سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی کانادا در یک نگاه

 • آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین های شمال غربی، نوناووت، آنتاریو، یوکان
 • مقاطع قبل از کالج حدود 12 سال به طول می انجامند و به 3 سطح پیش دبستان، ابتدایی و متوسطه تقسیم می شوند. بعد از این مقطع یک دوره کارآموزی 1 تا 4 ساله، قبل از دیپلم، ارائه می شود.
 • قبل از دانشگاه یک دوره 2 تا 4 ساله با عنوان دیپلم یا تحصیلات پیش دانشگاهی گذرانده می شود.
 • دیپلم دبیرستان پس از گذراندن موفقیت آمیز تحصیلات دوره متوسطه صادر می شود.
 • موسسات منتخب در آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، آنتاریو و جزیره پرنس ادوارد، مدرک کاربردی ارائه می دهند.
 • استان کبک
 • در ایالت کبک، مدارج تحصیلی به صورت نمودار زیر می باشد.
 • مقاطع قبل از کالج حدود 11 سال به طول می انجامد.
 • قبل از دانشگاه یک دوره 2 تا 3 ساله با عنوان دیپلم یا تحصیلات پیش دانشگاهی وجود دارد.
 • در هر کدام از پایه های دوره متوسطه یک مدرک مربوط به همان پایه داده می شود که DVS یا دیپلم تحصیلات حرفه ای، مهمترین و آخرین مدرک این مقطع است.
 • نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند، ساسکاچوان
 • مقاطع قبل از کالج حدود 12 سال به طول می انجامد و به چهار سطح پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه مقدماتی و متوسطه پیشرفته تقسیم می شود.
 • بعد از این مقطع، یک دوره کارآموزی 1 تا 4 ساله قبل از دیپلم ارائه می شود.
 • قبل از دانشگاه یک دوره 2 تا 4 ساله با عنوان دیپلم یا تحصیلات پیش دانشگاهی گذرانده می شود.
 • نوا اسکوشیا
 • مقاطع قبل از کالج حدود 13 سال به طول می انجامند و به دو سطح دبستان و متوسطه تقسیم می شوند.
 • بعد از این مقطع یک دوره کارآموزی 1 تا 4 ساله قبل از دیپلم ارائه می شود.
 • قبل از دانشگاه یک دوره 2 تا 4 ساله با عنوان دیپلم یا تحصیلات پیش دانشگاهی گذرانده می شود.

راهنمای علائم

لینک های مفید

آموزش یکی از خدمات عمومی مهمی است که در کانادا با کیفیت بالا ارائه می‌شود. اهمیت آموزش به‌قدری بالاست که در قانون اساسی کانادا به آن اشاره‌شده و جزء وظایف دولتی مهم استانی طبقه‌بندی‌شده است. آموزش در میان کانادایی‌ها هم از جایگاه مهمی برخوردار است و به همین دلیل، کیفیت مدارس و دانشگاه‌های کانادا بسیار بالاست.

نام اغلب دانشگاه‌های خوب این کشور، در میان بهترین دانشگاه‌های جهان‌دیده می‌شود. بودجه آموزش از طریق دولت‌های استانی، سرزمینی و محلی تأمین می‌شود و دانش‌آموزان بدون هیچ‌گونه نابرابری جنسیتی از آن استفاده می‌کنند. به‌طورکلی آموزش در کشور کانادا به دو بخش تقسیم می‌شود:

 1. آموزش اولیه که از پایه ابتدایی تا پایان دبیرستان را شامل می‌شود
 2. آموزش تکمیلی که از دوره‌های کالج تا فوق دکتری را دربر می‌گیرد

در ادامه این مطلب، ما نظام آموزشی کانادا را به شما معرفی می‌کنیم. درصورتی‌که سؤالات بیشتری در مورد تحصیل در کانادا داشتید، می‌توانید با موسسه تراست در ارتباط باشید. موسسه تراست، یک موسسه مهاجرتی است که در استان بریتیش کلمبیا و اداره مهاجرت کانادا ثبت‌شده و چهار دفتر در شهرهای کاشان، تهران، ونکوور و ریچموند دارد. موسسه تراست نماینده رسمی چندین دانشگاه و نهاد آموزشی در کانادا می‌باشد و وکیل ارشد این موسسه، آقای شروین مدنی، علاوه بر بیش از ده سال وکالت مهاجرتی و تدریس در دانشگاه، سال‌ها به‌عنوان آفیسر اداره مهاجرت کبک فعالیت کرده است. ما در یک تیم کاملاً متخصص و با تجربه، آماده پاسخگویی به سؤالات شما در مورد سیستم آموزشی کانادا و تحصیل در کانادا هستیم.

نظام آموزشی کانادا

آموزش اولیه یا ابتدایی در کانادا اجباری است. در استان‌های مانیتوبا، نیوبرانزویک، نوناووت و آنتاریو افراد تا سن 18 سالگی و در سایر استان‌ها تا سن 16 سالگی، از آموزش اجباری برخوردار هستند. برنامه‌های آموزشی مدارس و شیوه آن‌ها توسط شورای مدارس استانی و زیر نظر دولت استانی و وزارت آموزش کانادا، برای هر استان جداگانه تنظیم می‌شود اما کیفیت و کمیت آموزش تا حد زیادی در تمام کشور یکسان است. سال تحصیلی در مدارس استان کبک 180 روز و سایر استان‌های کانادا 190 روز است و از سپتامبر تا ژوئن طول می‌کشد. در مدارس بریتیش کلمبیا، ساعت آموزش از سایر استان‌ها کمتر است زیرا باوجوداین که زمان شروع و پایان سال تحصیلی از طرف وزارت آموزش کانادا تعیین می‌شود اما این‌که چند ساعت آموزش در روز لازم است یا دانش آموزان به چه برنامه‌های فوق‌برنامه‌ای احتیاج دارند را دولت استانی و شورای مدارس یک استان تعیین می‌کنند. به‌طور مثال در آلبرتا دانش‌آموزان دو هفته قبل از امتحانات نیم‌ترم خود و دو هفته قبل از امتحانات پایان‌ترم خود تعطیل هستند درحالی‌که در سایر استان‌ها این‌طور نیست. طبق تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام‌شده، دانش‌آموزان مدارس کانادایی در دروس ادبیات، ریاضیات و علوم تجربی قوی‌تر هستند.

حدود 68% افراد بین 25 تا 46 سال کانادایی، پس از پایان تحصیلات دبیرستان خود، در کالج یا دانشگاه درس‌خوانده‌اند که این درصد بالایی محسوب می‌شود. دانشگاه‌های کانادا بر اساس طرح‌های سازمان ملل متحد برای بهترین مدل آموزش برنامه‌ریزی‌شده‌اند و جالب است بدانید که اصلاً به دانشگاه‌های کلاسیک شبیه نیستند. برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی با تمرکز بر واردکردن شما به بازار کار تأسیس‌شده‌اند نه تحقیق و پژوهش. در این مراکز آموزشی شما به‌سرعت پس از فراغت از تحصیل وارد بازار کار می‌شوید. درعین‌حال دانشگاه‌هایی که محبوب پژوهشگران و افراد آکادمیک باشد هم به‌طور متداول در کانادا وجود دارد. دانشگاه‌های مذهبی مانند دانشگاه‌ها و مدارس مسیحی، اسلامی، هندو و… نیز در آزادی کامل در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. اعتبار مدارک صادرشده از دانشگاه‌های کانادایی تقریباً در تمام کشورها بالاست. مدارس زبان هم از دیگر نوآوری‌های سیستم آموزشی کاناداست و برای افرادی طراحی‌شده که می‌خواهند منحصراً زبان انگلیسی یا فرانسوی یاد بگیرند.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا

نظام آموزشی کانادا تا سن 16 تا 18 سالگی اجباری است؛ اما تحصیل در مقاطع بعد از دبیرستان، به خواسته افراد بستگی دارد و اختیاری است. آموزش در کانادا یکی از اولویت‌های افراد و خانواده‌هاست و به همین دلیل، از پیش از دبستان آغازشده و تا پایان دوره فوق دکتری ادامه دارد. به‌طورکلی کشور کانادا نظام آموزشی خود را به مقاطع تحصیلی متعددی تقسیم کرده است.

دوره پیش دبستانی

پیش‌دبستانی، که در کانادا به آن مهدکودک هم گفته می‌شود، دوره‌ای است که کودک از سن 4 تا 5 سالگی و قبل از ورود به دبستان در آن ثبت‌نام می‌کند. این اولین دوره تحصیلی افراد در کاناداست و پیش از آن تحصیل کردن معنایی ندارد. در نیوبرانزویک و نوااسکوشیا گذراندن دوره پیش‌دبستانی اجباری است و افراد بدون گذراندن پیش‌دبستانی نمی‌توانند وارد مقطع دبستان شوند. ولی در سایر ایالت‌های کانادا رفتن به پیش‌دبستانی اختیاری است. پیش‌دبستانی در مدارس دولتی، خصوصی و فدرال برگزار می‌شود و در بیشتر ایالت‌های برای یک سال رایگان است. پیش‌دبستانی‌های استان کبک برای کودکانی که دارای معلولیت هستند و یا خانواده‌هایی که مشکلات اقتصادی دارند، کاملاً رایگان است.

در این دوره‌ها درس سخت یا جدی به کودکان داده نمی‌شود بلکه فضا بسیار راحت و دوستانه است. شرکت در دوره پیش‌دبستانی کودک را برای ورود به دنیای مدرسه و تحصیل آماده می‌کند و ترس کودک را با بازی و فعالیت‌های مفرح از بین می‌برد. در این دوره کودکان مهارت‌های ابتدایی، الفبا، شمردن، موسیقی، رقص، هنر و برقرار کردن ارتباط با کودکان دیگر را یاد می‌گیرند. پیش‌دبستانی شبانه‌روزی در تمام ایالت‌های کانادا به‌جز آلبرتا وجود دارد.

مقطع دبستان

شرکت در مقطع دبستان برای تمام کودکان در کانادا اجباری است. این مقطع از کلاس اول دبستان و برای سنین 6 تا 7 سال شروع‌شده و تا کلاس ششم در سن 11 تا 12 سالگی ادامه دارد. به لحاظ شکلی، مقطع دبستان شبیه دبستان‌های ایرانی است: کودکان از ابتدا تا آخر سال تحصیلی یک معلم و همکلاسی‌های ثابتی دارند. کلاس‌های اختصاصی نیز برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند مهارت‌های خاصی یاد بگیرند وجود دارد.

برنامه آموزشی دبستان در کانادا شامل درس‌ها و مهارت‌هایی مثل خواندن، ریاضیات، زبان انگلیسی، زبان فرانسوی (در کبک)، تاریخ، علوم، موسیقی، علوم اجتماعی، تربیت‌بدنی و هنر است. سختی این درس‌ها با بالا رفتن مقطع تحصیلی دانش‌آموزان بیشتر می‌شود.

مقطع راهنمایی

مقطع راهنمایی که در کانادا به آن دبیرستان مقدماتی هم گفته می‌شود، مقطعی است که بلافاصله بعد از پایان مقطع دبستان شروع می‌شود. این مقطع در کشور کانادا دو سال است و در آن کودکان به‌مرور به تغییر کردن معلم‌ها برای درس‌های مختلف و داشتن کلاس‌های مختلف آماده می‌شوند. این مقطع ذهن دانش‌آموزان را برای ورود به مقطع دبیرستان و روبه‌رو شدن با دروس تخصصی آماده می‌کند. در این دوره درس‌ها کمی از مقطع دبیرستان سخت‌تر می‌شود و المپیادهای ریاضی، علوم تجربی، ادبیات و مسابقاتی ازاین‌دست بین دانش آموزان در این دوره شروع می‌شود.

مقطع دبیرستان

 مقطع دبیرستان، آخرین مقطعی است که در مدرسه می‌گذرد. این دوره چهارساله است و تا کلاس دوازدهم طول می‌کشد. در پایان مقطع دبیرستان، دانش‌آموز دیپلم پایان تحصیلات مدرسه‌ای خود را دریافت می‌کند. طبق قانون دانش‌آموزان باید تا پایان 16 سالگی در مدرسه بمانند یعنی زودترین حالتی که یک نفر در کانادا می‌تواند دیپلم بگیرد، در 16 سالگی است. در انتاریو و نیوبرانسویک دانش‌آموزان باید تا 18 سالگی در مدرسه بمانند یعنی امکان زودتر تمام کردن تحصیلات وجود ندارد. در استان کبک افراد پس از پایان کلاس یازدهم دیپلم می‌گیرند و در عوض، وارد یک دوره دوساله پیش‌دانشگاهی می‌گردند که به آن Cegep گفته می‌شود.

نظام دبیرستان در کانادا با دقت و حساسیت زیادی برنامه‌ریزی می‌شود. دانش آموزان برای ورود به بازار کار کانادا و یا بهترین دانشگاه‌های کانادا آماده می‌شوند. برخی از دبیرستان‌ها این امکان را به دانشجو می‌دهند که پس از پایان تحصیلات خود وارد دوره‌های کارآموزی و در نهایت اشتغال بشود.

اگر افراد به هر دلیلی نتوانند به‌موقع تحصیلات خود را تمام کنند تا 21 سالگی شامل کمک‌هزینه تحصیل اجباری می‌شوند. این افراد می‌بایست وارد یک دبیرستان مخصوص بزرگسالان شوند که البته در برخی از ایالت‌ها افراد می‌توانند به دبیرستان‌های عادی هم بروند.

تحصیل در مدارس کانادا از دوره دبستان در پایان دبیرستان برای افراد کانادایی یا افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند رایگان است اما دانش‌آموزان بین‌المللی باید شهریه خود را به‌طور کامل پرداخت نمایند.

مدارس کانادا در تمامی این مقاطع به دو دسته مدارس خصوصی و دولتی تنظیم می‌شوند. بیشتر مدارس کانادا دولتی هستند و تنها 7.2 درصد این مدارس را مدارس خصوصی تشکیل می‌دهند. مدارس خصوصی کم‌جمعیت هستند و دروس تخصصی‌تری را ارائه می‌دهند. همچنین آموزش ورزشی و هنری حرفه‌ای‌تری در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند. بعضی از خانواده‌ها تمایل دارند که کودکان خود را به مدارس خصوصی فرستاده و شهریه زیادی در قبال آموزش دروس خاص پرداخت کنند. هرچند کیفیت مدارس دولتی کانادا به‌قدری بالا و مطابق استانداردهای جهانی است که اکثر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به مدارس دولتی بفرستند.

همچنین بخوانید: تحصیل در مدارس کانادا و تحصیل فرزندان در کانادا

تحصیلات تکمیلی

به تمام مقطع‌های بعد از دبیرستان تحصیلات تکمیلی گفته می‌شود. این مقاطع خود به چندین دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شود:

کالج

پس از تمام شدن تحصیلات دبیرستان، افراد فرصت دارند که برای ادامه تحصیل وارد کالج یا دانشگاه بشوند. کالج‌ها نسبت به دانشگاه‌ها رشته‌های محدودتری دارند و در فضاهای کوچک‌تر تأسیس می‌شوند. بسیاری از افراد وارد کالج می‌شوند تا بتوانند در رشته‌های بهتری در دانشگاه تحصیل کنند. به‌طور مثال برای تحصیل در رشته پزشکی، شما می‌بایست ابتدا در یکی از کالج‌های کانادا لیسانس یا دیپلم یکی از رشته‌های زیرشاخه علوم تجربی و پزشکی را بگیرید. بسیاری از افراد هم برای تقویت رزومه خود ابتدا وارد کالج می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کالج در کانادا

بهترین کالج‌ های کانادا

 • کالج سنتنیال

اولین کالج دولتی کانادا، کالج سنتنیال است که در سال 1967 تأسیس‌شده و تاکنون فعال و موفق است. این کالج بیش از 95 رشته در گروه‌های تجارت، ارتباطات، علوم اجتماعی، علوم سلامت، مهندسی، تکنولوژی، هنر، مهمان‌داری و حمل‌ونقل ارائه کرده و نسبت به طول دوره‌ای که می‌گذرانید مدرک دیپلم کالج یا لیسانس به شما اعطاء می‌کند.

بیشتر دروس در این دانشگاه با تمرکز بر بازار کار و آموزش عملی تدریس می‌شود بنابراین شما در هر رشته‌ای از دروس کالج سنتنیال که درس بخوانید، حتماً آموزش در محیط واقعی آن را تجربه خواهید کرد. دوره‌های زبان انگلیسی این کالج نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 • کالج هامبر

کالج هامبر با 27000 دانشجو، یکی از بزرگ‌ترین کالج‌های کشور کاناداست. این کالج که در تورنتو قرار دارد و با همکاری پلی‌تکنیک تورنتو فعالیت می‌کند، دوره‌هایی با اعطاء دیپلم، مدرک و گواهی برگزار می‌کند.

مدارکی که از این کالج صادر می‌شود تأثیر بسیاری در کاریابی شما دارد. این کالج که در سال 1967 تأسیس‌شده، 150 دوره در رشته‌های هنر، مهندسی، تکنولوژی و رسانه ارائه می‌دهد. از مزایای تحصیل در کالج هامبر اعتبار بالای مدارک آن و همچنین ارزان بودن شهریه آن می‌باشد.

 • کالج سنکا

کالج سنکا در سال 1967 با هدف ایجاد موسسه‌ای متمرکز بر آینده شغلی ایجاد شد و تاکنون هم ورود به بازار کار هدف اصلی آموزشی آن بوده است. این دانشگاه همواره سعی کرده است که دانشجویان هنر و تکنولوژی خود را با به‌روزترین آموزش، راهی بازار کار تخصصی کند. این کالج 7 واحد مختلف دارد و به همین جهت یکی از بزرگ‌ترین کالج‌های کانادا محسوب می‌شود.

به علت این‌که کالج سنکا از شهرت و اعتبار خوبی در کانادا برخوردار است، شما می‌توانید پس‌ازاین که تحصیلاتتان در این کالج به اتمام رسید، تحصیلات خود را در بهترین دانشگاه‌های کانادا ادامه دهید و یا وارد بازار کار شوید. با داشتن مدرک کالج سنکا می‌توانید به‌عنوان یک نیروی کار حرفه‌ای فعالیت کنید. این دانشگاه در شهر تورنتو قرار دارد و رشته‌هایی نظیر مهمان‌داری، هتل داری، توریسم، طراحی مد و لباس، آی تی، سلامت، هنرهای خلاق، تجارت، آموزش، خدمات اجتماعی، هنرهای زیبا، رسانه، حقوق، علوم سیاسی و علوم تجربی تحصیل کنید.

 • کالج جورج براون

کالج جورج براون یک موسسه آموزشی خصوصی است که در قلب مرکز شهر تورنتو قرار دارد. کالج جورج براون تجهیزات و لوازم به روزی برای تمرین و انجام پروژه‌ها در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. این دانشگاه سعی بر ایجاد محیطی همانند محیط واقعی کار برای دانشجویان خود داشته است.

این دانشگاه با موسسه‌ها و شرکت‌هایی مانند راجرز مدیا، یوبی سافت، مایکروسافت، اوراکل، آی بی ام و تاراگون تئاتر همکاری کرده و به همین دلیل دانشجویان فارغ‌التحصیل از آن می‌توانند از مشاغل خوبی بهره‌مند شوند. هنرهای نمایشی، طراحی و طراحی مد و لباس جزء محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین رشته‌های کالج جورج براون است.

دانشگاه

دانشگاه در کانادا محلی برای گسترش دادن تحقیق و مطالعه و همچنین پیشرفت آکادمیک است. سیستم رشته و مقاطع تحصیلی کانادا مطابق استاندارد بین‌المللی است و افراد می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و پست دکتری در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. دانشگاه‌ها برای افرادی که کانادایی باشند و یا اقامت دائم کانادا را از روش‌های دیگر به دست آورده باشند، بسیار ارزان است. دانشجویان بین‌المللی هرچند باید شهریه بپردازند و شهریه آن‌ها عموماً از دانشجویان کانادایی بیشتر است. به‌هرحال، تمام دانشجویان در این کشور می‌توانند از بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی کمک بگیرند. دانشگاه‌ها، اساتید، نهادهای خصوصی، مسابقات، جشنواره‌ها و نهادهای دولتی، مقام‌هایی هستند که می‌توانند به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی بورسیه تحصیلی بدهند. بیشتر دانشجویان مقطع دکتری در کانادا بورسیه تحصیلی دارند و به همین دلیل زندگی آکادمیک در کانادا، همراه با رضایت شخصی و آرامش است.

دانشگاه‌ های کانادا اغلب قوانین مخصوص خود را در ثبت‌نام و پذیرش دانشجو دارند. مدل تدریس در آن‌ها متفاوت است و ممکن است پژوهش محور یا آموزش محور باشند. برای ثبت‌نام در بیشتر دانشگاه‌های کانادایی به دیپلم دبیرستان، ریزنمرات و فرم پذیرش احتیاج دارید اما ممکن است مدارک موردنیاز هر دانشگاه متفاوت باشد. افراد با توجه به نمره‌ای که در آزمون GPA کسب کرده‌اند یا نمرات دبیرستان خود در دانشگاه‌های بهتری قبول شوند. نمره‌های کلاس یازدهم و دوازدهم به‌اضافه فعالیت‌های آموزشی دانشجو برای دانشگاه اهمیت زیادی دارد.

دانشگاه‌های کانادا هرسال به‌صورت داخلی و بین‌المللی رتبه‌بندی می‌شوند. رتبه این دانشگاه‌ها نشان‌دهنده کیفیت تدریس، سابقه آکادمیک اساتید و اعتبار مدرک آن دانشگاه است. بسیاری از معتبرترین دانشگاه‌های جهان در کانادا قرار دارند.

بیشتر بخوانید: محاسبه GPA در کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا

بهترین دانشگاه‌ های کانادا

 • دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال 1827 تأسیس‌شده و در حال حاضر در آن 700 دوره لیسانس و 200 دوره در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. این دانشگاه محل تحصیل بیش از 16000 دانشجوی خارجی است. نام دانشگاه تورنتو همه‌ساله در میان بهترین دانشگاه‌های جهان‌دیده می‌شود و نام آن برای همه افراد اهل علم آشناست. این دانشگاه در شهر تورنتو و در نزدیکی پارک کوئینز قرارگرفته و یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه رتبه اول دانشگاه‌های کانادا و رتبه 17 دانشگاه‌های جهان را دارد و زبان تدریس آن انگلیسی است.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشگاهی دولتی است که از سال 1915 آغاز به کارکرده است. این دانشگاه در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا واقع‌شده و یکی از مشهورترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در زمینه علوم انسانی، هنر، مهندسی و پزشکی است. حدود 36% دانشجویان بریتیش کلمبیا را دانشجویان بین‌المللی آن تشکیل می‌دهند. زبان آموزش دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز همان‌طور که از نامش پیداست، انگلیسی است. دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه دوم کانادا و 51 جهان را دارد.

 • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه دولتی است که در شهر مونترال قرار دارد و رتبه سوم دانشگاه‌های کانادا را گرفته است. این دانشگاه جزء مشهورترین دانشگاه‌های جهان نیز هست و ساخت آن به سال 1821 میلادی بازمی‌گردد. دانشگاه مک گیل دروس خود را به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌کند و به‌طورکلی حدود 10 هزار دانشجوی بین‌المللی را در خود جای‌داده است.

 • دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا در سال 1908 به‌عنوان یک موسسه آموزشی دولتی در آلبرتا تأسیس‌شده است. این دانشگاه دو ساختمان بنام واحد ادمونتون و واحد سنت ژان دارد که واحد سنت ژان کوچک‌تر بوده و دروس آن به زبان فرانسوی تدریس می‌شود. زبان آموزش در واحد ادمونتون که واحد اصلی دانشگاه آلبرتا محسوب می‌شود، انگلیسی است. دانشگاه آلبرتا رتبه چهارم را در میان دانشگاه‌های کانادا و رتبه 138 را در میان دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.

این دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و بعضاً پست دکتری دانشجو می‌پذیرند. دوره کارشناسی در کانادا حداقل 4 سال، کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال، دکتری 3 تا 4 سال و پست دکتری متغیر است. دوره‌های پزشکی در کشور کانادا اغلب 5 تا 6 ساله و دوره‌های دندان‌پزشکی 5 ساله می‌باشد.

دانشگاه‌های کانادا همه‌ساله رشته‌های جدید و مبتکرانه‌ای به رشته‌های تحصیلی خود اضافه می‌کنند. به همین دلیل در هر رشته‌ای که در کشور خود تحصیل‌کرده باشید می‌توانید در کانادا ادامه تحصیل بدهید. برخی از این رشته‌ها در کانادا مخاطبان بیشتری دارند و محبوب‌تر هستند. رشته‌های دانشگاهی محبوب در کانادا عبارتند از:

 • مدیریت تجاری
 • مهمان‌داری و هتل‌داری
 • مهندسی
 • آی تی
 • داروسازی
 • حقوق
 • طراحی مد
 • ام بی ای
 • فیلم‌سازی
 • پزشکی
 • دندان‌پزشکی

برای اطلاع بیشتر از تمامی رشته‌هایی که در دانشگاه‌های کانادا تدریس می‌شود، می‌توانید با ما در گروه تراست تماس بگیرید. سایت و صفحات اجتماعی تراست منبع موثق اخبار و اطلاعات مهاجرت است. درصورتی‌که به دنبال اخبار روز و قوانین دانشگاه‌ها هستید، ما در کنار شما هستیم.

بیشتر بخوانید: کارشناسی ارشد در کانادا و تحصیل دکتری در کانادا

مدارس فنی و حرفه‌ ای

افراد پس‌ازاین که دیپلم دبیرستان خود را گرفتند می‌توانند وارد مدرسه‌های فنی و حرفه‌ای بشوند. این مدرسه‌ها مانند کالج هستند با این تفاوت که شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند و نه ادامه دادن تحصیلات آکادمیک. این مدارس مناسب کسانی است که می‌خواهند در بخش تکنولوژی، تجارت و استارت‌آپ وارد کار شوند و پیدا کردن بازار و شغل برای آن‌ها اهمیت دارد. بسیاری از طراحان مد و لباس کانادایی در این نوع مدارس تحصیل‌کرده‌اند. از مزایای این مدارس این است که فضایی شبیه به فضای واقعی کار در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد و همچنین به آن‌ها در پیدا کردن شغل کمک می‌کند.

بهترین مدارس فنی و حرفه‌ ای کانادا

 • کالج مشاغل ونکوور

کالج مشاغل ونکوور یکی از بزرگ‌ترین کالج‌هایی است که افراد بعد از پایان دبیرستان می‌توانند وارد آن شوند. این کالج یک مرکز آموزشی خصوصی است که در سرتاسر استان بریتیش کلمبیا 7 واحد مختلف دارد. این کالج دانشجویان خود را در رشته‌های خدمات سلامت، تجارت، مشاوره حقوقی و آموزش برای اشتغال آماده می‌کند. این کالج از سال 1996 آغاز به کارکرده و مالک آن یک شرکت خصوصی به نام امیناتا گروپ است.

 • کالج هنر و طراحی ونکوور

یکی دیگر از مراکز آموزشی تحت نظر امیناتا گروپ، کالج هنر و طراحی ونکوور است. کالجی بزرگ و مجهز مختص دانشجویانی که به مد و فشن، طراحی لباس، طراحی گرافیک و حتی طراحی بازی علاقه دارند. این کالج به‌تازگی و از سال 2008 پس از موفقیت کالج مشاغل ونکوور آغاز به کارکرده و درست در کنار دانشگاه کانادا وست قرار دارد. دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند با معرفی کالج، جذب شرکت‌های مهم طراحی‌شده و یا با کمک آن کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.

 • کالج تریوس

کالج تریوس هم یکی از بهترین کالج‌های خصوصی است که برای ورود به بازار کار در کانادا طراحی‌شده. این کالج 8 دانشکده مختلف در سراسر انتاریو دارد و به خاطر همین فضای بزرگی که در اختیار دارد، در رشته‌های مختلفی نظیر تجارت، تکنولوژی، سلامت و حقوق دانشجو می‌پذیرد. تحصیل در این کالج حدود 60 هفته طول می‌کشد و برخی از دوره‌ها، دوره‌ی کارآموزی نیز ارائه می‌کنند. دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند در دوره‌های کارآموزی شرکت نموده و رزومه خود را تقویت کنند.

این کالج در سال 1867 بنا بر ایده‌ای از سوی جامعه هنرمندان انتاریو با نام مدرسه هنر انتاریو ایجاد شد. هدف اصلی این مدرسه، ارائه آموزش حرفه‌ای هنر به دانشجویان و همچنین ارتقاء بخشیدن به سطح هنر در انتاریو بود. رفته‌رفته آموزش حرفه‌ای هنرمندان و پیدا کردن بازار برای هنر به دغدغه‌های اصلی این مدرسه اضافه شد. در اوایل قرن بیستم، نام این مدرسه سه بار تغییر کرد. از سال 1890 تا 1912، به آن “مدرسه مرکزی هنر و طراحی صنعتی انتاریو” گفته می‌شد اما این مدرسه از سال 1912 تا 1996 ” کالج هنر انتاریو” نام داشت. از سال 1996 تاکنون نیز آن را کالج هر و طراحی انتاریو نام‌گذاری کرده‌اند. در سال 2008، مدیر جدید این موسسه به‌طورکلی سیستم آموزشی آن را تغییر داد. او تشخیص داد که این کالج نیازمند این است که تمامی اساتید فعال در آن دارای مدرک دکتری از معتبرترین دانشگاه‌های جهان باشند و دروس، بیش از اینکه به‌صورت عملی و در استودیو تدریس شوند به‌صورت تئوریک در اختیار دانشجویان قرار گیرند. این کالج قادر به صدور 5 مدرک است: لیسانس هنرهای زیبا، لیسانس طراحی، فوق‌لیسانس هنرهای زیبا، فوق‌لیسانس هنر و فوق‌لیسانس طراحی. شما با تحصیل در هرکدام از این رشته‌ها مستقیماً پس از پایان تحصیلات خود وارد بازار کار هنری خواهید شد.

 • مدارس مذهبی

مدارس مذهبی جزء مدارس خصوصی به‌حساب می‌آیند؛ یعنی بودجه این مدارس از طریق نهادهای خصوصی تأمین می‌شود نه دولت؛ بنابراین می‌توانند سیستم آموزشی منحصربه‌فرد و مستقل خود را داشته باشند. این مدارس بنا بر یکی از اصول مهم کشور کانادا یعنی آزادی عقیده و مذهب فعالیت می‌کنند و بنابراین عجیب نیست اگر ببینید که مدارس مسیحی، مسلمان، هندو و غیره در کنار یکدیگر مشغول فعالیت هستند. تنها مدارس مذهبی که از دولت بودجه دریافت می‌کنند، مدارس کاتولیک هستند. استان بریتیش کلمبیا بیشترین مدارس مذهبی را در خود جای‌داده است. در این استان مدارسی از مذهب‌های هندو، مسیحی و اسلامی وجود دارد.

 • مدارس زبان

افرادی که تنها می‌خواهند زبان انگلیسی و یا فرانسوی یاد بگیرند و مدرکی بسیار معتبر دریافت کنند می‌توانند وارد مدارس زبان کشور کانادا بشوند. بهترین مدارس زبان در کانادا عبارتند از:

 • آکادمی بین‌المللی زبان کانادا، ILAC (تورنتو)
 • مدرسه زبان ILSC (تورنتو)
 • مدرسه زبان کوئست (تورنتو)
 • مدرسه زبان هانسا (تورنتو)
 • موسسه زبان LSI (ونکوور)
 • مدرسه زبان LAB (ونکوور)
 • مدرسه بین‌المللی زبان آکسفورد (ونکوور)
 • مدرسه زبان انگلیسی EC (ونکوور)
 • مرکز زبان تم وود (کبک)
 • مدرسه بین‌المللی زبان بوشه رو (کبک)
 • مدرسه زبان‌های آتپال (کبک)
 • مدرسه زبان تابستانی LAL (کبک)

زبان رسمی نظام آموزشی کانادا

همان‌طور که می‌دانید کانادا به دلیل پیشینه تاریخی خود یک کشور دوزبانه است. زبان‌های اصلی این کشور را زبان انگلیسی و فرانسوی تشکیل می‌دهد. ممکن است به همین دلیل این سؤال پیش بیاید که مدارس و دانشگاه‌های کانادایی به چه زبانی تدریس می‌کنند؟ پاسخ این است که در کانادا، هر مرکز آموزشی زبان خود را دارد و می‌تواند به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تدریس کند.

دانشجویان بین‌المللی خودشان می‌توانند انتخاب کنند که در مراکز آموزشی انگلیسی‌زبان تحصیل کنند و یا به زبان فرانسه درس بخوانند. برخی از مدارس و دانشگاه‌ها دروس خود را به دو زبان هم ارائه می‌کنند. در بیشتر دانشگاه‌های کانادا دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما در استان کبک وضعیت متفاوت است. دولت استانی کبک روی زنده نگه‌داشتن زبان فرانسوی تأکید بسیاری دارد. دانش‌آموزان در استان کبک می‌بایست تا پایان مقطع دبیرستان خود به زبان فرانسوی درس بخوانند. تنها دانش آموزان بین‌المللی هستند که می‌توانند به زبان انگلیسی در این استان تحصیل کنند. این افراد می‌بایست به مدارس خصوصی انگلیسی‌زبان بروند زیرا استان کبک هیچ مدرسه دولتی انگلیسی‌زبانی ندارد.

دانشجویان و دانش‌ آموزان مهاجر در کانادا

در نظام آموزشی کانادا، تأکید بسیاری به پذیرش دانشجویان بین‌المللی و آموزش بدون تبعیض شده است. این کشور مقصد محبوب بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی است که برای تحصیلات با کیفیت و آینده شغلی بهتر به کانادا مهاجرت می‌کنند. بیش از یک‌سوم جوانان کانادایی مهاجر هستند و به همین دلیل، فرهنگ احترام به ملیت‌ها کاملاً در این کشور جاافتاده است. افرادی که برای تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند به‌سرعت تحت تأثیر این جو مهاجر دوست، با زندگی در کانادا تطبیق پیدا می‌کنند.

دولت کانادا بر آموزش بدون تبعیض تأکید دارد و به همین دلیل، تفاوت‌های کمی میان دانشجویان بین‌المللی و داخلی خود قائل می‌شود. نرخ موفقیت دانشگاه‌ها و مدارس کانادا تا حد زیادی به خاطر دانشجویان بین‌المللی آن بالا رفته است به این دلیل که بهترین دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. تنها تفاوتی که میان دانشجویان خارجی و کانادایی وجود دارد پرداخت شهریه بیشتر است. البته دانشجویان مستعد خارجی که نتوانند از پس هزینه‌های تحصیل خود بربیایند می‌توانند از انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی و فاندهای دانشگاهی و دولتی کانادا استفاده کنند.

در گزارشی که در سال 2018 منتشر شد، کانادا به‌عنوان هفتمین مقصد محبوب دانشجویان در جهان انتخاب‌شده است. کشور کانادا در چند سال اخیر توانسته با ارتقاء سطح کیفیت آموزش خود، خود را به رقبای انگلیسی‌زبان خود یعنی انگلستان و ایلات متحده امریکا برساند.

بین سال 2008 تا 20015 تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا به 353000 نفر رسید که بیشتر این دانشجویان مهاجر را افرادی از هند، چین و نیجریه تشکیل می‌دهند. در سال 2017، دولت کانادا ظرفیت خود را تا 27% جهت پذیرش دانشجویان بین‌المللی افزایش داد.

همچنین بخوانید: فاند تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

آیا تحصیل در نظام آموزشی کانادا رایگان است؟

آموزش تا پایان مقطع دبیرستان برای دانش آموزان کانادایی و یا افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند رایگان است. دانش آموزان بین‌المللی هرچند باید شهریه خود را پرداخت کنند. دانشگاه‌های کانادایی اکثراً شهریه دریافت می‌کنند اما امکاناتی مانند بورسیه هم ارائه می‌دهند.

چند مقطع تحصیلی در نظام آموزشی کانادا وجود دارد؟

در سیستم آموزشی کانادا مقطع پیش‌دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان در تحصیلات اولیه؛ و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست دکتری در تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

پس از پایان دبیرستان در کدام مراکز آموزشی کانادایی می‌توان تحصیل کرد؟

پس از پایان دبیرستان شما با توجه به اولویت‌های خود می‌توانید در مدارس فنی حرفه‌ای، کالج و یا دانشگاه تحصیل کنید. اگر می‌خواهید مستقیماً وارد بازار کار شوید بهتر است وارد مدارس فنی شوید اما اگر به تحصیلات آکادمیک علاقه دارید باید کالج یا دانشگاه را انتخاب کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا کدام هستند؟

کانادا خانه بهترین دانشگاه‌های جهان است. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور جزء بهترین مؤسسات آموزشی جهان طبقه‌بندی‌شده‌اند. از میان این دانشگاه‌ها می‌توان از دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل و دانشگاه آلبرتا نام برد.

تفاوت دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی چیست؟

کالج‌های کانادایی اصولاً نسبت به دانشگاه‌ها کوچک‌تر هستند و سرفصل‌های محدودتری را تدریس می‌کنند. بیشتر این کالج‌ها مدرک دیپلم، گواهی و یا لیسانس اعطاء می‌کنند و تعداد محدودی از آن‌ها مدارک بالاتر به دانشجویان می‌دهند. درصورتی‌که رشته خاصی را انتخاب کنید که پیش‌نیاز آن گذراندن کالج باشد و یا بخواهید رزومه خود را ارتقاء بدهید می‌توانید در کالج تحصیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید