تحصیل کارشناسی در کانادا

امروزه درس خواندن در کانادا به یک فرصت خوشایند برای اکثر دانشجویان تبدیل شده است. فرصتی که با استفاده از آن، دانشجویان می‌توانند به رویاهای خود هم در زمینه علمی و هم به دست آوردن شغل دلخواه در آینده جامه عمل بپوشانند. بسیاری از خانواده‌ها قصد دارند که فرزند خود را از همان اولین مقطع تحصیلی یعنی لیسانس در یک دانشگاه معتبر در کانادا ثبت نام کنند اما از روند ثبت نام و شرایط تحصیل در کانادا مطلع نیستند یا حتی برخی از افراد با شنیدن صحبت‌هایی از اشخاصی که نسبت به تحصیل در کانادا بی اطلاع هستند نسبت به درس خواندن در این کشور ناامید می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم با راهنمایی درست و ذکر شرایط تحصیلی و مالی لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا شما را به اهدافتان در زمینه تحصیل علم نزدیک کنیم.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

 • اسکن مدرک دیپلم
 • اسکن مدارک مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی
 • اسکن پاسپورت
 • ارائه رزومه کاری یا جوایز علمی، ورزشی که دریافت کرده‌اید
 • اسکن مربوط به معدل مقاطع مختلف تحصیلی
 • اگر فعالیت‌های پژوهشگری داشته‌اید باید اسکن مدارک مربوطه را ارسال کنید.
 • اگر از معلمین یا اساتید خود توصیه‌نامه علمی دارید که به موجب آن شما را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تایید نموده‌اند باید اسکن مدرک مربوطه را ارسال کنید. معمولا توصیه‌نامه نقش مهمی در پذیرش دانشجو دارد. در توصیه‌نامه معلم یا استاد در مقاطع قبلی تحصیلی به ذکر توانایی‌ها و ضعف شما در حوزه تحصیلی می‌پردازد.
 • مدرک اثبات کننده توانایی مالی جهت تحصیل و زندگی در کانادا
 • ارائه مدرک زبانی که نشان دهنده آمادگی شما برای حضور در کلاس درس باشد. معمولا دانشگاه‌ها مدرک زبان تافل یا آیلتس را می‌پذیرند. حداقل نمره پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. البته برخی از دانشگاه ها نیز برای ارزیابی مهارت زبانی دانشجویان خارجی خودشان آزمون زبان برگزار می کنند.
 • اگر مقاله‌ای از شما در یکی از مقالات علمی به چاپ رسیده آن را برای دانشگاه ارسال کنید. به این دلیل که معمولا مقاله در ارزیابی توانایی علمی متقاضی بسیار موثر است و آنچه باعث برتری شما نسبت به سایر متقاضیان می‌شود تعداد و کیفیت مقالات ارائه شده است چون تقریبا تمام رقبا با در دست داشتن مدرک زبان وارد ماراتن ورود به دانشگاه‌های کانادا می‌شوند. بنابراین داشتن مدرک زبان را برای خود امتیاز چشم‌گیری به حساب نیاورید.
 • ارسال نامه برای ذکر اهداف خود جهت تحصیل در کانادا. سعی کنید در این نامه اهداف خود را به تحصیل علم و کیفیت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا محدود نمایید. در واقع از ذکر اهداف غیر علمی بپرهیزید.
 • از لحاظ شرط سنی در زمان ثبت نام در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا در ایالات مختلف، رویه متفاوتی وجود دارد. اما به طور کلی به جز ایالات کبک و آنتاریا در سایر ایالات، متقاضی باید در زمان ورود به مقطع کارشناسی، 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته باشد. لازم به ذکر است که برای ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، آزمون متمرکزی برگزار نمی‌شود بلکه هر دانشگاه با معیارهای خودش و با بررسی شرایط متقاضی، اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.
 • به خاطر داشته باشید که اگر مدارک تحصیلی شما به زبانی غیر از انگلیسی صادر شده‌اند باید به دانشگاه صادر کننده مدرک مراجعه کنید و از آن‌ها درخواست بنمایید تا مدرک را به زبان انگلیسی برای شما صادر کنند در غیر این صورت مدارک ارسال شده معتبر نیستند.

لینک های مفید

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

شانس قبولی در مقطع کارشناسی کانادا برای کدام رشته ها بیشتر است؟

دانشگاه‌های کانادا برای مقطع لیسانس، در اکثر رشته‌های تحصیلی دانشجو می‌پذیرند منتهی بیشتر تمایل به پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر، تجارت و بازرگانی دارند. البته رشته پزشکی هم جزء رشته‌هایی است که تقاضای زیادی برای تحصیل به آن در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد و دانشگاه‌های بسیاری نیز با کیفیت بالا امکان تحصیل در رشته پزشکی را برای دانشجویان فراهم می کنند.

چگونه درخواست برای تحصیل در دانشگاه کانادایی را مطرح کنیم؟

برای تمام دانشگاه‌های کانادا نمی‌توان یک پروسه ثابت و مشابه را برای ثبت نام ذکر نمود زیرا هر دانشگاه روش خاص خود را دارد. بنابراین برای ثبت نام باید وارد سایت دانشگاه شده و روی بخش application کلیک کنید. در این قسمت به صورت آنلاین درخواست خود را مطرح می‌کنید و می‌توانید شرایطی را که دانشگاه برای ثبت نام در نظر گرفته مشاهده کنید. اما برای پر کردن فرم درخواست تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها باید با ورود به سایت دانشگاه مورد نظر، فرم مربوط به درخواست تحصیل را دانلود کنید و بعد از پر کردن فرم آن را به نشانی سایت ذکر شده در صفحه وب سایت دانشگاه ارسال کنید.

تحصیل کارشناسی در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس کانادا برای هر رشته متفاوت است اما به طور کلی هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی بیشتر است. دانشجویان مقطع کارشناسی بابت تحصیل در رشته‌های مذکور، سالانه 30000 دلار شهریه پرداخت می‌کنند. لازم به ذکر است که شهریه پرداختی توسط دانشگاه‌ها در فصل بهار و قبل از شروع سال تحصیلی جدید تعیین می‌شوند و معمولا شهریه‌ها اندکی نسبت به سال آینده افزایش پیدا می‌کنند.

در مورد رشته های کانادا بیشتر بدانید

رشته پزشکی در کانادا
رشته داروسازی در کانادا
رشته دندانپزشکی در کانادا
رشته پرستاری در کانادا
رشته دامپزشکی در کانادا

آیا دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی دانشجوی بورسیه می‌پذیرند؟

دانشگاه‌ها در کانادا دانشجوی بورسیه در مقطع کارشناسی می‌پذیرند اما به تعداد کم. همچنین مقدار فاندی که به دانشجویان کارشناسی تعلق می‌گیرد به نسبت مقاطع تحصیلی بالاتر کمتر است و دانشجو مجبور به پرداخت بخش قابل توجهی از شهریه خواهد بود. مقدار فاندی که به دانشجویان در مقطع تحصیلی لیسانس تعلق می‌گیرد در هر دانشگاه متفاوت است. حتی در یک رشته تحصیلی ممکن است اساتید فاندهای مختلفی را به دانشجویان خارجی خود اختصاص دهند.

نحوه آموزش در مقطع کارشناسی کانادا

در این مقطع تحصیلی که معمولا 4 سال به طول می‌انجامد، دانشگاه‌ها سعی دارند که در طی دو سال اول به آموزش مفاهیم ابتدایی مرتبط با رشته تحصیلی بپردازند اگر دانشجو موفق به گذراندن واحدهای درسی شود اجازه ادامه تحصیل برای سال سوم و چهارم به او داده می‌شود. همچنین در صورتی که دانشجو 2 سال اول تحصیل خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، دانشگاه این امکان را به او می‌دهد تا به طور همزمان در رشته دیگری هم تحصیل نماید. در سال سوم و چهارم، شما یک دانشجوی تمام وقت خواهید بود که در این دوره به ارائه سمینار و شرکت در برنامه‌های آموزشی می‌پردازید. دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده برای دانشجویان، آن‌ها را در یک محیط واقعی کاری قرار می‌دهد.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

برای پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا چه مدارکی مورد نیاز است؟

مدارک هویتی، مدارک مربوط به پایان تحصیلات در مقطع قبلی، ارائه سوابق کاری و تحصیلی، مدرک زبان و سایر مدارک بیان کننده سطح علمی از مواردی است که باید برای پذیرش کارشناسی ارائه شوند. همچنین، شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

چه نمره‌ای برای مدرک زبان در مقطع کارشناسی در کانادا مورد نیاز است؟

نمره مورد نیاز برای زبان در این مقطع به دانشگاه و رشته مورد نظر شما بستگی دارد. معمولا بیشتر مدارک معتبر بین المللی مانند تافل و آیلتس در دانشگاه‌های این کشور مورد پذیرش است و شما باید نمره‌ای بالاتر از ۸۰ تافل و ۶ آیلتس برای پذیرش در رشته‌های دانشگاهی ارائه دهید.

پروسه پذیرش کارشناسی در کانادا به چه صورتی است؟

در این کشور شما پس از آماده کردن مدارک مورد نظر باید توسط صفحه مورد نظر در وب سایت دانشگاه فرم اپلیکیشن را پر کنید. با این کار و در صورتی که مدارک شما کامل باشند، درخواست شما بررسی خواهد شد. البته، در بیشتر دانشگاه‌های این کشور برای بررسی مدارک نیاز است تا شما اپلیکیشن فی را که حدود ۱۰۰ دلار است، پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در کشور کانادا در رشته‌های مختلف آن چقدر است؟

در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل به شدت به رشته مورد نظر و دانشگاه مربوطه وابسته است. با این حال، در رشته‌های دانشگاهی معمولا شهریه حدود ۱۵ هزار دلار در سال تا ۲۵ هزار دلار در سال است که هزینه زندگی و خوابگاه نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد.

آیا شرط سنی خاصی برای پذیرش کارشناسی در کانادا وجود دارد؟

از نظر قانونی شرط سنی و محدودیتی برای پذیرش در مقاطع مختلف این کشور وجود ندارد. با این حال، در صورت داشتن سن غیر معقول مشکل اصلی قانع کردن دانشگاه و سفارت است. برای نمونه، داشتن سن ۱۸ یا ۲۰ برای مقطع کارشناسی و سن ۲۵ برای کارشناسی ارشد معقول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.