پرستاری در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته پرستاری در کانادااهمیت رشته پرستاری در کاناداشرایط تحصیل در رشته پرستاری در کاناداهمچنین بخوانیدمدارک موردنیاز برای اخذ…

پرستاری در کانادا

معرفی رشته پرستاری در کانادا

پرستاری رشته‌ ای است که افراد را در زمینه ‌ی دانش، فنون و فرآیندهای ارتقای سلامت و ارائه‌ی خدمات لازم برای افراد بیمار، معلول و دیگر افرادی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند آماده می ‌کند. دانشجویان این رشته در زمینه‌ی درمان‌ ها و داروها، کمک به پزشک در زمان انجام آزمایش و درمان، ارجاع مریضان به پزشک‌ ها و دیگر متخصصان سلامت و هم‌چنین مدیریت آموزش ها به افراد به منظور حفظ سلامتشان تعلیم می‌ بینند.

افرادی که رشته ‌ی پرستاری را انتخاب می کنند، کسانی هستند که از همیاری و کمک به دیگران لذت می برند. آن ها معمولا کسانی هستند که به بودن در جمع علاقه دارند. بخشی از لذت شغل پرستاری از توجه به این مسئله ناشی می شود که اقدامات فرد تاثیر مثبت مستقیمی را بر حفظ جان دیگران دارد. دانشجویان رشته ی پرستاری می بایست توانایی های قوی علمی و ریاضیاتی داشته باشند. آن ها در طی دوران تحصیل خود درس هایی مثل مسائل اخلاقی مدرن، خانواده و استرس، مدیریت مالی، سلامت روانی، کهن سالی سالم، جامعه شناسی سیاسی، سلامت زنان، مراقبت درمانی از افراد کهن سال، روابط نژادی و قومیتی را می گذارنند و مهارت هایی را در زمینه کار با کامپیوتر می آموزند.

اهمیت رشته پرستاری در کانادا

وابستگی کشور کانادا به مشاغلی که در زمینه ی سلامت عمومی فعالیت می کنند بسیار بالا است و برای همین است که این کشور، دانشجویان بین المللی ای را که تمایل دارند در رشته ی پرستاری تحصیل کنند، از سراسر جهان به خود جذب می کند. به طور کلی، عواملی مانند حقوق بهتر، امنیت شغلی، مهارت های رهبری که در طی تحصیل در رشته ی پرستاری در کانادا به دانشجو آموخته می شود و رضایت ذهنی مزایایی است که تحصیل در رشته ی پرستاری در کانادا به همراه خود می آورد.

به طور متوسط، پرستاران در کانادا در طی سال 60000 دلار کانادا درآمد دارند و برای کار اضافه وقت و ایستادن بر سر شیفت حقوق اضافه دریافت می کنند. دانشجویان بین المللی که در کانادا در این رشته مشغول به تحصیل می شوند، مهارت هایی را در زمینه هایی مثل نحوه ی مدیریت مواقع اضطراری، درمان در زمان بحران و کار در اتاق عمل بدست می آورند؛ هر سه ی این زمینه ها، زمینه هایی هستند که تقاضای بازار کار کانادا برای آن ها به شدت بالاست و می تواند آینده ی شغلی دانشجو را به نحو مناسبی تضمین کند.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

برای آن که در مقطع لیسانس، در دانشگاهی در کشور کانادا در رشته ی پرستاری پذیرفته شوید، لازم است که مقطع دبیرستان خود را به پایان رسانده باشید و معدل شما در دروسی مثل انگلیسی، ریاضیات، زیست و شیمی، دست کم برابر با 14 باشد. برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)، می بایست مقطع پیشین را به پایان رسانده باشید و به طور معمول، رزومه ی تحصیلی مناسبی داشته باشید و از استادهایتان توصیه نامه دریافت کنید. می توانید مواردی مثل پروژه هایی که به انجام رسانده اید، مقالاتی که در ژورنالی معتبر چاپ کرده اید، کنفرانس هایی را که در آن ها شرکت کرده اید، سابقه ی کارتان با اساتید و سابقه ی شرکتتان در کارآموزی ها را در رزومه ی خود بگنجانید.

دانشگاه های کانادا بابت تحصیل دانشجویان شهریه دریافت می کنند. اما این مسئله نباید ته دلتان را خالی کند! در ادامه ی این متن، به فاندها، اسکالرشیپ ها، گرنت ها و کمک هزینه هایی خواهیم پرداخت که می توانید از آن ها بهره مند شوید و بدون دغدغه ی مالی در کانادا به تحصیل بپردازید.

لازم به ذکر است که سفر به کانادا و مستقر شدن در آن به عنوان دانشجو به ویزای دانشجویی نیاز دارد که آن را می توانید از طریق درخواست از یکی از سفارت خانه های کانادا در یکی از کشورهای همسایه بدست بیاورید.

همچنین بخوانید

سفارت کانادا          سفارت کانادا در ترکیه          سفارت کانادا در گرجستان          سفارت کانادا در دبی

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش رشته پرستاری در کانادا

هنگامی که برای تحصیل در رشته ی پرستاری در کانادا اپلای می کنید، دانشگاه از شما می خواهد که مدرکی را آپلود کنید که تخصص شما را به یکی از دو زبان رسمی این کشور (انگلیسی یا فرانسوی) نشان بدهد. شما می توانید این مدرک را از طریق شرکت در آزمون هایی مثل تافل و آیتلس که تخصص شما را در زبان انگلیسی می سنجند بدست بیاورید. معمولا دانشگاه های فرانسوی زبان آزمونی مختص به خودشان برگزار می کنند که اگر علاقمند به تحصیل در آن ها هستید، می بایست با شرکت در این آزمون ها تسلط خود را بر زبان فرانسه نشان بدهید.

دیگر مدرکی که در زمان اپلای از شما خواسته خواهد شد، مدارک مقاطع پیشین (برای لیسانس مدرک دبیرستان و برای مقطع تحصیلات تکمیلی شامل لیسانس یا کارشناسی ارشد) است. در بیشتر موارد آپلود این مدارک در وبسایت دانشگاه کفایت می کند، اما بعضی از دانشگاه ها از شما خواهند خواست که این مدارک را به صورت فیزیکی و از طریق پست برای آن ها بفرستید. همچنین ارسال رزومه و معرفی نامه از اساتید نیز از جمله شرایطی است که دانشگاه های کانادا به طور معمول برای پذیرش دانشجو در نظر می گیرند.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته پرستاری در کانادا

به طور میانگین می توان گفت که تحصیل در رشته ی پرستاری در کانادا در دوره ی لیسانس بین سه تا چهار سال و در دوره ی تحصیلات تکمیلی (که شامل کارشناسی ارشد و دکتری می شود) بین یک تا سه سال طول خواهد کشید. مدت زمان دقیق هرکدام از این دوره ها به دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد و برای اطلاع دقیقتر از آن ها به وبسایت دانشگاه سر بزنید.

میزان شهریه ی هر کدام از دانشگاه های کانادا را خود دانشگاه، این که شهروند کانادا هستید یا خیر و رشته و مقطع تحصیلی شما تعیین می کند. میزان این شهریه به طور متوسط بین 7000 تا 20000 دلار است. اما همان طور که در بخش های پیشین گفته شد، اگر که از سابقه ی تحصیلی قابل قبولی برخوردار هستید، می توانید از اسکالرشیپ ها و بورسیه های استفاده کنید که دانشگاه های کانادا به دانشجویان مستعد اختصاص می دهند.

بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در کانادا

بیشتر دانشگاه های کانادا کمک هزینه هایی را به دانشجویان مستعد اختصاص می دهند تا آن ها بدون دغدغه ی مالی بتوانند در رشته ی مورد علاقه ی خود به تحصیل بپردازند. برای آن که بتوانید این کمک هزینه ها را از آن خود کنید، می بایست نشان بدهید که از سابقه ی تحصیلی قابل قبولی برخوردارید. این کار از طریق ارسال کارنامه ی مقاطع پیشین، رزومه ی تحصیلی و حرفه ای (که مواردی که می توانید در آن بگنجانید در بخش های پیشین گفته شد و شامل مقالات، پروژه ها، سابقه ی دستیاری اساتید، سابقه ی تدریس و مواردی از این دست می شود) و توصیه نامه های اساتید انجام می شود.

علاوه بر کمک هزینه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی به دانشجویان اختصاص داده می شود، بعضی از دانشگاه ها کمک هزینه هایی را بر اساس مناطق و کشورها، افتخارات هنری و ورزشی  و مواردی از این دست اهدا می کنند که برای اطلاع دقیق تر از آن ها باید به وبسایت دانشگاه موردنظر خود سر بزنید. حواستان باشد که اپلای برای هرکدام از این کمک هزینه ها مهلت معینی دارد که می بایست طی آن اقدام کنید. بعضی از این کمک هزینه ها تنها هزینه ی تحصیل و برخی حتی هزینه ی زندگی دانشجو را در کانادا پوشش می دهند.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و فاند تحصیلی کانادا بخوانید.

آینده شغلی رشته پرستاری در کانادا

بیشتر کسانی که در رشته ی پرستاری فارغ التحصیل می شوند، در بیمارستان ها کار می کنند. اما آن ها هم چنین می توانند در محیط هایی مثل کلینیک های خصوصی، مدارس، مجتمع های پرستاری، زندان ها و پایگاه های نظامی کار کنند. پرستارانی که از تجربه ی کاری کافی برخوردار باشند، می توانند پرستاران تازه کار را تحت نظارت خود قرار دهند، مهارت های حیاتی پرستاری را به دانشجویان این رشته بیاموزند، کارهای مدیریتی را بدست بگیرند و یا به تحقیق بپردازند. به عنوان مثال، پرستارانی که در مدارس کار می کنند، نیازها و مشکلات پزشکی دانشجویان را به آن ها اطلاع می دهند و در مورد آسیب هایی که بر سر راه سلامت آن ها وجود دارد، به آن ها آموزش می دهند. یا پرستارانی که به کار تحقیق می پردازند، نمونه ها را جمع آوری کرده و داده ها را ثبت می کنند. این پرستاران بیشتر بر بیمارانی تمرکز می کنند که در برنامه های تحقیقاتی ای شرکت می کنند که کلینیک ها برگزار می کنند و طی آن ها به آزمایش روش درمانی تازه و یا داروی جدید می پردازند.

درباره بازار کار پرستاری در کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته پرستاری در کانادا

معیاری به نام معیار QS وجود دارد که سالانه دانشگاه ها را بر اساس کیفیت آموزش آن ها و خدمات رفاهی که برای دانشجویان فراهم می کنند رتبه بندی می کند. در رتبه بندی ای که این معیار در سال 2020 منتشر کرده است، 10 دانشگاه در کانادا وجود دارند که رشته ی پرستاری را ارائه می دهند و ترتیب آن ها به این صورت است:

درباره اپلای رشته پرستاری و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته پرستاری در کانادا

چالش های پیش روی حفظ سلامت انسان روز به روز پیچیده تر می شوند و متناسب با این چالش ها، لازم است که علم پرستاری گسترش پیدا کند و راهکارهای پیچیده تری را برای حفظ سلامت انسان به کار بگیرد. برای همین است که شاخه های متعددی در این رشته به وجود آمده اند. از مزیت های وجود شاخه های متنوع در این رشته آن است که دانشجو می تواند به راحتی زمینه موردعلاقه ی خود را شناسایی کند، در آن به تحصیل بپردازد و ضمن بهره بردن از لذت کافی در حین تحصیل، در گرایش موردعلاقه ی خود صاحب تخصص شود. در این جا فهرستی از عمده ترین گرایش های رشته ی پرستاری که در کانادا ارائه می شود جمع آوری شده است. اما می بایست به این نکته توجه کنید که گرایش های این رشته به این موارد محدود نمی شوند و ممکن است با گرایش های بیشتری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری روبرو شوید.

 • پرستار بالینی متخصص
 • پرستاری در مواقع بحرانی
 • پرستار خانواده
 • پرستاری سالخوردگان
 • پرستاری اتاق عمل
 • پرستاری سلامت روان
 • آموزش پرستاری
 • مدیریت پرستاران
 • پرستاری غدد
 • پرستاری ارتوپدی
 • پرستاری امراض کودکان
 • پرستاری سلامت عمومی
 • پرستاری سفر

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته پرستاری

به ترتیب، در استان هایی مثل آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا و آنتاریو میزان تقاضا برای پرستاران بسیار زیاد است و به همین خاطر، حقوق پرداختی به پرستاران، به نسبت دیگر استان های کانادا بالاتر است. در جدول زیر این استان ها رده بندی شده اند و تخصص موردنیاز هرکدام در مقابل آن ها آمده است.

آلبرتاپرستارانی که بتوانند کار نظارت و سرپرستی را بر عهده بگیرند
بریتیش کلمبیاپرستاران شاغل در بیمارستان
منیتوباپرستارانی که در زمینه دندان پزشکی متخصص باشند
آنتاریوپرستارانی که بتوانند از عهده دستیاری پزشک بربیایند

درباره کار در آلبرتا ، کار در بریتیش کلمبیا ، کار در مانیتوبا و کار در انتاریو بخوانید.

کد مشاغل رشته پرستاری در کانادا

سازمان رده بندی مشاغل در کانادا، مشاغل مرتبط با رشته ی پرستاری را با کد 3012 طبقه بندی کرده است. بر اساس این طبقه بندی، فارغ التحصیلان رشته پرستاری می توانند در مشاغلی مثل پرستار قلب و عروق، پرستار اتاق عمل، پرستار بالینی، پرستار دیالیز، پرستار درمان در زمان بحرانی، پرستار کمک های اولیه، پرستار کنترل سرایت امراض، پرستار سلامت روانی، پرستار سلامت در مدارس، پرستار شاغل در صلیب سرخ و پرستار سلامت عمومی، مشغول به کار شوند.

مسیر شغلی رشته پرستاری در کانادا

برای آن که بتوانید به عنوان یک پرستار در کانادا مشغول به کار بشوید، در ابتدا لازم است که سوابق تحصیلی شما به تایید «سرویس آموزش جهانی» دربیاید. این سازمان از سوی دولت کانادا مامور شده است تا مدارک تحصیلی را بررسی کرده و به تایید برساند. از طرف دیگر، لازم است که اداره ی NNAS در کانادا این مسئله را احراز کند که شما مهارت ها و صلاحیت لازم را جهت اشتغال به پرستاری در خود دارید. شرکت در آزمون های این نهاد 650 دلار کانادا خرج بر می دارد.

وظایف شغلی رشته پرستاری در کانادا

بر اساس گزارشی که سازمان دسته بندی مشاغل منتشر کرده است، وظایف یک پرستار عبارت است از:

 • نظارت، ارزیابی و گزارش نشانه های بیماری و تغییر در وضعیت بیمار
 • کمک رسانی درجراحی و دیگر فرآیند های درمانی
 • نظارت بر فعالیت دیگر پرستاران
 • آموزش و مشاوره به بیماران و خانواده های آن ها در زمینه مسائل مرتبط با سلامت
 • ارزیابی بیمار به منظور تشخیص روش مناسب پرستاری از او
وظایف شغلی رشته پرستاری در کانادا

زمینه های کاری پرستاران در کانادا

بعد از تایید مدرک تحصیلی شما و احراز صلاحیتتان در زمینه ی پرستاری، می توانید در این حوزه ها فعالیت کنید:

 • پژوهش در زمینه پرستاری در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی
 • اشتغال به کار پرستاری در بیمارستان ها
 • ارائه ی آموزش های مرتبط با بهداشت به محصلان در مدارس
 • کار در زندان ها و پایگاه های نظامی
 • اشتغال در کلینیک های خصوصی

درباره کار در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

حداقل و حداکثر حقوق پرستاران در کانادا

به طور متوسط، حقوق پرستاران در کانادا در بازه های میان 70000 دلار تا 140000 دلار قرار دارد. تقاضا برای پرستاران در استان هایی مثل آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا و آنتاریو بالاتر است و آن ها حقوق بیشتری را در این استان ها دریافت می کنند.

درباره درآمد در کانادا بیشتر بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار پرستاران در کانادا

 • حرفه ای گری
 • توجه به جزییات
 • تفکر انتقادی
 • عطوفت
 • مدیریت زمان
 • توانایی برقراری ارتباط موثر
 • توجه به تفاوت های فرهنگی

بیشتر بخوانید