مهاجرت پرستاران به کانادا

مهاجرت پرستاران به کانادا

مهاجرت پرستاری به کانادا در یک نگاه

عنوانتوضیحات
بازار کار پرستاری در کانادادارای موقعیت‌های شغلی متعدد تا ده سال آینده
انواع پرستار در کاناداپرستار دارای پروانه کار رسمی یا RN
کمک پرستار دارای پروانه کار رسمی RPN
کمک پرستار دارای مجوز کار رسمی LPN
پرستار درمانگر یا NP (شغل فرعی – پرستار خانگی)
مهم‌ترین نکته مهاجرت پرستاری به کانادا و ورود به بازار کارانتخاب استان مورد نظر قبل از هر اقدامی
شرایط لازم برای ورود به بازار کارداشتن مدرک پرستاری در ایران یا گذراندن دوره از صفر در کانادا
مدرک زبان
دو سال سابقه کار
معادل سازی مدارک
گذراندن مراحل ایالتی
مراحل ورود به بازار کارداشتن مدرک پرستاری در ایران یا گذراندن دوره از صفر
معادل سازی مدارک در سیستم NNAS (در صورت داشتن مدرک ایران)
گذراندن آزمون اولیه ایالتی به صورت عملی و نظری
شرکت در دوره های کوآپ کانادا مربوط به ایالت مربوطه به مدت سه ماه یا بیشتر
قبول شدن در آزمون NCLEX برای RN شدن
دریافت مجوز RN
درآمد پس از مهاجرت پرستاری به کانادابسته به سوابق کاری بین 30 تا 90 هزار دلار در سال
مدت زمان لازم برای معادل سازی مدرک و اخذ مجوز کاربراساس شرایط مختلف و طول دوره کارآموزی بین 12 تا 15 ماه
مدرک زبان مورد قبول برای ورود به بازار کار و مهاجرت پرستاری به کاناداآیلتس یا CELBAN یا زبان فرانسوی TEF
مدارک لازم برای ارائه به سازمان معادل سازی NNASمدارک هویتی به صورت ترجمه شده
مدرک پرستاری
ریز نمرات و سر فصل دروس گذرانده شده به صورت ترجمه
مدارک سابقه کار دو ساله دریافت شده از محل کار
هزینه معادل سازی در وب سایت NNASبررسی پرونده 650 دلار آمریکا
امکان کار پس از تحصیل در رشته پرستاری کاناداوجود دارد، قوانین متنوعی برای جذب نیروی کار در استان‌ها ارائه شده است

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با فرزاد ؛ تجربه تحصیل پرستاری در کانادا

پادکست گفتگو با فرزاد ؛ تجربه تحصیل پرستاری در کانادا

تجربه تحصیل پرستاری در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربه تحصیل پرستاری در کانادا

ایستگاه تجربه تراست!

نکات پرستاری در کانادا

اگر در ایران در رشته پرستاری تحصیل کرده اید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید ادامه مطلب را بخوانید.

برای مهاجرت به کانادا اگر نمی توانید از روش اکسپرس اینتری اقدام کنید به روش تحصیلی اقدام کنید و سپس در کانادا مدرک پرستاری خود را معادل سازی کنید و مجوز پرستار عمومی در کانادا را دریافت کنید.

مراحل معادل سازی NNAS

 • ابتدا در سامانه NNAS با پرداخت هزینه ای حدود 1000 دلار کانادا یک اکانت می سازید.
 • پس از ساخت اکانت در سامانه NNAS، این سایت 3 سری برگه به شما می دهد یک سری برگه که توسط دانشگاه محل تحصیل در ایران و دیگری نظام پرستاری در ایران و سری سوم توسط بیمارستان هایی که شما در آن کار کرده اید پر می شود.
 • سامانه NNAS از شما سابقه کار می خواهد که باید 2 تا 5 سال سابقه کار داشته باشید.
 • NNAS دو مدرک شناسایی می خواهد که یکی می تواند پاسپورت باشد و دیگری شناسنامه که البته باید ترجمه شود و تاییدیه محضرخانه لازم است.
 • NNAS مدرک زبان آیلتس 7 میخواهد البته برای کانادا به جای امتحان آیلتس امتحان CELBAN نیز هست که مانند امتحان آیلتس است که موضوعات آن درباره پرستاری می باشد.
 • پس از مراحل بالا امتحانات شروع می شود امتحان در 2 روز برگزار می شود، روز اول امتحان تستی شامل 100 سوال است و روز بعد امتحان عملی است. برای قبولی نمره تان باید بالای 60 تا 68 درصد باشد.
 • پس از قبولی در امتحان بالا بنا بر نمره قبولی کورس (چند ماهه) با دوره زمانی های متفاوتی را بایستی گذراند.
 • پس از کورس، مرحله بعدی کووا است که بایستی آن را  در بیمارستان  گذراند.   
 • پس از مرحله کووا، کارآموزی است که در این مرحله به فرد حقوق داده می شود.
 • بعد از کارآموزی بایستی امتحان NCLEX را داد، پس از موفقیت در این امتحان به شما لایسنس پرستاری داده می شود که با آن می توان در بیمارستان ها کار کرد.
کتاب بازار کار کانادا

در مورد مهاجرت به کانادا برای پرستاران نکته مهمی وجود دارد و آن تقاضای زیاد بازار کار کانادا می باشد. در حال حاضر کانادا با کمبود پرستار مواجه است و تا سال آینده به ۶۰ هزار نیرو نیاز دارد. اما جالب‌تر از آن، این است که نه تنها این کشور در حال حاضر نیاز شدیدی به پرستاران دارد، بلکه این نیاز تا ۱۰ سال آینده هم وجود خواهد داشت. این موضوع توسط یک سری از سازمان‌های اقتصاد محور از قبیل World Economic Forum مطرح شده است.

در حال حاضر تخمین زده می‌شود که طی ۱۰ سال پیش رو، نیاز این کشور به پرستاران در مجموع به دو برابر بیشتر از چیزی که اکنون هست، می‌رسد و به رقم غیر قابل باور ۱۴۰ هزار نفر نزدیک خواهد شد.

نیاز به پرستار در سرتاسر این کشور وجود دارد و هر سطحی از این رده شغلی هم قابل پذیرش است. با توجه به این موضوع، شما می‌توانید در کشور کانادا به عنوان یک Coordinator یا سوپروایزر، پرستار رسمی، پزشک بهداشت اولیه، پرستار دندانپزشک یا کمک پرستار رسمی مشغول به کار شوید. با شروع کار می‌توانید مبلغی بین ۳۰ هزار دلار به عنوان یک کمک پرستار تا بیش از ۹۰ هزار دلار به عنوان یک پرستار رسمی با تجربه درآمد کسب کنید.

مهاجرت پرستاران به کانادا

شاید مهاجرت پرستاری به کانادا فرآیند طولانی داشته باشد اما میزان درآمد در آن و تعداد موقعیت‌های شغلی در این کشور برای این رشته بسیار عالی است.

برای ورود به بازار کار در این رشته شما نیاز دارید تا مدرک رسمی تایید شده را در ایران در دست داشته باشید تا آن را در سیستم NNAS معادل سازی کنید.

البته، امکان تحصیل از ابتدا در این کشور وجود دارد که در آن صورت مدرک شما از همان ابتدا معتبر است. پس از ارسال مدارک برای بررسی در سیستم NNAS، شما باید مدتی را منتظر بمانید تا جواب صادر شود.

با تایید مدارک، جواب به ایالت مورد نظر ارسال خواهد شد که باید مراحل ایالتی مانند امتحان‌ها، کارآموزی و NCLEX گذرانده شود. تمامی این کارها در نهایت منجر به دریافت مجوز RN یا مجوز پرستار عمومی خواهد شد. پس از آن می‌توانید از مزایای مهاجرت پرستاری به کانادا استفاده کنید و در بخش مورد نظر مشغول به کار شوید.

انواع پرستار در کانادا

به طور کلی در سیستم این کشور سه گروه پرستاری وجود دارد:

 • RN
 • پرستار RPN/LPN
 • پرستار NP

در کنار این موارد، پرستار خانگی نیز جزء دسته‌های شغلی مرتبط است که بسیاری از پرستاران رسمی در کنار شغل خود در آن فعالیت می‌کنند.

 • پرستار RN یا Registered Nurse: پرستاری است که مراحل معادل سازی و آزمون NCLEX را گذرانده و دارای مجوز RN یا پرستاری عمومی است. پرستاران RN می‌توانند در بخش مربوطه مشغول به کار شوند.
 • پرستار RPN یا Registered Practical Nurse: کسی است که دوره دو یا سه ساله کالج را گذرانده و می‌تواند در بخش‌های خاصی مشغول به فعالیت شود.
 • پرستار LPN یا Licensed Practical Nurse: نیز دارای مجوز کالج است و می‌تواند در بخش‌های خاص درمانی فعالیت کند.
 • پرستار NP یا Nurse Practitioner: پرستاری است که در سطح فوق لیسانس و در تخصص تحصیل کرده است و می‌تواند در سطح بالاتری نسبت به RN فعالیت کند.

نکته مهم در مورد مجوزهای کالج این است که قبل از شروع دوره باید از داشتن Work Permit آن پس از پایان دوره مطمئن شوید!

شرایط ثبت نام برای مهاجرت پرستاری به کانادا

طبیعتا مانند هر شغل دیگری، شما برای مهاجرت پرستاری به کانادا نیز باید یک سری شرایط و نیازمندی‌های لازم را در اختیار داشته باشید. ما در تراست قصد داریم که برخی از شرایط و نیازمندی‌های لازم را برای مهاجرت پرستاری به کانادا در این بخش در اختیار شما قرار دهیم:

 • باید دارای مدرک رسمی پرستاری در ایران باشید و دوره طرح را گذرانده باشید.
 • حداقل دو سال سابقه کار مورد نیاز است.
 • داشتن مدرک زبان آیلتس، CELBAN یا TEF (مختص ایالت کبک) از مهم‌ترین مدارک است.
 • برای مهاجرت پرستاری به کانادا، اعتبار مدرک شما باید توسط یک سازمان معتبر (NNAS) مورد ارزیابی قرار بگیرد.
 • شما باید برای نهاد نظارتی پرستاری استان یا ایالت مورد نظر خود در کانادا که قصد زندگی و کار کردن در آن را دارید، اپلای کرده و مراحل تایید صلاحیت مهاجرت پرستاری به کانادا را بگذرانید.
 • تقاضای پذیرش از طریق یکی از دو روش انجمن پرستاری کانادا (CAN) یا CCPNR به ثبت خواهد رسید.
 • امتحان نهایی RNها برای ورود به بازار کار NCLEX است و برای پرستارهای RPN/LPN، آزمون ثبت نام پرستاری کانادا (CRNE) یا آزمون کاربردی ثبت نام پرستاری کانادا (CPNRE) است.

مراحل مهاجرت پرستاری به کانادا

 1. انتخاب کنید که کدام استان برای شخص شما بهتر و مناسب‌تر خواهد بود.

  در رشته پرستاری، بسته به این که کدام یک از استان‌ها یا ایالت‌های کانادا را برای زندگی انتخاب کنید، شرایطی که باید با آن‌ها مطابقت داشته باشید نیز، تغییر خواهند کرد. به هر حال، ممکن است که نیازمندی‌های هر یک از استان‌های کانادا با سایر استان‌ها یا ایالت‌های این کشور متفاوت باشد.

 2. مجوز کار به عنوان پرستار کسب کنید.

  این فرآیند به نام رجیستر شدن به عنوان پرستار RN شناخته می‌شود که دارای مرحله معادل سازی مدرک در NNAS، ارسال درخواست به ایالت مربوطه، شرکت در آزمون‌های اولیه نظری و عملی و گذراندن دوره کارآموزی عملی است. پس از آن، شما مجاز به شرکت در آزمون NCLEX خواهید شد و پس از گذراندن آن نیز، مجوز RN را دریافت خواهید کرد.
  بسته به این که قصد مهاجرت پرستاری به کانادا در کدام یک از استان‌ها را داشته باشید، لازم است که برای مشغول به کار شدن، به نهاد نظارتی پرستاری استان مورد نظر خود مراجعه کنید و نیازمندی‌های لازم برای کسب مجوز پرستاری RN را فراهم کنید.

 3. اسناد و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

  در رشته پرستاری مدارکی که به سازمان NNAS تحویل خواهید داد شامل مدرک پرستاری، سوابق کار، ریز نمرات دروس، پاسپورت و ترجمه شناسنامه و فرم خود این سازمان است. براساس اعلام خود این سازمان، مرحله معادل سازی حدود دو تا سه ماه طول خواهد کشید اما براساس شرایط شلوغی یا نبودن مدرک زبان ممکن است این فرآیند تا یک سال نیز ادامه پیدا کند. همچنین، باید شرایط و نیازمندی‌های زیادی را هم در اختیار داشته باشند.

 4. ارائه مدارک به سازمان مربوطه.

  در مرحله بعدی مهاجرت پرستاری به کانادا که مدرک شما معادل سازی شده و وارد مراحل ایالتی خواهید شد نیز، مدارک بیان شده درخواست خواهند شد.

کار شما به عنوان شخص متقاضی برای مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور به عنوان یک پرستار، کمی طولانی است. با توجه به این موضوع و پیچیدگی‌های مراحل مهاجرت پرستاری به کانادا، پیشنهاد ما در تراست این است که از مشاوره و راهنمایی متخصصین و وکلای با تجربه تراست استفاده کنید.

متخصصان موسسه مهاجرتی تراست به شما کمک خواهند کرد که از تمام اسناد، مدارک و سایر شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار آگاهی کاملی پیدا کنید. پس از آن خواهید دانست که بهترین مسیر مهاجرت پرستاری به کانادا برای شخص شما کدام مسیر خواهد بود و از سردرگمی هم خارج خواهید شد.

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های کاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

روش های مهاجرت به کانادا از طریق پرستاری

راه و روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار وجود دارد چرا که این رده شغل یکی از شغل‌های مورد نیاز و پر تقاضا در این کشور است.

نیاز به پرستار در این کشور نیز با گذشت زمان رو به افزایش است و باید اشاره کرد که در صورت موفقیت در مراحل رجیستر شدن، به سرعت و در چند روز می‌توانید در شغل مورد نظر فعالیت کنید. این روش ها عبارت‌اند از:

در واقع شما پس از فرآیند معادل سازی، باید از طریق یکی از این روش‌ها اقدام کنید و مراحل ایالتی را پشت سر بگذارید تا مجوز RN را دریافت کنید.

با این حال، قبل از این که در مورد هر یک از این روش‌ها توضیح دهیم، باید شما را با کد طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا برای هر کدام از رشته‌های پرستاری آشنا کنیم. این کدها در هر عنوان شغلی متفاوت هستند و شرح شغلی افراد را مشخص خواهند کرد. هر عنوان شغلی در زمینه پرستاری، با یک کد طبقه بندی ملی مخصوص خودش شناخته می‌شود. شما می‌توانید در ادامه از این کدها آگاهی پیدا کنید.

کد شغلی برای عناوین شغلی رشته پرستاری

عنوان شغلیسطحNOC
هماهنگ کنندگان و سوپروایزرهای پرستاریA۳۰۱۱
پرستاران رسمی و پرستاران روانپزشکی رسمیA۳۰۱۲
پزشکان بهداشت اولیهA۳۱۲۴
متخصصین بهداشت و دندانپزشکی (پرستار دندان پزشکی)B۳۲۲۲
کمک پرستار رسمیB۳۲۳۳
دستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیمارانC۳۴۱۳

پس از این که از کد طبقه بندی ملی خود آگاهی پیدا کردید، قدم بعدی این است که برنامه مهاجرتی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سیستم اکسپرس اینتری و مهاجرت پرستاری به کانادا

سیستم Express Entry برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا را مدیریت می‌کند. این سیستم در اختیار نیروهای کار ماهری قرار داده می‌شود که قصد مهاجرت کردن به این کشور را دارند.

برای این که شما به عنوان فرد متقاضی مهاجرت پرستاری به کانادا، واجد شرایط استفاده از این سیستم شناخته شوید، حرفه و شغل‌ شما باید در یکی از طبقه بندی‌های سطح مهارت 0، A یا B قرار بگیرد.

به زبان ساده‌تر، این یعنی تمام مشاغل پرستاری به غیر از دستیاران پرستاران، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان به بیماران واجد شرایط اپلای برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program) هستند.

اگر با ساز و کار سیستم اکسپرس اینتری آشنایی کافی داشته باشید، می‌دانید که بر اساس یک سیستم امتیاز محور عمل می‌کند که با اسم سیستم جامع رده بندی یا CRS شناخته می‌شود.

امتیازبندی مهاجرت به کانادا، پرونده شما را بر اساس چندین فاکتور مختلف از قبیل سن، سطح مهارت و تجربه کاری، زبان، تطبیق پذیری و انعطاف یادگیری و چند فاکتور دیگر رده بندی می‌کند.

بدیهی است که هر چه رده بندی بالاتری به دست بیاورید، شانس استفاده از Express Entry برای شما افزایش پیدا خواهد کرد.

زمانی که یک پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری ایجاد کردید، در یک قرعه تصادفی قرار خواهید گرفت که هر دو هفته تکرار می‌شود. کاندیدایی که بالاترین امتیازهای ممکن را به دست آورده باشند، از طریق آن انتخاب خواهند شد تا ITA (دعوتنامه) خود را دریافت کنند.

مهاجرت پرستاری به کانادا از طریق برنامه گزینش استانی

برنامه گزینش استانی یا PNP به شما اجازه می‌دهد در صورتی که یک نیروی کار ماهر هستید و پیشنهاد کاری معتبر دریافت کرده‌اید که در یکی از استان‌ها نیاز هست، به این کشور مهاجرت کنید.

 هر یک از ایالت‌های کانادا دارای یک برنامه گزینش استانی خاص خود با یک لیست از شغل‌های مورد تقاضای خودشان هستند. این برنامه‌ها برای تامین نیازهای منحصر به فرد در بازار کار هر یک از آن‌ها در نظر گرفته شده‌اند.

در صورتی که در اپلای شغلی خود موفق عمل کرده باشید، یک دعوتنامه استانی دریافت خواهید کرد که به تنهایی ۶۰۰ امتیاز دارد. این امتیاز به امتیازهای CSR شما در برنامه Express Entry اضافه می‌شود.

به زبان ساده، به صورت تئوری تضمین خواهد شد که شما یک ITA برای اقامت کانادا دریافت خواهید کرد.

لیست ایالت‌ های کانادا که نیاز فوری به پرستار دارند

استانبرنامه مهاجرتیموقعیت شغلی
آلبرتاجریان Express Entry آلبرتا
جریان فرصت آلبرتا
سوپروایزرهای پرستاران و پرستارهای رسمی
بریتیش کلمبیاجریان مهاجرت مهارت‌های بریتیش کلمبیا
جریان Express Entry بریتیش کلمبیا
پرستار رسمی متخصص و پزشکان بهداشت اولیه
مانیتوباجریان نیروی کار ماهر خارجی مانیتوبامتخصصین بهداشت و دندانپزشکی (پرستار دندانپزشکی)
آنتاریوگروه پیشنهادهای شغلی کارفرمایاندستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیماران
ساسکاچواننامشخصدستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیماران
نیوبرانزویکجریان مهاجرتی آتلانتیک
جریان نیروهای کار ماهر
پرستاران رسمی
نیوفاندلند و لابرادورجریان مهاجرتی آتلانتیک
جریان نیروی کار ماهر
پرستاران رسمی به همراه دستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیماران
نوااسکوشیاجریان شغل‌های مورد تقاضادستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیماران

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با برنامه گزینش استانی و آگاهی از نحوه ساز و کار آن به این لینک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا

پایلوت مهاجرتی آتلانتیک برای پرستاران در کانادا

برنامه مهاجرتی آتلانتیک یک برنامه جامعه محور است که هدف اصلی از اجرا و راه اندازی آن، کمک به تقویت و توسعه اقتصاد استان‌های آتلانتیک کانادا است.

در صورتی که نیروهای کار ماهر یک پیشنهاد شغلی معتبر در یکی از چهار استان شرکت کننده در این برنامه داشته باشند، می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند.

استان‌هایی که در این برنامه مشارکت دارند، شامل نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، پرنس ادوارد آیلند و استان نیوفاندلند و لابرادور می باشند.

با توجه به این که برنامه مهاجرتی آتلانتیک به طور عمومی، یک برنامه جذب متخصص برای استان مربوطه است، شما باید نشان دهید که قصد زندگی کردن در استان مورد نظر خود را دارید. همچنین، یک پیشنهاد شغلی معتبر نیاز است که واجد شرایط لازم بوده و توسط سازمان اجتماعی معینی که برای آن تعیین شده نیز توصیه شده باشد.

علاوه بر مواردی که اشاره شد، شما برای استفاده از برنامه مهاجرتی آتلانتیک، باید شرایط دیگری را نیز در اختیار داشته باشید. برخی از این شرایط شامل یک سال تجربه کار تمام وقت، برخورداری از مدارک تحصیلی، مدرک زبان خارجی و داشتن تمکن مالی می‌شوند.

جاب آفر و مهاجرت پرستاری در کانادا

جاب آفر کانادا از جمله قوانینی است که فرآیند مهاجرت را تا حدود زیادی تسهیل می‌کند.

در مورد رشته پرستاری، گرفتن جاب آفر قبل از معادل سازی و گذراندن فرآیند مربوطه ممکن نیست چرا که این کار از نظر قانونی نیز دچار موانعی است.

با این حال شغل‌هایی وجود دارند که در صورت داشتن شرایط می‌توانید در آن جاب آفر دریافت کرده و فرآیند اقامت را دریافت کنید. از جمله این شغل‌ها نگهداری از سالمندان و کودکان و شغل‌هایی است که نیاز به مجوز پرستاری ندارند.

مدارک لازم برای ارائه به سازمان ارزیابی مدرک پرستاری کانادا

سازمان NNAS در ابتدا از شما مدارکی را درخواست خواهد کرد تا اعتبار علمی، سوابق شغلی و میزان معادل بودن مدرک پرستاری شما را مشخص کند.

بهتر است مدرک زبان را در اولویت کار خود قرار دهید چرا که نداشتن این مدرک ممکن است مشکلات بزرگی را برای مهاجرت پرستاری به کانادا به وجود آورد.

مدرک نظام پرستاری معتبر، سر فصل دروس گذرانده و ریز نمرات، مدارک سوابق کاری، مدرک زبان و مدارک هویتی مانند پاسپورت و ترجمه شناسنامه باید برای NNAS ارسال شوند. البته، لازم است تا فرم آنلاین این سازمان نیز از وب سایت مربوطه در این لینک دانلود شده و آماده شود.

مدارکی که به این سازمان تحویل داده می‌شوند باید توسط همان بخش مربوطه (بیمارستان) آماده شده و ارسال شوند و دارای مهر معتبر باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در فرآیند معادل سازی

آزمونحداقل نمره
آیلتس آکادمیکنمره کلی: ۷
اسپیکینگ: ۷
لیسنینگ: ۷.۵
رایتینگ: ۷
ریدینگ: ۶.۵
آزمون CELBAN (آزمون مختص پرستاران)اسپیکینگ: ۸
لیسنینگ: ۱۰
ریدینگ: ۸
رایتینگ: ۷
آزمون TEFاسپیکینگ: ۵
لیسنینگ: ۵
ریدینگ: ۴
رایتینگ: ۴
لغات: ۴

همچنین بخوانید: مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

آزمون NCLEX برای دریافت مجوز و مهاجرت پرستاری به کانادا

تمامی مراحل معادل سازی و گذراندن مراحل ایالتی برای مهاجرت پرستاری به کانادا برای دریافت مجوز RN است. در صورتی که موفق شوید به دوره کارآموزی وارد شده و مراحل آن را طی کنید، مجوز شرکت در آزمون NCLEX را دریافت خواهید کرد.

این آزمون را در واقع می‌توان مرحله قبل از مجوز RN به شمار آورد که توسط سازمان مربوطه برای سنجش اطلاعات و مهارت پرستاری برگزار می‌شود. باید دقت داشته باشید که حداکثر سه نوبت اجازه شرکت در این آزمون را دارید و در نهایت در یکی از نوبت‌ها باید در آزمون پذیرش شوید.

این آزمون برای LPN/RPN ها با نام CRNE شناخته می‌شود.

مدت زمان مهاجرت پرستاری به کانادا

طی کردن فرآیند رجیستر شدن و مهاجرت پرستاری به کانادا به شدت وابسته به شرایط است.

مدت زمان رجیستر شدن ممکن است تا چند سال نیز طول بکشد. مواردی مانند شلوغی سازمان NNAS پرستاری، میزان تقاضا در استان مربوطه، ناقص بودن مدارک، طول مدت کارآموزی تعیین شده توسط ایالت و آزمون NCLEX در این زمان موثر است. با این حال، مدت این فرآیند از یک سال تا سه یا چهار سال تعیین شده است.

بسیاری از افراد پرستار که مجوز رسمی سازمان پرستاری ایران را دارند، برای مهاجرت از روش‌های دیگر اقدام کرده و موفق شده‌اند اما تاکنون رجیستر شدن آن‌ها انجام نشده است.

مهاجرت به عنوان پرستار خانگی در کانادا

از جمله رده‌های شغلی مرتبط با پرستاری که حتی خود پرستارهای RN نیز در بسیاری از مواقع در آن فعالیت می‌کنند، پرستار خانگی است. در صورتی که در این رده شغلی تجربه‌ مناسبی داشته باشید، دریافت ویزای کار کانادا از طریق آن ممکن است.

باید اشاره کرد که می‌توان در این شغل از جاب آفر نیز استفاده کرد که فرآیند مهاجرت را تا حدود زیادی تسریع خواهد بخشید.

میزان درآمد پرستاران در کانادا

به طور کلی، میزان درآمد تعداد زیادی از مشاغلی که در زمینه بهداشت و مراقبت از سلامتی قرار دارند، در هر استان یا ایالت کانادا متفاوت است. این موضوع شامل حال پرستاری هم می‌شود.

این یعنی موضوعاتی از قبیل شرایط کاری، ساعت کاری، مجوزهای مورد نیاز و صد البته، حقوق و میزان درآمد پرستاران به شدت به محلی که زندگی می‌کنند، بستگی دارد.

اما سوال این است که میزان درآمد پرستاران در کانادا واقعا چقدر است؟ تیم تراست، از طریق جدول زیر پاسخ این سوال را به شما خواهد گفت و در حالت کلی این میزان بین ۳۰ هزار دلار در سال تا ۹۰ هزار در سال است.

جدول میانگین درآمد پرستاران در کانادا

استانبالاترین
حقوق
در ساعت
پایین ‌ترین
حقوق
در
ساعت
متوسط
حقوق
در سال
آلبرتا۵۶ دلار۲۷ دلاربیش از ۹۴ هزار دلار
بریتیش کلمبیا۵۳ دلار۲۷ دلاربیش از ۷۸ هزار دلار
مانیتوبا۷۶ دلار۳۰ دلاربیش از ۴۱ هزار دلار
نیوبرانزویک۵۲ دلار۳۱ دلاربیش از ۶۹ هزار دلار
نیوفاندلند و لابرادور۵۶ دلار۳۱ دلاربیش از ۷۸ هزار دلار
نوا اسکوشیا۵۵ دلار۲۰ دلاربیش از ۸۱ هزار دلار
آنتاریو۴۶ دلار۳۲ دلاربیش از ۷۶ هزار دلار
جزیره پرینس ادوارد۵۶ دلار۳۲ دلاربیش از ۶۵ هزار دلار
کبک۵۳ دلار۲۰ دلاربیش از ۶۷ هزار دلار
ساسکاچوان۵۸ دلار۳۱ دلاربیش از ۷۸ هزار دلار
مناطق شمال غربیاطلاعاتی در دست نیستاطلاعاتی در دست نیستبیش از ۱۰۳ هزار دلار
نوناووتاطلاعاتی در دست نیستاطلاعاتی در دست نیستبیش از ۲۴ هزار دلار
یوکاناطلاعاتی در دست نیستاطلاعاتی در دست نیستبیش از ۸۸ هزار دلار

بیشتر بخوانید: درآمد در کانادا

ویزای پرستاری کانادا

در صورت داشتن شرایط و ارائه مدارک مورد نیاز برای ویزای پرستاری کانادا، این نوع ویزای کانادا از بهترین ویزاها برای مهاجرت است. در واقع، نیاز این کشور در حال حاضر و در سال‌های آینده به ارزش پرستاران و شغل پرستاری در آن افزوده است.

پس از مراحل معادل سازی و رجیستر شدن، شما تنها در چند روز می‌توانید در این کشور شغل پیدا کنید و تعداد موقعیت‌های شغلی بیانگر این موضوع است.

اقامت پرستاران در کانادا

با طی کردن مراحل مربوطه و مشغول شدن به کار در این کشور، شما می‌توانید از مزایای اقامت پرستاران در کانادا بهره مند شوید.

از جمله این مزایا، وجود درآمد مناسب با هزینه‌های زندگی، ارزش اجتماعی، وجود موقعیت‌های شغلی بسیار زیاد و امکان ادامه تحصیل در کانادا است. اگر چه برای مهاجرت پرستاری به کانادا روند طولانی وجود دارد، اما در صورت داشتن برنامه صحیح مطمئنا به هدف خود خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: پرستاری در کانادا

کار پس از تحصیل پرستاری در کانادا

از جمله روش‌هایی که می‌توانید در شغل پرستاری در این کشور فعالیت کنید، تحصیل در این کشور است. این به معنی آن است که پس از پایان دبیرستان اپلای کرده و به تحصیل کارشناسی در کانادا بپردازید.

این کار هزینه‌های خاص خود را دارد اما در صورتی که هدف شما شغل پرستاری کانادا است، این روش یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کار پس از تحصیل در کانادا ، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا ، اقامت پس از تحصیل در کانادا

مزایای مهاجرت پرستاری به کانادا

 • مراقبت‌‌ های بهداشتی رایگان: مراقبت‌های سلامتی و بهداشتی رایگان به تمام شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم این کشور ارائه می‌شود و علاوه بر این، تمام اعضای خانواده آن‌ها نیز می‌توانند از این خدمات بهره مند شوند.
 • تحصیل رایگان: فرزندان شما قادر هستند که در یک سیستم تحصیلی در حد استانداردهای جهانی به صورت رایگان به تحصیل بپردازند و تا کلاس دوازدهم از این تسهیلات برخوردار باشند. به همین علت است که کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای سراسر دنیا برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود.
 • آزادی فکری و دینی: کانادا یکی از آرام‌ترین و دلگرم کننده‌ترین کشورها در سراسر دنیا است. آزادی دینی نه تنها در فرهنگ مردم کانادا القاء شده و کم کم به درون آن نفوذ پیدا کرده است، بلکه توسط منشور حقوق بشر و آزادی کانادا و قانون حقوق بشر خود این کشور نیز حمایت و پشتیبانی می‌شود.
 • امنیت و ایمنی: کانادا به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا نیز شناخته می‌شود و از این نظر بین ۲۰ کشور برتر دنیا قرار دارد. سطح فساد و نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. همین دلایل باعث شده است که این کشور یکی از بهترین مکان‌های دنیا برای زندگی خانوادگی و زندگی حتی به عنوان یک خانم تنها به شمار بیاید.
 • فرصت‌های شغلی سودآور: در حال حاضر هزاران موقعیت شغلی برای مهاجرت پرستاری به کانادا وجود دارد و حقوق‌های آن‌ها به شدت به هم نزدیک و رقابتی است.

ما در تراست سعی کردیم که با تهیه جدول زیر به شما کمک کنیم که از متوسط حقوق سالانه در هر کدام از موقعیت‌های شغلی مرتبط با پرستاری آگاهی بیشتری کسب کنید.

عنوان
شغلی
درآمد
(دلار کانادا)
هماهنگ کنندگان و سوپروایزرهای پرستاری۶۰ تا ۸۷ هزار دلار
پرستاران رسمی و پرستاران روانپزشکی رسمیبیش از ۷۵ هزار دلار
پزشکان بهداشت اولیهنزدیک به ۸۱ هزار دلار
متخصصین بهداشت و دندانپزشکی (پرستار دندان پزشکی)نزدیک به ۴۰ هزار دلار
کمک پرستار رسمی با سابقه شغلینزدیک به ۵۰ هزار دلار
دستیاران پرستار، خدمتکاران بیمارستان و خدمات دهندگان بیمارانبیش از ۲۴ هزار دلار

بیشتر بخوانید: مزایای زندگی در کانادا ، امن ‌ترین شهرهای کانادا

نتیجه گیری مهاجرت پرستاری به کانادا

با توجه به این که معمولا کارمندان کانادایی زودتر از موعد بازنشست می‌شوند و افراد متخصص جوان برای پیدا کردن موقعیت‌های شغلی مناسب مناطق شهری را ترجیح می‌دهند، یک شکاف قابل توجه و بزرگ در بازار کار کانادا به وجود آمده است.

همچنین، دولت برای یاری رساندن به افراد متخصص جوان برای پیدا کردن شغل مناسب، یک طیف وسیع از روش‌های مهاجرت پرستاری به کانادا و اخذ ویزای کانادا را در نظر گرفته است. تعداد این روش‌ها به بیش از ۷۰ مسیر مختلف می‌رسد. در واقع، دولت این کشور قصد دارد از این طریق به رفع مشکل کمبود پرستار این کشور کمک کند.

سیستم‌های مهاجرتی از قبیل اکسپرس اینتری کانادا و سیستم گزینش استانی برای کمک به هموار کردن راه مهاجرت برای افراد با تجربه در نظر گرفته شده‌اند. اقتصاد کانادا نیز به همین دلیل طی چند سال اخیر شاهد رشد و پیشرفت‌های چشمگیر بوده است که تا قبل از راه اندازی و اجرای این سیستم‌ها مشاهده نشده بود.

با این همه انتخابی که برای مسیر مهاجرت پرستاری به کانادا پیش روی افراد متقاضی قرار دارد، این پروسه کمی پیچیده به نظر می‌رسد و باعث سردرگمی عده بسیار زیادی از مردم شده است. مخصوصا زمانی که نمی‌دانید کدام یک از برنامه‌های مهاجرتی بیشتر برای شخص شما مناسب هستند و بیشترین شانس موفقیت در روند اپلای و اخذ ویزای کانادا را در اختیارتان قرار می‌دهند.

دقیقا به همین علت است که انتخاب یک مشاور یا راهنمای باتجربه که با موضوعات مهاجرتی آشنایی داشته باشد، تا حد زیادی ضروری و حیاتی است. همانطور که اشاره کردیم، قوانین مهاجرت به کانادا پیچیده هستند. ولی اصلا نگران نباشید، چرا که مشاوران و وکلای با تجربه و حرفه‌ای ما در تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت به کانادا آشنا هستند. شما می‌توانید صفر تا صد فرآیند مهاجرت پرستاری به کانادا را بدون هیچ نگرانی به کارشناسان ما واگذار کنید.

ویدیو معرفی رشته پرستاری در کانادا

کتاب سوالات متداول مهاجرت به کانادا
 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت کاری به کانادا
 • مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

آیا امکان مهاجرت پرستاری به کانادا وجود دارد؟

بله، پرستاری یکی از پر تقاضاترین شغل‌ها در کانادا است و متقاضیان بسیار زیادی هم برای آن وجود دارد. پرستاری با کد ۳۰۱۲ در لیست NOC کانادا قابل مشاهده است. پرستاران متخصص و ماهر، واجد شرایط کسب اقامت دائم کامل کانادا تحت برنامه مهاجرت نیروهای کار ماهر فدرال هستند و این کار هم از طریق گزینش فدرال و هم استانی انجام می‌شود.

مدارک لازم برای ارائه به NNAS برای معادل سازی مدرک چیست؟

این مدارک شامل مدرک رسمی پرستاری، ریز نمرات، مدرک زبان، سوابق شغلی است.

فرآیند معادل سازی و رجیستر شدن برای مهاجرت پرستاری به کانادا چه قدر زمان می‌برد؟

این کار براساس شرایط مختلف بین یک سال یا دو تا سه سال زمان می‌برد.

نمره IELTS مورد نیاز برای مهاجرت پرستاری به کانادا چند است؟

برای واجد شرایط بودن اخذ اقامت، حداقل نمره آزمون IELTS که برای مهاجرت پرستاران به کانادا مورد نیاز است، نمره کلی ۷ خواهد بود. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، حداقل نمره اسپیکینگ برای متقاضیان مهاجرت به کانادا به عنوان پرستار، باید ۷ باشد و در سایر بخش‌ها نیز به ترتیب لیسنینگ ۷.۵، ریدینگ ۶.۵ و رایتینگ ۷ نیاز است. باید گفت، تنها آزمون آیلتس آکادمیک مورد قبول است

آزمون NCLEX چیست؟

این آزمون پس از گذراندن دوره کارآموزی استانی برگزار می‌شود و برای دریافت مجوز RN باید در آن قبول شوید.

آیا پرستاری یکی از شغل‌های پرتقاضا در کانادا محسوب می‌شود؟

طبق گفته خود دولت کانادا، چشم انداز آینده شغلی پرستاران خوب است و به طور کلی، تقاضای بالایی برای پرستاری در کانادا وجود دارد.

مشاغل پرستاری در کانادا چقدر رقابتی هستند؟

در تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا سایر مراکز آموزشی کانادا، پرستاری یک برنامه به شدت رقابتی به شمار می‌رود. دقیقا به همین علت است که در ابتدا داوطلبانی که واجد شرایط علمی بوده و از سطح دانش بالاتری برخوردار باشند، پذیرفته می‌شوند.

پردرآمدترین شغل پرستاری در کانادا کدام است؟

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، پرستاران کودک پردرآمدترین پرستاران در کانادا هستند و پس از آن‌ها نیز ماماهای رسمی قرار دارند. پزشکان پرستار بهداشت و درمان نیز در رتبه سوم پردرآمدترین پرستاران کشور کانادا قرار دارند.

آیا پرستاران جزو اقشار پردرآمد کانادا به شمار می‌روند؟

پرستاران به خاطر داشتن یک درآمد پایدار و ثابت شناخته می‌شوند و میزان درآمد آن‌ها در سطح چندان چشم گیری نیست که افراد سرمایه دار یا میلیونری شناخته شوند. اکثر دانشجویان پرستاری هم ذهنیت میلیونر شدن ندارند اما در صورتی که پرستاران رسمی عادی از فرصت‌هایی که برایشان به وجود می‌آید به خوبی استفاده کنند، به درآمدهای عالی دست پیدا خواهند کرد.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • ندا شاکری

  با سلام. بنده پرستار هستم و قصد مهاجرت به کانادا رو دارم ایا همسر بنده هم از ابتدای کار ویزا دریافت میکنه و میتونه همراه من بیاد و ایا اجازه کار کردن داره با توجه به اینکه کارشناس ارشد شیمی دارند؟ و اینکه ایا در کانادا شرایط کارهای فرعی برای کسب درامد چطور هست. چون در مدت زمانی که تا رجیستر شدن طول میکشه برای درامد باید چیکار کرد.؟ البته به غیر از حقوقی که دوران کاراموزی میدن

  • کارشناس تراست

   با سلام. اگر شما ویزای تحصیلی یا کاری دریافت کنید همسرتان نیز به عنوان همراه در بدو ورودتان مجوز کار دریافت خواهند کرد و میتوانند وارد بازار کار شوند.

 • mobina

  سلام برای پذیرش گرفتن کالج پرستاری (IEN) حتما باید سابق کار داشته باشیم؟یعنی امکان وثیقه گذاشتن و طرح نرفتن وجود نداره؟

 • رضا

  سلام
  آیا این ریجستری شدن برای ما ایرانی ها هم سخت تر نیست؟ینی میگم امکانش هست ک ریجستری بشیم یا ب دلیل مسائل تحریمی اینا سخت تره و غیر معقول تره؟
  این مسائل تاثیری درش داره؟

 • Amir

  یک موضوعی که مطرح هست اینکه با چه ویزایی تا پایان این پروسه RN گرفتن میشه تو خاک کانادا بود؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. وابسته به نوع درخواستتان دارد میتوانید با ویزا تحصیلی وارد شوید و RN را دریافت کنید یا ویزا کاری و روش های دیگر

 • Ali

  سلام گپ تحصیلی بعد از گرفتن مدرک پرستاری در ایران با توجه به کار در رشته پرستاری در ایران برای تحصیل در کانادا مهمه؟اگر اره چند سال می تواندباشه

 • امیر

  محدودیت سنی برای پذیرش پرستار در کانادا چقدر است

  • مشاور موسسه تراست

   شغل پرستاری در کانادا دارای محدودیت سنی خاصی نیست و تنها بحث تخصص شما، سوابق شما و مقدار مفید بودنتان در آن جایگاه مطرح است.