرتا بهتر است یا بریتیش کلمبیا؟

 • با توجه به اختصاص بخشی از بودجه دولت فدرال کانادا به تمام مدارس در این کشور، سیستم آموزشی مدارس در ایالات مختلف کانادا و از جمله در آلبرتا، مدرن و با کیفیت است. در واقع می‌توان گفت که .سطح آموزش در مدارس این دو ایالت تفاوت چندانی با یک‌دیگر ندارند
شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات