تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

تحصیل با مدرک کاردانی کانادا

تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

برخی از اشخاص متقاضی ادامه تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی نگرانی‌هایی در این زمینه دارند از جمله این که آیا مدرک کاردانی آن‌ها در کانادا مورد پذیرش قرار می‌گیرد یا خیر و این که آیا واحدهای درسی گذرانده شده با برنامه آموزشی که قصد شرکت در آن را دارند تطبیق داده می‌شود یا باید واحدهای مذکور را مجددأ پشت سر بگذرانند. هزینه ادامه تحصیل با مدرک کاردانی نیز یکی دیگر از مواردی است که ذهن متقاضیان را مغشوش کرده است. دست یافتن به پاسخ این سوالات، راهنمای بسیار ارزنده‌ای برای ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا است. برای کسب اطلاعات لازم، با ما همراه باشید.

انتقال واحدهای درسی برای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

 متقاضیان تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی، باید واحدهای درسی خود را با برنامه آموزشی که در آن ثبت‌نام کرده‌اند تطبیق بدهند. انعطافی که مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها در کانادا برای تطبیق دروس و انتقال واحدهای درسی گذرانده شده از خود نشان می‌دهند، باعث شده تا متقاضیان زیادی برای تحصیل در کانادا اقدام کنند. با ارائه لیست ریز نمرات، مرکز آموزشی در کانادا، واحدهای گذرانده شده را حذف می‌کند و شما ملزم به سپری کردن واحدهای باقی‌مانده خواهید شد. در کانادا به این سیستم، credit transfer گفته می‌شود که هم برای دانشجویان خارجی و هم کانادایی قابل استفاده است.

مزایای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

مهم‌ترین مزیتی که برای تحصیل با مدرک کاردانی کانادا می‌توان مطرح نمود، این است که متقاضی برای گذراندن واحدهای درسی دوره کاردانی می‌تواند با رقابت کم‌تری وارد کالج شود و برای ادامه تحصیل خود در دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کند. بنابراین اگر از رزومه قوی برخوردار نیستید یا نمی‌توانید مدرک زبان خود را با نمره مورد نظر دانشگاه‌های کانادا دریافت کنید، بهتر است برای ورود به کالج اقدام کنید و مدرک کاردانی خود را از کالج کانادا دریافت کنید. پس از پایان دوره کاردانی با تسلط بیشتر بر زبان انگلیسی یا فرانسوی، برای ورود به دانشگاه اقدام کنید.

مزایای تحصیل با مدرک کاردانی کانادا

بازار کار در کانادا برای محصلین با مدرک کاردانی

با توجه به نرخ پایین بیکاری در کانادا و رونق بازار کار در این کشور، تعداد زیادی از دانشجویان پس از دریافت مدرک کاردانی در کانادا مشغول به تحصیل هستند. حتی می‌توان گفت که بسیاری از دانشجویان با هدف یافتن کار بعد از اتمام تحصیل، در دوره‌های آموزشی کانادا شرکت می‌کنند.

برخی از دانشجویان نیز که مدرک کاردانی خود را در خارج از کانادا دریافت کرده‌اند در کانادا ادامه تحصیل می‌دهند و بعد از اتمام تحصیل، به بازار کار کانادا ورود پیدا می‌کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی به همراه بورسیه تحصیلی

متقاضیانی که قصد دارند با مدرک کاردانی در یکی از دانشگاه‌های کانادا ادامه تحصیل بدهند باید به این نکته دقت کنند که تعداد بورسیه‌های تحصیلی برای متقاضیانی که از مقطع کاردانی می‌خواهند به یکی از دانشگاه‌های کانادا ورود پیدا کنند در مقایسه با دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کم‌تر است. همین محدودیت باعث شده است تا رقابت زیادی برای دریافت پذیرش تحصیلی رایگان در بین متقاضیان شکل بگیرد. ارائه مدال‌های علمی و گواهی اختراع کمک موثری برای دریافت بورسیه تحصیلی جهت تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا محسوب می‌شود. همچنین  مهارت شما در زمینه‌های هنری و ورزشی نیز نشان از چند بعدی بودن توانایی‌هایتان دارد  و می‌تواند برای دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک کند.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی همراه با انجام کار دانشجویی

اگر قصد دارید با مدرک کاردانی در کانادا مشغول به تحصیل بشوید امکان انجام کار دانشجویی هم‌زمان با تحصیل برای شما وجود دارد. شما می‌توانید حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازید که البته  این زمان در طول مدت تعطیلات به 40 ساعت در هفته افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که برای انجام کار دانشجویی، همراه با تحصیل در مقطع کاردانی، باید به عنوان دانشجوی تمام وقت در کانادا در حال تحصیل باشید. جالب است بدانید که برای انجام کار دانشجویی نیازی به دریافت ویزای کاری کانادا ندارید. همچنین دانشجویان ملزم به انجام کار مرتبط با رشته تحصیلی خود نیستند.

دانشجویان می‌توانند در محیط دانشگاه یا در خارج از دانشگاه کار دانشجویی انجام بدهند. دانشجویانی که هنوز برنامه تحصیلی آن‌ها در کانادا، آغاز نشده است حق انجام کار دانشجویی را ندارند.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی همراه با انجام کار دانشجویی

پذیرش دانشگاه ‌های کانادا برای تحصیل با مدرک کاردانی

برای ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در دانشگاه‌های کانادا، در گام اول باید دانشگاه مورد نظر خود را برای تحصیل انتخاب کنید سپس برای به دست آوردن اطلاعات کامل در رابطه با شیوه پذیرش باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا، مستلزم ارائه رزومه خیلی قوی نیست و شما برای ورود به مقطع بالاتر، سختی کم‌تری را در مقایسه با دوره کارشناسی ارشد و دکتری متحمل خواهید شد. اما تسلط بر زبان انگلیسی برای هر شخصی که قصد تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا دارد امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. البته مهارت‌های ورزشی و توانایی در کارهای هنری نیز تا حد زیادی در موفقیت شما برای ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا تاثیر‌گذار خواهد بود.

پروسه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

  • شما در گام اول برای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا باید با یکی از اساتید در دانشگاه مورد نظر خود درکانادا از طریق ارسال ایمیل ارتباط برقرار کنید. اگر موفق به دریافت پذیرش از استاد مربوطه بشوید و او شما را به عنوان دانشجوی خارجی تایید شده بپذیرد، به دانشگاه معرفی خواهید شد و دانشگاه نیز نامه پذیرش را برای شما ایمیل خواهد کرد.
  • باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از طریق سفارت این کشور اقدام کنید. شما می‌توانید برای ارسال مدارک جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا از سایت CIC استفاده کنید. اگر مدارک شما از سوی سفارت کانادا تایید شود زمانی برای مصاحبه حضوری مشخص خواهد شد که در تاریخ مشخص شده باید به سفارت کانادا مراجعه نمایید. سفارت کانادا در ایران تعطیل است و اکثر متقاضیان تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی معمولأ جهت مصاحبه حضوری، سفارت این کشور در ترکیه یا امارات را انتخاب می‌کنند.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

اشخاصی که قصد دارند پس از دریافت مدرک کاردانی، خواه از خارج از کانادا مدرک خود را دریافت کرده باشند یا در یکی از کالج‌های کانادا تحصیل کرده باشند اگر بخواهند تحصیلات خود را با ورود به دانشگاه‌های کانادا ادامه بدهند لازم است بدانند که در این دوره تحصیلی نیز می‌توانند به عنوان دانشجوی همراه با تسهیلات در دانشگاه بدون پرداخت شهریه مشغول به تحصیل بشوند. اگر برای دریافت پذیرش تحصیلی همراه با آموزش رایگان موفق نشدید، جای نگرانی نیست زیرا وام‌هایی که بانک‌های کانادایی به دانشجویان پرداخت می‌کنند تا حد زیادی مشکلات مالی شما را برای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا حل خواهد کرد. شما می‌توانید بابت شهریه هر ترم تحصیلی و هزینه‌های زندگی در کانادا از بانک وام دریافت کنید. بازپرداخت وام‌ها از زمانی که بانک تعیین می‌کند شروع خواهد شد.

شرایط ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی با مدرک کاردانی، ممکن است دانشگاه‌های کانادا شرایط متفاوتی را در نظر داشته باشند. در کانادا، هر دانشگاه، هدف مشخصی را دنبال می‌کند و حتی برخی از آن‌ها با در نظر داشتن شعار مشخصی، برنامه‌های آموزشی خود را انجام می‌دهند. همین اهداف در امکان ادامه تحصیل با مدرک کاردانی تاثیرگذار است. اما برخی از شرایط به طور کلی در تمام دانشگاه‌های کانادا برای ورود دانشجویان به مقاطع تحصیلی بالاتر، رعایت می‌شوند که در این بخش به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

  • ریز نمرات دوره دبیرستان ممکن است از سوی برخی از دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در دانشگاه‌ کانادا درخواست شود.
  • ارائه مدرک زبان. معمولا دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل با مدرک کاردانی را دارند، ارسال مدرک زبان با نمره تعیین شده را لازم می‌دانند. مدرک زبان تافل و آیلتس، مورد قبول اکثر دانشگاه‌ها در کانادا هستند. شما باید توانایی حضور در کلاس‌های درس دانشگاهی را که دروس آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند داشته باشید. اگر در آزمون زبان تافل شرکت می‌کنید نمره شما نباید کم‌تر از 86 باشد همچنین مهارت شما در بخش‌های مختلف آزمون نباید کم‌تر از 21 باشد. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید بتوانید در این آزمون، حداقل نمره 6.5 را کسب کنید و نمره هیچ مهارتی نباید کم‌تر از 5 باشد. اگر قصد تحصیل در یک دانشگاه فرانسه زبان را دارید باید مدرک زبان فرانسه ارائه نمایید.
  • داشتن پاسپورت معتبر. مدت اعتبار پاسپورت باید زمان حضور در کانادا را پوشش دهد. اگر قصد تحصیل در ایالت کبک را دارید علاوه بر پاسپورت معتبر، مدرک دیگری تحت عنوان caq را باید دریافت کنید.

عکس الصاق شده به پاسپورت باید 35 میلی‌متر در 45 میلی‌متر باشد. همچنین عکس باید جدید باشد.

  • گواهی عدم سوء پیشینه. این مدرک را باید از پلیس دریافت کنید
  • گواهی سلامت. این مدرک نشان می‌دهد که بیماری خاصی ندارید.

در زمان مصاحبه با کارمند سفارت کانادا باید او را متقاعد کنید که پس از پایان تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد. اگر در زمان مصاحبه، کارمند سفارت متوجه موردی شود که شما را برای اقامت در کانادا پس از پایان تحصیل، پای‌بند می‌کند ممکن است از صدور پاسپورت، ممانعت به عمل بیاورد.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی برای دوره ‌های کوآپ

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی برای دوره ‌های کوآپ

متقاضیانی که به دنبال تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی هستند اکثرا تمایل دارند که به سرعت به بازار کار در کانادا ورود پیدا کنند. این دسته از اشخاص لازم است در دوره‌های کوآپ شرکت کنند. دوره کوآپ از لحاظ زمانی به دو بخش تقسیم می‌شوند. در دوره اول، کارآموز ملزم به تحصیل و گذراندن دروس است و در دوره دوم در کلاس‌های عملی حضور پیدا می‌کند. دوره‌های کوآپ از 12 ماه تا 3 سال متغیر است و هزینه شرکت در آن نیز تقریبا 12 هزار دلار تا 25 هزار دلار کانادا است. اشخاصی که با داشتن مدرک کاردانی، قصد اقامت دارند در کانادا اقامت داشته باشند بهتر است در دوره‌های کوآپ شرکت کنند زیرا در مقایسه با تمام برنامه‌های مشابه در کانادا، کوآپ، اعتبار بیشتری دارد و بعد از پایان دوره، با نگرانی کم‌تری موفق به دریافت مجوز اقامت در کانادا خواهید شد. شرکت‌کنندگان در دوره کو‌آپ به دلیل کسب تجارب ارزشمند می‌توانند در کانادا مشغول به کار بشوند.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی و اقامت پس از تحصیل

اگر جزء آن دسته از محصلینی هستید که به قصد اقامت پس از تحصیل در کانادا این کشور را انتخاب نموده‌اید لازم است که تا حداکثر 180 روز پس از ثبت آخرین نمره مربوط به دروس خود در مرکز آموزشی که در حال تحصیل در آن هستید برای دریافت مجوزی با عنوان pgwp اقدام کنید. برخی از دانشجویان در بازه زمانی که در حال انجام پروسه قانونی برای دریافت مجوز مذکور هستند، با انقضای مجوز حضور در کانادا مواجه می‌شوند در این صورت باید برای ادامه اقامت خود در کانادا یکی از راه‌های زیر را در پیش بگیرید:

  • دریافت گواهی میهمانی ( (visitor  record
  • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز حضورتان در کانادا منقضی شود و شما همچنان به اقامت خود در این کشور ادامه بدهید، حضور شما در کانادا غیر قانونی تلقی خواهد شد و به پرداخت جریمه محکوم خواهید شد. البته در مورادی نیز دادگاه‌ها کانادایی، حکم اخراج صادر می‌کنند که چنین حکمی، ورود مجدد شما را به کانادا با مشکل مواجه خواهد کرد.

وقتی مجوز pgwp  را دریافت می‌کنید ممکن است این سوال برای شما مطرح ‌شود که مجوز مذکور، تا چه زمانی معتبر است. در پاسخ باید گفت که اعتبار این مجوز بستگی به طول دوره تحصیل شما در کانادا دارد. اگر در برنامه‌های تحصیلی کمتر از هشت ماه، شرکت کرده باشید اصلا نباید برای دریافت pgwp اقدام کنید. اگر در یک بازه زمانی 8 ماه تا 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید معادل همان مدت، مجاز به حضور در کانادا هستید. مثلا اگر 9 ماه در یکی از مراکز آموزش عالی در کانادا تحصیل کرده باشید، می‌توانید به مدت 9 ماه در کانادا اقامت داشته باشید. اگر جزء اشخاصی هستید که در برنامه‌های آموزشی بیش از 2 سال در کانادا حضور داشته‌اید امکان اقامت به مدت 3 سال پس از پایان تحصیل در کانادا را دارید.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات