اپلای چشم پزشکی

اپلای رشته چشم پزشکی

چشم پزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که به آناتومی، فیزیولوژی و بیماری‌های چشمی می‌پردازد. از آن جایی که چشم پزشکان، عمل‌های جراحی را روی چشم انجام می‌دهند، هم متخصص جراحی و هم متخصص علم پزشکی به شمار می‌روند. بسیاری از علاقه‌مندان برای یادگیری پیشرفته‌ترین روش‌های جراحی چشم پزشکی برای دانشگاه‌های خارج از کشور اپلای می‌کنند.

تحصیل در خارج از کشور مانند سایر رشته‌ها نیازمند شرایط خاصی برای اپلای است. بنابراین در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن در خارج از کشور بپردازیم و با جزئیات بیشتری در مورد رشته چشم پزشکی آشنا شویم.

لینک های مفید!

مراحل اپلای چشم پزشکی

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را محکم بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­ها برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته ­اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کشور موردنظرتان شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور مقصد شوید.

اگر مقصدتان کانادا است، تراست چک لیست جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

درباره رشته چشم پزشکی

چشم پزشکی شاخه‌ای از پزشکی و جراحی است که به تشخیص و درمان اختلالات چشمی می‌پردازد. علاقه‌مندانی که قصد تحصیل در رشته چشم پزشکی را دارند، ابتدا باید مدرک پزشکی داشته باشند و بعد از آن در تحصیلات چشم پزشکی به مدت ۴ یا ۵ سال تخصص چشم پزشکی دریافت کنند. برخی برنامه‌های چشم پزشکی دانشگاه‌ها ممکن است نیاز به یک سال آموزش پیش از تحصیل در رشته چشم پزشکی داشته باشند. چشم پزشکان مجاز به نوشتن نسخه، انجام عمل‌های جراحی با استفاده از لیزر و دیگر روش‌ها هستند. برخی دیگر نیز در تحقیقات دانشگاهی برای تشخیص و درمان اختلالات چشمی شرکت می‌کنند و برخی دیگر به انجام تحقیقات در این حوزه روی می‌آورند. تمام ارزیابی‌هایی که برای بیماری‌های چشمی در نظر گرفته شده‌اند باید مورد بررسی چشم پزشک قرار گیرد چرا که بیماری‌های چشمی به عنوان عضو حساس بدن، در تخصص پزشک عمومی نیست. چشم پزشکان رویکرد جامعی نسبت به علائم و بیماری‌های چشمی ارائه می‌دهند. همچنین تشخیص و درمان بیماری‌های چشمی با استفاده از ابزار پزشکی صورت می‌گیرد و در برخی موارد فرد بیمار باید از لنزهای طبی و یا لنزهای خاصی استفاده کند.

به طور معمول، چشم پزشک باید ۱۲ یا ۱۳ سال در رشته چشم پزشکی تحصیل کند تا در نهایت بتواند مجوز جراحی دریافت کند. چشم پزشک به درمان و تشخیص بیماری‌های چشمی می‌پردازد، اعم از جراحی، تجویز دارو و دادن عینک و لنز. بسیاری از چشم پزشکان نیز در تحقیقات علمی در مورد علل و درمان بیماری‌های چشمی و اختلالات بینایی نقش دارند. از آن جایی که چشم پزشکان در وهله اول پزشک هستند، گاهی اوقات می‌توانند مشکلات بهداشتی دیگری را هم تشخیص دهند که به طور مستقیم با چشم ارتباط ندارد و بیماران را برای درمان به دیگر پزشکان متخصص ارجاع می‌دهند. به طور کلی، چشم پزشکان در درمان و تشخیص بیماری‌های چشمی تخصص دارند. چنین بیماری‌ها و مشکلاتی شامل آب مروارید، گلوکوم، آسیب‌های چشمی، مشکلات بینایی مانند دوربینی، نزدیک‌بینی و دو بینی است.

اپلای رشته چشم پزشکی

مسئولیت‌های چشم پزشک به طور کلی عبارت‌اند از:

 • ارائه مراقبت‌های معمول مانند تست بینایی و تجویز عینک و لنزهای طبی
 • انجام جراحی‌های اصلاحی مانند ترمیم آسیب‌های قرنیه و از بین بردن آب مروارید
 • انجام عمل‌های جراحی پیچیده و حساس، جراحی‌های سرپایی و یا جراحی به روش لیزر
 • تشخیص و درمان بیماری‌ها و آسیب‌های چشمی
 • مدیریت کلینیک‌های اورژانس چشم، کلینیک‌های سرپایی یا دیگر کلینیک‌های تخصصی چشم
 • درمان اختلالات پزشکی که بینایی را از طریق رویکردی جامع تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • استفاده از روش‌های درمانی و انجام نمونه‌برداری در صورت نیاز

اپلای رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

یکی از مهمترین مسائل مورد بررسی در رشته چشم پزشکی به جز داشتن علاقه، انتخاب بهترین دانشگاه و بهترین کشور برای اپلای است چرا که فرد برای تخصص نزدیک به ۱۳ سال از عمر خود را مشغول تحصیل در این رشته خواهد بود و به همین علت، داشتن اطلاعات کامل در این زمینه، فرد را برای اپلای آماده می‌کند. موسسه مهاجرتی تراست با بررسی بهترین کشورها در رشته چشم پزشکی به شما در این روند کمک خواهد کرد.

نام کشورتوضیحات
استرالیا و نیوزیلنددر استرالیا و نیوزیلند مدارک FRACO/FRANZCO معادل مدرک تخصص یا مدرک تحصیلات تکمیلی است. متقاضیان مدت ۵ سال به آموزش تحصیلات تکمیلی در حوزه چشم پزشکی می‌پردازند و سپس در وب سایت FRANZCO، ارزیابی می‌شوند. افرادی که در انگلستان تحصیلات خود را به تمام رساندند نیز معمولا می‌توانند در این آزمون شرکت کنند چرا که دارای مدارک CCT /CCST هستند که مورد قبول این کشور است.  
بنگلادشمدرک ارائه شده چشم پزشکی در بنگلادش MBBS‌ یا همان Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery است. افراد در این کشور باید مدرک تحصیلات تکمیلی خود یا گواهی چشم پزشکی خود را در رشته چشم پزشکی کسب کنند. این گواهی‌ها شامل چشم پزشکی، چشم پزشکی جامع، جراحی چشم پزشکی و کارشناسی ارشد چشم پزشکی است.  
کانادا (دانشگاه‌های کانادا)حدودا ۳۰ درصد از آموزش تخصصی رشته چشم پزشکی کالج سلطنتی جراحان کانادا بر روی بخش‌های قرنیه، گلوکوم، توانبخشی بینایی، اکولوپلاستیک، شبکیه چشم، سرطان چشم، آسیب شناسی چشم و نورو چشم پزشکی انجام می‌شود. حدودا ۳۰ تا ۳۷ دانشکده عالی چشم پزشکی در کانادا وجود دارد که ۱۰ دانشگاه از این تعداد دانشگاه‌های فرانسوی زبان در ایالت کبک‌اند. چشم پزشکان در سال پنجم تحصیلات خود، باید در امتحان کتبی و شفاهی شرکت کنند. (امتحان می‌تواند به زبان انگلیسی و فرانسوی باشد.)  
فنلانددر کشور فنلاند پزشکانی که علاقمند به رشته چشم پزشکی هستند باید تحت دوره‌ی آموزشی پنج ساله قرار گیرند که شامل آموزش‌های عملی و مطالعات نظری است.  
هنددانشجویان چشم پزشکی در کشور هند بعد از اتمام تحصیلات خود در مدرک MBBS، باید در مقطع کارشناسی ارشد چشم پزشکی مشغول به تحصیل شوند. آموزش همزمان و تجربه کار در بیمارستان‌های چشم پزشکی تحت نظارت دانشکده پزشکی و اساتید، از مهمترین ویژگی‌های دانشگاه‌های هند است که باعث شده افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های هند اقدام به اپلای کنند. برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای آموزشی چشم پزشکی از مهمترین برنامه‌های دانشگاه‌های هند در رشته چشم پزشکی است.  
نپالمتقاضیان رشته چشم پزشکی در نپال باید بعد از دریافت مدرک MBBS، دوره‌ی ۳ ساله‌ی تحصیلات تکمیلی در این رشته را بگذرانند. مدرک چشم پزشکی در نپال MD است و فارغ‌التحصیلان باید امتحان صدور مجوز شورای پزشکی نپال را بدهند تا به به عنوان چشم پزشک شناخته شوند. از مهمترین برنامه‌های در نظر گرفته شده در بیشتر دانشگاه‌های نپال می‌توان به برگزاری کنفرانس‌های منظم و متناسب با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا برای دانشجویان اشاره کرد.  
ایرلنددر کشور ایرلند، مجموع آموزش‌های تحصیلات تکمیلی چشم پزشکی شامل یک سال کارآموزی، حداقل ۳ سال آموزش جراحی پایه و حدود ۴ یا ۵ سال آموزش‌های جراحی تخصصی‌تر و پیشرفته است.   
اپلای رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

ادامه تحصیل رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

متقاضیان رشته چشم پزشکی در ابتدا باید مدرک ۴ ساله کارشناسی چشم پزشکی داشته باشند (M.D.) (Doctor of Medicine) و سپس به مدت ۳ سال در مرکز تخصصی چشم پزشکی مشغول به کار شوند. دانشجویان هر چه بیشتر به سال‌های پایانی تحصیلات خود در رشته چشم پزشکی در خارج از کشور نزدیک می‌شوند، بیشتر به کارهای تحقیقاتی روی می‌آورند و این تحقیقات در پایان‌نامه دانشجویان نمو پیدا می‌کند. اکثر دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند افرادی را برای تحصیل در مقطع دکترا انتخاب کنند که علاوه بر تجربه کاری در رشته چشم پزشکی دارای نمرات بالا در دروس آناتومی و ریاضی باشد. یکی از برنامه‌های مهم در فراگیری رشته چشم پزشکی، تدریس است که در آن دانشجویان یا دروس علوم کارشناسی را تدریس می‌کنند و یا به دستیار آموزشی اساتید تبدیل می‌شوند. در برخی کشورها مانند آمریکا، هیئت چشم پزشکی گواهی مخصوصی ارائه می‌دهد که دانشجو بعد از دوره کارشناسی ارشد علاوه بر گذراندن دوره کارآموزی ۱ ساله باید در امتحانی شفاهی و کتبی شرکت کند و در این صورت گواهی قبولی برای او صادر می‌گردد.

یکی از مهمترین مسائل مربوط به تحصیل در رشته چشم پزشکی این است که تکنولوژی چشم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است و افراد باید برای آشنایی با به روزترین اطلاعات دنیا در حوزه چشم پزشکی در سمینارهای مختلف دانشگاهی شرکت و یا به صورت جداگانه برای سمینارهای چشم پزشکی ثبت‌نام کنند. چشم پزشکان ملزم به کسب مدرک پزشکی هستند. روند این تحصیلات شامل مدرک ۴ ساله چشم پزشکی از دانشکده پزشکی و ۳ تا ۸ سال تحصیلات در این رشته است. علاقه‌مندان در دوره کارشناسی چشم پزشکی که در واقع نوعی برنامه پیش پزشکی است، به صورت تخصصی روی زیست شناسی و شیمی تمرکز دارند. برنامه‌هایی که به صورت حرفه‌ای‌تر برای این رشته در نظر گرفته شده است شامل بیوشیمی، آناتومی، فیزیولوژی، شیمی آلی، فیزیک و اخلاق پزشکی است.مهارت‌ها و الزاماتی که فرد برای ورود به شغل چشم پزشکی باید داشته باشد عبارت‌اند از:

 • مدرک پزشکی در چشم پزشکی
 • گذراندن دوره کارآموزی و کسب تجربه در رشته چشم پزشکی
 • مجوز دولتی برای داشتن مطب چشم پزشکی
 • داشتن تخصص قوی در مورد بیماری‌ها، عملکرد و آناتومی چشم
 • بالا بودن مهارت‌ها و دانش ریاضیات، زیست شناسی و فیزیک فرد
 • مهارت‌های قوی ارتباطی، حل مسئله و تصمیم‌گیری در موقعیت‌های حساس و بحرانی در بیمار

گرایش های چشم پزشکی در خارج از کشور

علم چشم پزشکی به عنوان مطالعه عضوی حساسی از بدن نیازمند گرایش‌های جداگانه‌ای برای هر یک از اجزاست چرا که بیماری‌ها و آسیب‌های وارد شده به چشم نمی‌تواند فقط به کمک یک متخصص چشم تشخیص و درمان شوند. در زیر به مهمترین گرایش‌های چشم پزشکی اشاره می‌شود.

نام رشته یا گرایشتوضیحات
جراحی لیزر چشم (لیزیک)جراحی لیزر چشم که با نام اصلاح بینایی با لیزر نیز شناخته شده است از مهمترین گرایش‌های چشم پزشکی است. جراحی لیزر چشم عملی است که در آن از لیزر برای تغییر شکل قرنیه یا سطح چشم به منظور اصلاح بیماری‌های دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شود. این رشته، رشته‌ای نو ظهور است. اولین روش‌های استفاده از لیزری برای اصلاح بیماری‌های چشمی حدود ۳۰ سال پیش انجام شد. این گرایش چشم پزشکی در عین کاربردی بودن بسیار حساس است چرا که هر نوع خطا و اشتباه در فرآیند لیزر می‌تواند موجب التهاب، عفونت، سوزش و حتی کوری شود. استفاده از لیزر چشم برای برطرف کردن رگ‎‌های خونی چشم و همچنین ترمیم اشک در شبکیه‌ی چشم است. یکی از دلایل مهم جایگزینی این رشته به جای بسیاری دیگر از رشته‌ها و اهمیت آن در دانشگاه‌ها، فواید بی‌شمار آن از جمله پایین بودن ریسک جراحی، درصد بالای بهبودی کامل بیمار و کوتاه بودن دوره درمان است.  
جراحی آب مرواریدبه طور معمول عدسی چشم انسان روشن است اما آب مروارید باعث می‌شود دید فرد تاریک شود. این جراحی به صورت سرپایی در کلینیک انجام می‌شود و نیازی به بستری بیمار بعد از جراحی در بیمارستان نیست. امروزه افرادی که وارد این گرایش می‌شوند، ۹۵ درصد بیماری‌های چشمی را بدون عارضه درمان می‌کنند. اگر چه اکثر پزشکان عمومی چشم می‌توانند آب مروارید را درمان کنند و رشته‌ای فرعی است، اما با این حال، رشته‌ای تخصصی در شاخه چشم پزشکی به شمار می‌رود و بسیاری از علاقه‌مندان ترجیح می‌دهند به صورت حرفه‌ای این رشته را ادامه دهند.  
جراحی گلوکوم (آب سیاه)این تخصص خاص بر درمان گلوکوم و اختلالاتی تمرکز دارد که فشار داخل چشم را افزایش می‌دهد یا به عصب اپتیک آسیب می‌رساند و باعث اختلالات چشمی می‌شود. از آن جایی که چشم یکی از حساس‌ترین عضوهای بدن است، بیماری‌هایی مانند آب سیاه می‌تواند باعث آسیب به عصب‌های چشم و در نتیجه کوری شود. به همین علت، این رشته در چشم پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که درمان و تشخیص به موقع آن می‌تواند بینایی فرد را به او برگرداند. متخصصان در این رشته بسته به موقعیت و وضعیت بیمار یا  از روش‌های سنتی برای درمان استفاده می‌کنند و یا به روش لیزر اقدام به درمان می‌کنند.  
جراحی اصلاح عیوب انکساریاین جراحی برای افرادی است که دچار بیماری‌هایی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و یا آستیگاتیسم هستند. متخصص، در این روش با استفاده از روش‌های جراحی مختلف به اصلاح یا تنظیم توانایی چشمی با شکل‌گیری دوباره قرنیه می‌پردازد. متداول‌ترین روشی که متخصصان در این روش استفاده می‌کنند، استفاده از لیزر برای تغییر شکل قرنیه است.  
جراحی قرنیهیکی دیگر از مهم‌ترین رشته‌های کاربردی در چشم پزشکی، جراحی قرنیه است که شامل جراحی روی بیرونی‌ترین لایه چشم است. از آن جایی که قرنیه، شفاف‌ترین بخش چشم است و به انعکاس نور کمک می‌کند، آسیب به قرنیه باعث تاری دید یا از دست دادن بینایی می‌شود و درمان به موقع بیمار می‌تواند از این کار جلوگیری کند.  
جراحی ویتره و رتین شبکیهجراحی بیماری مرتبط با شبکه چشم مانند جدا شدن شبکه چشم، سوراخ شدن آن و سایر مشکلات مربوط به آن به این رشته مربوط می‌شود. شبکیه چشم ممکن است به دلایل مختلفی جدا شود (به صورت ناگهانی یا به تدریج) و علائمی مانند دیدن لکه‌هایی روی بینایی و یا فلش‌های نور داشته باشد به همین علت، این رشته یکی از حساس‌ترین گرایش‌های رشته چشم پزشکی است.  
جراحی عضله چشمجراحی عضلات چشم برای درمان انحراف چشم ناشی از نبود تقارن عضلات چشم است. همسو نبودن چشمان در یک راستا یکی از دلایل نبود تقارن ماهیچه‌های چشم است. این جراحی بیشتر در سنین کودکی صورت می‌گیرد اما برای بزرگسالان نیز انجام می‌شود.  
جراحی اکولوپلاستیکدرمان بیماری‌های مرتبط با پلک‌ها، مجاری اشک و یا قسمت‌های مشابه به جراحی اکولوپلاستیک مربوط می‌شود. این رشته در چشم پزشکی اگر چه در درمان بسیاری از بیماری‌های مربوط موثر است اما بیشتر جنبه زیبایی دارد و افراد به دلیل افتادگی پلک‌ها دست به انجام چنین جراحی می‌زنند.  
تخلیه چشمگاهی آسیب دیدگی چشم به حدی است که امکان درمان وجود ندارد و پزشک متخصص اقدام به تخلیه چشم می‌کند. در برخی موارد در صورت امکان، پزشک از چشم مصنوعی برای فرد بیمار استفاده می‌کند اگر چه فرد با این چشم مصنوعی قادر به دیدن نخواهد بود اما از لحاظ زیبایی بسیار تاثیرگذار است.  
جراحی بخش قدامیاین تخصص چشم پزشکی روی بخش قدامی چشم تمرکز دارد و شامل قرنیه، عنبیه، عضلات مژگانی و عدسی چشم است. چشم پزشک‌هایی که در این زمینه تخصص دارند، دانش پیشرفته‌ای در آناتومی و فیزیولوژی ساختار چشمی دارند و قادر به انجام روش‌های پیچیده جراحی هستند.  
متخصص جراحی قرنیه و بیماری‌های خارج چشماین گرایش که یکی از مهمترین گرایش‌های رشته چشم پزشکی است، به درمان بیماری‌های مربوط به قرنیه، ملتحمه چشم، صلبیه و پلک‌ها می‌پردازد. متخصصان در این زمینه ممکن است با بیماری‌هایی از جمله دیستروفی قرنیه، التهاب، عفونت، ملتحمه و تومور سر و کار داشته باشند. انجام جراحی‌های پیوند قرنیه نیز از مهمترین جراحی‌های است که این متخصصان انجام می‌دهند.  
نورو چشم پزشکیاین دانش فوق تخصصی مربوط به شرایط عصبی چشم است و به درمان بیماری‌هایی مانند آسیب به عصب بینایی می‌پردازد. تکنیک‌های درمانی در این گرایش شامل جراحی نیست.
سرطان چشمسرطان چشم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به چشم است در ابتدا با تاری دید و پرش چشم شروع می‌شود و یکی از مهمترین رشته‌های چشم پزشکی است.
آسیب شناسی چشمیبررسی نمونه‌های بافتی چشم از اصلی‌ترین وظایف این متخصصان است تا به شناسایی آسیب‌های چشمی و درمان آن بپردازند.
گرایش های چشم پزشکی در خارج از کشور

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

بهترین گرایش رشته چشم پزشکی برای اپلای در خارج از کشور

افراد با توجه به نیاز و بیماری چشمی خود، به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند. هیچ کدام از گرایش‌های چشم پزشکی بر دیگری برتری ندارند و صرفا برپایه علاقه، گرایش به هر رشته شکل می‌گیرد. اما با این حال، عرضه بر اساس تقاضا شکل می‌گیرد. به عنوان مثال، آب مروارید عامل اصلی اختلال بینایی در سراسر جهان است و تخمین زده می‌شود حدودا ۲.۵ میلیون نفر افراد بالای مردم ۶۵ سالِ انگلستان، آب مروارید دارند به همین علت جراحی آب مروارید در انگلستان دومین عمل رایج در این کشور است و هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار نفر در این کشور این عمل جراحی را انجام می‌دهد. در انگلستان با افزایش تعداد سالمندان، بیماری‌های مختلفی از جمله بیماری‌های چشمی افزایش یافته است و نیاز به وجود متخصصان چشم پزشکی بسیار زیاد است. چرا که درمان به موقع می‌تواند از تشدید بیماری جلوگیری کند و سبب بهبود و افزایش کیفیت سلامت فرد شود.

بورسیه رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

اگر به عنوان دانشجویی بین ‌المللی قصد ادامه‌ تحصیل در خارج از کشور را دارید، می‌‌توانید با هزینه ‌بسیار کم یا حتی گاهی اوقات بدون پرداخت هزینه به اهداف خود برسید. بورسیه‌های تحصیلی یا کمک ‌هزینه‌های دانشجویی از راه‌های مختلف تامین می‌شوند که می‌توانند از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار گیرد. گاهی این بورسیه‌‌ها تمام هزینه‌‌های شخصی و تحصیلی را پوشش می‌دهند و گاهی بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند. لازم به ذکر است که در هر صورت برای اخذ هر بورسیه شرایط و ضوابطی وجود دارد. بعضی از این بورسیه‌‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه ‌های تشویقی: بورسیه‌های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعد در هر ترم تحصیلی با معدل بالا تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه‌‌های ورودی: بورسیه‌های ورودی به دانشجویان جدید و براساس شایستگی و معدل ترم قبلی اعطا می ‌شود.
 • بورسیه‌‌های تحقیقاتی یا RA: بورسیه‌‌های تحقیقاتی یا RA، به دانشجویانی تعلق می‌‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می‌پردازند.
 • بورسیه‌‌های دستیار مدرس یا TA: بورسیه‌‌های دستیار مدرس یا TA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.
 • بورسیه‌های کارآموزی: بورسیه‌‌های کارآموزی در خارج از کشور، به دانشجویانی تعلق می‌‌گیرد که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در دانشگاه و گاهی هم در خارج از دانشگاه مشغولند.

برای اطلاع از کار‌آموزی در کانادا روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است که دانشجویان می ‌توانند علاوه بر بورسیه‌‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی، وام‌هایی را نیز (وام دانشجویی کانادا) از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در رشته‌ چشم پزشکی، لازم است به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و از بورسیه‌های مربوط مطلع شوید. همچنین سایت‌‌هایی هستند که می‌توانید با ذکر نام دانشگاه و همچنین رشته‌ تحصیلی مورد نظر از بورسیه‌های رشته ‌مربوطه مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بورسیه‌های رشته چشم پزشکی به سایت scholarshipportal ‌و careeronestop مراجعه کنید.

بورسیه رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

درباره اینکه چگونه بورسیه‌ی تحصیلی بگیریم و بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

دانشگاه های برتر رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

نام دانشگاهتوضیحات
دانشگاه ییلدانشگاه ییل به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌هاست که بر گسترش دانش، نوآوری و حفظ اطلاعات فرهنگی و علمی برای نسل‌های آینده متمرکز است. در این دانشگاه، مرکز ییلی آی و گروه چشم پزشکی و علوم بینایی به ارائه بالاترین سطح مراقبت از بیماری‌های چشمی اختصاص دارد.  
دانشگاه پیتسبرگشعار دانشگاه پیتسبرگ برای رشته چشم پزشکی، بهبود کیفیت زندگی از طریق حفظ و ترمیم بینایی است. این دانشگاه همواره در بین ۱۰ دانشگاه برتر ایالات متحده آمریکا قرار دارد. ارائه آموزش با کیفیت در رشته چشم پزشکی از مهمترین دستاوردهای این دانشگاه است که باعث شده هر ساله علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه اپلای کنند.
دانشگاه پنسیلوانیااگر می‌خواهید به طور جدی رشته چشم پزشکی را دنبال کنید، بی‌شک دانشگاه پنسیلوانیا گزینه‌ای عالی است. چرا که آموزش‌های حرفه‌ای، بالینی و تحقیقاتی در زمینه چشم پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از فناوری‌های جدید برای دانشجویان فراهم شده است. تمامی خدمات و گرایش‌های چشم پزشکی به صورت جامع در این دانشکده وجود دارد و به جرات می‌توان گفت دانشگاه پن (پنسیلوانیا) یکی از بزرگترین تیم‌های چشم پزشکی آمریکا را دارد که با ۵۹ عضو هیئت علمی و ۱۷ متخصص چشم پزشکی هر ساله تحقیقات چشم پزشکی جدیدی را به جهان عرضه می‌کند.  
دانشگاه استنفوردگروه چشم پزشکی دانشگاه استنفورد یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان را در رشته چشم پزشکی دارد که تمرکز آن بیشتر روی خدمات بالینی، تحقیقات پیشرفته و نوآوری در زمینه چشم پزشکی اعم از شبکیه چشم، گلوکوم، قرنیه و جراحی اصلاح عیوب انکساری است.  
دانشگاه توماس جفرسونبه دانشکده پزشکی دانشگاه توماس جفرسون، کالج پزشکی جفرسون هم می‌گویند که نهمین دانشکده پزشکی قدیمی این کشور است. دانشگاه توماس جفرسون دارای دپارتمان چشم پزشکی است و برنامه‌های آن شامل فرصت‌های آموزشی، بالینی و تحقیقاتی است که برای پزشکان و دانشمندان ماهر و خبره طراحی شده است.  
دانشگاه کیس وسترن رزرویکی از بهترین دانشگاه‌های معروف در رشته چشم پزشکی کیس وسترن رزرو است که برنامه‌های بالینی و آموزشی بی‌نظیری در رشته چشم پزشکی ارائه می‌کند. وجود آموزش‌های بالینی در این دانشگاه حاکی از افزایش مهارت و دانش چشم پزشکی و جراحی، مخصوصا در سال‌های اخیر است.  
دانشگاه کلمبیاتحقیقات تیم چشم پزشکی دانشگاه کلمبیا با همکاری دیگر بخش‌ها و دانشمندان این حوزه، سعی بر پیشرفت داخلی و خارجی جامعه دانشگاهی کلمبیا دارد. یعنی اساس کار و تمرکز دانشگاه کمبیا در رشته چشم پزشکی، مطالعه، بررسی و تحقیقات است و همین موضوع باعث شده است تا علاقه‌مندان به تحقیقات در این حوزه برای این دانشگاه اپلای کنند.  
دانشگاه کلرادوتوسعه مهارت‌های بالینی و تمرکز بر آموزش با رویکرد جراحی باعث شده است تا این دانشگاه همواره در میان برترین دانشگاه‌های چشم پزشکی جهان دیده شود. شرکت در سخنرانی‌ها و سمینارهای مخصوص چشم پزشکی از مهمترین برنامه‌های دانشگاه کلرادو برای دانشجویان رشته چشم پزشکی است.  
دانشگاه های برتر رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

بهترین دانشگاه های چشم پزشکی آمریکا

دانشگاه ییل  دانشگاه پیتسبرگدانشگاه پنسیلوانیادانشکده پزشکی استنفورد
مرکز پزشکی دانشگاه میشیگاندانشگاه توماس جفرسوندانشگاه کیس وسترن رزرودانشگاه کلمبیا  
دانشگاه کلرادو  دانشگاه کارولینای شمالیدانشگاه راچستردانشگاه کارولینای جنوبی
دانشکده پزشکی نورث وسترندانشگاه ویسکانسیندانشکده پزشکی کالیفرنیا – سان فرانسیسکو  دانشگاه جانز هاپکینز
دانشگاه سان دیگودانشگاه اموریدانشگاه کالیفرنیا – اروایندانشکده پزشکی ماساچوست  
دانشگاه یوتادانشکده پزشکی ایلینویدانشگاه پنسیلوانیادانشگاه مریلند  
دانشگاه مینه سوتا – – –

اخذ ویزا برای اپلای چشم پزشکی در خارج از کشور

روند اخذ ویزا در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است اما آنچه اهمیت دارد این است که متقاضی بتواند تمام مراحل را به درستی انجام دهد چرا که نقص و خطا در این روند ممکن است شما را از ادامه ‌تحصیل در خارج از کشور باز دارد و یا باعث تاخیر در فرآیند مهاجرت شود. بنابراین انتخاب مشاوران با تجربه در این زمینه، به اخذ ویزای شما کمک خواهد کرد. موسسه مهاجرتی تراست با کسب سال‌‌ها تجربه در زمینه اخذ ویزا، شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند. مدارک مورد نظر و مراحل زیر، روند کلی اخذ ویزا را در رشته‌ چشم پزشکی نشان می‌‌دهد:

 • انتخاب تیم مشاوره ‌معتبر برای آشنایی با مهاجرت
 • درخواست مصاحبه در سفارت و گرفتن نوبت به صورت آنلاین
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • تعیین رشته‌ مورد نظر (در اینجا رشته‌ چشم پزشکی)
 • داشتن نامه‌ پذیرش دانشگاه
 • گذرنامه
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی (ترجمه‌ شناسنامه الزامی است)
 • حداقل ۲ قطعه عکس و حداکثر ۵ قطعه عکس مناسب برای گذرنامه
 • ارائه‌ آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک دیپلم به همراه ترجمه
 • مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مورد نظر با حداقل نمره مورد نیاز
 • پرداخت هزینه‌ صدور ویزا
 • نامه‌ سوء پیشینه
 • ارائه‌ مقالات چاپ شده
اخذ ویزا برای اپلای چشم پزشکی در خارج از کشور

دقت کنید که مراحل ذکر شده به صورت کلی است و برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید با ما در تیم مهاجرتی تراست تماس بگیرید و یا به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید.

اپلای رشته چشم پزشکی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

چشم پزشکی رشته‌ای گسترده است که شامل جراحی و پزشکی است. چشم پزشکان به درمان بیماری‌های چشمی در کودکان و بزرگسالان می‌پردازند. تخصص‌های ایمونولوژی، جراحی چشم، جراحی آب مروارید و آسیب شناسی چشمی و نوروچشمی از مهمترین گرایش‌ها و بخش‌های رشته چشم پزشکی است. اگر چه برای ورود به این رشته حداقل ۳ سال تحصیلات دانشگاهی نیاز است، اما بیشتر متقاضیان حداقل دارای مدرک کارشناسی هستند و برخی دیگر هم مدارک بالاتر دارند. مدارک پیش پزشکی که در اکثر دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، گزینه مناسبی برای ورود به این رشته است.

 دانشجویان چشم پزشکی در سال‌های اولیه تحصیلات، بیشتر روی دروس آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی و آسیب شناسی متمرکز هستند. تحصیل در رشته چشم پزشکی ممکن است سال‌ها طول بِکشد. بخش اول این دوره با مدرک کارشناسی آغاز می‌شود. هنگامی که دانشجو مدرک کارشناسی یا همان دوره پیش پزشکی را به اتمام رساند، در برنامه چهار ساله دانشکده پزشکی شرکت می‌کند. رقابت در رشته چشم پزشکی بسیار زیاد است و به همین علت افراد برای ورود به این رشته باید الزامات اپلای و تحصیل در این رشته را رعایت کنند.

درباره بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

متقاضیان برای ورود به رشته چشم پزشکی ملزم به شرکت در آزمون کتبی و شفاهی هستند. در بیشتر دانشکده‌های چشم پزشکی فرد باید حداقل ۱ سال دوره پیش پزشکی را بگذارند تا بتوانند برای تخصص چشم پزشکی اپلای کند. شرکت در دوره‌های کارآموزی نیز اهمیت زیادی دارد و همچنین متقاضی باید تجربه ۳ سال کار در مرکز چشم پزشکی را داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته چشم پزشکی بسته به دانشگاه مقصد متفاوت است. تیم مهاجرتی تراست بعد از بررسی‌های لازم، لیست زیر را به عنوان مدارک مشترک بین دانشگاه‌ها در رشته چشم پزشکی تهیه کرده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، مدارک مورد نیاز را از دانشگاه مورد نظر بررسی کنید:

 • انتخاب رشته و دانشگاه منتخب
 • پر کردن فرم پذیرش آنلاینِ دانشگاه مورد نظر
 • ارائه ایمیل معتبر برای دریافت اخبار پذیرش دانشگاه
 • ارائه 2 یا 3 توصیه‌نامه بسته به دانشگاه منتخب.
 • ارائه رزومه
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه مدارک اثبات تمکن مالی
 • ارائه مقالات چاپ شده
 • ارائه ریز نمرات آخرین مدرک دانشگاهی به همراه ترجمه رسمی
مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته چشم پزشکی در خارج از کشور

درباره تاثیر مقاله بر اپلای و اینکه چگونه اپلای کنیم بیشتر بدانید.

بازار کار چشم پزشکی در خارج از کشور

براساس گزارشی از جامعه‎‌ی چشم پزشکی، به طور کلی چشم پزشکان از شغل خود بسیار راضی هستند و ۹۳ درصد از آن‌ها با وجود سختی‌های این مسیر، اگر به عقب برگردند دوباره همین رشته را انتخاب می‌کنند. میزان درآمد این متخصصان بر اساس عوامل مختلفی مانند محل کارشان (کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی و یا عمومی)، ساعات کاریشان، ساعات اضافه کاری و موقعیت جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد.

برای اطلاع از شرایط کار در خارج از کشور روی لینک کلیک کنید.

میانگین درآمد چشم پزشکان در دیگر کشور ها

سایت salary expert، یکی از معروف‌ترین سایت‌های موجود در زمینه بررسی و تخمین حقوق مشاغل مختلف دنیاست. جدول زیر، بعضی از مهمترین کشورها را از نظر درآمد چشم پزشکان نشان می‌دهد. توجه کنید که این سایت هر روز اطلاعات خود را به روز می‌کند و ماهانه ممکن است تفاوت اندکی میان این ارقام مشاهده شود. در صورتی که به اطلاعات حقوق و درآمدها به صورت روزانه نیاز داشتید، اطلاعات مورد نیاز خود را از این سایت بررسی کنید.

در جدول زیر به میانگین درآمد چشم پزشک‌ها در دیگر کشورها اشاره می‌کنیم:

میانگین حقوق دکتر چشم به تفکیک کشورهاتوضیحات و درآمد
اتریشمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۸۹,۱۶۰ یورو  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۹۱ یورو  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۲,۲۲۰ یورو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۲۵,۵۸۸ یورو   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۲۵۱,۵۶۲ یورو   
استرالیامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی:  ۳۸۱,۵۲۶ دلار   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۸۳ دلار  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲۴,۶۴۷ دلار 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۵۳,۸۶۳ دلار  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک‌ با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۵۰۸,۵۰۵ دلار   
باهامامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۲۰۸,۱۱۵ دلار  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۱۰۰ دلار
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۳,۴۴۴ دلار 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۳۸,۵۱۳ دلار   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک‌ با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۲۷۷,۴۵۰ دلار   
بلغارستانمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۲۸,۳۲۳ لو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۶۲ لو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۸,۲۹۰ لو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۸۶,۸۱۶ لو    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۱۷۳,۸۹۹ لو  
بلاروسمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۴۱,۷۰۲ روبل  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۲۰ روبل  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲,۶۹۴ روبل
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۸,۰۸۸ روبل  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۵۶,۲۶۲ روبل   
برمودامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۲۹۰,۸۱۹ دلار
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۴۰ دلار
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری:  ۱۸,۷۸۷ دلار   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۹۳,۷۰۳ دلار    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۳۸۷,۹۹۹ دلار    
کانادامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۳۱۶,۸۶۱ دلار
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۱۵۲ دلار  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲۰,۴۶۹ دلار
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۱۰,۴۹۴ دلار   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۴۲۱,۶۳۳ دلار   
چینمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۳۱۶,۸۶۱ یوان  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۵۲ یوان
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲۰,۴۶۹ یوان
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۱۰,۴۹۴ یوان   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۴۲۱,۶۳۳ یوان  
کاستاریکامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۵۳,۰۱۷,۸۴۳ کولون  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۲۵,۴۸۹ کولون 
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۳,۴۲۴,۹۵۳ کولون 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۳۵,۴۴۷,۲۰۸ کولون
میانگین حقوق  دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۷۱,۰۰۲,۹۸۴  کولون   
جمهوری چکمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۲,۴۷۷,۳۸۰ کرونا
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱,۱۹۱ کرونا    
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۶۰,۰۳۹ کرونا
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱,۶۴۴,۷۹۹ کرونا   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۳,۲۹۴,۶۳۶ کرونا   
مراکشمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی:  ۵۱۲,۸۱۹ درهم  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۲۴۷ درهم
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۳۳,۱۲۸ درهم 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۳۴۱,۹۷۴ درهم 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۶۸۴,۹۹۷ درهم 
مصرمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۴۳۶,۳۰۴ پوند  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۲۱۰ پوند
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲۸,۱۸۵ پوند  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۹۳,۹۱۶ پوند     
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۵۸۸,۷۳۳ پوند
نیوزیلندمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۳۴۴,۱۹۶ دلار  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۶۵ دلار
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری:  ۲۲,۲۳۵ دلار 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۲۸,۸۴۳ دلار   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۴۵۸,۳۸۸ دلار  
فنلاندمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی:  ۲۰۳,۲۷۵ یورو  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۹۸ یورو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۳,۱۳۲ یورو 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۳۴,۷۹۵ یورو    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۲۷۰,۰۰۳ یورو   
فرانسهمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۷۳,۳۴۸ یورو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۸۳ یورو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۱,۱۹۸ یورو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۱۵,۰۹۰ یورو  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۲۳۰,۵۳۴  یورو   
گرجستانمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۳۰۵,۱۷۳ لاری  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۱۴۷ لاری
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۹,۷۱۴ لاری 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۰۶,۷۳۴ لاری   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۴۱۴,۱۰۱ لاری    
پرتغالمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۰۵,۵۰۶ یورو  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۵۱ یورو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۶,۸۱۶ یورو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۶۹,۹۱۷ یورو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۱۴۰,۰۴۸ یورو  
پاکستانمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۵,۰۲۲,۶۴۷ روپیه  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۲,۴۱۵ روپیه 
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۳۲۴,۴۶۳ روپیه  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۳,۳۹۱,۰۱۱ روپیه   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۶,۷۹۲,۴۰۹ روپیه  
مجارستانمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۲۶,۱۸۳,۶۸۶ فورینت
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۲,۵۸۸ فورینت
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱,۶۹۱,۴۶۶ فورینت   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۷,۴۱۷,۸۲۰ فورینت       
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۳۴,۸۸۸,۹۸۸  فورینت   
اوکراینمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱,۴۴۵,۹۹۳ گریونا
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۶۹۵ گریونا    
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۹۳,۴۱۱ گریونا
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۹۷۶,۲۵۴ گریونا   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۱,۹۵۵,۴۹۸ گریونا   
امارت متحده ‌عربیمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۸۲۰,۶۳۱ درهم
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۳۹۵ درهم   
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۵۳,۰۱۳ درهم
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۵۴۷,۸۵۴  درهم      
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۱,۰۹۷,۳۸۷ درهم   
ایالات متحده‌ آمریکامیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۳۱۳,۹۵۳ دلار
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۱۵۱ دلار  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۲۰,۲۸۱ دلار 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۲۰۸,۵۶۲  دلار    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۴۱۷,۷۶۳ دلار   
کره‌ جنوبیمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۴۳,۴۰۰,۴۰۷ وون
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۶۸,۹۴۳ وون 
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۹,۲۶۳,۶۶۶ وون     
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۹۵,۷۵۵,۱۶۵ وون   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه‌: (بیشتر از ۸ سال) ۱۹۱,۸۰۳,۶۰۸ وون  
سوئدمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱,۵۴۸,۷۲۰ کرون
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت:  ۷۴۵ کرون    
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۰۰,۰۴۷ کرون
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱,۰۲۸,۲۳۶ کرون   
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۲,۰۵۹,۶۲۳ کرون    
سنگاپورمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی:  ۲۸۵,۱۴۰ دلار  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۳۷ دلار   
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۸,۴۲۰ دلار
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۹۰,۱۴۶ دلار     
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۳۸۰,۸۷۵ دلار  
فیلیپینمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱,۶۲۰,۹۳۲ پزو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۷۷۹ پزو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱۰۴,۷۱۲ پزو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱,۰۸۶,۰۷۰ پزو    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۲,۱۷۵,۴۶۷ پزو      
آفریقای جنوبیمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی:  ۱,۹۷۶,۵۸۶ راند
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۹۵۰ راند  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری:  ۱۲۷,۶۸۷ راند  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱,۳۲۴,۳۶۸ راند
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۲,۶۵۲,۷۹۳ راند   
مکزیکمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱,۱۸۰,۶۴۲ پزو  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۵۶۸ پزو
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری:  ۷۶,۲۶۹ پزو
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۷۸۷,۴۹۴ پزو     
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۱,۵۷۷,۴۰۱ پزو   
ژاپنمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۲۹,۴۲۲,۶۵۲ ین
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۱۴,۱۴۶ ین  
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۱,۹۰۰,۷۰۳ ین      
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۱۹,۵۱۶,۷۷۶ ین  
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال) ۳۹,۰۹۳,۳۲۷ ین
قزاقستانمیانگین حقوق دکتر چشم پزشک به صورت کلی: ۱۴,۶۷۳,۴۲۱ تنگه 
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک در هر ساعت: ۷,۰۵۵ تنگه
میانگین درآمد دکتر چشم پزشک از ساعات اضافه کاری: ۹۴۷,۹۰۳ تنگه      
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک کم تجربه: (۱ تا ۳ سال) ۹,۸۶۱,۰۹۷ تنگه    
میانگین حقوق دکتر چشم پزشک با تجربه: (بیشتر از ۸ سال)  ۱۹,۷۵۲,۳۹۸ تنگه  

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید بدون شک تراست یکی از بهترین انتخاب‌های شماست. مشاوران و وکلای با تجربه ما در موسسه مهاجرتی تراست با سال‌ها تجربه در زمینه ‌مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهند ماند.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی رشته‌های تحصیلی در کانادا
 • برترین دانشگاه‌های هر رشته
 • عناوین شغلی و وظایف
 • مسیر شغلی و میانگین درآمد

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

سوالات متداول

مدارک لازم برای اپلای چشم پزشکی چیست؟

مدارک مختلفی برای اخذ پذیرش در این رشته تخصصی مورد نیاز است. در ابتدا مدارک شامل پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار شش ماهه و ترجمه سایر مدارک هویتی هستند. مدرک دیگر شرکت در آزمون مختص ورود به این رشته در دانشگاه مورد نظر است.
ارائه مدرک پایان تحصیلات در مقطع قبلی، ریز نمرات و مدرک زبان نیز از مهم‌ترین مدارک به شمار می‌روند. البته، ارائه مقالات معتبر، آماده کردن رزومه، توصیه نامه دانشگاهی و پر کردن فرم آنلاین نیز از مدارک مورد نیاز است.
ممکن است آزمون‌ها و مدارک مورد نیاز در کشورها با هم تفاوت داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از اپلای شرایط دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای چشم پزشکی شامل کدام موارد است؟

با استفاده از مدارک زبان آیلتس و تافل می‌توان در این رشته پذیرش گرفت. نکته اساسی توجه به حداقل نمرات مورد نیاز دانشگاه است تا با ارائه آن بتوانید روند پذیرش را به سرعت طی کنید.

درآمد چشم پزشکی پس از پایان تحصیلات در خارج از کشور چقدر است؟

رشته چشم پزشکی از جمله تخصص‌های جذاب پزشکی است که درآمد بالایی در کشورهای مختلف دارد. درآمد متخصصان این رشته در کانادا به صورت میانگین 310 هزار دلار برآورد شده است و این میزان با سوابق کاری هشت ساله تا بیش از 400 هزار دلار در سال نیز می‌رسد. این درآمد در کشور آمریکا با بیش از هشت سال سابقه کار تا 400 هزار دلار در سال بیان شده است و در کشور استرالیا میانگین درآمد متخصصان چشم پزشکی بیش از 350 هزار دلار است.

بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته چشم پزشکی کدام است؟

در جوامع مختلف و کشورها نیاز به متخصصان چشم پزشک بسیار زیاد است. به همین دلیل کشورها سرمایه گذاری زیادی روی دانشگاه‌ها و تربیت نیروهای متخصص در این رشته داشته‌اند و از آن جمله می‌توان آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی را بیان کرد.
به دلیل برنامه‌های مختلف برای جذب نیروهای ماهر در کشور کانادا، این کشور یکی از بهترین گزینه‌ها برای اپلای چشم پزشکی و حتی ادامه شغل محسوب می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته چشم پزشکی کدام است؟

دانشگاه‌های متعددی در سراسر جهان وجود دارند که متخصصان با تجربه‌ای را در این حوزه تحصیلی تربیت کرده‌اند. از این موارد می‌توان ییل آمریکا، استنفورد، دانشگاه کلرادو، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه جان هاپکینز را نام برد.

 تنوع موقعیت‌های شغلی در رشته چشم پزشکی در خارج از کشور چگونه است؟

موقعیت‌های شغلی متنوعی برای این رشته وجود دارد و به دلیل نیاز به متخصصان چشم پزشک در سراسر دنیا، می‌توان در کشورهای مختلف موقعیت‌های شغلی متنوعی را مشاهده کرد. این موقعیت‌های شغلی از طرف بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، کلینیک‌ها و مراکز آموزشی ارائه شده‌اند. متخصصان این رشته با در دست داشتن مجوز و مدرک مورد نظر می‌توانند در بخش‌های گفته شده مشغول به کار شوند.
باید گفت، از جمله نکات مهم برای ادامه شغل در کشورها در این رشته داشتن مجوز لازم و گذراندن دوره‌های مربوطه در آن کشور است. این مجوزها مهارت و تخصص شما را تضمین خواهد کرد و پس از گذراندن آن می‌توانید در بخش مربوطه فعالیت کنید.

شهریه تحصیل در رشته چشم پزشکی در کشورهای مختلف چقدر است؟

شهریه برای مدیکال اسکول‌ها در سراسر دنیا تفاوت زیادی در کشورهای مختلف دارد. این شهریه در کشور کانادا برای کل دوره بیش از 100 هزار دلار است و ممکن است تا 350 هزار دلار نیز برسد. نکته مهم در زیاد یا کم بودن شهریه و تفاوت آن در مراکز علمی در سطح آموزشی آن و امکانات ارائه شده دانشگاهی است. بنابراین، دانشگاه‌های معتبر که شهریه بیشتری دارند، امکانات بهتری نیز برای آموزش ارائه خواهند داد.

شرایط کار و قوانین ویزای کار برای رشته چشم پزشکی در خارج از کشور چگونه است؟

در مورد رشته‌های پزشکی قوانین کار و شرایط ویزا متفاوت با رشته‌های دیگر است. در واقع، به دلیل اهمیت نظام سلامت و شرایط حساس آن، سخت گیری‌هایی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.
از جمله این موارد می‌توان به مجوزها و دوره‌هایی اشاره کرد که فارغ التحصیلان باید پس از پایان تحصیلات موفق به پشت سر گذاشتن آن شوند. برای نمونه، در کشور کانادا شما باید پس از پایان دوره تخصصی، مجوز استان مربوطه را نیز دریافت کنید و در دوره کارآموزی تخصصی شرکت کنید. تمامی این موارد برای بهبود نظام سلامت کشورها و جذب بهترین متخصصان مورد توجه قرار می‌گیرد.

حوزه‌های تخصصی رشته چشم پزشکی در خارج از کشور شامل کدام موارد است؟

این حوزه تخصصی شامل جذاب‌ترین بخش‌ها است که می‌توان جراحی لیزیک، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری، جراحی قرنیه، جراحی عضله چشم و آسیب شناسی چشمی را بیان کرد. متخصصان این رشته براساس تخصص و علاقه خود می‌توانند در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها فعالیت کنند.

آیا می‌توان برای رشته چشم پزشکی از دانشگاه‌ها بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟

رشته چشم پزشکی نیز مانند بسیاری از رشته‌های دانشگاهی دارای بورسیه‌های اختصاصی است. این بورسیه‌ها توسط دانشگاه‌ها یا نهادهای خارجی اعطا می‌شوند و شامل کمک هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی خواهد بود. البته، بخشی از بورسیه‌ها را نیز جوایز علمی تشکیل داده‌اند که هر ساله مبلغ مشخصی برای یک بار به فرد اعطا می‌شود.

نکات مهم برای اپلای و پذیرش در رشته چشم پزشکی چیست؟

به دلیل قوانین متفاوت کشورها و دانشگاه‌ها بهتر است قبل از هر چیزی شرایط مورد نظر در دانشگاه‌ها را بررسی کنید. آماده کردن دقیق مدارک به صورت ترجمه شده رسمی از نکات مهمی است که تضمین کننده فرآیند پذیرش خواهد بود.
در رشته چشم پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط با پزشکی ممکن است شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد که در وب سایت دانشگاهی بیان شده است. از جمله این شرایط می‌توان به شرکت در آزمون‌های ورودی اشاره کرد که پشت سر گذاشتن این مرحله برای پذیرش الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.