مدیریت منابع انسانی در کانادا

هر آنچه باید از تحصیل رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا بدانید. دانشگاه های رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا ، بورسیه تحصیلی مدیریت منابع انسانی در کانادا و اخذ پذیرش

رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

در تعریفی که از رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی آورده شده است، این رشته را این گونه تعریف کرده‌ اند که مدیریت منابع انسانی رویکردی راهبردی در جهت مدیریت مؤثر افراد در یک سازمان و یا شرکت به منظور دستیابی به مزیتی رقابتی است. در حقیقت، هدف کلی از مدیریت منابع انسانی، اطمینان یافتن از این موضوع است که سازمان می ‌تواند از طریق نیرو‌های خود به موفقیت دست پیدا کند. رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا به منظور به حداکثر رساندن عملکرد افراد در جهت منافع تعیین شده و اهداف راهبردی کارفرما است. از اهداف اولیه ‌ی مدیریت منابع انسانی، مدیریت افراد داخل سازمان و تمرکز بر روی خط مشی ‌ها و رویه ‌ها است. بدین منظور، از وظایف مدیران منابع انسانی، نظارت بر طرح منافع کارکنان، استخدام و آموزش و توسعه ‌ی نیروی انسانی است. همچنین، از وظایف دیگر حوزه شغلی مدیریت منابع انسانی، متعادل سازی عملکرد‌های سازمان با نیازمندی‌ های آن و توجه به قوانین دولتی است؛ بنابراین، روابط و تغییرات سازمانی را نیز رشته‌ مدیریت منابع انسانی مورد بررسی قرار می ‌دهد. از آنجایی که رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی، موضوعی چند رشته ‌ای محسوب می‌شود، بنابراین مطالعه‌ ی روانشناسی، مدیریت، ارتباطات، اقتصاد و جامعه شناسی را نیز در بر می‌گیرد.

متخصصان مدیریت منابع انسانی، سرمایه انسانی یک سازمان را مدیریت کرده و بر روی اجرای سیاست ها و فرآیند ها تمرکز می ‌کنند. متخصصان رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در یافتن، آموزش، استخدام و توسعه ‌ی کارکنان، در کنار حفظ روابط و مزایای کارکنان دارای مهارت هستند. این متخصصان توسعه و آموزش، باید مطمئن شوند که کارکنان، آموزش دیده هستند و رشدی پایدار دارند. بدین منظور، متخصصان رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی از برنامه‌ های آموزشی، ارزیابی‌ های عملکردی و تعیین تشویقی برای کارکنان استفاده می‌ کنند.

رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

به طور کلی، رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی شامل عملکرد‌ های مدیریتی مانند برنامه‌ ریزی، سازمان‌ دهی، هدایت و کنترل مواردی که در ادامه آورده شده اند می‌شود:

 • اقدامات پیش از استخدام، توسعه و نگهداری از منابع انسانی
 • کمک به دستیابی به اهداف فردی، سازمانی و اجتماعی
 • روحیه ‌کار تیمی و انجام کار گروهی

بنابراین، اولین قدم برای وارد شدن به این رشته، انتخاب دانشگاه و تحصیل در رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی است. اما یکی از گزینه‌ های بسیار خوبی که می ‌توان برای ادامه تحصیل در رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی انتخاب کرد، ادامه تحصیل و اپلای رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا است. بر اساس آمار منتشر شده، از سوی سایت gallup، کشور کانادا به عنوان بهترین کشور در پذیرش مهاجران و گزینه‌ ی نخست برای افرادی است که این کشور را برای ادامه تحصیل، کار و زندگی انتخاب می ‌کنند. دانشگاه‌های تراز اول جهانی که در کشور کانادا واقع شده ‌اند، این فرصت را به متقاضیان تحصیل در رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا می‌دهند تا از معتبرترین و برجسته ترین موسسات آموزش عالی فارغ التحصیل شوند. در ادامه به بیان اهمیت رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی، معرفی دانشگاه‌ ها و فرصت ‌های شغلی برای رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا، در تراست می ‌پردازیم.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا به لینک های مرتبط مراجعه کنید.

اهمیت رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

اهمیت رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

به دنبال هر کالایی که تولید شده و یا خدمتی که عرضه می ‌شود، یک تفکر و کوشش انسانی نهفته است. در حقیقت اینطور باید گفته شود که هیچ کالا یا خدمتی ارائه نخواهد شد مگر آنکه نیروی انسانی در تولید و عرضه ‌ی آن نقش داشته باشد. بنابراین، انسان منبعی اولیه در تولید و ساخت هر چیزی محسوب می ‌شود. این آرزوی هر سازمانی است که از افراد ماهر برخوردار بوده، تا بتواند سازمان خود را رقابتی کرده و به عنوان بهترین سازمان معرفی نماید. در بین 5 شاخه مدیریتی، یعنی مدیریت روش ‌ها، مدیریت مواد، مدیریت ماشین آلات و تجهیزات، مدیریت پول و سرمایه و مدیریت نیروی کاری، رشته‌ی مدیریت منابع انسانی با انسان‌ها سر و کار دارد که در بین حوزه‌ های ذکر شده مدیریت آن اصلاَ ساده به نظر نمی رسد. چرا که هر انسان با انسان دیگر متفاوت است و ویژگی‌ های منحصر به فرد خاص خود را دارد. این درحالی است که در بین حوزه‌ های مدیریتی که در اینجا به آنها اشاره شد، تنها این انسان است که قدرت تفکر دارد و می ‌تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی برای او خوب است.

اما رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا جایگاه ویژه ‌ای در بین سازمان‌ ها و شرکت ‌ها دارد. در سال 2019، بازار کار کانادا دارای نرخ بیکاری بین 5.5 الی 5.8 درصد بوده است که انتظار می ‌رود این نرخ پایین بیکاری در سال 2020 نیز وجود داشته باشد. بنابراین، متخصصان نیروی منابع انسانی در کانادا نقش برجسته ای در جذب، به کار‌گیری و نگهداری نیرو‌های متخصص ایفا می‌ کنند. نقش متخصصان منابع انسانی در کانادا زمانی بیشتر به چشم می ‌خورد که بدانیم، این متخصصان در برخی از مواقع باید نیروهایی را جذب شرکت ‌ها و سازمان‌ ها کنند که این افراد در شغل‌ هایی که با عنوان اسکیلد تریدز در کانادا شناخته می ‌شوند و یا مشاغل حوزه آی تی، با محدوده‌ ی وسیعی از فرصت‌ های شغلی روبه رو هستند. این در حالی است که شرکت ‌ها با کمبود نیرو در این بخش مواجه شده اند. همزمان با پیشرفت ابزارهای موجود در رشته مدیریت منابع انسانی، انتظار می ‌رود تا متخصصان رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا نیز مهارت های خود را در بازار کار کانادا به نمایش بگذارند.

درباره بازار کار مدیریت منابع انسانی در کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

علاوه بر مدارک دانشگاهی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه‌ های کانادا اقدام به ارائه ی دوره‌ های مختلفی در ارتباط با رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا می ‌کنند. در پایان این دوره‌ ها گواهی نامه ‌های مرتبط با پایان دوره به دانشجویان اعطا خواهد شد. در ادامه فهرست برخی از دانشگاه ‌هایی که اقدام به ارائه‌ ی دوره ‌های مرتبط با رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا می ‌کنند، آورده شده است:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

دانشگاه Toronto که بر طبق فهرست رده بندی دانشگاه‌ های جهان در سایت QS، در سال 2020 میلای در ردیف 29 جهان قرار دارد، اقدام به ارائه مدرک CHRP در رشته منابع انسانی در کانادا می ‌کند. البته دانشکده منابع انسانی در دانشگاه تورنتو دوره ‌های متنوعی را در رابطه با رشته منابع انسانی برای دانشجویان در نظر گرفته است. دانشگاه McGill نیز اقدام به ارائه‌ ی دوره های رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا می‌ کند. دیپلم مدیریت منابع انسانی و گواهی‌ نامه ‌های مربوطه، از جمله دوره ‌هایی هستند که این دانشگاه برای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا در نظر گرفته است. برای مشاهده فهرست کامل دوره ‌ها می ‌توانید به این لینک مراجعه کنید. بنابر اطلاعاتی که در سایت دانشگاه York آورده شده است، این دانشگاه به عنوان پرچم دار رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا شناخته می‌شود. به گونه ‌ای که دانشکده مدیریت منابع انسانی دانشگاه یورک با برخورداری از حدود بیش از 1000 دانشجو در سطح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، بزرگترین واحد دانشگاهی در رابطه با رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا است. دوره‌ های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشکده مدیریت منابع انسانی دانشگاه یورک کانادا در دومین سال پی در پی به عنوان بهترین دوره ‌ها در این زمینه در کانادا انتخاب شده ‌اند. دانشگاه Alberta نیز اقدام به ارائه ‌ی گواهی مرتبط با رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا می‌ کند. برای آگاهی از شرایط این دوره به این لینک مراجعه کنید. همچنین، دانشکده روانشناسی دانشگاه واترلو اقدام به ارائه ‌ی دوره مدیریت منابع انسانی در کانادا می ‌کند. برای آگاهی از دوره‌ های رشته مدیریت منابع انسانی در دانشگاه Waterloo به این لینک مراجعه کنید.

شرایط تحصیل در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

 شرایط تحصیل در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

با توجه به اینکه شرایط تحصیلی در هر دانشگاه در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا ممکن است متفاوت باشد، بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از شرایط دقیق هر دوره، به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. در ادامه شرایط تحصیل در رشته ‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا برای چند دانشگاه برتر در این کشور آورده شده است.

 • دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو اقدام به ارائه 3 گواهی در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا از جمله در زمینه‌ ی CHRP می‌کند. برای مشاهده مشخصات دوره‌های مربوط به این رشته در دانشگاه تورنتو به این لینک مراجعه کنید. دانشجویان با کسب این مدرک ‌ها می‌توانند مهارت ‌های لازم را که در مسائل مرتبط با رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا مورد استفاده قرار می ‌گیرد، بدست‌ آورند. همچنین، برای شرکت در این دوره ‌ها و آگاهی از جزئیات بیشتر می‌توانید با مسئول دانشکده تماس بگیرید.   

 • دانشگاه مک گیل

با توجه به شرایط دانشجویان و دوره ‌های مختلفی که دانشگاه مک گیل در رشته منابع انسانی ارائه می‌ دهد، می‌توانید وارد یکی از دوره ‌های مربوطه شوید. برای شرکت در دوره‌ی مربوط به دیپلم مدیریت منابع انسانی در این دانشگاه، دانشجویان باید از حداقل معدل GPA برابر با 3، در 2 سال آخر مدرک تحصیلی دانشگاهی خود برخوردار بوده باشند. به علاوه، دانشجویان باید تسلط خود را به زبان انگلیسی نشان دهند. بدین منظور، نمره 90 از تافل آی بی تی و یا نمره حداقل 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک مورد نیاز است. همچنین، اگر مدرک کارشناسی شما در یکی از رشته‌ های مرتبط با روابط صنعتی یا تجاری است، و نیز حداقل معدل شما در دو سال آخر مدرک کارشناسی برابر با GPA مساوی با 3 و یا بیشتر باشد، بهتر است در دوره‌ی مربوط به فارغ التحصیلان که منجر به ارائه‌ ی گواهی مدیریت منابع انسانی می ‌شود شرکت کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر از شرایط دوره می‌ توانید به نشانی موجود در این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه یورک

این دانشگاه، در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مدیریت منابع انسانی دوره‌ های خود را در کانادا ارائه می ‌دهد. برای شرکت در دوره ‌های کارشناسی ارشد نیاز به ارائه‌ ی یک مدرک کارشناسی 4 ساله است. همچنین، لازم است تا حداقل معدل دو سال آخر تحصیلی دانشجو معادل B+ باشد. شرایط دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه یورک برای دانشجویان بین المللی در این لینک آورده شده است. شرایط شرکت در دوره دکتری مدیریت منابع انسانی در کانادا برخورداری از یک مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت منابع انسانی یا مدرکی مرتبط با این رشته از یک دانشگاه معتبر با حداقل معدل برابر با B+ است.

 • دانشگاه وسترن

دوره‌ ای که به صورت آنلاین برای رشته منابع انسانی در دانشگاه western ارائه می ‌شود نیازمند یک مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این دوره به این لینک مراجعه کنید.

همچنین می توانید درباره شرط معدل برای تحصیل در کانادا و آزمون تافل برای کانادا در لینک های مرتبط به هر کدام، بیشتر بخوانید.

 شرایط تحصیل در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

 • دانشگاه تورنتو

دوره‌ ای که به ارائه‌ی گواهی CHRP از دانشگاه تورنتو منجر می ‌شود به طول 13 هفته خواهد بود. همچنین، شهریه این دوره 795 دلار اعلام شده است.

 • دانشگاه مک گیل

دوره ‌های مربوط به گواهی نامه و دیپلم مدیریت منابع انسانی در دانشگاه مک گیل کانادا حدود 13 هفته طول خواهد کشید. برای مشاهده هزینه‌ ی مربوط به دوره دیپلم مدیریت منابع انسانی در دانشگاه مک گیل کانادا و دریافت هزینه‌ هر واحد درسی برای دانشجویان بین المللی، به این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه یورک

دوره کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی دانشگاه یورک کانادا دوره‌ ای است که به دو شکل پاره وقت و تمام وقت ارائه می ‌شود. اگر به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل شوید، تقریباَ 1.5 سال مدت دوره خواهد بود و در صورتی که به صورت پاره وقت اقدام به تحصیل کنید، مدت زمان تقریبی دوره، 2.5 سال اعلام شده است. طول دوره دکتری رشته مدیریت منابع انسانی کانادا دانشگاه یورک حدوداَ 4 الی 5 سال خواهد بود. دانشجویان دوره دکتری مدیریت منابع انسانی در کانادا دانشگاه یورک، در سال سوم اقدام به ارائه‌ی پروپوزال کرده و در سال چهارم یا پنجم اقدام به دفاع از آن خواهند کرد. برای اطلاع از میزان شهریه دوره، به این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه وسترن

دوره‌ای که به صورت آنلاین برای رشته منابع انسانی در دانشگاه western ارائه می‌شود، به صورت تمام وقت (مدت دوره 1 سال) با شهریه 14 هزار دلار برای دانشجویان بین المللی است و به صورت پاره وقت (مدت دوره 2 سال) خواهد بود.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

عموماَ دانشگاه‌ های کانادا بورسیه‌های متنوعی را برای دانشجویان در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا در نظر گرفته‌ اند. به عنوان مثال، دانشگاه مک گیل بورسیه ‌های بسیار زیادی را برای دانشجویان رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا در نظر گرفته است که با مراجعه به این لینک می‌توانید شرایط و مقدار هر یک از بورسیه ‌ها را مشاهده کنید. و یا دانشگاه یورک، اگرچه برای دوره کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی در کانادا، بورسیه‌ های خاصی را در نظر نگرفته است، اما دانشجویان می‌توانند از طریق کار بر روی فرصت ‌های پژوهشی در دانشگاه، به جبران برخی از هزینه‌های خود بپردازند. در جدول زیر به برخی از بورسیه ‌های ارائه شده به وسیله‌ی 2 دانشگاه‌ مطرح، برای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا اشاره شده است:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه مک گیلبورسیه های ترم پاییز 2020 میلادیاز 500 دلار الی 1500 دلار در دوره‌ای 1 ساله
دانشگاه یورکبورسیه دوره دکتری تمام وقتتقریباَ 22,500 دلار در سال اول

درباره بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

کد مشاغل رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

کد شغلی برای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 0112 اعلام شده است. برای مشاهده سایر مشاغلی که در این گروه شغلی قرار دارند و مطالعه جزئیات بیشتر به این لینک مراجعه کنید. 

مسیر شغلی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

مسیر شغلی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

یک فارغ التحصیل رشته‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا می ‌تواند در حوزه‌های مختلفی در بازار کار کانادا مشغول به کار شود. به گونه ‌ای که بهترین شغل در بین تمامی حوزه‌ های مرتبط با رشته منابع انسانی در کانادا، متعلق به مدیر منابع انسانی خواهد بود. مدیران منابع انسانی بر فعالیت و عملکرد کارکنان شرکت ‌ها و سازمان‌ ها نظارت دارند. بنابراین، حضور این گروه از متخصصان از این جهت در کانادا ضروری است که این افراد می ‌توانند متخصصان مورد نیاز هر شرکت را تأمین کرده و آنها را در موقعیت شغلی صحیحِ خود در یک سازمان و یا شرکت قرار دهند. در این صورت هم کارکنان آن سازمان رضایت لازم را خواهند داشت و هم سازمان در مسیر رشد مورد نظر خود قرار خواهد گرفت. بر همین اساس، سایت randstad اقدام به ارائه‌ ی فهرستی از بهترین مشاغل موجود در رشته منابع انسانی در کانادا کرده است که یک فارغ التحصیل رشته‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا می تواند وارد آنها شود. فهرست برخی از این مشاغل در ادامه آورده شده اند:

 • مدیر منابع انسانی
 • متخصص گزینش و استخدام نیروی انسانی
 • شریک تجاری منابع انسانی
 • متخصص جذب نیروی کار ماهر
 • تکنسین منابع انسانی

در آخر تراست بسیار مفتخر است که متخصصان و وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین الان می‌توانید وقت مشاورۀ تخصصی با وکلای حرفه‌ای ما رزرو کنید.

مسیر شغلی رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا

سوالات متداول

چطور می‌توان یک مدیر منابع انسانی در کانادا شد؟

برای اینکه به یک متخصص در امور منابع انسانی در کانادا تبدیل شوید، نیاز است تا یک گواهی دیپلم و یا یک مدرک دانشگاهی در ارتباط با مدیریت منابع انسانی در کانادا داشته باشید. همچنین، داشتن یک مدرک در سایر رشته ‌های مرتبط با رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا مانند مدیریت بازرگانی، عموماَ مورد نیاز است.

کسب مدرک در کدام مهارت در رشته منابع انسانی در کانادا مناسب‌ تر است؟

شناخته‌ شده ‌ترین مدرک در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا، مدرک CHRP است. آن دسته از متخصصانی که گواهی مربوط به این مهارت را دارند ضمن برخورداری از حقوق بالاتر در یک سازمان یا شرکت، ارتقای شغلی سریع ‌تری را نیز کسب خواهند کرد.

برای یافتن یک شغل در رشته منابع انسانی در کانادا به چه مهارت ‌هایی نیاز است؟

اگر می‌خواهید در رشته‌‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا مشغول به کار شوید، باید به نرم افزارها و ابزارهای این رشته به خوبی آشنا باشید. نرم افزارهایی مانند TMS، HRIS، ATS و مایکروسافت آفیس از جمله ابزار‌های مورد نیاز هستند.

آیا تقاضا برای رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا وجود دارد؟

بر اساس گزارشی که سایت randstad عنوان کرده است، در سال 2020 میلادی، انتظار می رود تا تقاضای بسیار زیادی برای متخصصان و فارغ التحصیلان رشته‌ی مدیریت منابع انسانی در کانادا وجود داشته باشد. چرا که متخصصان مدیریت منابع انسانی می‌ توانند با کارکنان سازمان، ارتباط دوستانه و سازنده ‌ای برقرار کنند. با توجه به کمبود نیروی کار ماهر در کانادا و نیز کمبود نیروهای متخصص در برخی از مشاغل مانند مشاغل فنی و مهندسی، انتظار می ‌رود تا حضور فارغ التحصیلان رشته‌ ی مدیریت منابع انسانی در کانادا برای سازمان ‌ها، بسیار حیاتی باشد. این متخصصان، با برقراری روابط دوستانه و سازنده با کارکنان شرکت ‌ها، می ‌توانند در حفظ و استخدام نیروهای مورد نیاز شرکت ‌ها بسیار تأثیرگذار باشند.

درآمد رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا چقدر است؟

بر اساس اطلاعاتی که سایت randstad ارائه کرده است، میانگین درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا در سال 2020 میلادی 64,250 دلار بوده است، که نسبت به میانگین درآمد رشته منابع انسانی در کانادا در سال 2019 میلادی تغییراتی نداشته است. انتظار می رود که رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا همچنان یکی از بهترین شغل ‌ها از نظر میزان درآمد در سال ‌های آتی باشد. این موضوع به گونه‌ای است که حداقل میانگین درآمد رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا برابر با 40,950 دلار و حداکثر درآمد آن 100,000 دلار و یا بیشتر بوده است.