مهاجرت به انگلیس یا کانادا

مهاجرت به انگلیس یا کانادا

مهاجرت به هر دلیلی که باشد، اگر فرد بدون آگاهی و اطلاعات کافی برای آن اقدام کند بدون شک با مشکلاتی روبرو می‌شود. در این مقاله سعی داریم در حد امکان، اطلاعاتی در مورد آب و هوا، محیط زندگی، امکانات، روش اخذ ویزا و هزینه‌های کشور انگلستان و کانادا به هم وطنانی بدهیم که قصد مهاجرت دارند تا بتوانند با در نظر گرفتن شرایط خود تصمیم درستی بگیرند. بنابراین تا انتهای این مطلب با تراست همراه باشید.

موقعیت کشورهای انگلستان و کانادا از نظر جغرافیایی

انگلستان آب و هوای نسبتا معتدلی دارد و در چهار فصل؛ دمای آن بین 0 تا 32 درجه متغییر است، سردترین ماه سال؛ ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه ژوئن است. این کشور حدود 68 میلیون جمعیت و مساحتی به بزرگی 242495 کیلومتر مربع دارد، اما کانادا با 9985 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ جهان بعد از روسیه است.

مناطق وسیعی از کانادا در نواحی قطب شمال قرار دارد و آب و هوای کانادا بسیار سرد است. متوسط دمای سال در این مناطق عمدتا زیر صفر است، اما آب و هوای جنوب کانادا که نزدیک به مرز آمریکا است و طولانی‌ترین مرز زمینی جهان را با این کشور دارد با مناطق شمالی کانادا فرق می‌کند.

میانگین دمای سالانه جنوب کانادا تا مرز 20 درجه بالای صفر نیز می‌رسد، بخش زیادی از سرزمین کانادا به دلیل سرمای کانادا و نزدیکی به قطب شمال خالی از سکنه و کل جمعیت آن حدود 37742000 نفر است. به همین علت مهاجرپذیری بالایی دارد.

موقعیت کشورهای انگلستان و کانادا از نظر جغرافیایی

هزینه مهاجرت و زندگی در انگلستان

هزینه‌های عنوان شده تقریبی و تا سال 2021، برآورد شده است.

 • هزینه ویزا بستگی به نوع ویزا دارد، برای بازدید کوتاه مدت حدود 6 ماه، دو سال یا 5 سال، از 93 پوند تا 636 پوند متغیر است.
 • اجاره بهای خانه بستگی به شهر زندگی دارد، هزینه زندگی در شهر لندن دو تا سه برابر شهرهای اطراف است و حدود 2000 دلار ماهیانه خواهد بود.
 • شهریه دانشجویان بین‌المللی از 10 هزار تا 38 هزار پوند است که بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر دارد.
 • هزینه بلیط هواپیما 2200 دلار آمریکا است.

در ادامه مقاله در مورد گفته‌های بالا و موارد دیگر توضیحات بیشتری خواهیم داد.

هزینه مهاجرت و زندگی در کانادا

مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق استارتاپ و کارآفرینی از بهترین راه‌های مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. هزینه زندگی در کانادا بستگی به استان، منطقه و سبک زندگی دارد. کانادا کشور پیشرفته‌ای است با خدمات عمومی عالی و امکان برخورداری از سطح بالای زندگی. در نظر داشته باشید هر چه بیشتر بخواهید از امکانات موجود در کانادا برای راحتی زندگی استفاده کنید، هزینه بالاتری باید پرداخت کنید. در زیر به چند مورد از هزینه‌های عمومی اشاره می‌کنیم

 • شهریه یک سال دانشگاه از 14 هزار دلار تا 40 هزار دلار متغیر است که بستگی به دانشگاه، شهر و رشته تحصیلی دارد.
 • زندگی دانشجویی در سال 12 هزار تا 15 هزار دلار است که این مورد نیز بستگی به شهر و سبک زندگی دانشجو دارد.
 • اجاره آپارتمان (آپارتمان اشتراکی) حدود 700 تا 1100 دلار در ماه است و آپارتمان‌های خصوصی با یک اتاق تا 2200 دلار در ماه خواهد بود.

جمع بندی هزینه زندگی ماهیانه برای فرد مجرد در کانادا

در کل هزینه زندگی در کانادا چیزی حدود 3000 دلار در ماه خواهد بود که شامل اجاره خانه، قبض موبایل، اینترنت، تلویزیون، هزینه‌های خورد و خوراک، حمل و نقل و هزینه‌های جانبی است.

امتیاز مورد نیاز برای مهاجرت به انگلیس یا کانادا

سیستم مهاجرتی بریتانیای بزرگ مانند کانادا است، اما تفاوت‌های قابل توجهی نیز دارد. قانون جدید مهاجرت انگلیس نتیجه ایده‌هایی است که سال 2019، در این کشور عنوان شد و نخست‌وزیر این کشور «بوریس جانسون» ویزای کار را با شرایطی مانند حداقل تحصیلات، معادل متوسطه و سطح خوب زبان انگلیسی به ثبت رساند. معادله سیستم مهاجرتی انگلیس تغییر کرده است و این کشور بیشتر مهاجران ماهر و با مهارت شغلی را می‌پذیرد.

افرادی که قصد دارند تا به این کشور درخواست کار بدهند، باید معیارهایی را داشته باشند. حداقل امتیازی که برای پذیرش مهاجرت به انگلیس در نظر گرفته شده 70 است که 50 امتیاز آن برای مهارت زبان انگلیسی و دریافت پیشنهاد کار در زمینه مهارت خود از یک اسپانسر تایید شده است. برای به دست آوردن بقیه امتیازها معیارهای دیگری مانند سن، حداقل دستمزد، بودن شغل درخواست شده در لیست کمبود نیرو یا داشتن دکترا در رشته مورد نظر یا مهارت و سابقه کار در رشته مربوطه را باید داشته باشید.

امتیاز مورد نیاز برای مهاجرت به انگلیس یا کانادا

در زیر امتیازات مورد نظر برای مهاجرت به انگلستان عنوان شده است:

 • پیشنهاد شغل ( 20 امتیاز)
 • مهارت شغلی ( 20 امتیاز)
 • مهارت در زبان انگلیسی ( 10 امتیاز)
 • حقوق شغل زیر 23 یورو مورد نظر ( 10 امتیاز)
 • حقوق شغل بالای 25 یورو ( 20 امتیاز)
 • شغل مورد نظر در لیست کمبود مشاغل ( 20 امتیاز)
 • متقاضی با مدرک دکترا ( 10 امتیاز)
 • متقاضی با مدرک دکترای علوم، فناوری، ریاضیات و مهندسی ( 20 امتیاز)

همان طور که گفته شد بین سیستم مهاجرتی کانادا و انگلیس شباهت و تفاوت‌هایی وجود دارد.

سیستم کانادا نیز امتیازاتی برای مهارت‌های خاص و مشاغل اختصاص داده است، اما مدارک دیگری نیز مانند سابقه کار و سن را در نظر می‌گیرد. امتیازدهی کانادا به شرح زیر است:

 • مهارت زبانی (حداکثر 28 امتیاز)
 • سابقه کار (حداکثر 15 امتیاز)
 • تحصیلات (حداکثر 25 امتیاز)
 • سن (حداکثر 12 امتیاز)

برای داشتن شرایط مهاجرت به کانادا در زمینه اقتصادی، نیازی به لیست کمبود مشاغل یا تعیین حقوق مشخص ضروری نیست. همچنین در کانادا اگر کسی سابقه کار داشته باشد برای گرفتن اقامت کانادا به طور دائم باید به کمک روش اکسپرس اینتری اقدام کند.

درباره طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) بیشتر بخوانید.

نوع غذا در کانادا و انگلیس

غذاهای هر کشوری معمولا به موقعیت جغرافیایی و حیوانات بومی آن منطقه بستگی دارند. در انگلستان غذاها بیشتر گوشت خوک، گوشت بره، گوشت گاو و مرغ است، اما غذا در کانادا غذاهای دریایی ماهی، میگو، خرچنگ به همراه گوشت گاو، سبزیجات و غلات بخش بیشتری از غذاها را تشکیل می‌دهند.

لندن مجموعه‌ای از غذاهای انگلیس وغذاهای سراسر جهان را دارد، اما در کانادا این طور نیست و نمی‌توان آن را مقایسه کرد.

تورنتو، مونترال و ونکوور میزبان بهترین رستوران‌های قاره آمریکا است. گذشته از غذاهای دریایی، از غذاهای ژاپنی تا مکزیکی نیز سرو می‌شود.

نوع غذا در کانادا و انگلیس

سبک زندگی کانادا در مقابل انگلیس

گزارش‌های اخیر نشان داده است که کانادا بهترین کیفیت زندگی را دارد. کانادا علاوه بر کسب رتبه اول در بخش کیفیت زندگی برای چهارمین سال، در جایگاه سوم بین بهترین کشورهای جهان قرار گرفت.

در مقایسه با آن، انگلیس از نظر سبک زندگی در رتبه دوازدهم قرار دارد و از نظر رتبه‌بندی در بین بهترین کشورهای جهان در رتبه سیزدهم است. عوامل زیادی برای رتبه‌بندی این دو کشور در نظر گرفته شده است که در زیر به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ثبات اقتصادی
 • بازار کار خوب
 • ایمنی
 • روابط دوستانه خانوادگی
 • ثبات سیاسی
 • سیستم آموزشی
 • کیفیت کار و درآمد

دربار مزایای زندگی در کانادا و معایب زندگی در کانادا بیشتر بخوانید

اقتصاد کانادا در مقابل انگلیس

کانادا فضای زیاد، منابع فراوان، توانایی جذب مهاجران ماهر را دارد و به مراکزی، مانند تورنتو، ونکوور، کلگری و مونترال وصل است. در حالی که انگلیس فقط به لندن وابسته است. هزینه پایین زمین در کانادا نیز یکی از ویژگی‌های این کشور است و این واقعیت را هم باید پذیرفت که شریک تجاری اصلی کانادا، ایالات متحده آمریکا است که از نظر فناوری و مسائل مختلف از اروپا شرایط بهتری دارد.

برای اطلاع از اقتصاد کانادا روی لینک کلیک کنید.

اقتصاد کانادا در مقابل انگلیس

ویزای کاری کانادا در مقابل انگلیس

هر دو کشور ویزای کاری دارند. در ادامه مقاله در مورد راه‌های اصلی مهاجرت کاری به هر دو کشور صحبت می‌کنیم.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا بیشتر بخوانید.

کارگران ماهر در کانادا و انگلیس

هر دو کشور به کارگران ماهر برای مهاجرت نیاز دارند. یکی از ویژگی‌هایی که کارگران ماهر برای کار در کانادا باید داشته باشند، مهارت در زبان فرانسه یا انگلیسی است و برای کسب مهاجرت می‌توانند با توجه به مهارت و حرفه خود امتیاز به دست آورند. در بین این دو کشور برای گرفتن کارگران ماهر، سه تفاوت عمده وجود دارد

انگلستان

 • حداقل امتیاز 70 امتیاز از 130 امتیاز است.
 • پیشنهاد شغل از یک اسپانسر با داشتن مجوز از وزارت کشور انگلیس
 • حداقل حقوق سالانه مورد قبول 25600 یورو

کانادا

 • گذراندن امتحان ورودی CRS و دریافت حداقل امتیاز 470 از 1200
 • حداقل امتیاز برای کارگران ماهر دولتی 60 از 100 امتیاز است.
 • بدون لیست مشاغل مورد نیاز
 • بدون تعیین حداقل حقوق

برای اطلاع از مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری روی لینک کلیک کنید.

مشاغل فصلی در کانادا و انگلیس

انگلستان شغلی به نام مشاغل فصلی دارد که به کارگران کشاورز اجازه می‌دهد تا پایان سال کار کنند، اما ادامه کار تضمینی نیست.

کانادا گزینه‌های مهاجرتی متنوعی را برای کارگران ماهر و نیمه ماهر در نظر گرفته است که به هیچ امتیاز خاصی نیاز ندارند و می‌خواهند به شکل فصلی در کانادا کار کنند. متداول‌ترین مجوز کار را می‌توان از بخش «مجوز کار موقت خارجی» دریافت کرد. پایان کار شما، انقضای پاسپورت خواهد بود.

شغل کشاورزی و بازار کار مهندسی کشاورزی در کانادا یکی از مشاغل مورد نیاز در کانادا است. این کشاورزان می‌توانند از انواع ویزاهایی که کانادا در اختیارشان قرار می‌دهد استفاده و برای اقامت دائم اقدام کنند.

مشاغل فصلی در کانادا و انگلیس

درباره فرصت سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی در کانادا بیشتر بخوانید.

کارکنان بهداشت و ارائه دهندگان خدمات مراقبتی در کانادا و انگلیس

کانادا و انگلستان از کارکنان بهداشت و ارائه دهندگان خدمات مراقبتی استقبال می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در خانه‌ها برای نگهداری از افراد سالمند یا کودکان یا در بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند.

درباره ویزای برنامه مددکاری اجتماعی کانادا بیشتر بدانید.

ویزاهای استارتاپ کانادا و انگلیس

یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت، همان ویزای کسب و کار است. این نوع ویزا در انگلستان به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا برای مدیریت کردن مشاغل خود به انگلستان مهاجرت کنند.

در کانادا نیز راحت‌ترین روش مهاجرت اقدام در زمینه کسب و کار و سرمایه‌گذاری در کانادا است. همچنین این کشور برنامه خوداشتغالی را برای مهاجران ارائه داده است و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

درباره ویزای استارت آپ کانادا بیشتر بخوانید.

ادامه تحصیل در کانادا در مقابل انگلیس

در ادامه مقاله دو کشور را از نظر تحصیلی با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. موارد اصلی که ممکن است هر دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور دیگری بداند. شاید این موارد به شما کمک کند تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

برای اطلاع از تحصیل رایگان در کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا روی لینک‌های مرتبط کلیک کنید.

بهترین دانشگاه های کانادا و انگلیس

هر دو کشور، دانشگاه‌هایی دارند که رتبه آن‌ها بین 50 تا 150 است.

انگلستان

این کشور قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها را دارد و سیستم آموزشی آن‌ها روی دانشگاه‌های جهان تاثیر گذاشته است. بعضی از دانشگاه‌های معروف بین‌المللی عبارتند از کالج لندن، کالج ادینبورگ، دانشگاه منچستر و دانشگاه وارویک.

بهترین دانشگاه های کانادا و انگلیس

کانادا

کانادا مانند انگلستان دانشگاه‌های مشهور زیاد دارد. پنج دانشگاه برتر آن دانشگاه‌هایی، مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه مک مستر هستند.

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بیشتر بدانید.

بهترین رشته ها در کانادا و انگلیس

در زیر پر طرفدارترین رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی آمده است که می‌خواهند در کانادا یا انگلیس تحصیل کنند.

انگلستان

رشته‌هایی که بالاترین درخواست را بین دانشجویان بین‌المللی دارند، مانند MBA، بازرگانی، علوم طبیعی (به ویژه علوم بیولوژی)، مهندسی، داروسازی (دندانپزشکی، پرستاری) و علوم اجتماعی (به ویژه روانشناسی) است.

کانادا

رشته‌هایی که بالاترین درخواست را بین دانشجویان بین‌المللی دارند، شامل علوم کامپیوتر و فناوری. مهندسی، زمین شناسی و علوم کشاورزی می‌شوند.

هزینه تحصیل در کانادا و انگلیس

هزینه تحصیل در انگلستان بالاتر از کانادا است و به عواملی، مانند رشته تحصیلی و دانشگاه بستگی دارد.

درباره هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

کار در زمان تحصیل در کانادا و انگلیس

هر دو کشور به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا در طول تحصیل خود کار کنند. با داشتن ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل به دانشجویان بین‌المللی در انگلستان اجازه داده می‌شود تا هفتگی حدود 20 ساعت در طول ترم و در تعطیلات به شکل تمام‌وقت کار کنند. کار مجاز برای دانشجویان شامل کار در دانشگاه، دستیار آموزشی و پژوهشی و خدماتی است. هر چند بستگی به رشته دانشجو دارد و ممکن است کارها متفاوت باشند.

در کانادا نیز با مجوز دانشجویی می‌توانید در دانشگاه کار کنید و فقط در دوران تحصیل مجاز به کار کردن هستید. اگر طبق شرایط خود به کار یا کارورزی نیاز دارید باید برای مجوز کار درخواست بدهید.

دستمزد در کانادا و انگلیس

دستمزد بستگی به شغل و مهارت شما دارد، اما در کانادا میانگین دستمزد پایه 27 دلار است. شهر به شهر نیز متفاوت است. شهر آلبرتا بهترین دستمزد را می‌دهد و استان‌های شرقی نیز کمترین دستمزد را پرداخت می‌کنند. در انگلیس میانگین ساعت کاری حدود 13 دلار است. مالیات برای دستمزد نیز در دو کشور متفاوت است. مالیات در کانادا 40 درصد و در انگلستان زیر 35 درصد است.

دستمزد در کانادا و انگلیس

دباره میانگین حقوق در کانادا بیشتر بخوانید.

سخن نهایی

به‌ طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که کانادا برای مهاجرت بهتر است یا انگلیس، کار سختی است. زیرا انتخاب کشور بستگی به نیازهای فرد خواهد داشت و هر دو کشور ویژگی‌های خاصی دارند از جمله فرهنگ‌ خوب، شهرهای متنوع، مناطق زیبا و امکانات بالا. هر دو کشور به علت فرهنگ بالا برخورد خوبی با مهاجران دارند و از این نظر مشکل خاصی پیش نمی‌آید، مگر این که شخص مهاجر عقاید و نظریاتی داشته باشد که با آن جوامع سازگار نیست.

با این حال، اگر با کمی دقت نگاه کنیم، کانادا برای مهاجرت انتخاب بهتری است و این عقیده شخصی ما نیست. یک نگاه به آمار و کیفیت زندگی در این کشور نشان می‌دهد متقاضیان زیادی خواهان مهاجرت به بهانه‌های مختلف به کانادا هستند.

اگر می‌خواهید به کانادا مهاجرت کنید، تیم تراست با متخصصان و وکلای مهاجرتی با تجربه خود در خدمت شما است تا به سوالات شما جواب بدهند و مسیر مهاجرت شما را با همکاری خود هموار کنند. به کمک تراست می‌توانید از ابتدا تا انتهای فرآیند مهاجرت خود را بدون مشکل پیش ببرید و این تیم آسودگی خیال را به شما هدیه خواهد داد.

سوالات متداول

آیا کانادا از انگلیس گران تر است؟

طبق اطلاعات جمع‌آوری شده، انگلیس از نظر هزینه‌های زندگی در مقایسه با کانادا کمی گران‌تر است، اما بعضی از اقلام مواد غذایی، مانند شیر، نان و بطری آب در انگلیس نسبت به کانادا قیمت پایین‌تری دارند.

ایمنی کدام یک از این دو کشور بالاتر است؟

مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در کانادا بالاتر از انگلیس است، اما آمار جنایت و قتل کمتر است.

از اعضای خانواده ام چه کسی می تواند با من به انگلیس یا کانادا بیاید؟

در انگلستان می‌توانید همسر و فرزندان زیر 18 ساله خود را بیاورید که تحت تکفل هستند. در کانادا نیز افرادی را می‌توانید همراه خود داشته باشید که با آن‌ها می‌خواهید اقامت دائم بگیرید مانند همسر، فرزند. افرادی مانند اولیا، پدر بزرگ و مادر بزرگ، خواهر یا برادر، خواهرزاده یا برادرزاده نمی‌توانند با شما مهاجرت کنند.

آیا فرزندانم می توانند در انگلیس تحصیل کنند؟

به شرطی که فرزندان شما به عنوان افراد تحت تکفل در انگلیس پذیرفته بشوند. اگر سن آن‌ها بین 5 تا 16 سال باشد می‌توانند با بودجه دولتی در انگلیس تحصیل کنند.

آیا افراد تحت تکفل می توانند قبل از من وارد کانادا بشوند؟

خیر، این افراد باید بعد از شما یا با شما وارد کشور کانادا شوند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات