دبیرستان در کانادا

تحصیل دبیرستان در کانادا

تحصیل در دبیرستان کانادا

سیستم آموزشی کارآمد و پیشرفته در مدارس کانادا تعداد زیادی از خانواده‌ها را برای ثبت‌نام فرزندشان جهت تحصیل در مقطع دبیرستان  به عنوان یکی از مهم‌ترین پایه‌های تحصیلی در مدارس کانادا ترغیب می‌کند. دبیرستان، دوره‌ای است که دانش‌آموزان، باید با یک انتخاب درست، مسیر خود را برای آینده شغلی و تحصیلی رقم بزنند. به همین دلیل تحصیل در مدارس با کیفیت کانادا برای بسیاری از اشخاصی که می‌خواهند در جهت رشد و شکوفایی استعداد خود گام بردارند مرحله حساسی است. برای تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در دبیرستان‌های کانادا سوالاتی در رابطه با شرایط تحصیل، هزینه‌ها و سیستم آموزشی حاکم بر این مقطع تحصیلی ایجاد می‌شود. برای دست یافتن به پاسخ سوالات خود در این مقاله با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در دبیرستان کانادا

  • در دبیرستان‌های کانادا یکی از دروسی که دانش‌آموزان یاد ‌می‌گیرند زبان خارجی است یعنی زبانی غیر از انگلیسی. همین امر باعث می‌شود که شما علاوه بر تسلط بر زبان انگلیسی، زبان خارجی دیگری را هم بیاموزید.
  • اگر در دبیرستان کانادا نمرات بالایی را کسب کنید به شما برای پرداخت شهریه تخفیف داده می‌شود.
  • حضور آموزگاران با تجربه و کارآزموده در دوره دبیرستان مدارس کانادا، زمینه را برای یادگیری هر چه بهتر دروس فراهم نموده است. همچنین برخورداری مدارس از امکانات آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی برای دروس عملی و تجربی، تاثیر به سزایی در یادگیری دانش‌آموزان دارد.
  • تحصیل در دوره دبیرستان مدارس کانادا، شما را با سیستم آموزشی در این کشور آشنا می‌کند. در نتیجه با بینش صحیح‌تری می‌توانید به ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازید.
مزایای تحصیل در دبیرستان کانادا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دبیرستان کانادا

  • رده سنی. یکی از شرایطی که برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا از سوی مدیریت مدرسه مورد توجه قرار می‌گیرد، رده سنی متقاضی است. شما باید بین 14 تا 19 سال داشته باشید.
  • ارائه مدرک زبان معتبر که باتوجه به ایالت و دبیرستانی که برای تحصیل در آن اقدام می‌کنید متفاوت خواهد بود.
  • ریز نمرات و معدل مربوط به سال تحصیلی قبل. اگر این مدارک به زبان فارسی هستند باید آن‌ها را همراه با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی در زمان ثبت‌نام ارائه کنید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که معدل شما در سال تحصیلی قبل برای پذیرش در دبیرستان‌های کانادا مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین اگر قصد تحصیل در دبیرستان این کشور را دارید از همین حالا به فکر معدل باشید.
  • ویزای تحصیلی کانادا
  • پرداخت شهریه در صورتی که اقامت دائم کانادا را نداشته باشید.

نظام آموزشی در دبیرستان‌های کانادا

سیستم آموزشی در دبیرستان‌های کانادا، تحت نظارت دولت فدرال و مدیران استانی قرار دارد. در هر یک از ایالات کانادا ممکن است با توجه به موقعیت ایالت و زبان رایج در آن، شیوه آموزشی متفاوتی در دبیرستان‌ها اعمال گردد. اما به طور کلی شیوه آموزشی در ایالات مختلف کانادا خیلی دور از یک‌دیگر نیستند و همگی از یک خط مشی که توسط دولت مرکزی کانادا تعیین شده پیروی می‌کنند. دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان، هر سال تحصیلی خود را با آغاز ماه سپتامبر شروع می‌کنند و در ماه ژوئن به آن پایان می‌دهند. در بریتیش کلمبیا، منیتوبا و آنتاریو، دانش‌آموزان دوره دبیرستان را در 18 سالگی پشت سر می‌گذارند و برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده می‌شوند اما در سایر ایالات مانند ساسکاچوان، آلبرتا، پرنس ادوارد آیلند و کبک، دوره دبیرستان در 16 سالگی به پایان می‌رسد.

نظام آموزشی در دبیرستان‌های کانادا

یادگیری زبان برای تحصیل در دبیرستان کانادا

در تمام ایالات کانادا به جز کبک، زبان رسمی انگلیسی است و دانش‌آموزان نیز به همین زبان در دبیرستان تحصیل می‌کنند اما اگر متقاضی تحصیل در دبیرستان‌های ایالت کبک هستید باید خود را برای یادگیری زبان فرانسه آماده کنید. اگر به هیچ یک از دو زبان انگلیسی و فرانسه مسلط نیستید نگران نباشید چون بعد از ورود به کانادا امکان حضور در برنامه‌های FSL و ESL برای شما فراهم است و می‌توانید با شرکت در آن‌ها مهارت خود را در بخش‌های مختلف گفتار، شنیدار و درک مطلب تقویت کنید. البته زمانی که به سطح معقولی از مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه برسید با حضور در دبیرستان‌های کانادا توانایی شما برای یادگیری دروس به زبان خارجی تقویت خواهد شد و می‌توانید همگام با سایر دانش‌آموزان، دروس را یاد بگیرید. پیشنهاد می‌شود که قبل از حضور در کانادا برای یادگیری زبان اقدام کنید و پس از اقامت در کانادا فقط وقت خود را برای بهتر شدن مهارت‌های زبانی صرف کنید.

یادگیری زبان برای تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل در دبیرستان‌ های کانادا برای دریافت بورسیه

برخی از دانش‌آموزان ایرانی با هدف دریافت بورسیه تحصیلی جهت ورود به دانشگاه‌های معتبر در کانادا، برای تحصیل در دبیرستان‌های این کشور اقدام می‌کنند. اما به این دسته از متقاضیان باید گفت که دبیرستان‌های کانادا امتیاز خاصی به دانش‌‌آموزان خود برای ورود به دانشگاه‌های این کشور اعطا نمی‌کنند. اما تحصیل در دبیرستان کانادا به دلیل ارائه آموزش با کیفیت، دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می‌سازند.

هزینه تحصیل در دبیرستان کانادا

بسیاری از دانش‌آموزانی که برنامه‌های هدفمند و بزرگ را برای آینده تحصیلی خود در ذهن می‌پرورانند، به تحصیل در دبیرستان‌های کانادا علاقه دارند اما با توجه به اطلاعاتی که از منابع مختلف در مورد هزینه تحصیل در کانادا به دست آورده‌اند برای برداشتن گام‌های اول خود به سمت موفقیت، مردد می‌شوند. این دسته از متقاضیان باید بدانند که اگر موفق به اخذ کارت اقامت دائم در کانادا بشوند هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا برای آن‌ها رایگان خواهد بود. حتی اگر موفق به دریافت مجوز مذکور نشدید باز هم راه موفقیت پیش روی شما باز است و می‌توانید با دریافت وام از بانک‌های کانادایی به تحصیل در این کشور بپردازید و در مواعد تعیین شده از سوی بانک، اقساط وام را بازپرداخت کنید.

شهریه سالانه برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، در ایالات مختلف، متفاوت است اما به طور میانگین شما باید بین 13000 تا 18000 دلار بابت هر سال تحصیلی شهریه پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در دبیرستان کانادا

ویزای همراه برای تحصیل در دبیرستان کانادا

بسیاری از دانش‌آموزان علاقه دارند که در طول مدت تحصیل در دبیرستان کانادا، همراه با اعضای خانواده در این کشور اقامت داشته باشند. ویزای همراه نوع خاصی از ویزا است که برای همراهان درخواست‌کننده اصلی ویزای کانادا صادر می‌شود. ویزای همراه می‌تواند ویزای کار، تحصیلی یا میهمان باشد. بنابراین شما می‌توانید با دریافت ویزای تحصیلی برای خودتان و ویزای همراه برای اعضای خانواده در کنار آن‌ها به تحصیل در دبیرستان کانادا بپردازید.

تحصیل در دبیرستان کانادا و دریافت ویزای تحصیلی

اگر قصد تحصیل در دبیرستان کانادا را دارید باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. در زمان ورود به فرودگاه کانادا، افسر مستقر در فرودگاه از شما ارائه ویزا و مدارک شناسایی را درخواست می‌کند. اگر برای تحصیل در دبیرستان کانادا بدون ویزای تحصیلی وارد این کشور شده باشید اجازه خروج از فرودگاه به شما داده نمی‌شود. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید برای سفارت این کشور فرم درخواستی را ارسال کنید. اکثر متقاضیان، درخواست خود را به همراه پرداخت هزینه و مدارک مورد نیاز به صورت آن‌لاین برای سفارت کانادا ارسال می‌کنند. درخواست و مدارک شما توسط کارمندان سفارت مورد بررسی قرار می‌گیرد اگر مجاز به دریافت ویزای تحصیلی باشید برای شما نوبت مصاحبه حضوری تعیین خواهد شد. در صورتی که در مصاحبه حضوری نیز درخواست شما تایید شود ویزا ظرف چند هفته صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که در حال حاضر، سفارت کانادا در ایران تعطیل است و شما برای مصاجبه حضوری باید به یکی از کشورهای اطراف مانند ترکیه یا امارات سفر کنید.

تاثیر تحصیل در دبیرستان کانادا برای ورود به دانشگاه

تحصیل در دبیرستان‌های کانادا از این جهت زمینه را برای ورود به دانشگاه‌های معتبر در کانادا فراهم می‌سازد که در مدرسه، دروس را به بهترین شکل، یاد گرفته‌اید و با سیستم آموزشی در کانادا نیز به اندازه کافی آشنا شده‌اید. برخی از متقاضیان به اشتباه تصور می‌کنند که صرف تحصیل در مدارس کانادا برای آن‌ها امتیازی خاص برای ورود به دانشگاه‌های معتبر محسوب می‌شود در حالی که چنین نیست و شما باید مانند سایر دانشجویان، برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، از صلاحیت علمی برخوردار باشید.

تاثیر تحصیل در دبیرستان کانادا برای ورود به دانشگاه
Group of students with Canadian flags outdoors

تحصیل در دبیرستان کانادا و اقامت پس از تحصیل

معمولا شخصی که برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا اقدام می‌کند قصد اقامت پس از تحصیل در این کشور را دارد. شما می‌توانید پس از پایان تحصیل در دوره دبیرستان، طبق قانون PGWE در کانادا مشغول به کار بشوید و از این طریق به اقامت خود در کانادا ادامه بدهید. شما با توجه به مدت زمان تحصیل در کانادا می‌توانید مجاز به اشتغال در این کشور بشوید.

دریافت بورسیه برای تحصیل در دبیرستان کانادا

برخی از دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در دبیرستان کانادا، به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی برای ورود به دبیرستان‌های این کشور هستند. خوب است بدانید که دولت کانادا چنین بورسی را برای تحصیل در دبیرستان به دانش‌آموزان خارجی اعطا نمی‌کند و معمولأ دانش‌آموزان خارجی با هزینه شخصی برای ثبت‌نام در دبیرستان کانادا اقدام می‌کنند.

اقامت در کانادا برای تحصیل در دبیرستان

دانش‌آموزانی که برای تحصیل در دبیرستان کانادا، وارد این کشور می‌شوند باید شخصی را به عنوان قیم معرفی می‌کنند. البته ممکن است برای برخی از متقاضیان امکان حضور یکی از والدین در کانادا در طول مدت تحصیل فرزند در دبیرستان‌های کانادا وجود نداشته باشد. در این صورت شما می‌توانید در صورت اقامت یکی از وابستگان خود او را به عنوان قیم معرفی کنید. اگر هیچ یک از موارد گفته شده برای شما مهیا نیست بابت تحصیل در دبیرستان کانادا نگران نباشید زیرا روشی دیگری از سوی دولت کانادا در نظر گرفته شده است که شما به واسطه ان می‌توانید بدون حضور والدین و بدون معرفی قیم، در دبیرستان کانادا تحصیل کنید. در روش home stay می‌توانید فرزند خود را به یک خانواده کانادایی بسپارید تا در یک اتاق مستقل در منزل آن‌ها اقامت داشته باشد. البته فقط خانواده‌هایی که مجوز از دولت کانادا دریافت کرده باشند می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در این روش اقامتی، وعده‌های غذایی فرزندتان توسط خانواده‌ای که در کنار آن‌ها زندگی می‌کند تامین می‌شود. در روش home stay، ماهانه 900 دلار باید بپردازید.

لازم به ذکر است که بعضی از دبیرستان‌ها در کانادا از خوابگاه‌های شبانه‌روزی برخوردار هستند و دانش‌آموزان می‌توانند با پرداخت هزینه، در آن‌ها ساکن بشوند.

اقامت در کانادا برای تحصیل در دبیرستان

انواع دبیرستان در کانادا

دبیرستان‌ها در تمام ایالات کانادا به سه دسته دولتی،خصوصی و کاتولیک تقسیم می‌شوند. دبیرستان‌های دولتی، مدارسی هستند که بودجه سالانه خود را برای انجام برنامه‌های آموزشی از دولت فدرال کانادا دریافت می‌کنند. در هر یک از شهرهای کانادا چندین دبیرستان دولتی دایر است که شما می‌توانید در آن‌ها مشغول به تحصیل شوید. تمام برنامه‌ها در دبیرستان‌های دولتی زیر نظر مدیران ایالتی و اداره اموزش در ایالت مربوطه هستند.

در کانادا، دبیرستان‌های خصوصی نیز فعالیت دارند. این نوع از مدارس نیز از لحاظ کیفیت آموزش در سطح دبیرستان‌های دولتی قرار دارند اما برخی از خانواده‌ها که ترجیح می‌دهند فرزندشان در کلاس‌های درس با حضور تعداد کم‌تری از دانش‌آموزان به تحصیل بپردازند، دبیرستان‌های خصوصی را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که برخی از دانش‌آموزان خارجی نیز که در بدو ورود به کانادا هنوز به تسلط کافی بر زبان انگلیسی نرسیده‌اند با ثبت‌نام در دبیرستان‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند این ضعف را جبران کنند.

دبیرستان‌های کاتولیک نیز در هر یک از ایالات کانادا به صورت محدود یافت می‌شوند که بیشتر خانواده‌های مذهبی در کانادا برای ثبت‌نام فرزندشان در این نوع از مدارس اقدام می‌کنند. دبیرستان‌های کاتولیک نیز از بودجه دولتی استفاده می‌کنند.

دروس اختیاری و اجباری در دبیرستان کانادا

در دبیرستان‌های کانادا دروسی مانند ریاضی، اجتماعی و برنامه‌ریزی اجباری هستند و تمام دانش‌آموزان باید آن‌ها را بگذرانند اما برخی دیگر از دروس مانند آموزش تئاتر، حقوق، بازیگری و هنر، جنبه اختیاری دارند و هر دانش‌آموز با توجه به علایق خود، آن‌ها را انتخاب می‌کند.

کدام دبیرستان را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنم؟

توصیه می‌شود که در زمان جست و جوی دبیرستان مناسب برای تحصیل فرزندتان مدرسه‌ای را انتخاب کنید که در آن مهاجرین اکثریت دانش‌آموزان مدرسه را تشکیل می‌دهند. در چنین دبیرستانی در کنار دریافت آموزش با کیفیت، فرزندتان از لحاظ روحی نیز در شرایط مساعدی تحصیل خواهد کرد.

همچنین پیشنهاد می‌شود که فرزندتان را در نزدیک‌ترین دبیرستان به محل سکونت ثبت‎‌نام کنید مخصوصأ در اوایل ورود به کانادا که ممکن است او آشنایی کافی با جامعه کانادایی نداشته باشد. همچنین وجود مسافت طولانی بین دبیرستان و محل سکونت ممکن است رفت و آمد روزانه را برای فرزندتان به یک تردد خسته‌کننده تبدیل نماید. البته در عمل نیز مدارس از ثبت نام دانش‌آموزانی که محل سکونت آن‌ها در خارج از منطقه‌ای است که مدرسه در آن قرار گرفته خودداری می‌کنند. جالب است بدانید که گران‌ترین مناطق هر شهر در کانادا، نواحی هستند که مدارس دولتی با کیفیت در آن‌ها مستقر شده‌اند. در واقع کیفیت مدارس دولتی بر قیمت مسکن در منطقه تاثیرگذار است.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات