دستیار دندانپزشک در کانادا

هر آنچه باید از شرایط تحصیل رشته دستیار دندانپزشک در کانادا بدانید.

دستیار دندانپزشک در کانادا

تقاضا برای دستیار دندانپزشک در سراسر کانادا بسیار زیاد است. متقاضیان به‌عنوان دستیار دندانپزشک می‌توانند ویزای اقامت دائم کانادا را با یا بدون پیشنهاد شغلی تأمین کنند. اگر به‌عنوان دستیار دندانپزشک به فکر مهاجرت به کانادا هستید، یا می‌خواهید در این رشته در کانادا تحصیل کنید، تمام اطلاعات موردنیاز شما در این مقاله موجود است.

شرایط و تحصیل در دوره های مربوط به دستیار دندانپزشک در کانادا

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم دبیرستان

تحصیل در دوره‌های مربوط به دستیار دندانپزشک در کانادا، مستلزم این است که فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد، آزمون صلاحیت تأییدشده را پشت سر بگذارد و دارای مدرک دیپلم متوسطه باشد.

 • مدرک تحصیلی بعدی: گواهینامه مربوط به معاینات داخل دهانی سطح I و II

پس از اتمام تحصیلات متوسطه، مرحله بعدی تکمیل گواهینامه مربوط به معاینات سطح I و II داخل دهانی است. این دوره تحصیلی یک‌ساله شما را با مهارت‌های اجباری دندانپزشکی و مراقبت از بیمار آشنا می‌کند.

همچنین بخوانید: تحصیل در کانادا

واحدهای مربوط به رشته دستیار دندانپزشکی در کانادا

شما تقریباً 30 ساعت در هفته (25 جلسه) کلاس خواهید داشت. کل دوره شامل 1،245 ساعت در طول 52 هفته (شامل دوره کارآموزی) می‌شود. برخی از واحدهای مربوط به این دوره شامل:

 • ایمنی مواد دندانپزشکی
 • میکروبیولوژی دندانپزشکی
 • اصول رادیوگرافی دندانپزشکی
 • دندانپزشکی پیشگیرانه
 • ثبت سوابق دندانپزشکی

مدت‌زمان هر واحد در کل از 25 تا 100 ساعت متفاوت است. معمولاً این زمان با توجه به واحدی که می‌گذرانید، به سخنرانی، سمینار، زمان مطالعه مستقل و تجربه آزمایشگاهی تقسیم می‌شود.

دوره های کارآموزی برای دستیار دندانپزشک در کانادا

دوره‌های آموزشی شما همچنین شامل دو دوره کارآموزی، هرکدام به مدت 60 ساعت، در نیمه دوم آموزش خواهد بود. کارآموزی تضمین می‌کند که تجربه عملی را در محیط شغلی واقعی، کسب کرده‌اید. در این مدت، زیر نظر یک دندانپزشک و تیم دندانپزشکی کار خود را شروع می‌کنید.

همچنین بخوانید: کار‌آموزی در کانادا

امتحانات مربوط به رشته دستیار دندانپزشکی در کانادا

در طول دوره آموزشی، سه آزمون برگزار می‌شود تا پیشرفت شما را کنترل کرده و شما را برای آزمون نهایی که توسط شورای ملی دستیار دندانپزشکی (NDAEB) انجام می‌شود، آماده کند.

شما یک آزمون تئوری میان‌ترم را به اتمام می‌رسانید و پس از پایان اولین دوره عملی خود، آزمون جامع عملی و تئوری سطح 1 را انجام می‌دهید. در پایان دوره، یک آزمون نظریه جامع نهایی دیگر را برای اطمینان از آمادگی برای گواهینامه نهایی خود به پایان خواهید رساند. امتحانات تئوری تقریباً پنج ساعت طول می‌کشد، درحالی‌که امتحان سطح 1 عملی و نظری شما 25 ساعت طول می‌کشد.

در اکثر کالج‌های کانادا این دوره که شامل کلاس‌ها، امتحانات و کارآموزی می‌شود، تقریباً یک سال طول می‌کشد. بعدازاین، تنها قدم بین شما و شغل جدیدتان، شرکت در آزمون مجوز حرفه‌ای (NDAEB) است که در یک روز انجام می‌شود!

شرکت در آزمون NDAEB برای دستیار دندانپزشک در کانادا

 • درخواست خود را ثبت کنید.

برای اینکه به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک کاملاً مجاز در کانادا بتوانید مشغول به کار شوید (به‌استثنای استان کبک)، باید گواهینامه شورای ملی دستیار دندانپزشک (NDAEB) را دریافت کنید. هنگامی‌که دوره تحصیلی خود را در کالج تکمیل کردید، می‌توانید فرم درخواست آنلاین NDAEB را پرکرده و یک عکس از پاسپورت خود را به همراه یک کپی از مدرک رسمی و یا رونوشت بارگذاری کنید.

همچنین برای شرکت در آزمون هزینه لازم در نظر گرفته خواهد شد. هزینه شرکت در این آزمون 700 دلار است. برای آگاهی از دستورالعمل‌های کامل می‌توانید به این صفحه از وب سایت NDAEB مراجعه کنید.

هنگامی‌که NDAEB نتیجه آزمون شما را تأیید کرد، ایمیلی از آن‌ها دریافت خواهید کرد که شامل دستورالعمل‌های دسترسی به پورتال شخصی و نامه پذیرش می‌باشد. در صورت عدم‌تأیید، شما می‌توانید تا 3 بار دیگر در آزمون شرکت کنید. اگر بعد از 3 بار موفق نشدید، باید دوباره کل تحصیلات خود را در زمینه دستیار دندانپزشکی پشت سر بگذارید.

 • نحوه برگزاری آزمون NDAEB

مجوز شما از طریق یک آزمون یک‌روزه که تقریباً چهار بار در سال در نقاط مختلف کشور کانادا برگزار می‌شود، قابل دریافت است. این آزمون به هشت بخش تقسیم می‌شود و تمام موضوعاتی را که در طول دوره آموزشی گذراندید، شامل مراقبت از بیمار و روش‌های آزمایشگاهی، دربر خواهد گرفت.

 • مدرک خود را دریافت کنید.

پس از اخذ مدرک، شما می‌توانید به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا مشغول به کار شوید و نیازی به تمدید سالانه آن مانند سایر مشاغل نیست.

محتوای آزمون دستیار دندانپزشکی NDAEB

شما حداکثر 4 ساعت برای تکمیل آزمون وقت دارید (مگر اینکه زمان اضافی توسط NDAEB به شما داده شود تا درخواست خاصی را تأیید کنید). این آزمون از 200 سؤال چندگزینه‌ای تشکیل‌شده و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در دسترس است.

این محتوا شامل موارد زیر است:

 • رفتار مناسب در محیط حرفه‌ای کاری 5-10٪
 • علوم دندانپزشکی 7 – 12٪
 • روش‌های پشتیبانی بالینی 5 – 10٪
 • سوابق بیمار 5 – 10٪
 • روش‌های مراقبت از بیمار 40 – 50٪
 • روش‌های مدیریت تمرین 5 – 10٪
 • روش‌های آزمایشگاهی 5 – 10٪
 • روش‌های پیشگیری 15 – 20٪

هزینه های تحصیلی برای رشته دستیار دندانپزشکی در کانادا

هزینه‌های زیر تقریبی و بر اساس دلار است و ممکن است با توجه به هزینه‌های هر دانشجو متفاوت باشد:

شهریه (متغیر)6.895
هزینه آزمایشگاه45/405
کت و نشان آزمایشگاهی (سفارش از طریق UFV)120
لباس فرم، کفش و عینک ایمنی350
کوله‌پشتی300
CPR – دوره سطح C75
سفرهای میدانی (کنوانسیون‌ها و غیره)100
لوازم دانشگاه100
کتاب‌های درسی04/579
کیلگور دنتوفورم500
هزینه اجاره رگالیا (لباس فارغ‌التحصیلی)75
هزینه‌های طول‌ترم مانند عضویت در انجمن اتحادیه دانشجویی69/695
پارکینگ (تخمینی)480
کل هزینه تخمینی برنامه CDA (تقریبی)18/10.725

پس از فارغ‌التحصیلی از دوره‌های دستیار دندانپزشکی مجاز (CDA)، دانشجو باید برای شرکت در آزمون ملی دستیار دندانپزشکی (NDAEB) درخواست دهد.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در کانادا

برترین دانشگاه ها برای گذراندن دوره های دستیار دندانپزشکی در کانادا

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در دوره‌های مربوط به دستیار دندانپزشکی در کانادا عبارتند از:

 1. دانشگاه وینیپگ
 2. کالج کموسان
 3. کالج دورهام
 4. کالج آلگون کویین
 5. کالج کنفدراسیون هنرهای کاربردی و فناوری
 6. کالج فنشا
 7. کالج نیاگارا
 8. دانشگاه جزیره ونکوور
 9. کالج نوا اسکوشیا 

بیشتر بخوانید: رنکینگ دانشگاه های کانادا

مشاغل موجود برای دستیار دندانپزشک در کانادا

یکی از بزرگترین سوالات شما هنگام مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک این است که “آیا من می‌توانم به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا کار پیدا کنم؟” پاسخ ساده است بله شما می‌توانید! (البته میزان مهارت و تجربه مانند هر کشور دیگری، عامل اصلی است.)

در اینجا پاسخ برخی از سؤالات متداول شما در مورد مشاغل موجود در کانادا برای دستیاران دندانپزشک آورده شده است. همچنین، برخی از فرصت‌های شغلی متقاضیان این حرفه عبارتند از:

 • بیمارستان‌ها
 • واحدهای بهداشتی منطقه‌ای
 • مطب‌های خصوصی

وضعیت اشتغال به عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا در حال حاضر چگونه است

 • میزان تقاضا برای دستیاران دندانپزشکی زیاد است و نرخ بیکاری در این بخش در کانادا بسیار پایین است.
 • تقریباً 77٪ از دستیاران دندانپزشک در کانادا به‌صورت تمام‌وقت کار می‌کنند.
 • متوسط درآمد سالانه دستیاران دندانپزشکی از اکتبر 2018 حدود 44،720 دلار است.
 • این رشته تحت سلطه زنان است و 98٪ موقعیت شغلی دستیار دندانپزشک در کانادا را زنان تشکیل می‌دهند!

آیا واقعاً تقاضا برای دستیار دندانپزشک در کانادا زیاد است

بله! شما می‌توانید به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک باتجربه با شانس بالایی در هر یک از 11 استان کانادا مشغول به کار شوید. این فرصت‌های شغلی را می‌توان در استان‌های زیر بدست آورد:

طی چند سال آینده، تخمین زده می‌شود که به دلیل گسترش و نیاز به جایگزینی، 29،000 شغل جدید و همچنین 36،000 موقعیت شغلی جدید برای فارغ‌التحصیلان و مهاجرانی که می‌خواهند در کانادا زندگی و کار کنند، ایجاد خواهد شد. به همین دلیل تقاضا برای دستیار دندانپزشک در کانادا زیاد خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کار در کانادا و قانون کار کانادا

میزان درآمد دستیار دندانپزشک در کانادا

متوسط حقوق یک دستیار دندانپزشک در کانادا حدود 23.49 دلار در ساعت است.

همچنین بخوانید: درآمد در کانادا

پردرآمدترین شهرها برای دستیار دندانپزشک در کانادا

نام شهردستمزد برای هر ساعت
(دلار کانادا)
ادمونتون26.92
اتاوا24.58
تورنتو22.38
واترلو22.37
وینیپگ22.21
همیلتون22.18
میلتون21.75
باری21.22
یافتن موقعیت های شغلی برای دستیار دندانپزشک در کانادا

یافتن موقعیت های شغلی برای دستیار دندانپزشک در کانادا

بیشتر مشاغل برای دستیاران دندانپزشک در کانادا به‌صورت آنلاین در سایت‌های مربوط به مشاغل تبلیغ می‌شوند. معمولاً از کد شناسایی مشاغل برای دستیار دندانپزشک در کانادا استفاده می‌شود. این کدها در کل کانادا برای شناسایی انواع مشاغل استفاده می‌شود و به آن‌ها NOC گفته می‌شود. کد NOC برای دستیار دندانپزشک 3411 است.

بیشتر بخوانید: طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا

مهاجرت برای زندگی و کار به عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا

1. تعیین کنید که آیا واجد شرایط مهاجرت هستید

ساده‌ترین راه برای انجام این کار، پر کردن فرم ارزیابی رایگان تراست به‌صورت آنلاین است. بیش از 80 برنامه مهاجرتی به کانادا وجود دارد. هنگامی‌که فرم ارزیابی را انجام دادید، ما می‌توانیم با توجه به آن شما را راهنمایی کنیم تا بهترین مسیر مهاجرتی را با توجه شرایط خاص خود انتخاب کنید.

2. مدارک خود را معتبر کنید

برای زندگی و کار به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا، باید مدارکی را که در خارج از کانادا کسب کرده‌اید، معتبر کنید و از شناسایی آن در کانادا اطمینان حاصل کنید.

ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) تأیید می‌کند که مدرک، دیپلم یا گواهینامه شما معتبر و برابر با استانداردهای کانادا است. این امر بسیار مهم است زیرا به شما امکان این را می‌دهد که برای تحصیل و آموزش خود امتیاز اقامت دائم را بدست آورید و همچنین ممکن است برای استخدام و خدمات مهاجرتی کانادا نیز موردنیاز باشد.

لیستی از سازمان‌های تعیین‌شده که مجوز انجام ارزیابی اعتبار تحصیلی شما را دارند:

 • خدمات آموزش تطبیقی – دانشکده مطالعات مداوم دانشگاه تورنتو
 • خدمات ارزیابی اعتبار بین‌المللی کانادا
 • خدمات آموزش جهانی
 • خدمات ارزیابی صلاحیت‌های بین‌المللی (IQAS)
 • خدمات ارزیابی اعتبار بین‌المللی

بعد از ارزیابی و معتبر بودن مدارک با متقاضی تماس گرفته می‌شود و فرم‌هایی در اختیارش قرار داده می‌شود که موارد مرتبط با رشته خود را باید در آن انتخاب نماید. سپس یک‌وقت مصاحبه برای متقاضی در نظر گرفته می‌شود تا به‌صورت حضوری نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

الزامات آموزشی و تجربی برای دستیار دندانپزشک در کانادا:

 • اتمام دوره کالج هشت‌ماهه تا یک‌ساله یا برنامه‌های دیگر در زمینه دستیار دندانپزشکی یا اتمام دوره متوسطه با آموزش در محل کار الزامی است.
 • ثبت‌نام در یک‌نهاد نظارتی در تمام استان‌ها به‌جز کبک و انتاریو الزامی است.
 • دوره‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی یا برنامه‌های کوتاه‌مدت کالج مربوط به کار دستیاران دندانپزشکی مانند برنامه‌های درمانی تفریحی موجود است و ممکن است توسط کارفرمایان موردنیاز باشد.
 • ممکن است برای اثبات توانایی‌ها و تجربیات خود در طی روند ارزیابی خود برای مهاجرت به کانادا، لازم باشد که مجموعه‌ای از اسناد و مدارک و منابع را ارائه دهید.

3. مراحل مهاجرت را شروع کنید و برای ویزای کانادا اقدام کنید

راه‌های زیادی برای مهاجرت به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا وجود دارد، اما چهار روش برتر که بیشترین موفقیت را در روند مهاجرتی دارند عبارتند از:

برنامه اکسپرس انتری بهترین گزینه برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان دستیار دندانپزشک است. نه‌تنها سریع‌ترین روش است، بلکه یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرتی به کانادا نیز می‌باشد. با داشتن سن مناسب، مهارت‌های زبانی (فرانسه و / یا انگلیسی) و شرایط و سایر معیارهای موردنیاز برای برنامه اکسپرس انتری، می‌توانید در مدت 6 ماه راهی کانادا شوید.

اولین مرحله در روند مهاجرت از طریق ورود سریع، محاسبه امتیاز شما با استفاده از سیستم جامع رتبه بندی کانادا (CRS) است. برخی از فاکتورهایی که امتیاز (CRS) به آن تعلق می‌گیرد عبارتند از:

 • سن
 • صلاحیت‌ها
 • مهارت زبان انگلیسی
 • مهارت زبان فرانسه
 • مهارت‌های شریک زندگی شما
 • تجربه و سابقه کاری

فرم ارزیابی رایگان آنلاین ما را پر کنید تا بفهمید که آیا امتیاز کافی برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان دستیار دندانپزشک را تحت برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری دارید یا خیر.

برنامه نامزدی استانی (PNP) به مهاجران ماهر و نیمه ماهر امکان زندگی و کار در کانادا را می‌دهد. شما برای اکثر جریان‌های مهاجرتی در کانادا به یک پیشنهاد شغلی حداقل یک‌ساله معتبر نیاز دارید. هر استان برنامه نامزدی استانی خاص خود را دارد. اگر مهارت‌های شما با آنچه استان یا سرزمین انتخابیتان تعیین کرده، مطابقت داشته باشد، ممکن است یک پیشنهاد شغلی از طریق برنامه نامزدی استانی دریافت کنید که ارزش آن 600 امتیاز اقامت دائم اضافی است و بنابراین می‌توانید از پیشنهاد اقامت دائم کانادا مطمئن شوید.

با توجه به اینکه تقاضا برای دستیار دندانپزشک بالا است، شما می‌توانید از طریق برنامه خلبان مهاجرت روستایی و شمالی (RNIP) به کانادا مهاجرت کنید. در حال حاضر 11 استان در این برنامه شرکت دارند. برای واجد شرایط بودن برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق برنامه مهاجرتی پایلوت روستایی و شمالی (RNIP) به یک پیشنهاد شغلی معتبر از یکی از استان‌های شرکت‌کننده، نیاز خواهید داشت.

برنامه مهاجرتی پایلوت اقیانوس اطلس به کارکنان خارجی نیمه ماهر و ماهر اجازه می‌دهد تا به استان‌های آتلانتیک کانادا نقل‌مکان کنند و با توجه به اینکه تقاضا برای دستیار دندانپزشک در چهار استان آتلانتیک زیاد است، در صورت داشتن پیشنهاد شغلی معتبر حداقل یک‌ساله، می‌توانید واجد شرایط درخواست برای این برنامه شوید.

4. برای درخواست شغل به عنوان یک دستیار دندانپزشک در کانادا اقدام کنید

اگر شما یک نیروی بسیار ماهر هستید، برای مهاجرت نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا ندارید اما در صورت داشتن آن، به روند مهاجرتی شما کمک خواهد کرد و سرعت روند درخواست مهاجرت شما بیشتر می‌شود. زیرا می‌توانید برای یک پیشنهاد شغلی معتبر بین 50 تا 200 امتیاز برای اقامت دائم کسب کنید. هرچه امتیاز بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت دعوت‌نامه از سیستم ویزای کانادا را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کانادا

وظایف دستیار دندانپزشک در کانادا

دستیار دندانپزشک یک متخصص بهداشت دندان است که از نزدیک با دندانپزشک و تحت نظارت او کار می‌کند. آن‌ها با انجام کارهایی قبل و بعد از ملاقات دندانپزشک با بیمار و همچنین کمک به دندانپزشک در طی برخی اقدامات درمانی، فعالیت می‌کنند.

برخی از وظایف دستیاران دندانپزشک در کانادا در طول روز عبارتند از:

 • پاسخگویی به تلفن و تنظیم وقت بیماران
 • ثبت اطلاعات بیماران
 • آماده‌سازی یونیت
 • آماده کردن و نگهداری از وسایل و تجهیزات دندانپزشکی
 • آماده کردن بیماران برای معاینه دندان
 • قرار دادن ابزار و تجهیزات دندانپزشکی در دسترس دندانپزشک در طی مراحل درمان بیماران
 • عکس‌برداری اشعه ایکس 
 • در نظر داشتن وسایل و مواد موجود در مطب و سفارش دادن آن‌ها در صورت کمبود
 • قرار دادن ساکشن در دهان بیمار جهت خشک‌کردن دهان
 • قالب‌گیری دندان‌های بیمار
 • آماده‌سازی یا ساخت تاج‌ موقت دندان
 • آماده کردن وسایل و مواد دندانپزشکی مانند کامپوزیت‌های دندان برای دندانپزشک
 • آموزش در مورد بهداشت دهان و دندان به بیماران
 • مشاهده و نظارت بر وضعیت بیماران
 • مدیریت فوریت‌های دندانپزشکی
 • و موارد دیگر…

این شرایط و وظایف را در تبلیغات شغلی برای دستیار دندانپزشک در کانادا همراه با وظایف و مسئولیت‌های دیگر، مشاهده خواهید کرد.

دستیار دندانپزشک سطح I یک و سطح II دو چیست

در اغلب استان‌های کانادا دو رده شغلی برای دستیاران دندانپزشک تعریف‌شده که عبارت است از سطح I (یک) و سطح II (دو). مدرک دوره سطح یک در حد دانش و اطلاعات عادی یک دستیار بوده و یکی از الزامات برای دریافت مجوز کاری می‌باشد.

یک دستیار دندانپزشک سطح I به‌عنوان دستیار “کنار صندلی” تعریف می‌شود، به این معنی که آن‌ها بیماران را برای کار درمانی آماده می‌کنند. سایر وظایف آن‌ها ممکن است شامل: ثبت اطلاعات بیمار، ضدعفونی ابزارها و ناحیه بالینی، تهیه مواد و سیمان‌های دندانی، ارائه آموزش به بیمار و دستورالعمل‌های بعد از درمان، سفارش لوازم دندانپزشکی و… می‌شود.

با شرکت در دوره‌های دستیار دندانپزشکی کالج‌ و همچنین شرکت در آزمون مخصوص دستیار دندانپزشک (NDAEB) متقاضیان می‌توانند مجوز سطح دو را دریافت نمایند. دستیاران دندانپزشکی سطح II آموزش‌های بیشتری را در زمینه انجام وظایف مربوط به معاینات داخل دهانی می‌بینند، به این معنی که آن‌ها قادر به انجام همه کارهای مربوط به دستیار دندانپزشکی سطح I و کارهای تخصصی بیشتر دیگر هستند مانند:

 • رادیوگرافی دندان
 • قرار دادن و برداشتن سدهای لاستیکی
 • برداشت‌های اولیه از دندان‌ها برای مدل‌های مطالعه
 • استفاده موضعی از عوامل ضد پریوژنیک
 • مشاوره رژیم غذایی نسبت به کار درمانی دندانپزشک
 • استفاده از مواد به‌صورت موضعی برای آماده‌سازی سطح دندان‌ها برای مهر و موم‌های شکاف و شقاق
 • استفاده از داروهای بی‌حس‌کننده موضعی
 • سفید کردن قسمت تاجی دندان و…

داشتن مجوز سطح دو به معنای دانش و تجربه بیشتر است علاوه برداشتن مدارک دانشگاهی، دوره‌ها و مجوز سطح دو، داشتن سابقه کاری و مهارت کافی نیز ضروری است. داشتن حداقل چهار سال سابقه کار در کلینیک دندانپزشکی زیر نظر مرکز دندان‌سازی در ایران می‌تواند سابقه کاری مناسبی باشد.

برخی از ویژگی های توصیه شده برای متقاضیان دستیار دندانپزشک در کانادا

 • علاقه‌مند به حوزه بهداشت و سلامت
 • توانایی برقراری ارتباط مؤثر به زبان انگلیسی (گفتاری و نوشتاری)
 • داشتن سلامت کلی، ازجمله بینایی و شنوایی خوب و مهارت دستی
 • تمایل برای کمک کردن به دیگران
 • توانایی دقت در جزئیات، کار دقیق و منظم و مدیریت مؤثر زمان
 • داشتن ابتکار عمل و مسئولیت‌پذیری

حداقل شرایط اشتغال برای دستیار دندانپزشک در کانادا

 • اتمام دوره‌های دستیار دندانپزشکی در کالج که به مدت هشت ماه تا یک سال است یا گذراندن دوره‌های دیگر در این زمینه یا اتمام دوره متوسطه با آموزش ضمن کار الزامی است.
 • داشتن مجوز برای انجام وظایف مربوط به معاینات داخل دهانی در تمام استان‌ها لازم است. فقط در کبک وظایف مربوط به معاینات داخل دهانی توسط دستیار دندانپزشک انجام نمی‌شود.

5 دلیل برای اشتغال در کانادا به عنوان یک دستیار دندانپزشک

صنعت دندانپزشکی یک انتخاب شغلی عالی است که امنیت شغلی، حقوق بالا و احساس خوب کمک به دیگران را به همراه دارد. اگر نمی‌خواهید سال‌های زیادی را در دانشکده پزشکی بگذرانید، با تحصیل و گرفتن مدرک مرتبط به‌عنوان دستیار دندانپزشک، مسیر کوتاه‌تری را برای کار در این صنعت خواهید داشت.

در اینجا پنج دلیل برای اینکه دستیار دندانپزشکی را به‌عنوان یک انتخاب عالی شغلی در نظر بگیرید، بررسی می‌کنیم:

 • امنیت شغلی

تا زمانی که دندانپزشک وجود داشته باشد، نیاز به دستیار دندانپزشک هم وجود خواهد داشت. بیکاری در این رشته شغلی کمتر از حد متوسط درکل کانادا است. بیشتر مطب‌های پزشکی شلوغ هستند و این به معنای حجم بالای نیاز افراد به دندانپزشک است که منجر به تقاضای بالای دستیار دندانپزشک در کانادا می‌شود. وقتی از امنیت شغلی حرفه خود مطمئن باشید، قطعاً می‌توانید از کار خود لذت بیشتری ببرید.

 • نرخ حقوق و دستمزد

همان‌طور که گفتیم، متوسط حقوق یک دستیار دندانپزشک در کانادا حدود 23.49 دلار در ساعت است؛ که این نرخ، حقوق خوبی در کانادا تلقی می‌شود.

 • یادگیری سریع

تحصیل و آموزش به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا می‌تواند طی چند ماه صورت گیرد، نه چند سال و به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بتوانید حقوق بهتری دریافت کنید. برنامه دستیار دندانپزشکی فقط 30 هفته است که شامل چهار هفته کارآموزی دندانپزشکی عمومی نیز می‌باشد و به شما کمک می‌کند با تجربه واقعی در حرفه خود، آماده کار شوید.

 • به وجود آمدن فرصت های شغلی بیشتر

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کار کردن به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کانادا، فرصت‌هایی است که برای خود ایجاد می‌کنید تا مهارت‌های خود را گسترش داده و در صنعت دندانپزشکی پیشرفت کنید. برای مثال، امکان کار در جاهای مختلف مانند آزمایشگاه و موارد دیگر را برایتان فراهم می‌کند.

 • رضایت شغلی

رضایت شغلی افرادی که می‌توانند با حرفه خود به دیگران کمک کنند بسیار زیاد است. این انتخاب شغلی فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا خدماتی را ارائه دهید که مردم از آن قدردانی کنند که هم رضایت شخصی و هم حرفه‌ای را برای شما فراهم می‌کند.

روند درخواست ویزا برای مهاجرت به کانادا بسیار زمان‌بر و گیج‌کننده است. اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، موسسه مهاجرتی تراست یکی از بهترین انتخاب‌های شما است. مشاوران و وکلای با تجربه تیم ما با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهد ماند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته دستیار دندانپزشکی در کشور کانادا با مشاوران ما وقت مشاوره رایگان رزرو کنید و یا فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل نمایید تا وضعیت شما موردبررسی قرار گیرد.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

آیا تقاضا برای دستیار دندانپزشک در کانادا زیاد است؟

بله. در کلگری و سراسر کانادا، تقاضای زیادی برای دستیار دندانپزشکی وجود دارد.

دستیار دندانپزشک در کانادا چقدر درآمد کسب می‌کند؟

متوسط حقوق یک دستیار دندانپزشک در کانادا 23.49 دلار در ساعت است.

مدت‌زمان تحصیل برای دوره‌های مربوط به دستیار دندانپزشک در کانادا چقدر است؟

پس از اتمام تحصیلات متوسطه، تقریباً یک سال طول می‌کشد تا شما دوره‌های مربوط به دستیار دندانپزشکی را به پایان برسانید و سپس باید آزمون نهایی شما توسط شورای ملی دندانپزشکی (NDAEB)، انجام و تأیید شود.

تفاوت دستیار دندانپزشک سطح I (یک) و سطح II (دو) چیست؟

در اغلب استان‌های کانادا دو رده شغلی برای دستیاران دندانپزشک تعریف‌شده که عبارت است از سطح I (یک) و سطح II (دو). دستیار دندانپزشک سطح I به‌عنوان دستیار “کنار صندلی” تعریف می‌شود و وظایف کمتری دارد؛ اما دستیار سطح دو دارای تجربه و دانش و درآمد بیشتری در این شغل است و وظایف بیشتری دارد.

چه زمان و کجا می‌توانم در آزمون دستیار دندانپزشکی NDAEB شرکت کنم؟

امتحانات NDAEB 4 بار در سال در آخرین شنبه مارس، ژوئن، سپتامبر و شنبه دوم دسامبر برنامه‌ریزی‌شده است. مراکز آزمون در شهرهایی واقع‌شده‌اند که دوره‌های دستیار دندانپزشکی شناخته‌شده‌ای در آن فعالیت می‌کنند. برای دیدن برنامه به‌روز شده، لطفاً به برنامه آزمون NDAEB مراجعه کنید.

هزینه آزمون دستیار دندانپزشکی NDAEB چقدر است؟

هزینه شرکت در این آزمون 700 دلار است.

اگر بخواهم از آزمون دستیار دندانپزشک NDAEB انصراف بدهم چه می‌شود؟

شما می‌توانید با ارسال درخواست کتبی به هیئت‌مدیره از آزمون انصراف دهید. با توجه به شرایط شما، ممکن است از هزینه‌های آزمون کم شود، به‌عنوان‌مثال در شرایط اورژانس و بیماری.

کدام استان‌های کانادا به دستیاران دندانپزشک نیاز بیشتری دارند؟

. آلبرتا
. بریتیش کلمبیا
. مانیتوبا
. نیوبرانزویک
. نیوفاندلند و لابرادور
. نوا اسکوشیا
. انتاریو
. جزیره پرنس ادوارد
. کبک
. ساسکاچوان

هزینه‌های تحصیلی برای دوره‌های مربوط به دستیار دندانپزشک در کانادا به‌طورکلی چقدر است؟

کل هزینه‌های تحصیلی در این رشته 18/10.725 دلار تخمین زده‌شده است.

پردرآمدترین شهرها برای دستیار دندانپزشک در کانادا کدامند؟

ادمونتون
اتاوا
تورنتو
واترلو
وینیپگ
همیلتون
میلتون
باری

چرا به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کشور کانادا کار کنیم؟

– امنیت شغلی بالا و نرخ بسیار پایین بیکاری این شغل در کانادا
– نرخ بالای حقوق و دستمزد
– یادگیری سریع این رشته
– پیر شدن جمعیت کانادا که درنتیجه آن، افراد نیاز بیشتری به مراجعه به دندانپزشک خواهند داشت.

چرا دندانپزشکان به دستیار نیاز دارند؟

دندانپزشکان برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها به دستیار دندانپزشکی نیاز دارند تا با داشتن مهارت‌های لازم، بخشی از کارها را بر عهده بگیرند.

بهترین بازه سنی برای مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

به‌طورکلی بهترین رده سنی برای اشتغال به کار در کانادا بین ۲۷ سال تا ۴۰ سال می‌باشد. البته با توجه به مهارت و تخصص و نوع شغل متقاضی، ممکن است این بازه تغییر پیدا کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *