اپلای نقاشی

اپلای رشته نقاشی

چنانچه در رشته‌های هنری درس خوانده‌اید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور در رشته نقاشی را دارید، با ما در این مقاله همراه باشید.

تحصیل رشته نقاشی در خارج از کشور

وقتی از هنر صحبت می‌کنیم، نقاشی اولین تصویری است که به ذهن می‌رسد. رشته نقاشی برای متقاضیان فضایی ایجاد می‌‌کند تا بسته به توان، سلیقه، دانش و خلاقیتشان عمل کنند. رشته‌های هنری مانند نقاشی در کشورهای خارجی از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند؛ امروزه تحصیل در رشته نقاشی در میان دانشجویان رشته‌های هنری بسیار محبوب شده است چرا که موقعیت‌های شغلی عالی و مطمئنی را برای دانشجویان فراهم می‌کند و مهارت‌ها و دانش عمومی و تخصصی لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد. این دوره‌ها برای هنرمندانی طراحی شده‌اند که می‌خواهند آینده شغلی تضمین شده و درخشانی داشته باشند.

درباره رشته هنر در کانادا و تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

ادامه تحصیل رشته نقاشی در خارج از کشور

افرادی که با مفاهیم پایه‌ای نقاشی آشنایی دارند، می‌توانند بدون پیش‌نیاز تحصیلی، برای دوره کارشناسی رشته نقاشی اپلای کنند. در مورد مقاطع بالاتر، مدرک تحصیلی در رشته‌های مرتبط (نقاشی یا هنرهای تجسمی) ضروری است. در هر مقطعی که اپلای می‌کنید، حداقل باید با مفاهیم پایه نقاشی (basic color shades ، blending ،mixing methods ، application styles) آشنایی داشته باشید. به علاوه ضروری است که به زبان رسمی دانشگاه مسلط باشید.

اپلای رشته نقاشی در خارج از کشور

اپلای رشته نقاشی در خارج از کشور

گرایش های رشته نقاشی در خارج از کشور

گرایش‌های رشته نقاشی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت است و در ادامه به صورت جداگانه توضیح داده می‌شود.

اپلای کارشناسی رشته نقاشی در خارج از کشور

دوره‌های کارشناسی نقاشی حدود سه تا پنج سال طول می‌کشد و عمدتا در استودیوهای هنری برگزار می‌شود. این دوره بر تقویت مهارت‌های نقاشی دانشجویان و آموزش متدها و تکنیک‌هایی مانند تصویرسازی، شناخت اجزای تصویر، تاریخ و فلسفه هنر، تاثیرات فرهنگی، روانشناسی رنگ‌ها، ارتباطات تصویری، سبک‌های نقاشی (رئالیسم، کوبیسم و غیره) و غیره متمرکز است. لیست دروس مقطع کارشناسی رشته نقاشی بسته به دانشگاه متفاوت است، به علاوه در عموم دانشگاه‌ها دروس انتخابی زیادی برای دانشجویان قرار داده می‌شود تا براساس علایق خود انتخاب کنند. معمول‌ترین دروس رشته نقاشی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

لیست دروس مقطع کارشناسی رشته نقاشی در خارج از کشور

Principles of CompositionElements of Painting
Indian Folk ArtMedium and Techniques Medium
Still Life PaintingCreative Designing
Copy from Old MastersPrimitive Art
Cast Study Bust/ Antique/ LifePictorial Composition
Portrait Study (Coloured)Philosophy of Art
photographyModern Art
studio practice and workshopspainting
methods and methodologies of artsculpture
 Visual Culture
لیست دروس مقطع کارشناسی رشته نقاشی در خارج از کشور

درباره پذیرش تحصیلی کانادا و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

برای پیدا کردن دوره‌های کارشناسی نقاشی در سراسر دنیا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

اپلای کارشناسی ارشد رشته نقاشی در خارج از کشور

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نقاشی (Bachelor of Art – BA) حدود 2 الی 3 سال طول می‌کشد. هدف از دوره کارشناسی ارشد، استقلال دانشجویان است و داشتن مدرک کارشناسی ارشد، آینده شغلی بهتر با حقوق و مزایای بیشتر را برای دانشجویان تضمین می‌کند. باید با ذهن باز، کنجکاوی و علاقه به تجربه همه زمینه‌های نقاشی وارد این دوره‌ها شوید و می‌توانید در رشته‌هایی مانند Painting and Drawing، Painting و Applied Art تحصیل کنید. طی دوره ارشد به دانشجویان فرصت داده می‌شود که خلاقیت خود را تقویت کنند، تجربیات خود را بالا ببرند، با مفاهیمی مانند ارتباط هنر و تاریخ آشنا شوند و جامعه پویای هنرجویان و هنرمندان نامدار را از نزدیک لمس کنند. به علاوه به همه دانشجویان، فضای شخصی و خاصی در استودیوی دانشگاه اختصاص داده می‌شود.

توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید کارشناسی ارشد هنر (MA) (Master of Arts) و یا کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA) (Master of Fine Arts) را انتخاب کنید. به طور کلی MFA برای دانشجویانی مناسب است که قصد دارند به عنوان نقاش، عکاس، مجسمه‌ساز، موسیقیدان و غیره فعالیت کنند و MA برای دانشجویانی مناسب است که علاقه دارند در رشته‌ای منعطف‌تر تحصیل کنند تا بتوانند در موقعیت‌های شغلی گسترده‌تری فعالیت کنند.

درباره کارشناسی ارشد در کانادا و ارشد مجدد در کانادا و اپلای برای ارشد مجدد بیشتر بخوانید.

دوره‌های کارشناسی ارشد به دانشجویان کمک می‌کند تا خلاقیت و تکنیک‌های خود را بهبود ببخشند و ایده‌هایشان را با استفاده از نقاشی، رنگ، بوم و غیره ابراز کنند. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نقاشی، دانش عمیق‌تری از تئوری و اصول نقاشی کسب خواهید کرد. برخی از دروس دوره کارشناسی ارشد نقاشی عبارت است از:

 • color mixing and color
 • watercolor media
 • surface preparations
 • painting techniques
 • personal style development
 • oil& acrylic media

برای پیدا کردن دوره‌های کارشناسی ارشد می‌توانید به این سایت و این سایت مراجعه کنید.

درباره اپلای برای ارشد بیشتر بدانید.

اپلای دکترا رشته نقاشی در خارج از کشور

تحصیل در مقطع Ph.D. حدود 3 سال طول می‌کشد. برای تحصیل در مقطع دکترا باید گرایش‌هایی مانند Fine Arts، History and Theory of Arts، Art, Design and performance را انتخاب کنید.

اپلای دکترا رشته نقاشی در خارج از کشور

– در رشته History and Theory of Arts و رشته‌های مرتبط با تاریخ هنر، دانشجویان موظف‌اند با استفاده از مدل‌های تئوری و ابزارهای متودولوژیک علوم انسانی، علوم اجتماعی و تکنولوژی در راستای شناخت و حل مسائل و پدیده‌ها اقدام کنند. دروس این رشته معمولا شامل دروس زیر است:

 • Contemporary Architectural Theory
 • Fundamentals of Sustainable Design
 • Cultural Investigations of Landscape
 • Musical Text and Its Research Methods
 • Transdisciplinary Research Methods
 • Urban Genotypes

– رشته Fine Arts ، عموما براساس تحقیقات مبنی بر کار استودیویی (studio-based) است و تحقیق و کار عملی را با هم ترکیب می‌کند.

– رشته Art, Design & Performance نسبت به رشته‌های قبلی، گسترده‌تر است و بر نقش هنر و طراحی بر اجتماع، فرهنگ و تاریخ متمرکز است و شامل دروس زیر می‌شود:

 • Visual and material culture
 • History and theory of art and design
 • Graphic and communication design
 • Illustration and art of the book
 • Fashion and textiles
 • Photography

درباره اینکه چگونه اپلای کنیم و همچنین مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا بیشتر بخوانید.

بهترین گرایش رشته نقاشی برای اپلای در خارج از کشور

از انتخاب گرایش در رشته نقاشی صرف نظر کنید و برای اپلای در این رشته، دوره‌های موجود را به دقت بررسی کنید. صرف نظر از مقطع تحصیلی، دانشگاه‌ها مزایای بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهند. تمام نکات دوره‌های مختلف را درکنار هم قرار دهید و براساس نیازها، توانمندی و علایق خودتان تصمیم بگیرید.

بهترین گرایش رشته نقاشی برای اپلای در خارج از کشور

بورسیه رشته نقاشی در خارج از کشور

سالانه بورسیه‌های زیادی به دانشجویان رشته‌های هنری اختصاص داده می‌شود. اما از آنجا که متقاضی دریافت بورسیه زیاد و پروسه اخذ اسکالرشیپ رشته نقاشی رقابتی است، توصیه می‌کنیم فرآیند اخذ بورسیه را با همکاری افراد مجرب طی کنید. در قدم اول باید بدانید که اخذ بورسیه تلاش زیادی می‌طلبد و افرادی که مهارت و دانش بالایی در زمینه نقاشی دارند، شانس بالاتری در دریافت بورسیه دارند. پس تا می‌توانید رزومه و پورتوفلیوی خودتان را قوی کنید.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا و همچنین بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور بیشتر بدانید.

دانشگاه های برتر رشته نقاشی در خارج از کشور

تحصیل در دانشگاه‌های تراز اول جهانی موقعیت‌های شغلی بی نظیری را برای دانشجویان به ارمغان می آورد. رشته نقاشی در اکثر دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور ارائه می‌شود و برای پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های رشته نقاشی باید دپارتمان هنر و طراحی دانشگاه‌های مختلف را بررسی کرد. از آنجا که تحصیل در رشته‌های هنری تجهیزات و استودیوهای مجهز می‌طلبد، هرچه دانشکده Art and Design یک دانشگاه مجهزتر باشد، تحصیل در آن دانشگاه بهتر است. جدول زیر لیست برترین موسسات هنری سراسر دنیا را ارائه می‌دهد.

دانشگاهمحلرتبه جهانی (از 100)سایت
Royal College of Artلندن-انگلیس98.9روی لینک کلیک کنید
university of the arts Londonلندن-انگلیس95.4روی لینک کلیک کنید
Parsons School of Design | The New Schoolنیویورک-آمریکا92.3روی لینک کلیک کنید
rhode island school of designپروویدنس-آمریکا90.7روی لینک کلیک کنید
massachusetts institute of technologyکمبریج-آمریکا88.4روی لینک کلیک کنید
politecnico di Milano (Polytechnic University of Milan)میلان-ایتالیا87.2روی لینک کلیک کنید
aalto universityاسپو-فنلاند86.4روی لینک کلیک کنید
glasgow school of artگلسگو-اسکاتلند84.3روی لینک کلیک کنید
school of art institute of chicagoشیگاکو-آمریکا83.7روی لینک کلیک کنید
pratt instituteنیویورک-آمریکا81.9روی لینک کلیک کنید
دانشگاه های برتر رشته نقاشی در خارج از کشور

درباره دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا و دانشگاه های کانادا و کالج های کانادا بیشتر بخوانید.

اخذ ویزا برای اپلای رشته نقاشی در خارج از کشور

پروسه اخذ ویزای تحصیلی رشته نقاشی، مانند پروسه معمول مهاجرت تحصیلی سایر رشته‌هاست. می‌توانید در هر مرحله‌ای از مهاجرت تحصیلی رشته نقاشی با همکاران ما در تیم تراست تماس بگیرید تا در این مسیر همراه شما باشیم.

درباره ویزای تحصیلی کانادا و تمدید ویزای تحصیلی کانادا و همینطور تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بیشتر بخوانید.

اپلای رشته نقاشی در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

دوره‌های ارائه شده در کشورهای مختلف بسیار متفاوت هستند و برای اپلای این رشته، پروسه‌ی یکسانی وجود ندارد. اما داشتن دیپلم یا مدرک تحصیلی معتبر و رزومه‌ی قوی بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم برای اطلاع دقیق از پروسه اپلای، به سایت دانشگاه مراجعه کنید. به علاوه خوب است بدانید که در پروسه اپلای رشته‌های هنری، بسیاری از دانشگاه‌ها آزمون ورودی مخصوص خودشان را در نظر می‌گیرند تا توانمندی متقاضیان را بسنجند. در مرحله اول باید به سایت دانشگاه مراجعه و فرم‌های مربوطه را دانلود و پر کنید و مدارک و فایل‌های خواسته شده را آماده کنید. پس از پرداخت هزینه ثبت‌نام، مدارک و فرم‌ها را در سایت اپلود کنید و منتظر ایمیل دانشگاه بمانید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته نقاشی در خارج از کشور

مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته نقاشی را می‌توانید در لیست زیر ببینید:

 • کارنامه تحصیلی، ریز نمرات، ترجمه رسمی آنها
 • مدارک شخصی مانند شناسنامه، گذرنامه، عکس پرسنلی و غیره
 • از متقاضیان تقاضا می‌شود پورتوفولیو (portfolio) دیجیتالی را به عنوان مدرکی برای اثبات ذوق و استعداد هنری خود، در سایت آپلود کنند. هرچه نمونه کارهایی که ارائه می‌کنید قوی‌تر باشد، شانس بیشتری در قبولی و دریافت بورسیه دارید.
 • مدرک زبان (نمره ی مورد قبول بسته به دانشگاه متفاوت است، اما معمولا نمره تافل بالای 90 و نمره ی IELTS بالای 6.5 قابل قبول است.)

توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی معمولا زبان رسمی دانشگاه‌ها، زبان رسمی کشور است. پس چنانچه قصد تحصیل در مقطع کارشناسی نقاشی در کشورهای اروپایی را داشته باشید، باید به زبان رسمی کشور مسلط باشید یا در کلاس‌های زبانی که دانشگاه برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرد شرکت کنید.

 • انگیزه نامه و توصیه‌نامه برای کارشناسی ارشد و دکترا (حداقل دو توصیه‌نامه از دو استاد معتبر و شناخته شده)
 • لیست مقالات منتشر شده (برای دوره دکترا) و کپی مقالات
مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته نقاشی در خارج از کشور

درباره تاثیر مقاله بر اپلای بیشتر بدانید.

بازار کار رشته نقاشی در خارج از کشور

حدود 50 درصد فارغ‌التحصیلان رشته نقاشی به صورت شخصی و فریلنسری کار می‌کنند. 50% دیگر در موزه‌ها، فروشگاه‌ها، موسسات آموزشی، ابنیه تاریخی، گالری‌های هنری، استودیوهای فیلم‌سازی و غیره مشغول به کار می‌شوند و عناوین شغلی زیر را دارند:

 • Art Professor/Teacher
 • Arts Administrator
 • Visiting Artist
 • Commercial Artist
 • Art Restoration Specialist
 • Art Director
 • Graphic Designer
 • Animation Programmer
 • Sculptors
 • Art historian
 • Art therapist
 • Art dealer
 • Painter
 • Cartoonist

جدا از زمینه‌های ذکر شده، نقاشان می‌توانند در صنعت‌های دیگر (مانند صنعت کاشی و سرامیک، رسانه، نساجی، دیجیتال مدیا، مد و غیره) نیز مشغول به کار شوند.

درباره بازار کار هنر در کانادا و کار‌آموزی در کانادا و همچنین دوره های کوآپ کانادا بیشتر بدانید.

میانگین درآمد رشته نقاشی در دیگر کشورها

میزان حقوق افراد فعال در حوزه‌ی هنر و نقاشی، مانند همه شغل‌های دیگر، بسته به کشور و سابقه کاری فرد متفاوت است. اما میانگین کلی حقوق شاغلین در زمینه‌های هنری در آمریکا را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

عنوان شغلیمیانگین حقوق (سالانه)
Painter43,000
Art Director99,500
Art Teacher47,200
Painter And Decorator49,920
Graphic Designer45,958
Animation Designer58,128
Sculptor or Illustrator49,111
Art historian50,974
Art Therapist45,836
Art Dealer58,710
Art Consultant68,000

درباره کار در کانادا و قانون کار کانادا بیشتر بدانید.

سوالات متداول

تحصیل در رشته نقاشی، بدون پیشینه و آموزش قبلی امکان پذیر است؟

پاسخ این سوال به مقطعی تحصیلی بستگی دارد. در مقطع کارشناسی، نقاشی از سطوح پایه تدریس می‌شود و داشتن اطلاعات پایه‌ای کفایت می‌کند. اما تحصیل در دوره‌های ارشد و دکترا بدون سابقه تحصیلی ممکن نیست.

آیا دانشگاه ها لوازم مورد نیاز برای دانشجویان رشته نقاشی را فراهم می کنند؟

دانشگاه‌های مطرح و شناخته شده معمولا تجهیزات لازم (مانند سه پایه، رنگ، کاغذ، بوم نقاشی و غیره) را فراهم می‌کنند. درخصوص بقیه دانشگاه‌ها باید سایت دانشگاه را بررسی کنید.

آیا در حوزه نقاشی کار تحقیقاتی هم انجام می شود؟

بله. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته نقاشی عموما کار تحقیقاتی انجام می‌شود.

آیا می توانم خودم به تنهایی هنر و نقاشی را یاد بگیرم؟

به لطف اینترنت و فضای مجازی، امروزه خودآموزی در هر رشته‌ای ممکن شده است. اما توصیه می‌کنیم حداقل چند ماهی زیر نظر اساتید مجرب فعالیت کنید تا اصول نقاشی را به درستی یاد بگیرید.

آیا راه اندازی کسب و کار شخصی در رشته نقاشی سخت است؟

شروع کار بسیار آسان است، مخصوصا اگر به صورت نیمه‌وقت مشغول به کار شوید. توصیه می‌کنیم قدرت فضای مجازی را دست کم نگیرید و حتما پیجی برای معرفی کارهایتان ایجاد کنید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات