هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

در یک نگاه

 مواردونکوورتورنتوکلگریمونترال
هزینه تحصیل (کارشناسی)حدود ۲۹ هزار دلارحدود ۲۶ هزار دلارحدود ۲۸ هزار دلارحدود ۳۳ هزار دلار
هزینه تحصیل (کارشناسی ارشد)حدود ۲۳ هزار دلارحدود ۱۹ هزار دلارحدود ۲۱ هزار دلارحدود ۲۴ هزار دلار
هزینه تحصیل (دکتری)حدود ۱۸ هزار دلارحدود ۱۴ هزار دلارحدود ۱۶ هزار دلارحدود ۱۹ هزار دلار
هزینه مسکن۱ هزار و ۷۵۰ دلار۲ هزار و ۳۰۰ دلار۹۷۵ دلار۱ هزار و ۲۹۰ دلار
هزینه حمل و نقل (به ازای هر ماه)۱۳۴ دلار۱۴۳ دلار۱۰۳ دلار۸۵ دلار
هزینه خوراک (به ازای هر ماه)۲۷۹ دلار۲۷۰ دلار۲۸۲ دلار۲۷۲ دلار
هزینه تفریح۸۰ دلار۷۵ دلار۶۵ دلار۷۵ دلار
هزینه پوشاک۹۰ دلار۸۵ دلار۷۵ دلار۸۰ دلار
معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

لینک های مفید

بر اساس آمار دفتر آموزش بین‌المللی کانادا (CBIE)، 96٪ از کل دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند، کانادا را به‌عنوان یک مقصد تحصیلی عالی توصیه می‌کنند. کانادا گزینه‌های زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد.

خوشبختانه دانشجویان در کانادا از مزایای زیادی ازجمله محل اقامت و بن تخفیف دانشجویی برای بازدید از مکان‌های دیدنی و جذاب و بسیاری از مزایای دیگر، برخوردار هستند.

در این مقاله، ما هزینه‌های زندگی دانشجویان در سراسر کانادا مانند شهریه دانشگاه، اجاره، حمل‌ونقل، سرگرمی و غذا و برخی از هزینه‌های پنهان که همه دانشجویان باید در نظر داشته باشند را بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: زندگی دانشجویی در کانادا

بررسی هزینه های دانشجویی در کانادا

علیرغم این که کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای معتبر دنیا برای جذب دانشجویان بین المللی است و تعدادی از معتبرترین دانشگاه های دنیا نیز در آن قرار دارند، اما هزینه تحصیل در این کشور بسیار مناسب است و نسبت به شاخص ها و کیفیت بالای زندگی، هزینه ی کلی زندگی نیز در آن کم تر از کشورهای هم رده ی دیگر است.

هزینه یک سال زندگی دانشجویی در کانادا به عوامل و فاکتورهای زیادی بستگی دارد که مهم ترینشان عبارت هستند از مقطع تحصیلی دانشجو، شهر یا استان محل اقامت وی، دانشگاهی که در آن تحصیل می کند، رشته ی تحصیلی و صد البته، سبک زندگی شخصی خود او.

با وجود این تفاسیر، متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کانادا دستکم به ۱۶ تا ۱۷ هزار دلار در سال می رسد. اما ممکن است تا ۳۵ هزار دلار و یا حتی بیشتر از آن هم برسد. در کنار هزینه یک سال زندگی دانشجویی در کانادا و تحصیل در این کشور، هزینه های دیگری از قبیل ثبت نام، تهیه کتاب های درسی، بیمه، نوشت افزار و هزینه های دیگری هم وجود دارد که می توانند ۲ تا ۶ هزار دلار دیگر هم به هزینه های دانشجویان اضافه کنند.

تمام موارد ذکر شده را که در نظر بگیرید، باز هم هزینه یک سال زندگی دانشجویی و تحصیل در کانادا به اندازه کشورهای برتر و معتبر دیگر دنیا مانند انگلیس، فرانسه، سوییس، آمریکا، استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا زیاد نیست.

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا به‌اندازه تحصیل در سایر کشورها مانند ایالات‌متحده یا انگلستان گران نیست، اما بازهم بودجه قابل‌توجهی موردنیاز است. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای حضور در دانشگاه یا کالج کانادا سالانه بین 1،800- 20،000 دلار کانادا باید پرداخت کنید که این هزینه برای هر دانشگاه و رشته‌های مختلف متفاوت است.

همچنین بخوانید: هزینه تحصیل در کانادا

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل دانشجویان بین المللی

انتخاب ارزان‌ترین دانشگاه‌ های کانادا گزینه بسیار خوبی برای کسانی است که به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به دنبال تحصیل مقرون‌به‌صرفه هستند. همچنین برای کاهش هزینه‌های خود، می‌توانند از انواع وام‌های تحصیلی، اشتغال تحصیلی و بورسیه بهره‌مند شوند.

در جداول ارائه‌شده بهترین و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی برای دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه‌شده است. شهریه‌ها به دلار کانادا محاسبه شده است.

بیشتر بخوانید: وام دانشجویی کانادا

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی

دانشگاه‌موقعیتشهریه
دانشگاه براندونبراندون، مانیتوبا13،000
دانشگاه لاوالشهر کبک، کبک17،000
دانشگاه سنت بونیفاسوینیپگ، مانیتوبا22،400
دانشگاه ساسکاچوانساسکاتون، ساسکاچوان16،500
دانشگاه رجینارجینا، ساسکاچوان20،900
دانشگاه گوئلفگوئلف، انتاریو36،900
دانشگاه سایمون فریزربرنابی، بریتیش کلمبیا27،900
دانشگاه منونیت کاناداوینیپگ، مانیتوبا11،200
دانشگاه مموریال نیوفاندلندسنت جان، نیوفاندلند10،700

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع تحصیلات تکمیلی

دانشگاه‌موقعیتشهریه
دانشگاه بریتیش کلمبیاونکوور، بریتیش کلمبیا8،400
دانشگاه آلبرتاادمونتون، آلبرتا17،600
دانشگاه کبکمونترال، کبک3،400
دانشگاه مک مسترهمیلتون، انتاریو10،700
دانشگاه شمال بریتیش کلمبیاشاهزاده جورج، بریتیش کلمبیا3,297
دانشگاه دالاهوهالیفاکس، نوا اسکوشیا18،100
دانشگاه مموریال نیوفاندلندسنت جان، نیوفاندلند3,222
دانشگاه سایمون فریزربرنابی، بریتیش کلمبیا3,743
دانشگاه کلگریکلگری، آلبرتا3,693
دانشگاه ساسکاچوانساسکاتون، ساسکاچوان4,358

بررسی انواع بورسیه و سایر گزینه های کمک مالی به منظور کاهش هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، طیف گسترده‌ای از انواع بورسیه‌ها و سایر گزینه‌های کمک مالی را در هر مقطع آموزشی مانند لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا ارائه می‌دهد. این کمک‌های مالی توسط دولت کانادا، سازمان‌های خصوصی و دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود.

 دانشجویان بین‌المللی با نمرات عالی و عملکرد کلی خوب می‌توانند برای اطمینان از پذیرش در دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه در کانادا، برای این بورسیه‌ها درخواست دهند.

بیشتر بخوانید: کمک هزینه دانشجویی در کانادا و فاند تحصیلی کانادا

انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

توسط دولت برای تشویق دانشجویان به تحصیل در کانادا ارائه می شود.

نام بورسیهتوضیحات
بورسیه ی تحصیلی Canada Graduate Scholarships – Master’s Programاین بورسیه برای دانشجویان کانادایی که جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا در یکی از دانشگاه های این کشور ثبت نام کرده اند، در نظر گرفته شده است.
بورسیه ی تحصیلی Benting Postdoctoral Fellowship کانادااین بورسیه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده که قصد تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در یکی از رشته های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و یا تحقیقات بهداشتی دارند.
بورسیه ی تحصیلی NSERC Postgraduate scholarshipsاین بورسیه توسط NSERC ارائه می شود و برای دانشجویان برجسته که قصد تحصیل در رشته های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا داشته باشند، ارائه می شود و شامل بورسیه های تحصیلی و همینطور جوایز و کمک هزینه های متعدد دولت این کشور هم هست.
بورسیه ی تحصیلی Organization of American States (OAS) Academic Scholarship Programاین بورسیه ی دولتی کانادا برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از هر یک از کشورهای عضو OAS (از جمله کشورهای منتخب آمریکای لاتین و جزایر کارائیب) در نظر گرفته شده و از سوی سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) به افراد واجد شرایط و منتخب ارائه می شود.
بورسیه ی تحصیلی Vanier Canada Graduate Scholarships Program کانادااین بورسیه کمک هزینه ی دولت کانادا به دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره ی دکترا است که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های مشارکتی کانادا دارند.
بورسیه ی تحصیلی IDRC Research Awards کانادااین بورسیه برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده که قصد تحصیل در یک دوره ی پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا دارند.

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی

توسط بنیادها و سازمان‌های مختلف به دانشجویان ارائه می‌شود که یک دوره خاص را دنبال می‌کنند تا میزان مشارکت در این زمینه را توسعه دهند.

نام بورسیهتوضیحات
بورسیه ی تحصیلی Trudeau Scholarships and Fellowships کانادادانشجویان بین المللی در مقطع دکترا که در دانشگاه ها، موسسه ها و مراکز علمی منتخب کانادا تحصیل کنند، می توانند واجد شرایط بهره مندی از این بورسیه ی تحصیلی باشند.
بورسیه ی تحصیلی Anne Vallee Ecological Fundاین بورسیه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده که قصد تحصیل در زمینه ی تحقیق و پژوهش بر روی حیوانات در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا در استان کبک یا بریتیش کلمبیا داشته باشند.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها

توسط دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا به دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، ارائه می‌شود.

نام بورسیهتوضیحات
بورسیه تحصیلی Concordia University International Undergraduate Awardsاین بورسیه به آن دسته از دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه کنکوردیا که در شهر مونترال واقع شده است، دارند تا بتوانند هزینه ی شهریه ی خود در این دانشگاه را جبران کنند.
بورسیه ی تحصیلی Dalhousie University Scholarshipsاین بورسیه برای تمامی دانشجویان بین المللی و بومی کانادا در نظر گرفته شده که در آینده و یا حتی زمان حال قصد تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) در این دانشگاه که در شهر هالیفاکس واقع شده است، دارند.
بورسیه ی تحصیلی Carleton University Awards for International Studentsتمامی دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی که قصد تحصیل در دانشگاه کارلتون دارند، می توانند از این بورسیه بهره مند شوند. این بورسیه به صورت خودکار به دانشجویانی که برای آن درخواست ارائه کرده باشند، تعلق خواهد گرفت.
بورسیه ی تحصیلی York University International Student Programدانشگاه یورک کانادا یک سری بورسیه ی تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی که در حال تحصیل در این دانشگاه هستند، اختصاص می دهد.
بورسیه ی تحصیلی McGill University Scholarships and Student Aidدانشجویان بین المللی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت نام کرده باشند، می توانند از کمک هزینه های مالی گوناگونی که توسط این دانشگاه ارائه می شود، بهره مند شوند. دو مورد از این کمک هزینه های مالی شامل بورسیه تحصیلی دانشگاه McGill و بورس تحصیلی PBEEE Quebec Scholarship می شوند.
بورسیه ی تحصیلی University of Saskatchewan International Student Awardsدانشگاه ساسکاچوان کانادا این بورسیه را بر اساس صلاحیت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آن ها اختصاص می دهد.
بورسیه ی تحصیلی Western University International Admission Scholarshipsدانشجویان بین المللی که قصد ادامه دادن تحصیل خود در دانشگاه وسترن کانادا که در اونتاریو واقع شده دارند، می توانند از بورسیه های متعددی که توسط این دانشگاه ارائه می شود، بهره مند شوند.
بورسیه ی تحصیلی Simon Fraser University Financial Aid and Awardsاین کمک هزینه های مالی که توسط دانشگاه سایمون فریزر کانادا ارائه می شوند، شامل طیف گسترده و وسیعی از بورسیه های تحصیلی و سایر فرصت های مالی برای دانشجویان بومی و بین المللی هستند که در حال سپری کردن دوره ی تحصیل خود در این دانشگاه می باشند.
بورسیه ی تحصیلی University of Waterloo International Fundingدانشجویان بین المللی که به دنبال اخذ مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه واترلو کانادا هستند، می توانند از بورسیه های تحصیلی متنوعی که این دانشگاه به طور اختصاصی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته، استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا

مراحل پیدا کردن بورسیه تحصیلی در کانادا

 • به‌محض درخواست، جستجو را شروع کنید. به دنبال همه گزینه‌های موجود (دولتی، غیردولتی، مختص دانشگاه و موارد دیگر) باشید.

 • با دانشگاه/ کالج خود ارتباط برقرار کنید تا بفهمید که همه بورس‌های تحصیلی در حال حاضر برای درخواست‌ها باز است یا نه.

 • در صورت نیاز و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران تراست در تماس باشید.

 • قبل از نزدیک شدن به مهلت تعیین‌شده، برای بورسیه تحصیلی موردنظر خود درخواست دهید.

 • اطمینان حاصل کنید که نمرات شما برای آزمون‌های موردنیاز برای تحصیل در کانادا رقابتی و خوب است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی و سایر کمک‌هزینه‌های تحصیلی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

درآمد کار دانشجویی برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت در کانادا کار کنند و برای تأمین هزینه‌های زندگی دانشجویی خود در کانادا درآمد جانبی کسب کنند. در کانادا به دانشجویان حداقل نرخ دستمزد پرداخت می‌شود که تقریباً معادل 10.25 تا 15 دلار کانادا برای هر ساعت است که حدود 400 تا 1،000 دلار کانادا برای یک ماه می‌شود.

 به خاطر داشته باشید که کانادا در زمینه کار با مجوز دانشجویی، قوانین و مقررات خاصی دارد؛ بنابراین دانشجویان برای تأمین هزینه‌های تحصیل خود نباید متکی به گرفتن شغل باشند.

برای اطلاع از مشاغل موردنیاز برای دانشجویان در کانادا به این لینک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: درآمد در کانادا

مواردی که باید برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در نظر بگیرید

بعدازاینکه هزینه تحصیل در دانشگاه موردنظر خود را در نظر گرفتید، باید برای سایر هزینه‌های مربوط به زندگی در کانادا برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام تحصیل در خارج از کشور باید در نظر بگیرید، میزان هزینه‌های زندگی شما خواهد بود.

هزینه زندگی شما در کانادا بیشتر از شهریه دانشگاه است. فراموش نکنید که بودجه موردنیاز برای موارد زیر را کنار بگذارید:

 • کتاب
 • کامپیوتر
 • محل اقامت
 • غذا
 • سرگرمی
 • لباس
 • مسافرت
 • حمل‌ونقل
 • بیمه سلامت
 • بیمه سفر

البته در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ مانند نیویورک و لندن، هزینه زندگی در شهرهای کانادا مانند مونترال و تورنتو بسیار مقرون‌به‌صرفه تر هستند.

حداقل بودجه برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا کشور بسیار پهناور و بزرگی است که شهرهای بسیار پرشماری دارد. این یعنی حداقل هزینه برای زندگی دانشجویی در کانادا در هر یک از مناطق این کشور متفاوت است و به طور کلی، به شهر مورد نظر خود دانشجو بستگی دارد. اما وبسایت دولتی EduCanada تخمین زده که متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کانادا باید حدود ۱۲ هزار دلار در سال باشد.

بنابراین، شما بهتر است حداقل ۱۰ هزار دلار به استثنای محل اقامت خود در کانادا برای تحصیل در این کشور در نظر داشته باشید. همچنین، باید بدانید که بخش عمده ای از هزینه های زندگی شما در کانادا صرف غذا و نوشیدنی خواهد شد. هزینه یک وعده غذایی در کانادا چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ دلار است که در رستوران ها بین ۱۷ تا ۳۵ دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

یک سری از هزینه های دیگر که باید برای حداقل بودجه مورد نیاز برای زندگی دانشجویی در کانادا در نظر داشته باشید را نیز می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

شرح هزینهمقدار هزینه
اینترنت نامحدود۵۰ تا ۷۰ دلار در ماه
هزینه باشگاه ورزشی۵۰ دلار در ماه
کارت حمل و نقل عمومی۹۷ دلار در ماه
بیمه درمانی۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال

با مشاهده جدول زیر، می توانید از جزئیات هزینه یک ماه و یک سال زندگی دانشجویی در کانادا اطلاع پیدا کنید. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در کانادا در هر منطقه و شهر این استان متفاوت است. اما شما با مشاهده جدول زیر می توانید به درک بهتری از برخی هزینه های خود در کانادا برسید و خودتان را بیشتر آماده کنید.

شرح هزینهمقدار هزینه (ماه)مقدار هزینه (سال)
شهریه دانشگاه۸ هزار دلار
هزینه ی دانشجویی یا هزینه ی فعالیت دانشجویی۴۰۰ دلار
بیمه سلامت۷۰ دلار۸۴۰ دلار
کتاب های درسی۶۰۰ دلار
اجاره خوابگاه در محوطه ی دانشگاه۶۰۰ دلار۷ هزار و ۲۰۰ دلار
تلفن همراه۳۰ دلار۳۶۰ دلار
استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی۴۰ دلار۴۸۰ دلار
مواد غذایی و غذا۳۰۰ دلار۳ هزار و ۶۰۰ دلار
سرگرمی و لباس و هدیه۸۰ دلار۹۶۰ دلار
بیمه ی خودرو۱ هزار و ۵۰۰ دلار
هزینه سوخت خودرو۲۰۰ دلار۲ هزار و ۴۰۰ دلار
مجموع هزینه ها۱ هزار و ۳۲۰ دلار۲۶ هزار و ۳۴۰ دلار

مواردی که در جدول فوق ذکر شده، تقریبی است و به طور متوسط ذکر شده. چراکه مقدار دقیق آن ها به عوامل و فاکتورهای زیادی بستگی دارد که یکی از مهم ترینشان شهر محل اقامت دانشجوی متقاضی است.

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در کانادا

بدیهی است که شهر محل اقامت شما در کانادا هر چه بزرگ تر و پیشرفته تر باشد، هزینه زندگی در آن هم بیشتر خواهد بود. بنابراین، باید در انتخاب ها و تصمیم های خود دقت بیشتری به خرج دهید و تمامی جوانب را مد نظر داشته باشید.

اما آنسوی ماجرا هم این است که هر چه شهری که در آن زندگی می کنید، مدرن تر، بزرگ تر و پیشرفته تر باشد، فرصت های بهتر و بیشتری هم به دست خواهید آورد و از طرفی دیگر، با آداب و رسوم های بیشتری هم برخورد خواهید داشت که منجر به آشنایی بیشتر شما با آن ها و مزیت های بسیار زیاد دیگری خواهد شد.

اکنون، در این بخش قصد داریم هزینه های رایج زندگی دانشجویی در کانادا را از یک زاویه دیگر بررسی کنیم و ببینیم که هزینه های پایه ای در شهرهای بزرگ و کوچک کانادا واقعا چقدر با هم اختلاف دارد.

میانگین هزینه
زندگی دانشجویی
(در ماه)
مقدار هزینه در شهرهای
بزرگ کانادا
مقدار هزینه در شهرهای
متوسط و کوچک کانادا
محل اسکان (آپارتمان یک خوابه)۱ هزار و ۱۳۰ دلار۷۰۰ دلار
خورد و خوراک۳۲۰ دلار۲۴۰ دلار
حمل و نقل۹۸ دلار۷۸ دلار
بیمه درمانی۴۰ دلار۴۰ دلار
تفریح۸۰ دلار۷۰ دلار
کتاب ها و جزوات درسی۴۰ دلار۳۵ دلار

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

مهم ترین عوامل در تعیین شهریه ی دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس و متوسط هزینه زندگی دانشجویی در این کشور، رشته ی مورد نظر و همینطور دانشگاهی است که دانشجو برای تحصیل در کانادا انتخاب کرده. این موضوع باعث شده که محدوده ی هزینه و شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس بسیار متغیر باشد.

اما اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم، هزینه و شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس از ۷ هزار و ۲۰۰ دلار تا ۴۹ هزار و ۸۰۰ دلار متغیر است. یکی دیگر از معیارهای بسیار مهم و تعیین کننده، این است که هر چه سطح دانشگاه مورد نظر دانشجو بالاتر باشد، شهریه آن هم بیشتر خواهد بود. و همچنین، همانطور که در اکثر شهرها و کشورهای دیگر دنیا هم همینطور است، همیشه یک سری رشته ها گران تر از رشته های دیگر هستند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

برای تعیین مقدار دقیق شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع فوق لیسانس هم مجددا فاکتورهایی که برای مقطع لیسانس وجود داشت، تعیین کننده هستند. یعنی در این مقطع نیز رشته ی تحصیلی، دانشگاه و شهر محل اقامت دانشجو اصلی ترین و تعیین کننده ترین فاکتورها محسوب می شوند.

اما به طور کلی، هزینه و شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع فوق لیسانس چیزی بین ۳ هزار و ۲۲۲ تا ۴۲ هزار و ۸۵۰ دلار است. امکانات و تجهیزات آموزشی و همینطور رنکینگ دانشگاه نیز فاکتورهای تعیین کننده ی دیگر در این مبحث به شمار می روند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

تمامی معیارهایی که برای مقاطع تحصیلی قبلی ذکر کردیم، در تعیین مقدار دقیق شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا نیز تاثیر گذار هستند و نقش بسیار پررنگ و مهمی دارند. اما به طور کلی، دانشجویان باید برای تحصیل در این مقطع در کانادا چیزی حدود ۴ تا ۲۵ هزار دلار به طور سالیانه در نظر داشته باشند.

دوره ی دکترا بسته به رشته ی دانشجو ممکن است بین ۳ تا ۶ سال طول بکشد و این به معنی افزایش هزینه ها هم هست. اما در صورتی که دانشجو در پروژه های تحقیقاتی شرکت داشته باشد و یا به عنوان دستیار اساتید در دانشگاه کار کند، می تواند بخش زیاد و یا حتی تمامی هزینه ها و شهریه دانشگاه خود در مقطع دکترا در کانادا را جبران کند. به همین دلیل، هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا معمولا کم تر از مقاطع تحصیلی قبلی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا

شمار دانشگاه های برتر و رده بالای کانادا واقعا زیاد است. اما در عین حالی که از مدرن ترین و پیشرفته ترین ابزارهای کمک آموزشی، تحصیلی و تجهیزات دیگر بهره مند هستند، شهریه پایین تری نسبت به سایر دانشگاه های برتر در کشورهای دیگر دنیا دارند.

شما با مشاهده ی جدول زیر می توانید بازه ی شهریه دانشگاه های برتر و هزینه تحصیل در آن ها را مشاهده بفرمایید :

نام دانشگاهشهریه کارشناسیشهریه کارشناسی ارشد
دانشگاه تورنتوبین ۴۲ هزار و ۸۷۰ تا ۴۹ هزار و ۸۰۰ دلاربین ۶ هزار و ۹۰۰ تا ۲۲ هزار و ۶۴۰ دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیابین ۲۵ هزار و ۹۷۸ تا ۳۶ هزار و ۵۸۸ دلارحدود ۸ هزار و ۶۰۵ دلار
دانشگاه مک گیلبین ۱۶ هزار و ۸۱۵ تا ۴۵ هزار و ۲۶۳ دلارحدود ۱۶ هزار و ۸۱۶ دلار
دانشگاه مک مستربین ۲۰ هزار و ۸۰۸ تا ۲۷ هزار و ۹۷۸ دلاربین ۱۶ هزار و ۷۶۱ تا ۱۷ هزار و ۹۶ دلار
دانشگاه مونترالبین ۱۳ هزار و ۴۸ تا ۱۶ هزار و ۹۹۰ دلارحدود ۱۶ هزار و ۳۷۲ دلار

چه افرادی شامل شهریه کانادایی می‌شوند؟‌

به طور کلی، افرادی که دارای هر یک از شرایط زیر باشند، وضعیتی مشابه با شهروندان کانادا خواهند داشت و شهریه ی دانشگاه آن ها نیز مشابه آن ها محاسبه خواهد شد.

 • شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور
 • همراه افراد شهروند و یا دارای اقامت دائم کانادا
 • افراد محافظت شده و اعضای خانواده ی وابسته به آن ها طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا
 • دانشجویان بین المللی واجد شرایط
 • فرد بازدید کننده از کانادا و اعضای خانواده ی وابسته به او به شرطی که دارای مجوز کار در کانادا باشد. البته، یک سری از افراد شامل این بند نمی شوند و جزو موارد استثنایی هستند که عبارت هستند از :
  • Graduate teaching assistant ها
  • افراد دارای مجوز کار پس از تحصیل و یا Post Graduate Work Permit
  • Medical Residency Employment ها
  • فرد دارنده ی مجوز کار که ویزای خود را به خاطر ویزای تحصیلی همسر دریافت کرده باشد.
  • افراد دارای مجوز کار در خارج از دانشگاه
  • افراد بازدید کننده از کانادا که مجوز ماندن در این کشور را داشته باشند.
  • فرد بازدید کننده از کانادا که از طرف وزارت امور خارجه در این کشور حضور دارد تا وظایفی که به او محول شده را انجام دهد.

هزینه مسکن دانشجویان در کانادا

در کانادا گزینه‌های زیادی برای انتخاب محل اقامت خود خواهید داشت و دامنه قیمت آن‌ها به همان اندازه متنوع است.

گزینه‌ های اصلی برای اسکان دانشجویان در کانادا

. خوابگاه‌های درون محوطه دانشگاه
. آپارتمان‌های اشتراکی خارج از محوطه دانشگاه
. آپارتمان‌های اجاره‌ای با یا بدون اسباب خانه
. اقامتگاه‌های خانگی (Homestay)/ خانواده‌های میزبان دانشجویان

اقامت در خوابگاه های درون محوطه ی دانشگاه، در اکثر دانشگاه های کانادا قابل انتخاب است. زندگی در آن ها یک فرصت بسیار عالی و مناسب برای معاشرت با دانشجویان دیگر و آشنایی با سبک های زندگی و یا آداب و رسوم ملل مختلف دنیا است. همچنین، جالب است که بدانید بسیاری از دانشجویان کانادایی هم در سال اول دانشگاه خود در خوابگاه اقامت می کنند و حتی ممکن است یکی از آن ها هم اتاقی شما شود.

اقامت در خوابگاه های دانشگاه های کانادا چیزی حدود ۳ تا ۷ هزار و ۵۰۰ دلار در سال برای دانشجویان هزینه دارد و این در حالی است که محل اقامت مشترک مستقل در خارج از دانشگاه معمولا بالاتر از ۸ هزار و ۴۰۰ دلار است که هزینه قبوض را نیز باید به آن اضافه کرد. همچنین، ممکن است تصمیم داشته باشید که یک آپارتمان یا اتاقی خارج از دانشگاه اجاره کنید که در این صورت، گزینه های زیادی برای انتخاب در برابر شما وجود خواهد داشت و شما می توانید نزدیک ترین محل به دانشگاه خود را اجاره کنید.

هزینه اقامت دانشجویان در کانادا بر اساس شهر

شهردانشگاه    هزینه
اقامت
در خوابگاه
دانشگاه
مدت
اقامت
درخوابگاه
هزینه
اقامت
در آپارتمان
یک خوابه
مدت اقامت
در آپارتمان
یک خوابه
تورنتودانشگاه تورنتو6،500 – 20،500هشت ماه2،100هرماه
ونکووردانشگاه بریتیش کلمبیا10،700- 13،850دو ترم2،050هرماه
مونترالدانشگاه مک گیل9،700 – 12،700یک سال تحصیلی1،300هرماه
هالیفاکسدانشگاه دالاهو81،30 – 94،50یک سال تحصیلی1،400هرماه
واترلودانشگاه واترلو6،700 – 7،000برای ترم پاییز و زمستان1،500هرماه

فاکتورهای مهمی که باید هنگام انتخاب محل اقامت در کانادا در نظر بگیرید

 1. بودجه خود را مشخص کنید

  محل اقامت دانشجویان با توجه به نوع آن و شهر و دانشگاه موردنظر، هزینه‌های متفاوتی دارد. برای آنچه در نظر دارید بودجه تعیین کنید و طبق آن تحقیق کنید.

 2. جستجوی خود را به موقع شروع کنید

  با دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه خود تماس بگیرید و راهنمایی‌های آن‌ها را در مورد چگونگی جستجوی خود در نظر بگیرید.

 3. مراقب کلاهبرداران باشید!

  برخی از افراد هستند که ممکن است در مورد محل اقامت و نحوه معامله آن بخواهند از شما سو استفاده و کلاه‌برداری کنند؛ بنابراین قبل از انجام هر معامله‌ای از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

 4. فاکتورهای مهم و ضروری را در نظر بگیرید

  نیازهای خود را اولویت‌بندی کنید و ببینید کدام‌یک از عوامل در انتخاب محل اقامت شما اولویت بیشتری دارد. برای مثال نزدیک بودن به دانشگاه یا ارزان‌ترین محل اقامت. سپس به آن پایبند باشید. از انتخاب خود نترسید اما واقع‌بین باشید.

 5. از پلتفرم های آنلاین در این زمینه کمک بگیرید

  HelloStudent.co.uk
  Rightmove.co.uk, Universityliving.com, 
  Unitestudents.comcrm-students.com
  می‌توانند وب‌سایت‌های مفیدی در این زمینه باشند.

 6. با مشاوران تیم تراست مشورت کنید

  همین‌الان می‌توانید با تماس با یکی از شماره تلفن‌های مجموعه تراست، نسبت به دریافت مشاوره اولیه اقدام نمایید. مطمئن باشید که کارشناسان و وکلای برجسته تیم تراست، بهترین راهنمایی‌های ممکن را برای شما در این زمینه ارائه می‌دهند.

هزینه های مربوط به مواد غذایی برای دانشجویان در کانادا

هزینه مواد غذایی دانشجویان در کانادا

اگر برنامه غذایی ندارید و خارج از خوابگاه دانشگاهی زندگی می‌کنید، باید هزینه خرید مواد غذایی برای خود را در نظر بگیرید. البته، قیمت مواد غذایی در سراسر کشور متفاوت است و به مکانی که تصمیم به خرید دارید، بستگی دارد.

هزینه اجناس ضروری در بزرگ‌ترین شهر کانادا، تورنتو:

اجناسقیمت
شیرحدود 3 دلار کانادا
برنج، 1 کیلوگرمحدود 3.50 دلار کانادا
سیب، 1 کیلوگرمحدود 4 دلار کانادا
گوشت قرمز، 1 کیلوگرمحدود 16 دلار کانادا
12 تخم‌مرغحدود 3.50 دلار کانادا

بر اساس محاسبات و تخمین های سبد غذایی مغذی شهر تورنتو، یک مرد ۱۹ تا ۳۹ ساله حداقل باید ۶۵.۵۰ دلار در هفته برای خرید مواد غذایی هزینه کند. این در حالی است که این هزینه برای یک زن ساکن تورنتو در همین سن به حدود ۵۱ دلار در هفته می رسد.

همچنین، شما می توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر درمورد هزینه ی خورد و خوراک و مواد غذایی در کانادا این ویدئو را نیز مشاهده کنید.

هزینه حمل و نقل دانشجویان در کانادا

دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند، معمولا برای رفت و آمدهای خود از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده می کنند و اغلب، هزینه های حمل و نقل در هزینه های تحصیل آن ها نیز در نظر گرفته شده است. بدین صورت، دانشجویان دسترسی نامحدود به کل سیستم حمل و نقل شهری دارند.

پرداخت کرایه در برخی از شهرهای بزرگ و مهم کانادا مانند تورنتو یا مونترال به این صورت است که شما با ارائه کارت دانشجویی خود نیز می توانید کرایه را پرداخت کنید. هزینه کارت حمل و نقل دانشجویی در مونترال ۵۳ دلار در ماه است. اما به عنوان مثال در شهری مانند تورنتو که یکی از گران ترین شهرهای کانادا است، هزینه آن به ۱۲۸ دلار در ماه می رسد.

یکی دیگر از گزینه های قابل دسترس برای رفت و آمد در خارج از شهرهای بزرگ، استفاده از خودروی شخصی است. اما باید توجه داشته باشید که با داشتن خودروی شخصی، باید هزینه های نگهداری و سوخت آن را هم در نظر داشته باشید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد هزینه های رانندگی در کانادا از طریق این لینک به محاسبه گر هزینه های رانندگی مراجعه کنید. همچنین، شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد خرید خودرو در کانادا نیز این ویدئو را مشاهده کنید.

هزینه تفریح و سرگرمی دانشجویان در کانادا

کانادا بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و فضاهای باز را برای لذت بردن و تفریح شما در نظر گرفته است. شما می‌توانید در جشنواره‌های موسیقی جهانی، اسکی و اسنوبورد و مسابقات ورزشی مانند بازی‌های بسکتبال، هاکی و بیس بال شرکت کنید.

در اینجا چند فعالیت تفریحی همراه با هزینه هرکدام را بررسی کرده‌ایم:

فعالیتقیمت
بازدید از موزهبسیاری از آن‌ها عصرها و ورودی رایگان برای جوانان یا دانشجویان ارائه می‌دهند
ملاقات با دوستی برای قهوه  1.76 دلار کانادا
اجاره اسکیت و اسکیت روی یخ در فضای بازحدود 10 دلار کانادا
تماشای یک فیلم در سینماحدود 15 دلار کانادا
خوردن شام در یک رستوران معمولیحدود 15-25 دلار کانادا

هزینه بیمه دانشجویان در کانادا

کانادا دارای سیستم درمانی و بهداشتی با بودجه ی عمومی است که به تمامی دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن شهر یا استان محل اقامت و تحصیلشان اجازه می دهد تا تحت پوشش بیمه ی درمانی قرار بگیرند. با این حال، هر یک از استان ها و مناطق این کشور دارای سیستم بهداشتی و درمانی مخصوص به خود هم هستند.

اینکه قادر به قرار گرفتن تحت پوشش بودجه عمومی کانادا برای بیمه قرار بگیرید یا خیر، به محل زندگی شما در این کشور بستگی دارد. اما به طور کلی، دو نوع بیمه در کانادا وجود دارد که عبارت هستند از :

 • بیمه استانی

  شامل خدمات ضروری پیشگیری و اورژانسی است که کلیه ی دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی در این کشور تحصیل می کنند،‌ واجد شرایط برای به دست آوردن این کارت جهت دسترسی به خدمات آن هستند.

 • بیمه خصوصی

  برای دانشجویان بین المللی قابل دسترس است. مزایای بیمه ی خصوصی بسیار بیشتر از خدمات درمانی استانی است و شامل هزینه ی اتاق بیمارستان خصوصی،‌ خدمات آمبولانس، هزینه های دندان پزشکی و داروهای تجویز شده می باشد. هزینه آن هم به طور متوسط چیزی حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

همچنین، برای اطلاع از شرایط بیمه ی خودرو، هزینه ی این کار، نحوه ی بیمه کردن خودرو و تمامی اطلاعات دیگری که در این زمینه نیاز هست، می توانید این ویدئو را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: بیمه در کانادا

هزینه های پنهان دانشجویان در کانادا

بسیاری از هزینه‌های پنهان هنگام تحصیل در خارج از کشور به وجود می‌آید و نکاتی وجود دارد که بهتر است دانشجویان در کانادا آن‌ها را در نظر بگیرند.

هزینه‌های تلفن همراه در کانادا گران است. در حقیقت، صورتحساب تلفن همراه در کانادا از بالاترین نرخ‌ها در جهان است. کانادایی‌ها به‌طور متوسط 101 دلار کانادا در ماه برای هزینه تلفن همراه پرداخت می‌کنند.

همچنین باید لباس گرم زمستانی ازجمله کاپشن، چکمه، جوراب، دستکش، کلاه بخرید. برای خرید این موارد حداقل باید 300 تا 400 دلار کانادا پرداخت کنید. بااین‌حال، فروشگاه‌های اجناس دست‌دوم ممکن است لباس‌های زمستانی را با قیمت بسیار کمتری به فروش برسانند.

همچنین مالیات فروش در کانادا از سایر نقاط جهان بیشتر است و حدود 12 تا 15 درصد است.

چک لیست عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • شروع زندگی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و درآمد کار دانشجویی

به طور کلی، کار دانشجویی در کانادا به سه شکل قابل انجام است که در ادامه، جزئیات بیشتری درمورد هر یک از آن ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کار در دانشگاه های کانادا

دانشجویانی که قصد کار کردن در داخل محیط دانشگاه دارند، نیازی به داشتن بیمه ی اجتماعی Social Insurance Number ندارند. اما داشتن این بیمه برای کار کردن در خارج از محیط دانشگاه ضروری است و از شرایط اصلی کاری هم محسوب می شود (افراد پس از وارد شدن به کانادا نهایتا سه روز برای دریافت SIN فرصت دارند). همچنین، افراد مستلزم دریافت مجوز کار از دولت کانادا هم هستند.

کارآموزی در کانادا

با توجه به رشته ی تحصیلی دانشجو، اگر کارآموزی وی همراه با حقوق باشد، جزئی از برنامه ی تحصیلی وی محسوب می شود و می توانند در یکی از شرکت های مرتبط با رشته ی تحصیلی خود به عنوان کارآموز مشغول به کار شوند. حقوق دوره ی کارآموزی هم بر اساس شرایط عرفی و نوع کار به افراد پرداخت می شود.

کار آزاد در کانادا

دولت کانادا همواره دانشجویانی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند را به کسب تجربه ی کار در کانادا تشویق می کند. بنابراین، تمایل دولت کانادا به این که فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و کالج های این کشور برای یافتن شغل در کانادا تلاش کنند، بسیار زیاد است. مجوز کار پس از تحصیل یکی از بهترین مزیت های تحصیل در کانادا است که در اختیار فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و کالج های این کشور قرار داده می شود.

درآمد کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین المللی در کانادا فرصت انجام کار نیمه وقت دارند. بدین صورت، می توانند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود و یا حتی کل آن را تامین کنند. دانشجویان در کانادا از حداقل دستمزد ممکن بهره مند می شوند که تقریبا چیزی حدود ۱۰.۲۵ تا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت است. این مقدار، معادل چیزی حدود ۴۰۰ تا نهایتا ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد.

نکته قابل توجه این است که برای کار همزمان با تحصیل در کانادا، باید شرایط خاصی از سوی دانشجو فراهم شده باشد و انجام این کار هم قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. بنابراین، دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا دارند، بهتر است از تمکن مالی کافی جهت پوشش هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور برخوردار باشند و متکی به گرفتن شغل و کار کردن همزمان با تحصیل جهت تامین هزینه های خود نباشند.

شما می توانید جهت آگاهی از مشاغل مورد نیاز برای دانشجویان در کانادا به این لینک مراجعه کنید.

حداقل حقوق در برخی از استان های کانادا

شما می توانید جهت آگاهی از حداقل حقوق به ازای هر ساعت در برخی از استان های کانادا جدول زیر را مشاهده کنید :

نام استانحداقل حقوق ساعتی
(به دلار کانادا)
آلبرتا۱۵ دلار
بریتیش کلمبیا۱۳.۸۵ دلار
مانیتوبا۱۱.۶۵ دلار
نیوبرانزویک۱۱.۵۰ دلار
نیوفاندلند و لابرادور۱۱.۴۰ دلار
نوا اسکوشیا۱۱.۵۵ دلار
اونتاریو۱۴ دلار
جزیره پرینس ادوارد۱۲.۲۵ دلار
کبک۱۲.۵۰ دلار
ساسکاچوان۱۱.۳۲ دلار

بازار کار رشته های مختلف در کانادا به تفکیک شهر

شهررشته ها
تورنتورشته ‌های منابع انسانی، مالتی مدیا، بازاریابی دیجیتالی، مشاوره تحصیلی، مدیریت بازرگانی، مدیریت ریسک، تکنولوژی بازرگانی، علوم داده ‌ها، نرم ‌افزار، تجزیه ‌و تحلیل سیستم ‌های بازرگانی، مهندسی داده ‌ها
ونکووررشته ‌های بازرگانی‌، ام بی ای، مدیریت توسعه، امور مالی، مهندسی نرم ‌افزار، بازاریابی
کبکرشته ‌های پرستاری، حسابداری، مهندسی برق، علوم داده ‌ها، بازرگانی، مدیریت داده‌ ها، توسعه نرم ‌افزار، بازاریابی، مدیریت پروژه
وینیپگرشته‌ های منابع انسانی، داروسازی، حسابداری، کتابداری، بازرگانی، مدیریت پروژه، مدیریت داده ‌ها، امور مالی، کامپیوتر
کینگستونرشته ‌های بازاریابی، امور مالی، تکنسین وب، توسعه بازرگانی، حسابداری، تربیت ‌بدنی، کینزیولوژی، روانشناسی، مدیریت بازرگانی، فیزیوتراپی، امور مالی
لندنرشته ‌های امور مالی، بازاریابی، طراحی گرافیک، ارتباطات و رسانه اجتماعی، حسابداری، منابع انسانی، مراقبت ‌های بهداشت و درمان، پزشکی هسته ‌ای، مالتی مدیا، داروسازی، خدمات اجتماعی
گوئلفرشته ‌های آموزش کودکان، مدیریت پروژه عمرانی، بازاریابی دیجیتالی، فیزیوتراپی، سیستم ‌های کامپیوتری و اطلاعات، فرآوری مواد غذایی، توسعه نرم ‌افزار، تغذیه ‌شناسی، بهداشت و سلامت روان
رجینارشته ‌های مهندسی معدن، بازاریابی، تکنسین داروخانه، منابع انسانی، تدریس خصوصی، رسانه اجتماعی، دستیار تحقیق، فناوری اطلاعات، آموزش پیوسته، دامپزشکی، میکروبیولوژی، سلامت روان، فناوری و طراحی تعاملی، پرستاری، بازرگانی، کار درمانی، مراقبت ‌های بحرانی و اورژانس، خدمات اجتماعی، آشپزی، اقتصاد، مهندسی عمران، کینزیولوژی، اپیدمیولوژی
ادمونتونرشته ‌های تجزیه ‌و تحلیل داده‌ ها، بازاریابی و ارتباطات، کتابداری، مهندسی عمران، توسعه بازرگانی، امور مالی، مدیریت، منابع انسانی، طراحی داخلی
مونکتونرشته ‌های کتابداری، پرستاری، امور مالی، آموزش پیش ‌دبستان، توان ‌بخشی، علوم کامپیوتر، کنترل کیفیت غذا

تخفیف برای دانشجویان بین المللی در کانادا

شما از زمانی که دوره ی تحصیل خود در کانادا را آغاز کنید، می توانید به عنوان یک دانشجو از تمامی تخفیف ها و مزیت های دیگری که فروشگاه ها، رستوران ها، هتل ها، خطوط هوایی، قطارها، کلیه وسایل حمل و نقل عمومی و هر سازمان دولتی یا خصوصی دیگری در اختیارتان قرار می دهند، بهره مند شوید.

برای این که قادر به استفاده از این تخفیف ها و مزیت ها باشید، باید کارت شناسایی معتبر دانشجویی داشته باشید. همچنین، توصیه ی تیم تراست این است که کارت شناسایی بین المللی دانشجویی را نیز دریافت کنید تا بتوانید از مزیت ها و امتیازهای بیشتری هم بهره مند شوید.

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف کانادا

همانطور که در بخش های قبلی مطلب امروز خود نیز اشاره کردیم، هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت است. همچنین، هزینه هایی مانند اجاره منزل هم مجددا در هر منطقه از شهرهای مختلف متفاوت است و بستگی به داخل شهر یا خارج از شهر بودن آن و یا دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی و بسیاری از فاکتورهای دیگر دارد.

در بخش های زیر برخی از هزینه های زندگی دانشجویی و شرایط زندگی در شهرهای مهم و بزرگ کانادا را با همراهی شما بررسی خواهیم کرد تا کمی بیشتر با هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا آشنایی پیدا کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در ونکوور

بدون در نظر گرفتن هزینه ی اجاره خانه، می توان انتظار داشت که یک خانواده ی ۴ نفره چیزی حدود ۳ هزار و ۴۰۰ دلار در ماه در شهر ونکوور هزینه داشته باشد. در صورتی که اجاره منزل را هم به آن اضافه کنیم، این رقم می تواند تا حدود ۴ هزار و ۳۵۱ دلار هم افزایش پیدا کند.

 اما یک فرد تنها به طور میانگین ماهی ۹۲۷ دلار در ونکوور هزینه دارد که اگر هزینه اجاره منزل را هم در نظر بگیریم، می تواند به ۱۳۸۰ دلار در ماه برسد. بررسی ها نشان می دهند که هزینه زندگی در ونکوور ۹۰ درصد بالاتر از تهران است و هزینه اجاره منزل در این شهر هم ۱۱۴ درصد بالاتر از هزینه اجاره در تهران می باشد.

 برای این که به درک بهتری از این موضوع دست پیدا کنید، ریز جزئیات برخی از هزینه های زندگی در ونکوور را در ادامه شرح می دهیم:

 • خانه و یا اقامتگاه دانشجویی : بین ۵۰۰ تا ۲ هزار دلار کانادا
 • استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی : ۹۸ تا ۱۷۴ دلار کانادا
 • هزینه خورد و خوراک : ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا
 • هزینه موبایل و اینترنت سیمکارت : ۶۰ تا ۱۵۰ دلار کانادا
 • هزینه تلویزیون کابلی و اینترنت خانگی : ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار کانادا
 • هزینه بیمه درمانی استانی : ۱۶۳ دلار کانادا در هر ترم تحصیلی

این اطلاعات توسط دانشگاه کانادا وست تهیه و جمع آوری شده که هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در شهر ونکوور کانادا را نشان می دهد.

هزینه زندگی دانشجویی در تورنتو

به طور میانگین، زندگی در شهر تورنتو که مرکز استان اونتاریو می باشد، برای یک خانواده ی ۴ نفره حدود ۳ هزار و ۵۵۷ دلار در ماه هزینه دارد که در صورت احتساب هزینه ی اجاره خانه، می تواند به ۴ هزار و ۵۲۹ دلار هم برسد. اما برای یک فرد تنها، زندگی در شهر تورنتو حدود ۹۲۷ دلار در ماه هزینه دارد که با احتساب هزینه ی اجاره خانه، می تواند به ۱۲۴۷ دلار هم برسد.

به طور کلی، بررسی ها نشان می دهند که هزینه زندگی در تورنتو ۹۱ درصد بیشتر از تهران است و اجاره منزل در این شهر نیز ۱۱۳ درصد گران تر از تهران می باشد. برای این که به درک بهتری از این موضوع دست پیدا کنید، ریز جزئیات برخی از هزینه های زندگی در تورنتو را در ادامه شرح می دهیم :

 • غذا : بین ۱ هزار و ۶۰۴ تا ۳ هزار و ۷۰۰ دلار کانادا
 • لباس : بین ۹۰۰ تا ۱ هزار و ۱۰۰ دلار کانادا
 • حمل و نقل عمومی : ۹۸۰ دلار کانادا (۱۲۲.۴۵ دلار به ازای هر ماه)
 • کتاب، تجهیزات و وسایل دانشگاه : ۱ هزار تا ۲ هزار دلار کانادا
 • سایر هزینه های متفرقه و جانبی : ۱ هزار تا ۲ هزار دلار کانادا

اما درمورد هزینه اجاره خانه که بیشترین سهم را در هزینه های زندگی دانشجویی در شهر تورنتوی کانادا دارند، می توانید جدول زیر را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که اجاره ی خانه های مجردی یک خوابه و استودیو در مرکز شهر تورنتو ۵۰۰ دلار بالاتر از جدول زیر است.

منطقهاتاقخانه مجردی یا
استودیو
آپارتمان
1خوابه
آپارتمان
2خوابه
آپارتمان
3خوابه
یا بیشتر
تورنتو GTA۱ هزار و ۸۰ تا ۱ هزار و ۵۲۰ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۲۶۱ تا ۱ هزار و ۹۱۰ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۴۶۷ تا ۲ هزار و ۳۹۳ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۶۳۳ تا ۲ هزار و ۹۸۲ دلار به ازای هر ماه
Downtown Toronto در نزدیکی سنت جورج۱ هزار و ۱۱ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۲۲۴ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۳۳۳ دلار به ازای هر ماه۲ هزار و ۲۲۳ دلار به ازای هر ماه۳ هزار و ۲۷ دلار به ازای هر ماه
در نزدیکی UTM۵۲۶ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۵۳ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۲۵۰ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۴۹۵ دلار به ازای هر ماه۲ هزار و ۴ دلار به ازای هر ماه
در نزدیکی UTSC۷۵۳ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۱۵ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۲۵۰ دلار به ازای هر ماه۱ هزار و ۴۱۳ دلار به ازای هر ماه۲ هزار و ۸۲۱ دلار به ازای هر ماه

هزینه زندگی دانشجویی در آلبرتا

زندگی در شهر آلبرتا برای یک فرد مجرد می تواند به طور میانگین چیزی حدود ۱ هزار و ۲۵۵ تا ۲ هزار و ۵۰۵ دلار هزینه داشته باشد. بخش عمده ای از این مبلغ یعنی به اندازه ی ۸۰۰ تا ۱ هزار و ۵۰ دلار باید برای اجاره خانه کنار گذاشته شود، انتظار می رود که ۲۵۰ دلار از آن صرف هزینه های غذا و خورد و خوراک شود و همچنین، ۵۰ دلار برای پوشاک و ۵۵ دلار نیز احتمالا برای سایر هزینه های جانبی دیگر باید هزینه شود.

هزینه زندگی دانشجویی در مونترال

به طور میانگین، یک خانواده ی چهار نفره در شهر مونترال چیزی حدود ۳ هزار و ۹۴ دلار هزینه دارند که اگر هزینه ی اجاره خانه را هم به آن اضافه کنیم، می تواند تا ۳ هزار و ۹۳۹ دلار هم افزایش پیدا کند. اما یک فرد مجرد و تنها، احتمالا حدود ۱۰۷۵ دلار با احتساب هزینه ی اجاره خانه در مونترال هزینه خواهد داشت. بر اساس بررسی های انجام شده، به طور میانگین هزینه ی زندگی در مونترال ۷۳ درصد و هزینه ی اجاره خانه در این شهر نیز ۲۳ درصد بالاتر از تهران است.

هزینه زندگی دانشجویی در کبک

به طور میانگین، هزینه ی زندگی در شهر کبک برای یک خانواده ی چهار نفره ۳ هزار و ۸۳۳ دلار است و یک فرد مجرد هم باید حدود ۱ هزار و ۴۸ دلار پول برای زندگی در این شهر در نظر داشته باشد. به طور کلی، بررسی ها نشان می دهند که هزینه ی زندگی در شهر کبک ۷۰ درصد و هزینه ی اجاره خانه در این شهر هم ۱۰ درصد بیشتر از تهران است.

هزینه زندگی دانشجویی در وینیپگ

به طور میانگین، هزینه ی زندگی در شهر وینیپگ برای یک خانواده ی چهار نفره می تواند به ۴ هزار و ۹۷ دلار برسد و یک شخص مجرد هم معمولا حدود ۱ هزار و ۳۴۶ دلار در این شهر هزینه دارد.  این یعنی هزینه ی زندگی در وینیپگ ۸۱ درصد و اجاره خانه هم ۶ درصد در این شهر گران تر از تهران است.

هزینه زندگی دانشجویی در کلگری

زندگی در کلگری برای یک خانواده ی چهار نفره چیزی حدود ۳ هزار و ۳۳۱ دلار بدون در نظر گرفتن هزینه ی اجاره خانه هزینه دارد. اما اگر هزینه ی اجاره خانه را هم در نظر بگیریم، این هزینه برای این خانواده می تواند به ۴ هزار و ۲۴۰ دلار هم برسد. افراد مجرد هم معمولا چیزی حدود ۱ هزار و ۳۹۳ دلار در این شهر هزینه دارند. به طور کلی، هزینه های زندگی در کلگری ۸۵ درصد بالاتر از تهران است و هزینه ی اجاره خانه هم ۲۶ درصد به طور میانگین گران تر از تهران می باشد.

شرایط زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا دارای بزرگ ترین جامعه ی تحصیل کرده در بین تمامی کشورهای مختلف دنیا است. چیزی که باعث شده کانادا به چنین دستاورد بزرگ و ارزشمندی برسد، این است که این کشور از هر نظر کشوری توسعه یافته، مدرن و پیشرفته محسوب می شود. بنابراین، می توان گفت که زندگی دانشجویی در کانادا بدون تردید تجربه ای بسیار ناب و لذت بخش از زندگی به همراه ارتقاء سطح علمی است.

همچنین، کانادا جزو معدود کشورهای دنیا در سطح بین المللی است که دارای بالاترین سطح از استانداردهای زندگی، تحصیل، اقتصاد، رفاه و بسیاری از معیارهای دیگر می باشد. برای درک جایگاه و سطح علمی کانادا در بین مطرح ترین کشورهای دنیا باید توضیح دهیم که بر اساس آخرین رده بندی QS، مجموعا ۲۶ دانشگاه از کانادا جزو دانشگاه های برتر دنیا هستند که ۲ دانشگاه این کشور در بین ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و بیش از ۱۰۰ دانشگاه نیز در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند که نشان از سطح علمی بسیار بالای آن دارد.

به نقل از U.S. News & World Report و همچنین، بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای دنیا از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹، کانادا سومین کشور برتر دنیا است. گذشته از دستاوردهای علمی ارزشمند و بزرگی که این کشور در زمینه ی آموزش و تحصیل به دست آورده، همواره مزیت های بسیار پرشماری هم برای دانشجویان بین المللی در نظر دارد که مهم ترینشان را می توانیم اجازه ی کار در حین تحصیل و همینطور امکان اخذ اقامت دائم این کشور پس از فارغ التحصیلی بدانیم.

تجربه زندگی دانشجویی در کانادا

در این بخش قصد داریم با همراهی شما تجربیات برخی از دانشجویان بین المللی با ملیت های مختلف از زندگی دانشجویی در کانادا را با شما به اشتراک بگذاریم.

دارینکا آگوئر از مکزیک – دانشگاه هنر امیلی کار و همینطور دارنده ی کارشناسی ارشد در هنرهای کاربردی و طراحی صنعتی

این دو سال حضور و زندگی دانشجویی در کانادا مهمترین اقدام من در زندگی حرفه ای خود تاکنون بوده است. این تجربه من بسیار فراتر از باورم، مرا غنی کرده است. کانادا مکانی امن و چند فرهنگی است که در آن مردم مورد احترام قرار می گیرند. تحصیل در کانادا از دیدگاه بین المللی، مهارت های زیادی به من بخشید.

به لطف کیفیت بالای آموزش در این کشور، از من برای سخنرانی در کنفرانس های مهم در سراسر جهان دعوت شده است. کانادا کشوری است که صدای شما در آن شنیده می شود و نظر شما اهمیت دارد.

الدر از برزیل – متخصص مارکتینگ و فارغ التحصیل کالج کامیونیتی نوا اسکوشیا

من در سال 2017 به نوا اسکوشیا در کانادا آمدم، جایی که خانه “دائمی” خود را پیدا کردم. من که در برزیل متولد و بزرگ شده ام، 8 سال تجربه کار در Supply Chain داشتم و همیشه آرزو داشتم که شغل مربوط به تخصص خود را در نوا اسکوشیا پیدا کنم. من یک دیپلم تجارت 2 ساله در کالج جامعه نوا اسکوشیا (NSCC) در سال 2019 با یک سری از افتخارات دیگر به پایان رساندم.

در طول دو سال تجربه دانشجویی در NSCC، من در برنامه سفیر دانشجویی بین المللی NSCC شرکت کردم و از طریق این تجربه این فرصت را داشتم که به برنامه EduNova Atlantic Canada Study و Stay بپیوندم. این فرصت ها، همراه با تحصیل من در کانادا، باعث شد تا پس از فارغ التحصیلی در یک شرکت فعال در حوزه ی هوا فضا در نوا اسکوشیا به یک فرصت شغلی متصل شوم. من بخشی از یک گروه در حال رشد فارغ التحصیلان دانشجویی بین المللی هستم که برای اقامت در نوا اسکوشیا و شرکت در رشد اقتصادی و اجتماعی در اینجا مورد استقبال قرار گرفته اند و جوامع ما را قوی تر می کنند.

سارا لارسن از آلمان – دانشگاه مونترال

“مطالعات بین المللی” من در دانشگاه مونترال شناخت وسیعی از روابط کشورها و فرهنگ ها از منظر کانادا به من داد و همچنین، درباره سیستم های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کانادا و آمریکای شمالی اطلاعات بیشتری کسب کردم. در سفر از نوا اسکوشیا در شرق و به کوه های راکی در غرب، من منظره شگفت انگیز کانادا را کشف کردم. همچنین، برای اولین بار در زندگی ام به اردو زدن در زمستان، سورتمه سواری و اسکی پرداختم.

جولیا ژو از چین – کالج جورج براون

داشتن یک تجربه هیجان انگیز و دیدن قسمت دیگری از جهان ماموریت من بود و باعث شد که برای اولین بار به کانادا بروم. من آنقدر به صنعت گردشگری علاقه مند شدم که در برنامه مدیریت عملیات گردشگری در کالج جورج براون ثبت نام کردم و در نهایت در انجمن حرفه ای ساملیای کانادا تحصیل کردم و پس از گذشت مدتی که بیش از دو سال طول کشید، گواهینامه ی خود را به دست آوردم.

از آن زمان تاکنون، من در شعبه های مختلف هتل های هیلتون مشغول به فعالیت هستم. من نمی توانم نفوذ و تاثیری که کانادا بر من داشت را دست کم بگیرم. من از سیستم آموزشی کانادا برای شکل دادن به آنچه که من امروز هستم و برای مسیر زندگی کاملا متفاوتی که به دلیل تجربیاتم طی کرده ام سپاس گزاری می کنم.

آمیت تاکر از هند –  دارنده مدرک کارشناسی مهندسی از دانشگاه کارلتون

آن زمان که من وارد کانادا شدم، برای تحصیلات عالیه، به دنبال مکانی بودم که مرا در معرض ترکیبی از آموزش، فرهنگ و سیاست های اجتماعی با کیفیت قرار دهد. هنگامی که تحصیلات مهندسی خود را در دانشگاه کارلتون واقع در “سیلیکان ولی” شمالی آغاز کردم، همه این عوامل تأیید شد.

حضور من در کانادا به من این امکان را داده است که امروز به صورت تخصصی به مشتریان متنوع خود در هند خدمت کنم و تحصیلاتم به من کمک می کند تا در محل کار خود دائما در جریان و حرکت باشم.

دامیان کی فرانسیس از جامائیکا – دانشگاه اتاوا

بورس تحصیلی Emerging Leaders in the Americas (ELAP) دریچه تحصیل در کانادا در سطح جهانی را برای من باز کرد. این یک فرصت منحصر به فرد بود که به طور قابل توجهی تجربه یادگیری من را غنی کرد و به من کمک کرد تا سیاست هایی را برای چگونگی از بین بردن شکاف بین آزمایشگاه ، حوزه و جامعه ایجاد کنم

وضعیت تحصیل در کانادا

دانشگاه های مهم و معتبر زیادی در کانادا وجود دارد که ارائه ی دروس در برخی از آن ها به زبان انگلیسی انجام می شود و برخی دیگر از آن ها نیز دروس را با زبان فرانسوی ارائه می دهند. اما چندین دانشگاه دو زبانه هم در این کشور وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم فرانسوی دروس را ارائه می کنند. علاوه بر این، شما در هر رشته و هر مقطعی که تمایل داشته باشید، می توانید (به شرط فراهم کردن شرایط لازم برای آن) به تحصیل بپردازید.

هزینه تحصیل در کانادا نسبت به برخی از کشورهای دنیا کمی بیشتر است. اما باید توجه داشته باشید که کانادا جزو بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل است و هم رده با کشورهایی نظیر فرانسه، انگلیس، استرالیا، آمریکا و سایر کشورهای معتبر دنیا در این زمینه قرار دارد. اما هزینه ی تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای نام برده شده، بسیار پایین تر است. بنابراین، در حالت کلی، می توانیم کانادا را یک کشور مقرون به صرفه برای تحصیل به شمار بیاوریم.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و تحصیل در این کشور، متغیر است و ممکن است هر سال تغییر کند. این تفاوت ها بستگی به شهر و یا رشته ی تحصیلی شخص متقاضی دارند. اما به طور متوسط، شهریه ی دانشگاه های کانادا چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار در سال است که مقدار دقیق آن به فاکتورهای ذکر شده، بستگی دارد. سایر هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا نیز به سبک زندگی، نیازهای شما و محل زندگیتان در کانادا بستگی دارند و معمولا هم به چیزی حدود ۱۵ هزار دلار می رسند.

چالش های تحصیل در کانادا

اگرچه هیچ شکی در فوق العاده بودن سیستم آموزشی کانادا و شرایط این کشور برای تحصیل و زندگی وجود ندارد، اما دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا باید بدانند که در این مسیر یک سری چالش ها هم وجود دارد که در انتظارشان هستند.

 به هر حال، اعتقاد قلبی تیم تراست بر این است که علیرغم وجود یک سری چالش ها، مزیت های تحصیل در کانادا نسبت به چالش های آن به قدری قابل توجه و زیاد هستند که ارزش رو به رو شدن با این چالش ها را دارد. در ادامه جزئیات بیشتری درمورد چالش های تحصیل در کانادا در اختیار شما قرار خواهیم داد :

 • شوک فرهنگی : به هر حال، وقتی به یک کشور جدید سفر می کنید، هر چقدر هم که درمورد آن مطالعه و تحقیق کرده باشید و تمامی جوانب را سنجیده باشید، بازهم قرار گرفتن در محیط و وفق دادن خود با آن می تواند چالش سختی باشد. در روزهای اول کاملا احساس می کنید که در یک محیط جدید قرار دارید و همه چیز مانند فضا و جو کلی، فرهنگ و مردم برای شما متفاوت و جدید است. اما تنوع فرهنگ و نژادهای مختلف در کانادا به قدری زیاد است که به خوبی می توانید با هر جامعه ای خودتان را وفق دهید. علاوه بر این، رفتار خود مردم کانادا هم به قدری با افراد خارجی گرم و دوستانه است که کاملا احساس دلگرمی و اطمینان پیدا خواهید کرد.
 • زبان جدید : کانادا یک کشور دو زبانه است و مردم آن هم به زبان فرانسوی صحبت می کنند و هم انگلیسی. با این حال، مردم برخی از شهرها فقط به زبان فرانسوی یا انگلیسی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و در برخی از شهرهای بزرگ و مهم مانند تورنتو نیز هر دو زبان کاملا رواج دارد و مردم به هر دوی آن ها تسلط دارند. همین دو زبانه بودن، علیرغم این که می تواند چالش برانگیز باشد، اما یک نوع مزیت هم هست. برای این که بهتر متوجه شوید، یک مثال ذکر می کنیم. فرض کنید که یادگیری زبان انگلیسی برای شما سخت است و هر چقدر تلاش و تمرین می کنید، آنطور که باید و شاید به آن تسلط پیدا نمی کنید. با توجه به دو زبانه بودن کانادا، می توانید شانس خود را در زبان فرانسوی امتحان کنید و برای استان هایی مانند کبک اقدام کنید. برعکسِ این مثال هم کاملا صدق می کند. اگر یادگیری زبان فرانسوی برایتان دشوار است، به یادگیری انگلیسی بپردازید و برای شهرهای انگلیسی زبان کانادا اقدام کنید.
 • مسائل مالی : همیشه باید توجه داشته باشید که قصد زندگی در یک کشور خارجی دارید که هزینه های آن چندان پایین نیست. این یعنی باید توجه بسیار زیادی به حساب بانکی و پس اندازهای خود داشته باشید تا با مشکل مالی خاصی در کانادا مواجه نشوید. بنابراین، اطمینان پیدا کنید که تمکن مالی برای زندگی در این کشور را در اختیار دارید و از پس تمامی هزینه های آن بر می آیید. امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا ممکن است کمی باعث دلگرمی بیشتر شما باشد. اما درآمد کار دانشجویی چندان چشمگیر و زیاد نیست که تمامی هزینه های زندگی و تحصیل شما را پوشش دهد.

مزایای تحصیل در کانادا

 • موقعیت های مناسب فردی، اجتماعی و شغلی، آینده ای روشن را در اختیار دانشجویان بین المللی در کانادا قرار می دهند و همچنین، فرصت استفاده از امکانات آموزشی، تحصیلی، رفاهی و اجتماعی در بالاترین کیفیت و سطح ممکن به آن ها می دهد.
 • زندگی دانشجویی در کانادا تجربه ای هیجان انگیز و فراموش نشدنی به همراه کسب موقعیت های تحصیلی و آموزشی بین المللی به افراد می دهد.
 • کانادا دومین کشور پهناور دنیا است که در حال حاضر جمعیت آن کمی بیشتر از ۳۸ میلیون نفر برآورد شده است. این یعنی به تناسب وسعت و جمعیت این کشور، استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل های موجود در این کشور باعث شده که سالیانه ۶۰۰ هزار موقعیت شغلی جدید در کانادا به وجود آورده شود. همین امر باعث به وجود آمدن موقعیت های شغلی بسیار مناسب و عالی به خصوص برای افراد تحصیل کرده شده است که غالبا شرایط بسیار خوبی هم دارند. بنابراین، پنانسیل های کانادا یک فرصت شگفت انگیز برای دستیابی به دستمزدها و درآمدهای بسیار چشمگیر و زیاد برای افراد به وجود می آورند.
 • در صورتی که فارغ التحصیلان از دانشگاه های کانادا مشغول به کار در این کشور شوند، امکان اخذ اقامت دائم را نیز به دست خواهند آورد که یکی از مهم ترین نکات مثبت برای دانشجویان مهاجر به کانادا و یا متقاضیان تحصیل در این کشور به شمار می رود.
 • بدون اغراق، کانادا یکی از زیباترین کشورهای دنیا با مناظر طبیعی و چشم اندازهای بی نظیر است. تنوع حیات وحش و گونه های گیاهی در کانادا در بین تمامی کشورهای دیگر دنیا شناخته شده و معروف است. اگر بخواهیم تنها به دو نمونه اشاره کنیم، می توانیم بگوییم که آبشار نیاگارا به عنوان بزرگ ترین آبشار دنیا سالیانه بیش از ۶۰ میلیون بازدید کننده دارد و همچنین، کانادا دارای بزرگ ترین پارک ملی حفاظت شده و طبیعی در جهان هم هست. تلفیق طبیعت بکر و زندگی مدرن چشم انداز هیجان انگیزی از زندگی را پیش روی ساکنان این کشور قرار داده است. بنابراین، دانشجویان بین المللی فرصت دیدن برخی از زیباترین مناظر و جاذبه های طبیعی در کل دنیا را از طریق تحصیل در کانادا به دست خواهند آورد.
 • از نظر جذب دانشجویان خارجی، کانادا دومین کشور برتر دنیا است. بنابراین، شهرهای این کشور از تنوع فرهنگی و ملیتی گوناگونی برخوردار هستند. این موضوع درمورد شهرهای بزرگ و معروف این کشور بیشتر صدق می کند که شاید تورنتو و ونکوور از این نظر در بین تمامی شهرهای دیگر کانادا سرآمد باشند. این یعنی به وجود آمدن فرصت تحصیل در یک محیط پویا و چند ملیتی که مزیت های خاص خودش را دارد. زمینه ی آشنایی دانشجویان با فرهنگ های گوناگون و امکان دستیابی آن ها به تجربیات مفید در ارتباط با برقراری روابط بین المللی از همین طریق فراهم می شود.

شرایط اقتصادی کانادا در حال حاضر

اگر بخواهیم درمورد شرایط اقتصادی کانادا در حال حاضر صحبت کنیم، می توانیم بگوییم که اقتصاد این کشور کاملا تحت سلطه ی بخش خصوصی قرار دارد. با این حال، بدیهی است که مالکیت برخی از شرکت ها از قبیل خدمات پستی، برخی از خدمات برق و یا برخی از خدمات حمل و نقل همچنان تحت مالکیت عمومی قرار دارند.

همچنین، جالب است که بدانید کشاورزی در کانادا کامل خصوصی است اما با این حال، رقابت آن با بخش های کشاورزی یارانه ای اتحادیه اروپا و ایالات متحده ادامه پیدا می کند و در عین حال، وابستگی خودش به یارانه های دولتی را نیز همچنان حفظ می کند.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

زندگی دانشجویی در کانادا چقدر هزینه دارد؟

با توجه به این که هزینه ی زندگی دانشجویی در هر یک از استان های کانادا متفاوت است و به فاکتورهای بسیار مختلف زیادی بستگی دارد، اما تا حد بسیار زیادی به دانشگاهی که برای آن اپلای کرده اید، بستگی دارد. بنابراین، برای تخمین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا باید به دانشگاه مورد نظر خود توجه داشته باشید.

آیا کانادا برای زندگی دانشجویی کشور خوبی است؟

شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا و همینطور دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند، فرصت بسیار عالی و مناسبی در اختیار دارند تا از استانداردهای بالای زندگی در این کشور لذت ببرند. کانادا کشور بسیار عالی و خوبی برای کار کردن و تحصیل است.
در واقع، اگر بخواهیم دقیق تر اشاره کنیم، می توانیم بگوییم که کانادا از نظر کیفیت زندگی، بهترین کشور دنیا است و از این نظر، رتبه ی نخست را در بین تمامی کشورهای دیگر دنیا به خودش اختصاص داده است. همچنین، جالب است که بدانید بر اساس رده بندی جهانی دانشگاه ها، ۴ مورد از ۱۰۰ شهر دانشجویی برتر در بین تمامی شهرهای مختلف دنیا نیز در کانادا قرار دارند.

درآمد کار دانشجویی در کانادا چقدر است؟

دانشجویان بین المللی در حین سپری کردن دوره ی تحصیل خود در کانادا و در طول ترم های دانشگاهی، فرصت ۲۰ ساعت کار کردن در هفته دارند و در ایام تعطیلات دانشگاه نیز می توانند تا سقف ۴۰ ساعت در هفته کار کنند.
درآمد کار دانشجویی تقریبا چیزی حدود ۸ تا ۱۲ دلار به ازای هر ساعت است. همچنین، دانشجویان این فرصت را در اختیار دارند تا در طی ترم های کو آپ به صورت تمام وقت در خارج از محیط دانشگاه کار کنند و به درآمدی تا سقف ۱۰ تا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت دست پیدا کنند که به طور تقریبی، این مقدار معادل چیزی حدود ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد.

بهترین شهر کانادا برای زندگی دانشجویی کدام است؟

مونترال
ونکوور
تورنتو
اتاوا
کبک

زندگی به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا چقدر هزینه دارد؟

برای این که به پاسخ این سوال دست پیدا کنیم، لازم است که توضیح بدهیم EduCanada پیشنهاد کرده است که برای تأمین هزینه های اقامت، غذا و بیمه درمانی اجباری باید چیزی بین ۷ هزار تا 2۰ هزار دلار کانادا (CAD) بودجه در نظر داشته باشید.
این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که علاوه بر هرگونه هزینه ای که به ازای زندگی دانشجویی و خرج و مخارج خود پرداخت می کنید، باید انتظار وجود یک سری هزینه های غیر قابل پیشبینی مانند هزینه ی اپلای، بررسی پرونده و موارد دیگری از این دست را در کنار هزینه ی شهریه ی دانشگاه خود که بزرگ ترین و بیشترین هزینه ی زندگی دانشجویی شما در کانادا خواهد بود، در نظر داشته باشید.

آیا زندگی و تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است؟

زندگی و تحصیل کردن در کانادا بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر از کشورهای زیادی در دنیا از جمله، کشورهای برتر دنیا برای مهاجرت تحصیلی می باشد. در واقع، تحصیل در کانادا و سپری کردن این دوره در این کشور، یک گزینه ی جایگزین بسیار عالی برای آن دسته از افرادی است که به دنبال به دست آوردن یک مدرک یا مقام ارزشمند و معتبر در سطح بین المللی با کم ترین هزینه ی ممکن می باشند.
کانادا هم برای دانشجویان بین المللی و هم دانشجویان داخلی نرخ شهریه کمی ارائه می دهد. علاوه بر این، شما به زبان انگلیسی (یا فرانسوی!) تحصیل خواهید کرد که خودش باز هم مزیت دیگری به شمار می رود.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در کم ترین حالت ممکن چقدر است؟

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کانادا دارند، باید سالیانه مبلغی بین ۱ هزار و ۸۰۰ تا ۲۰ هزار دلار را برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در نظر داشته باشند. مقدار دقیق این هزینه، می تواند برای هر دانشگاه و رشته های مختلف کمی متفاوت باشد. بنابراین، می توان گفت که هزینه ی زندگی دانشجویی در کم ترین حالت ممکن با خوشبینی کامل، دستکم حدود ۲ هزار دلار است و با کم تر از این مبلغ، نمی توان به تحصیل و زندگی در کانادا چندان امیدوار بود.

هنگام انتخاب محل اقامت برای زندگی دانشجویی در کانادا به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بودجه خود را مشخص کنید
جست و جوی خود را به موقع آغاز کنید
مراقب کلاهبردارها باشید
فاکتورهای ضروری و مهم را همیشه مد نظر داشته باشید
از پلتفرم های آنلاین برای این کار کمک بگیرید
با وکلا و مشاوران تیم تراست مشورت کنید

دانشجویان در کانادا چطور می توانند هزینه های زندگی خود را جبران کنند؟

با کار دانشجویی. در این رابطه باید توضیح دهیم که دانشجویان بین المللی در کانادا فرصت انجام کار نیمه وقت دارند. بدین صورت، می توانند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود و یا حتی کل آن را تامین کنند. دانشجویان در کانادا از حداقل دستمزد ممکن بهره مند می شوند که تقریبا چیزی حدود ۱۰.۲۵ تا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت است. این مقدار، معادل ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد.
نکته قابل توجه این است که برای کار همزمان با تحصیل در کانادا، باید شرایط خاصی از سوی دانشجو فراهم شده باشد و انجام این کار هم قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. بنابراین، دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا دارند، بهتر است از تمکن مالی کافی جهت پوشش هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور برخوردار باشند و متکی به گرفتن شغل و کار کردن همزمان با تحصیل جهت تامین هزینه های خود نباشند.

آیا هزینه دانشگاه‌ها در کانادا رایگان است؟

خیر، اما مقرون‌به‌صرفه است. دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای افراد محلی و دانشجویان خارجی رایگان نیستند. بااین‌حال، برای آن‌ها بودجه در نظر گرفته می‌شود و کمک‌هزینه دریافت می‌کنند، بنابراین دانشجویان می‌توانند هزینه کمتری برای تحصیل خود بپردازند.

متوسط شهریه برای دانشگاه‌های دولتی در کانادا چقدر است؟

متوسط شهریه برای دانشگاه‌های دولتی در کانادا هرساله حدود 20،770 دلار آمریکا است.

حداقل بودجه برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟

به‌عنوان دانشجو شما باید حداقل 10،000 دلار کانادا برای هزینه‌های زندگی سالانه خود به‌استثنای محل اقامت در نظر بگیرید.

بهترین شهرها برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا کدم‌اند؟

طبق رتبه‌بندی جهانی (2018)، مونترال نه‌تنها در کانادا، بلکه در آمریکای شمالی نیز در بالاترین مقام بین ده شهر دانشجو دوست، قرار دارد. شهرهای برتر دیگر کانادا برای دانشجویان عبارتند از:
. ونکوور
. تورنتو
. اتاوا
. کبک

چه عواملی مونترال را به بهترین شهر برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا تبدیل کرده است؟

. سهولت حمل‌ونقل
. امنیت
. فرصت‌های شغلی زیاد
. احساس دانشجویان
. هزینه ماهانه زندگی:
– اجاره آپارتمان (یک اتاقه) 709-1،050 دلار کانادا
– سه وعده غذایی 60 دلار کانادا
– حمل‌ونقل 85 دلار کانادا

ارزان‌ترین شهرها در کانادا برای دانشجویان کدم‌اند؟

. سنت کاتارینز، انتاریو
. ابوتسفورد، بریتیش کلمبیا
. مونتکتون، نیوبرانزویک
. لاوال، کبک
. شربروک، کبک

گران ترین شهرها در کانادا برای دانشجویان کدامند؟

. تورنتو
. ونکوور
. مونترال
. ویکتوریا
. اتاوا

دیدگاهتان را بنویسید