مهندسی شیمی در کانادا

مهندس شیمی، مهندس بیوشیمی و بیوتکنیکال

رشته مهندسی شیمی در کانادا

معرفی رشته مهندسی شیمی در کانادا

رشته ی مهندسی شیمی شاخه ای از علم است که در تعداد زیادی از فناوری ها موثر است. در تعریفی گسترده، مهندسان شیمی فرآیندهایی را برای تولید، تبدیل و جابجایی مواد طراحی می کنند. این فرآیندها از آزمایش هایی در آزمایشگاه ها شروع می شوند و به عملیاتی سازی تکنولوژی حاصل در تولید در تعداد بالا منتهی می شوند.

به این خاطر نیاز بازار کار به مهندسان شیمی بسیار بالا است که تعداد زیادی از صنایع بر ترکیب و پردازش مواد اولیه و مواد شیمیایی متکی هستند. در کنار صنایع سنتی که در زمینه مواد شیمیایی، انرژی و صنایع نفتی فعالیت می کنند، مهندسان مکانیک می توانند از فرصت های شغلی در بیوتکنولوژی، داروسازی، صنایع مرتبط با دستگاه های الکترونیکی و مهندسی زیست محیطی بهره ببرند. مهارت منحصر به فرد مهندسان شیمی، هنگامی در این صنایع اساسی می شود که فرآیند تولید در آن ها با تبدیل فیزیکی و شیمایی مواد همراه شود.

به عنوان مثال، مهندسان شیمی ای که در صنایع شیمیایی فعالیت می کنند، در جستجوی راه هایی هستند که بتوان مواد پولیمر تازه ای را تولید کرد که خواص مهم و معین فیزیکی، نوری و مکانیکی داشته باشند. یا در بیوتکنولوژی، مهندسان شیمی به طراحی مجتمع های تولیدی ای کمک می کنند که از آنزیم ها و میکروارگانیسم ها استفاده می کند تا داروهای تازه را تولید کند.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با حمید ؛ دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه کنکوردیا کانادا

پادکست گفتگو با حمید ؛ دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه کنکوردیا کانادا

گفتگو با حمید ؛ مهندسی شیمی در کانادا

رادیو تراست

موضوع: مهندسی شیمی در کانادا

اهمیت رشته مهندسی شیمی در کانادا

اقتصاد کانادا به شدت به صنایعی متکی است که مواد اولیه را تولید می کنند؛ صنایعی مانند چوب، معدن، متالورژی و انرژی. به خاطر نقش مهمی که مهندسان شیمی در این صنایع ایفا می کنند، بدیهی است که نیاز بازار کاری کانادا به مهندسان شیمی بسیار زیاد است و پس از تحصیل در این رشته، می توانید به سرعت وارد بازار کار شوید و اقامت دائم خود را در این کشور تضمین کنید.

نکته ی مهم آن است که مهندسان شیمی از جمله متخصصانی هستند که می توانند از برنامه ی مهاجرتی و برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. اهمیت این رشته در کانادا به اندازه ای زیاد است که در لیستی که از سوی سازمان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا ارائه شده است جای گرفته است. اداره مهاجرت کانادا، افرادی را که دارای تخصص های مطرح شده در این لیست باشد انتخاب می کند و فارغ از آن که دارای پیشنهاد شغلی ای در کانادا باشند یا نه، به آن ها ویزای اقامت دائم را اعطا می کند. بنابراین مهاجرت به کانادا به عنوان یک مهندس شیمی کار بسیار عاقلانه ای است!

همچنین درباره اقامت کانادا ، آسانترین راه مهاجرت به کانادا و رشته های پرطرفدار در کانادا بخوانید.

 تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

برای آن که بتوانید در مقطع لیسانس در دانشگاهی در کانادا به تحصیل مشغول شوید، لازم است که دبیرستان خود را به پایان رسانده باشید و معدل شما در درس های انگلیسی، ریاضی، فیزیک و شیمی دستکم 14 باشد. همچنین برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این رشته، می بایست مقطع قبلی را با نمرات مناسبی به پایان رسانده باشید و از رزومه ی تحصیلی قابل قبولی برخوردار باشید. این رزومه می تواند شامل مقالات شما و فعالیت های شما در حوزه ی مورد علاقه تان باشد.

نکته ی دیگری که می بایست جهت تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا مدنظر داشته باشید این است که تحصیل در دانشگاه های کانادا نیاز به پرداخت شهریه دارد. اما بد به دلتان راه ندهید! دانشگاه های سراسر کانادا بورسیه ها، گرنت ها و اسکالرشیپ هایی را برای تحصیل ارائه می کنند که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

تحصیل در کانادا نیازمند دریافت ویزا از این کشور نیز هست. از آنجا که کانادا در ایران سفارت خانه ندارد، می توانید از طریق یکی از سفارت خانه های این کشور در کشورهای همسایه به دریافت ویزا اقدام کنید.

درباره شرط معدل برای تحصیل در کانادا ، محاسبه GPA در کانادا ، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

 تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته مهندسی شیمی در کانادا

دانشگاه های کانادا دروس خود را به زبان های انگلیسی و در مواردی به زبان فرانسه ارائه می دهند. برای همین اگر مایل هستید تا در رشته مهندسی شیمی در کانادا مشغول به تحصیل شوید، می بایست در آزمون هایی مثل تافل یا آیلتس شرکت کنید. اگر که نمره ی قابل قبولی در این آزمون ها بدست بیاورید، دانشگاه مقصد تخصص شما را در زبان انگلیسی تایید خواهد کرد. همچنین دانشگاه های فرانسوی زبان آزمونی مختص به خودشان را برگزار می کنند که برای اثبات مهارتتان در فرانسوی می بایست در آن ها شرکت کنید.

در کنار اثبات مهارتتان در زبان انگلیسی یا فرانسه، متقاضی می بایست مدارک مقاطع پیشین خود (برای لیسانس مدرک دبیرستان و برای تحصیلات تکمیلی لیسانس و یا کارشناسی ارشد) را به ترجمه برساند و برای دانشگاه بفرستد. گاهی اوقات دانشگاه ها از شما می خواهند که نسخه فیزیکی مدارک خود را نیز برای آن ها ارسال کنید. همچنین می بایست رزومه خود را (که شامل فعالیت هایی مثل مقالات، سابقه تدریس، شرکت در کنفرانس ها و کارآموزی ها می شود) در سایت دانشگاه آپلود کنید.

در مورادی ممکن است لازم باشد که از اساتید مقاطع پیشین خود بخواهید که توصیه نامه ای را به دانشگاه بفرستند. برای اطلاع دقیق تر از شرایط مختص به هر دانشگاه، به وبسایت دانشگاه موردعلاقه ی خود سر بزنید.

همچنین برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره آزمون تافل برای کانادا ، پذیرش تحصیلی کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا به لینک مرتبط به هر کدام مراجعه کنید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی شیمی در کانادا

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های کانادا بسته به این که در چه رشته ای و در چه مقطعی بخواهید مشغول به تحصیل شوید متفاوت است و گاهی به خود دانشگاه هم بستگی دارد. برای اطلاع دقیق تر می توانید به سایت هرکدام از دانشگاه ها مراجعه کنید. اما به طور عمومی می توان گفت که تحصیل در مقطع لیسانس از سه تا چهار سال و تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) از یک تا سه سال طول خواهد کشید.

در قسمت های پیشین گفته شد که تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا به پرداخت شهریه نیاز دارد. میزان این شهریه را عوامل زیر تعیین می کنند:

 • آیا شهروند کانادا هستید یا خیر؟
 • رشته مورد نظر شما چیست؟
 • مایلید در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل شوید؟

اما به طور متوسط می توان گفت که تحصیل در رشته ای در دانشگاه های کانادا بین 7000 دلار تا 20000 دلار خرج بر می دارد. اما کار نشد ندارد! با بهره مند بودن از معدل مناسب و رزومه ی تحصیلی قابل قبول، می توانید از هزاران بورسیه و کمک هزینه هایی استفاده کنید که دانشگاه های کانادایی برای تحصیل ارائه می دهند.

همچنین درباره شهروندی کانادا و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

دانشگاه های کانادا، به این منظور که کسی به خاطر مسائل مالی از تحصیل در رشته ی موردعلاقه ی خود در این کشور بازنماند، بورسیه ها، گرنت ها و اسکالرشیپ هایی را به دانشجویان مستعد ارائه می کنند. برای این که بتوانید این کمک هزینه ها را به خود اختصاص بدهید، می بایست مقطع تحصیلی پیشین خود را با نمره ی مناسبی به پایان رسانده باشید و از رزومه ی تحصیلی خوبی برخوردار باشید.

در رزومه ی تحصیلی خود این موارد زیر را می توانید بگنجانید:

 • مقاله هایی که در ژورنال های علمی به چاپ رسانده اید
 • سابقه ی تدریس و دستیاری اساتید، 3- شرکت در کنفرانس ها
 • کارآموزی ها
 • به طور کلی پروژه ها و فعالیت هایی که در حوزه ی موردعلاقه خود به انجام رسانده اید.

همچنین بعضی از دانشگاه ها بر اساس افتخارات ورزشی  و هنری نیز کمک هزینه هایی را اهدا می کنند. برای اطلاع دقیقتر از این کمک هزینه ها به وبسایت دانشگاه موردعلاقه خود سر بزنید و در نظر داشته باشید که به منظور اپلای برای هرکدام از این کمک هزینه ها، می بایست در زمان معینی اقدام کنید.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا ، فاند تحصیلی کانادا و اینکه پذیرش کاندیشنال چیست بخوانید.

آینده شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

مهندسان شیمی و همچنین تکنسین ها، پشتیبانی فنی لازم را از صنایعی که در این حوزه فعالیت می کنند به عمل می آورند و در کنارآن، می توانند در زمینه هایی مثل تحقیق، طراحی و توسعه ی فرآیند ها و تجهیزات شیمیایی مشغول به فعالیت شوند. آنان بر فعالیت و پایدارسازی صنایع شیمیایی، پلاستیک، داروسازی، مواد اولیه، کاغذسازی و تولید غذا نظارت می کنند و وظایفی را در ارتباط با کنترل کیفیت شیمیایی، حفاظت از محیط زیست و مهندسی بیوشیمیایی و بیوتکنولوژی بر عهده می گیرند. در کشور کانادا، مهندسان شیمی پس از به پایان بردن تحصیل خود در این رشته به شدت در صنایع تولیدی، شرکت های مشاوره ای، شغل های دولتی و موسسات تحقیقی و آموزشی مورد نیاز هستند.

همچنین بخوانید: بازار کار شغل مهندسی شیمی در کانادا

آینده شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مهندسی شیمی در کانادا

هر ساله، معیار QS دانشگاه ها را رتبه بندی می کند. این رتبه بندی میزان کیفیت آموزش در دانشگاه ها و نیز خدماتی را که آنان به دانشجویان خود ارائه می دهند مشخص می کند. رتبه بندی سال 2020 این معیار نشان می دهد که در سراسر کانادا، 14 دانشگاه وجود دارد که رشته مهندسی شیمی را ارائه می دهد. بنابراین، متقاضیان تحصیل در کانادا، می توانند انتخاب های بسیار متنوعی را داشته باشند. بر اساس این معیار ده دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی عبارتند از:

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته مهندسی شیمی در کانادا

عمل بشری روز به روز پیچیده تر می شود و برای همین، دانش پژوهان تنها در یکی از شاخه های آن می توانند به تخصص برسند. رشته ی مهندسی شیمی نیز گرایش های بسیار زیادی را دارد که به دانشجویان کمک می کند تا در زمینه ای فعالیت کنند که بیشتر از همه به مذاق آن ها خوش می آید. در این قسمت فهرستی را از مهم ترین و پرطرفدارترین گرایش های رشته شیمی که در دانشگاه های کانادا تدریس می شود را گردآوری کرده ایم. اما در نظر داشته باشید که گرایش های رشته شیمی به این موارد محدود نمی شود و می توانید گرایش های دیگری را علی الخصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پیدا کنید.

 • مهندسی بیوشیمی
 • مهندسی بیومدیکال
 • بیوتکنولوژی
 • سرامیک
 • مدل سازی فرآیند شیمیایی
 • رآکتور شیمیایی
 • مهندسی واکنش های شیمیایی
 • الکتروشیمی
 • دینامیک سیالات
 • مهندسی غذا
 • انتقال گرما
 • انتقال جرم
 • فناوری نانو
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی پلاستیک

همچنین بخوانید: اپلای مهندسی شیمی

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته مهندسی شیمی

استان های غربی کشور کانادا، که در آن ها صنایع نفت و گاز حکم فرما هستند، بهترین استان های کانادا برای مهاجرت به عنوان مهندس شیمی هستند. نیاز بازار کار به مهندسان شیمی در استان هایی مثل کلگری، ونکوور و ادمونتون بسیار رقابتی است و در نتیجه، در این استان ها مهندسان شیمی حقوق بسیار خوبی دریافت می کنند. میزان حقوق مهندسان شیمی در چهار استان کانادا در جدول زیر خلاصه شده است.

تورنتوبین 67100 تا 117600
ونکووربین 67700 تا 117400
مونترالبین 63100 تا 111400
کلگریبین 69800 تا 120400

درباره کار در کلگری ، کار در ونکوور ، کار در ادمونتون ، کار در تورنتو و کار در مونترال بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته مهندسی شیمی در کانادا

سازمان رده بندی مشاغل در کانادا، مشاغلی را که در حوزه مرتبط با مهندسی شیمی قرار می گیرند، در کد 2134 دسته بندی کرده است. بر اساس این دسته بندی، مهندسان شیمی می توانند این مشاغل را بر عهده بگیرند:

مهندس بیوشیمی و بیوتکنیکال، مهندس توسعه بیوشیمی، مهندس کنترل فرآیند شیمیایی، مهندس پروژه شیمیایی، مهندس طراحی و توسعه شیمیایی، مهندس سوخت، مهندس پتروکمیکال، مهندس خطوط انتقال، مهندس پلاستیک، مهندس پلیمر، مهندس کاغذ، مهندس تحقیق در شیمی.

مسیر شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

برای آن که بتوانید در زمینه ای مرتبط با مهندسی شیمی در کانادا مشغول به کار شوید و ویزای اقامت دائم را در این کشور دریافت کنید، می  بایست دستکم مدرک لیسانسی را در رشته مهندسی شیمی دریافت کرده باشید. لازم به ذکر است که ممکن است دارا بودن مدرک تحصیلات تکمیلی مهندسی شیمی (کارشناسی ارشد و دکتری) ممکن است امتیاز محسوب شود و شما را از رقبایتان جلو بیندازد. بعد از ورود به کانادا، می بایست از طریق شعبه محلی یا استانی انجمن مهندسان حرفه ای مجوز فعالیت اخذ کنید. این انجمن مدارک شما را بررسی می کند و سپس از شما می خواهد تا سه یا چهار سال را تحت نظارت فعالیت کنید. پس از گذراندن آزمون هم می توانید مجوز فعالیت مستقل خود را به عنوان مهندس شیمی دریافت کنید.

درباره کار در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا ، کارآموزی در کانادا ، قانون کار کانادا و کاریابی در کانادا بخوانید.

وظایف شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

سازمان دسته بندی مشاغل کشور کانادا، برای مهندسان شیمی این وظایف را بر می شمرد:

 • انجام تحقیق در زمینه توسعه و ارتقای فرآیند، واکنش ها و مواد شیمیایی
 • ارزیابی تکنولوژی و تجهیزات شیمیایی و تعیین مشخصات تولید
 • طراحی و آزمایش فرآیند شیمیایی و تجهیزات درگیر در آن
 • نظارت بر ساخت، تنظیم، عملیاتی سازی و پایدار کردن تجهیزات و واحد های تولیدی

زمینه های کاری مهندسی شیمی در کانادا

بعد از این که قادر به دریافت مجوز از انجمن مهندسان حرفه ای شدید، می توانید در این زمینه ها مشغول به کار شوید:

 • نظارت بر فعالیت و پایدارسازی صنایع شیمیایی، پلاستیک، داروسازی، مواد اولیه، کاغذسازی و تولید غذا
 • کنترل کیفیت شیمیایی، حفاظت از محیط زیست و مهندسی بیوشیمیایی و بیوتکنولژی
 • صنایع تولیدی و نفت و گاز
 • شرکت های مشاوره ای
 • شرکت های دولتی درگیر در مهندسی شیمی

لازم به ذکر است که می توانید کسب و کار مستقل خود را نیز با مجوز انجمن مهندسان حرفه ای به راه بیندازید.

حداکثر و حداقل حقوق مهندسان شیمی در کانادا

حقوق مهندسان شیمی در کانادا از 63100 دلار کانادا در سال آغاز می شود و می تواند به 120400 دلار در سال برسد. کلگری، تورنتو و ونکوور استان هایی هستند که مهندسان شیمی در آن ها بیشتری حقوق ممکن را دریافت می کنند.

همچنین درباره درآمد در کانادا بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار مهندس شیمی در کانادا

یک مهندس شیمی می بایست این مهارت ها را داشته باشد:

 • بتواند خلاق باشد
 • تحت فشار کارایی خود را از دست ندهد
 • مهارت حل مسئله داشته باشد
 • و به خوبی ارتباط برقرار کند.

و می بایست در یکی یا بیشتر از این نرم افزارها متحصص باشد:

 • Mathcad
 • Matlab
 • COMSOL
 • ChemCad
 • Flow Simulator
 • Mathematical Simulation Tool
 • Aspen Plus

سوالات متداول

آیا رشته‌ی شیمی در کانادا مورد تقاضا است؟

شیمیدان در سراسر کانادا خواهان بسیاری دارند و می توانید ویزای اقامت دائم کانادا را حتی بدون پیشنهاد شغلی بدست آورید. اگر شیمیدان هستید و به عنوان شیمیدان کار می‌کنید، می‌توانید به راحتی به کانادا مهاجرت کنید.

چطور در کانادا شیمیدان شوم؟

آموزش و تجربه:
مدرک لیسانس شیمی ، بیوشیمی یا یک رشته مرتبط لازم است.
مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا معمولاً برای کار به عنوان شیمیدان تحقیقاتی مورد نیاز است.
صدور مجوز از انجمن شیمی در استانی داوطلبانه در بریتیش کلمبیا

موقعیت‌های شغلی برای یک شیمی دان در کانادا کدامند؟

بعضی از مشاغل نیاز به تحصیلات و تجربیات بیشتر دارند.
دانشمند غذا
مدیر تولید
کاوشگر ژئوفیزیک شیمیدان
مدیر آزمایشگاه، تکنسین / شیمیدان مدیریت پسماندهای خطرناک
فناوری مهندسی شیمی
شیمیدان دارویی

رشته شیمی چقدر سخت است؟

شیمی علمی تحلیلی است و دارای بسیاری از مفاهیم است که به یکدیگر مرتبط‌اند، پس سخت نیست، اما باید وقت بیشتری نسبت به چیزهای دیگر صرف شیمی کنید.

فارغ‌التحصیلی در رشته شیمی چقدر طول می‌کشد؟

4 سال. حداقل شرایط تحصیلات برای شیمیدان شدن داشتن مدرک لیسانس شیمی (BA) یا مدرک لیسانس هنر در شیمی است. معمولاً 4 سال  طول می‌کشد. با این حال، مشاغل سطح پایین شیمی نسبتاً کم است و ممکن است فرصت‌های محدودی برای پیشرفت حاصل شود.

هزینه تحصیل در رشته شیمی در کانادا چقدر است؟

کل شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شیمی در کانادا به مدت 2 سال از 14،000 تا 49،300 دلار (به استثنای هزینه‌های زندگی، هزینه کتاب و هزینه‌های جاری مصرفی) است. در دانشگاه‌های کانادا، بورس تحصیلی اندکی برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد شیمی وجود دارد.

در تحصیل رشته شیمی در کانادا چه مطالبی یادگرفته می‌شود؟

یک برنامه کلی که بر مطالعه علمی ترکیب و رفتار ماده، از جمله ساختار خرد و کلان آن، فرآیندهای تغییر شیمیایی و شرح نظری و شبیه‌سازی آزمایشگاهی پدیده‌ها.

بهترین دانشگاه‌های رشته شیمی در کانادا کدامند؟

دانشگاه تورنتو
دانشگاه مک گیل
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک مستر

ویژگی‌هایی مهندس شیمی توانا در  کانادا چیست؟

مهندسان شیمی باید خصوصیات خاصی را دارا باشند:
1: مهارت‌های تحلیلی. مهندسان شیمی باید با قدرت تحلیل متوجه ایرادات سیستم شوند و آن‌ها را رفع کنند.
2:خلاقیت
3:نبوغ
4:مهارت‌های تیمی
5:مهارت‌های ریاضی
6:مهارت حل مسئله.

دوره دکترای رشته مهندسی شیمی در کانادا معمولا چقدر طول می‌کشد؟

میانگین زمان دریافت مدرک دکترا بین 5.5 تا 4.5 سال است. بعضی دانش‌آموزان کمی زودتر و بعضی دیرتر تمام می‌کنند.

برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده مهندسی شیمی در کانادا کدامند؟

چهار دانشگاه برتر ارائه دهنده کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در کانادا:
1_دانشگاه تورنتو
2_دانشگاه بریتیش کلمبیا
3_دانشگاه مک گیل
4_دانشگاه مک مستر

آیا مهندسان شیمی محصل در کانادا از نرم‌افزار پایتون و متلب استفاده می‌کنند؟

مهندسان شیمی در مراحل حل مساله محاسبات سنگین بسیار زیاد دارند از کنترل فرآیند گرفته تا محاسبات فرآیند، دستکاری عددی تا شبیه‌سازی فرآیند و مدل‌سازی و بهینه‌سازی. به همین دلیل از این دو نرم‌افزار در حل محاسبات استفاده می‌کنند .

دوره تحصیل مهندسی شیمی در کانادا چه مطالبی را پوشش می‌دهد؟

برخی دوره‌های معمولی مهندسی شیمی مطالب مکانیک سیالات، انتقال جرم و گرما، تکنیک‌های جداسازی مواد، ترمودینامیک، طراحی گیاه، سیستم‌های فرآیند، اقتصاد فرآایند، تجزیه و تحلیل فرآیند و عملیات فرآیند را شامل می‌شوند.

بازار کار مهندسی شیمی در کانادا شامل چه مشاغلی است؟

شیمیدان تحلیلی
مدیر انرژی مهندس محیط زیست
مهندس تولید
مهندس مواد مهندس معدن
مدیر تولید
مدیر کیفیت

فواید داشتن مدرک ام بی ای (MBA) به همراه مهندسی شیمی در کانادا چیست؟

 رشته‌ی ام بی ای مفاهیمی درباره ارتباطات، مدیریت منابع انسانی، مدیریت شرکت، مدیریت زمان و موارد دیگر را دربرمی‌گیرد. این مهارت‌ها برای هر کسی در این حرفه نقش‌ مدیریتی و حیاتی دارد. با فراگیری رشته ام بی ای دستمزد نیز افزایش پیدا می‌کند.

آیا تحصیل در مقاطع بالای مهندسی شیمی در کانادا ارزشمند است ؟

از آن رو که درآمد این رشته در مقطع کارشناسی خوب است می‌توان با ادامه تحصیل و رسیدن به درجات بالاتر به حقوق بهتر و درجه و اعتبار بیشتر دست یافت.

شاغل شدن به عنوان مهندس شیمی در کانادا چقدر زمان می‌برد؟

برای بدست آوردن شغل ابتدایی به عنوان مهندس شیمی، معمولاً باید دوره کارشناسی مهندسی شیمی را گذراند. انجام چنین برنامه‌هایی معمولاً 4 یا 5 سال طول می‌کشد و شامل مطالعات کلاسی، آزمایشگاهی و میدانی است.

آیا مهندس شیمی در کانادا رشته‌ای محبوب و دارای بازار کار مناسب است؟

کانادا از سال 2019 تا 2028 حدود 3600 مهندس شیمی نیاز خواهد داشت (جایگزینی و استخدامی ) که حدودا 5500 مهندس شیمی در این سال‌ها چه از طریق فارغ‌التحصیلی و یا مهاجرت این نیاز را برطرف کرده‌اند.

آیا آینده رشته مهندسی شیمی در کانادا ناامید کننده است؟

تا زمانی که نیاز به تولید و تغییر باشد می‌شود به آینده مهندسی شیمی امید داشت. همیشه نیاز به بهبود فرآیندهای تولید وجود دارد تا سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر شوند و آنجاست که مهندس شیمی باید وارد عمل شود.

هزینه تحصیل مهندسی شیمی در کانادا تقریبا چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی در کانادا تقریبا بین 10500 تا 11500 دلار کانادا است که با توجه به موسسه مورد نظر و برنامه‌های حین تحصیل می‌تواند متفاوت باشد. دانشگاه‌ها و موسسات محلی برنامه‌هایی برای کمک مالی به دانشجویان خارجی دارند.

آیا اخذ مدرک دکتری در مهندسی شیمی در کانادا رایگان است؟

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی دکتری بر اساس موسسه تحصیلی متفاوت است و به طور کلی حدود دو برابر هزینه دانشجویان کانادایی خواهد بود. استثنایی در این مورد دانشگاه تورنتو وجود دارد که در آن بیشتر دانشجویان خارجی دکترا از شهریور 2018 هزینه شهریه را مانند دانشجویان داخلی پرداخت می‌کنند.