اپلای مهندسی شیمی

بسیاری از مردم، مهندسی شیمی را پلی بین علم و فناوری می ‌دانند. این رشته، یکی از پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود و  هر ساله افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور در رشته‌ مهندسی شیمی، اپلای می‌کنند. مهندسی شیمی نیز مانند سایر رشته‌ها، نیاز به اطلاعات دقیق‌ برای آسان شدن روند اپلای دارد چرا که هر گونه خطا و اشتباه در این مسیر ممکن است باعث رد پذیرش شما در دانشگاه مورد نظرتان شود. در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن در خارج از کشور بپردازیم و جزئیات بیشتری را در مورد رشته‌ مهندسی شیمی در اختیار شما قرار دهیم.

در مورد رشته‌ مهندسی شیمی

رشته‌ مهندسی شیمی، رشته‌ا‌ی بسیار کاربردی است که در آن افراد، با طراحی و ساخت ابزار آلات صنعتی که قبلا در محیط آزمایشگاه بررسی و آزمایش شده ‌اند، در مقیاس بزرگتر به مرحله‌ تولید و عمل می ‌رسانند. مهندسی شیمی نیز مانند سایر رشته ‌های مهندسی، از ریاضی، فیزیک و اقتصاد، برای حل مشکلات فنی استفاده می ‌کند. مهندسان شیمی مهندسان جهانی نیز نامیده می‌ شوند. چرا که تسلط علمی و فنی آن‌ها بسیار زیاد است و قادرند تا در بخش ‌های مختلف مشغول به کار شوند. برخی از مهندسان شیمی برای تولید ابزارهای صنعتی طراحی ‌های مخصوصی انجام می ‌دهند و یا اینکه فرایندهای جدیدی را به وجود می‌ آورند. برخی از آن‌ها نیز در ساخت مواد شیمیایی نقش دارند. مهندسان شیمی در پیشرفت علوم اتمی و ساخت پلیمر، کاغذ، رنگ، دارو، پلاستیک، کود، غذا، پتروشیمی‌ و تقریبا در هر چیزی که می‌‌توانید تصور کنید، نقش داشته‌اند. آن‌ها راه‌ هایی برای ساخت مواد اولیه‌ ی محصولات و راه ‌هایی برای تبدیل یک ماده به شکل مفید دیگری پیدا می‌ کنند. مهندسان شیمی می‌ توانند فرایندها را مقرون به صرفه تر یا سازگارتر با محیط زیست یا کارآمدتر کنند. برخی از مهندسان شیمی نیز در دانشگاه مشغول به کار می ‌شوند، در حوزه‌ ی قانون کار می ‌کنند، در زمینه‌ی مهندسی شیمی کتاب می ‌نویسند، شرکت‌ های جدید تاسیس می‌ کنند و یا شروع به انجام تحقیقات می کنند. همانطور که می‌ بینید یک مهندس شیمی می ‌تواند راه خود را در هر زمینه و رشته ‌ای پیدا کند. مهندسان شیمی، معمولا حقوق بالاتری نسبت به شیمی دانان و یا دیگر مهندسان دریافت می‌ کنند و این امر به دلیل تنوع بالای شغلی و همه‌ جانبه بودن نوع رشته‌ی آن‌ها است.

در مورد رشته‌ مهندسی شیمی

 آنچه که در رشته‌ مهندسی شیمی اهمیت دارد، دانش بالا در ریاضیات، مکانیک، تعادل ماده و انرژی، ترمودینامیک و دیگر موضوعات مربوط به حوزه‌ی مهندسی است. مهندسی شیمی به عنوان یک بخش از حوزه‌ مهندسی در نظر گرفته شده است که باعث استفاده از اصول شیمی، ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و اقتصاد برای تولید و حمل و نقل مواد شیمیایی، مواد و همچنین انرژی می ‌شود. به عبارت دیگر، مهندسان شیمی فرایندهایی را برای تولید، تبدیل و حمل و نقل مواد مختلف طراحی می‌ کنند. این فرایند، با آزمایش در آزمایشگاه آغاز شده و به دنبال آن با پیاده سازی عملی آن در صنعت به پایان می ‌رسد. از طریق مهندسی شیمی، شما نه تنها دانش شیمی، مهندسی، علوم مواد و فناوری اطلاعات، بلکه همچنین در مورد اقتصاد، مدیریت و ایمنی و علوم مدرن آموزش می ‌بینید. مهندسی شیمی یکی از پرکاربردترین و پردرآمدترین رشته‌ های مهندسی است و  فارغ التحصیلان می ‌توانند هر کاری از تحقیقات علمی گرفته تا کار به عنوان مهندس یا فعالیت در کارخانه‌ ها را انجام دهند. رشته‌ مهندسی شیمی به دلیل همه جانبه بودن آن، حتی برای کسانی که مستقیما با رشته‌ های مهندسی سر و کار ندارند، مناسب است چرا که این افراد توانایی حل مسئله، مهارت ‌های مدیریتی و تحلیلی را دارند.

کاربرد مهندسی شیمی

 • طراحی، شناساسی و حل مسائل پیچیده‌ی مهندسی با استفاده از قوانین مهندسی و ریاضیات
 • به کار گرفتن طراحی مهندسی و راه حل ‌های مورد نیاز برای عوامل اجتماعی، جهانی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی
 • درک مسائل و مشکلات موجود و یافتن راه حل‌ های مهندسی در زمینه ‌های مختلف
 • تولید وسایل ضروری
 • استفاده‌ مجدد، بازیافت و یا تجزیه ‌ی زباله ‌ها با کمترین هزینه و شیوه ‌ای مناسب
 • درک عمیق اصول مهندسی و ریاضیات
 • مهارت‌ های ویژه‌ ی مدیریت پروژه
 • مهارت‌ های مدیریت منابع
 • توانایی تحلیلی و حل مسئله
 • مهارت ‌های انگیزشی و رهبری
 • مهارت ‌های قوی در IT
 • آگاهی تجاری
 • خلاقیت و نوآوری

اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

بسیاری از افراد برای تحصیل در رشته‌ مهندسی شیمی قصد اپلای به خارج از کشور را دارند. انتخاب بهترین دانشگاه در این زمینه، کمک زیادی به دانشجویان برای تحصیل می ‌کند. بسیاری از کشورها، به زبان رسمی کشور آموزش می ‌دهند به عنوان مثال زبان تدریس در آلمان، آلمانی است بنابراین داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی برای اپلای در دانشگاه ‌های این کشور ضروری است. هر کشور با توجه به مقررات خاص خود، دارای شرایط اپلای مختلف است با این حال آن چه برای تحصیل در رشته‌ مهندسی شیمی در همه‌ی دانشگاه ‌ها ضروری است، بالا بودن نمرات دروسی مانند شیمی، فیزیک، ریاضی و زیست شناسی است. در زیر به تعدادی از کشورها و دانشگاه ‌های برتر آن در رشته‌ ی مهندسی شیمی برای اپلای اشاره شده است.

اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور
نام کشوربهترین دانشگاه‌ ها برای اپلای
آلمانThe Technical University of Munich.Technische Universität Berlin.Karlsruhe Institute of Technology.RWTH Aachen University.TU Dortmund University.Technische Universität Darmstadt.Universität Stuttgart.FAU Erlangen-Nürnberg 
استرالیاCharles Darwin University.The University of Sydney.RMIT University (Royal Melbourne Institute of Technology University)Curtin University.The University of Queensland.Monash University  
آمریکاMassachusetts Institute of Technology (MIT)Stanford University.The University of California, Berkeley (UCBCalifornia Institute of Technology (Caltech)The Princeton UniversityThe University of Wisconsin-Madison.The University of Minnesota.Georgia Institute of Technology. 
کاناداUniversity of TorontoMcGill UniversityUniversity of British ColumbiaUniversity of AlbertaUniversity of WaterlooUniversity-of-SaskatchewanUniversity of Ottawa  
سوئدThe Chalmers University of Technology. Sweden Gothenburg.University of KarlstadMid Sweden UniversityKTH Royal Institute of Technology 

ادامه تحصیل رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

مهندسان شیمی روش ‌های تولید مواد شیمیایی را طراحی می ‌کنند و آن‌ها را به مرحله‌ ی عمل می ‌رسانند. آن‌ها معمولاً از قوانین شیمی، فیزیک، زیست شناسی و ریاضی برای حل مسائلی که نیاز به تولید یا استفاده از مواد شیمیایی، داروها، سوخت، غذا، و دیگر محصولات مربوطه دارند، استفاده می ‌کنند. نقش اولیه ‌ی مهندسان شیمی طراحی و عیب یابی روش ‌هایی برای تولید مواد شیمیایی، غذاها، سوخت ها و داروهاست. آن‌ها اغلب در کارخانه ‌های تولیدی برای افزایش بهره وری و کیفیت محصول در مقیاس بزرگ، به هدف کاهش هزینه ‌ها مشغول به کار می ‌شوند. به دلیل اهمیت زیاد این رشته، هر ساله علاقه مندان زیادی قصد ادامه‌ ی تحصیل در این رشته در خارج از کشور را دارند. مهندسان شیمی روش‌ ها و تکنیک ‌های فرآوری مواد غذایی را برای تولید کودها بهبود می ‌بخشند تا کمیت و کیفیت مواد غذایی افزایش یابد. آنها همچنین ساخت الیاف مصنوعی لباس ‌های ما را راحت تر و مقاوم در برابر آب می‌ سازند و طرح هایی را برای تولید انبوه داروها توسعه می ‌دهند همچنین روش های امن تر و موثرتری برای پالایش فرآورده های نفتی ایجاد می‌ کنند و در نتیجه انرژی و منابع شیمیایی را پربارتر و مقرون به صرفه تر می ‌کنند. مهندسان شیمی همچنین راه حل‌ هایی برای مشکلات زیست محیطی مانند کنترل آلودگی و اصلاح آن ابداع می‌ کنند.

افرادی که در رشته ‌ی مهندسی شیمی در خارج از کشور تحصیل می ‌کنند، با فرایندهای مهندسی پایه و کاربرد آن در پتروشیمی، صنعت، پلاستیک، صعنت داروسازی و … آشنا می ‌شوند. برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته‌ مهندسی شیمی لزومی به داشتن مدرک کارشناسی مهندسی شیمی نیاز نیست و بسیاری از دانشگاه ‌ها از علوم دیگر و سایر رشته‌ های مهندسی نیز دانشجو می ‌پذیرند. حتی برخی از دانشگاه‌ ها از رشته‌ های غیر از مهندسی نیز دانشجویان را در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام می ‌کند. مدت زمان تحصیل شما در رشته‌ مهندسی شیمی، بسته به کشور و دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، از ۳ تا ۵ سال متفاوت است. آنچه در مورد تحصیل در رشته‌ مهندسی شیمی باید بدانید این است که مهندسی شیمی کاملاً متمایز از شیمی است. اگر چه بسیاری از فرایندهای مهندسان شیمی شامل واکنش ‌های شیمیایی است، اما وظیفه‌ ی شیمیدانان و مهندسان شیمی، حتی اگر با هم کار کنند، کاملا متفاوت است. شیمیدانان تلاش می‌ کنند تا مسیرهای جدیدی برای رسیدن به محصولات نهایی مورد نظر پیدا کنند و مکانیسم‌ های واکنش ‌ها را بررسی کنند. نقش مهندس شیمی ترجمه‌ ی این اطلاعات به فرایندهای طراحی است که نه تنها باید از نظر اقتصادی قابل دوام باشند بلکه باید به طور فزاینده ای حداقل اثرات زیست محیطی را نشان دهند.

گرایش‌های رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

نام رشتهتوضیحات
مهندسی بیوشیمی/ زیست شیمیمهندسی بیوشیمی، یکی از شاخه ‌های رشته‌ مهندسی شیمی است که در آن فرد با مهندسی شیمی و مهندسی زیستی سر و کار دارد. این افراد عمدتا به طراحی و ساخت فرایندهای مربوط به مولکول ‌های آلی می ‌پردازند و نقش زیادی در سوخت ‌های زیستی، داروسازی و بیوتکنولوژی دارند. نقش مهندسان بیوشیمی این است که طرح‌ ها و یافته‌ های زیست شناسان و شیمی‌دانان در آزمایشگاه را بگیرند و آن‌ها را در مقیاس بزرگتر شبیه سازی کنند.  بهترین دانشگاه ‌های این گرایش در جهان:   Brown University Christian Brothers University Colorado School of Mines Rowan University University of Colorado Boulder University of Georgia University of California University College London University of Southern California University of Western Ontario Indian Institute of Technology (BHU) Varanasi
مدل سازی فرایند شیمیاییمدل سازی فرایند شیمیایی، یک تکنیک مدل سازی کامپیوتری است که در طراحی مهندسی شیمی کاربرد دارد. ترکیب اجزا و اتصالات شیمیایی معمولا از این طریق انجام می‌شود به عنوان مثال با استفاده از این مدل سازی ‌ها و نرم افزارها مقدار ترکیب دو ماه در یک مخزن را می ‌توان دید. مدل سازی فرایند شیمیایی، نیاز به آگاهی از خواص مواد شیمیایی درگیر در شبیه سازی و همچنین خواص فیزیکی و ویژگی‌ های اجزای سیستم‌ ها، مانند مخازن، پمپ ‌ها و لوله ‌ها دارد.  
مهندس شیمینقش اولیه ‌ی مهندسان شیمی، ابداع و عیب یابی فرایندهایی برای تولید مواد شیمیایی، غذا، سوخت‌‎ و داروسازی است. مهندسان شیمی اغلب توسط کارخانه‌ های تولیدی در مقیاس بزرگ برای به حداکثر رساندن بهره وری و کیفیت محصول و به حداقل رساندن هزینه‌ ها استخدام می ‌شوند.
مهندس انرژیبه عنوان یک مهندس انرژی، شما مسئول تولید انرژی از طریق منابع طبیعی، مانند استخراج نفت و گاز و همچنین منابع تجدید پذیر یا پایدار انرژی، که شامل سوخت های زیستی، آبی، باد و انرژی خورشیدی هستند، خواهید بود.  
مهندس هسته‌ایمهندسان هسته ای مسئول طراحی یا ساخت تجهیزات هسته‌ای، مانند هسته های رآکتور، محافظ تابش و دیگر ابزار دقیق مربوطه هستند. آنها همچنین مسئول فعالیت ‌های حفاظت از نیروگاه‌ های هسته ای و عملیاتی هستند تا اطمینان حاصل کنند که استانداردهای ایمنی مورد نیاز برای آن‌ها برآورده می ‌شوند.
مهندس نفتوظایف شغلی مهندسان نفت شامل اصول دقیق و مهندسی استخراج  نفت و گاز است. هر زمان که مخزن جدیدی کشف می ‌شود، مهندسان نفت آن را بررسی می ‌کنند تا تصمیم بگیرند که آیا می‌ توان از آن بهره وری کرد یا خیر. در صورتی که چاه نفت کشف شده، قابل بهره وری باشد، این مهندسان با حداقل هزینه این نفت یا گاز را به درون لوله‌ های مخصوص نفت کشی پمپاژ می ‌کنند.
دانشمند توسعه ‌ی محصول / فراینددانشمندان توسعه‌ ی محصول یا فرایند، مسئولیت تحقیق و توسعه ‌ی روش ‌های جدید تولید و همچنین ایجاد تغییرات در سیستم‌ های تولیدی موجود برای بهبود کارایی کلی و سودآوری را به عهده دارند.
شیمیدان تحلیلیبه عنوان یک شیمیدان تحلیلی، شما باید از طیف متنوعی از روش ها برای بررسی ماهیت شیمیایی مواد استفاده کنید. شما باید مواد و همچنین نحوه رفتار آن را در شرایط مختلف شناسایی و درک کنید. نقش دقیق یا یک شیمیدان تحلیلی بسته به عوامل مختلفی می ‌تواند متفاوت باشد.
مدیریت انرژیبا وجود منابع محدود در جهان و همچنین افزایش هزینه ‌های انرژی، بسیاری از کسب و کارها به دنبال راهی برای کنترل استفاده از انرژی هستند. یک مدیر انرژی معمولاً در داخل یک سازمان برای کمک به کنترل و کاهش استفاده از انرژی مشغول به کار می ‌شود.
مهندس محیط زیستمهندسان محیط زیست معمولاً از اصول مهندسی، زیست شناسی، علوم خاک و شیمی برای تولید راه حل هایی برای مسائل زیست محیطی استفاده می‌ کنند. آنها همچنین در افزایش بازیافت، بهداشت عمومی، دفع زباله، آب و کنترل آلودگی هوا نقش دارند.
مهندس ساختمهندسان تولیدی یا ساخت، روش‌ های ساخت را با طراحی و انجام یک برنامه ‌ی تحقیقاتی ارزیابی می ‌کنند. پیاده سازی طراحی محصول، ساخت، استفاده از ابزار، مونتاژ و استفاده از مواد مورد نیاز از جمله مهمترین وظایف این مهندسان است.
مدیر تولیدمدیران تولید، اطمینان حاصل می‌ کنند که فرایندهای تولیدی کارآمد هستند یا خیر. مسئولیت ‌های شغلی مدیر تولید در صنعت، معمولاً شامل برنامه ریزی و هماهنگی برنامه ‌های تولید و ارزیابی الزامات پروژه و منابع است.
مدیر کیفیتمدیران تضمین کیفیت با اطمینان از این که محصولات تولید شده، از نظر کیفیت برای تولید مناسب هستند یا نه، نقش قابل توجهی در صنعت ایفا می‌ کنند. آن‌ها همچنین برای بهبود عملکرد و سودآوری یک سازمان برای کاهش میزان زباله‌ ها اقداماتی انجام می ‌دهند.
مهندس هوافضااگر چه رشته‌ مهندسی هوافضا، به عنوان یک شاخه‌ی جدا در رشته‌ی مهندسی شناخته می ‌شود، اما چندان بی ربط به رشته‌ی مهندسی شیمی نیست. این مهندسان، به زبان ساده، روی هر چیزی که در آسمان به پرواز در می‌ آید کار می ‌کنند. آن‌ها وظایف مختلفی دارند از طراحی و آزمایش هواپیماهای بی سرنشین گرفته تا آزمایش، تولید و به پرواز دراوردن این هواپیماها، همه و همه از وظایف مهندس هوافضا است. مهندسان هوایی روی هواپیماسازی کار می‌ کنند و یا خودروهایی را طراحی و آزمایش می ‌کنند که در جو به پرواز در می ‌آیند. طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین، بالگردها، هواپیماهای مسافربری، جت ‌های جنگنده و موشک ‌ها در این حوزه قرار می‌ گیرند.
بیوتکنولوژیمشاغل مهندسی در بیوتکنولوژی، فرایندهای زیستی را در صنعت اعمال می‌ کنند، مانند داروسازی، محصولات مقاوم در برابر سموم و یا انواع جدید باکتری ‌ها.
تکنسین شیمیاییتکنسین‌ های شیمیایی آزمایش‌ های تحلیلی را روی انواع مواد شیمیایی یا محصولات انجام می‌ دهند. هدف آن‌ها از انجام این آزمایش‌ها، بررسی و شناسایی اثرات زیست محیطی، بررسی کیفیت مواد و محصولات، بررسی ایمنی این آزمایش‌ ها و یا بررسی نمونه‌ ها در مقیاس آزمایشگاهی است. تکنسین‌ های شیمیایی در صنعت یا نوع خاصی از فناوری،  به منظور ارائه‌ ی سطح بالایی از خدمات با کیفیت فعالیت دارند.

بهترین گرایش رشته‌ مهندسی شیمی برای اپلای در خارج از کشور

رشته ‌های مهندسی شیمی، طیف گسترده ‌ای از مشاغل را نیز به وجود می ‌آورد که این مشاغل به نحوی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با شیمی سر و کار دارند. گفته می ‌شود که رشته‌ مهندسی شیمی، نجات دهنده‌ی انسان‌ها است چرا که بیشتر اتفاقات و واکنش ‌های صورت گرفته در کره‌ی زمین، با شیمی سر و کار دارد. همه‌ی گرایش ‌ها و شاخه‌ های نام برده ‌ی شیمی کاربردی اند و هر کدام در جای مخصوص خود مورد نیاز است به همین علت هیچ کدام برای تحصیل در آن رشته بر دیگری برتری ندارد و تنها زمانی می ‌توان گفت کدام گرایش بهتر است که فرد در آن حوزه بتواند آینده ‌ی شغلی خوبی برای خود رقم بزند. به طور کلی، زیر شاخه ‌های زیر برای اپلای در رشته‌ مهندسی شیمی آینده‌ ی کاری فرد را تضمین می‌ کند اما این به معنای برتری رشته‌های زیر بر دیگر گرایش‌ ها نیست و همه ‌ی رشته ‌ها در جایگاه خود و براساس نیاز افراد کاربردی اند.

نام رشتهمیانگین درآمد در سالوظایف
شیمیدان تحلیلی۵۷,۴۸۵شیمیدانان تحلیلی معمولاً در بخش محیط زیست و همچنین سایر صنایع مرتبط با علم فعالیت می ‌کنند. آن‌ها مواد شیمیایی، فلزات، مواد شیمیایی آلی و دیگر اجزای تشکیل دهنده را آزمایش و تجزیه و تحلیل می ‌کنند. علاوه بر این، نتایج را در یک پایگاه داده ثبت و وارد می‌ کنند. از دیگر وظایف شیمیدانان تحلیلی می ‌توان به نگهداری مواد شیمیایی موجود و محلول ها، همراه با حفظ تجهیزات و ابزار اشاره کرد.
مهندس انرژی۷۳,۷۲۱مهندسان انرژی وظایف مختلفی که مربوط به پردازش منابع انرژی مانند منابع خورشیدی، باد، گرمایش زمین، آب، نفت، گاز، انرژی هسته ای و سوخت های زیستی است را انجام می‌دهند. مهندسان انرژی، بسته به جایی که کار می ‌کنند، ممکن است وظایف مختلفی داشته باشند اما اغلب وظایف آن‌ها شامل تحقیق در مورد روش ‌ها و تکنیک ‌های جدید مربوط به استخراج منابع انرژی است. آنها همچنین با استفاده از شیوه ‌های نوین، به کاشت گیاهانی دست می‌زنند که به بهره وری انرژی کمک کند.
مهندس پروژه۷۹,۱۱۹مهندسان پروژه بر پروژه های فنی و مهندسی یک شرکت نظارت دارند. آنها در مدیریت بودجه و زمان تخصص دارند و بر هزینه ‌ها، زمان بندی و مدیریت کارکنان درگیر با پروژه های مختلف نظارت می ‌کنند. مهندسان پروژه همچنین تا حد ممکن به بررسی و عیب یابی، مشکلات احتمالی به وجود آمده در هنگام انجام پروژه، می ‌پردازند.
مهندس محیط زیست۸۰,۲۵۷مهندسان محیط زیست تمرکز ویژه ‌ای بر در امان نگه داشتن مردم از آلودگی و دیگر منابع اثرات نامطلوب زیست محیطی و مسائل بهداشت عمومی دارند. آنها از دانش خود در زیست شناسی و شیمی برای ایجاد راه حل هایی به منظور بازیافت بهتر، دفع زباله‌ ها، کنترل آلودگی هوا و دیگر تهدیدها در سطح محلی و ملی استفاده می ‌کنند.
مدیر پروژه۸۳,۲۳۴مدیران پروژه در بسیاری از صنایع از جمله رشته‌ی مهندسی حضور دارند. آنها مسئولیت‌ های زیادی در ارتباط با مدیریت پروژه‌ ها در بخش ‌های مختلف دارند. به عنوان مثال آنها مسئول برنامه ریزی، تهیه و اجرای پروژه ‌ها به شیوه ای کارآمد هستند. مهمترین وظایف آن‌ها شامل مدیریت و نظارت بر کارکنان، مدیریت منابع، زمان، تاریخ تحویل پروژه و مشکلات مربوط به هر پروژه است.

بورسیه رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

اگر به عنوان دانشجویی بین‌المللی قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارید، می‌توانید با هزینه‌ی بسیار کم یا حتی گاهی اوقات بدون پرداخت هزینه به اهداف خود برسید. بورسیه‌های تحصیلی یا کمک‌هزینه‌های دانشجویی از راه‌های مختلف تامین می‌شوند که می‌توانند از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجدالشرایط قرار گیرند.

دانشگاه‌های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، بورسیه‌هایی را برای آنها در نظر می‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های شخصی و تحصیلی را پوشش داده و گاهی بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند. لازم به ذکر است که در هر صورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجدالشرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ها عبارت اند از:

 • بورسیه‌های تشویقی: بورسیه‌های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.
 • بورسیه‌های ورودی: بورسیه‌های ورودی به دانشجویان جدیدالورود تعلق می‌گیرد و معمولا بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آنها اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA : بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می‌پردازند.
 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA: بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.
 • بورسیه‌های کارآموزی: بورسیه‌های کارآموزی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که مشتاق انجام کارهای پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت اند.

لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی، وام‌هایی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در رشته‌ی مهندسی شیمی، لازم است تا به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و از بورسیه‌های مربوط به رشته‌ی مهندسی شیمی مطلع شوید. همچنین سایت‌هایی طراحی شده اند که شما می‌توانید با ذکر نام دانشگاه و همچنین رشته‌ی تحصیلی مورد نظر از بورسیه‌های رشته‌ی مربوطه مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بورسیه‌های رشته‌ی مهندسی شیمی به سایت‌های scholarshipportal  و careeronestop زیر مراجعه کنید.

دانشگاه های برتر رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

دانشگاهتوضیحات
استنفورددانشگاه استنفورد واقع در شهر استنفورد، یکی از معتبرترین دانشگاه ‌های تحقیقاتی در جهان به شمار می ‌رود. این دانشگاه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ عنوان (dream college) را از آن خود کرد. برنامه‌ های آموزشی رشته‌ مهندسی شیمی در این دانشگاه، بر پایه‌ ی فیزیک، شیمی و زیست شناسی است. دوره ‌های تحصیلی مقطع لیسانس ۴ سال است و دانشجویان بعد از آن می ‌توانند تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر ادامه دهند. خوشبختانه دانشگاه استنفورد، طیف متنوعی از مقاطع تحصیلی را برای علاقه مندان به رشته‌ی مهندسی شیمی در نظر گرفته است. از جمله این برنامه ‌ها می ‌توان به دوره‌ های کوتاه مدت، دوره‌ های بلند مدت، کارشناسی و کارشناسی ارشد است. سخت گیری آموزشی دانشگاه استنفورد دانشجویان را برای مقاطع تحصیلی بالاتر آماده می ‌کند.  
مؤسسه فناوری ماساچوست  موسسه‌ فناوری ماساچوست، با نام ام آی تی، در سال ۱۸۶۱ در کمبریج، ماساچوست تاسیس شد. این دانشگاه که یک موسسه‌ تحقیقاتی معروف در زمینه ‌های علمی است، با هدف رونق صنعت در آمریکا، فعالیت خود را آغاز کرده است. اگرچه شهرت MIT بیشتر برای دانشکده ‌های مهندسی خود است اما دانشکده‌ های دیگر مانند دانشکده ‌ی علوم انسانی، مدیریت و معماری نیز طیف وسیعی از برنامه‌ های آموزشی را در اختیار متقاضیان قرار می ‌دهد. هر سال حدود ۶۰ درصد از ثبت نامی‌ ها مربوط به دانشکده‌ی مهندسی و بقیه مربوط به دانشکده ‌های دیگر است. برنامه ‌های آموزشی دانشگاه MIT در رشته‌ ی مهندسی شیمی به جز کلاس‌ های تخصصی در زمینه‌ های شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات، شامل کلا‌س های مکانیک کوانتومی، تبدیل انرژی و ترمودینامیک است.
دانشگاه پرینستوندانشگاه پرینستون واقع در نیوجرسی، یک دانشگاه تحقیقاتی معتبر در ایالات متحده است. از افتخارات بزرگ این دانشگاه می توان به دریافت جوایز بسیار زیاد از جمله جایزه‌ی نوبل اشاره کرد. برنامه‌ های آموزشی رشته‌ی شیمی شامل کلاس ‌های فیزیک، ریاضی، شیمی آلی و ترمودینامیک است. دانشجویان کارشناسی ارشد شیمی، ملزم به ارائه ‌ی پایان نامه در حوزه‌ ی تحقیقاتی شیمی هستند.
مؤسسه فناوری کالیفرنیا  موسسه‌ ی فناوری کالیفرنیا، یکی از ۱۸ موسسه‌ ی برتر فناوری در آمریکا برای مشتاقان علم و فناوری است. دانشجویان رشته‌ ی مهندسی شیمی در این دانشگاه، پس از گذراندن دروس تخصصی مورد نیاز، در یکی از حوزه‌ های مهندسی شیمی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، مشغول به کار می ‌شوند.
دانشگاه کالیفرنیا، برکلیدانشکده‌ ی شیمی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین دانشکده در رتبه بندی Best Colleges در آمریکا شناخته شد. از مهمترین ویژگی ‌های این دانشگاه، انجام تحقیقات شیمی در حوز ‌های مختلف است که دانشجویان یا به صورت مستقل و یا با همکاری یکدیگر مشغول به انجام تحقیقات می ‌شوند. این تحقیقات بیشتر در زمینه‌ های زیست شناسی، ذخیره‌ ی انرژی، مدلسازی و فیزیک پلیمر هستند.
دانشگاه پنسیلوانیادانشگاه پنسیلوانیا، هر سال نزدیک به ۱۱ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی برای رشته‌ های مختلف ثبت نام می‌ کند. با وجود تعداد بالای ثبت نامی ‌ها در دانشگاه پنسیلوانیا، همچنان تاکید دانشگاه بر تعداد پایین دانشجویان در هر کلاس است تا تحصیل آسان ‌تر شود. از جمله پرطرفدارترین برنامه‌ های مهندسی شیمی در این دانشگاه، مهندسی پلیمر، پردازش مواد الکترونیکی، بیوتکنولوژی و مهندسی محیط زیست است.
دانشگاه رایسدانشگاه رایس، دانشگاهی به شدت تحقیقاتی به شمار می ‌رود که دارای محوطه‌ ای بسیار زیبا است و سالانه حدودا ۱۶ درصد، نرخ پذیرش در مقطع کارشناسی را به خود اختصاص داده است. از جمله ویژگی‌ های این دانشگاه، سختگیری در آموزش است به همین علت فارغ التحصیلی از این دانشگاه کار چندان ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. از زمان تاسیس این دانشگاه یعنی سال ۱۹۲۱، مدرک مهندسی شیمی به صورت یک برنامه قوی و سختگیرانه با وجود ۱۸ عضو هیئت علمی تمام وقت، روز به روز در حال پیشرفت است.
دانشگاه وندربیلتدانشگاه وندربیلت که به دلیل پردیس بسیار زیبا و وسعت ۳۳۰ هکتاری اش معروف است، به صورت غیررسمی با نام وندی نیز شناخته شده است. دانشگاه وندی در بخش مهندسی شیمی هر ساله تحقیقات شیمیایی بسیاری را انجام می ‌دهد و فرصت ‌های کارآموزی زیادی را نیز برای برای دانشجویان فراهم کرده است.
دانشگاه جانز هاپکینزاین دانشگاه که اولین دانشگاه تحقیقاتی در ایالات متحده به شمار می‌ رود، دارای سابقه ‌ای طولانی در پزشکی و بهداشت عمومی است اما همچنان این دانشگاه در رشته ‌های دیگر مانند مهندسی شیمی، برتری ‌های زیادی نسبت به بسیاری از دانشگاه‌ ها دارد. معروف ترین رشته‌ ی تحصیلی در حوزه‌ ی شیمی در این دانشگاه، مهندسی شیمی و زیست مولکولی است که فرصت ‌های تحقیقاتی زیادی را نیز برای علاقه مندان به وجود آورده است.
دانشگاه نورث وسترندانشگاه نورث وسترن بیش از ۱۲۴ مدرک کارشناسی در رشته‌ های مختلف ارائه می ‌دهد. این دانشگاه در دانشکده ‌ی شیمی، سالانه  نزدیک به ۱۵۰۰ دانشجو ثبت نام می‌ کند. از جمله مهمترین حوزه‌ های مهندسی شیمی در این دانشگاه، مهندسی زیستی، مهندسی فرایند شیمیایی، مهندسی محیط زیست، فناوری نانو، مهندسی مولکولی و مهندسی پلیمر است.

سایر دانشگاه ‌های برتر در رشته‌ مهندسی شیمی عبارت اند از:

دانشگاه ای اند ام اگزاس (A & M)دانشگاه تگزاس در آستیندانشگاه کرنلدانشگاه بوکنل
موسسه ‌ی فناوری  Rose – Hulmanدانشگاه ایالتی لوئیزیانادانشگاه آرکانزاسدانشگاه ایالتی می سی سی پی
دانشگاه ایالتی ویندانشگاه آوبرندانشگاه کارنگی ملوندانشگاه بریگم یانگ
دانشگاه لی هایدانشگاه میشیگان – آن آربردانشگاه کلمسوندانشگاه نوتردام
دانشگاه لوییویلموسسه فناوری جورجیادانشگاه تولدو 

برای اطلاع از شهریه‌های این دانشگاه‌ها، روی این لینک کلیک کنید.

اخذ ویزا برای اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

به طور کلی، روند اخذ ویزای تحصیلی برای رشته ‌های مختلف در دانشگاه ‌های مختلف با هم متفاوت است. اما آنچه که اهمیت دارد این است که بتوانید ویزای خود را به موقع بگیرید و هیچ اشکالی در این روند پیش نیاید چرا که هر گونه خطا و اشتباه و یا نقص در مدارک شما ممکن است باعث لغو تحصیل شما در خارج از کشور شود. به همین علت، اولین مرحله در گرفتن ویزا، آشنایی با مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای سفر است. خوشبختانه تیم تراست با داشتن سالیان سال تجربه، در ارائه ‌ی خدمات و مشاوره‌ در زمینه‌ی اخذ ویزا، در این مسیر همراه شما خواهد بود. مواردی که باید رعایت کنید، در زیر بیان شده است اما در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با تیم تراست تماس بگیرید.

اخذ ویزا برای اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور
 • گرفتن نوبت مصاحبه در سفارت (گرفتن نوبت به صورت آنلاین است)
 • اثبات تملک مالی
 • ارائه‌ ی نامه‌ ی پذیرش دانشگاه مقصد
 • مشخص کردن محل اقامت
 • همراه داشتن مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)
 • همراه داشتن پاسپورت
 • همراه داشتن گذرنامه
 • داشتن حداقل ۲ عکس کاملا واضح

اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی در خارج از کشور

به طور کلی، دوره‌ی تحصیلی در رشته‌ مهندسی شیمی برای مقطع کارشناسی ۴ ساله است. با این حال، برخی دانشگاه‌ها مانند کمبریج، تحت شرایط خاصی این دوره را به صورت ۳ ساله نیز برگزار می ‌کنند. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، اگر قصد ادامه ‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر را نداشته باشند وارد بازار کار می ‌شوند. حدود ۴۵ درصد از فارغ التحصیلان، وارد صنایع شیمیایی می‌ شوند، ۲۰ درصد به سمت مشاوره‌ی مالی و مدیریتی می‌ روند و بقیه به ادامه‌ ی تحصیل می پردازند. افرادی که برای مقطع کارشناسی رشته‌ ی مهندسی شیمی اپلای می‌ کنند، باید در دروسی مانند فیزیک، زیست شناسی، ریاضیات و شیمی قوی باشند. افراد می‌ توانند به برنامه ریزی، طراحی و راه‌ اندازی فرایندهای جدید که منجر به تولیدات شیمیایی جدید می‌شود، بپردازند و یا در شرکت ‌ها و کارخانه ‌های صنعتی مشغول به کار شوند. علاقه مندان به رشته ‌ی مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی معمولا برای یکی از حوزه‌ های زیست مولکولی، زیست محیطی یا مهندسی مواد اپلای می ‌کنند که هر کدام از این رشته ‌ها آینده ‌ی شغلی متفاوتی را خواهد داشت.

اپلای رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

نمره ‌ی آزمون GATE‌ برای اپلای و پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مهندسی شیمی بسیار اهمیت دارد. این آزمون برای متقاضیان رشته‌ های مهندسی در نظر گرفته شده است و ۱۰۰ نمره دارد. هدف از برگزاری این آزمون سنجیدن توانایی ‌های افراد از لحاظ دانش رشته‌ مهندسی که در آن درس خوانده‌اند و ورود به مقطع بالاتر است. نکته ‌ی قابل توجه این است که به دلیل سطح بالای سوالات آزمون GATE، تعداد کمی از داوطلبان موفق به کسب حداقل نمره ‌ی مورد نیاز می ‌شوند. در برخی از دانشگاه‌ ها، داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد، به جز شرکت در آزمون کتبی، موظف به شرکت در مصاحبه‌ی حضوری دانشگاه نیز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است تا به سایت دانشگاه مورد نظرتان سری بزنید.

اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در مقطع دکتری در خارج از کشور

مدت زمان تحصیل رشته‌ مهندسی شیمی در مقطع دکتری، ۴ الی ۵ سال است. بسیاری از افراد ترجیح می ‌دهند در همان مقطعی که تحصیل را به پایان رسانده‌اند وارد بازار کار شوند و گروهی دیگر برای کسب درآمد بیشتر و یا انجام تحقیقات شیمی، برای مقطع دکترا در این رشته اپلای می ‌کنند. حداقل نمره‌ی مورد نیاز  GPA‌برای اپلای در مقطع دکترا در رشته مهندسی شیمی معمولا ۳ در نظر گرفته شده است اما این نمره ممکن است بسته به دانشگاه مورد نظرتان متفاوت باشد.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته‌ مهندسی شیمی بسته به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت است. اما مدارک کلی هر دانشگاه در قسمت زیر آمده است. برای اطلاع دقیق تر از این مدارک به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 • شرکت در آزمون GRE، در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا ضروری است اما برای اپلای در دیگر کشورها، نیازی به شرکت در این آزمون ندارید.
 • داشتن مدرک زبان (این نمره در هر دانشگاه متفاوت است. برای رشته‌ی مهندسی شیمی، معمولا آزمون TOEFL نمره‌ی ۹۰ و آزمون  IELTS معمولا نمره ‌ی ۶.۵ تا ۷ مورد نیاز است).
 • داشتن انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه (سوابق تحصیلی و شغلی)
 • آخرین مدرک دانشگاهی
 • کپی از آخرین مدارک دانشگاهی به همراه ترجمه

بازار کار رشته‌ مهندسی شیمی در خارج از کشور

به طور کلی فارغ التحصیلان این رشته می ‌توانند در حوزه‌ های زیر مشغول به کار شوند:

مهندسی طراحی و ساخت و ساز  کالاهای مصرفی، مانند لوازم بهداشتی و لوازم آرایشیمیکروالکترونیک  استخراج گاز و نفت
محیط زیست، از جمله مدیریت پسماند و کودمهندسی پلیمرمهندسی عمرانمواد الکترونیکی و پیشرفته  
انرژی هسته ای و جایگزینبهداشت و درمانمعدن و مواد معدنیفرآوری مواد غذایی
پالپ و کاغذبیوتکنولوژیداروسازی 

همانطور که پیش‌تر گفته شد، رشته‌ی مهندسی شیمی یکی از کاربردی ترین و پر درآمدترین رشته ‌های مهندسی است و افراد به نوعی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با این رشته سر و کار دارند. بازار کار و میزان درآمد افراد در این رشته، بسته به کشور و شغلی که در آن مشغول به کار می‌ شوند ممکن است با هم متفاوت باشد اما بررسی‌ها نشان داده که بازار کار رشته‌ی مهندسی شیمی در سه شغل زیر پردرآمدتر از سایر رشته‌ها است:

نام شغلتوضیحات
مدیر کارخانهنقش‌ ها و مسئولیت های یک مدیر کارخانه شامل نظارت بر پروژه ‌ها و تولیدات روزانه‌ ی کارخانه‌ های تولیدی یا فرآوری شرکت است. مدیر کارخانه همچنین مسئول مدیریت و نظارت بر کارکنان برای بهره وری و ایمنی است. از مهمترین مسئولیت‌ های مدیر کارخانه، استخدام کارگران جدید، آموزش کارگران، اطمینان از ایمنی کل کارخانه، تنظیم قراردادهای کارخانه و وظایف دیگر است. همچنین چک آپ نهایی محصولات قبل از عرضه‌ی نهایی آن‌ها به مشتری، بر عهده‌ی مدیر کارخانه است این بدان معناست که مدیر کارخانه باید توانایی و مهارت رهبری کارخانه و همچنین توجه به جزئیات را داشته باشد. به عنوان مدیر کارخانه‌ی فراورده ‌های شیمیایی، باید هماهنگی ‌های لازم برای ارتباط سایر کارکنان با یکدیگر و یا مافوق آن‌ ها را انجام دهید و نظارت کنید که همه‌ ی کارگران گزارش ‌های کار روزانه را به صورت دقیق ارائه می ‌دهند. همچنین مدیرکارخانه باید بتواند در شرایط بحرانی و حاد، بهترین تصمیم را برای راه اندازی کارخانه بگیرد و بتواند درصورت نیاز امکانات لازم برای نجات کارخانه را فراهم کند. اکثر مدیران کارخانه افرادی را استخدام می ‌کنند که دارای مدرک کارشناسی ارشد شیمی یا دکترای شیمی باشند اما با این حال با توجه به توانایی ‌های فردی ممکن است برخی مدیران دارندگان مدرک لیسانس را هم استخدام کنند. میانگین درآمد مدیران کارخانه حدودا ۸۷,۱۶۰ دلار در سال است که این مقدار با توجه به میزان تولیدات و فروش کارخانه ممکن است کم و زیاد شود.
مدیر عملیات مدیر عملیات، یک شرکت یا سازمان را در روند اهداف خود هدایت می ‌کند. این اهداف ممکن است یا شامل ارائه‌ی خدمات باشد و یا ارائه‌ی محصولات. شغل او ممکن است از یک کارفرما به کارفرمای دیگر در سطح خاصی متفاوت باشد. اما در سطح عمومی، یک مدیر عملیات به عنوان هماهنگ کننده بین بخش خود و  بخش‌ های دیگر و همچنین بین کارکنان و مافوق هایش مانند مدیران اجرایی و سهامداران هماهنگی ‌های لازم را به عمل می‌ آورد. نقش های دیگری که یک مدیر عملیات وظیفه انجام آن را خواهد داشت عبارت اند از: ایجاد طرح در صورت تغییرات کنترل تغییرات سازمانی تا حد ممکن به عهده گرفتن جریان و ساختار تضمین کیفیت انجام تحقیقات در مورد روش‌های تولید جایگزین و کارآمد از جمله فناوری های جدید، برنامه ریزی بودجه و حسابداری و مدیریت موجودی طراحی تسهیلات تولید کالا
مهندس ارشد شیمییکی از اولین مسیرهای شغلی که فارغ التحصیلان مهندس شیمی برای رسیدن به آن برنامه ریزی می ‌کنند،  کار به عنوان مهندسان ارشد شیمی است. یک مهندس ارشد شیمی از نظر فنی ‘ارشد’ تیم است. او به عنوان یک ارشد، مسئول کنترل کیفیت و به نحو احسن انجام شدن تمام کارها با توجه به هدف پیش بینی شده است. او وظایف سایر اعضای گروه را زیر نظر دارد و در زمان نیاز به آن‌ها کمک می‌ کند. برخی از صنایعی که به مهندسان ارشد شیمی نیاز دارند، عبارت اند از کارخانه ‌های خودروسازی، خدمات نظامی و انرژی. حداقل مدرک مورد نیاز برای این شغل، داشتن مدرک کارشناسی مهندسی شیمی است.

میانگین درآمد مهندسان شیمی در دیگر کشورها

میانگین درآمد مهندسان شیمی در دیگر کشورها
نام کشورتوضیحات و درآمد
میانگین حقوقمهندسان شیمی در اتریشمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۷۰,۳۴۴ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی ‌ در هر ساعت: ۳۴ یورو میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۶۲۴ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۹,۲۰۷ یورو      میانگین حقوق  مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۷,۳۲۸ یورو    
میانگین حقوق مهندسان شیمی در استرالیامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۳۶,۰۵۳ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی  در هر ساعت:  ۶۵ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۵,۰۷۵ دلار میانگین حقوق  مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۹۵,۳۸۰ دلار     میانگین حقوق  مهندسان شیمی ‌ با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۶۹,۲۷۳ دلار     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در باهامامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۷۴,۹۹۴ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۳۶ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۷۹۷ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۵۲,۵۸۸ دلار      میانگین حقوق مهندسان شیمی ‌ با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۹۳,۳۲۹ دلار     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در بلغارستانمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۴۸,۳۵۳ لو میانگین حقوق مهندسان شیمی ‌ در هر ساعت: ۲۳ لو میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۸۰۴ لو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳۴,۴۶۶  لو     میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶۱,۱۶۸  لو    
میانگین حقوق مهندسان شیمیدر بلاروسمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۴,۹۹۸ روبل میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۷ روبل میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۵۵۹ روبل میانگین حقوق مهندسان شیمی تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۰,۶۴۳ روبل میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۸,۸۸۹ روبل     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در برمودامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۴,۹۹۷ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۷ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۵۵۹ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۰,۶۴۲ دلار    میانگین حقوق  مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۸,۸۸۷ دلار      
میانگین حقوق مهندسان شیمی در کانادامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۱۶,۹۵۸ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۵۶ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۴,۳۶۳ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی  تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال)۸۱,۸۶۰ دلار      میانگین حقوق پرستاران با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۴۵,۲۷۹ دلار     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در چینمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۲۹۴,۲۰۴ یوان میانگین حقوق مهندسان شیمی  در هر ساعت:  ۱۴۱ یوان میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۱۰,۹۷۴ یوان میانگین حقوق مهندسان شیمی تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۲۰۸,۱۳۷ یوان     میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۳۶۹,۳۸۳ یوان    
میانگین حقوق مهندسان شیمی در کاستاریکامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۹,۷۸۲,۶۷۸ کولون میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۹,۵۱۱ کولون میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۷۳۷,۸۹۴ کولون      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۳,۹۳۵,۴۲۸ کولون      میانگین حقوق  مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۴,۷۳۱,۳۳۴ کولون    
میانگین حقوق مهندسان شیمی در جمهوری چکمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۹۱۱,۲۲۶ کرونا میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۴۳۸ کرونا میانگین درآمد  مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۳۳,۹۸۹ کرونا میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۶۳۷,۴۱۴ کرونا      میانگین حقوق مهندسان شیمی  تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱,۱۳۱,۲۲۴ کرونا     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در مراکشمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۹۵,۸۲۴ درهم میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۹۴ درهم میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۷,۳۰۴ درهم میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۳۷,۵۸۵ درهم    میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۴۴,۱۷۳ درهم   
میانگین حقوق مهندسان شیمی در مصرمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۲۰۴,۵۵۸ پوند میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۹۸ پوند میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۷,۶۳۰ پوند میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱۴۵,۱۸۶ پوند      میانگین حقوق مهندسان شیمی تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲۵۷,۶۶۴ پوند     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در نیوزیلندمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۲۴,۲۰۱ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۶۰ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری:  ۴,۶۳۳ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۸۷,۰۰۳ دلار      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۵۴,۴۰۵ دلار    
میانگین حقوق مهندسان شیمی در فنلاندمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۷۷,۴۴۲ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۳۷ یورو میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۸۸۹ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۵۴,۱۰۵ یورو     میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۹۶,۰۲۱ یورو     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در فرانسهمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۶۵,۶۳۸  یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۳۲ یورو میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۲,۴۴۸ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۵,۹۱۵ یورو     میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۸۱,۴۸۶ یورو     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در گرجستانمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۰۹,۳۷۱ لاری میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۵۳ لاری میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۴,۰۸۰ لاری میانگین حقوق مهندسان شیمی  با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۸,۰۶۲ لاری      میانگین حقوق مهندسان شیمی تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۳۸,۵۳۸ لاری      
میانگین حقوق مهندسان شیمی در پرتغالمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۴۲,۳۵۱ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۲۰ یورو میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۱,۵۸۰ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۲۹,۵۶۹ یورو میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۵۲,۴۷۷ یورو
میانگین حقوق مهندسان شیمی در پاکستانمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۲,۳۵۳,۹۰۶ روپیه میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۱,۱۳۲ روپیه میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۸۷,۸۰۱ روپیه   میانگین حقوق مهندسان شیمی  تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۱,۶۷۴,۴۰۷ روپیه      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۲,۹۷۱,۵۸۶ روپیه  
میانگین حقوق مهندسان شیمی در مجارستانمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۰,۱۰۹,۹۰۵ فورینت میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۴,۸۶۱ فورینت میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۳۷۷,۰۹۹ فورینت      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷,۰۸۵,۷۴۲ فورینت       میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۲,۵۷۵,۱۳۳ فورینت    
میانگین حقوق مهندسان شیمی در اوکراینمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۵۴۷,۹۹۹ گریونا میانگین حقوق مهندسان شیمی  در هر ساعت: ۲۶۳ گریونا    میانگین درآمد مهندسان شیمی ساعات اضافه کاری: ۲۰,۴۴۰ گریونا میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳۸۹,۸۰۸ گریونا      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶۹۱,۷۹۷ گریونا     
میانگین حقوق مهندسان شیمی در ایالات متحده‌ی عربیمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۲۹۶,۰۰۱ درهم میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۱۴۲ درهم  میانگین درآمد مهندسان شیمی ‌ از ساعات اضافه کاری: ۱۱,۰۴۱ درهم میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۲۰۸,۲۰۲ درهم میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۳۶۹,۴۹۹ درهم
میانگین حقوق مهندسان شیمی در ایالات متحده‌ی آمریکامیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۱۱۳,۳۰۵ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۵۴ دلار میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۴,۲۲۶ دلار میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۷۹,۳۰۴ دلار       میانگین حقوق مهندسان شیمی  با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۱۴۰,۷۴۲ دلار     
 میانگین حقوق مهندسان شیمی در کره‌ی جنوبیمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۵۴,۳۵۱,۰۳۴ وون میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت: ۲۶,۱۳۰ وون میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری:  ۲,۰۲۷,۲۹۴ وون      میانگین حقوق مهندسان شیمی  با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۳۸,۲۳۷,۹۷۶  وون         میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۶۷,۸۶۱,۲۹۱  وون   
میانگین حقوق مهندسان شیمی در سوئدمیانگین حقوق مهندسان شیمی به صورت کلی: ۶۱۱,۰۵۲ کرون میانگین حقوق مهندسان شیمی در هر ساعت:  ۲۹۵ کرون    میانگین درآمد مهندسان شیمی از ساعات اضافه کاری: ۲۲,۹۰۴ کرون میانگین حقوق  مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری کم: (۱ تا ۳ سال) ۴۲۹,۵۳۷ کرون      میانگین حقوق مهندسان شیمی با تجربه‌ی کاری زیاد: (بیشتر از ۸ سال) ۷۶۲,۳۰۴ کرون    

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید. تراست بهترین انتخاب شما است. مشاوران و وکلای ما در تیم تراست با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهد ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اپلای رشته‌ ی مهندسی شیمی در کشور کانادا به صفحه رشته‌ی مهندسی شیمی در کانادا مراجعه فرمایید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات