اپلای رشته اتاق عمل

اپلای رشته اتاق عمل

اگر به رشته های پیراپزشکی علاقه مند هستید و قصد تحصیل در این رشته ها در خارج از کشور را دارید، احتمالا نام رشته ی اتاق عمل را در میان این رشته ها دیده اید. اگر می خواهید بدانید که تحصیل در رشته اتاق عمل در خارج از کشور چگونه است؟ کدام کشور برای تحصیل در رشته اتاق عمل بهتر است؟ در رشته اتاق عمل چه دروسی تدریس می شود؟ چگونه برای تحصیل در رشته اتاق عمل اپلای کنیم؟ وظایف تکنسین اتاق عمل چیست؟ بازار کار رشته اتاق عمل در خارج از کشور چگونه است؟ و حقوق تکنسین اتاق عمل در خارج از کشور چقدر است؟ با ما در تیم تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن برای تحصیل در خارج از کشور بپردازیم و جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی رشته اتاق عمل

تکنسین اتاق عمل، عضو گروه جراحی می باشد و در کنار جراح، متخصص هوشبری و پرستاران فعالیت می کند. علاقه مندان به این رشته با آموزش در کالج و دانشگاه، اصول اساسی کار در اتاق عمل را می آموزند و با وظایف کاری خود آشنا می شوند.

همچنین بخوانید: آزادسازی مدرک تحصیلی ، معافیت تحصیلی برای اپلای ، پذیرش کاندیشنال

اپلای رشته اتاق عمل در خارج از کشور

در دوره های تکنولوژی اتاق عمل، به دانشجویان آموزش داده می شود که چطور ایمنی اتاق عمل و کارکرد درست تجهیزات را بررسی، در پروسه ی جراحی کمک کنند و بعد از اتمام جراحی وظایف خود را به اتمام برسانند.

رشته اتاق عمل، یکی از معدود رشته های پیراپزشکی است که نیاز به تحصیلات طولانی ندارد. به علاوه بازار کار این رشته بسیار عالی بوده و در تمامی کشورهای دنیا تقاضای رو به رشدی دارد.

درباره اصطلاحات اپلای، تغییر رشته در اپلای و اینکه چگونه اپلای کنیم بدانید.

اپلای مقطع کارشناسی اتاق عمل در خارج از کشور

برای کار در رشته تکنولوژی اتاق عمل، داشتن دیپلم، جواز و مدرک کارشناسی کفایت می کند. در تمامی این دوره ها، کارآموزی و آموزش عملی در بیمارستان یا کلینیک نیز در نظر گرفته می شود؛ طول دوره ی عملی بسته به موسسه تحصیلی و کشور مقصد متفاوت بوده، اما عموما حدود 500 ساعت می باشد. از این میزان، 120 ساعت مستقیما حین عمل جراحی می باشد. تحصیل در رشته اتاق عمل (بسته به کالج، دانشگاه و یا موسسه ی مقصد) بین 12 ماه الی 4 سال زمان می برد و هزینه سالانه آن از 13,500 تا 24,000 دلار متغیر است.

دانشجویان دوره های کارشناسی، با اصطلاحات و رویه های معمول درمانی آشنا شده و یاد می گیرند چطور در تیم جراحی فعالیت کنند. به علاوه با تئوری و تکنیک های استریل کردن محیط، آناتومی بدن انسان، رویه جراحی و کاربرد تجهیزات و پزشکی آشنا می شوند.

برای پیدا کردن دوره های مرتبط می توانید به این صفحه و یا این صفحه مراجعه کنید.

اپلای مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل در خارج از کشور

باور عموم بر این است که تحصیل در مقاطع عالی رشته اتاق عمل لزومی ندارد. اما با تحصیلات کم، پیدا کردن شغل سخت تر بوده و از انجا که ممکن است اطلاعات کافی را در دوره های کوتاه مدت کسب نکرده باشید، در اوایل کار، محیط برایتان چالش برانگیز خواهد بود و باید به تمامی جزئیات دقت کنید. به علاوه، چنانچه قصد دارید با ویزای تحصیلی مهاجرت کنید، مهاجرت برای مقاطع ارشد و دکتری معمولا راحت تر است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل و رشته های مرتبط، باید مدرک کارشناسی اتاق عمل، زیست شناسی، شیمی، علوم ورزش، پرستاری و سایر رشته های مرتبط با علوم درمانی داشته باشید و دروسی مانند آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی عمومی، شیمی عمومی، میکروبیولوژی را با نمره ی بالا گذرانده باشید. طی دوره های کارشناسی ارشد، در کنار دروس تخصصی، مهارت های مرتبط با جراحی، مدیریت زمان، برخورد با بیمار، مدیریت استرس و کار گروهی نیز به دانشجویان آموزش داده می شود. هزینه ی سالانه تحصیل در این مقطع، به طور میانگین 20 الی 25 هزار دلار می باشد. برای جستجوی دوره های کارشناسی ارشد مرتبط با رشته ی اتاق عمل می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره اپلای برای ارشد، اپلای برای ارشد مجدد و کارشناسی ارشد در کانادا، با مراجعه به هر لینک اطلاعات کاملی کسب کنید.

اپلای مقطع دکتری اتاق عمل در خارج از کشور

دوره های Ph.D. اتاق عمل بسیار محدود هستند. برای تحصیل در مقطع دکترای رشته اتاق عمل، معمولا یا باید رشته تکنولوژی اتاق عمل پیشرفته (Advanced Surgical Technologies) و یا رشته های تخصصی خاص (مانند تکنسین ارتوپدی اتاق عمل) را انتخاب کنید.

هدف از ارائه دوره های دکترای اتاق عمل، از بین بردن شکاف میان رشته های مهندسی، ساخت، فیزیک، شیمی و غیره با سیستم های درمانی است. این دوره ها معمولا بر پیشبرد کارکرد تکنولوژی در زمینه های درمانی و جراحی متمرکز هستند.

درباره اپلای برای دکتری و اپلای برای دکترای مجدد بخوانید.

ادامه تحصیل رشته اتاق عمل در خارج از کشور

دوره های تحصیلی تکنولوژی اتاق عمل بسیار متنوع هستند. می توانید در کالج، مدارس تخصصی، دانشگاه، بیمارستان و یا حتی ارتش، تحصیل کنید. مدت زمان این دوره ها از 12 ماه شروع می شوند. در دوره های خارج از موسسات اکادمیک، معمولا صرفا مجوز کاری و یا دیپلم دریافت می کنید. اما با تحصیل در دانشگاه و کالج، مدرک تحصیلی رسمی دریافت کرده و شانس خود را در پیدا کردن شغل و ترفیع مقام بالاتر می برید.

از آنجا که مشاغل مرتبط با درمان در همه کشورها وجود دارند، برای مهاجرت تحصیلی گزینه های بسیاری پیش رو خواهید داشت. توصیه می کنیم در انتخاب کشور و دانشگاه محل تحصیل بسیار دقت کنید. به علاوه بازار کار و امکان پیشرفت را هم مد نظر قرار دهید.

به عنوان مثال، کشور کانادا همواره بهترین امکانات را برای مشاغل مرتبط با پیراپزشکی ارائه می دهد و نرخ مهاجر پذیری بالایی در این زمینه ها دارد. بنابراین اگر به کشوری مانند کانادا مهاجرت کنید، آینده ی درخشانی در انتظارتان خواهد بود. با مراجعه به صفحه ی مشاغل مرتبط با تکنولوژی اتاق عمل در کانادا، در این لینک، می توانید حقوق و مزایای کار در کانادا و تحصیل در کانادا را مشاهده کنید.

همچنین درباره هزینه تحصیل در کانادا، مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا و اعزام دانشجو به کانادا، با مراجعه به هر لینک اطلاعات کاملی کسب کنید.

ادامه تحصیل رشته اتاق عمل در خارج از کشور

دروس رشته اتاق عمل در خارج از کشور

 • دروس تخصصی رشته اتاق عمل

اصول جراحی، داروسازی و داروشناسی، زبان تخصصی، آناتومی، فیزیولوژی، تکنولوژی های جراحی، میکروبیولوژی و کنترل عفونت، اصول ضدعفونی و استرلیزاسیون، ابزار و تکنیک های جراحی، میکروبیولوژی، ارتوپدی، زنان و زایمان، دستگاه های بدن، جراحی روباتیک، جراحی قلب، جراحی چشم و غیره

توجه داشته باشید که هیچ دانشگاهی تمامی دروس و تخصص های مذکور را ارائه نمی دهد.

 • دروس پایه ای رشته اتاق عمل

ریاضیات، زبان، شیمی عمومی، زیست شناسی عمومی، علوم اجتماعی و غیره

برخی از دانشگاه ها دروس مرتبط با تجارت مرتبط با علوم درمانی (مانند بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، ارتباطات تخصصی) را هم ارائه می دهند.

گرایش های رشته اتاق عمل در خارج از کشور

رشته اتاق عمل، یکی از رشته های زیرمجموعه پیراپزشکی می باشد و معمولا گرایشی ندارد. اما برای آنکه بهترین رشته را متناسب با علایق خود انتخاب کنید، می توانید در خصوص سایر رشته های مرتبط (مانند پرستاری، دستیار پرستار، دستیار جراحی و غیره) تحقیق کنید.

بهترین گرایش رشته اتاق عمل برای اپلای در خارج از کشور

رشته اتاق عمل معمولا گرایشی ندارد. اما می توانید در رشته های مرتبط ادامه تحصیل دهید.

بورسیه رشته اتاق عمل در خارج از کشور

اسکالرشیپ های رشته اتاق عمل عموما توسط موسسات درمانی و آموزشی ارائه می شوند. توصیه می کنیم پیش از نهایی کردن ثبت نام، با همکاری یک موسسه مهاجرتی، در خصوص وام های دانشجویی و بورسیه های دانشگاه تحقیق کنید.

درباره بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور و فاند تحصیلی بیشتر بخوانید.

دانشگاه های برتر رشته اتاق عمل در خارج از کشور

معیار QS یکی از معتبرترین و مهم ترین نظام های رتبه بندی و طبقه بندیِ سالانه ی دانشگاه های سراسر دنیا محسوب می شود. این سیستم معیارهایی مانند تحقیق و پژوهش، هیئت علمی، امکانات، اشتغال پذیری، آموزش آنلاین، نوآوری، فراگیری، معیارهای تخصصی و غیره را مورد بررسی قرار داده و هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه های سراسر دنیا را ارائه می دهد. لیست برترین دانشگاه های رشته های پزشکی و پیراپزشکی در سال 2020 در جدول زیر خلاصه شده است:

 نام دانشگاهمکانسایت
1دانشگاه هارواردکمبریج، آمریکابه این صفحه مراجعه کنید
2دانشگاه آکسفوردآکسفورد، انگلستانبه این صفحه مراجعه کنید
3دانشگاه کمبریجکمبریج، انگلستانبه این صفحه مراجعه کنید
4دانشگاه استنفوردکالیفرنیا، آمریکابه این صفحه مراجعه کنید
5دانشگاه جان هاپکینزمریلند، آمریکابه این صفحه مراجعه کنید
6انستیتوی کارولینسکاسولنا، سوئدبه این صفحه مراجعه کنید
7دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلسلس آنجلس، آمریکابه این صفحه مراجعه کنید
8دانشگاه UCLلندن، انگلستانبه این صفحه مراجعه کنید
9دانشکاه ییلکنتیکت، امریکابه این صفحه مراجعه کنید
10کالج امپریال لندنلندن، انگلستانبه این صفحه مراجعه کنید

اخذ ویزا برای اپلای رشته اتاق عمل در خارج از کشور

به منظور اخذ ویزای تحصیلی لازم است سه مرحله کلی را طی کنید:

 • جستجوی دوره و دانشگاه
 • ثبت درخواست اپلای و دریافت پذیرش
 • مراحل سفارتی و اخذ ویزا

تیم مهاجرتی تراست در هر مرحله همراه شما خواهند بود و شما را راهنمایی کرده تا مدارک تان را به بهترین نحو آماده کنید و شانس بالایی در دریافت ویزای تحصیلی داشته باشید.

همچنین درباره اینکه ویزای تحصیلی چیست و درباره ویزای تحصیلی کانادا و هزینه ویزای کانادا بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته اتاق عمل در خارج از کشور

برای اپلای تحصیلی رشته اتاق عمل، حتما admissions checklist موجود در سایت دانشگاه را بررسی کنید. مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته اتاق عمل، به کشور و دانشگاه مد نظر بستگی دارد، اما عمدتا شامل موارد زیر است:

 • مدارک تحصیلی، ریز نمرات و ترجمه ی رسمی آنها
 • اسکن مدارک شخصی (معمولا فقط پاسپورت مورد نیاز است) و اسکن عکس پرسنلی
 • ترجمه مدارک شخصی (بسته به درخواست دانشگاه)
 • در بسیاری از دانشگاه ها، برای پذیرش در رشته های پزشکی، آپلود مدارک پزشکی و واکسیناسیون فرد نیز ضروری می باشد.
 • هزینه ثبت نام (ادمیشن فی)
 • مشخصات فردی، مشخصات والدین، آدرس محل زندگی و غیره (برای پر کردن فرم های ثبت نام)
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • مدرک رسمی زبان (معمولا IELTS یا TOEFEL – حداقل نمره ی قابل قبول به دانشگاه بستگی دارد.)
 • انگیزه نامه: علایق خود، تحصیلات اکادمیک، تجربیات کاری مرتبط، اهداف و برنامه هایی که برای تحصیل و پس از آن در نظرگرفته اید را شرح دهید.
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید مطرح
 • لیست مقالات و دستاوردها (برای اپلای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • گواهی تمکن مالی

توجه: تمامی مدارک را براساس فرمت و درخواست دانشگاه آماده کنید تا شانس پذیرش بالاتری داشته باشید و فرایند پذیرش را سریع تر طی کنید.

همچنین بخوانید

تاثیر مقاله بر اپلای

اپلای بدون مدرک زبان

اپلای با معدل پایین

بازار کار رشته اتاق عمل در خارج از کشور

تکنسین اتاق عمل در کنار جراحان، پرستاران، متخصص هوشبری و سایر افراد بخش درمانی کار می کنند. این افراد عموما در اتاق عمل کار می کنند و وظیفه دارند محیط اتاق عمل را استریلیزه و آماده سازی کرده و در حین عمل جراحی به پزشکان کمک کنند. اما می توانند در کلینیک های مداوای سرپایی و مطب پزشکان هم مشغول به کار شوند. نرخ رشد شغل تکنسین اتاق عمل، 12 درصد می باشد؛ حدود 72% شاغلین در بیمارستان ها (دولتی و خصوصی)، 11% در کلینیک ها و مراکز درمان سرپایی، 10% در مطب پزشکان و 3% در مطب دندانپزشکان مشغول به کار هستند.

برای کار در رشته اتاق عمل، می توانید به صورت عمومی و در همه حیطه ها فعالیت داشته باشید، و یا تخصص خاصی را (بسته به بیمارستانی که در آن فعالیت می کنید) انتخاب کرده و تنها در اتاق عمل های مرتبط با تخصص منتخب کار کنید. کاردیولوژی، مغز و اعصاب، پیوند عضو، ارتوپد، اطفال و جراحی پلاستیک، معمول ترین تخصص ها هستند.

به علاوه با کسب تجربه و تحصیلات، می توانید در شغل خود پیشرفت کنید و دستیار اول جراح شوید. به علاوه می توانید در بخش تجهیزات بیمارستان فعالیت کنید و پس از چند سال به عنوان مدیر بخش استخدام شوید. حتی اگر بعد از مدتی نخواهید در بیمارستان فعالیت کنید، می توانید در شرکت های بیمه، فروش تجهیزات پزشکی و خدماتی مشغول به کار شوید.

درباره کار در خارج از کشور بیشتر بدانید.

بازار کار رشته اتاق عمل در خارج از کشور

میانگین درآمد رشته اتاق عمل در خارج

میزان حقوق تکنسین اتاق عمل بسته به تخصص، سابقه کاری، تحصیلات، گواهینامه (certificate) و محل کار متفاوت است. جدول زیر، میزان حقوق متخصصین رشته اتاق عمل در کشورهای مختلف را نشان می دهد.

حقوق سالانهکشور
حقوق پایه: $39,965 (CAD)
میانگین حقوق: $54,036 (CAD)
بالاترین میزان حقوق: $65,747 (CAD)
کانادا
حقوق پایه: $50,247 (AUD)
میانگین حقوق: $67,828 (AUD)
بالاترین میزان حقوق: $82,662 (AUD)
استرالیا
حقوق پایه: € 32,168 (EUR)
میانگین حقوق: € 43,519  (EUR)
بالاترین میزان حقوق: € 52,920 (EUR)
اتریش
حقوق پایه: ¥84,264 (CNY)
میانگین حقوق: ¥112,718 (CNY)
بالاترین میزان حقوق: ¥138,624 (CNY)
چین
حقوق پایه: kr. (DKK) 266.312
میانگین حقوق: kr. (DKK) 360.394
بالاترین میزان حقوق:  kr. (DKK) 438.114
دانمارک
حقوق پایه: € 27,549 (EUR)
میانگین حقوق: € 37,271 (EUR)
بالاترین میزان حقوق: € 45,322 (EUR)
فرانسه
حقوق پایه: € 30.710 (EUR)
میانگین حقوق: € 41.524 (EUR)
بالاترین میزان حقوق: 50.522 € (EUR)
آلمان
حقوق پایه: 24.997 € (EUR)
میانگین حقوق: 33.828 € (EUR)
بالاترین میزان حقوق: 41.124 € (EUR)
ایتالیا
حقوق پایه: ¥3,353,982 (JPY)
میانگین حقوق: ¥ 4,541,646 (JPY)
بالاترین میزان حقوق: ¥ 5,517,694 (JPY)  
ژاپن
حقوق پایه: € 30.912
میانگین حقوق: € 41.820
بالاترین میزان حقوق: € 50.853
هلند
حقوق پایه: 301 981 kr (NOK)
میانگین حقوق: 408 308 kr (NOK)
بالاترین میزان حقوق: 496 795 kr (NOK)
نروژ
حقوق پایه: £ 22,454
میانگین حقوق: £30,360
بالاترین میزان حقوق: £36,940
انگلستان
حقوق پایه: $ 36,507
میانگین حقوق: $ 49,361
بالاترین میزان حقوق: $ 60,058
آمریکا

سوالات متداول

وظایف تکنسین اتاق عمل چیست؟

وظایف معمول تکنسین اتاق عمل به سه بخش اجرایی تقسیم می شود
پیش از عمل جراحی
حین عمل جراحی
پس از پایان عمل جراحی
وظایف تکنسین اتاق عمل پیش از شروع جراحی
استریل کردن محیط اتاق عمل و تجهیزات جراحی
انتقال بیمار به اتاق عمل
 کمک به آماده سازی بیمار برای جراحی
گردآوری، شمارش و طبقه بندی کردن تجهیزات و ابزارهای لازم در حین جراحی
وظایف تکنسین اتاق عمل در حین جراحی
استریل کردن محیط و جلوگیری از آلودگی
رساندن ابزارهای جراحی به جراح و دستیاران
کمک به خارج سازی بافت های بدن بیمار در مواقع لزوم
وظایف تکنسین اتاق عمل پس از جراحی
شمارش و جمع آوری ابزارهای استفاده شده در حین جراحی
پانسمان کردن
جمع آوری سوزن ها و پانسمان ها و مواد دورریز
استریلیزاسیون محیط اتاق عمل

مزایای تحصیل در رشته اتاق عمل چیست؟

1. رشته اتاق عمل جز, رشته هایی است که کوتاه ترین دوره تحصیلی را دارد.
2. بازار کار این رشته در تمامی کشورها مناسب است. به طور کلی تمامی رشته های مرتبط با خدمات درمانی همواره بازار کار بسیار مناسبی دارند. بنا بر اعلامیه سازمان آمار آمریکا، نرخ رشد بازار کار رشته اتاق عمل 12 درصد می باشد و تا سال 2028، هزاران درخواست استخدامی برای متخصصین این رشته وجود خواهد داشت.
3. حقوق مناسب
4. با کسب تجربه ی کافی، می توانید در این رشته پیشرفت کنید و دستیار اول جراح شوید؛ یا می توانید تحصیلات خود را در رشته های تخصصی ادامه دهید و پرستار شوید.
5. کار در رشته اتاق عمل، در مقایسه با سایر مشاغل مرتبط با درمان، سخت نیست. به علاوه برای این رشته همواره تقاضای استخدام وجود دارد و هیچگاه بدون کار نمی مانید.

آیا تکنیسین اتاق عمل شغل سختی است؟

تمامی مشاغل مرتبط با پزشکی و محیط ها ی درمانی، استرس و سختی کار خاص خودشان را دارند. تکنسین های اتاق عمل بیشترین زمان خود را در اتاق عمل و محیط های استریلیزه می گذرانند و روزی هشت ساعت باید لباس های مخصوص، کلاه، عینک جراحی، دستکش های پلاستیکی بپوشند. کوچکترین خطا در استریلیزاسیون محیط، می تواند به قیمت جان یک بیمار تمام شود؛ به علاوه آنها باید آمادگی عمل های اورژانسی را داشته و همواره آماده باشند.

ساعات کاری تکنسین اتاق عمل در خارج از کشور چقدر است؟

تکنسین های اتاق عمل در روزهای دوشنبه تا جمعه، به صورت شیفتی فعالیت می کنند و هر شیفت (بسته به بیمارستان) بین 8 تا 12 ساعت متغیر است. در مواقع لزوم ممکن است حضور در روزهای تعطیل هم جزو برنامه کاری قرار بگیرد.

آیا تکنسین اتاق عمل، فقط در بیمارستان ها کار میکند؟

خیر. با کسب تجربیات کاری، می توانید حوزه فعالیت خود را گسترده تر کنید و یا در زمینه های مرتبط با رشته خود فعالیت کنید. بسیاری از تکنسین های اتاق عمل در شرکت های خرید و فروش تجهیزات پزشکی مشغول به کار می شوند و یا کسب و کار شخصی خود را ایجاد می کنند. به علاوه پس از کسب مهارت های پیشرفته، می توانید به عنوان مسئول آموزش در سراسر کشوری که در آن اقامت دارید سفر کنید و به آموزش ایمنی های مرتبط با محیط های درمانی بپردازید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات