رشته باستان‌ شناسی در کانادا

رشته باستان‌ شناسی در کانادا
مواردتوضیحات
کد شغلی رشته باستان‌ شناسی در کاناداNOC 4169
میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان رشته باستان‌شناسی در کاناداحدود ۵۰ هزار دلار در سال
گرایش‌های رشته باستان‌شناسی در کاناداباستان‌شناسی ماقبل تاریخ
پالئوپاتولوژی
باستان‌شناسی زیرآب باستان‌شناسی کلاسیک،مدرن یا سایر دوره‌های زمانی مصرشناسی یا مطالعه سایر تمدن‌های بشری در طول تاریخ
بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته باستان‌شناسیدانشگاه لارنتین
دانشگاه مموریال
دانشگاه سایمون فریزر
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
پردرآمدترین مشاغل در رشته باستان‌شناسیمدیر باستان‌شناسی
سرپرست باستان‌شناسی
باستان‌شناس ارشد
متخصص ارشد باستان‌شناسی
ناظر باستان‌شناسی

لینک های مفید!

مراحل اخذ پذیرش رشته باستان شناسی در کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

در مورد رشته باستان‌ شناسی در کانادا

دوره کارشناسی رشته باستان‌شناسی بر مطالعه سیستماتیک گذشته بشر از طریق بقایای دوران گذشته، با استفاده از حفاری، بازسازی، تفسیر و تجزیه‌وتحلیل آثار و سایر شواهد مرتبط متمرکز است. مؤلفه‌های تاریخی، زیست‌محیطی و تطبیقی، امکان بررسی سیستم‌های فرهنگی مختلف در دوره‌های زمانی و موقعیت‌های مکانی مختلف در طول زمان و همچنین بازسازی شیوه‌های زندگی گذشته و تفسیر سیستم‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دوران گذشته را فراهم می‌آورد.

ما از این طریق می‌توانیم در مورد نحوه زندگی اقوام و جوامعی که پیش از ما زیست می‌کرده‌اند، اطلاعات کسب کنیم. هدف از مطالعه رشته باستان‌شناسی، مستندسازی و آگاهی از ریشه‌ها و توسعه فرهنگ بشر، درک تاریخ و فرهنگ، شرح وقایع فرهنگی و مطالعه رفتار و بوم‌شناسی انسان، برای جوامع کنونی و ماقبل تاریخی است.

رشته باستان‌شناسی به دو روش قابل‌مطالعه است که شامل کار میدانی و تجزیه‌وتحلیل آزمایشگاهی می‌شوند. این دو روش، بخش اصلی مطالعات این رشته را تشکیل داده‌اند. دوره‌های تحصیلی باستان‌شناسی، اغلب با شواهد ادبی و مطالعه زبان‌ها نیز در ارتباط هستند.

کد مشاغل رشته باستان‌ شناسی در کانادا

در فهرست مشاغل ملی کانادا که هر گروه شغلی را به‌صورت طبقه‌بندی‌شده در گروه‌های مختلف قرار می‌دهد، افرادی که در حال فعالیت در این حوزه هستند، با کد شغلی NOC 4169 مشخص‌شده‌اند. این گروه شغلی شامل سایر مشاغل حرفه‌ای در علوم اجتماعی نیز می‌شوند که ازاین‌دست می‌توان به انسان شناسان، جغرافی‌دانان، مورخان، زبان شناسان، متخصصین علوم سیاسی، جامعه شناسان و سایر مشاغل حرفه‌ای در علوم اجتماعی اشاره کرد.

این گروه شغلی توسط دانشگاه‌ها و در بخش‌های دولتی و خصوصی استخدام می‌شوند. مطالعات آن‌ها در ارتباط با آثار (اشیاء و ساختارها) برای بازسازی زندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فکری تمدن‌های بشری گذشته است و برخی دیگر از آن‌ها نیز روابط متقابل الگوهای فیزیکی، بیولوژیکی، فرهنگی و اجتماعی را موردمطالعه قرار می‌دهند؛ بنابراین، هر شاخه از این گروه شغلی در زمینه‌های خاصی از علوم اجتماعی و علوم انسانی تخصص دارند.

گرایش‌ های رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • باستان‌شناسی ماقبل تاریخ

باستان‌شناسی ماقبل تاریخ بر تمام جوامع، پیش از پیدایش شهرهای جهان متمرکز است. تمدن‌هایی که هنوز هیچ خط نوشتاری را توسعه نداده‌اند و هیچ‌گونه سوابق تاریخی را نیز در خود ذخیره نکرده‌اند، موضوعات موردمطالعه در این گرایش هستند. در اروپای غربی، دوره ماقبل تاریخ در سال 43 میلادی به پایان می‌رسد. بااین‌حال، در برخی مناطق به‌غیراز روم باستان، این دوره تا قرن پنجم میلادی هم طول می‌کشد. این شاخه از باستان‌شناسی، پیوندهای بسیار نزدیکی با زیست‌شناسی، انسان‌شناسی بیولوژیکی و زمین‌شناسی دارد.

با توجه به عدم وجود سابقه مکتوب برای ارائه شواهد برای نام‌ها و مکان‌ها، باستان‌شناسان ماقبل تاریخ اغلب نام‌های دلخواه مدرن را به فرهنگ‌های موردمطالعه نسبت می‌دهند که مستقیماً به محل یافتن آثار تاریخی ارتباط پیدا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، نوک پیکان (پرتابه‌ها) و ابزار سنگی که در کلوویس نیومکزیکو یافت شد، به باستان‌شناسان دوران ماقبل تاریخ نشان می‌دهد که مردم آن منطقه چگونه زندگی می‌کردند. همچنین، با توجه به این‌که این آثار در منطقه کلوویس یافت شدند، فرهنگ آن‌ها نیز به همین نام ملقب شده است.

 • باستان‌شناسی تاریخی

باستان‌شناسی تاریخی ترکیبی از تاریخ و مردم‌شناسی است. این گرایش بر فرایندهای فرهنگی و تجربیات انسانی افراد در طی زندگی روزمره آن‌ها در تاریخ متمرکز است. این تجربیات، دنیایی را که امروزه در آن زندگی می‌کنیم، به وجود آورده است و با مطالعه نوشته‌ها و اطلاعات ثبت‌شده توسط جوامع گذشته، می‌توانیم ظهور و دگرگونی دنیای مدرن امروز را درک کنیم. به‌طور خلاصه، باستان‌شناسی تاریخی شامل مطالعه جوامع متمدن و مقایسه آن‌ها با جوامع غیرمتمدن پیش‌ازتاریخ می‌باشد.

برای توصیف اهمیت این گرایش باید توضیح دهیم که این مطالعه جوامع گذشته است که شواهد مستند تاریخی را امروزه برای ما به‌جای گذاشته تا به آن‌ها استناد کنیم. نمونه‌ای از آن، سنگ Rosseta است که در سال ۱۷۹۹ در مصر کشف شد. این سنگ کتیبه‌ای کهن به سه زبان مختلف (هیروگلیف، دموتیک و یونانی) است و امروزه به یک ابزار مهم در باستان‌شناسی تاریخی تبدیل‌شده است و به درک ما از تاریخ کهن مصر کمک بسیار بزرگی کرده.

 • پالئوپاتولوژی

پالئوپاتولوژی یا آسیب‌شناسی دیرینه، یکی از گرایش‌های باستان‌شناسی تاریخی و ماقبل تاریخ است و نقش مهمی در درک و شناخت تمدن‌های گذشته ایفا می‌کند. این گرایش در موردمطالعه بیماری‌ها در فرهنگ‌های باستانی است و به درک ما از بیماری‌های دوران گذشته و چگونگی جهش و تکامل بیماری‌های مدرن کمک می‌کند. از دوران رنسانس تا اواسط قرن نوزدهم، علاقه بیشتری به یادگیری و درک بیماری‌های باستانی وجود داشت؛ بنابراین، اهمیت مطالعه تاریخ بیماری‌های انسانی پررنگ‌تر شد.

افرادی که به‌عنوان آسیب‌شناس دیرینه یا پالئوپاتولوژیست فعالیت می‌کنند، ممکن است چگونگی واکنش و رفتارهای جوامع مختلف درگذشته نسبت به بیماری‌ها را موردمطالعه قرار دهند و همچنین، بررسی کنند که کدام مناطق از این بیماری‌ها مصون بوده‌اند و برای آنچه تدابیری اندیشیده بودند. به‌عنوان‌مثال، متخصصان این گرایش با مطالعه و بررسی بقایای دندان‌های افراد درگذشته، می‌توانند انواع غذاهایی که مصرف می‌کرده‌اند و حتی مواد مغذی درون آن‌ها را متوجه شوند.

 • باستان‌شناسی محیطی

باستان‌شناسی محیطی گرایش تقریباً نوینی در علم باستان‌شناسی است که در 50 سال گذشته با سرعت بسیار زیادی رشد کرده و تبدیل به بخش مهمی از اکثر پروژه‌های حفاری‌شده است. باستان‌شناسی محیطی (که گاهی اوقات دیرینه‌شناسی انسانی نیز نامیده می‌شود)، بر شرایط محیطی که درگذشته بر مردم تأثیر داشته است تمرکز می‌کند و سعی می‌کند روابط بین جوامع گذشته و محیط هایی که در آن‌ها زندگی می‌کردند را در کنار یکدیگر قرار دهند تا مقایسه شوند.

انجام این کار منشأ و دلیل تکامل محیط ها، سازگاری‌های ماقبل تاریخ و شیوه‌های اقتصادی زندگی در دوران کهن را نشان می‌دهد. باستان‌شناسان محیط‌زیست، غالباً با دیرینه شناسان و مردم شناسان همکاری می‌کنند و بقایای گیاهی و جانوری آن‌ها را موردمطالعه قرار می‌دهند تا دریابند که چه نوع گونه‌های گیاهی و جانوری در زمان سکونت آن‌ها در ماقبل تاریخ زندگی می‌کردند و چگونه افرادی که در آن دوران زندگی می‌کردند، از آن‌ها برای رشد و پیشرفت تمدن خود استفاده می‌کرده‌اند.

تحصیل در رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌ی باستان‌شناسی در کانادا دارند، باید به‌خوبی تحقیق کنند تا متوجه شوند این رشته در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و شرایط کلی دانشگاه موردنظر برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آن چیست.
 • رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه، میزان شهریه، زبان تدریس و ارائه به همراه حداقل نمره موردنیاز برای مدرک زبان، مهم‌ترین عوامل در انتخاب دانشگاه موردنظر شما در کانادا به شمار می‌روند.
 • پس از پیدا کردن گزینه‌های احتمالی به‌عنوان دانشگاه خود در آینده، باید در خصوص بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های اعطایی به دانشجویان بین‌المللی تحقیق کنید تا بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های خود در کانادا را کاهش دهید و یا حتی کاملاً جبران کنید.
 • به‌طورکلی، روال اعطای بورسیه یا کمک‌هزینه‌ی تحصیلی برای مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکتری شرایط ساده‌تری دارد، اما دانشجویان نخبه که شرایط تحصیلی عالی داشته باشند، در مقطع کارشناسی هم می‌توانند از بورسیه‌ها بهره‌مند شوند.
 • برای افزایش شانس خود در پذیرش تحصیلی کانادا می‌توانید مدارک زبان معتبری همچون تافل یا آیلتس ارائه دهید.
 • توجه داشته باشید که آیا دانشگاه موردنظر شما برای پذیرش، فقط سوابق تحصیلی را مدنظر قرار می‌دهد و یا دارای آزمون ورودی هم هست.
 • مدارک موردنیاز برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه موردنظر خود را جمع‌آوری و ارسال کنید.
 • مهلت تعیین‌شده برای ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه موردنظرتان را حتماً مدنظر داشته باشید تا اگر مدارکتان دچار نقص یا کمبود شدند، فرصت کافی برای اصلاح و یا ارائه مدارک درخواست شده را در اختیار داشته باشید.
 • برای این‌که قادر به تحصیل در رشته‌ی باستان‌شناسی و یا هر رشته دیگری در کانادا باشید، باید دارای ویزای تحصیلی کانادا هم باشید. مدت‌زمان اعتبار این ویزا، به طول دوره تحصیل شما در کانادا بستگی دارد و مزیت بزرگ آن قابل تمدید بودن آن می‌باشد.
 • داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید مدنظر داشته باشید؛ بنابراین، سعی کنید مدارک مرتبط با تمکن مالی خود را به‌صورت جامع و کامل ارائه دهید.
 • داشتن تجربه تألیف مقاله و دستاوردهای علمی بزرگ و معتبر دیگر در ژورنال‌های مهم بین‌المللی می‌توانند شانس شما برای پذیرش در رشته‌ی باستان‌شناسی در کانادا را به‌طور چشمگیری افزایش دهند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • تکمیل و ثبت فرم پذیرش در وب‌سایت دانشگاه‌های موردنظر
 • اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا (برای دوره‌های تحصیلی بیشتر از ۶ ماه)
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه ۲ تا ۳ توصیه‌نامه
 • انگیزه نامه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات مقطع دبیرستان و دیپلم
 • مدرک زبان معتبر
 • ارائه لیست مقالات چاپ‌شده
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدارک مالی جهت اثبات تمکن مالی

بورسیه‌ های تحصیلی رشته باستان‌ شناسی در کانادا

اغلب مراکز آموزشی اعم از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای تسهیل شرایط دانشجویان در امر تحصیل در این کشور، بورسیه‌های مختلفی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند که معمولاً هر یک از آن‌ها دانشجویان را ملزم به داشتن یا ارائه شرایط خاصی می‌کنند.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در رشته باستان‌شناسی و سایر رشته‌ها در کانادا، تمام هزینه‌های زندگی و تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهند، برخی دیگر، فقط شامل هزینه‌های تحصیلی می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز فقط بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را جبران می‌کنند. این بورسیه‌ها معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بورسیه‌های تشویقی: دانشجویان نخبه و استعداد درخشان با معدل بالا می‌توانند واجد شرایط این گروه از بورسیه‌های تحصیلی باشند.
 • بورسیه‌های ورودی: دانشجویان سال اولی که جدیدالورود هستند، می‌توانند از این گروه از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند.
 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA: دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش می‌پردازند و یا سابقه‌ی نگارش مقالات علمی دارند، برای این گروه از بورسیه‌های تحصیلی واجدالشرایط هستند.
 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA:‌ دانشجویانی که در کنار اساتید خود به تدریس برای دانشجویان تازه‌وارد و ترم پایین می‌پردازند، می‌توانند شامل افراد واجدالشرایط برای این بورسیه‌ها باشند.
 • بورسیه‌های کارآموزی:‌ دانشجویانی که به انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تدریس خود تمایل و علاقه دارند، گروه هدف این دسته از بورسیه‌های تحصیلی هستند.

همچنین، لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته باستان‌شناسی و یا سایر رشته‌ها در کانادا این امکان را در اختیاردارند تا در کنار بورسیه‌ها، از کمک‌هزینه‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی نیز بهره‌مند شوند.

بورسیه‌هایی که شما واجد شرایط آن هستید

 • findaphd.com: شما با مراجعه به این بانک اطلاعاتی می‌توانید برای انواع فاندها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی به همراه پوزشین های Phd جست‌وجو کنید.
 • findamasters.com: شما با مراجعه به این بانک اطلاعاتی می‌توانید برای انواع فاندها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی به همراه پوزشین های مقطع کارشناسی ارشد جست‌وجو کنید.
 • www.scholarships.com: شما با مراجعه به این مرجع معتبر، می‌توانید با بورسیه‌های به روز در دانشگاه‌های سراسر جهان آشنایی پیدا کنید.
 •  scholarshipportal: شما با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانید اسکالرشیپ، گرالت، فلوشیپ و فاندهای تحصیلی موجود در دانشگاه‌های سراسر دنیا را پیدا کنید.
 • scholarship-positions: این وب‌سایت جهت استفاده‌ی دانشجویان بین‌المللی در راستای اپلای و جست‌وجو برای یافتن کمک‌هزینه‌های تحصیلی طراحی و پیاده‌سازی شده است.
 • scholarshipscanada.com: این وب‌سایت بورسیه‌های موجود در دانشگاه‌های کانادا را به شما معرفی می‌کند.
 • scholarships.universitystudy.ca: این وب‌سایت نیز یک مرجع معتبر و رسمی دیگر برای جست‌وجوی بورسیه‌های موجود در دانشگاه‌های کانادا است.
 • idp.com: با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانید با واردکردن رشته تحصیلی خود، از بورسیه‌ها و خدمات دانشجویی قابل‌ارائه در دانشگاه‌های کانادا آگاهی پیدا کنید.
 • opportunitydesk: این وب‌سایت شما را با پنج هزار بورسیه تحصیلی مختلف در دانشگاه‌های سراسر کانادا آشنا می‌کند.
 • wemakescholars.com: این وب‌سایت شما را با بیش از ۱۵۵ بورسیه تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکتری در دانشگاه‌های سراسر کانادا آشنا می‌کند.
 • scholars4dev: این وب‌سایت، فهرستی به روز و کاملاً جدید از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های قابل‌ارائه در دانشگاه‌های سراسر دنیا در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
 • ProfessionalDoctorates: دانشجویانی که در یکی از رشته‌های حوزه بهداشت و سلامت از جمله پرستاری و همینطور رشته‌های مهمی از قبیل روانشناسی، حقوق، حوزه‌های مهندسی و آموزش تحصیل می‌کنند، می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت از پوزیشن های تحصیلی و بورسیه‌های قابل‌ارائه آگاهی پیدا کنند.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

تحصیل کارشناسی رشته باستان‌ شناسی در کانادا

داشتن مدرک کارشناسی برای کار به‌عنوان باستان‌شناس در کانادا ضروری است. اغلب دارندگان مدرک کارشناسی از رشته باستان‌شناسی، معمولاً واجد شرایط برای انجام مشاغل مرتبط با این رشته هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

تکنسین آزمایشگاه باستان‌شناسی، دستیار یا تکنسین میدانی، باستان‌شناس تحقیقاتی و تکنسین موزه. برخی از واحدهای قابل‌ارائه در مقطع کارشناسی رشته باستان‌شناسی در کانادا که چهار سال به زمان نیاز دارد، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اقوام و مکان‌های باستانی
 • منشأ و ریشه‌های پیدایش انسان
 • مطالعه مذاهب و ادیان ماقبل تاریخ
 • باستان‌شناسی جهان قدیم (از پارینه سنگی تا عصر برنز)
 • باستان‌شناسی جهان مدرن
 • میراث فرهنگی جهانی – چگونه قوانین ملی و بین‌المللی از منابع میراث فرهنگی حفاظت می‌کنند.
 • باستان‌شناسی و هنر یونان
 • باستان‌شناسی و هنر روم
 • زوآرکیولوژی – مطالعه بقایای جانوران از سایت‌های باستان‌شناسی
 • حفاظت از منابع باستان‌شناسی
 • استخوان‌شناسی انسان – مطالعه اسکلت انسان
 • باستان‌شناسی غذا – اهمیت فرهنگی غذاها
 • دیرینه‌شناسی – مطالعه رابطه فرهنگ و زیست‌شناسی در تکامل انسان ماقبل تاریخ
 • قومیت شناسی – مطالعه روابط بین مردم و محیط اطراف آن‌ها در دوره‌های مختلف تمدن بشری
 • مردم‌شناسی جنایی یا قانونی
 • روش‌های حوزه باستان‌شناسی

تحصیل کارشناسی ارشد رشته باستان‌ شناسی در کانادا

رشته باستان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، یک دوره دوساله است. به‌طورکلی، اغلب فارغ‌التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد در باستان‌شناسی، واجد شرایط برای موقعیت‌های شغلی تخصصی در این حوزه همچون مدیریت حوزه باستان‌شناسی، مصرشناسی و استاد دانشگاه هستند. اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد در یک منطقه جغرافیایی خاص، دوره زمانی، تمدن یا جوامع پیچیده تخصص دارند. واحدهای درسی رشته باستان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

 • تجزیه‌وتحلیل و تکنیک‌های آزمایشگاهی باستان‌شناسی
 • روش‌های حفاری و استخراج آثار باستانی / تمرین میدانی
 • حفاظت از آثار و منابع تاریخی
 • تحقیقات قومیت شناسی – تحقیق از طریق مشاهده و تعامل با افراد موردمطالعه در محیط زندگی واقعی آن‌ها
 • سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS)

تحصیل دکتری رشته باستان‌ شناسی در کانادا

در دوره دکتری رشته باستان‌شناسی دانشجویان بر روی دوران و حوزه خاصی از تحقیقات مانند باستان‌شناسی کلاسیک، باستان‌شناسی کتاب مقدس یا باستان‌شناسی زیرآب تمرکز می‌کنند. همچنین، ممکن است فرهنگ یا جامعه خاصی مانند مصریان یا رومیان باستان را نیز موردمطالعه قرار دهند.

اکثر دوره‌های تخصصی باستان‌شناسی در دوره دکتری مستلزم آن هستند که داوطلبان به زبان مادری منطقه جغرافیایی که در مورد آن تحقیق می‌کنند، مسلط باشند. برخی از آن‌ها نیاز دارند که حداقل به دو زبان خارجی تسلط داشته باشند. واحدهای اصلی در این مقطع از رشته باستان‌شناسی عبارتند از:

 • نظریه و روش‌های معاصر در باستان‌شناسی
 • روش‌های علمی در باستان‌شناسی
 • اخلاق و حقوق باستان‌شناسی

مراحل اخذ پذیرش در رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • در مورد دانشگاه موردنظر خود برای رشته باستان‌شناسی تحقیق کنید.
 • دانشگاه یا دانشگاه‌هایی که شرایط پذیرش آن‌ها متناسب با شرایط شما هستند را انتخاب کنید.
 • مقطع تحصیلی موردنظرتان برای ادامه تحصیل را انتخاب کنید.
 • تمام اسناد و مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه موردنظرتان که در وب‌سایت آن ذکرشده را تهیه و جمع‌آوری کنید.
 • یک مدرک زبان معتبر (انگلیسی یا فرانسوی) به دست بیاورید (مدارک زبان فرانسوی معتبر برای دانشگاه‌های کانادا Test Can، CAEL، TCF و Can Test هستند و برای زبان انگلیسی هم مدارک TOEFL، IELTS و C1 پیشرفته قابل‌پذیرش هستند).
 • مدارک مقاطع تحصیلی و دانشگاهی قبلی خود به همراه سایر مدارک را تهیه و ترجمه کنید. این مدارک، عموماً عبارت هستند از:
 • مدارک موردنیاز را در وب‌سایت دانشگاه موردنظرتان آپلود کنید.
 • منتظر باشید تا درخواست پذیرش شما بررسی شود.
 • فرایند اخذ ویزای تحصیلی کانادا را آغاز کنید و آماده مهاجرت به این کشور شوید.

بهترین دانشگاه‌ های کانادا برای تحصیل رشته باستان‌ شناسی

 • دانشگاه لت بریج

باستان‌شناسی و جغرافیا، فرهنگ‌ها و جوامع گذشته انسان را از طریق تجزیه‌وتحلیل بقایای دوران گذشته مطالعه می‌کنند. تفسیر و تحلیل این آثار است که به ما در درک گذشته خود کمک می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد که امروز درباره تمدن خود اطلاعات و دانش بیشتری داشته باشیم. آموزش رشته باستان‌شناسی در دانشگاه لت بریج به شما کمک خواهد کرد تا جنبه‌های مختلف تفسیر باستان‌شناسی را بیاموزید و فرصت داشته باشید که آن‌ها را در سایت‌های باستان‌شناسی و همینطور آزمایشگاه به کار بگیرید.

یکی از متدهای مؤثر آموزش رشته باستان‌شناسی در دانشگاه لت بریج این است که رویکردهای تئوری و شناختی این رشته را با هم ترکیب می‌کند تا نگاهی متعادل و عمیق به موضوع باستان‌شناسی داشته باشد. شما با یادگیری این رشته در دانشگاه لت بریج، درک خود را از زمینه‌هایی مانند مردم‌شناسی، زبان‌های باستانی، جغرافیای انسانی، جغرافیای فیزیکی، زمین‌شناسی، GIS و بسیاری از موضوعات دیگر گسترش خواهید داد.

 • دانشگاه لیک هد

دوره کارشناسی ارشد علوم (باستان‌شناسی) در دانشگاه لیک هد کانادا دانش، آموزش و مهارت‌های نظری و عملی موردنیاز برای استفاده از علوم باستان‌شناسی را در اختیار علاقه‌مندان به این رشته قرار می‌دهد تا بتوانند گذشته‌ی بشر را بررسی کنند. دانشجویان دانشگاه لیک هد در طول دوره تحصیل خود در رشته باستان‌شناسی، با روش‌های تحقیق در این زمینه آشنا می‌شوند تا بتوانند از دانش خود به شیوه‌ی مؤثر استفاده کنند.

همچنین، آن‌ها پیشینه‌ای قوی در زمینه انسان‌شناسی هم به دست می‌آورند تا بتوانند از روش‌های تحلیلی مشابه رشته‌هایی مانند شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و حتی تحقیقات باستان‌شناسی استفاده کنند. باستان‌شناسی کلاسیک، محیطی، تاریخی و دیرینه‌شناسی برخی از موضوعاتی هستند که تأکید زیادی در دوره‌های آموزش رشته باستان‌شناسی در دانشگاه لیک هد روی آن‌ها می‌شود.

 • دانشگاه وسترن

دوره‌های آموزش باستان‌شناسی در دانشگاه وسترن چندین واحد مختلف هستند که به شما امکان می‌دهند انسان‌شناسی و سایر گرایش‌ها را در مقطع تحصیلی خود فرابگیرید یا در زمینه خاصی از رشته باستان‌شناسی تخصص پیدا کنید. روش‌ها و متدهای مختلف تدریس به دانشجویان امکان می‌دهند تا آموزش‌های تخصصی و عمومی بیشتری را تدوین کنند. این امر شما را قادر می‌سازد تا در یکی از گرایش‌های باستان‌شناسی تخصص پیدا کنید و مدرک عمومی خود در این رشته را نیز به دست بیاورید.

فرصت‌های کارآموزی و کسب تجربه کار نیز یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در رشته باستان‌شناسی در دانشگاه وسترن هستند که دانشجویان این رشته به دست خواهند آورد. افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستند تا رشته باستان‌شناسی را آموزش ببینند، حداقل باید نمره IELTS 6.5 به بالا یا معادل آن در آزمون‌های دیگر داشته باشند تا یکی از شرایط اصلی برای پذیرش در این دانشگاه را به دست بیاورند.

 • دانشگاه لارنتین

سؤالاتی مانند این‌که از کجا آمده‌ایم؟ چرا اجداد بشر شروع به ساخت و استفاده از ابزار کردند؟ تأثیر اهلی شدن حیوانات و کاشت گیاهان بر سلامت انسان و جوامع آن دوران چگونه بود؟ از جمله سؤالاتی هستند که افراد را به سمت باستان‌شناسی و مطالعه این رشته علاقه‌مند می‌کنند. جرقه زدن این سؤالات در ذهن علاقه‌مندان به این رشته باعث می‌شود تا در کارهای میدانی از جمله حفاری و بررسی برای کشف مکان‌ها شرکت کنند و روش‌هایی را که باستان‌شناسان برای درک گذشته بشر استفاده می‌کنند، یاد بگیرند.

تحصیل و آموزش رشته باستان‌شناسی در دانشگاه لورنتین، باعث می‌شود که علاقه‌مندان به این رشته مهارت‌هایی که برای کسب تخصص بالا در این زمینه ضروری هستند را کسب کنند و آن‌ها را به دانشجویان مقاطع پایین‌تر و یا علاقه‌مندان به گرایش‌های مختلف این رشته، انتقال دهند. مهارت‌هایی که در دوران تحصیل خود در دانشگاه لارنتین خواهید آموخت می‌توانند در رشته‌های دیگری مانند علوم زمین، علوم محیط‌زیست، پزشکی قانونی، جغرافیا و تاریخ کلاسیک، مطالعات بومی و مردم‌شناسی نیز به‌کاربرده شوند.

 • دانشگاه مموریال

دانشگاه مموریال دارای تنها دانشکده باستان‌شناسی در شرق آلبرتا است. دانشجویان باستان‌شناسی در این دانشگاه به‌طور مرتب در پروژه‌های حفاری سراسر استان شرکت می‌کنند. واحدها و موضوعاتی که در دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه مموریال ارائه می‌شوند، بسیار متنوع و گسترده هستند. برخی از آن‌ها شامل مطالعه فرهنگ‌های بومی باستان، باستان‌شناسی تاریخی، توسعه اروپا و حتی برخی از موضوعات مدرن در دوران معاصر همچون بررسی علت و نحوه سرنگونی هواپیماهای جنگ جهانی دوم و مطالعه بقایای آن‌ها می‌شوند.

یادگیری تجربی از اهمیت بسیار زیادی در رشته باستان‌شناسی برخوردار است. شما با آموزش این رشته در دانشگاه مموریال می‌توانید انتظار مشارکت در کارهای میدانی، آموزش تکنیک‌های آزمایشگاهی پیشرفته و کسب تجربه در زمینه حفاظت و مراقبت از مجموعه ها و آثار باستانی را داشته باشید. داشتن نمره زبان IELTS 6.5 به بالا یا معادل آن یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌های پذیرش در این مرکز آموزشی – تحقیقاتی می‌باشد.

مهارت‌ های مورد نیاز برای تحصیل رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • برآورد هزینه پروژه‌های حفاری
 • آموزش دوره‌ها و ارائه سخنرانی در کنفرانس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و سمپوزیوم‌ها
 • ارزیابی دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی
 • تولید مواد آموزشی
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای به دولت‌ها و سایر مراکز و سازمان‌ها
 • طراحی و توسعه برنامه‌ها
 • انجام مطالعات در رابطه با منشأ ایجاد، نحوه توسعه و عملکرد جوامع و فرهنگ‌های بشری و تکامل انسان، تغییر ویژگی‌های فیزیکی و توزیع جغرافیایی در تمدن‌های بشری
 • مطالعه مصنوعات (اشیاء و ساختارها) برای بازسازی زندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فکری تمدن‌های گذشته و آگاهی از نحوه زندگی آن‌ها
 • مطالعه، تجزیه‌وتحلیل توزیع جغرافیایی و روابط متقابل الگوهای فیزیکی، بیولوژیکی، فرهنگی و اجتماعی تمدن‌های گذشته
 • انجام تحقیقات در یک یا چند مرحله در ارتباط با جنبه‌های فعالیت انسان درگذشته و تفسیر و مستندسازی یافته‌ها
 • مطالعه منشأ، ساختار و توسعه زبان‌ها و به‌کارگیری نظریه زبانی در مشکلات آموزش، ترجمه و ارتباطات
 • انجام تحقیقات در مورد نظریه، منشأ، نحوه توسعه، روابط متقابل و عملکرد نهادهای سیاسی، جنبش‌های سیاسی و رفتارهای سیاسی فردی و جمعی در تمدن‌های گذشته
 • تفسیر آزمون‌ها، مقیاس‌ها و سایر اقدامات روان‌شناختی و همینطور نگهداری از آن‌ها
 • انجام و ثبت آزمایش‌های روانشناسی روی یافته‌ها و سایر کشفیات زیر نظر متخصصین این کار
 • طراحی و توسعه آزمون‌ها، مقیاس‌ها و اقدامات روان‌شناختی
 • مطالعه توسعه، ساختار، الگوهای اجتماعی و روابط متقابل جوامع بشری در طول دوره‌های مختلف تاریخی
 • تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌دست‌آمده از تحقیقات و پژوهش‌ها
 • تحقیق، پژوهش و جست‌وجو
 • مدیریت اطلاعات و یافته‌های کشف‌شده

دانشگاه‌های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

مزایای تحصیل رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • امکان تحصیل در برخی از برترین دانشگاه‌های دنیا
 • برخورداری از کمک‌هزینه‌های تحصیلی، انواع بورسیه، فاند و وام‌های دانشجویی
 • زندگی در یکی از بهترین کشورهای دنیا با امکانات رفاهی و آموزشی پیشرفته و مدرن
 • امنیت شغلی بالا و تضمینی
 • پرده‌برداری از راز و رمزهای تاریخ بشر و تمدن‌های بشری
 • کسب مهارت‌های قابل‌انتقال به نسل‌ها و دوره‌های آینده و امکان استفاده از آن‌ها در فرصت‌های شغلی مختلف
 • استفاده عملی از دانش به‌دست‌آمده به سبب کاربردی بودن آموزش‌های این رشته در زندگی شغلی
 • سفر به نقاط مختلف دنیا
 • ترکیب موضوعات آموزشی و تحصیلی از رشته‌های مختلف با یکدیگر جهت کشف ناشناخته‌ها
 • امکان کار هم برای بخش خصوصی و هم دولتی از قبیل ادارات دولتی، وزارت فرهنگ و آثار باستانی و موزه‌های عمومی یا خصوصی
 • به دست آوردن مهارت تجزیه‌وتحلیل برای ساخت‌وساز و مصارف دیگر چرا که برخی از کشورها قوانین سخت‌گیرانه‌ای در مورد زمین‌ها و خاک‌هایی که جزو میراث فرهنگی هستند، اعمال می‌کنند.
 • امکان مشارکت و کسب تجربه‌های میدانی در پروژه‌های حفاری و پژوهشیِ داخل و یا حتی خارج از کانادا

بازار کار رشته باستان‌ شناسی در کانادا

تجزیه‌وتحلیل شاخص‌های اصلی بازار کار از قبیل فرصت‌های شغلی و میزان رشد اشتغال و همچنین، میزان بیکاری در مشاغل این حوزه در کانادا نشان می‌دهند تعداد متقاضیان کار برای پر کردن فرصت‌های شغلی موجود در این گروه شغلی در بازه زمانی دو سال اخیر کافی بوده است.

در حال حاضر انتظار می‌رود که در طی این بازه زمانی دوساله، تعداد فرصت‌های شغلی موجود (ناشی از گسترش و توسعه تقاضا و همینطور تقاضای جایگزینی) برای مشاغلی که در گروه باستان‌شناسی قرار می‌گیرند، با میزان تقاضایی که در سطح ملی برای آن‌ها وجود دارد، تعادل داشته باشد و کمبودهای احتمالی در برخی از مناطق کانادا نیز با وارد شدن افراد بیشتری به بازار کار این حوزه، برطرف شود.

با توجه به این تفاسیر و پیش‌بینی‌های انجام‌شده مبنی بر تعادل میان فرصت‌های شغلی و جویندگان کار در دوره‌های زمانی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که تعادل بین عرضه و تقاضای کارگروه شغلی باستان‌شناسی در کانادا در سال‌های آینده نیز همچنان به همین شکل ادامه پیدا کند.

وظایف شغلی باستان‌ شناس‌ ها در کانادا

 • تجزیه، تحلیل و تفسیر داده‌ها و یافته‌ها
 • استفاده از تجهیزات عکاسی هوایی برای تعیین و موقعیت‌یابی مکان‌های مناسب برای حفاری و بررسی داده‌های جغرافیایی و سوابق تاریخی سایت باستانی موردنظر
 • انجام بررسی، مستندسازی و نگهداری مناسب از آثار باستانی
 • پذیرش مسئولیت برنامه‌ریزی و سازماندهی بررسی‌ها و حفاری‌ها در یک سایت باستان‌شناسی خاص
 • انجام حفاری با بیل و سایر وسایل و تجهیزات
 • حفظ موجودی‌ها و آثار باستان‌شناسی کشف و حفاری‌شده
 • شست‌وشو، بسته‌بندی و برچسب‌گذاری آثار و مصنوعات کشف‌شده
 • نوشتن گزارش، مقالات دانشگاهی و ارائه در مورد اکتشافات صورت گرفته برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات
 • طراحی شبیه‌سازی‌های مجازی از ظاهر مصنوعات یا مکان‌های باستانی
 • نظارت و مستندسازی استخراج آثار در محل حفاری برای حفظ سابقه دقیق و کاهش احتمال آسیب رسیدن به آثار در حین حفاری
 • شناسایی، تجزیه‌وتحلیل اقلام حفرشده و آگاهی از قدمت آن‌ها
 • مدیریت کارکنان در حین کار حفاری و ثبت و تجزیه‌وتحلیل آثار
 • جمع‌آوری داده‌ها در پایگاه داده و انجام تجزیه‌وتحلیل برای کسب درک و شناخت بیشتر از منطقه و فرهنگ‌های موردمطالعه
 • انجام مصاحبه‌ها و هماهنگی با سایر متخصصان منطقه و دوره زمانی موردمطالعه برای افزایش دقت هرگونه ارزیابی و پیش‌بینی
 • کار در محیط موزه یا مدرسه، ارائه آموزش در مورد اقلام و جوامع تاریخی

فرصت‌ های شغلی رشته باستان‌ شناسی در کانادا

 • جغرافی‌دان
 • تاریخ‌شناس
 • زبان‌شناس
 • محقق و پژوهشگر سیاسی
 • محقق و پژوهشگر دانشگاهی
 • جامعه‌شناس
 • انسان‌شناس
 • باستان‌شناس
 • مدیر میراث فرهنگی
 • بازرس یا افسر حفاظت از بناهای تاریخی
 • مسئول بخش آموزش موزه
 • سرپرست گالری یا موزه
 • مسئول نمایشگاه‌های گالری یا موزه
 • تکنسین یا ناظر میدانی
 • مدیر یا ناظر پروژه باستان‌شناسی
 • محقق ارشد
 • وکیل منابع فرهنگی
 • مدیر آزمایشگاه
 • متخصص GIS

درآمد باستان‌ شناس‌ ها در کانادا

متوسط درآمد یک باستان‌شناس در کانادا حدود ۵۰ هزار و ۹۰ دلار در سال است که معادل ۲۰.۱۲ دلار به ازای هر ساعت می‌باشد. توجه داشته باشید که متوسط درآمد، یعنی نیمی از افراد شاغل در این حوزه بیشتر از مقدار اشاره‌شده درآمد به دست می‌آورند و نیمی از آن‌ها نیز کم‌تر از آن. همان‌طور که در زمینه‌های شغلی دیگر هم همینطور می‌باشد، محدوده درآمد باستان‌شناسان نیز گسترده است و می‌تواند بین ۲۱ تا بیش از ۱۳۰ هزار دلار در سال متغیر باشد.

عوامل و فاکتورهای تأثیرگذار بر درآمد دقیق باستان‌شناسان در کانادا و یا کشورهای دیگر، عبارت هستند از میزان و سطح تحصیلات، مهارت‌ها، کارفرما، محل کار و صدالبته، میزان تجربه که مهم‌ترین فاکتور محسوب می‌شود. باستان‌شناسانی که مهارت و آموزش‌های لازم برای تجزیه‌وتحلیل موضوعات تحقیقاتی و مدیریت پروژه را در اختیار داشته باشند، معمولاً بهترین فرصت‌های شغلی و در پی آن، بیشترین میزان درآمد در این گروه شغلی را به دست خواهند آورد.

در بخش زیر، می‌توانید درآمد ساعتی باستان‌شناسان در برخی از استان‌های کانادا را مشاهده کنید:

استانحداقل
درآمد
میانگین
درآمد
حداکثر
درآمد
آلبرتا۳۰.۸۴ دلار در ساعت۴۱.۱۸ دلار در ساعت۵۵.۰۲ دلار در ساعت
بریتیش کلمبیا۱۷.۷۵ دلار در ساعت۳۱.۰۹ دلار در ساعت۵۲.۱۳ دلار در ساعت
انتاریو۲۱ دلار در ساعت۳۵.۹۰ دلار در ساعت۶۱.۰۳ دلار در ساعت
کبک۱۳.۷۵ دلار در ساعت۳۰.۲۰ دلار در ساعت۴۷.۸۳ دلار در ساعت

مشاغل پردرآمد رشته باستان‌ شناسی در کانادا

شغلدرآمد
سالیانه
درآمد
ماهیانه
درآمد
هفتگی
درآمد
ساعتی
مدیر باستان‌شناسی۸۳ هزار و ۱۷۴ دلار۶ هزار و ۹۳۱ دلار۱ هزار و ۶۰۰ دلار۳۹.۹۹ دلار
سرپرست باستان‌شناسی۷۸ هزار و ۷۵۳ دلار۶ هزار و ۵۶۳ دلار۱ هزار و ۵۱۴ دلار۳۷.۸۶ دلار
باستان‌شناس ارشد۷۴ هزار و ۷۹۴ دلار۶ هزار و ۲۴۱ دلار۱ هزار و ۴۴۰ دلار۳۶.۰۱ دلار
متخصص ارشد باستان‌شناسی۷۴ هزار و ۲۴۳ دلار۶ هزار و ۱۸۷ دلار۱ هزار و ۴۲۸ دلار۳۵.۶۹ دلار
ناظر باستان‌شناسی۷۳ هزار و ۸۰۱ دلار۶ هزار و ۱۵۰ دلار۱ هزار و ۴۱۹ دلار۳۵.۴۸ دلار

همچنین بخوانید: درآمد در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

دانشجویان رشته‌ی باستان‌شناسی یا سایر رشته‌ها در کانادا می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل شدن، برای اخذ مجوز یا ویزای کار پس از تحصیل (PGWP) اقدام نمایند. در این صورت، اجازه خواهند داشت به اقامت خود در کانادا ادامه دهند و مشغول به کار در این کشور شوند. البته، افراد برای به دست آوردن ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، باید شرایط خاصی را فراهم کرده باشند.

به‌عنوان‌مثال، دوره تحصیل آن‌ها در کانادا نباید کم‌تر از ۸ ماه طول کشیده باشد و همچنین، باید در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا فارغ‌التحصیل شده باشند. در این صورت، اجازه‌ی اقامت و کار در کانادا را برای ۳ سال دیگر نیز به دست خواهند آورد. این افراد از زمان فارغ‌التحصیل شدن، ۱۸۰ روز فرصت دارند تا درخواست خود برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل ثبت کنند.

همچنین بخوانید: مدارک لازم برای ویزای کار کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا

جدول اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا

(جهت مشاهده همه ستون های جدول درون موبایل، جدول را به راست بکشید)

دانشگاه/وبسایتبرنامه هاددلاینتوضیحات
اپلیکیشن
الزاماتشهریهبورسیه‌ها
و جوایز
وبسایت دانشگاه تورنتوبرنامه های دانشگاه تورنتوددلاین دانشگاه تورنتوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تورنتوالزامات دانشگاه تورنتوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تورنتو
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیابرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیاددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیاالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیاشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیابورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیا
وبسایت دانشگاه مک گیلبرنامه های دانشگاه مک گیلددلاین دانشگاه مک گیلتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مک گیلالزامات دانشگاه مک گیلشهریه دانشگاه مک گیلبورسیه ها و جوایز دانشگاه مک گیل
وبسایت دانشگاه مک مستربرنامه های دانشگاه مک مستر
وبسایت دانشگاه مونترالبرنامه های دانشگاه مونترالددلاین دانشگاه مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونترالالزامات دانشگاه مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونترال
وبسایت دانشگاه آلبرتابرنامه های دانشگاه آلبرتاددلاین دانشگاه آلبرتاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلبرتاالزامات دانشگاه آلبرتاشهریه دانشگاه آلبرتابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلبرتا
وبسایت دانشگاه اتاوابرنامه های دانشگاه اتاواددلاین دانشگاه اتاواتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اتاواالزامات دانشگاه اتاواشهریه دانشگاه اتاوابورسیه ها و جوایز دانشگاه اتاوا
وبسایت دانشگاه سایمون فریزربرنامه های دانشگاه سایمون فریزرددلاین دانشگاه سایمون فریزرالزامات دانشگاه سایمون فریزر
وبسایت دانشگاه واترلوبرنامه های دانشگاه واترلوددلاین دانشگاه واترلوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه واترلوالزامات دانشگاه واترلوشهریه دانشگاه واترلوبورسیه ها و جوایز دانشگاه واترلو
وبسایت دانشگاه وسترن انتاریوددلاین دانشگاه وسترن انتاریوالزامات دانشگاه وسترن انتاریوشهریه دانشگاه وسترن انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه وسترن انتاریو
وبسایت دانشگاه دالهاوزیبرنامه های دانشگاه دالهاوزیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه دالهاوزیالزامات دانشگاه دالهاوزیبورسیه ها و جوایز دانشگاه دالهاوزی
وبسایت دانشگاه لاوالبرنامه های دانشگاه لاوالددلاین دانشگاه لاوالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لاوالالزامات دانشگاه لاوالشهریه دانشگاه لاوالبورسیه ها و جوایز دانشگاه لاوال
وبسایت دانشگاه کویینزبرنامه های دانشگاه کویینزددلاین دانشگاه کویینزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کویینزالزامات دانشگاه کویینزشهریه دانشگاه کویینزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کویینز
وبسایت دانشگاه مانیتوبابرنامه های دانشگاه مانیتوباددلاین دانشگاه مانیتوباشهریه دانشگاه مانیتوبابورسیه ها و جوایز دانشگاه مانیتوبا
وبسایت دانشگاه ویکتوریابرنامه های دانشگاه ویکتوریاددلاین دانشگاه ویکتوریاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویکتوریاالزامات دانشگاه ویکتوریاشهریه دانشگاه ویکتوریابورسیه ها و جوایز دانشگاه ویکتوریا
وبسایت دانشگاه یورکبرنامه های دانشگاه یورکددلاین دانشگاه یورکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه یورکالزامات دانشگاه یورکشهریه دانشگاه یورکبورسیه ها و جوایز دانشگاه یورک
وبسایت دانشگاه گوئلفبرنامه های دانشگاه گوئلفددلاین دانشگاه گوئلفتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه گوئلفالزامات دانشگاه گوئلفشهریه دانشگاه گوئلفبورسیه ها و جوایز دانشگاه گوئلف
وبسایت دانشگاه ساسکاچوانبرنامه های دانشگاه ساسکاچوانددلاین دانشگاه ساسکاچوانتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ساسکاچوانالزامات دانشگاه ساسکاچوانشهریه دانشگاه ساسکاچوانبورسیه ها و جوایز دانشگاه ساسکاچوان
وبسایت دانشگاه کارلتونبرنامه های دانشگاه کارلتونددلاین دانشگاه کارلتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کارلتونشهریه دانشگاه کارلتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کارلتون
وبسایت دانشگاه کنکوردیابرنامه های دانشگاه کنکوردیاددلاین دانشگاه کنکوردیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کنکوردیاالزامات دانشگاه کنکوردیاشهریه دانشگاه کنکوردیابورسیه ها و جوایز دانشگاه کنکوردیا
وبسایت دانشگاه مموریال نیوفاندلندبرنامه های دانشگاه مموریال نیوفاندلندددلاین دانشگاه مموریال نیوفاندلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مموریال نیوفاندلندالزامات دانشگاه مموریال نیوفاندلندشهریه دانشگاه مموریال نیوفاندلندبورسیه ها و جوایز دانشگاه مموریال نیوفاندلند
وبسایت دانشگاه تکنولوژی انتاریوبرنامه های دانشگاه تکنولوژی انتاریوددلاین دانشگاه تکنولوژی انتاریوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تکنولوژی انتاریوالزامات دانشگاه تکنولوژی انتاریوشهریه دانشگاه تکنولوژی انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تکنولوژی انتاریو
وبسایت دانشگاه کبک مونترالبرنامه های دانشگاه کبک مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک مونترالالزامات دانشگاه کبک مونترالشهریه دانشگاه کبک مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک مونترال
وبسایت دانشگاه رجاینابرنامه های دانشگاه رجایناددلاین دانشگاه رجایناتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رجایناالزامات دانشگاه رجایناشهریه دانشگاه رجاینابورسیه ها و جوایز دانشگاه رجاینا
وبسایت دانشگاه وینزوربرنامه های دانشگاه وینزورالزامات دانشگاه وینزورشهریه دانشگاه وینزوربورسیه ها و جوایز دانشگاه وینزور
وبسایت دانشگاه لیکهدبرنامه های دانشگاه لیکهدددلاین دانشگاه لیکهدتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لیکهدالزامات دانشگاه لیکهدشهریه دانشگاه لیکهدبورسیه ها و جوایز دانشگاه لیکهد
وبسایت دانشگاه رایرسونبرنامه های دانشگاه رایرسونددلاین دانشگاه رایرسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رایرسونالزامات دانشگاه رایرسونشهریه دانشگاه رایرسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه رایرسون
وبسایت دانشگاه سنت فرانسیس خاویربرنامه های دانشگاه سنت فرانسیس خاویرددلاین دانشگاه سنت فرانسیس خاویرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت فرانسیس خاویرالزامات دانشگاه سنت فرانسیس خاویرشهریه دانشگاه سنت فرانسیس خاویربورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت فرانسیس خاویر
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
وبسایت دانشگاه شربروکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه شربروک
وبسایت دانشگاه کلگریبرنامه های دانشگاه کلگریددلاین دانشگاه کلگریتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کلگریالزامات دانشگاه کلگریشهریه دانشگاه کلگریبورسیه ها و جوایز دانشگاه کلگری
وبسایت دانشگاه براکبرنامه های دانشگاه براکددلاین دانشگاه براکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براکالزامات دانشگاه براکشهریه دانشگاه براکبورسیه ها و جوایز دانشگاه براک
وبسایت دانشگاه آکادیابرنامه های دانشگاه آکادیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آکادیاشهریه دانشگاه آکادیابورسیه ها و جوایز دانشگاه آکادیا
وبسایت دانشگاه آلگومابرنامه های دانشگاه آلگوماددلاین دانشگاه آلگوماتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلگوماالزامات دانشگاه آلگوماشهریه دانشگاه آلگومابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلگوما
وبسایت دانشگاه آتاباسکابرنامه های دانشگاه آتاباسکاددلاین دانشگاه آتاباسکاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آتاباسکاالزامات دانشگاه آتاباسکاشهریه دانشگاه آتاباسکابورسیه ها و جوایز دانشگاه آتاباسکا
وبسایت دانشگاه بوثبرنامه های دانشگاه بوثددلاین دانشگاه بوثتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بوثالزامات دانشگاه بوثشهریه دانشگاه بوثبورسیه ها و جوایز دانشگاه بوث
وبسایت دانشگاه براندونبرنامه های دانشگاه براندونددلاین دانشگاه براندونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براندونالزامات دانشگاه براندونشهریه دانشگاه براندونبورسیه ها و جوایز دانشگاه براندون
وبسایت دانشگاه منونایتبرنامه های دانشگاه منونایتددلاین دانشگاه منونایتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه منونایتالزامات دانشگاه منونایتشهریه دانشگاه منونایتبورسیه ها و جوایز دانشگاه منونایت
وبسایت دانشگاه کیپ برتونبرنامه های دانشگاه کیپ برتونددلاین دانشگاه کیپ برتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کیپ برتونالزامات دانشگاه کیپ برتونشهریه دانشگاه کیپ برتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کیپ برتون
وبسایت دانشگاه کپیلانوبرنامه های دانشگاه کپیلانوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کپیلانوالزامات دانشگاه کپیلانوشهریه دانشگاه کپیلانوبورسیه ها و جوایز دانشگاه کپیلانو
وبسایت دانشگاه کراندالبرنامه های دانشگاه کراندالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کراندالالزامات دانشگاه کراندالشهریه دانشگاه کراندالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کراندال
وبسایت کالج دانشگاهی دومینیکنالزامات کالج دانشگاهی دومینیکنشهریه کالج دانشگاهی دومینیکنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی دومینیکن
وبسایت دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربرنامه های دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارددلاین دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارشهریه دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربورسیه ها و جوایز دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
وبسایت دانشگاه فرست نیشنزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فرست نیشنزبورسیه ها و جوایز دانشگاه فرست نیشنز
وبسایت کالج دانشگاهی هورنبرنامه های کالج دانشگاهی هورنددلاین کالج دانشگاهی هورنتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی هورنالزامات کالج دانشگاهی هورنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی هورن
وبسایت دانشگاه کینگزوودبرنامه های دانشگاه کینگزوودتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کینگزوودالزامات دانشگاه کینگزوودشهریه دانشگاه کینگزوودبورسیه ها و جوایز دانشگاه کینگزوود
وبسایت دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبرنامه های دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنددلاین دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنالزامات دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنشهریه دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبورسیه ها و جوایز دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن
وبسایت دانشگاه لارنتینبرنامه های دانشگاه لارنتینددلاین دانشگاه لارنتینتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لارنتینالزامات دانشگاه لارنتینشهریه دانشگاه لارنتینبورسیه ها و جوایز دانشگاه لارنتین
وبسایت دانشگاه مک ایوانبرنامه های دانشگاه مک ایوانددلاین دانشگاه مک ایوان
وبسایت دانشگاه مونت آلیسونبرنامه های دانشگاه مونت آلیسونددلاین دانشگاه مونت آلیسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت آلیسونالزامات دانشگاه مونت آلیسونشهریه دانشگاه مونت آلیسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت آلیسون
وبسایت دانشگاه مانت سنت وینسنتبرنامه های دانشگاه مانت سنت وینسنتددلاین دانشگاه مانت سنت وینسنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مانت سنت وینسنتشهریه دانشگاه مانت سنت وینسنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه مانت سنت وینسنت
وبسایت دانشگاه مونت رویالبرنامه های دانشگاه مونت رویالددلاین دانشگاه مونت رویالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت رویالالزامات دانشگاه مونت رویالشهریه دانشگاه مونت رویالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت رویال
وبسایت موسسه تکنولوژی نیویورکبرنامه های موسسه تکنولوژی نیویورکددلاین موسسه تکنولوژی نیویورکتوضیحات اپلیکیشن موسسه تکنولوژی نیویورکالزامات موسسه تکنولوژی نیویورکشهریه موسسه تکنولوژی نیویورکبورسیه ها و جوایز موسسه تکنولوژی نیویورک
وبسایت دانشگاه نیپیسینگبرنامه های دانشگاه نیپیسینگددلاین دانشگاه نیپیسینگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه نیپیسینگالزامات دانشگاه نیپیسینگشهریه دانشگاه نیپیسینگبورسیه ها و جوایز دانشگاه نیپیسینگ
وبسایت دانشگاه اکادبرنامه های دانشگاه اکادددلاین دانشگاه اکادتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اکادالزامات دانشگاه اکادشهریه دانشگاه اکادبورسیه ها و جوایز دانشگاه اکاد
وبسایت دانشگاه ردیمربرنامه های دانشگاه ردیمرددلاین دانشگاه ردیمرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ردیمرالزامات دانشگاه ردیمرشهریه دانشگاه ردیمربورسیه ها و جوایز دانشگاه ردیمر
وبسایت دانشگاه سنت پاولبرنامه های دانشگاه سنت پاولددلاین دانشگاه سنت پاولتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت پاولالزامات دانشگاه سنت پاولشهریه دانشگاه سنت پاولبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت پاول
وبسایت دانشگاه سنت ماریزبرنامه های دانشگاه سنت ماریزالزامات دانشگاه سنت ماریز
وبسایت دانشگاه سنت توماسددلاین دانشگاه سنت توماستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت توماسالزامات دانشگاه سنت توماسشهریه دانشگاه سنت توماسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت توماس
وبسایت دانشگاه سنت استفانزبرنامه های دانشگاه سنت استفانزددلاین دانشگاه سنت استفانزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت استفانزالزامات دانشگاه سنت استفانزشهریه دانشگاه سنت استفانزبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت استفانز
وبسایت کالج دانشگاهی کینگزبرنامه های کالج دانشگاهی کینگزددلاین کالج دانشگاهی کینگزتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی کینگزالزامات کالج دانشگاهی کینگزشهریه کالج دانشگاهی کینگزبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی کینگز
وبسایت دانشگاه کالج کینگزبرنامه های دانشگاه کالج کینگزددلاین دانشگاه کالج کینگزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کالج کینگزالزامات دانشگاه کالج کینگزشهریه دانشگاه کالج کینگزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کالج کینگز
وبسایت دانشگاه تامسون ریورزبرنامه های دانشگاه تامسون ریورزددلاین دانشگاه تامسون ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تامسون ریورزالزامات دانشگاه تامسون ریورزشهریه دانشگاه تامسون ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه تامسون ریورز
وبسایت دانشگاه ترنتبرنامه های دانشگاه ترنتددلاین دانشگاه ترنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترنتالزامات دانشگاه ترنتشهریه دانشگاه ترنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترنت
وبسایت دانشگاه ترینیتی وسترنبرنامه های دانشگاه ترینیتی وسترنددلاین دانشگاه ترینیتی وسترنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترینیتی وسترنالزامات دانشگاه ترینیتی وسترنشهریه دانشگاه ترینیتی وسترنبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترینیتی وسترن
وبسایت کالج دانشگاهی تیندالبرنامه های کالج دانشگاهی تیندالددلاین کالج دانشگاهی تیندالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی تیندالالزامات کالج دانشگاهی تیندالشهریه کالج دانشگاهی تیندالبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی تیندال
وبسایت دانشگاه مونکتونددلاین دانشگاه مونکتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونکتونالزامات دانشگاه مونکتونشهریه دانشگاه مونکتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونکتون
وبسایت دانشگاه کبک اوتاوایسبرنامه های دانشگاه کبک اوتاوایسددلاین دانشگاه کبک اوتاوایستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک اوتاوایسالزامات دانشگاه کبک اوتاوایسشهریه دانشگاه کبک اوتاوایسبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک اوتاوایس
وبسایت دانشگاه سنت بونیفیسبرنامه های دانشگاه سنت بونیفیسددلاین دانشگاه سنت بونیفیستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت بونیفیسالزامات دانشگاه سنت بونیفیسشهریه دانشگاه سنت بونیفیسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت بونیفیس
وبسایت دانشگاه کبک تراویس ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک تراویس ریورزشهریه دانشگاه کبک تراویس ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک تراویس ریورز
وبسایت دانشگاه کبک ریموسکیبرنامه های دانشگاه کبک ریموسکیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک ریموسکیالزامات دانشگاه کبک ریموسکیشهریه دانشگاه کبک ریموسکیبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک ریموسکی
وبسایت دانشگاه سنت آنبرنامه های دانشگاه سنت آنددلاین دانشگاه سنت آنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت آنالزامات دانشگاه سنت آنشهریه دانشگاه سنت آنبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت آن
وبسایت دانشگاه کبک چیکوتیمیبرنامه های دانشگاه کبک چیکوتیمیددلاین دانشگاه کبک چیکوتیمیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک چیکوتیمیالزامات دانشگاه کبک چیکوتیمیشهریه دانشگاه کبک چیکوتیمی
وبسایت دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبرنامه های دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکددلاین دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکالزامات دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکشهریه دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبورسیه ها و جوایز دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبک
وبسایت دانشگاه کانادا وستبرنامه های دانشگاه کانادا وستبرای اطلاع از ددلاین، با دفتر دانشگاه تماس بگیرید: تماس با دانشگاه کانادا وستتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کانادا وستالزامات دانشگاه کانادا وستشهریه دانشگاه کانادا وستبورسیه ها و جوایز دانشگاه کانادا وست
وبسایت دانشگاه لتبریجبرنامه های دانشگاه لتبریجددلاین دانشگاه لتبریجتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لتبریجبورسیه ها و جوایز دانشگاه لتبریج
وبسایت دانشگاه پرنس ادواردبرنامه های دانشگاه پرنس ادواردددلاین دانشگاه پرنس ادواردتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پرنس ادواردالزامات دانشگاه پرنس ادواردشهریه دانشگاه پرنس ادواردبورسیه ها و جوایز دانشگاه پرنس ادوارد
وبسایت دانشگاه وینیپگبرنامه های دانشگاه وینیپگددلاین دانشگاه وینیپگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه وینیپگالزامات دانشگاه وینیپگشهریه دانشگاه وینیپگ
وبسایت کالج دانشگاهی شمالبرنامه های کالج دانشگاهی شمالددلاین کالج دانشگاهی شمالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی شمالالزامات کالج دانشگاهی شمالشهریه کالج دانشگاهی شمال
وبسایت دانشگاه فریزر ولیبرنامه های دانشگاه فریزر ولیددلاین دانشگاه فریزر ولیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فریزر ولیالزامات دانشگاه فریزر ولیشهریه دانشگاه فریزر ولیبورسیه ها و جوایز دانشگاه فریزر ولی
وبسایت دانشگاه ونکوور آیلندبرنامه های دانشگاه ونکوور آیلندددلاین دانشگاه ونکوور آیلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ونکوور آیلندالزامات دانشگاه ونکوور آیلندشهریه دانشگاه ونکوور آیلند
وبسایت دانشگاه ویلفرد لوریهبرنامه های دانشگاه ویلفرد لوریهددلاین دانشگاه ویلفرد لوریهتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویلفرد لوریهالزامات دانشگاه ویلفرد لوریهشهریه دانشگاه ویلفرد لوریهبورسیه ها و جوایز دانشگاه ویلفرد لوریه

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

رشته باستان‌شناسی در مورد چیست؟

تمرکز رشته باستان‌شناسی و تمامی گرایش‌های آن، مطالعه نحوه زندگی مردم در دوران گذشته است. دانشجویان در این شاخه از علوم اجتماعی، با فرهنگ و نحوه تکامل تمدن‌های منقرض‌شده آشنا می‌شوند. متخصصین این حوزه، در سخنرانی‌ها شرکت می‌کنند و یا در آزمایشگاه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی کار می‌کنند. آن‌ها با انجام حفاری برای بازیابی مصنوعاتی مانند ابزار، لباس، زیورآلات و ویرانه‌های باستانی تلاش می‌کنند تا به اهداف اشاره‌شده، دست پیدا کنند.
انجمن باستان‌شناسی کانادا توصیه کرده است که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته، دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌هایی را انتخاب کنند که شامل سخنرانی، کار آزمایشگاهی و دوره‌های کار میدانی هستند. بسیاری از دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته در کانادا دارای دوره‌های کارآموزی در مدرسه، موزه، موسسه‌های دولتی یا انجمن باستان‌شناسی این کشور هستند که به کسب تجربه دانشجویان کمک ارزنده‌ای می‌کنند.
نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که برخی از دانشگاه‌های کانادا، دارای رشته باستان‌شناسی نیستند و دوره‌های باستان‌شناسی را از طریق رشته مردم‌شناسی ارائه می‌دهند. در این موارد، دانشجویان علیرغم تمرکز زیاد بر رشته باستان‌شناسی، مدرک تحصیلی خود را در رشته مردم‌شناسی به دست می‌آورند؛ بنابراین، در انتخاب دانشگاه خود باید دقت بسیار زیادی داشته باشید تا بدانید مدرک باستان‌شناسی به دست خواهید آورد.

موضوعات موردتوجه در رشته باستان‌شناسی چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید توضیح دهیم که در مقطع کارشناسی باستان‌شناسی، واحدهای عمومی این حوزه شامل موضوعاتی در مورد ماهیت همین رشته مانند روش باستان‌شناسی، مفاهیم اساسی در باستان‌شناسی، باستان‌شناسی فرهنگی و روش‌های میدانی و آزمایشگاهی خواهند بود. از سوی دیگر، ممکن است دوره‌ها یا واحدهای موردمطالعه‌ی دانشجویان این رشته بر اساس زمینه‌های تخصصی دانشکده و موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنند متفاوت باشند، اما درهرصورت بیشتر واحدها و دوره‌های این رشته، عمدتاً بر تاریخ باستانی تمرکز می‌کنند. ازنظر منطقه جغرافیایی، دوره‌ها می‌توانند مصرشناسی، باستان‌شناسی بین‌النهرین، یونان باستان و روم، آفریقا، آسیای جنوب شرقی و چین باستان را پوشش دهند.
بنابراین، بسته به منطقه‌ای که در مورد آن مطالعه می‌کنید، باید این انتظار را هم داشته باشید که یک‌زبان (زنده یا کهن) مربوط به کشور یا ناحیه‌ای که روی آن تمرکز دارید یاد بگیرید. برخی از این زبان‌ها ممکن است شامل چینی، سانسکریت، یونان باستان، لاتین یا اکدی باشند. به‌طور ویژه، موضوعات تخصصی که ممکن است در رشته باستان‌شناسی پیدا کنید عبارتند از: آشوریولوژی و مصرشناسی، معماری رومی، اشراف و دموکراسی در جهان یونان باستان، باستان‌شناسی دریایی مدیترانه، اتروسک ایتالیا، تاریخچه سکه و ضرب آن در یونان باستان و روم، موضوعات هنر و باستان‌شناسی آفریقا، تاریخ و دین در هند و هنرهای جهان اسلام.

گرایش‌های رشته باستان‌شناسی در کانادا چیست؟

رشته باستان‌شناسی، یک رشته بسیار گسترده و جامع است که دارای گرایش‌ها، زیرمجموعه ها و تخصص های زیادی بر اساس دوره زمانی موردمطالعه، تمدن موردمطالعه‌ی انواع مصنوعات و ویژگی‌های موردمطالعه دیگر می‌باشد؛ و به دلیل کندی ماهیت بازیابی آثار تاریخی و بقایای آثار باستانی، کاملاً عادی و رایج است که باستان‌شناسان زندگی خود را وقف تنها یک شاخه از مطالعات باستان‌شناسی کنند. موارد زیر، تنها بخش کوچکی از دانش گسترده‌ی باستان‌شناسی هستند:
باستان‌شناسی زیرآب
باستان‌شناسی زیرآب یک رشته نسبتاً جدید است که کشتی‌های غرق‌شده و مواد موجود در کف آب‌های کم‌عمق (مانند دریاچه‌ها و رودخانه‌ها) و اقیانوس‌های عمیق را موردبررسی و مطالعه قرار می‌دهد. باستان‌شناسی زیرآب همچنین شهرهای مدفون در آب (ناشی از بالا آمدن سطح دریا یا زلزله) مانند بخش‌هایی از شهر باستانی اسکندریه مصر را کشف و مطالعه می‌کند. این گرایش، دوره‌های تاریخی مختلف از جمله ماقبل تاریخ را نیز موردمطالعه قرار می‌دهد. با استفاده از تجهیزات پیشرفته (مانند ردیاب، دوربین‌های کنترل از راه دور و سایر وسایل) می‌توان تمدن‌های باستانی که قرن‌ها زیرآب مدفون بوده‌اند را کشف کرد.
در این گرایش، روش‌های خاصی برای حفاظت از مواد فاسدشدنی به‌منظور حفظ آثار باستانی کهن به کار گرفته می‌شود. در زمان‌های قدیم، کشتی‌ها وسیله اصلی حمل‌ونقل بودند، به‌ویژه برای مصارف تجاری. بسیاری از کشتی‌های حامل بار و تمام خدمه آن‌ها به دلیل طوفان و آب‌های کم‌عمق کاملاً در دریا گم‌شده‌اند. این کشتی‌های غرق‌شده در آب‌های کم‌عمق گنجینه‌های غرق‌شده را به شکل اقلام غذایی، سلاح و حتی فنجان، بشقاب و غیره به‌جای گذاشته‌اند و باعث شده‌اند پژوهشگران با جمع‌آوری قطعات پازل آن‌ها، معماهای فرهنگی گذشته را حل کنند.
البته، نباید از این نکته غافل شد این نوع کارها خطرات بالایی هم دارند. استفاده از غواصان رباتیک که دارای چراغ‌قوه‌های قوی و دوربین‌های متصل به خود هستند، هنگام کار در اعماق کم که دید کافی ندارند، کمک زیادی می‌کند؛ اما ممکن است در آب‌های عمیق خطرات مالی و ریسک‌های دیگری داشته باشد.
باستان‌شناسی جنایی
باستان‌شناسی جنایی یا قانونی، شامل استفاده از روش‌های باستان‌شناسی به‌منظور بررسی و بازسازی جنایت‌هایی است که درگذشته رخ‌داده است. این جنایت‌ها، معمولاً قتل هستند. باستان‌شناسان جنایی یا انسان شناسان قانونی، به شناسایی بقایای انسان کمک می‌کنند. گاهی اوقات این گرایش از روش‌های باستان‌شناسی برای کمک به حفاری بقایای انسان نیز استفاده می‌کند. این فرایند، بسیار شبیه به کاری است که باستان‌شناسان سنتی هنگام بازیابی بقایای گذشته انجام می‌دهند.
باستان‌شناسان جنایی یا قانونی گاهی اوقات از سوی سازمان‌هایی مانند سازمان ملل متحد مأموریت می‌یابند تا در مورد گورهای دسته‌جمعی به‌منظور جمع‌آوری شواهد جنایت‌کارانه جنگی در دوره‌های زمانی مختلف، مانند جنگ جهانی دوم و جنگ‌ها و رویدادهای تاریخی دیگر درگذشته تحقیق کنند و نتایج تحقیقات خود را به‌طور محرمانه یا علنی ارائه دهند.
همان‌طور که اشاره کردیم، باستان‌شناسی رشته بسیار گسترده و جامعی است که از گرایش‌ها و زیرشاخه‌های متعدد زیادی تشکیل‌شده است و علاوه بر موارد فوق، به چندین مجموعه‌ی گسترده دیگر تقسیم می‌شود. درهرصورت، تمرکز تمامی آن‌ها، شناخت تمدن‌های بشر، گونه‌های جانوری و گیاهی است که در دوره‌های زمانی مختلفی ظهور پیداکرده‌اند و پس از مدتی نیز ناپدیدشده‌اند یا تکامل پیداکرده‌اند. موارد فوق، تنها دو گرایش در رشته وسیع و گسترده‌ی باستان‌شناسی هستند.
برخی دیگر از گرایش‌های این رشته، عبارت هستند از: باستان‌شناسی ماقبل تاریخ، باستان‌شناسی تاریخی، پالئوپاتولوژی و همینطور باستان‌شناسی محیطی. لازم به ذکر است که برخی از گرایش‌های این رشته، با تفکیک هر دوره‌ی زمانی، مطالعات خود را انجام می‌دهند که ازاین‌دست می‌توانیم به باستان‌شناسی کلاسیک، باستان‌شناسی مدرن، باستان‌شناسی قرون‌وسطا و دوره‌های زمانی دیگر اشاره‌کنیم.
برخی از گرایش‌های باستان‌شناسی هم وجود دارند که تنها برخی از تمدن‌های خاص را موردمطالعه قرار می‌دهند. آشورشناسی (بین‌النهرین)، هندولوژی (هند)، باستان‌شناسی کلاسیک (یونان و روم)، مصرشناسی و باستان‌شناسی فنیقی – پونیک (فنیقیه و مستعمرات آن)، سینولوژی (چین) برخی از گرایش‌های باستان‌شناسی بر اساس طبقه بندی دوره‌های مختلف تمدن بشری هستند.

وضعیت فارغ‌التحصیلان رشته باستان‌شناسی در کانادا چطور است؟

فارغ‌التحصیلان رشته باستان‌شناسی در دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی کانادا به‌عنوان باستان‌شناس حرفه‌ای در آموزش مباحث موزه نقش دارند و یا به کار مراقبت، حفاظت و نگهداری از میراث آن مشغول می‌شوند. نقش ها و موقعیت‌های شغلی دیگری که شما به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل رشته باستان‌شناسی می‌توانید برای آن‌ها مناسب باشید عبارت هستند از: مدیر میراث فرهنگی، مسئول آموزش موزه یا نمایشگاه، سرپرست موزه، بازرس ساختمآن‌ها و اماکن تاریخی یا مسئول حفاظت از آن‌ها، مسئول بایگانی، نقشه بردار، محقق اجتماعی یا فعال حوزه گردشگری.
کارفرمایان بالقوه که ممکن است با شما همکاری داشته باشند نیز می‌توانند پیمانکاران یا مشاوران باستان‌شناسی، موزه ها، دپارتمآن‌های باستان‌شناسی دانشگاه، آژانس‌های میراث ملی یا دولت‌های محلی باشند. فارغ‌التحصیلان رشته باستان‌شناسی در کانادا یک سری مشاغل دیگر را هم دنبال می‌کنند که ازاین‌دست می‌توان به فعالیت در حوزه‌های آموزش، رسانه، تبلیغات و خدمات دولتی و همینطور تجارت و صنعت اشاره کرد. برخی از فارغ‌التحصیلان نیز پس از به دست آوردن اولین مدرک تحصیلی و آکادمیک خود در رشته باستان‌شناسی، رشته خود را به حقوق یا تدریس تغییر می‌دهند.

درآمد باستان‌شناس‌ها در کانادا چقدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین درآمد افراد شاغل در گروه شغلی باستان‌شناسی در کانادا، به‌طور متوسط ۵۰ هزار و ۹۰ دلار است؛ اما محدوده درآمد افراد شاغل در زمینه باستان‌شناسی در کانادا بین ۲۱ تا بیش از ۱۳۰ هزار دلار در سال متغیر است و آن‌ها بر اساس معیارهای مختلف از جمله میزان تجربه، سطح تحصیلات و محل کاری خود، می‌توانند درآمدی در این محدوده به دست بیاورند.

نیازمندی‌های لازم برای فعالیت به‌عنوان باستان‌شناس در کانادا چیست؟

داشتن مدرک کارشناسی و گاهی اوقات هم کارشناسی ارشد (برای موقعیت‌های شغلی رده‌بالاتر) در یکی از دو رشته‌ی باستان‌شناسی یا مردم‌شناسی، حداقل شرط لازم برای فعالیت به‌عنوان باستان‌شناس در کانادا است. همچنین، فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس از دانشگاه‌های کانادا نیز می‌توانند با اخذ مدرک خود وارد بازار کار این رشته و مشاغل مرتبط با آن شوند.

موضوعات موردتوجه رشته باستان‌شناسی در کانادا چیست؟

برخی از موضوعاتی که در دوره‌های تحصیلی و آموزشی رشته باستان‌شناسی در دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی کانادا موردتوجه قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر می‌شوند:
نظریه و روش‌های باستان‌شناسی
باستان‌شناسی محیطی در مناطق مختلف سراسر جهان
مطالعه فسیل‌ها و نحوه تکامل انسان
تجزیه‌وتحلیل DNA های کهن
انسان‌شناسی قانونی یا جنایی – مطالعه بقایای انسان
هنر بومی
مطالعات موزه
مطالعه اقوام و مکان‌های باستانی
منشأ و ریشه پیدایش انسان
ادایان و مذاهب ماقبل تاریخ
باستان‌شناسی جهان قدیم (از پارینه سنگی تا عصر مفرغ)
باستان‌شناسی جهان جدید
میراث فرهنگی جهانی – چگونه قوانین ملی و بین‌المللی از منابع میراث حفاظت می‌کنند.
هنر و باستان‌شناسی یونان
هنر و باستان‌شناسی روم
حفاظت از منابع باستان‌شناسی
استخوان‌شناسی انسان – مطالعه اسکلت انسان
باستان‌شناسی غذا – اهمیت فرهنگی غذاها
دیرینه‌شناسی – مطالعه رابطه فرهنگ و زیست‌شناسی در تکامل انسان ماقبل تاریخ
قومیت شناسی – مطالعه روابط بین مردم و محیط اطراف آن‌ها در دوره‌های تاریخی مختلف
آشنایی با روش‌های مطالعه باستان‌شناسی

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته باستان‌شناسی کدام اند؟

دانشگاه تورنتو
باستان‌شناسان با بررسی، حفاری و تجزیه‌وتحلیل ابزارهای سنگی، سفال، استخوان، بقایای گیاهی، معماری و دیگر بقایای فرهنگی، ماهیت و تغییرات فرهنگ‌های گذشته در سراسر جهان را کشف می‌کنند. برخی از کانون‌های اصلی تحقیق باستان‌شناسان عبارت هستند از رفتار و سازگاری انسان‌های اولیه با محیط زندگی خود، تنوع جوامع شکارچی، منشأ کشاورزی، دامداری، شهرسازی و وضعیت‌های پیچیده سیاسی، کارکرد سیستم‌های مبادله باستانی و توسعه طبقه‌بندی‌شده و نابرابری‌های سیاسی و اقتصادی مبتنی بر جنسیت در جوامع پیچیده.
باستان‌شناسان معمولاً در یکی از گرایش‌های این رشته تخصص دارند و ممکن است بر اساس بازه تاریخی، جغرافیای موردمطالعه و یا دسته‌بندی‌های دیگر، مطالعات خود را انجام دهند. به‌عنوان‌مثال، باستان‌شناسان کلاسیک در فرهنگ‌های جهان یونان و روم باستان تخصص دارند. درحالی‌که دیرینه شناسان روش‌هایی را کشف می‌کنند که می‌توانند به شناخت ما از بقایای گیاه‌شناسی و فرهنگ‌های باستانی و ماقبل تاریخ کمک کنند تا از سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی آن‌ها آگاهی پیدا کنیم.
رشته باستان‌شناسی دانشگاه تورنتو نیز برای دانشجویان و علاقه‌مندان به این حوزه در نظر گرفته‌شده که تمایل دارند علایق خود را در زمینه باستان‌شناسی همراه با یک رشته دیگر در زمینه هنر، هنرهای کلاسیک، علوم زمین، تاریخ و یا تمدن‌های خاور دور و نزدیک دنبال کنند.
دانشگاه بریتیش کلمبیا
آموزش رشته باستان‌شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا به شما کمک می‌کند تا درباره باستان‌شناسی جهان، از ظهور نوع بشر تا آغاز جوامع و دولت‌ها، بیاموزید. بدین ترتیب، قادر خواهید بود آغاز سنت‌ها و سیستم‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و هنری تمدن‌های بزرگ را بررسی کنید. همچنین، شما می‌توانید با انتخاب دوره خود در مطالعه باستان‌شناسی و انتخاب تخصص در زمینه مردم‌شناسی یا مطالعات کلاسیک، شرق نزدیک و مطالعات مذهبی، مطالعات باستان‌شناسی را دنبال کنید.
دوره‌های باستان‌شناسی در گروه مردم‌شناسی، گذشته باستان‌شناسی در بریتیش کلمبیا، قطب کانادا، مزوآمریکا، شرق آسیا، شرق آفریقا و اروپا را موردبررسی قرار می‌دهد. درحالی‌که بر روش‌ها، تئوری و عملکرد تحقیقات باستان‌شناسی فعلی نیز تأکید دارد.
دانشگاه کلگری
دوره‌های آموزش رشته زبان شناسی در دانشگاه کلگری کانادا به شما درک کاملی از نحوه تحقیق، حفاری و تجزیه‌وتحلیل علمی بقایای فرهنگی به‌دست‌آمده از مکان‌هایی مانند محل سکونت و یا محل سکونتگاه‌های متروکه بشر می‌دهد. شما در طول دوره تحصیل در این دانشگاه، توانایی‌های تحقیقاتی، مهارت‌های ارتباطی کتبی و شفاهی، دانش علمی و تخصص فنی خود در این رشته را توسعه‌خواهید داد.
اقوام و اماکن باستانی، باستان‌شناسی آمریکای شمالی، دوره میدانی در تکنیک‌های باستان‌شناسی، مقدمه‌ای بر باستان‌شناسی، مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی فیزیکی و بسیاری از موضوعات دیگر، جزو واحدهایی هستند که دانشجویان باستان‌شناسی در دانشگاه کلگری فرامی‌گیرند. شما به‌عنوان فارغ‌التحصیل باستان‌شناسی از دانشگاه کلگری، برای فرصت‌های شغلی در زمینه‌های زیادی مانند دنیای تجارت آثار باستانی آماده خواهید شد. همچنین، مدرک باستان‌شناسی می‌تواند به‌عنوان یک سنگ بنای محکم برای تحصیلات تکمیلی یا تحصیل در یک رشته تخصصی دیگر مانند حقوق، پزشکی، دامپزشکی یا رشته‌های دیگر مورداستفاده قرار گیرد.
دانشگاه سایمون فریزر
رشته باستان‌شناسی در دانشگاه سایمون فریزر کانادا بر گذشته بشر و اجداد انسان در دوره‌های مختلف تاریخی و همینطور نحوه مدیریت تمدن‌ها و دولت‌های اولیه و تفاوت آن‌ها با دنیای مدرن امروزی تمرکز دارد. این دانشگاه، به‌ویژه در مورد تعاملات انسانی و محیطی، دوره‌های تاریخی مختلف و رویکردهای علمی و نظری در تمدن‌های اولیه مطالعات گسترده خود را از طریق تحقیق و پژوهش انجام می‌دهد.
همچنین، دوره‌های آموزش باستان‌شناسی در دانشگاه سایمون فریزر، انسان‌شناسی بیولوژیکی را با تمرکز بر فرم شناسی و حالت اسکلت انسان و تحول آن در طول تاریخ با علوم پزشکی قانونی ادغام می‌کنند تا به نحوه دگرگونی فرم و حالت اسکلت بدن انسان از ابتدای خلقت آن تاکنون پی ببرند. جهان به‌سرعت در حال تغییر است و شما راهی به‌جز آگاهی از فرصت‌های شغلی احتمالی برای خود که در آینده ممکن است به دست بیاورید، ندارید. فارغ‌التحصیلان این رشته در دانشگاه سایمون فریزر ممکن است مشاغل مختلفی را تجربه کنند که برخی از آن‌ها عبارت هستند از باستان‌شناس، مدیر پروژه‌های باستان‌شناسی، مدیر یا سرپرست منابع فرهنگی، باستان‌شناس محیطی و بسیاری از عناوین شغلی دیگر.
کالج نورترن لایتس
دوره دیپلم باستان‌شناسی در کالج نورترن لایتس، دانش آکادمیک و مهارت‌های میدانی ویژه تکنیک‌های نمونه‌برداری باستان‌شناسی را به علاقه‌مندان این رشته ارائه می‌دهد. درهرصورت، علم باستان‌شناسی همراه با صنعت نفت و گاز و سایر تحولاتی که روی زمین رخ می‌دهد، در حال رشد است. فارغ‌التحصیلان آموزش‌دیده از کالج نورترن لایتس می‌توانند با شرکت‌های متعدد مشاوره باستان‌شناسی و محیط‌زیست و همچنین، سازمان‌های دولتی همکاری کنند و فرصت‌های شغلی مناسبی پیدا کنند.
دانشجویان با استفاده از این دوره تحصیلی در مقطع دیپلم به‌عنوان گامی برای دنبال کردن مدرک کارشناسی، می‌توانند در موقعیت‌های شغلی سطح بالا استخدام شوند. مدرک انسان‌شناسی یا باستان‌شناسی کالج نورترن لایتس در ترکیب باتجربه میدانی به فارغ‌التحصیلان این فرصت را می‌دهد که به‌عنوان مدیران میدانی یا باستان‌شناسان ارشد مشغول به کار در این زمینه‌ی شغلی شوند.

محل کار باستان‌شناسان در کانادا کجاست؟

همان‌طور که می‌توانید انتظار داشته باشید، کار میدانی بخش جدایی‌ناپذیر از کار یک باستان‌شناس است. شما به‌عنوان یک باستان‌شناس می‌توانید انتظار داشته باشید که حداقل چند هفته از سال را در سفر بگذرانید و بخش قابل‌توجهی از آن ساعات روز را هم در خارج از منزل سپری کنید. برخی از کارهای یک باستان‌شناس در شرایطی که هوا کاملاً نامساعد است، نمی‌تواند به پایان برسد و نیمه‌تمام می‌ماند؛ اما بااین‌وجود، گرما و آفتاب در برخی از اقلیم‌ها می‌تواند بر راحتی کار افراد شاغل در این گروه شغلی تأثیرگذار باشد و آن را کمی سخت‌تر کند.

آینده باستان‌شناسی در کانادا چطور است؟

بر اساس پیش‌بینی BLS، انتظار می‌رود مشاغلی که در حوزه باستان‌شناسی قرار دارند تا سال 2029 به میزان ۵ درصد رشد کنند؛ بنابراین، سرعت رشد مشاغل باستان‌شناسی، از میانگین رشد سایر مشاغل مقدار کمی بیشتر است. با این اوصاف، می‌توان آینده درخشانی برای مشاغلی که در این حوزه قرار دارند، متصور شد؛ اما نباید فراموش کرد که توسعه بیشتر زمین‌ها و سایت‌های باستانی باعث می‌شود که فرصت‌های شغلی بیشتری در این رشته ایجاد شود و افراد شاغل در این گروه شغلی، بیشتر به مطالعه و نظارت بر مکان‌های باستانی حساس بپردازند.
باستان‌شناسان دارای مدرک دکترا که علاقه‌مند به کار در شرکت‌های مدیریت منابع فرهنگی هستند، بهترین فرصت‌های شغلی را در این حوزه خواهند داشت، اما با توجه به تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان واجد شرایط و تعداد نسبتاً کم مشاغل موجود برای آن‌ها، طبیعی است که رقابت برای فرصت‌های شغلی موجود بسیار شدید خواهد بود؛ بنابراین، لازم است افرادی که قصد ورود به بازار کار این رشته را دارند، مهارت‌های خود را تقویت کنند تا بتوانند شایستگی‌های خود برای فرصت‌های شغلی موجود را به نمایش بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید