تحصیل کارشناسی در کانادا

امروزه درس خواندن در کانادا به یک فرصت خوشایند برای اکثر دانشجویان تبدیل شده است. فرصتی که با استفاده از آن، دانشجویان می‌توانند به رویاهای خود هم در زمینه علمی و هم به دست آوردن شغل دلخواه در آینده جامه عمل بپوشانند. بسیاری از خانواده‌ها قصد دارند که فرزند خود را از همان اولین مقطع تحصیلی یعنی لیسانس در یک دانشگاه معتبر در کانادا ثبت نام کنند اما از روند ثبت نام و شرایط تحصیل در کانادا مطلع نیستند یا حتی برخی از افراد با شنیدن صحبت‌هایی از اشخاصی که نسبت به تحصیل در کانادا بی اطلاع هستند نسبت به درس خواندن در این کشور ناامید می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم با راهنمایی درست و ذکر شرایط تحصیلی و مالی لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا شما را به اهدافتان در زمینه تحصیل علم نزدیک کنیم.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

 • اسکن مدرک دیپلم
 • اسکن مدارک مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی
 • اسکن پاسپورت
 • ارائه رزومه کاری یا جوایز علمی، ورزشی که دریافت کرده‌اید
 • اسکن مربوط به معدل مقاطع مختلف تحصیلی
 • اگر فعالیت‌های پژوهشگری داشته‌اید باید اسکن مدارک مربوطه را ارسال کنید.
 • اگر از معلمین یا اساتید خود توصیه‌نامه علمی دارید که به موجب آن شما را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تایید نموده‌اند باید اسکن مدرک مربوطه را ارسال کنید. معمولا توصیه‌نامه نقش مهمی در پذیرش دانشجو دارد. در توصیه‌نامه معلم یا استاد در مقاطع قبلی تحصیلی به ذکر توانایی‌ها و ضعف شما در حوزه تحصیلی می‌پردازد.
 • مدرک اثبات کننده توانایی مالی جهت تحصیل و زندگی در کانادا
 • ارائه مدرک زبانی که نشان دهنده آمادگی شما برای حضور در کلاس درس باشد. معمولا دانشگاه‌ها مدرک زبان تافل یا آیلتس را می‌پذیرند. حداقل نمره پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. البته برخی از دانشگاه ها نیز برای ارزیابی مهارت زبانی دانشجویان خارجی خودشان آزمون زبان برگزار می کنند.
 • اگر مقاله‌ای از شما در یکی از مقالات علمی به چاپ رسیده آن را برای دانشگاه ارسال کنید. به این دلیل که معمولا مقاله در ارزیابی توانایی علمی متقاضی بسیار موثر است و آنچه باعث برتری شما نسبت به سایر متقاضیان می‌شود تعداد و کیفیت مقالات ارائه شده است چون تقریبا تمام رقبا با در دست داشتن مدرک زبان وارد ماراتن ورود به دانشگاه‌های کانادا می‌شوند. بنابراین داشتن مدرک زبان را برای خود امتیاز چشم‌گیری به حساب نیاورید.
 • ارسال نامه برای ذکر اهداف خود جهت تحصیل در کانادا. سعی کنید در این نامه اهداف خود را به تحصیل علم و کیفیت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا محدود نمایید. در واقع از ذکر اهداف غیر علمی بپرهیزید.
 • از لحاظ شرط سنی در زمان ثبت نام در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا در ایالات مختلف، رویه متفاوتی وجود دارد. اما به طور کلی به جز ایالات کبک و آنتاریا در سایر ایالات، متقاضی باید در زمان ورود به مقطع کارشناسی، 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته باشد. لازم به ذکر است که برای ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، آزمون متمرکزی برگزار نمی‌شود بلکه هر دانشگاه با معیارهای خودش و با بررسی شرایط متقاضی، اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.
 • به خاطر داشته باشید که اگر مدارک تحصیلی شما به زبانی غیر از انگلیسی صادر شده‌اند باید به دانشگاه صادر کننده مدرک مراجعه کنید و از آن‌ها درخواست بنمایید تا مدرک را به زبان انگلیسی برای شما صادر کنند در غیر این صورت مدارک ارسال شده معتبر نیستند.
مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

شانس قبولی در مقطع کارشناسی کانادا برای کدام رشته ها بیشتر است؟

دانشگاه‌های کانادا برای مقطع لیسانس، در اکثر رشته‌های تحصیلی دانشجو می‌پذیرند منتهی بیشتر تمایل به پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر، تجارت و بازرگانی دارند. البته رشته پزشکی هم جزء رشته‌هایی است که تقاضای زیادی برای تحصیل به آن در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد و دانشگاه‌های بسیاری نیز با کیفیت بالا امکان تحصیل در رشته پزشکی را برای دانشجویان فراهم می کنند.

چگونه درخواست برای تحصیل در دانشگاه کانادایی را مطرح کنیم؟

برای تمام دانشگاه‌های کانادا نمی‌توان یک پروسه ثابت و مشابه را برای ثبت نام ذکر نمود زیرا هر دانشگاه روش خاص خود را دارد. بنابراین برای ثبت نام باید وارد سایت دانشگاه شده و روی بخش application کلیک کنید. در این قسمت به صورت آنلاین درخواست خود را مطرح می‌کنید و می‌توانید شرایطی را که دانشگاه برای ثبت نام در نظر گرفته مشاهده کنید. اما برای پر کردن فرم درخواست تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها باید با ورود به سایت دانشگاه مورد نظر، فرم مربوط به درخواست تحصیل را دانلود کنید و بعد از پر کردن فرم آن را به نشانی سایت ذکر شده در صفحه وب سایت دانشگاه ارسال کنید.

تحصیل کارشناسی در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس کانادا برای هر رشته متفاوت است اما به طور کلی هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی بیشتر است. دانشجویان مقطع کارشناسی بابت تحصیل در رشته‌های مذکور، سالانه 30000 دلار شهریه پرداخت می‌کنند. لازم به ذکر است که شهریه پرداختی توسط دانشگاه‌ها در فصل بهار و قبل از شروع سال تحصیلی جدید تعیین می‌شوند و معمولا شهریه‌ها اندکی نسبت به سال آینده افزایش پیدا می‌کنند.

در مورد رشته های کانادا بیشتر بدانید

رشته پزشکی در کانادا
رشته داروسازی در کانادا
رشته دندانپزشکی در کانادا
رشته پرستاری در کانادا
رشته دامپزشکی در کانادا

آیا دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی دانشجوی بورسیه می‌پذیرند؟

دانشگاه‌ها در کانادا دانشجوی بورسیه در مقطع کارشناسی می‌پذیرند اما به تعداد کم. همچنین مقدار فاندی که به دانشجویان کارشناسی تعلق می‌گیرد به نسبت مقاطع تحصیلی بالاتر کمتر است و دانشجو مجبور به پرداخت بخش قابل توجهی از شهریه خواهد بود. مقدار فاندی که به دانشجویان در مقطع تحصیلی لیسانس تعلق می‌گیرد در هر دانشگاه متفاوت است. حتی در یک رشته تحصیلی ممکن است اساتید فاندهای مختلفی را به دانشجویان خارجی خود اختصاص دهند.

نحوه آموزش در مقطع کارشناسی کانادا

در این مقطع تحصیلی که معمولا 4 سال به طول می‌انجامد، دانشگاه‌ها سعی دارند که در طی دو سال اول به آموزش مفاهیم ابتدایی مرتبط با رشته تحصیلی بپردازند اگر دانشجو موفق به گذراندن واحدهای درسی شود اجازه ادامه تحصیل برای سال سوم و چهارم به او داده می‌شود. همچنین در صورتی که دانشجو 2 سال اول تحصیل خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، دانشگاه این امکان را به او می‌دهد تا به طور همزمان در رشته دیگری هم تحصیل نماید. در سال سوم و چهارم، شما یک دانشجوی تمام وقت خواهید بود که در این دوره به ارائه سمینار و شرکت در برنامه‌های آموزشی می‌پردازید. دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده برای دانشجویان، آن‌ها را در یک محیط واقعی کاری قرار می‌دهد.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

برای پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا چه مدارکی مورد نیاز است؟

مدارک هویتی، مدارک مربوط به پایان تحصیلات در مقطع قبلی، ارائه سوابق کاری و تحصیلی، مدرک زبان و سایر مدارک بیان کننده سطح علمی از مواردی است که باید برای پذیرش کارشناسی ارائه شوند. همچنین، شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

چه نمره‌ای برای مدرک زبان در مقطع کارشناسی در کانادا مورد نیاز است؟

نمره مورد نیاز برای زبان در این مقطع به دانشگاه و رشته مورد نظر شما بستگی دارد. معمولا بیشتر مدارک معتبر بین المللی مانند تافل و آیلتس در دانشگاه‌های این کشور مورد پذیرش است و شما باید نمره‌ای بالاتر از ۸۰ تافل و ۶ آیلتس برای پذیرش در رشته‌های دانشگاهی ارائه دهید.

پروسه پذیرش کارشناسی در کانادا به چه صورتی است؟

در این کشور شما پس از آماده کردن مدارک مورد نظر باید توسط صفحه مورد نظر در وب سایت دانشگاه فرم اپلیکیشن را پر کنید. با این کار و در صورتی که مدارک شما کامل باشند، درخواست شما بررسی خواهد شد. البته، در بیشتر دانشگاه‌های این کشور برای بررسی مدارک نیاز است تا شما اپلیکیشن فی را که حدود ۱۰۰ دلار است، پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در کشور کانادا در رشته‌های مختلف آن چقدر است؟

در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل به شدت به رشته مورد نظر و دانشگاه مربوطه وابسته است. با این حال، در رشته‌های دانشگاهی معمولا شهریه حدود ۱۵ هزار دلار در سال تا ۲۵ هزار دلار در سال است که هزینه زندگی و خوابگاه نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد.

آیا شرط سنی خاصی برای پذیرش کارشناسی در کانادا وجود دارد؟

از نظر قانونی شرط سنی و محدودیتی برای پذیرش در مقاطع مختلف این کشور وجود ندارد. با این حال، در صورت داشتن سن غیر معقول مشکل اصلی قانع کردن دانشگاه و سفارت است. برای نمونه، داشتن سن ۱۸ یا ۲۰ برای مقطع کارشناسی و سن ۲۵ برای کارشناسی ارشد معقول است.