رشته صنایع غذایی در کانادا

هر آنچه باید از تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا بدانید. دانشگاه های رشته صنایع غذایی در کانادا ، بورسیه تحصیلی رشته صنایع غذایی در کانادا و اخذ پذیرش

رشته صنایع غذایی در کانادا

تحصیل در رشته صنایع غذایی در کانادا در ارتباط با کسب علم بنیادی و کاربردی در زمینه غذا خواهد بود. در حقیقت، این رشته در بعضی از زمینه ها، با رشته های دیگر مانند رشته مهندسی کشاورزی مرتبط است. ارتباط بین این رشته ها می تواند در بخش های مختلفی مانند امنیت غذایی، فرآوری محصولات غذایی، اطلاع رسانی و توسعه فناوری غذایی مشاهده شود. در تعریفی که از رشته صنایع غذایی آورده شده است، این رشته را به عنوان حوزه ای معرفی می کند که در آن مهندسی، زیست شناسی و علوم فیزیک به منظور مطالعه طبیعت غذاها، اصول فرآوری غذاها و گسترش غذاها برای مصرف عموم، مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین، مفاهیم و دانشی از سایر رشته ها مانند شیمی، فیزیک، فیزیولوژی، میکروبیولوژی و زیست شیمی ممکن است در رشته صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرد. البته رشته صنایع غذایی تحت گرایش های مختلفی نیز تدریس می شود که برخی از آن ها عبارت هستند از: شیمی غذا، مهندسی غذا، میکروبیولوژی غذا، فناوری غذا و کنترل کیفیت. متخصصان رشته صنایع غذایی با به کار گیری مهندسی، شیمی، میکروبیولژی و علم تغذیه، به مطالعه غذا پرداخته و مواردی مانند امنیت غذایی، مواد مغذی در غذا و دسترسی همگانی به غذا را بهبود می دهند.

در این مطلب در تراست قصد داریم تا به طور کامل به تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا بپردازیم. بعد از معرفی اهمیت این رشته در کشور کانادا، به دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر در کانادا که به ارائه دوره های مرتبط با این رشته می پردازند، اشاره شده است. به علاوه، برخی از مهم ترین شرایط تحصیل در رشته صنایع غذایی در کشور کانادا به همراه سایر موضوعات مرتبط دیگر نیز آورده شده است. بنابراین، اگر به رشته صنایع غذایی و تحصیل در کانادا علاقه دارید، با مطالعه کامل این مطلب می توانید اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه بدست آورید.

اهمیت رشته صنایع غذایی در کانادا

مزایای برخورداری از غذایی بهداشتی و سالم بر کسی پوشیده نیست. داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند برای عملکرد صحیح و بهینه ما در زندگی، کار و تفریح بسیار تأثیرگذار باشد. غذای سالم می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کرده، لحظات شاد و لذت بخشی را برای ما به ارمغان بیاورد. به علاوه، با تأمین مواد مغذی و مورد نیاز بدن مانند مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها، غذای سالم می تواند در حفظ سلامتی و جلوگیری از بروز انواع بیماری های مختلف کمک فراوانی نماید. تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا منجر به تربیت متخصصانی خواهد شد که تهیه و تولید این مواد غذایی سالم را برای افراد جامعه تضمین خواهند کرد.

کانادا با برخورداری از زمین های کشاورزی فراوان و حاصلخیز در کنار امکانات و تجهیزات به روز، نیاز جدی به برخورداری از متخصصانی کارآمد در حوزه صنایع غذایی و علوم مرتبط به آن دارد. اهمیت تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا تا آنجایی است که این کشور در شاخص مربوط به امنیت غذا، در جهان رتبه هشتم را دارا است. این شاخص معیارهایی مانند کیفیت و دسترسی به غذا را مورد بررسی قرار می دهد، که بررسی این پارامترها، از وظایف اصلی متخصصان فعال در صنایع غذایی است. بنابراین، این موضوع نشان دهنده این مطلب است که کشور کانادا، به موضوع تأمین غذا حساسیت ویژه ای دارد. به علاوه، این موضوع نقش کلیدی متخصصان صنایع غذایی در کشور کانادا را، در دستیابی به این جایگاه به خوبی نشان می دهد.

اهمیت رشته صنایع غذایی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته صنایع غذایی در کانادا

به منظور برخورداری از دانش و مهارت های مورد نیاز در رشته صنایع غذایی، نیاز است تا در مسیر درستی گام های خود را بردارید. اولین گام، تحصیل در یکی از موسسات آموزشی و دانشگاهی معتبر در جهان است. با توجه به اینکه برخی از دانشگاه های کانادا همواره جزء برترین دانشگاه های جهان هستند، تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا می تواند گزینه ای بسیار مناسب و ایده آل، برای علاقه مندان به حوزه صنایع غذایی باشد. به همین منظور، در ادامه به برخی از دانشگاه هایی که دوره ‌های مرتبط با رشته صنایع غذایی در کانادا را ارائه می دهند، اشاره شده است:

  • دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا در استان آلبرتا کانادا،با ارائه بیش از 200 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و ارائه بیش از 500 برنامه تحصیلات تکمیلی، یکی از دانشگاه های بزرگ و عمومی در کشور کانادا است. دانشگاه Alberta به عنوان یک موسسه آموزشی و پژوهشی معتبر، همواره مورد توجه نظام های مختلف رتبه بندی موسسات آموزشی در جهان بوده است. در سال 2018 میلادی این دانشگاه، در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان از دیدگاه نظام رتبه بندی QS قرار گرفته است.   

  • دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون در پایتخت کانادا و در شهر اتاوا واقع شده است. دانشگاه کارلتون با ارائه دوره های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، امکان تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا را به شکلی جامع فراهم کرده است. همچنین، این دانشگاه با در نظرگیری بورسیه های متنوع، به یکی از دانشگاه های مورد توجه در بین دانشجویان تبدیل شده است. یکی از ویژگی های این دانشگاه، تشویق دانشجویان به کسب تجربه در کنار یادگیری دروس تئوری است.

  • دانشگاه مک گیل

تحصیل رشته صنایع غذایی در دانشگاه مک گیل، دانشجویان را برای حل مسائل مرتبط با توسعه محصولات غذایی آماده می کند. این دانشگاه دوره های مختلفی در ارتباط با رشته صنایع غذایی را به دانشجویان ارائه می دهد. دوره کارشناسی ارشد صنایع غذایی و دوره کارشناسی ارشد امنیت غذایی در این دانشگاه، از جمله این دوره ها هستند. دانشگاه مک گیل دومین دانشگاه برتر کانادا و جزء 50 دانشگاه برتر جهان بر طبق نظام رتبه بندی QS است.

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بیشتر بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته صنایع غذایی در کانادا

شرایط تحصیل با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، برای آگاهی از شرایط کامل هر دوره، می توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و اطلاعات دقیق و به روز را از طریق صفحه مربوط به دوره ها دنبال کنید. در ادامه به برخی از شرایط تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا با توجه به دانشگاه محل تحصیل، اشاره شده است.  

  • دانشگاه آلبرتا

دوره کارشناسی صنایع غذایی در دانشگاه آلبرتا به وسیله دانشکده علوم زیست محیطی و کشاورزی این دانشگاه ارائه شده است. داوطلبان نیاز است تا حداقل معدل برابر با GPA معادل 2.7 ارائه دهند. برای مشاهده شرایط کامل تحصیل رشته صنایع غذایی دانشگاه آلبرتا کانادا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین می توانید درباره محاسبه GPA در کانادا و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

  • دانشگاه کارلتون

تحصیل رشته صنایع غذایی در دانشگاه کارلتون، برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری با عنوان علوم غذایی و برای دوره کارشناسی نیز با عنوان علوم غذا و تغذیه ارائه شده است. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ملزم به ارائه پایان نامه هستند. برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد نیاز به ارائه یک مدرک کارشناسی در رشته علوم غذایی است. همچنین، میانگین معدل در دو سال آخر کارشناسی نیاز است تا حداقل معادل با B+ باشد. برای شرکت در دوره دکتری، به یک مدرک کارشناسی ارشد علوم غذایی با حداقل معدل برابر با B+ نیاز است. برای مشاهده شرایط کامل مربوط به شرکت در دوره کارشناسی رشته صنایع غذایی دانشگاه کارلتون، به این لینک مراجعه کنید.

همچنین، از آنجایی که دوره ها در دانشگاه کارلتون به زبان انگلیسی تدریس می شوند، نیاز است تا دانشجویان بین المللی مدرکی مبنی بر میزان آشنایی به زبان انگلیسی ارائه دهند. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، حداقل نمره از امتحان تافل آی بی تی برابر با 86 در نظر گرفته شده است. به شکلی که در مهارت های گفتاری و نوشتاری حداقل نمره برابر با 22 و در سایر مهارت ها حداقل برابر با 20 باشد. و یا حداقل نمره از امتحان آیلتس آکادمیک برابر با 6.5 عنوان شده است، که در هیچ مهارتی نمره مربوطه کمتر از 6 نباشد.

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و آزمون تافل برای کانادا بیشتر بخوانید.

  • دانشگاه مک گیل

دانشکده صنایع غذایی و شیمی کشاورزی در دانشگاه مک گیل، دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته صنایع غذایی را فراهم کرده است. برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد برخورداری از یک مدرک کارشناسی در رشته صنایع غذایی و یا در یکی از رشته های مرتبط مانند تغذیه، شیمی، بیوشیمی، مهندسی شیمی، مهندسی کشاورزی، میکروبیولوژی یا علوم زیستی نیاز است. همچنین، حداقل معدل GPA برابر با 3 در دوره کارشناسی و حداقل معدل GPA برابر با 3.2 در دو سال آخر دوره کارشناسی نیز مورد نیاز است. به علاوه، ارائه حداقل نمره از امتحان آیلتس آکادمیک برابر با 6.5، و یا ارائه حداقل نمره از امتحان تافل آی بی تی برابر با 86، از دیگر شرایط شرکت در این دوره است.  

برای شرکت در دوره دکتری دانشگاه مک گیل ارائه یک مدرک کارشناسی ارشد در رشته صنایع غذایی و یا یکی از رشته های مرتبط الزامی است. میانگین معدل GPA معادل با 3.4 در دوره کارشناسی ارشد و معدل GPA برابر با 3.2 در دو سال آخر مدرک کارشناسی از دیگر شرایط عنوان شده است. شرایط مربوط به مدرک زبان برای شرکت در دوره دکتری همانند شرایط عنوان شده برای تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا دانشگاه مک گیل و برای دوره کارشناسی ارشد است.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته صنایع غذایی در کانادا

ذکر این نکته ضروری است که شهریه شرکت در دوره های مرتبط با رشته صنایع غذایی ممکن است با توجه به دانشگاه یا محل تحصیل متفاوت باشد. همچنین، مدت زمان آموزشی نیز با توجه به دوره ها و مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. در ادامه شهریه و مدت زمان آموزشی برای برخی از دوره ها از چند دانشگاه معتبر، جهت تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا آورده شده است:

  • دانشگاه آلبرتا

تحصیل رشته صنایع غذایی در دانشگاه آلبرتا برای دوره کارشناسی با عنوان Food Science & Technology، فراهم شده است. مدت زمان دوره نیز به مدت 4 سال اعلام شده است. شهریه شرکت در دوره نیز با توجه به اینکه در کدام ترم تحصیلی برای تحصیل اقدام کنید و نیز با توجه به محل اسکان شما ممکن است متفاوت باشد. شهریه شرکت در دوره برای یک دانشجوی بین المللی و برای هر سال تحصیلی به اندازه 29500 دلار عنوان شده است. بنابراین، مجموع شهریه پرداختی برای شرکت در این دوره که به مدت 4 سال است، 118 هزار دلار خواهد بود. همچنین، در صورتی که در محوطه دانشگاه سکونت داشته باشید، مبلغی در حدود 10078 دلار به عنوان هزینه های جانبی مانند هزینه اسکان در محیط دانشگاه، هزینه باشگاه، هزینه تهیه لوازم آموزشی و کتاب نیاز است تا پرداخت نمایید.

  • دانشگاه کارلتون

دوره کارشناسی با عنوان علوم غذا و تغذیه در دانشگاه کارلتون، دوره ای 4 ساله است. برای اپلای رشته صنایع غذایی در کانادا دانشگاه کارلتون و برای دوره کارشناسی، هزینه اپلای برابر با 100 دلار کانادا ذکر شده است. همچنین، دوره کارشناسی ارشد علوم غذایی در دانشگاه کارلتون دوره ای تمام وقت و به مدت 2 سال است. دوره دکتری رشته علوم غذایی دانشگاه Carleton نیز دوره ای تمام وقت و به مدت 4 الی 5 سال خواهد بود. البته امکان تحصیل به صورت پاره وقت نیز در این دوره فراهم شده است.

درباره زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا و اینکه چگونه اپلای کنیم بخوانید.

  • دانشگاه مک گیل

دوره کارشناسی ارشد صنایع غذایی که بدون نیاز به ارائه پایان نامه است، دوره ای است که در حدود 3 ترم تحصیلی و یا به مدت 1 سال طول خواهد کشید. برای مشاهده فهرست کامل هزینه ها برای تحصیل در این دوره به این لینک مراجعه کنید. شهریه دوره‌های دارای پایان نامه پژوهشی در دانشگاه مک گیل در حدود 20 هزار دلار کانادا در سال است. همچنین، بر طبق آنچه که در سایت دانشگاه عنوان شده است، دانشجویان نیاز است تا مبلغی در حدود 10 هزار دلار الی 15 هزار دلار را به عنوان هزینه های زندگی خود برای یک سال تحصیلی در نظر بگیرند.

درباره هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته صنایع غذایی در کانادا

یکی از معیارهای بسیار مهم که نیاز است تا برای انتخاب دانشگاه و شرکت در دوره های ارائه شده مورد توجه قرار گیرد، تعداد و میزان بورسیه هایی است که برای تحصیل در یک دانشگاه و شرکت در یک دوره از طرف آن دانشگاه و یا سایر نهادها پیشنهاد شده است. چرا که هزینه های تحصیلی با توجه به محدودیت های احتمالی برای کسب درآمد در هنگام تحصیل، می تواند نقش کلیدی به ویژه برای دانشجویان بین المللی، در انتخاب یک دوره نسبت به سایر دوره های مشابه داشته باشد.    

یکی از مقصدهای محبوب و جذاب برای ادامه تحصیل رشته صنایع غذایی کشور کانادا است. وجود دانشگاه های بسیار معتبر و برخورداری از کیفیت بالای آموزشی از یک طرف، و ارائه بورسیه های مختلف تحصیلی و مبالغ قابل توجه آن از طرف دیگر، از جمله مهم ترین دلایل برای اپلای رشته صنایع غذایی در کانادا است. به عنوان مثال، در مورد دانشگاه کارلتون، هنگامی که برای یکی از برنامه های ارائه شده در این دانشگاه درخواست می شود، به صورت خودکار شرایط دانشجویان برای دریافت یکی از انواع مختلف بورسیه های تحصیلی، مورد بررسی قرار می گیرد. 

در جدول زیر، برخی از بورسیه‌ های ارائه شده به وسیله‌ی 2 دانشگاه‌ مطرح در کانادا، و برای ادامه تحصیل در رشته صنایع غذایی، ارائه شده است. ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه آلبرتا بورسیه های متعددی را برای مقاطع مختلف تحصیلی در نظر گرفته است. برای مشاهده فهرست کامل بورسیه های مقطع کارشناسی در این دانشگاه، به این لینک مراجعه کنید. همچنین، برای مشاهده فهرست کامل بورسیه های ارائه شده برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه کارلتون نیز می توانید به این لینک مراجعه کنید.

دانشگاهمقدار بورسیهنوع بورسیه
دانشگاه آلبرتا1. تا حداکثر 7500 دلار 

2. تا حداکثر 30 هزار دلار و قابل پرداخت در مدت 4 سال تحصیلی

3. تا حداکثر 40 هزار دلار و قابل پرداخت در مدت 4 سال تحصیلی
1. بورسیه ورودی مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی با سابقه تحصیلی برتر

2. بورسیه به مناسبت صد سالگی دانشگاه آلبرتا برای مقطع کارشناسی

3. بورسیه ورودی بین المللی دانشگاه آلبرتا برای مقطع کارشناسی
دانشگاه کارلتون1. بیش از 10 هزار دلار در سال

2. با توجه به پژوهشگر متفاوت است.

3. از 1000 الی 12 هزار دلار در سال
1. بورسیه دستیاری آموزشی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی

2. بورسیه دستیاری پژوهشی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی

3. بورسیه دانشجویان ممتاز برای مقاطع تحصیلات تکمیلی

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات درباره بورسیه های تحصیلی، به محتواهای بورسیه تحصیلی کانادا و بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی رشته صنایع غذایی در کانادا

کد مشاغل رشته صنایع غذایی در کانادا

کد شغلی برای رشته صنایع غذایی در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 2121 عنوان شده است. البته کد شغلی مربوط به متخصصان صنایع غذایی در کنار کدهای شغلی دیگری مانند متخصصان کشاورزی، زیست شناسان و اکولوژیست ها، تحت عنوان شغلی “زیست شناسان و عنوان های شغلی مرتبط” در این گروه شغلی طبقه بندی شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

مسیر شغلی رشته صنایع غذایی در کانادا

متخصصان صنایع غذایی در بخش های مختلفی می توانند در کانادا مشغول به کار شوند. توسعه و پژوهش، کنترل کیفیت، فرآوری گیاهان و کار در شرکت های بازرسی از جمله فرصت های شغلی هستند که با تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا می توان در این بخش ها مشغول به کار شد.

مسیر شغلی رشته صنایع غذایی در کانادا

سوالات متداول

چطور می‌توان یک کارشناس صنایع غذایی در کانادا شد؟

حداقل مدرک لازم برای ورود به شغل صنایع غذایی در کانادا، برخورداری از یک مدرک کارشناسی در رشته صنایع غذایی و یا یکی از رشته های مرتبط مانند بیوشیمی، شیمی و یا رشته میکروبیولوژی است. فرصت های شغلی بهتر، عموماَ با کسب یک مدرک کارشناسی ارشد در دسترس هستند.

چرا تحصیل در رشته صنایع غذایی در کانادا گزینه ای مناسب است؟

بهتر است بدانید که کانادا از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته صنایع غذایی در جهان است. کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های این کشور، ارائه دوره های عملی برای کسب تجربه در برخی از دانشگاه ها، برخورداری از امکانات آموزشی و پژوهشی منحصر به فرد، ارائه بورسیه های قابل توجه و متنوع به همراه وجود فرصت های شغلی متنوع با درآمد های مناسب، از جمله دلایل تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا برای بسیاری از دانشجویان است.

درآمد رشته صنایع غذایی در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد متخصصان صنایع غذایی در کانادا، 55584 دلار کانادا در سال ذکر شده است. به شکلی که یک متخصص صنایع غذایی با کمتر از 1 سال تجربه، میانگین درآمدی در حدود 47500 دلار کانادا، و در صورت برخورداری از تجربه ای در حدود 1 الی 4 سال، میانگین درآمدی برابر با 51447 دلار کانادا در سال خواهد داشت. البته با توجه به منطقه ای که در آن یک متخصص صنایع غذایی مشغول به کار می شود نیز ممکن است این درآمد متفاوت باشد. به عنوان مثال، میانگین درآمد یک متخصص صنایع غذایی در استان آلبرتا برابر با 60911 دلار در سال ذکر شده است.

مهارت های مورد نیاز در رشته صنایع غذایی در کانادا کدام است؟

مهارت های حل مسأله و سازماندهی، مهارت ارتباط فردی، توانایی کار در یک گروه و مهارت های نوشتاری از جمله مهارت هایی هستند که یک متخصص صنایع غذایی در کانادا در شغل خود به آنها نیازمند است.

چطور می توان بورسیه کامل برای تحصیل رشته صنایع غذایی در کانادا دریافت کرد؟

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این فرصت را به دانشجویان بین المللی می دهد تا از بورسیه های با ارزش بالا بهره مند شوند. عموماَ نیاز است تا در دوره های تمام وقت دانشگاه ها شرکت کنید تا بتوانید برای دریافت بورسیه ها درخواست دهید. با برخورداری از یک مجوز معتبر ادامه تحصیل در کانادا و ارائه سابقه تحصیلی درخشان که حداقل شرایط عنوان شده در بورسیه را برآورده نماید، شانس دریافت بورسیه ها افزایش خواهد یافت.