رشته تحصیلی مهندسی انرژی در کانادا

مهندسی انرژی در کانادا

رشته مهندسی انرژی در کانادا در یک نگاه

در مورد رشته مهندسی انرژی در کانادا

رشته مهندسی انرژی به مطالعه روش های تولید، ذخیره، توزیع و استفاده از انرژی در سیستم های انرژی طبیعی یا ساخت بشر می پردازد. مهندسی سیستم های نیرو شامل مطالعه روش های تولید و انتقال برق است.

مهندسان انرژی و نیرو بر روی منابع طبیعی انرژی مختلف مانند سوخت های فسیلی یا نفت مطالعه می کنند. همچنین سعی می کنند راه های استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر یا پایدار مانند باد، انرژی خورشیدی، امواج، توده های زیستی، نیروی برق آبی یا انرژی هسته ای را افزایش دهند. متخصصان بر یافتن راه های کارآمدتر و پاک تر برای تامین انرژی و توسعه فناوری ها و روش های نوآورانه برای رفع نیاز جهانی به الکتریسیته تمرکز می‌کنند.

کارشناسی ارشد در مهندسی انرژی در کانادا شامل ترکیبی از علم و مهندسی با تکیه بر دوره های آزمایشگاهی عملی است. دانشجویان واحدهای درسی مطالعات مکانیکی، ویژگی های منابع انرژی، تبدیل نیروی الکتریکی، سیستم های توزیع و ذخیره سازی، هزینه ها و جنبه های اقتصادی، انرژی های پایدار و تجدید پذیر و حفاظت از محیط زیست را می گذرانند.

متخصصان مهندسی انرژی در کانادا در زمینه های گوناگونی مانند طراحی و آزمایش ماشین آلات، بهبود فرآیندهای موجود، توسعه استراتژی هایی برای تامین نیازهای انرژی، ارائه مشاوره برای کاهش مصرف انرژی یا توسعه مهارت های مدیریتی برای رهبری تیم های مهندسی و تکنسین ها ارائه می دهند.

کد شغلی رشته مهندسی انرژی در کانادا

تمامی مشاغل موجود در کانادا در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا ( فهرست NOC )طبقه بندی می شوند. شغل مهندسان انرژی و نیرو و اپراتورهای سیستم های نیرو در رتبه بندی 9241 قرار می گیرد.

مهندسان نیرو، رآکتورها، توربین ها، بویلرها، ژنراتورها، موتورهای ثابت و تجهیزات کمکی برای تولید برق و گرما، نور، تبرید و سایر خدمات مرتبط با انرژی در این دسته قرار می گیرد.

دروس رشته مهندسی انرژی در کانادا

برخی از دروس  رشته مهندسی انرژی در کانادا عبارتند از:

 • مهارت های مطالعه و روش تحقیق
 • آشنایی محیط کسب و کار مهندسی
 • ترمودینامیک پیشرفته و انتقال حرارت
 • انرژی پایدار
 • مدیریت و سیاست های زیست محیطی
 • تولید و انتقال نیرو
 • تکنیک های تحلیل انرژی
 • ساختمان های پایدار
 • توسعه پایدار در عمل
 • حمل و نقل کم کربن

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی انرژی در کانادا

فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا علاوه بر احاطه کامل بر این دانش، مهارت های دیگری نیز دارند. مانند:

 • قدرت تجزیه و تحلیل و حل مسئله
 • مدیریت زمان و سازماندهی
 • مدیریت پروژه و نظارت بر اجرا
 • بررسی نقشه های مکانیک و معماری ساختمان ها
 • توانایی برقراری ارتباط کتبی و شفاهی با موسسات و سازمان های مورد نیاز
 • نظارت و تحلیل اطلاعات و داده ها
 • کار گروهی و رهبری تیمی

تحصیل در رشته مهندسی انرژی در کانادا

برای اینکه بتوانید به تحصیل در کانادا بپردازید، باید الزامات واجب برای هر دانشگاه را انجام دهید چرا که شرایط لازم برای پذیرش دانشجویان در هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت است.

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی انرژی در کانادا

 • دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو که به نام کالج کینگ در سال 1827 تأسیس شد. این دانشگاه شامل یازده کالج است و بیش از 200 دوره تحصیلات تکمیلی و 700 دوره در مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می کند. دانشگاه تورنتو در رتبه بندی های جهانی در بین 20 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و برترین دانشگاه در کانادا است. این دانشگاه بیشترین بودجه تحقیقات علمی سالانه را در بین دانشگاه های کانادا دریافت می کند.

رشته مدیریت انرژی های پایدار در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ارائه می شود و دانشجویانی با تحصیلاتی در زمینه های مختلف مانند علوم اجتماعی، علوم طبیعی، علوم مدیریتی و مهندسی می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. دانشجویان این رشته به گونه ای آموزش می بینند که بتوانند از علوم اجتماعی، مدیریت و علوم طبیعی برای حرکت به سوی انرژی های پایدار استفاده کنند.

 • دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون که به نام دانشگاه کپیتال کانادا نیز شناخته می شود در در سال 1942 برای تحصیل کهنه سربازان بازگشته از جنگ جهانی دوم تاسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر یکی از قطب های تحقیق، آموزش و یادگیری با فناوری های پیشرفته در کانادا یافته است. این دانشگاه به تقویت روحیه کارآفرینی در دانشجویان کمک می کند و آنها را برای حضور در صنعت آموزش می دهد.

دانشگاه کارلتون رشته مهندسی انرژی های پایدار را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد. در این رشته، به چالش های موجود در زمینه انرژی های پایدار پرداخته می شود می و به دانشجویان در مسیر تحقیقات نوآورانه را برای ارائه فناوری های جدید و پیشرفت فناوری های موجود هدایت می شوند.

علاوه بر این در این دوره برای یافتن راه های جدید برای تغییر رفتار مصرف‌کننده، طراحی سیاست های جدید و چارچوب های نظارتی برای استفاده از انرژی های پایدار آموزش می بینند. بنابراین، دانشجویان دانش میان رشته‌ای شامل سیاست‌گذاری عمومی و مهندسی را به دست خواهند آورد.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

دانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه پیشرو در عرصه جهانی برای تحقیق، آموزش و یادگیری است. این دانشگاه به طور مداوم جایگاه خود را در لیست 20 دانشگاه دولتی برتر جهان حفظ کرده است و اخیرا به عنوان بین المللی ترین دانشگاه در آمریکای شمالی معرفی شده است. دانشگاه UBC با حرکت در مسیر نوآوری و اکتشاف به طور مداوم جایگاه خود را بالاتر برده و به مرکز یادگیری و تعامل جهانی تبدیل شده است.

دوره کارشناسی ارشد مدیریت و مهندسی انرژی های پاک، ترکیبی از مهندسی و مدیریت بازرگانی است. این دوره مهندسان را برای پیشرفت و نوسازی در بخش انرژی های سبز توانمند می کند. به طور خلاصه، دانشجویان قادر خواهند بود دانش خود را در مورد سیستم های انرژی پاک، ذخیره سازی، شبکه های توزیع، بهره وری انرژی پایدار و شیوه سیاست گذاری در حوزه انرژی افزایش دهند.

 • دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری یکی از برترین دانشگاه های کانادا در زمینه تحقیق و پژوهش است. این دانشگاه که در سال 1944 به عنوان شعبه ای از دانشگاه آلبرتا تأسیس شد و در سال 1966 استقلال پیدا کرد. از آن زمان، این دانشگاه به 85 مرکز و مؤسسه تحقیقاتی گسترش یافته است و در حال حاضر با پژوهش های فدرال و استانی همکاری می کند.

دوره کارشناسی ارشد در انرژی های پایدار در این دانشگاه یک برنامه بین رشته ای است که تعادلی بین مدیریت نیرو و حفظ محیط زیست ارائه می دهد. این برنامه به گونه ای طراحی شده است که با نیازهای فعلی بخش انرژی مرتبط باشد و شامل بخش هایی از سیاست گذاری، تجارت و مدیریت جنبه های زیست محیطی، مهندسی و قانونی است.

بنابراین دانشجویان به طور کامل برای ایفای نقش های شغلی در صنایع نفت و گاز، انرژی پاک، نهادهای دولتی و مشاوره محیط زیست آماده خواهند شد.

 • دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو که در سال 1957 تأسیس شد، طبق یک نظرسنجی ملی که توسط مجله Maclean انجام شده است، به عنوان بهترین دانشگاه برای آمادگی شغلی شناخته شده است. علاوه بر این، دانشگاه واترلو دارای بیش از 100 دوره کارشناسی و 190 برنامه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان داخلی و بین المللی است.

علاوه بر این، در قطب فناوری کشور واقع شده است که به دانش آموزان فرصت می دهد تا با روش یادگیری مبتنی بر کار آموزش ببینند.

این دوره تکیه بر مهندسی انرژی های پایدار و تاثیر آن بر محیط زیست دارد و برای ایجاد رهبران محیط زیست آینده طراحی شده است. این دوره شامل ارائه مهارت های تحقیقاتی، استراتژی ها، فرآیندها و ابزارهای مدیریتی مورد نیاز به دانشجویان در این زمینه است. پس از اتمام دوره، دانشجویان می ‌توانند در مشاغل دانشگاهی، سیاست عمومی و تجزیه و تحلیل تجاری مشغول شوند.

 • Ecole de Technologie Supérieure، مونترال

École de Technologie Supérieure شاخه ای از شبکه دانشگاهی کبک است که به مهندسی و انتقال فناوری تخصص دارد. این دانشگاه دارای امکانات عالی در زمینه تحقیقات کاربردی و آموزشی است و مهندسان آینده در جهت نوآوری و ارائه راه حل های عملی هدایت می کند. در ÉTS تقریبا 25٪ از تمام مهندسان منطقه کبک کانادا تحصیل می کنند.

دوره کارشناسی ارشد انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی با هدف ارائه دانش فنی و علمی جامع در مورد اشکال انرژی های تجدید پذیر به دانشجویان ارائه شده است. بنابراین، فارغ التحصیلان تخصص کاملی در زمینه توربین های بادی، هیدرولیک، زمین گرمایی و انرژی خورشیدی دارند. علاوه بر این، این دوره دانشجویان را با وضعیت و چشم انداز بخش انرژی جهانی، تأثیرات اجتماعی-اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن آشنا می کند.

 • دانشگاه سایمون فریزر، برنابی (SFU)

دانشگاه سایمون فریزر که در سال 1965 تأسیس شد، یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا است. SFU اغلب به عنوان برترین دانشگاه تحقیقاتی کشور در نظر گرفته می شود. این دانشگاه به طور مداوم در 100 دانشگاه جهانی رتبه بندی شده و توسط Times Higher Education رتبه زیر 50 را کسب کرده است. همچنین برای پنج سال متوالی توسط مجله Maclean به عنوان برترین دانشگاه کانادا شناخته شده است.

کارشناسی ارشد انرژی پایدار برنامه ترکیبی عالی از تحقیقات پیشرفته و تخصص نظری در مهندسی انرژی پایدار را ارائه می دهد. در نتیجه، دانشجویان درک جامعی از ابزارها و روش های طراحی، بهبود و بکارگیری فناوری های انرژی پاک و تجدید پذیر برای رفع نیازهای انرژی فعلی و آینده به دست خواهند آورد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در رشته مهندسی انرژی در کانادا

 • گذرنامه معتبر
 • عکس در سایز و اندازه گذرنامه
 • نمره آزمون زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • نمرات تافل
 • آیلتس، GRE‌ یا SAT
 • نامه معاینه پزشکی
 • و مدارک دیگر…

انتخاب مشاوران خبره در این زمینه می تواند شما را در این مسیر یاری کند. با موسسه مهاجرتی تراست در ارتباط باشید.

درباره ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی انرژی در کانادا

دارا بودن مدرک لیسانس رشته علوم اجتماعی، مهندسی، مدیریت یا رشته مرتبط

 • ارائه نتایج آزمون زبان انگلیسی
 • حداقل نمره TOEFL  : نمره 79
 • حدااقل نمره  IELTS : نمره 6.5 
 • ارائه نمره GRE که بیش از 5 سال از زمان آزمون نگذشته باشد
 • ارائه ریز نمرات دوره لیسانس
 • ارائه مقالات منتشر شده
 • ارائه توصیه نامه تحصیلی
 • ارائه رزومه اپلای و انگیزه نامه SoP

مدارک مورد نیاز هر یک از دانشگاه ها برای رشته مهندسی انرژی در کانادا

نام دانشگاهمعدل لیسانستوصیه نامهپایان نامه لیسانسGRETOEFLIELTS
دانشگاه تورنتوB+3الزامیالزامی937
دانشگاه بریتیش کلمبیا3الزامیالزامی926.5
دانشگاه مک گیل3.02الزامیالزامی866.5
دانشگاه مک مسترB+2926.5
دانشگاه وسترننیاز استالزامی907

هزینه اپلای برای رشته مهندسی انرژی در کانادا

میانگین هزینه های لازم برای اپلای رشته مهندسی انرژی در کانادا به شرح زیر است.

نوع هزینهمبلغ (دلار)
هزینه درخواست91.27
هزینه بیمه سلامتی607 – 401
هزینه ویزا235
هزینه آزمون جی آر ای برای کانادا205
هزینه آزمون تافل برای کانادا250
هزینه آزمون آیلتس برای مهاجرت190

شهریه رشته مهندسی انرژی در کانادا در مقطع فوق لیسانس

در جدول زیر شهریه دانشگاه های برتر رشته مهندسی انرژی در کانادا در مقطع فوق لیسانس را می بینید.

دانشگاهرتبه QSرتبه بندی
Macleans
شهریه
کل دوره
(دلار کانادا)
دانشگاه تورنتو21149000
دانشگاه بریتیش کلمبیا37317000
دانشگاه مک گیل44417000
دانشگاه مک مستر77562000
دانشگاه وسترن انتاریو190832000

هزینه های سالانه و هزینه زندگی دانشجویان رشته مهندسی انرژی در کانادا

دانشگاههزینه زندگی
(دلار)
هزینه کتاب
و ملزومات
تحصیلی
(دلار)
دانشگاه تورنتو5704760
دانشگاه بریتیش کلمبیا7910418
دانشگاه مک گیل5200920
دانشگاه وسترن84662270
دانشگاه مک مستر5175925

بورسیه های برتر رشته مهندسی انرژی در کانادا

دانشگاه‌ ها و کالج های کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ ها و کمک های مالی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می ‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ تحصیلی کانادا تمام هزینه ‌های شخصی و تحصیلی دانشجو را پوشش می دهد و گاهی بخشی از هزینه ‌ها را تقبل می‌ کند.

البته در نظر داشته باشید که دریافت هر بورسیه شرایط خاصی دارد و بایستی دانشجو جزو افراد واجد شرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ ها عبارت اند از:

 • بورسیه ‌های تشویقی : برای دانشجویان استعداد درخشان و معدل بالا
 • بورسیه‌ های ورودی : برای دانشجویان جدید الورود و سال اولی
 • بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RA : برای دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات علمی می ‌پردازند
 • بورسیه ‌دستیار مدرس یا TA : برای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند
 • بورسیه ‌های کارآموزی : برای دانشجویانی که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند

همچنین دانشجویان می ‌توانند علاوه بر بورسیه‌ ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ دانشجویی کانادا را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه های کانادا دریافت کنند.

بورسیه ها و کمک های مالی برای دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی انرژی در کانادا

بورسیه های مختلف دانشگاهی و دولتی به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی انرژی در کانادا پذیرش می شوند ارائه می شود. برخی از بورسیه های ارائه شده در کانادا عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی انرژی در دانشگاه بریتیش کلمبیا می توانند کمک مالی سالانه 17703 دلار دریافت کنند. این کمک بسته به سطح تحصیلی و عملکرد رضایت بخش دانشجو برای مدت 2 سال قابل تمدید است.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه مک مستر: دانشجویانی که در دوره تحصیلات تکمیلی پذیرفته می شوند و هیچ بورسیه ای ندارند، کمک هزینه تحصیلات تکمیلی دریافت می کنند که شهریه و هزینه های زندگی در دانشگاه مک مستر را پوشش می دهد.
 • کمک آموزشی: 8750 دلار برای 260 ساعت
 • بورسیه تحقیقاتی: 10085 دلار برای دانشجویان کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی کریستین سیورتز: دانشجویانی که عملکرد برجسته ای در رشته مهندسی انرژی در دانشگاه وسترن دارند، واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی 2664 دلاری می شوند.

مراحل اخذ پذیرش در رشته مهندسی انرژی در کانادا

Invalid date

انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در رشته مهندسی انرژی

Invalid date
Invalid date

بررسی داشتن مقطع تحصیلی مورد نظرتان در رشته مهندسی انرژی

Invalid date
Invalid date

بررسی مدارک مورد نیاز اپلای در رشته مهندسی انرژی موجود در سایت دانشگاه

Invalid date
Invalid date

تهیه مدارک مورد نیاز

Invalid date
Invalid date

Submit کردن مدارک لازم در سایت دانشگاه

Invalid date
Invalid date

پر کردن فرم پذیرش آنلاین موجود در سایت

Invalid date
Invalid date

انتظار برای تائید مدارک

Invalid date
Invalid date

انجام اقدامات بعدی برای مهاجرت

Invalid date

مهمترین مزایای تحصیل در رشته مهندسی انرژی در کانادا

 • دو زبانه بودن کانادا
 • بورسیه ها و کمک هزینه های آموزشی بی نظیر برای رشته مهندسی انرژی
 • فرصت های تحقیقاتی زیاد و وجود آزمایشگاه ها و لابراتورهای گوناگون در دسترس دانشجویان
 • امنیت بالای موجود در کشور کانادا
 • چند فرهنگی بودن کانادا
 • حمایت کانادا از دانشجویان بین المللی
 • امکانات رفاهی بسیار خوب دانشگاهی در کانادا

فرصت های شغلی رشته مهندسی انرژی در کانادا

عناوین شغلی در دسترس برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا عبارتند از:

 • مدیریت پروژه انرژی های تجدید پذیر
 • مهندسی انرژی های تجدید پذیر
 • مدیریت انرژی
 • مدیریت انرژی های سبز در ساختمان ها
 • طراح انرژی های سبز در ساختمان ها
 • مدیریت بهره وری انرژی
 • آنالیزور و ناظر انرژی
 • مدیر توسعه انرژی های پاک

زمینه های شغلی برتر مهندسی انرژی در کانادا

 • طراحی ساختمان سبز
 • اجرای ساختمان سبز
 • مهندسی، افزایش بهره وری و مقاوم سازی ساختمان
 • این سه حوزه 87 درصد نیروی کار مهندسی انرژی در کانادا را تشکیل می دهند.
 • اکثر فارغ التحصیلان مهندسی انرژی در کانادا به عنوان متخصصان انرژی شرکت ها، متخصصان طراحی و اجرا کار می کنند.

درآمد مشاغل مرتبط با مهندسی انرژی در کانادا

 • فردی که به عنوان مهندس انرژی در کانادا کار می کند معمولا حدود 81000 دلار کانادا در سال درآمد دارد.
 • به طور میانگین مهندس انرژی در کانادا 40 دلار در ساعت درآمد دارد.
 • درآمد مهندسان انرژی از 570000 دلار کانادا (کمترین) تا 101000 دلار کانادا (بالاترین) متغیر است.
 • این میانگین حقوق سالانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.
 • حقوق مهندسان انرژی بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی متفاوت است. 

در جدول زیر درآمد سالانه برخی مشاغل مرتبط با مهندسی انرژی در کانادا را می بینید:

عنوان شغلیحقوق سالانه
تازه کارها
(دلار کانادا)
حقوق سالانه
میانگین
(دلار کانادا)
مدیریت پروژه انرژی های تجدید پذیر 70,667 101,476
مهندس انرژی های تجدید پذیر 80,833 150,455
مدیریت انرژی 60,680 97,760
مدیریت انرژی های سبز در ساختمان ها 69,167 108,750
طراح انرژی های سبز در ساختمان ها 50,667 87,556
مدیریت بهره وری انرژی 65,714 90,143
آنالیزور و ناظر انرژی 74,818 125,091
مدیر توسعه انرژی های پاک 78,696 132,339

شرایط استخدام در رشته مهندسی انرژی در کانادا

برای استخدام در رشته مهندسی انرژی در کانادا بایستی ویژگی های زیر را داشته باشید:

 • تحصیلات

75٪ متخصصان انرژی در کانادا حداقل دارای مدرک لیسانس و 7٪ از آنها دارای مدرک بالاتر مانند کارشناسی ارشد یا دکترا هستند.

 • تجربه

بیش از 60 درصد از متخصصان انرژی چهار سال یا بیشتر تجربه کاری دارند.

فقط 5 درصد کمتر از یک سال تجربه دارند.

 • مهارت ها

متخصصان انرژی به مهارت های فنی و تجاری نیاز دارند.

مهارت های فنی

 • توسعه شاخص ها، طرح ها یا استراتژی های توسعه پایدار
 • ایجاد ارتباط و مشارکت با ذینفعان
 • توسعه، هماهنگی و اجرای برنامه های بهینه سازی انرژی
 • انجام ارزیابی های زیست محیطی

مهارت های تجاری

 • برقراری ارتباط موثر، به ویژه به صورت نوشتاری
 • مدیریت بودجه یا سرمایه مالی
 • توانایی رهبری تیم
 • ایجاد یک طرح تجاری برای پیاده سازی فناوری های جدید
 • زبان
 • توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسوی به منظور برقراری ارتباط با دیگران در محل کار
 • مدارک دیگر
 • داشتن ورک پرمیت کانادا به منظور کار در شرکت های مختلف در رشته مهندسی انرژی
 • جاب آفر کانادا
 • داشتن رزومه کاری

وظایف شغلی فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا

 • طراحی، مهندسی، نمونه سازی، توسعه پروژه ها و تعیین چارچوب های مربوط به سیستم های جمع آوری، تولید، بهره وری، انتقال و توزیع انرژی.
 • ایجاد مدل های مصرف انرژی در حوزه های برق، گاز، سوخت، انرژی های سبز یا سیستم های روشنایی
 • شناسایی میزان مصرف بیش از حد انرژی
 • ردیابی، ارزیابی و مطالعه معیارهای مصرف انرژی در سیستم های گوناگون و تحلیل هزینه و کارایی آنها
 • تشحیص الگوهای استفاده و شکاف های انرژی
 • ارائه راه حل هایی برای بهره وری در مصرف انرژی
 • بررسی و بازرسی سایت های انرژی برای اندازه گیری اثرات زیست محیطی و عمرانی پروژه های گوناگون و تعیین خطرات بالقوه زیست
 • بررسی و تحلیل نقشه های معماری یا مکانیکی برای تعیین امکان پذیری پذیرش سیستم انرژی بر اساس عوامل بهره وری، اقتصادی یا محیطی

بهترین استان ها برای مشاغل مهندسی انرژی در کانادا

بر اساس میانگین درآمد مشاغل مرتبط با رشته مهندسی انرژی می توان گفت که بهترین استان ها عبارتند از:

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • ساسکاچوان
 • آنتاریو

چشم انداز شغلی رشته مهندسی انرژی در کانادا

در حال حاضر 148000 متخصص در بخش مهندسی انرژی کانادا در زمینه های مدیریت انرژی، صرفه جویی در انرژی، بهره وری انرژی و مشاغل انرژی های تجدید پذیر در کانادا مشغول به کار هستند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که تقاضای کلی برای متخصصان انرژی در کانادا زیاد است، به طوری که 54٪ از کارفرمایان انرژی در دو سال گذشته جایگاه شغل خالی داشته اند و 48٪ آنها برای استخدام نیروی جدید برنامه ریزی می کنند.

روش های مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری کانادا

 • برنامه های استانی (PNP)

برنامه های مهاجرت استانی کانادا، راهی است برای اخذ اقامت کانادا به صورت دائم، برای افرادی که مایل به مهاجرت در رشته مهندسی انرژی به یک استان یا منطقه ای خاص از کشور کانادا هستند. هر یک از ایالت های کانادا، شرایط خاصی را برای تامین کمبود نیروهای خود در بخش های مختلف در نظر گرفته است.

هر کدام از استان های کانادا که در حوزه های مهندسی انرژی دچار کمبود نیرو است، از طریق پروفایلی که افراد در سیستم اکسپرس اینتری کانادا پر کرده اند، آن ها را شناسایی کرده و برای آن ها دعوت نامه می فرستند.

 • مهاجرت از طریق نیروی کار متخصص فدرال

این روش مهاجرتی نیز یکی دیگر از معتبرترین روش های مهاجرتی است که به FSWP معروف است. این برنامه بر اساس امتیازبندی و جداول ارزیابی، متقاضیان را ارزیابی می کند. داشتن سابقه کاری، مدرک زبان، تحصیلات در رشته مهندسی انرژی و پیشنهاد کاری مهمترین شرایطی هستند که برای مهاجرت از این طریق به آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: اسکیل ورکر کانادا ، ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا

 • مهاجرت از طریق تجربه کانادایی

این برنامه یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا به عنوان متخصص مهندسی انرژی است که در آن افرادی با داشتن سابقه کاری در یکی از گرایش های رشته مهندسی انرژی در کانادا می توانند به کانادا مهاجرت کند. حداقل سابقه کاری فرد در حوزه مهندسی انرژی  باید ۱ سال باشد.

درباره تجربه کانادایی و ویزای تجربه کانادایی در تراست بیشتر بخوانید.

 • نیروی کار متخصص فنی و حرفه ای فدرال

داشتن جاب آفر از طرف یک کارفرمای معتبر در کانادا با دریافت مجوزهای استانی لازم برای کار به عنوان متخصص مهندسی انرژی در گرایشی که تحصیل کرده اید، از مهمترین نکاتی است که برای مهاجرت باید به آن توجه کنید.

درباره ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا بخوانید.

ویزای کار پس از تحصیل در رشته مهندسی انرژی در کانادا

فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا می توانند با کسب ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWPP تا ۳ سال در این کشور مشغول به کار شوند. اخذ این ویزا به دانشجویان کمک می کند تا بتوانند از طریق تجربه کار کانادایی، اقامت دائم خود را کسب کنند. توجه داشته باشید که دوره تحصیلی شما باید از ۸ ماه بیشتر باشد تا بتوانید این مجوز را کسب کنید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

کدام شاخه از مهندسی انرژی بیشترین تقاضا در کانادا را دارد؟

زمینه های شغلی برتر مهندسی انرژی در کانادا عبارتند از
طراحی ساختمان سبز
اجرای ساختمان سبز
مهندسی، افزایش بهره وری و مقاوم سازی ساختمان
این سه حوزه 87 درصد نیروی کار مهندسی انرژی در کانادا را تشکیل می دهند.

دروس رشته مهندسی انرژی بیشتر شامل چه مباحثی است؟

برخی از دروس رشته مهندسی انرژی در کانادا عبارتند از:
مهارت های مطالعه و روش تحقیق
آشنایی با محیط کسب و کار مهندسی
ترمودینامیک پیشرفته و انتقال حرارت
انرژی پایدار
مدیریت و سیاست های زیست محیطی
تولید و انتقال نیرو
تکنیک های تحلیل انرژی
ساختمان های پایدار
توسعه پایدار در عمل
حمل و نقل کم کربن

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

مدارک عمومی مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:
دارا بودن مدرک لیسانس رشته مهندسی، مدیریت، علوم اجتماعی  یا رشته مرتبط
ارائه نتایج آزمون زبان انگلیسی
حداقل نمره آزمون تافل 79
حدااقل نمره آزمون آیلتس 6.5
ارائه نمره GRE که بیش از 5 سال از زمان آزمون نگذشته باشد
ارائه ریز نمرات دوره لیسانس
ارائه مقالات منتشر شده
ارائه رزومه و SoP

شهریه رشته مهندسی انرژی  در کانادا به چه صورت است؟

شهریه رشته مهندسی انرژی  در کانادا با توجه به نوع دانشگاه، رتبه بندی و گرایش انتخابی متفاوت است. این مبلغ سالانه در حدود 15 تا 40 هزار دلار کانادا است.

فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی  در چه مشاغلی می توانند فعالیت کنند؟

مدیریت پروژه انرژی های تجدید پذیر
مهندس انرژی های تجدید پذیر
مدیریت انرژی
مدیریت انرژی های سبز در ساختمان ها
طراح انرژی های سبز در ساختمان ها
مدیریت بهره وری انرژی
آنالیزور و ناظر انرژی
مدیر توسعه انرژی های پاک

میانگین درآمد فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا در مشاغل مختلف چقدر است؟

فردی که به عنوان مهندس انرژی در کانادا کار می کند معمولا حدود 81000 دلار کانادا در سال درآمد دارد.

دانشگاه های برتر در رشته مهندسی انرژی در کانادا کدام اند؟

دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه کارلتون
دانشگاه کلگری
دانشگاه مونترال
دانشگاه واترلو
دانشگاه سایمون فریزر

گرایش های رشته مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

مهندسی انرژی های پایدار
مدیریت انرژی های پایدار
مهندسی انرژی
مدیریت سیستم های انرژی تجدید پذیر
مهندسی انرژی و محیط زیست
مدیریت انرژی های سبز

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته مهندسی انرژی چیست؟

بر اساس میانگین درآمد مشاغل مرتبط با رشته مهندسی انرژی می توان گفت که بهترین استان ها عبارتند از:
آلبرتا
بریتیش کلمبیا
ساسکاچوان
انتاریو

آیا امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان رشته مهندسی انرژی وجود دارد؟

به طور کلی باید گفت که بله این امکان از همان سال اول برای دانشجویان فراهم می شود تا علاوه بر کسب تجربه در این راه بتوانند هزینه های خود را نیز تقبل کنند. اما گفتنی است که میزان کار باید به صورتی باشد که به درس شما لطمه ای وارد نشود.

کد مشاغل رشته مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

تمامی مشاغل موجود در کانادا در فهرست NOC طبقه بندی می شوند. شغل مهندسان انرژی و نیرو و اپراتورهای سیستم های نیرو در رتبه بندی 9241 قرار می گیرد.
مهندسان نیرو، راکتورها، توربین ها، بویلرها، ژنراتورها، موتورهای ثابت و تجهیزات کمکی برای تولید برق و گرما، نور، تبرید و سایر خدمات مرتبط با انرژی در این دسته قرار می گیرد.

وظایف شغلی فارغ التحصیلان رشته مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

طراحی، مهندسی، نمونه سازی، توسعه پروژه ها و تعیین چارچوب های مربوط به سیستم های جمع آوری، تولید، بهره وری، انتقال و توزیع انرژی
ایجاد مدل های مصرف انرژی در حوزه های برق، گاز، سوخت، انرژی های سبز یا سیستم های روشنایی
شناسایی میزان مصرف بیش از حد انرژی
ردیابی، ارزیابی و مطالعه معیارهای مصرف انرژی در سیستم های گوناگون و تحلیل هزینه و کارایی آنها
تشحیص الگوهای استفاده و شکاف های انرژی
ارائه راه حل هایی برای بهره وری در مصرف انرژی
بررسی و بازرسی سایت های انرژی برای اندازه گیری اثرات زیست محیطی و عمرانی پروژه های گوناگون و تعیین خطرات بالقوه زیست
بررسی و تحلیل نقشه های معماری یا مکانیکی برای تعیین امکان پذیری پذیرش سیستم انرژی بر اساس عوامل بهره وری، اقتصادی یا محیطی

مهارت های موردنیاز برای کار فارغ التحصیلان مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

قدرت تجزیه و تحلیل و حل مسئله
مدیریت زمان و سازماندهی
مدیریت پروژه و نظارت بر اجرا
بررسی نقشه های مکانیک و معماری ساختمان ها
توانایی برقراری ارتباط کتبی و شفاهی با موسسات و سازمان های مورد نیاز
نظارت و تحلیل اطلاعات و داده ها
کار گروهی و رهبری تیمی

شرایط استخدام در رشته مهندسی انرژی در کانادا چیست؟

برای استخدام در رشته مهندسی انرژی در کانادا بایستی ویژگی های زیر را داشته باشید:
دارا بودن تحصیلات در رشته مهندسی انرژی
داشتن تجربه کاری مرتبط
توانایی ایجاد ارتباط و مشارکت با ذینفعان
توسعه، هماهنگی و اجرای برنامه های بهینه سازی انرژی
انجام ارزیابی های زیست محیطی
توانایی رهبری تیم
ایجاد یک طرح تجاری برای پیاده سازی فناوری های جدید
توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسوی به منظور برقراری ارتباط با دیگران در محل کار
داشتن ورک پرمیت کانادا به منظور کار در شرکت های مختلف در رشته مهندسی انرژی
جاب آفر کانادا
داشتن رزومه کاری

دیدگاهتان را بنویسید