بازار کار مامایی در کانادا

بازار کار مامایی در کانادا

ماماها نوزادان را به دنیا می‌آورند و به زنان، نوزادان آن‌ها، دوستان و خانواده‌هایشان مشاوره، مراقبت و حمایت قبل و بعد از زایمان ارائه می‌دهند. پزشکان و پرستارانی که در این گروه شغلی فعالیت می‌کنند، شامل پزشکان پرستار، دستیاران پزشک و ماماها هستند که مراقبت‌های اولیه را به همراه درمان‌های اولیه و با همکاری سایر متخصصان حوزه سلامت و بهداشت ارائه می‌دهند.

پزشکان پرستار و دستیاران پزشک نیز طیف وسیعی از خدمات بهداشتی را به بیماران ارائه می‌دهند که شامل مراقبت‌های پیشگیرانه و مستمر جهت مدیریت سلامت بیماران می‌شوند. ماماها در دوران قبل و بعد از زایمان مراقبت کامل از زنان و نوزادانشان را ارائه می‌دهند. همچنین، پزشکان پرستار، ماماها و سایر متخصصین حوزه بهداشت و سلامت نیز در مراکز بهداشت عمومی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز توان‌بخشی استخدام می‌شوند.

آن‌ها معمولاً در مشاغل خصوصی ازجمله تمرینات گروهی یا تیمی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کار می‌کنند. مراکز زایمان یا مراکز خصوصی که خدمات مشابهی ارائه می‌دهند نیز جزو مراکز دیگری هستند که ماماها معمولاً در آن‌ها فعالیت می‌کنند. صرف‌نظر از سطح آموزش یا مجوزها، ماماها تمایل دارند فلسفه مشابهی در مورد زایمان داشته باشند. آن‌ها تمایل دارند بر جنبه‌های طبیعی بارداری و زایمان تمرکز کنند.

آن‌ها اغلب زمان بیشتری را صرف صحبت با بیماران نسبت به پزشکان می‌کنند و به مادران باردار کمک می‌کنند مسائل احساسی را درک کرده و با آن‌ها کنار بیایند و به شرح‌حال بیماران در مورد پیشرفت بارداری نیز گوش می‌دهند. در صورت نیاز به آزمایش یا مصرف دارو به پزشک مراجعه نمی‌کنند. معمولاً اگرچه از تجهیزات اولیه مانند داپلر جنین برای گوش دادن به ضربان قلب نوزاد استفاده می‌کنند، اما آزمایش‌های زیادی را هم انجام می‌دهند.

کدام برنامه مهاجرتی کانادا برای من مناسب است؟

خلاصه پادکست

مشخص کردن بهترین روش، به رزومه و شرایط شما وابسته است. در ادامه به شرح شرایط هر روش بصورت جداگانه، می پردازیم:

 • تحصیلی: سن کمتر از 27 سال، نبود سابقه کار، تمکن مالی شامل شهریه یک سال دانشگاه بعلاوه هزینه زندگی(بین 13 تا 15 هزار دلار کانادا)
 • اکسپرس اینتری: سن کمتر از 32 سال، آیلتس جنرال 7 به بالا، مدرک کارشناسی ارشد، سابقه کار مناسب، تمکن مالی شامل هزینه زندگی برای یک نفر حدود 13 تا 15 هزار دلار کانادا
 • برنامه های استانی کانادا: سن کمتر از 45 سال، دارای سابقه کار و مدرک تحصیلی، آیلتس جنرال حدود 6، تمکن مالی 13 تا 15 هزار دلار کانادا
 • کارآفرینی: دارای سابقه کار مدیریتی، سرمایه و تخصص بالا، تمکن مالی حدود 300هزار دلار کانادا

وظایف شغلی ماما در کانادا

 • بیماران را معاینه می‌کنند و سابقه پزشکی آن‌ها را بررسی می‌کنند و برای ارزیابی سلامت جسمی و روانی بیماران با پزشکان و سایر متخصصین کادر درمان مشورت می‌کنند.
 • آزمایشات موردنیاز، اشعه ایکس و سایر روش‌های تشخیصی را توصیه می‌کنند.
 • واکسیناسیون بیماران را انجام می‌دهند.
 • توصیه‌های بهداشتی و سلامتی خود را به بیماران و خانواده‌های آن‌ها در زمینه مراقبت‌های بهداشتی ازجمله ارتقاء سلامت، درمان بیماری، دستورالعمل درمان بیماری و پیشگیری از حوادث ارائه می‌دهند.
 • با اعضای تیم بهداشت در رشته‌های مشابه و مرتبط مانند پزشکان خانواده، درمانگران و متخصصان تغذیه برای برنامه‌ریزی، اجرا، هماهنگی و ارزیابی مراقبت از بیماران ضمن مشورت با بیماران و خانواده‌های آن‌ها همکاری می‌کنند.
 • ممکن است لیست محدودی از داروها را تجویز کنند.
 • مصاحبه با بیماران، ارزیابی‌های فیزیکی و گرفتن سابقه پزشکی
 • انجام یا سفارش آزمایشات تشخیصی و تفسیر نتایج
 • ضمن مشورت با پزشک ناظر، برنامه‌های درمانی را تدوین و اجرا کرده و پیشرفت بیماران را زیر نظر می‌گیرند.
 • انجام و کمک به انجام جراحی‌های جزئی
 • ارائه آموزش حفظ سلامت
 • ممکن است در فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت کنند.
 • ممکن است لیست محدودی از داروها را تجویز کنند.
 • ارائه مراقبت‌های اولیه و کامل به زنان و نوزادان آن‌ها در دوران بارداری، مانند معاینات فیزیکی، غربالگری و آزمایش‌های تشخیصی برای نظارت بر سلامت مادر و نوزاد و ارجاع به متخصصان پزشکی در صورت لزوم
 • مدیریت زایمان و زایمان طبیعی
 • مراقبت، ارزیابی و نظارت بر سلامت نوزادان و ارجاع نوزادان به خدمات پزشکی مناسب در صورت لزوم
 • ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد نحوه و روش مراقبت از نوزادان، کودکان و خردسالان

بااین‌حال، وظایف شغلی ماماها در کانادا را به گونه دیگری نیز می‌توان شرح داد:

 • وظایف ماماها در طی دوران بارداری

در دوران بارداری، وظایف ماماها شامل آموزش زنان در مورد آنچه در بدن خودشان و نوزادانشان می‌گذرد، است. آن‌ها در مورد تغییرات هورمونی بحث می‌کنند و در صورت لزوم مادر را معاینه می‌کنند. همچنین، از طریق اندازه‌گیری شکم مادر بر رشد جنین هم نظارت می‌کنند.

نقش و وظیفه دیگر مامایی شامل آموزش تکنیک‌های مدیریت درد به بیماران است تا هنگام شروع زایمان آماده شوند. همچنین، آن‌ها مراحل زایمان را توضیح می‌دهند تا مادران احساس آمادگی کنند. ماماها هنگامی‌که مشکوک به مشکل در نوزادان یا مادران می‌شوند، بیماران خود را برای مداخله پزشکی به متخصص زنان و زایمان ارجاع می‌دهند.

 • وظایف ماماها پس از دوران بارداری

ماماها معمولاً تا آنجا که ممکن است در کنار بیماران خود هستند و از آن‌ها حمایت عاطفی و همچنین راهنمایی‌های لازم در مورد چگونگی پیشرفت آسان‌تر زایمان را ارائه می‌دهند. آن‌ها اغلب حرکت در حین زایمان مانند راه رفتن و انجام حرکات ورزشی روی توپ را برای کمک به باز شدن لگن ترویج می‌کنند.

بسته به سطح مجوز ماما و قوانین ایالتی، برخی از آن‌ها می‌توانند داروهای ضد درد را در حین زایمان تجویز کرده و در صورت لزوم اپیزیوتومی نیز انجام دهند. پس از کمک به زایمان (اغلب در یک مرکز زایمان یا در خانه مادران) ماماها به‌طورمعمول اصول اولیه مراقبت از نوزاد و تغذیه با شیر مادر را به‌عنوان یکی از وظایف مربی مامایی به مادران آموزش می‌دهند. آن‌ها همچنین حمایت عاطفی خود را در دوران پس از زایمان نیز ادامه می‌دهند.

عناوین شغلی ماما در کانادا

 • دستیار پزشک
 • دستیار بیهوشی
 • پرستار – کلاس پیشرفته
 • ماما
 • پزشک پرستار

میانگین درآمد ماما در استان‌ های مختلف کانادا

استانحداقل
درآمد
میانگین
درآمد
حداکثر
درآمد
آلبرتا۲۰ دلار۵۱.۴۴ دلار۵۸.۴۸ دلار
بریتیش کلمبیا۲۴.۸۳ دلار۴۵.۷۷ دلار۵۳.۴۱ دلار
مانیتوبا۳۳.۳۳ دلار۵۲.۸۸ دلار۵۸ دلار
نیو برانزویک۳۰ دلار۴۵.۳۵ دلار۵۷.۴۴ دلار
نوا اسکوشیا۳۰ دلار۴۵.۳۵ دلار۵۷.۴۴ دلار
اونتاریو۲۷ دلار۵۳.۳۳ دلار۶۰ دلار
کبک۲۷.۶۳ دلار۴۷.۲۹ دلار۶۷.۲۳ دلار
ساسکاچوان۵۶ دلار۵۸.۶۹ دلار۵۹ دلار

نکته

جهت شفاف‌سازی، لازم به توضیح است که تمامی مبالغ بالا به ازای هر ساعت و بر اساس دلار کانادا ذکرشده است.

شما می‌توانید شرکت‌هایی که بیشترین پرداختی برای شغل ماما در کانادا را دارند، از طریق این لینک مشاهده کنید.

وضعیت بازار کار شغل مامایی در ۱۰ سال آینده در کانادا

در این بخش از مطلب امروز خود در مورد شغل ماما در کانادا، قصد داریم نگاهی دقیق‌تر و از فاصله نزدیک به عرضه و تقاضای این موقعیت شغلی و وضعیت بازار کار آن در ده سال آینده در کانادا داشته باشیم.

در حال حاضر انتظار می‌رود که وضعیت عرضه و تقاضا در طی سال‌های اخیر در این گروه شغلی، به‌طور گسترده‌ای مطابق با سطح ملی پیش رفته باشد. جدولی که در بخش زیر برای شما تهیه و تنظیم کرده‌ایم، شامل اطلاعات دقیق‌تر و بهتری در مورد چشم‌انداز این گروه شغلی در کانادا است:

اطلاعاتتوضیحات
میزان اشتغال در سال ۲۰۱۸۳۳ هزار و ۷۰۰ نفر
میانگین سن نیروهای کار در سال ۲۰۱۸۴۴ سال
میانگین سن بازنشستگی در سال ۲۰۱۸۶۲ سال

به‌منظور تعیین چشم‌انداز مورد انتظار برای یک موقعیت شغلی، فاکتورِ میزان تفاوت کل تعداد متقاضیان جدید پیش‌بینی‌شده‌ی جویای کار با فرصت‌های شغلی پیش‌بینی‌شده‌ در کل بازه زمانی موردنظر، همراه با ارزیابی شرایط بازار کار در سال‌های اخیر، تحلیل و بررسی می‌شوند. هدف از انجام این کار مشخص شدن شرایط رشد بازار کار در چند سال اخیر (چه در شرایط مازاد، چه تعادل و چه کمبود) و در بازه زمانی کنونی است و یا اینکه تا چه اندازه درگیر تغییر و تحولات خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال، اگر تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار حاکی از کمبود متقاضی کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در یک گروه شغلی باشد (گروه شغلی موردنظر با کمبود نیروی کار مواجه باشد)، از پیش‌بینی‌های انجام‌شده، استفاده می‌شود تا مشخص شود که آیا این موقعیت در طی بازه زمانی که برای بررسی این شرایط در نظر گرفته‌شده ادامه پیدا خواهد کرد و یا فرصت شغلی موردنظر، به سمت شرایط بهتری حرکت خواهد کرد.

تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار از قبیل فرصت‌های شغلی و میزان رشد اشتغال و همچنین، میزان بیکاری نشان می‌دهند تعداد متقاضیان کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در این گروه شغلی در بازه زمانی دو سال اخیر کافی بوده است. در حال حاضر انتظار می‌رود که در طی این بازه زمانی دوساله، تعداد فرصت‌های شغلی موجود (ناشی از گسترش و توسعه تقاضا و همین‌طور تقاضای جایگزینی) برای مشاغلی که در گروه شغلی مامایی و یا سایر مشاغل مرتبط با آن در این زمینه قرار می‌گیرند، مجموعاً به ۱۹ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی افزایش پیدا کنند. این در حالی است که درعین‌حال انتظار می‌رود که ۱۵ هزار و ۴۰۰ متقاضی کار جدید (ناشی از ترک تحصیل، مهاجرت و موارد دیگر) نیز در دسترس قرار بگیرند تا بتوانند این فرصت‌های شغلی را به دست بیاورند.

با توجه به این تفاسیر و پیش‌بینی‌های انجام‌شده مبنی بر تعادل میان فرصت‌های شغلی و جویندگان کار در دوره‌های زمانی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که تعادل بین عرضه و تقاضای کار در کانادا در سال‌های آینده همچنان به همین شکل ادامه پیدا کند.

شرایط استخدام ماما در کانادا

 • پزشکان پرستار معمولاً به مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی پرستاری نیاز دارند و یا باید یک برنامه یا دوره آموزشی پرستاری با آموزش مامایی در غالب مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته یا حرفه‌ای پشت سر گذاشته باشند و چندین سال فعالیت به‌عنوان یک پرستار رسمی هم در اختیار داشته باشند.
 • ثبت‌نام در یک نهاد نظارتی برای پزشکان پرستار در تمام استان‌ها و ایالت‌های کانادا موردنیاز است.
 • دستیاران پزشک نیاز به تکمیل مدرک دانشگاهی در برنامه دستیاری پزشک دارند.
 • ثبت‌نام در یک نهاد نظارتی برای دستیاران پزشک در مانیتوبا ضروری است.
 • ماماها نیاز به اتمام یک دوره کارشناسی دانشگاهی در مقطع کارشناسی در زمینه مامایی یا معادل آن و یک دوره آموزش عملی تحت نظارت ماماهای باتجربه‌دارند.
 • ثبت‌نام در یک نهاد نظارتی برای ماماها در استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، کبک، آنتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و سرزمین‌های شمال غربی ضروری است.

مجوزهای موردنیاز برای کار به‌ عنوان ماما در کانادا

بسته به شرایط دولتی در کانادا، ماماها می‌توانند تحت مجوزهای مختلفی کار کنند. به گفته افراد حرفه‌ای و باتجربه، پرستارها و ماماها پرستاران رسمی ای هستند که آموزش‌های اضافی در زمینه زنان و زایمان را کسب کرده‌اند. ماماهای دارای مجوز، آموزش می‌بینند و باید در آزمون‌های کسب مجوزهای معتبر نیز شرکت کنند، اما لزوماً آموزش رسمی خاصی تحت عنوان پرستاری ندارند.

 • آلبرتا – پرستار: College of Midwives of Alberta
 • آلبرتا – پزشک پرستار: College and Association of Registered Nurses of Alberta
 • بریتیش کلمبیا – ماما: College of Midwives of British Columbia
 • بریتیش کلمبیا – پزشک پرستار:‌College of Registered Nurses of British Columbia
 • مانیتوبا – دستیار بالینی:‌ College of Physicians and Surgeons of Manitoba
 • مانیتوبا – دستیار پزشک:‌ College of Physicians and Surgeons of Manitoba
 • مانیتوبا – ماما: College of Midwives of Manitoba
 • مانیتوبا – پزشک پرستار:‌ College of Registered Nurses of Manitoba
 • نیوبرانزویک – ماما:‌ Midwifery Council of New Brunswick
 • نیوبرانزویک – پزشک پرستار: Nurses Association of New Brunswick
 • نیوفانلند و لابرادور – ماما: Newfoundland and Labrador Council of Health Professionals
 • مناطق شمال غربی – ماما: Registrar, Professional Licensing, Department of Health and Social Services
 • نوا اسکوشیا – ماما: Midwifery Regulatory Council of Nova Scotia
 • نوا اسکوشیا – پزشک پرستار: College of Registered Nurses of Nova Scotia
 • اونتاریو – ماما: College of Midwives of Ontario
 • اونتاریو – پزشک پرستار مراقبت‌های اولیه بهداشتی: College of Nurses of Ontario
 • جزیره پرینس ادوارد – پزشک پرستار: Association of Registered Nurses of Prince Edward Island
 • کبک – ماما: Ordre des sages-femmes du Québec
 • کبک – پزشک پرستار: Ordre des infirmières et infirmiers du Québec
 • ساسکاچوان – ماما: Saskatchewan College of Midwifes
 • ساسکاچوان – پزشک پرستار: Saskatchewan Registered Nurses Association
 • یوکان – ماما: Professional Licensing and Regulatory Affairs, Government of Yukon

مهارت‌ های موردنیاز برای شغل مامایی در کانادا

 • ارائه توصیه به بیماران در زمینه مراقبت‌های بهداشتی
 • همکاری با اعضای تیم بهداشت بین‌رشته‌ای و برنامه‌ریزی، اجرا، هماهنگی و ارزیابی شرایط جهت مراقبت از بیمار و کمک به حفظ بهبودی او
 • معاینه بیماران و گرفتن سابقه پزشکی و شرح‌حال از آن‌ها و مشورت با پزشکان و سایر کادر درمان برای ارزیابی سلامت جسمی و روانی بیماران
 • توصیه آزمایشات آزمایشگاهی، اشعه ایکس و سایر روش‌های تشخیصی به بیماران و تهیه نسخه برای آن‌ها
 • انجام دادن واکسیناسیون بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری‌های آن‌ها
 • ملاقات با بیماران، انجام معاینات لازم، ارزیابی‌های فیزیکی و گرفتن شرح‌حال و سابقه پزشکی
 • واکسیناسیون بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها
 • انجام و کمک در جراحی‌های معمول
 • ارائه آموزش‌های لازم جهت حفظ سلامت
 • انجام یا سفارش آزمایشات تشخیصی و تفسیر نتایج
 • تدوین و اجرای برنامه‌های درمانی و نظارت بر پیشرفت درمان بیماران
 • انجام زایمان طبیعی و سزارین و مدریت فرایند زایمان
 • ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد مراقبت از نوزادان و کودکان خردسال
 • ارائه مراقبت‌های اولیه و کامل به زنان و نوزادان آن‌ها در دوران بارداری، زایمان، سزارین و دوران پس از زایمان ازجمله نظارت بر سلامت مادر و نوزاد
 • مراقبت، ارزیابی و نظارت بر سلامت نوزادان و ارجاع نوزادان به خدمات پزشکی مناسب در صورت لزوم
 • توانایی مقابله با موقعیت‌های احساسی
 • مهارت‌های عالی برای کار گروهی
 • مهارت‌های بین فردی و ارتباطی قوی
 • مهارت‌های مشاهده قوی
 • علاقه به روند بارداری و تولد
 • انعطاف‌پذیری و سازگاری
 • توانایی کار و برقراری ارتباط مؤثر با افراد با پیشینه‌های مختلف
 • توانایی پیروی از دستورالعمل‌ها و رویه‌ها
 • مراقبت و صبوری

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق کار و قانون کار کانادا

کارآموزی به‌ عنوان ماما در کانادا

افرادی که در ابتدای مسیر شغل مامایی هستند و قصد یادگیری این حرفه را دارند تا مهارت‌های موردنیاز برای این فرصت شغلی را به دست بیاورند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت‌هایی از قبیل Glassdoor و یا CA.Indeed فرصت‌های مناسبی برای کارآموزی پیدا کنند. بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های دوره‌های کارآموزی در کانادا این است که باعث تقویت رزومه شما می‌شوند و فرصت‌های شغلی بسیار مناسب و بهتری در آینده شغلی شما به وجود خواهند آورد.

شرکت در دوره‌های کارآموزی مامایی در کانادا می‌تواند علاوه بر تقویت مهارت و توانایی‌های شما در زمینه مامایی، منجر به آشنایی با مهارت‌های جدید دیگری هم شود که شاید تا قبل از این برایتان قابل تجربه نبود.

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های شغل مامایی، این است که افراد بدون داشتن تحصیلات آکادمیک و فقط با گذراندن چند دوره آموزشی و کارآموزی دوساله و یا حتی کم‌تر نیز می‌توانند مهارت‌های موردنیاز برای این گروه شغلی را به دست بیاورند و به‌عنوان ماما حرفه‌ای به درآمدهای بسیار عالی و مناسبی در کانادا دست پیدا کنند.

 فقط کافی است که دوره کارآموزی را جدی گرفته و مهارت‌های موردنیاز برای این حرفه را کسب کنند تا زمینه را برای ایجاد فرصت‌های بسیار خوبی در آینده شغلی خود فراهم کنند.

بیشتر بخوانید: کارآموزی در کانادا

مهاجرت ماما به کانادا  

برای این‌که بتوانید به‌عنوان یک ماما متقاضی مهاجرت به کانادا، به این کشور سفر کنید و اقامت دائم آن را به دست بیاورید و یا حتی برای آشنایی با شرایط کاری مامایی در کانادا به این کشور سفر کنید، می‌توانید با تکمیل فرم ارزیابی رایگان در وب‌سایت موسسه مهاجرتی تراست، شانس خود را برای انجام این کار امتحان کنید.

موسسه مهاجرتی تراست با بهره‌گیری از وکلا و مشاوران بسیار ماهر و حرفه‌ای خود با سال‌های سال تجربه در زمینه امور مهاجرت به کانادا، می‌تواند یک مسیر مهاجرتی بسیار مطمئن به شما پیشنهاد دهد و استراتژی دقیقی از تمامی مراحل مهاجرتی پیش رو برایتان تهیه و تنظیم کند. شما می توانید قبل از ارتباط با ما صفحه نحوه مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید و اطلاعات به روزی در رابطه با مهاجرت به کانادا کسب کنید

امنیت شغلی مامایی در کانادا

امنیت شغلی، یکی از موضوعاتی است که دولت کانادا توجه بسیار زیادی به آن دارد و تمامی سعی و تلاش خودش را به کار می‌گیرد تا افراد در هر زمینه شغلی که فعالیت دارند، امنیت شغلی را کاملاً احساس کنند؛ بنابراین، می‌توان گفت که دولت کانادا اهمیت و ارزش بسیار زیادی برای نیروهای کاری که در این کشور مشغول به کار و فعالیت هستند، قائل می‌شود.

نکته قابل‌توجه بعدی در بحث امنیت شغلی در زمینه ماما در کانادا و یا سایر زمینه‌های شغلی دیگر در این کشور، بیمه بیکاری است؛ بنابراین، حتی اگر به هر دلیلی شغل خود را هم از دست دادید، دولت کانادا کاملاً از شما پشتیبانی و حمایت می‌کند و شما همچنان درآمد خود را حفظ خواهید کرد. نرخ پایه برای محاسبه بیمه بیکاری در کانادا، ۵۵ درصد از میانگین درآمد هفتگی شما خواهد بود.

کتاب بازار کار کانادا

بازار کار دیگر در کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های کاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

کار ماماها در کانادا چیست؟

ماماها از زنان و خانواده‌های آن‌ها در دوران بارداری و زایمان و بلافاصله پس از تولد نوزادان حمایت می‌کنند. آن‌ها در طیف گسترده‌ای از مکان‌های مختلف ازجمله زایشگاه‌ها، کلینیک‌های محلی، بیمارستان‌ها، واحدهای زایمانی تحت نظر مامایی و جراحی‌های عمومی کار می‌کنند. آن‌ها یک بخش از تیمی هستند که متشکل از کادر حرفه‌ای و متخصصی از قبیل پزشکان، مددکاران اجتماعی، پرستاران نوزادان و بازدیدکنندگان بهداشتی می‌شود. علاوه بر این، نیروهای کاری که به فرایند زایمان کمک می‌کنند نیز ممکن است به کمک ماماها بیایند و در عمل زایمان به آن‌ها کمک کنند. همچنین، ماماها مسئول نظارت بر کار این افراد هم هستند تا اطمینان پیدا کنند که کارشان را به‌درستی انجام می‌دهند و خطر خاصی مادر و نوزاد آن را تهدید نمی‌کند.

وظایف شغلی مامایی در کانادا چیست؟

مامایی یکی از سخت‌ترین و پرمسئولیت‌ترین شغل‌هایی است که در حوزه سلامت وجود دارد. آن‌ها وظایف شغلی زیادی دارند که به دلیل وابستگی به نوزادان و مادران، حساسیت بسیار زیادی دارد. ازاین‌رو، باید وظایف شغلی خود را به‌خوبی بشناسند و از آن‌ها آگاهی داشته باشند تا در مرحله‌ی بعد، بتوانند نوزادان و مادرانشان را با صحت و سلامت کامل به جمع خانواده خود برگردانند. در این بخش قصد داریم با همراهی شما برخی از وظایف شغلی مامایی را نام ببریم:
. معاینه و نظارت بر زنان باردار
. ارزیابی الزامات مراقبت و نوشتن برنامه‌های مراقبت
. انجام مراقبت‌های قبل از زایمان در بیمارستان‌ها، خانه‌ها و زایشگاه‌ها
. ارائه مراقبت‌های اولیه و کامل به زنان و نوزادان آن‌ها در دوران بارداری، مانند معاینات فیزیکی، غربالگری و آزمایش‌های تشخیصی برای نظارت بر سلامت مادر و نوزاد و ارجاع به متخصصان پزشکی در صورت لزوم
. مدیریت زایمان و زایمان طبیعی
. مراقبت، ارزیابی و نظارت بر سلامت نوزادان و ارجاع نوزادان به خدمات پزشکی مناسب در صورت لزوم
. ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد نحوه و روش مراقبت از نوزادان، کودکان و خردسالان
. ارائه اطلاعات، حمایت عاطفی و اطمینان به زنان و خانواده‌های آن‌ها
. نمونه‌گیری از بیمار، کنترل نبض، دما و فشارخون آن‌ها
. مراقبت و کمک به زنان باردار شاغل
. نظارت و تجویز دارو و انجام تزریقات لازم در طول دوران بارداری و پس از زایمان
. نظارت بر جنین و سلامت آن در هنگام زایمان
. مشاوره و حمایت از والدین در رابطه با مراقبت روزانه از نوزادان تازه متولدشده‌ی خود
. کمک به والدین برای مقابله با سقط‌جنین، غربالگری، مرده زایی و مرگ نوزادان
. نوشتن سوابق و تشکیل پرونده‌ی پزشکی برای زایمان
. تدریس خصوصی ماماهای دانشجو و دانش‌آموز
. تشخیص بارداری‌های پرخطر
. ماماها ممکن است به‌صورت شبانه‌روزی کار کنند و برای مراقبت 24 ساعته در دسترس باشند.

وظایف شغلی ماماها در طول دوران بارداری چیست؟

در دوران بارداری، وظایف ماماها شامل آموزش زنان در مورد آنچه در بدن خودشان و نوزادانشان می‌گذرد، است. آن‌ها در مورد تغییرات هورمونی بحث می‌کنند و در صورت لزوم مادر را معاینه می‌کند. همچنین، از طریق اندازه‌گیری شکم مادر بر رشد جنین نظارت می‌کنند.
نقش و وظیفه دیگر مامایی شامل آموزش تکنیک‌های مدیریت درد به بیماران است تا هنگام شروع زایمان آماده شوند. همچنین، آن‌ها مراحل زایمان را توضیح می‌دهند تا مادران احساس آمادگی کنند. ماماها هنگامی‌که مشکوک به مشکل در نوزادان یا مادران می‌شوند، بیماران خود را برای مداخله پزشکی به متخصص زنان و زایمان ارجاع می‌دهند.

وظایف شغلی ماماها پس از دوران بارداری چیست؟

ماماها معمولاً تا آنجا که ممکن است در کنار بیماران خود هستند و از آن‌ها حمایت عاطفی و همچنین راهنمایی‌های لازم در مورد چگونگی پیشرفت آسان‌تر زایمان را ارائه می‌دهند. آن‌ها اغلب حرکت در حین زایمان مانند راه رفتن و تکان دادن روی توپ ورزشی را برای کمک به باز شدن لگن ترویج می‌کنند.
بسته به سطح مجوز ماما و قوانین ایالتی، برخی از آن‌ها می‌توانند داروهای ضد درد را در حین زایمان تجویز کرده و در صورت لزوم اپیزیوتومی نیز انجام دهند. پس از کمک به زایمان (اغلب در یک مرکز زایمان یا در خانه مادران) ماماها به‌طورمعمول اصول اولیه مراقبت از نوزاد و تغذیه با شیر مادر را به‌عنوان یکی از وظایف مربی مامایی به مادران آموزش می‌دهند. آن‌ها همچنین حمایت عاطفی خود را در دوران پس از زایمان ادامه می‌دهند.

محل کار ماماها در کانادا کجا است؟

ماماها در کانادا و سایر کشورهای دنیا ممکن است در محل‌های مختلفی مشغول به کار و فعالیت باشند. بااین‌حال، معمولاً در محل کار خود استخدام می‌شوند و حقوق و مزایای رسمی هم شامل حال آن‌ها می‌شود. موارد زیر، می‌توانند برخی از محل‌های کار رایج ماماها در کانادا باشند:
خدمات بهداشت ملی (NHS)
آموزشگاه‌های پزشکان عمومی
بیمارستان‌های خصوصی
نیروهای مسلح
شیوه‌های مستقل

آیا کانادا به شغل مامایی نیاز دارد؟

مانند بسیاری از مسیرها و موقعیت‌های شغلی دیگر در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، برای ماماها نیز تقاضای زیادی در کانادا وجود دارد و سال‌هاست که این امر به همین شکل باقی‌مانده است. کارشناسان مامایی در انتاریو می‌گویند که تنها نیمی از افرادی که به دنبال خدمات مامایی هستند می‌توانند این خدمات را دریافت کنند. این یعنی استان اونتاریو کمبود شدید ماما مواجه است و طبق شواهد، این موضوع در سایر استان‌ها و شهرهای دیگر کانادا نیز صدق می‌کند. ماماها جایگزین‌های مناسب برای مراقبت‌های اولیه به مادران باردار با بودجه OHIP ارائه می‌دهند.
همچنین، لازم به ذکر است که تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار از قبیل فرصت‌های شغلی و میزان رشد اشتغال و همچنین، میزان بیکاری نشان می‌دهند تعداد متقاضیان کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در این گروه شغلی در بازه زمانی دو سال اخیر کافی بوده است. در طی این بازه زمانی دوساله، تعداد فرصت‌های شغلی موجود (ناشی از گسترش و توسعه تقاضا و همین‌طور تقاضای جایگزینی) برای مشاغلی که در گروه شغلی مامایی و یا سایر اوپراتورهای ماشین‌های مامایی قرار می‌گیرند، مجموعاً به ۱۹ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی افزایش پیدا کنند.
این در حالی است که درعین‌حال انتظار می‌رود که ۱۵ هزار و ۴۰۰ متقاضی کار جدید (ناشی از ترک تحصیل، مهاجرت و موارد دیگر) نیز در دسترس قرار بگیرند تا بتوانند این فرصت‌های شغلی را به دست بیاورند. با توجه به این تفاسیر و پیش‌بینی‌های انجام‌شده مبنی بر تعادل میان فرصت‌های شغلی و جویندگان کار در دوره‌های زمانی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که تعادل بین عرضه و تقاضای کار در کانادا در سال‌های آینده همچنان به همین شکل ادامه پیدا کند.

آیا من می‌توانم به‌عنوان یک ماما در کانادا کارکنم؟

به‌طورکلی، چشم‌اندازهای پیش رو در این موقعیت شغلی بسیار مثبت است و تقاضا برای ماماها با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و آداب‌ورسوم مختلف بسیار زیاد است. اگرچه اکثر شهرها و استان‌های کانادا فرصت‌های شغلی را برای تمرین مامایی ارائه می‌دهند، اما علاقه‌مندان به این زمینه‌ی شغلی ممکن است فرصت‌های بیشتری را در استان‌هایی که به‌سرعت در حال رشد هستند (مانند آلبرتا) پیدا کنند.

درآمد شغل مامایی در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد افرادی که در گروه شغلی مامایی و یا سایر مشاغل مشابه و مرتبط با آن فعالیت می‌کنند، حدوداً ۸۶ هزار و ۵۷۲ دلار در سال است که معادل با چیزی حدود ۴۴.۴۰ دلار به ازای هر ساعت می‌باشد. لازم به ذکر است که این نکته را هم اضافه کنیم درآمد موقعیت‌های شغلی برای افرادی که تازه‌کار هستند و به‌تازگی این حرفه را آغاز کرده‌اند، از ۵۷ هزار و ۳۰۰ دلار به ازای هرسال آغاز می‌شود و این در حالی است که اغلب نیروهای کار باتجربه در این گروه شغلی می‌توانند درآمد بسیار بالایی تا سقف ۱۰۷ هزار و ۳۸۹ دلار در سال نیز به دست بیاورند.

درآمد شغل مامایی در کدام‌یک از شهرهای کانادا بیشتر است؟

مواردی که در بخش زیر مشاهده می‌کنید، شهرهایی از کانادا هستند که افراد فعال در حوزه کاری مامایی، می‌توانند انتظار داشته باشند بالاترین درآمد را در آن‌ها به دست بیاورند:
. هی ریور (Hay River) – مناطق شمال غربی: ۶۰.۱۳ دلار به ازای هر ساعت
. ساسکاتون (Saskatoon) – ساسکاچوان: ۵۲.۳۳ دلار به ازای هر ساعت
. سویفت کارنت (Swift Current) – ساسکاچوان: ۵۲.۱۶ دلار به ازای هر ساعت
. فورت کوآپل (Fort Qu’Appelle) – ساسکاچوان: ۵۱.۸۶ دلار به ازای هر ساعت
. پاس (The Pas) – مانیتوبا: ۴۸.۵۲ دلار به ازای هر ساعت
. وینیپگ (Winnipeg) – مانیتوبا: ۴۴.۲۸ دلار به ازای هر ساعت
. هالیفاکس (Halifax) – نوا اسکوشیا:‌۴۳.۹۶ دلار به ازای هر ساعت
. گندر (Gander) – نیوفانلند و لابرادور: ۴۳.۷۰ دلار به ازای هر ساعت

شغل مامایی در کانادا چه مزیت‌هایی دارد؟

پرستار یا مامای دارای مجوز (CNM) یک متخصص بهداشتی بسیار حرفه‌ای با سطح بالای آکادمیک محسوب می‌شود که از زنان باردار مراقبت می‌کند و همچنین، مراقبت‌های قبل از زایمان، کمک در حین زایمان و مراقبت‌های بعد از زایمان را ارائه می‌دهد. ماماها یک دوره کارشناسی پرستاری را که نیاز به ۲ تا ۴ سال تحصیل دارد تکمیل کرده و سپس به‌عنوان یک پرستار رسمی تجربه کسب می‌کنند. از سال 2010، پرستاران و ماماهای مشتاق فعالیت و کار در کانادا ابتدا باید مدرک کارشناسی ارشد (MSN) را کسب کنند و قبل از شروع تمرین، توسط هیئت صدور گواهینامه مامایی آمریکا مجوز بگیرند.
به‌هرحال، در ادامه به شرح برخی از مزیت‌های شغل مامایی در کانادا می‌پردازیم:
. یک ماما در طول ویزیت‌های دوران بارداری، معمولاً می‌تواند بیشتر از یک پزشک وقت خود را با زنان باردار سپری کند. رویکرد ماما با تمرکز بر ایجاد رابطه شخصی با بیمار، خالصانه‌تر است. این به آرامش بیشتر مادر در دوران بارداری و زایمان ساده‌تر کمک بزرگی می‌کند. این در حالی است که پزشکان معمولاً صریح و حرفه‌ای هستند و به دلیل مشغله‌های ذهنی و کاری بسیار زیاد، نمی‌توانند زمان زیادی را با مادران باردار سپری کنند.
. ماماها به‌گونه‌ای آموزش‌دیده‌اند که مراقب هر چیزی که خارج از حد معمول است و نیاز به مراقبت تخصصی‌تری دارد، باشند.
ماماها رویکرد جامعی در مورد بارداری و زایمان ارائه می‌دهند و می‌توانند به سؤالات مربوط به تغذیه، ورزش، روابط، احساسات، شیردهی و فرزند پروری پاسخ دهند.
. به‌غیراز بارداری و زایمان، ماماها می‌توانند مراقبت‌های جامعی را برای زنان در هر سنی ارائه دهند. آن‌ها برای انجام معاینات سالانه زنان، سفارش آزمایشات در آزمایشگاه و تجویز داروهایی ازجمله پیشگیری از بارداری آموزش‌دیده‌اند.
ماماها درد زایمان را با انجام اقداماتی از قبیل تشویق مادران به ماساژ، آرامش، دوش گرفتن، تغییر وضعیت یا راه رفتن، به شکلی تحسین‌برانگیز و عالی مدیریت می‌کنند.
. ماماها در استفاده از مداخلات پزشکی (مانند، نظارت مستمر بر جنین در حین زایمان) عاقلانه عمل می‌کنند.
آن‌ها معمولاً در طول زایمان طبیعی و یا سزارین مراقبت‌های فردی زیادی ارائه می‌دهند و در تمام مراحل بارداری رویکرد عملی مؤثری دارند.
. یک ماما ممکن است بتواند یک زایمان برنامه‌ریزی‌شده در خانه یا زایمان آرامش‌بخش در آب ارائه دهد.
بیش از 30 درصد از تمام نوزادان در ایالات‌متحده آمریکا با روش سزارین متولد می‌شوند که به میزان قابل‌توجهی بیشتر از هدف توصیه‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (۱۰ تا ۱۵ درصد) است. با توجه به توصیه‌ی سازمان جهانی بهداشت، ماماها به‌احتمال‌زیاد اجازه می‌دهند زایمان به‌طور طبیعی پیشرفت کند و احتمال کمی وجود دارد که جراحی و مداخلات غیرضروری را توصیه کنند.

معایب شغل مامایی در کانادا چیست؟

موارد زیر، برخی از معایب شغل مامایی در کانادا و همین‌طور کشورهای دیگر دنیا به شمار می‌روند:
. ماماها فقط ابزارهای اساسی را فراهم می‌کنند و برای مثال، نمی‌توانند سونوگرافی یا بیهوشی ارائه دهند.
. ماماها واجد شرایط برای مدیریت حاملگی‌های پرخطر یا مشکلات یا عوارض حاد زایمان نیستند. اگر عوارضی در حین زایمان طبیعی و یا سزارین ایجاد شود، بیمار مجبور است از پزشک یا ارائه‌دهنده مراقبت‌هایی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی دارد، مراقبت‌های اضطراری را دریافت کند.
. متخصصین زنان و زایمان برای مدیریت زایمان‌های متعدد (دوقلوها، سه‌قلوها)، زایمان ناقص، زنان باسابقه‌ی سزارین قبلی، زنان با زایمان زودرس قبل از موعد یا سایر عوارض مربوط به بارداری و زنانی که دارای سایر بیماری‌های پزشکی هم‌زمان مانند فشارخون بالا و دیابت هستند، بهترین شرایط را دارند. چراکه تمامی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم در تمامی این زمینه‌ها را کسب کرده‌اند.
. در صورت ضرورت فوریت حین زایمان، ماماها واجد شرایط انجام سزارین نیستند.
. زایمان توسط متخصصین زنان و زایمان در بیمارستان‌ها می‌تواند بارداری و زایمان را از جهات مختلفی ازجمله آزمایش ژنتیک، القای زایمان و آنتی‌بیوتیک‌های IV ایمن‌تر کند.
. برخی از شرکت‌های بیمه درمانی خدمات مامایی را پوشش نمی‌دهند.

شروع کار کردن به‌عنوان ماما در کانادا چقدر زمان نیاز دارد؟

برنامه آموزش مامایی یک برنامه تحصیلی یا آکادمیک چهارساله در مقطع کارشناسی است. در حال حاضر هفت برنامه آموزش مامایی در کانادا وجود دارد. برنامه‌های آموزشی امکان ورود مستقیم فارغ‌التحصیلان رشته‌های مامایی به بازار کار کانادا را فراهم می‌کنند. این یعنی هیچ مدرک پرستاری یا مدارک دیگری برای ورود لازم نیست.

درآمد ماماها در استان انتاریو کانادا چقدر است؟

در حال حاضر انتاریو یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین استان‌های کانادا است که نیاز شدیدی به ماما و افرادی که در این گروه شغلی فعالیت می‌کنند، دارد. با توجه به این موضوع، علاقه‌مندان به این حوزه شغلی تمایل دارند که قبل از اقدام برای این شغل، بدانند که انتظار چه مقدار درآمد یا دستمزدی را باید داشته باشند.
در رابطه با این موضوع، باید توضیح دهیم که میانگین درآمد یا دستمزد یک پرستار مامایی که دارای تمامی مجوزهای معتبر برای فعالیت می‌باشد، حدود ۱۲۰ هزار و ۶۵۸ دلار در سال است؛ اما محدوده‌ی درآمد افراد فعال در این گروه شغلی در استان اونتاریو کانادا، معمولاً چیزی در حدود ۱۱۰ هزار و ۹۴۷ تا ۱۳۶ هزار و ۷۲۴ دلار در سال می‌باشد.

ماماها در کانادا چند ساعت در روز کار می‌کنند؟

ماماها معمولاً در گروه‌های جامعه‌محوری کار می‌کنند که به همراه تعداد دیگری از افراد فعال در این حوزه کاری مراقبت‌های بهداشتی درزمینه‌ی شغلی خود را تمرین می‌کنند. این فرایند، موجب ایجاد یک مدل ۲۴ ساعته در طی ۷ روز هفته می‌شود که هر یک از ماماها مسئولیت آن را به‌صورت شیفت‌های ۶ تا ۱۰ ساعته در طول روز بر عهده می‌گیرند.

آیا مامایی در کانادا شغل پراسترسی محسوب می‌شود؟

دانشجویان مامایی ممکن است به دلیل حجم زیاد کار، تحصیل و یا تجربه‌های ناخوشایند و ناراحت‌کننده در محل کار، دچار استرس شوند و این حس را تجربه کنند. بااین‌حال، یک سری از عوامل اجتماعی هم ممکن است بر نحوه‌ی برخورد یک دانشجوی مامایی با نیازها و خواسته‌های طول دوره تحصیلی خود تأثیرگذار باشند. مسائل مربوط به مراقبت از کودکان، بیماری‌های آن‌ها و یا مشکلات درون خانواده‌ای می‌توانند نمونه‌ای از مواردی باشند که مستعد ایجاد تنش و استرس برای دانشجویان مامایی هستند.

مهارت‌های لازم برای فعالیت در شغل مامایی در کانادا چیست؟

افرادی که قصد انجام فعالیت در این گروه شغلی دارند باید دارای مهارت‌ها و توانایی‌های زیادی باشند تا بتوانند به موفقیت‌های شغلی بزرگ و چشمگیری دست پیدا کنند. این مهارت‌ها، عمدتاً شامل موارد زیر می‌شوند:
. توصیه آزمایشات آزمایشگاهی، اشعه ایکس و سایر روش‌های تشخیصی به بیماران و تهیه نسخه برای آن‌ها
. مراقبت، ارزیابی و نظارت بر سلامت نوزادان و ارجاع نوزادان به خدمات پزشکی مناسب در صورت لزوم
. توانایی مقابله با موقعیت‌های احساسی
. مهارت‌های عالی برای کار گروهی
. انجام دادن واکسیناسیون بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری‌های آن‌ها
. ملاقات با بیماران، انجام معاینات لازم، ارزیابی‌های فیزیکی و گرفتن شرح‌حال و سابقه پزشکی
. واکسیناسیون بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها
. انجام و کمک در جراحی‌های معمول
. مهارت‌های بین فردی و ارتباطی قوی
. مهارت‌های مشاهده قوی
. علاقه به روند بارداری و تولد
. انعطاف‌پذیری و سازگاری
. توانایی کار و برقراری ارتباط مؤثر با افراد با پیشینه‌های مختلف
. توانایی پیروی از دستورالعمل‌ها و رویه‌ها
. مراقبت و صبوری
. ارائه آموزش‌های لازم جهت حفظ سلامت
. ارائه توصیه به بیماران در زمینه مراقبت‌های بهداشتی
. همکاری با اعضای تیم بهداشت بین‌رشته‌ای و برنامه‌ریزی، اجرا، هماهنگی و ارزیابی شرایط جهت مراقبت از بیمار و کمک به حفظ بهبودی او
. معاینه بیماران و گرفتن سابقه پزشکی و شرح‌حال از آن‌ها و مشورت با پزشکان و سایر کادر درمان برای ارزیابی سلامت جسمی و روانی بیماران
. انجام یا سفارش آزمایشات تشخیصی و تفسیر نتایج
. تدوین و اجرای برنامه‌های درمانی و نظارت بر پیشرفت درمان بیماران
. انجام زایمان طبیعی و سزارین و مدریت فرایند زایمان
. ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد مراقبت از نوزادان و کودکان خردسال
. ارائه مراقبت‌های اولیه و کامل به زنان و نوزادان آن‌ها در دوران بارداری، زایمان، سزارین و دوران پس از زایمان ازجمله نظارت بر سلامت مادر و نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید