علوم کامپیوتر در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته علوم کامپیوتر در کانادااهمیت رشته علوم کامپیوتر در کاناداشرایط لازم برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در…

رشته علوم کامپیوتر در کانادا

معرفی رشته علوم کامپیوتر در کانادا

علوم کامپیوتر علم مطالعه ی کامپیوتر و سیستم های کامپیوتری است. برخلاف مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر، فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر بیشتر با نرم افزارها و سیستم های نرم افزاری دست و پنجه نرم می کنند. این مسئله شامل تئوری این سیستم ها، طراحی کردن آن ها، توسعه دادنشان و به کار بردن آن ها می شود. حوزه های اصلی مطالعاتی علوم کامپیوتر شامل هوش مصنوعی، سیستم ها و شبکه های کامپیوتری، امنیت، سیستم های دیتابیس، تعامل انسان ها با سیستم های کامپیوتری، دید کامپیوتری و گرافیک، تحلیل های عددی، زبان های برنامه نویسی، مهندسی نرم افزار، بیوانفورماتیک و تئوری محاسبات می شود.

گرچه دانستن این مسئله که چگونه می بایست برنامه های کامپیوتری را نوشت برای تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر لازم است اما این مسئله، تنها بخشی از دانش علوم کامپیوتر را به خود اختصاص داده است. فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر، یاد می گیرند که چگونه الگوریتم ها را برای حل کردن مسائل طراحی و تحلیل کنند و در دوران تحصیلشان با شیوه ی کار نرم افزار ها و سخت افزار های کامپیوتری آشنا می شوند. مسائلی که فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر آن ها را حل می کنند بسیار متنوع است؛ از این که چگونه می توان مسائلی را با کامپیوترها حل کرد تا این که چگونه می توان الگوریتم های پیچیده را به برنامه هایی تبدیل کرد که استفاده از آن ها راحت باشد و در مقابل تهدیدات امنیتی مقاوم باشند.

اهمیت رشته علوم کامپیوتر در کانادا

صنعت تکنولوژی در میان دیگر صنایعی که در کانادا وجود دارند، از سرعت رشد بسیار زیادی برخوردار است و بیشترین میزان حقوق را نیز به شاغلان در این حوزه اختصاص می دهد. بر اساس تحقیقی که مدتی پیش توسط موسسه ی بروکفیلد انجام شده است، حدود 220000 فرصت شغلی جدید تا سال 2020 برای فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا ایجاد خواهد شد. نیاز شدید بازار کاری کانادا به فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر موجب شده است تا این افراد حقوق بسیار زیادی را نیز به خود اختصاص بدهند. مطالعات نشان می دهد که میزان حقوق متوسط یک فارغ التحصیل رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا برابر با 69466 دلار کانادا در سال و یا تقریبا 36 دلار کانادا در هر ساعت است. این مسئله به این معنی است که حقوق متوسط این افراد در حدود 2 برابر حقوق متوسط کانادا است. میزان حقوقی که فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر در هنگام ورود به بازار کاری به خود اختصاص می دهند برابر با 49000 دلار کانادا است و پس از تجربه اندوزی و گذشت زمان، میزان حقوق این افراد به 97000 دلار کانادا در سال نیز می رسد.

شرایط لازم برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کانادا

تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا شرایط پیچیده ای ندارد و از این رو، اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در این رشته بسیار راحت است. متقاضیان تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا می بایست که رزومه ی تحصیلی و حرفه ای خود را به همراه کارنامه ی تحصیلی مقاطع پیشین (کارنامه ی دبیرستان برای تحصیل در مقطع لیسانس و کارنامه ی مقاطع بعدی برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی) و توصیه نامه هایی که از اساتید مقطع پیشین خود دریافت کرده اند در وبسایت دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستند آپلود کنند. گاهی اوقات هم ممکن است که دانشگاه از شما بخواهد که مدارک خود را ترجمه کنید، به تایید قوه قضاییه برسانید و بعد از طریق پست، نسخه فیزیکی آن را نیز ارسال کنید.

در کنار آپلود این مدارک در وبسایت دانشکده، می بایست در نظر داشته باشید که دروس دانشگاه ها در کانادا به یکی از دو زبان انگلیسی و یا فرانسه ارائه می شود. از این رو لازم است که با شرکت کردن در آزمون هایی مثل تافل و یا آیلتس تخصص خود را به زبان انگلیسی نشان بدهید و یا با شرکت کردن در آزمون هایی که توسط خود دانشگاه ها برگزار می شود، این نکته را به دانشگاه ثابت کنید که بر زبان فرانسه مسلط هستید.

همچنین تحصیل در دانشگاه های کانادا نیازمند اخذ ویزای دانشجویی است که می توانید این کار را از طریق شرکت در یکی از سفارتخانه های کانادا در یکی از کشورهای همسایه انجام بدهید.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، آزمون تافل برای کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و سفارت کانادا بخوانید.

رشته علوم کامپیوتر در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته علوم کامپیوتر در کانادا

دانشگاه هایی در کانادا که رشته ی علوم کامپیوتر را به متقاضیان ارائه می دهند، برای قضاوت در مورد پذیرش متقاضیان از آن ها می خواهند تا این مدارک را در وبسایت دانشگاه آپلود کنند:

1- کارنامه ی تحصیلی مقاطع تحصیلی پیشین

2-توصیه نامه های اساتید

3- رزومه ی تحصیلی و حرفه ای

4- مدرک زبان

5- انگیزه نامه (SOP).

لازم به ذکر است که شما می توانید مواردی را مثل سابقه ی کار با اساتید، سابقه ی تدریس، پروژه هایی که به چاپ رسانده اید، کنفرانس هایی که در آن ها شرکت کرده اید، کارآموزی هایی که از سر گذرانده اید و پروژه ها و اقداماتی را که در حوزه ی مطالعاتی موردعلاقه ی خود انجام داده اید در رزومه ی تحصیلی و حرفه ای خود بگنجانید.

در نامه ی هدف، هر دانشجو به این مسئله می پردازد که چرا علاقمند است که در این رشته به تحصیل بپردازد. دلایلی که شما برای علاقمندی خود به تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا در این نامه بر می شمارید، سهم زیادی را در انتخاب شما ایفا می کنند.

همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، شرط معدل برای تحصیل در کانادا و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی علوم کامپیوتر در کانادا

بسته به این که در چه دانشگاهی در رشته ی علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل باشید، میزان شهریه ای که می بایست پرداخت کنید و مدت زمانی که لازم است تا مشغول به تحصیل باشید متفاوت است. اما می توان در یک نگاه کلی و به طور متوسط گفت که تحصیل در مقطع لیسانس علوم کامپیوتر در دانشگاه های کانادا به طور متوسط چهار سال طول می کشد. تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال و اخذ مدرک دکتری نیز بین چهار تا پنج سال زمان خواهد برد.

از آن جا که دانشگاه های کانادا خصوصی هستند، از دانشجویان برای تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر شهریه درخواست می کنند. میزان این شهریه برای مقطع لیسانس این رشته به طور متوسط برابر با 55500 دلار کانادا در سال است و برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در حدود 52700 دلار کانادا در سال است. البته نباید این ارقام ته دل شما را خالی کند! دانشگاه های کانادا بورسیه ها، گرنت ها، کمک هزینه ها و اسکالرشیپ هایی را ارائه می دهند که می توانید با دارا بودن یک سابقه ی تحصیلی قابل قبول آن ها را به خود اختصاص بدهید.

هزینه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کانادا

شرایطمدرک
براساس نمرات دبیرستان متوسطهمراحل پذیرش
تافل: 90 تا 100؛ آیلتس: 6.5شرط مهارت انگلیسی
30000 دلار در سالمتوسط هزینه شهریه
سالانه 60،000 دلارمیانگین درآمد

همچنین بخوانید: اپلای رشته علوم کامپیوتر

بورسیه تحصیلی رشته علوم کامپیوتر در کانادا

درست است که دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر از شما شهریه طلب می کنند اما می توانید با ارسال این مدارک، برای بورسیه ها، گرنت ها، کمک هزینه ها و اسکالرشیپ هایی اقدام کنید که دانشگاه های کانادا به دانشجویان مستعد ارائه می دهند تا مبادا دغدغه ی مسائل مالی مانع آن شود که بتوانند در دانشگاه و رشته ی موردعلاقه ی خود به تحصیل بپردازند: 1- کارنامه ی تحصیلی مقاطع پیشین، 2- رزومه ی تحصیلی و حرفه ای، 3- توصیه نامه های اساتید و 4- نامه ی هدف (SOP).

در نظر داشته باشید که در این قسمت برخلاف اپلای برای دانشگاه ها، می بایست در نامه ی هدف (SOP) به این مسئله بپردازید که چرا نیازمند آن هستید تا از کمک هزینه های مالی دانشگاه استفاده کنید و چرا خود را برای استفاده از آن ها لایق می دانید.

برخی از دانشگاه ها بر اساس افتخارات ورزشی و هنری دانشجو، جنسیت او و نیز منطقه و کشوری که در آن زندگی می کند، بورسیه ای را به او اختصاص می دهند که برای اطلاع دقیق تر از آن ها می توانید به وبسایت دانشگاه مورد علاقه ی خود سر بزنید.

درباره تحصیل در کانادا ، بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بخوانید.

آینده شغلی علوم کامپیوتر در کانادا

بازار کاری کانادا به شدت به فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر محتاج است و برای همین، فرصت های شغلی بسیاری را پیش پای آنان می گذارد. پس از اخذ مدرک خود در رشته ی علوم کامپیوتر از دانشگاه های کانادا، می توانید بخت خود را در این زمینه های شغلی به آزمون بگذارید: توسعه دهندگی نرم افزارها، مدیریت دیتابیس ها، مهندسی سخت افزارهای کامپیوتری، تحلیلگر سیستم های کامپیوتری، توسعه دهندگی وب، تحلیلگر امنیت اطلاعات، تحقیق و پژوهش در زمینه های مرتبط با رشته و نیز تدریس در دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی در درس های مرتبط با رشته ی علوم کامپیوتر. البته فرصت های شغلی علوم کامپیوتر به این موارد محدود نمی شوند و دریایی از فرصت های شغلی بعد از فارغ التحصیلی انتظار شما را می کشد.

دانشگاه های دارای رشته علوم کامپیوتر در کانادا

برای آن که بتوانید دانشگاهی را که علاقه مندید در آن به تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر بپردازید انتخاب کنید، لازم است که معیارهای متفاوتی را در نظر بگیرید. اما دو معیاری که بیشتر از دیگر معیارها اهمیت دارند، کیفیت ارائه ی دروس در دانشگاه و نیز خدمات رفاهی ای است که آن دانشگاه در اختیار دانشجوهای خود قرار می دهد. بسیاری از موسسات در سراسر جهان نیز این مسئله را مورد شناسایی قرار داده اند و دانشگاه ها  را بر اساس کیفیت دروسی که ارائه می دهند و کیفیت خدماتی که در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند رده بندی می کنند. معتبرترین موسسه ای که این کار را انجام می دهد موسسه ی QS است که سالانه، گزارشی از رده بندی دانشگاه ها در رشته ها و مناطق مختلف منتشر می کند. بر اساس گزارش سالانه ی این موسسه در سال 2020، بیش از 22 دانشگاه در سراسر کانادا وجود دارند که رشته ی علوم کامپیوتر را عرضه می کنند و برای همین دست شما برای انتخاب بسیار باز است. ده دانشگاه برتر کانادا در رشته ی علوم کامپیوتر بر اساس معیار QS عبارتند از:

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته علوم کامپیوتر در کانادا

هرچند که از دستیابی بشر به تکنولوژی کامپیوتر مدت زمان زیادی نمی گذرد، اما در همین مدت کوتاه، کامپیوتر و فناوری های کامپیوتری چنان نقش پراهمیتی را در زندگی ما پیدا کرده اند که کوچکترین جنبه ای از حیات بشر باقی نمانده است که به نحوی با کامپیوتر و فناوری های مرتبط با آن در ارتباط نباشد. متناسب با افزایش نقش کامپیوتر در زندگی انسان ها، دانش های مرتبط با آن نیز رشد پیدا کرده اند. این دانش ها به ما می آموزند که چگونه می توانیم کامپیوتر را در حوزه های بیشتری از زندگی خود به کار ببریم و در کنار این مسئله، این نکته را نیز در خود پوشش می دهند که چگونه می توانیم نحوه ی کاربرد کامپیوتر را در زندگی خود بهبود بخشیم. متناسب با رشد دانش های مرتبط با کامپیوتر و از جمله علوم کامپیوتر، گرایش های متعددی نیز در این رشته به وجود آمده است. وجود این گرایش های متعدد به دانشجویان کمک می کند تا حوزه ای را که بیشتر از دیگر حوزه ها به آن علاقمند هستند با فراغ بال انتخاب کنند، وقت خود را مصروف آن کنند و در آن گرایش به تخصص برسند. در این قسمت برخی از مهم ترین گرایش های علوم کامپیوتر را که در دانشگاه های سراسر جهان ارائه می شود گردآوری کرده ایم. لازم به ذکر است که نباید فکر کنید که گرایش های رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا به این مواردی که ذکر می شوند، محدود می شوند. ممکن است که در دانشگاه ها و علی الخصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) با گرایش های بیشتری در رشته ی علوم کامپیوتر مواجه شوید.

 • الگوریتم ها
 • معماری و سازماندهی
 • علوم محاسباتی
 • گرافیک و بینایی کامپیوتر
 • ارتباط انسان با کامپیوتر
 • مدیریت اطلاعات
 • سیستم های هوشمند
 • شبکه و ارتباطات
 • سیستم عامل
 • محاسبات موازی و غیرمتمرکز
 • امنیت و تضمین اطلاعات

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته علوم کامپیوتر

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، صنایع مرتبط با تکنولوژی بیشترین پیشرفت را در کشور کانادا دارند و برای همین، فرصت های شغلی بسیار زیادی برای فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا وجود دارد. با این وجود برخی از استان های کانادا شرایط زندگی بهتر و میزان حقوق بیشتری را در اختیار کسانی قرار می دهند که از رشته ی علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شده اند و در شغلی متناسب با رشته ی خود مشغول به کار شده اند. بهترین استان های کانادا برای فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر، دو استان انتاریو و ساسکاچوان هستند. شاغلان در حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر در این دو استان، به طور متوسط، سالانه 59469 دلار کانادا و 50944 دلار کانادا حقوق می گیرند.

درباره کار در ساسکاچوان و کار در انتاریو بخوانید.

کد مشاغل رشته علوم کامپیوتر در کانادا

اداره ی مشاغل کانادا، مشاغل مرتبط با رشته ی علوم کامپیوتر را ذیل کد 2174 طبقه بندی کرده است. این مسئله به این معنی است که بازار کاری کانادا متقاضی فارغ التحصیلان این رشته است و به همین خاطر، دولت کانادا بر اساس برنامه ی مهاجرت کارکنان ماهر، تسهیلات لازم را در اختیار فارغ التحصیلان این رشته قرار می دهد تا بتوانند ویزای اقامت دائم دریافت کنند. بر اساس این تقسیم بندی، فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر می توانند چنین شغل هایی را بر عهده بگیرند: مهندس انیمیشن، مهندس نرم افزارها، مهندس نرم افزارهای تجاری، توسعه دهنده ی بازی ها، طراح رابط کاربری گرافیکی، برنامه نویس سیستم های مینی کامپیوتری، برنامه نویس ارتباطات مخابراتی ماهواره، برنامه نویس وب، توسعه دهنده ابری و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل.

همچنین درباره طبقه بندی ملی مشاغل کانادا ، مهاجرت به کانادا از طریق تخصص و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا

مسیر شغلی رشته علوم کامپیوتر در کانادا

برای آن که بتوانید در شغلی متناسب با رشته ی علوم کامپیوتر مشغول به کار شوید، لازم است که دستکم مدرک لیسانس خود را در رشته ی علوم کامپیوتر از یکی از دانشگاه های کانادا دریافت کنید. همین مدرک راه را برای ورود شما به بازار کاری مهیا می کند اما گاهی اوقات بعضی از شغل ها از شما می خواهند که در برنامه نویسی با زبان معینی نیز صاحب تخصص باشید و با نرم افزارهای مهندسی یا علمی نیز آشنایی داشته باشید.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته علوم کامپیوتر در کانادا

وظایف شغلی رشته علوم کامپیوتر در کانادا

فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر در زندگی حرفه ای خود یک یا چند وظیفه ی زیر را بر عهده می گیرند:

 • نوشتن، اصلاح کردن، ادغام و آزمایش کدهای نرم افزارها
 • شناسایی و گزارش مشکلات فنی، فرآیندها و راه حل ها
 • آماده سازی گزارش ها، راهنماها و دیگر اسناد از روی نتایج، عملیات و میزان پایداری نرم افزار
 • کمک به جمع آوری و مستندسازی نیازهای کاربران
 • مدیریت و هماهنگی گروهی از برنامه نویسان کامپیوتری

زمینه های کاری علوم کامپیوتر در کانادا

یک فارغ التحصیل رشته ی علوم کامپیوتر می تواند در این زمینه ها مشغول به کار شود:

 • توسعه دهندگی نرم افزارها
 • مدیریت دیتابیس ها
 • مهندسی سخت افزارهای کامپیوتری
 • تحلیلگر سیستم های کامپیوتری
 • توسعه دهندگی وب
 • تحلیلگر امنیت اطلاعات
 • تحقیق و پژوهش در زمینه های مرتبط با رشته ی علوم کامپیوتر
 • تدریس درس های مرتبط با رشته ی علوم کامپیوتر در دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی

حداکثر و حداقل حقوق فارغ التحصیلان علوم کامیپوتر در کانادا

فارغ التحصیلان رشته ی علوم کامپیوتر در کانادا به طور متوسط در سال 51379 دلار کانادا (در هر ساعت به طور متوسط 26 دلار کانادا) دریافت می کنند. میزان حقوق در ابتدای ورود به بازار کار برابر با 24833 دلار کانادا در هر سال است که می تواند پس از کسب تجربه ی لازم به 87344 دلار کانادا در سال نیز افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید: درآمد در کانادا

مهارت های مورد نیاز برای کار فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر در کانادا

برای آن که بتوانید به عنوان یک فارغ التحصیل رشته ی علوم کامپیوتر در زندگی حرفه ای خود به موفقیت برسید می بایست مهارت های زیر را داشته باشید:

 • توانایی تحلیل
 • توانایی حل مسئله
 • خلاقیت
 • توانایی تفکر انتقادی
 • انعطاف پذیری
 • توانایی کار گروهی
 • توانایی برقراری ارتباط موثر شفاهی و کتبی

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی مهندسی کامپیوتر در کانادا کدامند؟

دانشگاه تورنتو
دانشگاه واترلو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
 دانشگاه مونترال
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه سایمون فریزر
دانشگاه مک مستر

چگونه می‌توانم در رشته علوم کامپیوتر در کانادا تحصیل کنم؟

برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی دیپلم / کارشناسی ارشد:
مدرک کارشناسی مربوطه از موسسه‌ای شناخته شده معادل دیپلم کانادا / مدرک کارشناسی ارشد است
 گواهینامه در زمینه علوم کامپیوتر
تجربه کاری (در صورت نیاز برخی از موسسات)
نمره خوب آیلتس / تافل.

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کانادا چه مدت طول می‌کشد؟

کالج‌های علوم کامپیوتر در کانادا مدارک زیر را ارائه می‌دهند: 4 سال (بعضی اوقات 3 سال) دوره‌های کارشناسی. 2 سال دوره تحصیلات تکمیلی. 4-5 سال برنامه دکترا با تحقیقات کامل.

آیا کانادا برای تحصیل علوم کامپیوتر خوب است؟

کیفیت تحصیلات و ارائه این رشته در ده دانشگاه برتر کانادا سبب شده تا تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در کانادا جزو محبوب‌ترین رشته‌های انتخابی باشد.

آیا علوم کامپیوتر در کانادا مورد تقاضا است؟

بازار کار کاملاً ثابت است و فرصت‌های بی‌شماری برای فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر وجود دارد. تقاضای برای برنامه‌نویسان و مهندسان نرم افزار نیز چنین است و اگر به دنبال کار در کانادا هستید، اکنون زمان درخواست است.

سخت‌ترین کلاس در رشته علوم کامپیوتر در کانادا چیست؟

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی (AI) در صدر لیست سخت‌ترین موضوعات علوم کامپیوتری قرار دارد. نظریه محاسبات. ریزپردازنده‌ها. سیستم‌های پیشرفته پایگاه داده. طراحی کامپایلر. پردازش تصویر و دید کامپیوتر.

آیا رشته علوم کامپیوتر در کانادا ارزش گرفتن کارشناسی ارشد را دارد؟

به طور کلی، افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده‌اند، 18 درصد بیشتر از دارندگان مدرک لیسانس در طول زندگی خود درآمد دارند. هنگامی که با سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مقایسه می‌شود، کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوترند، بیشترین افزایش حقوق را دارند – تا حدود 30000 دلار.

کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر چقدر طول می‌کشد؟

مانند اکثر برنامه های کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر حدود دو سال مطالعه تمام وقت طول می کشد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی ممکن است تحصیلات خود را از طریق مسیر سنتی ، دانشگاه یا از طریق برنامه های کارشناسی ارشد آنلاین دنبال کنند.

آیا تحصیل در رشته علوم کامپیوتر سخت است؟

بله.علوم کامپیوتر رشته‌ی سختی برای یادگیری است. اما اگر انگیزه و وقت کافی برای مطالعه این رشته اختصاص دهید، یادگیری علوم کامپیوتر تا اندازه‌ای ساده خواهد بود. در ابتدا علوم کامپیوتر سخت به نظر می‌رسد زیرا یادگیری برنامه‌نویسی کمی چالش برانگیز است.

کدام شاخه از علوم کامپیوتر بیشتر مورد تقاضا است؟

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین. هوش مصنوعی شاید یکی از جذاب‌ترین رشته‌های علوم کامپیوتر باشد. این رشته‌ی نوپا همچنان به رشد و گسترش خود ادامه می‌دهد و بیشترین تقاضا را دارد.