بازار کار کارشناس شبکه در کانادا

کارشناسان شبکه که با عناوین شغلی دیگری از قبیل تکنسین شبکه کامپیوتر و چند عنوان شغلی دیگر نیز شناخته می‌شوند، استفاده از شبکه‌های محلی و گسترده (LAN ها و WAN ها)، شبکه‌های اصلی، سخت‌افزار، نرم‌افزار و سایر تجهیزات مرتبط دیگر در این زمینه را ایجاد، اجرا، هماهنگ و یا تعمیر می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها وب‌سایت‌های اینترنتی و اینترانت و سخت‌افزار و نرم‌افزار سرورهای مرتبط با وب را راه‌اندازی و نگهداری می‌کنند و همچنین، به رصد و بهینه‌سازی اتصال و عملکرد شبکه نیز می‌پردازند.

کارشناس‌های شبکه، در واحدهای فناوری اطلاعات در بخش‌های خصوصی و دولتی به کار گرفته و استخدام می‌شوند تا کار کنند. لازم به ذکر است که سوپروایزرها یا سرپرستان تکنسین‌های شبکه‌های رایانه‌ای نیز در این گروه شغلی دسته‌بندی می‌شوند.

کدام برنامه مهاجرتی کانادا برای من مناسب است؟

خلاصه پادکست

مشخص کردن بهترین روش، به رزومه و شرایط شما وابسته است. در ادامه به شرح شرایط هر روش بصورت جداگانه، می پردازیم:

 • تحصیلی: سن کمتر از 27 سال، نبود سابقه کار، تمکن مالی شامل شهریه یک سال دانشگاه بعلاوه هزینه زندگی(بین 13 تا 15 هزار دلار کانادا)
 • اکسپرس اینتری: سن کمتر از 32 سال، آیلتس جنرال 7 به بالا، مدرک کارشناسی ارشد، سابقه کار مناسب، تمکن مالی شامل هزینه زندگی برای یک نفر حدود 13 تا 15 هزار دلار کانادا
 • برنامه های استانی کانادا: سن کمتر از 45 سال، دارای سابقه کار و مدرک تحصیلی، آیلتس جنرال حدود 6، تمکن مالی 13 تا 15 هزار دلار کانادا
 • کارآفرینی: دارای سابقه کار مدیریتی، سرمایه و تخصص بالا، تمکن مالی حدود 300هزار دلار کانادا

علاوه بر روش های بالا مدل های دیگری برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که ما در صفحه راه های مهاجرت به کانادا به صورت تک به تک و جامع آنها را توضیح داده ایم

وظایف شغلی کارشناس شبکه در کانادا

آن دسته از افرادی که در گروه مشاغل کارشناس شبکه دسته‌بندی می‌شوند، برخی وظایف شغلی زیر و یا حتی همه‌ی آن‌ها را انجام می‌دهند:

 • نگهداری، عیب‌یابی، تعمیر و مدیریت شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های گسترده (WAN)، شبکه‌های اصلی، ایستگاه‌های کاری رایانه، اتصال به اینترنت و تجهیزات جانبی
 • ارزیابی و نصب کردن سخت‌افزار رایانه، نرم‌افزار شبکه، نرم‌افزار سیستم‌عامل به همراه برنامه‌های نرم‌افزاری
 • استفاده از کنسول‌های هدایت و کنترل اصلی برای نظارت بر عملکرد سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای و هماهنگی دسترسی و استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای
 • ارائه دهی سرویس‌ها و خدمات برای رفع عیب و ایرادهایی که در شبکه کاربران به وجود آمده است.
 • نصب کردن، نگهداری، عیب‌یابی و ارتقاء سخت‌افزار و نرم‌افزار وب سرور
 • اجرا و پیاده‌سازی نرم‌افزار نظارت بر ترافیک شبکه به همراه بهینه‌سازی عملکرد سرور
 • اجرای روتین و معمولِ شروع و راه‌اندازی یا مسدودسازی و بستن شبکه و نگهداری از سوابق کنترل
 • انجام عملیات گرفتن نسخه پشتیبان یا بکاپ از داده‌ها و اطلاعات به همراه بازیابی عملیات یا داده‌ها
 • اداره و هدایت کردن آزمایشات به همراه اجرای کنترل‌های کیفی و امنیتی
 • کنترل و نظارت بر استفاده از پست الکترونیکی، ناوبری وب و نرم‌افزارهای نصب‌شده
 • انجام دادن اسکریپت نویسی پوسته یا سایر کارهای اساسی برنامه‌نویسی
 • ممکن است بر کار و نحوه عملکرد سایر نیروهای کاری در این گروه شغلی نظارت کنند.

عناوین شغلی کارشناس شبکه در کانادا

 • تکنسین شبکه کامپیوتر
 • سرپرست و یا تکنسین شبکه رایانه
 • تکنسین وب‌سایت اینترنتی
 • تکنسین وب و شبکه
 • اپراتور مرکز داده
 • مدیر شبکه (شبکه محلی)
 • تکنسین LAN (شبکه محلی)
 • مدیر شبکه
 • کارشناس شبکه
 • کارشناس وب و شبکه
 • کارشناس وب‌سایت اینترنتی
 • تکنسین پشتیبانی شبکه
 • مدیر سیستم

میانگین درآمد کارشناس شبکه در استان های مختلف کانادا

منطقه حداقلمیانگینحداکثر
آلبرتا۲۰ دلار۳۶.۰۶ دلار۵۷.۶۹ دلار
بریتیش کلمبیا۱۹.۹۳ دلار۲۸.۸۵ دلار۴۹.۱۵ دلار
مانیتوبا۱۹.۵۲ دلار۳۰ دلار۴۶.۷۲ دلار
نیو برانزویک۱۹.۵۰ دلار۲۷.۸۰ دلار۴۵ دلار
نیوفاندلند و لابرادور۱۵ دلار۳۰ دلار۴۲.۵۵ دلار
مناطق شمال غربینامشخصنامشخصنامشخص
نوا اسکوشیا۱۷ دلار۳۰.۷۷ دلار۴۲.۵۶ دلار
نوناووتنامشخصنامشخصنامشخص
اونتاریو۱۸ دلار۳۲ دلار۴۹.۴۵ دلار
جزیره پرینس ادوارد۱۴.۵۰ دلار۲۸ دلار۴۱.۵۴ دلار
کبک۱۹.۳۲ دلار۲۹.۸۱ دلار۴۴.۱۲ دلار
ساسکاچوان۲۰ دلار۳۸.۷۳ دلار۵۲.۸۸ دلار
منطقه یوکاننامشخصنامشخصنامشخص

شما می‌توانید شرکت‌هایی که بیشترین پرداختی برای شغل کارشناس شبکه در کانادا را دارند، از طریق این لینک مشاهده کنید.

بازار کار شغل کارشناس شبکه در ده سال آینده در کانادا

در این بخش از مطلب امروز خود در مورد شغل کارشناس شبکه در کانادا، قصد داریم نگاهی دقیق‌تر و از فاصله نزدیک به عرضه و تقاضای این موقعیت شغلی و وضعیت بازار کار آن در ده سال آینده در کانادا داشته باشیم.

در حال حاضر انتظار می‌رود که وضعیت عرضه و تقاضا در طی سال‌های اخیر در این گروه شغلی، به‌طور گسترده‌ای مطابق با سطح ملی پیش رفته باشد. جدولی که در بخش زیر برای شما تهیه و تنظیم کرده‌ایم، شامل اطلاعات دقیق‌تر و بهتری در مورد چشم‌انداز این گروه شغلی در کانادا است:

مواردآمار
میزان اشتغال شغل کارشناس شبکه در سال ۲۰۱۸۵۵ هزار نفر
میانگین سن نیروهای کاری شغل کارشناس شبکه در سال ۲۰۱۸۴۱ سال
میانگین سن بازنشستگی کارشناسان شبکه در سال ۲۰۱۸۶۱ سال

به‌منظور تعیین چشم‌انداز مورد انتظار برای یک موقعیت شغلی، فاکتور میزان تفاوت کل تعداد متقاضیان جدید پیش‌بینی‌شده‌ی جویای کار با فرصت‌های شغلی پیش‌بینی‌شده‌ در کل بازه زمانی موردنظر، همراه با ارزیابی شرایط بازار کار در سال‌های اخیر، تحلیل و بررسی می‌شوند. هدف از انجام این کار مشخص شدن شرایط رشد بازار کار در چند سال اخیر (چه در شرایط مازاد، چه تعادل و چه کمبود) و در بازه زمانی کنونی است و یا اینکه این موقعیت شغلی تا چه اندازه درگیر تغییر و تحول در سال‌های پیش رو خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال، اگر تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار حاکی از کمبود متقاضی کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در یک گروه شغلی باشد (یعنی گروه شغلی موردنظر با کمبود نیروی کار مواجه باشد)، از پیش‌بینی‌های انجام‌شده، استفاده می‌شود تا مشخص شود که آیا این موقعیت در طی بازه زمانی که برای بررسی این شرایط در نظر گرفته‌شده، ادامه پیدا خواهد کرد و یا فرصت شغلی موردنظر، به سمت شرایط بهتری در آینده حرکت خواهد کرد.

تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار از قبیل فرصت‌های شغلی و میزان رشد اشتغال و همچنین، میزان بیکاری نشان می‌دهند تعداد متقاضیان کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در این گروه شغلی در بازه زمانی دو سال اخیر کافی بوده است؛ اما درعین‌حال، در برخی از مناطق نیز مشاهده‌شده است که این گروه شغلی شاهد از دست دادن برخی موقعیت‌های شغلی بوده است. بااین‌وجود، نرخ بیکاری اندکی کاهش‌یافته است و پایین‌تر از میانگین‌های تاریخی خود و همین‌طور میانگین سطح ملی در سال ۲۰۱۸ قرارگرفته است.

همچنین، تعداد نیروهای شغلی بیکار در هر فرصت شغلی در این گروه ثابت مانده است که کمی پایین‌تر از سطح ملی در بازه زمانی موردنظر می‌باشد؛ اما در حال حاضر انتظار می‌رود که در طی این بازه زمانی دوساله، تعداد فرصت‌های شغلی موجود (ناشی از گسترش و توسعه تقاضا و همین‌طور تقاضای جایگزینی) برای مشاغلی که در گروه شغلی کارشناس شبکه قرار می‌گیرند، مجموعاً به ۱۸ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی افزایش پیدا کنند. این در حالی است که درعین‌حال انتظار می‌رود ۱۸ هزار و ۵۰۰ متقاضی کار جدید (ناشی از ترک تحصیل، مهاجرت و موارد دیگر) نیز در دسترس قرار بگیرند تا بتوانند این فرصت‌های شغلی را به دست بیاورند.

با توجه به این تفاسیر و پیش‌بینی‌های انجام‌شده مبنی بر تعادل میان فرصت‌های شغلی و جویندگان کار در دوره‌های زمانی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که تعادل بین عرضه و تقاضای کار در کانادا در سال‌های آینده نیز به همین شکل ادامه پیدا کند. پیش‌بینی می‌شود اکثر فرصت‌های شغلی، ناشی از رشد اشتغال و بازنشستگی باشد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود که بازنشستگان حدود 49 درصد از کل فرصت‌های شغلی را تشکیل دهند. این نسبت، کم‌تر از میانگین کل مشاغل (حدود 59 درصد از فرصت‌های شغلی) است.

همان‌طور که در جدول فوق نیز می‌توانید مشاهده کنید، نیروهای کاری فعال در حوزه کارشناس شبکه تمایل دارند که ساختار سنی مشابهی با میانگین سنی در کانادا داشته باشند و تمایل دارند که در سنی مشابه با اغلب نیروهای کاری کانادایی بازنشسته شوند. در نتیجه، نرخ بازنشستگی در این گروه شغلی قابل‌مقایسه با میانگین کل مشاغل دیگر در کانادا است. نکته قابل‌توجه بعدی در مورد گروه شغلی کارشناس شبکه این است که پیش‌بینی می‌شود رشد اشتغال نیروهای کاری فعال در این حوزه بیش‌تر از حد متوسط باشد. همچنین، انتظار می‌رود تقاضا برای نیروهای کاری در این شغل با تغییرات فن‌آوری حمایت شود. بدون شک، سرعت‌بالای فناوری‌های نوآورانه به همین شکل و حتی بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و این باعث می‌شود که شرکت‌های کانادایی سریع‌تر خودشان را با این شرایط سازگار کنند و زیرساخت‌های خود در حوزه IT را ارتقاء دهند تا ازنظر دیجیتالی، ایمن بمانند و توانایی رقابتی که دارند را به همین شکل حفظ کنند.

علاوه بر این، تجارت الکترونیکی به نفوذ خودش همچنان ادامه خواهد داد و شیوه‌های جدید فناوری از قبیل بلاک چین و یا نمونه‌های دیگر پدیدار خواهند شد. این اتفاقات درنهایت فرصت‌های شغلی جدیدی به‌عنوان تکنسین شبکه‌های رایانه‌ای فراهم خواهند آورد. نکته بعدی این است که با توجه به عرضه نیروی‌های کاری، انتظار می‌رود که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیشترین متقاضیان کار در این گروه شغلی را تشکیل دهند. علاوه بر این، مهاجرت نیز همچنان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل جذب نیروهای کاری جدید در این گروه شغلی به شمار خواهد آمد چراکه این گروه شغلی از محبوبیت بسیار بالایی در نزد تازه‌واردان به کانادا برخوردار می‌باشد.

مهارت‌های موردنیاز در این گروه شغلی، معمولاً در سراسر دنیا یکسان و مشابه با یکدیگر هستند و فقط منحصر به بازار کار کانادا نیستند. درنتیجه، موانع کم‌تری برای مهاجران وجود دارد تا در این گروه شغلی به فعالیت مشغول شوند و به‌عنوان تکنسین شبکه‌های رایانه‌ای یا کارشناس شبکه کار کنند. علاوه بر این، مهاجرانی که از کشورهای دارای قرارداد تجارت آزاد با کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند نیز ممکن است واجد شرایط کار در این گروه شغلی در کانادا باشند. این امر ورود و اخذ اقامت دائم برای آن‌ها را بسیار ساده و راحت می‌کند.

شرایط استخدام کارشناس شبکه در کانادا

برای استخدام در شغل کارشناس شبکه در کانادا معمولاً به موارد زیر نیاز خواهید داشت.

 • برای کار کردن در این گروه شغلی، معمولاً تکمیل کردن و پشت سر گذاشتن کالج یا یک برنامه دیگر در علوم کامپیوتر(علوم کامپیوتر در کانادا)، مدیریت شبکه، فناوری وب یا یک‌رشته مرتبط موردنیاز است.
 • برخی از کارفرمایان ممکن است به گواهینامه یا آموزش ارائه‌شده توسط فروشندگان نرم‌افزار نیاز داشته باشند.

مجوزهای مورد نیاز برای کار به عنوان کارشناس شبکه در کانادا

برای کار به‌عنوان کارشناس شبکه در کانادا، ممکن است قبل از شروع، نیاز به اخذ مجوز از سوی یک‌نهاد نظارتی داشته باشید. شما با مشاهده بخش زیر می‌توانید متوجه شوید که این شغل در استان یا محل زندگی شما به چه مجوزهایی نیاز دارد.

 • بریتیش کلمبیا

  تکنسین‌های علمی کاربردی (فناوری اطلاعات) – Applied Science Technologists and Technicians of British Columbia

 • بریتیش کلمبیا

  تکنسین مجاز (فناوری اطلاعات) – Applied Science Technologists and Technicians of British Columbia

 • مانیتوبا

  تکنسین‌های شبکه کامپیوتر – Computer Network Technicians

 • ساسکاچوان

  تکنسین علمی کاربردی (شبکه رایانه‌ای) – Saskatchewan Applied Science Technologists and Technicians

مهارت های مورد نیاز برای شغل کارشناس شبکه در کانادا

تخصص‌های لازم برای شغل کارشناس شبکه در کانادا به شرح زیر هستند:

 • نگهداری، عیب‌یابی و مدیریت استفاده از شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های گسترده (WAN)، شبکه‌های اصلی و ایستگاه‌های کاری رایانه‌ای و تجهیزات جانبی آن‌ها
 • ارزیابی و نصب کردن سخت‌افزار رایانه، نرم‌افزار شبکه و نرم‌افزار سیستم‌عامل
 • هماهنگی دسترسی و استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای به‌منظور نظارت بر عملکرد سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای با استفاده از کنسول‌های اصلی
 • بارگیری نوارها و دیسک‌های رایانه و نصب کردن نرم‌افزار و کاغذها و فرم‌های چاپگر
 • ارائه خدمات و سرویس‌های موردنیاز کاربران برای برطرف سازی مشکلات شبکه آن‌ها
 • پیاده‌سازی رویه امنیت داده‌های شبکه یا نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه‌ها
 • اجرای روتین و معمولِ شروع و راه‌اندازی یا مسدودسازی و بستن شبکه و نگهداری از سوابق کنترل
 • انجام عملیات گرفتن نسخه پشتیبان یا بکاپ از داده‌ها و اطلاعات به همراه بازیابی عملیات یا داده‌ها
 • نصب، نگهداری، عیب‌یابی و ارتقای سخت‌افزار و نرم‌افزار وب سرور
 • راه‌اندازی و اتصال شبکه‌های داده محلی و اتصال به اینترنت
 • پیاده‌سازی و اجرای نرم‌افزار نظارت بر ترافیک شبکه و امنیت کاربران به همراه بهینه‌سازی و بهبود عملکرد سرور
 • تغییر دادن صفحات وب، برنامه‌ها و اسکریپت‌ها
 • اعمال و تحقیق در مورد کاربرد فراداده در وب‌سایت‌ها به همراه ثبت کردن وب‌سایت‌ها در موتورهای جست‌وجو
 • پاسخ دادن به درخواست کمک و برطرف کردن مشکلات شبکه و اطلاعات بازدیدکنندگان وب‌سایت و همین‌طور طراحان آن
 • اجرای بکاپ از سرورهای شبکه و انجام عملیات بازیابی
 • نظارت بر عملکرد و نحوه فعالیت نیروهای کاری و کارمندان فنی

دانش و مهارت های مورد نیاز برای شغل کارشناس شبکه در کانادا

دانش‌ها و مهارت‌هایی که در این بخش اشاره می‌کنیم، معمولاً برای این گروه شغلی موردنیاز هستند.

مهارت‌ها

– کار با تجهیزات و ماشین‌آلات فناوری
1. اشکال‌زدایی و برنامه‌ریزی مجدد سیستم‌های فنی
2. نصب و راه‌اندازی زیرساخت‌های فنی
3. با استفاده از ابزار دقیق و تجهیزات
– مدیریت
1. نظارت و بررسی
2. تحلیل و بررسیتحلیل و بررسی اطلاعات
3. بررسی و تشخیص
– برقراری ارتباط
1. توصیه و مشاوره
– مدیریت اطلاعات
1. پردازش اطلاعات

دانش‌ها

– تجارت، امور مالی و مدیریت
1. خدمات مشتری
– ارتباطات و حمل‌ونقل
1. ارتباط از راه دور و مخابره اطلاعات
– مهندسی و فناوری
1. کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعات
– قانون و امنیت عمومی
1. ایمنی و امنیت عمومی

کارآموزی به عنوان کارشناس شبکه در کانادا

افرادی که در ابتدای مسیر شغل کارشناس شبکه هستند و قصد یادگیری این حرفه‌ی کاری را دارند تا مهارت‌های موردنیاز برای این فرصت شغلی را به دست بیاورند، می‌توانند با مراجعه به سایت‌هایی از قبیل Glassdoor و یا CA.indeed  فرصت‌های مناسبی برای کارآموزی پیدا کنند. بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های دوره‌های کارآموزی در کانادا این است که باعث تقویت رزومه شما می‌شوند و فرصت‌های شغلی بسیار مناسب و بهتری در آینده شغلی شما به وجود خواهند آورد.

شرکت در دوره‌های کارآموزی کارشناس شبکه در کانادا می‌تواند علاوه بر تقویت مهارت و توانایی‌های شما در موقعیت شغلی کارشناس شبکه، منجر به آشنایی با مهارت‌های جدید دیگری هم شود که شاید تا قبل از این برایتان قابل تجربه نبود.

 فقط کافی است که دوره کارآموزی را جدی گرفته و مهارت‌های موردنیاز برای این حرفه را کسب کنید تا زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی بسیار خوبی برای آینده شغلی خود به وجود بیاورید.

بیشتر بخوانید: کار‌آموزی در کانادا

مهاجرت کارشناس شبکه به کانادا

موسسه مهاجرتی تراست با بهره‌گیری از وکلا و مشاوران بسیار ماهر و حرفه‌ای خود که سال‌های سال در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق روش‌های مختلف و بسیار زیادی تجربه‌دارند، می‌تواند یک مسیر مهاجرتی بسیار مطمئن به شما پیشنهاد دهد و استراتژی دقیقی از تمامی مراحل مهاجرتی پیش رو نیز برایتان تهیه و تنظیم کند.

درصورتی‌که تمایل دارید به‌عنوان کارشناس شبکه به کانادا مهاجرت کنید، شانس بسیار خوبی برای انجام این کار دارید. گزارش Ibis World نشان می‌دهد که تقریباً در سراسر کانادا به شغل کارشناس شبکه نیاز است و می‌توان گفت که یکی از پر تقاضاترین شغل‌ها در کانادا، کارشناس شبکه است. نکته بسیار بزرگ و مهم در مورد مهاجرت به کانادا به‌عنوان کارشناس شبکه، این است که حتی بدون داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان کانادایی نیز می‌توانید اقامت دائم این کشور را از طریق این حرفه به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق کار

امنیت شغلی کارشناس شبکه در کانادا

امنیت شغلی، یکی از موضوعاتی است که دولت کانادا توجه بسیار زیادی به آن دارد و تمامی سعی و تلاش خودش را به کار می‌گیرد تا افراد در هر زمینه شغلی که فعالیت دارند، امنیت شغلی را کاملاً احساس کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که دولت کانادا اهمیت و ارزش بسیار زیادی برای نیروهای کاری که در این کشور مشغول به کار و فعالیت هستند، قائل می‌شود.

نکته قابل‌توجه بعدی در بحث امنیت شغلی در زمینه کارشناس شبکه در کانادا و یا سایر زمینه‌های شغلی دیگر در این کشور، بیمه بیکاری است؛ بنابراین حتی اگر به دلیلی شغل خود را هم از دست دادید، نباید هیچ‌گونه نگرانی خاصی داشته باشید چراکه دولت کانادا کاملاً از شما پشتیبانی و حمایت می‌کند و شما همچنان درآمد خود را حفظ خواهید کرد. نرخ پایه برای محاسبه بیمه بیکاری در کانادا، ۵۵ درصد از میانگین درآمد هفتگی شما خواهد بود.

بیشتر بدانید: قانون کار کانادا

مهارت های اساسی شغل کارشناس شبکه در کانادا

در این بخش می‌توانید مشاهده کنید که ۹ مهارت اساسی در شغل کارشناس شبکه چه کاربردی دارند.

1. خواندن

 • خواندن بخش‌های کوتاه بر روی برچسب محصولات. به‌عنوان‌مثال، دستورالعمل‌های مربوط به دست زدن به برچسب کالاهای خطرناک از قبیل محلول‌های شست‌وشو را می‌خوانند.
 • خواندن شیوه‌های ورود به سیستم. به‌عنوان‌مثال، برای یادگیری در مورد سوء عملکردها و نحوه مدیریت آن‌ها و ارتقاء سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری سیستم، دستورالعمل‌های لازم را مطالعه می‌کنند.
 • خواندن ایمیل‌های شرکای کاری، همکاران و تأمین‌کنندگان. به‌عنوان‌مثال، درخواست اطلاعات مربوط به دسترسی به داده‌ها و بازیابی پرونده‌های پاک‌شده را می‌خوانند.
 • متن‌های واردشده به انجمن‌ها را مطالعه می‌کنند تا به‌عنوان‌مثال، بدانند که کاربران اکنون با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و چطور می‌توانند در برطرف کردن این مشکلات به آن‌ها کمک کنند.
 • ایمیل‌ها، یادداشت‌ها یا نکته‌هایی که شرکت‌ها برایشان ارسال می‌کنند را می‌خوانند. به‌عنوان‌مثال، در مورد خاموش شدن برنامه‌ریزی‌شده‌ی سرورهای اینترنتی مطالعه می‌کنند تا بتوانند خود را برای قطع کردن خدمات آماده کنند.
 • اطلاعات موردنیاز برای کنفرانس‌ها و وبینارهای پیش رو را مطالعه می‌کنند تا توانایی‌ها و مهارت‌های خود را تقویت کنند.
 • مطالعه فایل‌های مستند گذشته در مورد مشکلات سرور و سیستم‌عامل و نحوه برطرف سازی آن‌ها.
 • خواندن نقد و بررسی‌های محصول موردنظر خود به‌صورت آنلاین تا تحقیق در مورد محصولات و یا مقایسه آن‌ها با یکدیگر به‌منظور خرید آن‌ها.
 • خواندن مقالات، سرمقاله‌ها و ویژگی‌ها چه به‌صورت کاغذی در روزنامه‌ها و مجلات و چه به‌صورت آنلاین تا با روند فعلی و کنونی بازار همراه شوند و با فناوری‌های جدید نیز آشنایی پیدا کنند. به‌عنوان‌مثال، کارشناسان شبکه در مورد ترندهای روز در زمینه امنیت داده مطالعه می‌کنند و برنامه‌های نرم‌افزاری را ارتقاء می‌دهند.
 • وبلاگ‌ها و انجمن‌ها را می‌خوانند تا مشکلات شبکه را ریشه‌یابی و برطرف کنند و یا از سایر پیشنهادات فنی مطلع شوند.
 • آن‌ها برای جستجوی راه‌حل‌های عیب‌یابی، به‌روزرسانی‌ها و اطلاعات مربوط به پیکربندی سخت‌افزار و نرم‌افزار ازجمله روترها، مودم‌ها و سوئیچ‌های هوشمند کتابچه‌های راهنما را چه به‌صورت کاغذی و چه به‌صورت آنلاین می‌خوانند.
 • تفاهم‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادها را می‌خوانند و تفسیر می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، توافق‌نامه‌های صدور مجوز نرم‌افزار را برای درک حقوق و محدودیت‌های استفاده مطالعه می‌کنند.
 • ممکن است گزارش‌های حساب‌رسی طولانی را بخوانند. به‌عنوان‌مثال، سرپرستان یا سوپروایزرها ممکن است گزارش‌های مشاوران را برای نظر دهی در مورد تجهیزات فعلی و ارتقاء پیشنهادی سیستم‌ها بخوانند.

2. استفاده از اسناد و مدارک

 • اطلاعات را جهت یافتن آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌ها، چک‌لیست‌ها و جدول‌های زمانی در لیست تماس کارکنان قرار می‌دهند.
 • اطلاعات مربوط به برچسب محصولات و تجهیزات را پیدا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، کد محصولات، مشخصات و شماره‌سریال آن‌ها را در تجهیزات الکترونیکی وارد می‌کنند.
 • اطلاعات را در لیست‌ها و جدول‌ها قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، اطلاعات مربوط به کارها یا وظایف انجام‌شده و همین‌طور مشکلاتی که تجربه‌شده‌اند را در گزارش‌های سرویس خود وارد می‌کنند.
 • اطلاعات را در نقشه‌های مونتاژ پیدا می‌کنند تا قطعات و توالی نصب دستگاه‌هایی از قبیل درایوها و کارت‌های صدا را پیدا کنند.
 • داده‌ها را در نمودارهایی از قبیل هیستوگرام شناسایی می‌کنند تا رایج‌ترین و بیشترین دلیل مشکلات گزارش‌شده را پیدا کنند.
 • اطلاعات را در لیست‌ها، جدول‌ها و سایر اطلاعات در پایگاه داده برای ردیابی پروژه‌ها و ارتباط با همکاران قرار می‌دهند.
 • اطلاعات را شناسایی و پیدا می‌کنند و صفحات گسترده‌ای ایجاد می‌کنند تا محصولات و هزینه آن‌ها را مقایسه کنند و از موجودی‌ها نیز اطلاع پیدا کنند.
 • اطلاعات را شناسایی و پیدا می‌کنند و نمودارهای شبکه را برای نشان دادن عملکرد آن و مقایسه شبکه‌های قدیمی و جدید ایجاد می‌کنند.
 • اطلاعات را در فرم‌ها وارد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، نام‌ها، تاریخ‌ها و رمزهای عبور و همین‌طور محدودیت‌ها را وارد می‌کنند و کدها را نیز در فرم‌های درخواست حساب اعمال می‌کنند.

3. نوشتن

 • یادداشت‌ها و یادآوری‌های کوتاه می‌نویسند که ازاین‌دست می‌توانیم به این موارد اشاره‌کنیم: لیست کارها و وظایفی که باید انجام شوند به همراه لیست شرح وظایف نصب.
 • برای همکاران خود ایمیل می‌نویسند. به‌عنوان‌مثال، وقتی‌که در حین بررسی هشدار یا نظارت بر نرم‌افزار متوجه مورد مشکوکی می‌شوند و یا زمانی که از IT بخواهند تنظیم مجدد سوییچ را انجام دهد، این کار را انجام می‌دهند.
 • نوشتن متن یا یادداشت‌های کوتاه در فرم‌های گزارش وقایع یا حوادث ناگهانی در حین کار.
 • نوشتن ایمیل برای مشتریان، سرپرستان و یا تأمین‌کنندگان.
 • نوشتن راهنمای آموزشی. به‌عنوان‌مثال، جهت کمک به کاربران بی‌تجربه برای نصب و به‌روزرسانی نرم‌افزار راهنمای آموزشی می‌نویسند.
 • پیشنهاداتی با جزئیات کامل در مورد نیازهای فنی و مراحلی که جهت رفع مشکل باید پشت سر گذاشته شوند، می‌نویسند.

4. محاسبه

 • محاسبه هزینه‌ها
 • ممکن است قطعات، لوازم و تجهیزاتی را به‌صورت نقدی خریداری کنند.
 • محاسبه زمان‌بندی، بودجه‌بندی و حسابرسی
 • محاسبه مبالغ و هزینه‌های موردادعا
 • محاسبه مقادیر سخت‌افزار شبکه و تجهیزات جانبی
 • مدیریت موجودی‌ها و پایگاه داده‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه و ظرفیت ذخیره اطلاعات
 • ایجاد و تنظیم زمان‌بندی، جداول مخصوص برای این کار و بازه‌های زمانی
 • محاسبه مبالغ فاکتور
 • محاسبه واحد و قیمت خالص
 • ممکن است بودجه عملیاتی ایجاد کنند.
 • اندازه‌گیری و محاسبه
 • استفاده از کد باینری در رایانه اصلی و یا تبدیل اعداد به اعداد باینری، اعشاری و هگزادسیمال. به‌عنوان‌مثال، ممکن است از کدهای باینری استفاده کنند تا از هماهنگ بودن آدرس‌های IP اطمینان پیدا کنند.
 • آن‌ها ظرفیت موردنیاز برای رایانه‌ها و شبکه‌ها را برای مصارفی از قبیل نیاز به پهنای باند برای شبکه‌ها، جهت تعیین مقدار، اندازه و انواع کابل‌ها، روترها، سوئیچ‌ها و هاب های موردنیاز محاسبه می‌کنند.
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها
 • آن‌ها تعداد و یادداشت‌های مکتوب را با استاندارد و مشخصات ذکرشده بر روی آن‌ها مقایسه می‌کنند تا بررسی کنند که آیا سیستم‌های شبکه و ایستگاه‌های کاری رایانه به‌درستی کار می‌کنند یا خیر.
 • تخمین عددی
 • آن‌ها زمان موردنیاز برای تکمیل وظایف کاری مختلفی از قبیل ارتقاء نرم‌افزاری و یا بکاپ از داده‌ها را تخمین می‌زنند.

5. ارتباط کلامی

 • ممکن است در مورد پروژه‌ای که در دست دارند، با همکاران خود بحث کنند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است در مورد متدها یا روش‌های برطرف سازی مشکلات با آن‌ها صحبت کنند.
 • توضیح دادن پروژه به مشتریان با استفاده از شرایط و توضیحاتی که مشتری بتواند متوجه آن‌ها شود. به‌عنوان‌مثال، در مورد این‌که دسترسی به شبکه Wi-Fi چطور باید درگوشی تلفن همراه یا کامپیوتر مشتری تنظیم و راه‌اندازی شود.
 • جواب دادن به سؤالات و ارائه دستورالعمل به کاربران شبکه و کامپیوترها. ازاین‌دست سؤالات می‌توان به نحوه تغییر دادن کدهای دسترسی و یا بازیابی و ریکاوری فایل‌های حذف‌شده اشاره کرد.
 • درخواست از مشتریان و یا کاربران شبکه برای ارائه اطلاعاتی جهت رفع عیب و ایرادهایی که در شبکه تجربه کرده‌اند.
 • آموزش دادن به مشتریان در مورداستفاده از شبکه‌های خود با استفاده از جلسات تمرین آنلاین و یا ویدئو کنفرانس.
 • شرکت کردن در جلسات با مدیران و یا همکاران جهت به‌روزرسانی میزان پیشروی پروژه‌ها و یا جهت همکاری و مشارکت با سایر تیم‌ها.
 • مذاکره کردن با مشتری‌ها و کاربران شبکه در مورد شرایط دشواری که باعث شده از اختلال در سرویس ناراحت یا عصبی شوند.
 • ارائه سخنرانی برای مدیران، کمیته‌های مدیریت، هیئت‌مدیره و یا حتی همکاران.

6. تفکر

 • برطرف کردن مشکل
 • کشف این‌که آیا منابع کافی برای فعالیت‌های نگهداری و ارتقاء وجود دارد یا خیر.
 • آگاهی از این‌که آن‌ها قادر به حفظ کارایی شبکه هستند یا خیر؛ زیرا همکاران و کاربران از روش‌های امنیتی، ذخیره‌سازی و پشتیبان گیری پیروی نمی‌کنند. آن‌ها یادداشت‌هایی را درباره خطرات این فعالیت‌ها ارسال می‌کنند، کنترل‌های امنیتی اضافی را اجرا می‌کنند و با افراد درگیر با این مسائل صحبت می‌کنند.
 • مشکلات دشواری از قبیل دستگاه کارت اعتباری که نمی‌تواند با سرور ارتباط برقرار کند را با درخواست از همکاران و جستجوی راه‌حل‌های آنلاین، مشخص و برطرف می‌کنند. برای مشکلات اساسی ممکن است مجبور شوند راهی برای حل مشکل پیدا کنند یا راه‌حلی موقت پیدا کنند.
 • تصمیم‌گیری
 • تصمیم‌گیری در مورد تعویض قطعات سخت‌افزاری و یا ارتقاء نرم‌افزار.
 • تصمیم‌گیری در مورد خرید کامپیوتر و یا اجزای آن با توجه به نیازها، بودجه و هزینه موردنظر. تصمیم‌گیری در مورد خرید کابل‌ها، دیسک‌های فشرده، روترها و سوییچ‌ها. آن‌ها برای خرید تجهیزات یا ابزارهای گران‌قیمت‌تر از قبیل سرور، باید تأییدیه‌های لازم را به دست بیاورند.
 • انتخاب پیکربندی‌های مناسب برای کامپیوترها و یا شبکه‌ها.
 • تفکر انتقادی
 • ارزیابی عملکرد شبکه‌ها
 • ارزیابی مناسب بودن سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه
 • ممکن است عملکرد کاری نیروهایی که بر آن‌ها نظارت می‌کنند را ارزیابی کنند.
 • پیدا کردن اطلاعات
 • درخواست از همکاران و یا سوپروایزها برای در اختیار گذاشتن اطلاعات موردنیاز و یا کمک به آن‌ها جهت رفع عیب و ایرادهایی که به وجود آمده.
 • ارجاع به سفارش‌های کاری و یا راهنمای کتابچه‌ها تا در مورد درخواست‌های مشتریان خود و یا مشکلاتی که تجربه می‌کنند، اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.

7. فناوری دیجیتال

 • استفاده از تجهیزات اداری الکترونیک از قبیل چاپگرها، اسکنرها، دستگاه‌های فکس و نمابر و دستگاه‌های کپی
 • استفاده از نرم‌افزارهای ارائه برای ایجاد اسلایدها. آن‌ها متن‌ها، جدول‌ها، نمودارها و تصاویر را وارد و قالب‌بندی می‌کنند.
 • استفاده از اینترنت جهت دسترسی به مقاله‌ها برای پایبند بودن به ترندهای کنونی این صنعت.
 • استفاده از اینترنت برای دسترسی به دوره‌های آموزشی و سمینارهای ارائه‌شده توسط تأمین‌کنندگان، کارفرمایان و یا مراکز آموزشی.
 • استفاده از ویدئو کنفرانس و جلسه‌های آموزشی آنلاین.
 • آن‌ها از ویژگی‌ها پیشرفته نرم‌افزار پردازش متن برای نوشتن، ویرایش و قالب‌بندی انواع اسناد استفاده می‌کنند.
 • آن‌ها از نرم‌افزار سیستم‌عامل برای مدیریت حساب‌های کاربران شبکه و ایجاد حق دسترسی برای پوشه‌های گروه استفاده می‌کنند.
 • طراحی و راه‌اندازی شبکه‌های رایانه‌ای جدید.

8. همکاری با دیگران

تکنسین‌های شبکه رایانه‌ای یا کارشناسان شبکه، وظایف شغلی خود را با همکاران خود از قبیل برنامه نویسان، کارکنان پشتیبانی فنی، تحلیل گران سیستم و همین‌طور سایر تکنسین‌ها و سرپرستان شبکه و وب هماهنگ و ادغام می‌کنند.

9. یادگیری مداوم

یادگیری مداوم برای تکنسین‌های شبکه رایانه‌ای یا کارشناسان شبکه بسیار مهم و ضروری است زیرا فناوری‌های اطلاعات دائماً در حال تغییر هستند. آن‌ها باید دانش فعلی در مورد برنامه‌های شبکه و اقدامات امنیتی را حفظ کنند. درصورتی‌که توسط شرکت‌های بزرگ‌تر استخدام شدند، ممکن است آن‌ها را به کنفرانس‌ها و آموزش بفرستند تا مهارت خود را به‌روز کنند.
کارشناسان شبکه، در جلسات آموزشی آنلاین از قبیل دوره‌های آموزشی مایکروسافت شرکت می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید پای ثابت نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات و همین‌طور وبینارهای آموزشی هم باشند.

کتاب بازار کار کانادا

بازار کار دیگر در کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های کاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

آیا کارشناس شبکه شغل خوبی در کانادا است؟

کارشناس شبکه یکی از شغل‌های مطمئن با ساعت‌های کاری منعطف در کانادا به شمار می‌رود که درخواست و تقاضای بالایی هم برای آن وجود دارد و بسیاری از شرکت‌های فناوری به آن نیاز دارند. برای اطمینان خاطر از آینده شغلی کارشناس شبکه باید اعلام کنیم که تا وقتی مردم در حال استفاده از کامپیوتر و شبکه هستند، کارشناس شبکه همچنان به‌عنوان یکی از شغل‌های موردنیاز با تقاضای بالا باقی خواهد ماند؛ اما درعین‌حال باید توجه داشته باشید که پیشرفت و تغییر مداوم فناوری به این معنی است که شما همیشه باید آپدیت و به‌روز باشید و از آخرین تغییر و تحولاتی که در سیستم و شبکه به وجود می‌آید، آگاهی پیدا کنید.

آیا در کانادا به شغل کارشناس شبکه نیاز هست؟

قطعاً بله. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که نیاز به کارشناس شبکه و سیستم‌های کامپیوتری تا ۵ سال آینده ۶ درصد رشد داشته باشد.

شغل کارشناس شبکه چیست؟

یک تکنسین یا کارشناس شبکه وظیفه پیاده‌سازی، نگهداری، عیب‌یابی و تعمیر سیستم‌های رایانه‌ای و شبکه را بر عهده دارد. تکنسین‌های شبکه ارتباطات اینترنتی را برقرار می‌کنند، انواع مختلفی از شبکه‌ها را ایجاد می‌کنند و آن‌ها را متصل نگه می‌دارند.

فعالیت و کار کردن به‌عنوان کارشناس شبکه چقدر به زمان نیاز دارد؟

به‌طورمعمول، یک مدرک تحصیلی که چهار سال به طول انجامیده باشد (مانند دوره کارشناسی در دانشگاه) و یا حداقل مدرک کاردانی برای فعالیت در این گروه شغلی موردنیاز است. اکثر کالج‌ها یا مراکز آموزشی دیگری که در کانادا وجود دارد، مدرک علوم کامپیوتر و یا فناوری اطلاعات که آموزش موردنیاز برای یک کارشناس شبکه را شامل می‌شوند، ارائه می‌کنند.

یادگیری شبکه کامپیوتر برای فعالیت در شغل کارشناس شبکه دشوار است؟

درست مانند بسیاری از حرفه‌ها یا زمینه‌های کاری، یادگیری اصول پایه و اساسی شبکه کاملاً ساده و سر راست می‌باشد اما به دست آوردن اطلاعات بیشتر و عمیق‌تر در مورد این حرفه‌ی کاری که دارای جزئیات بیشتری باشد، نیاز به‌صرف وقت زیادی جهت یادگیری و آموزش مبانی تکمیلی دارد. در مقابل، شخصی که بر روی شبکه کار می‌کند و از آن بهره‌برداری می‌کند باید تا حدی عملکرد و پیکربندی دستگاه‌هایی که به آن متصل می‌شوند را درک کند و بشناسد.

وظیفه شغلی کارشناس شبکه چیست؟

کارشناس یا تکنسین شبکه، در قبال تعمیر و نگهداری از کامپیوترها و یا سرورها مسئولیت دارد. افرادی که در این گروه شغلی فعالیت می‌کنند، سخت‌افزار کامپیوترها و تجهیزات فناوری را راه‌اندازی می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها نرم‌افزار و درایورها را نصب، پیکربندی و به‌روز می‌کنند و شبکه‌های رایانه‌ای را نیز ایجاد و پشتیبانی می‌کنند.

من چطور می‌توانم به‌عنوان کارشناس شبکه به کار مشغول شوم؟

برای تبدیل‌شدن به یک تکنسین کامپیوتر یا کارشناس شبکه، به یک دیپلم دبیرستان یا معادل آن نیاز دارید. بااین‌وجود، با کسب مدرک کاردانی در فناوری اطلاعات یا لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی یا یک‌رشته مرتبط دیگر احتمالاً از رقبای خود متمایز خواهید شد.

تفاوت بین مهندس شبکه و تکنسین یا کارشناس شبکه چیست؟

یک مهندس از همان توانایی‌های یک تکنسین برخوردار است. آن‌ها آموزش‌دیده، باتجربه و آگاه هستند و به دنبال کمک به رفع مشکلات مشتریان برای جلب رضایت آن‌ها هستند. آنچه مهندس را متمایز می‌کند این است که درحالی‌که یک تکنسین همیشه در حالت “رفتن” است، یک مهندس گاهی می‌گوید “توقف”. به این معنی که مهندس‌های شبکه، ممکن است خدمات را برای رفع عیب و ایرادهای موجود متوقف کنند و به دنبال ریشه‌یابی آن‌ها باشند، اما کارشناسان شبکه، ممکن است مشکلات را به‌طور موقت برطرف کنند تا شبکه از حرکت متوقف نشود و در جریان باقی بماند.

کارشناس شبکه به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

برخی از مهارت‌ها و توانایی‌هایی که یک کارشناس شبکه باید در اختیار داشته باشد، شامل موارد زیر می‌شود:
– تجربه ثابت‌شده به‌عنوان تکنسین شبکه یا یک موقعیت مرتبط دیگر.
– مهارت‌های برجسته تشخیصی، حل مسئله و تحلیلی.
– مهارت‌های ارتباطی خوب.
– دانش مناسب در مورد شبکه‌های LAN / WAN، پروتکل‌های TCP / IP و فن‌آوری‌های شبکه.
– تجربه عملی با نرم‌افزار و سخت‌افزارهای رایج.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر مهارت‌هایی که یک کارشناس شبکه باید در اختیار داشته باشد، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

درآمد کارشناس شبکه در کانادا چطور است؟

کارشناس شبکه‌ای که از تجربه، توانایی و مهارت کافی برخوردار باشد، می‌تواند تا سقف ۵۷.۶۹ دلار به ازای هر ساعت کار در کانادا درآمد داشته باشد. البته، این مقدار در استان آلبرتا فراهم می‌شود و میزان دقیق درآمد کارشناسان شبکه در سراسر کانادا به‌طور میانگین، ۳۱.۲۵ دلار می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید