اپلای مهندسی حمل و نقل

اپلای مهندسی حمل و نقل

رشته مهندسی حمل و نقل، شاخه ای از رشته مهندسی عمران است که به طراحی، برنامه ریزی، احداث و نگهداری سیستم های حمل و نقل (سیستم های جاده ای، ریلی، هوایی و آبی) می پردازد. اگر شما هم به رشته حمل و نقل علاقه مند هستید و قصد تحصیل در این رشته را دارید، در ادامه با ما در تیم تراست همراه باشید تا به این رشته و شرایط اپلای آن برای تحصیل در خارج از کشور بپردازیم و جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

در مورد رشته مهندسی حمل و نقل

به کاربرد تکنولوژی و اصول علمی در طراحی، احداث و مدیریت تمامی سیستم های حمل نقل (سیستم های هوایی، اتوبان، سیستم های ریلی، کانال های آبی و حتی حمل و نقل فضایی)، مهندسی حمل نقل گفته می شود.

تامین امنیت، سرعت و راحتی افراد، جزو مهم ترین اهداف این رشته هستند. محصلین این رشته می آموزند چگونه بهترین و اقتصادی ترین راه را برای انتقال انسان ها و محموله ها بیابند، به مرحله اجرا برسانند و مقیاس های حمل و نقلی مانند تعداد خطوط و ظرفیت آن، مصالح و سایزبندی مسیرها (مانند پیاده رو یا باند هواپیما و غیره) را بررسی کنند.

مهم ترین بخش این رشته، طراحی است. جنبه های طراحی در مهندسی حمل و نقل، به المان های برنامه ریزی شهری، تصمیم گیری های تکنیکال و فاکتورهای سیاسی مرتبط است. پیش بینی اینکه مسافران هر روزه (و طی چه ساعاتی از روز) در چه مسیرهایی تردد می کنند، اصلی ترین فاکتور برنامه ریزی و طراحی سیستم های حمل و نقل است. تمامی فاکتورهای حمل و نقلی (مانند تعداد قطارهای لازم، مشخص سازی مقصدهای مهم، نحوه سفر، پیک زمانی و غیره) باید در طراحی مد نظر گرفته شوند. علاوه بر بخش طراحی، مسائلی مانند برنامه ریزی عملکردی، مدیریت و اجرا، آنالیز شبکه های حمل و نقل، امور مالی و سرمایه گذاری، خط مشی، پروتکل های امنیتی و غیره نیز در این رشته مطرح هستند.

ادامه تحصیل رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

سیستم حمل و نقل یک کشور را به سیستم خون رسانی بدن انسان تشبیه می کنند. از آنجا که حمل و نقل مستقیما با پیشرفت های اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی جوامع ارتباط دارد، آموزش پژوهشگران و نیروی کار ماهر برای پیشرفت در این حوزه امری ضروری تلقی می شود. بنابراین بازار کار این رشته در کشورهای پیشرفته بسیار عالی است و آینده ی تحصیل آن تضمین شده است.

درباره بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، بهترین کشور برای تحصیل و همچنین درباره مشاوره اپلای بدانید.

اپلای رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

اپلای مقطع کارشناسی مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

بیش از 70 درصد بازار کار رشته مهندسی حمل و نقل، به فارغ التحصیلین مقطع کارشناسی این رشته تعلق دارد. در مقطع کارشناسی عموما رشته ی مهندسی عمران متداول است و تعداد دانشگاه هایی که رشته تخصصی حمل و نقل را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند محدود است.

دوره های کارشناسی این رشته، مانند تمامی رشته های مهندسی، حدود چهار تا شش سال زمان می برد. در سال های اول عموما درس های پایه ای و در ادامه دروس تخصصی تدریس می شوند و دانشجویان اصول تئوری و دانش عملی لازم برای اجرای محاسبات مهندسی و نحوه کار با نرم افزارهای مرتبط را یاد می گیرند.

برای جستجوی دوره های کارشناسی رشته عمران به این لینک و برای جستجوی دوره های کارشناسی حمل و نقل به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره اپلای حین سربازی، معافیت تحصیلی برای اپلای و اپلای بدون مدرک زبان بخوانید.

اپلای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

کاندیدای مشاغل پیشرفته در محیط های کاری حمل و نقل، می بایست مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا داشته باشند. دوره های کارشناسی ارشد حمل و نقل(MSc)، کاملا تخصصی هستند و به دانشجویان می اموزند که چطور برای مشکلات حمل و نقل، راه حل های مهندسی پیدا کنند. این دوره ها می توانند به صورت course-based و یا research-based باشند و به تازگی بیشتر به صورت آنلاین ارائه می شوند.

در دوره ی کارشناسی ارشد، تمرکز بر گرایش هایی مانند حمل و نقل بین المللی، حمل و نقل سبز، برنامه ریزی شهری و غیره فراهم می شود. به علاوه بسیاری از دانشگاه ها، گرایش های بسیار تخصصی تری هم ارائه می دهند. دانشجویان در این دوره ها با مفاهیمی مانند جمع آوری اطلاعات، مدل سازی، طراحی مهندسی آشنا می شوند و اصول مدیریتی را نیز یاد می گیرند.

برای جستجوی دوره های کارشناسی ارشد مهندسی حمل و نقل می توانید به این سایت مراجعه کنید.

درباره آزادسازی مدرک تحصیلی، اپلای برای ارشد و اپلای برای ارشد مجدد، با مراجعه به هر لینک اطلاعات کسب کنید.

اپلای مقطع دکتری مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

اگر تمایل دارید در دانشگاه به تدریس مشغول شوید و یا می خواهید در پست های مدیریتی شرکت های معتبر و دولتی مشغول به کار شوید می توانید در مقطع Ph.D. رشته ی حمل و نقل و یا عمران تحصیل کنید. برای جستجوی دوره های دکترای مهندسی حمل و نقل می توانید به این سایت مراجعه کنید.

درباره اپلای برای دکتری، اپلای برای دکترای مجدد و بهترین رشته های مهندسی برای اپلای بیشتر بخوانید.

لیست دروس رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

دروس عمومی و پایه ای این رشته مانند سایر رشته های مهندسی عمدتا شامل فیزیک، ریاضیات، حساب دیفرانسیل، شیمی، مکانیک سیالات و جامدات، ترمودینامیک، استاتیک و غیره می شوند.

دروس تخصصی عموما بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت هستند، اما معمولا دروس زیر را شامل می شوند:

 • مهندسی حمل و نقل و شبیه سازی
 • کنترل ترافیک
 • دروس مرتبط با بهینه سازی و مسائل زیست محیطی حمل و نقل
 • برنامه ریزی شهری
 • سیستم های حمل و نقل شهری
 • طراحی و امنیت حمل و نقل
 • روش ها و مدل های مهندسی شهری
 • انالیز سیستم های حمل و نقل شهری
 • ایمنی ساختاری
 • طراحی و کنترل احداث
 • تکنیک های کامیپوتری
 • طراحی پیاده رو و مسیر دوچرخه
 • طراحی زیربنای شهری
 • پیش بینی الزامات مسافرتی
 • مهندسی اتوبان
 • ایمنی ترافیک

همچنین بخوانید: تغییر رشته در اپلای

لیست دروس رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

گرایش های رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

گرایش های زیر، معمول ترین گرایش های رشته مهندسی حمل نقل هستند. برخی از دانشگاه ها، گرایش های تخصصی تری را هم – در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری – ارائه می دهند.

 • مهندسی جاده

فارغ التحصیلین این رشته بر برنامه ریزی، طراحی، احداث و تعمیر جاده، خیابان، مسیر دوچرخه، پیاده رو و غیره متمرکز هستند. این مهندسین نیازهای حمل و نقل جامعه را برآورد کرده، مکان طرح را (از نظر میزان ترافیک، جمعیت منطقه، امنیت و غیره) آنالیز کرده و از اصول مهندسی برای بهبود سیستم حمل و نقل استفاده می کند.

 • مهندسی خطوط راه آهن

فارغ التحصیلین این رشته از خطوط ریلی ثابت استفاده می کنند تا مترو، قطارهای شهری و مونوریل طراحی و احداث کنند. وظایف معمول این افراد عمدتا شامل طراحی مسیر، انتخاب و طراحی محل ایستگاه ها و برآورد هزینه های احداث، مراقبت و بازسازی سیستم ها می باشد.

 • مهندسی سازه های بندر و لنگرگاه

این رشته با رشته ی مهندسی دریا تفاوت دارد. مهندسین سازه های بندر و لنگرگاه مسئولیت طراحی، احداث و ساخت و تعمیر بنادر، کانال های آبی و سایر تجهیزات حمل و نقل دریایی را بر عهده دارند.

 • مهندسی فرودگاه

این رشته بر ساخت فرودگاه ها متمرکز است. فارغ التحصیلین این رشته می آموزند چطور با تعیین جهت باد، باند فرود، حاشیه های آن، نواحی امنیتی و غیره را طراحی کنند.

 • مهندسی ترافیک

این رشته که بر مدیریت و کنترل ترافیک متمرکز است، یکی از جدیدترین شاخه های زیرمجموعه رشته مهندسی عمران می باشد که در کشورهایی مانند امریکا و کانادا بسیار مطرح است.

درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا بدانید.

بهترین گرایش رشته مهندسی حمل و نقل برای اپلای در خارج از کشور

گرایش های رشته حمل و نقل را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

 • گرایش های مرتبط با حمل و نقل جاده ای
 • گرایش های مرتبط با حمل و نقل ریلی
 • گرایش های مرتبط با حمل و نقل هوایی
 • گرایش های مرتبط با حمل و نقل آبی

در اولین قدم، یکی از چهار دسته ی بالا را براساس علایق خود، محیط کار و نیازهای کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، انتخاب کنید. توصیه می کنیم کشور مقصد را خیلی خوب بررسی کنید تا آینده ی خود را تضمین کنید.

همچنین درباره هزینه تحصیل در خارج از کشور با مراجعه به لینک به طور کامل بخوانید.

بورسیه رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

از آنجا که مهندسی عمران و رشته های زیرمجموعه آن جزو اولویت های شغلی جوامع مدرن هستند، بورسیه های بسیاری (اعم از بورسیه های خصوصی و دانشگاهی) برای دانشجویان این رشته ها در نظر گرفته می شود. همانطور که قبلا گفتیم، در میان همه این رشته ها، رشته مهندسی ترافیک جدیدترین و به روز ترین رشته این مجموعه بوده و بسیار مورد توجه است. هر ساله اسکالرشیپ های بسیاری به دانشجویان این رشته اختصاص داده می شود و دانشجویان مقطع دکترای مهندسی ترافیک معمولا فول فاند دریافت می کنند. پس چنانچه به این رشته علاقه دارید، توصیه می کنیم آن را جز اولویت های خود قرار دهید.

درباره بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور و فاند تحصیلی بیشتر بخوانید.

دانشگاه های برتر رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

اگر برایتان سوال است که چطور دانشگاه انتخاب کنید؟ توصیه می کنیم در اولین قدم وب‌سایت دانشگاه را چک کنید. لیست مقالات چاپ شده هیئت علمی را بررسی کنید. اگر می توانید دانشکده را از نزدیک بررسی کنید، با دانشجویان و اساتید صحبت کنید و درخصوص سیاست های دپارتمان، تجهیزات و غیره سوال کنید.

معیار QS یکی از معتبرترین و مهم ترین نظام های رتبه بندی و طبقه بندیِ سالانه ی دانشگاه های سراسر دنیا محسوب می شود. این سیستم معیارهایی مانند تحقیق و پژوهش، هیئت علمی، امکانات، اشتغال پذیری، آموزش آنلاین، نوآوری، فراگیری، معیارهای تخصصی و غیره را مورد بررسی قرار داده و هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه های سراسر دنیا را ارائه می دهد. لیست برترین دانشگاه های رشته های زیر مجموعه مهندسی عمران در سال 2020 در جدول زیر خلاصه شده است:

نام دانشگاهشهر و کشور محل تحصیلرتبهسایت دانشگاه
دانشگاه MIT Massachusetts Institute of Technology (MIT)کمبریج، آمریکا96.7به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه فناوری دلفت Delft University of Technologyدلفت، هلند95.5به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه کمبریج University of Cambridgeکمبریج، انگلستان93.9به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه برکلی کالیفرنیا University of California, Berkeley (UCB)برکلی، آمریکا93.5به این لینک مراجعه کنید
کالج امپریال لندن Imperial College Londonلندن، انگلستان93.4به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه صنعتی ETH زوریخ ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technologyزوریخ، سوئیس93.3به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه پلی تکنیک میلان Politecnico di Milanoمیلان، ایتالیا92.8به این لینک مراجعه کنید
موسسه پلی ‌تکنیک فدرال لوزان Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)لوزان، سوئیس92.1به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه ملی سنگاپور National University of Singapore (NUS)سنگاپور، سنگاپور92به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه چینهوا Tsinghua Universityچین91.1به این لینک مراجعه کنید
دانشگاه های برتر رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

اخذ ویزا برای اپلای رشته مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

به منظور اخذ ویزای تحصیلی لازم است سه مرحله کلی را طی کنید:

 • جستجوی دوره و دانشگاه
 • ثبت درخواست اپلای و دریافت پذیرش
 • مراحل سفارتی و اخذ ویزا

تیم مهاجرتی تراست در هر مرحله همراه شما خواهند بود و شما را راهنمایی کرده تا مدارک تان را به بهترین نحو آماده کنید و شانس بالایی در دریافت ویزای تحصیلی داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای مهندسی حمل و نقل

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش رشته حمل و نقل بسته به دانشگاه متفاوت هستند، اما عمدتا شامل موارد زیر می شوند:

علایق خود، تحصیلات اکادمیک، تجربیات کاری مرتبط، اهداف و برنامه هایی که برای تحصیل و پس از آن درنظر گرفته اید را شرح دهید.

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • توصیه نامه از اساتید و مربیان (که درخصوص شخصیت، اخلاق کاری و توانایی های شما برای موفقیت در رشته ی حمل و نقل صحبت می کنند.)
 • هزینه ی ثبت نام
 • مدرک زبان معتبر (حداقل نمره ی قابل قبول را باید در سایت دانشگاه جستجو کنید)
 • لیست مقالات و دستاوردها (برای اپلای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • گواهی تمکن مالی و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

بیشتر بدانید

تاثیر مقاله بر اپلای

بازار کار مهندسی حمل و نقل در خارج از کشور

بیشتر مشاغل مرتبط با این رشته در شرکت ها و محیط دفتری هستند و کار در محیط خارج از دفتر، به بازدید از زمین و شرکت در جلسات و گردهمایی محدود می شود. بیشتر موقعیت های شغلی توسط دولت ها، کمپانی های حمل و نقل، فرودگاه و شرکت های مشاور ارائه می شود. ساعات کاری رشته حمل و نقل، همان ساعت رسمی (40 ساعت در هفته از دوشنبه تا جمعه) می باشد و حدود 31% شاغلین این حرفه بانوان هستند.

برای شروع می توانید به عنوان دستیار برنامه ریز یا تکنیسین مشغول به کار شوید. با افزایش تجربه کاری در سمت هایی مانند طراح، مشاور، رئیس دفتر و غیره استخدام می شوید.

درباره کارآموزی در خارج از کشور و کار در خارج از کشور بیشتر بدانید.

میانگین درآمد مهندسی حمل و نقل در خارج

میانگین حقوق متخصصان حمل و نقل در آمریکا حدود 68,000 دلار می باشد. افرادی که تازه وارد محیط کاری می شود و سابقه کار چندانی ندارند حدود 56,000 دلار و طراحان کارکشته و رده بالا حدود 100,000 دلار در سال درآمد دارند.

سوالات متداول

مهندس حمل و نقل چه می کند؟

افراد شاغل در حوزه ی مهندسی حمل و نقل، در زمینه های طراحی و نگهداری فرودگاه، مترو، اتوبان، جاده و غیره فعالیت می کنند. آن ها اطلاعات مربوط به مشکلات حمل و نقلی را با استفاده از مدل های کامپیوتری شبیه سازی کرده و راه حل های مهندسی ارائه می دهند؛ سپس تاثیر راه حل های ارائه شده بر امور اجتماعی را پیش بینی کرده و نتایج نهایی را در قالب گزارش ارائه می دهند.

تفاوت رشته مهندسی عمران با مهندسی حمل و نقل چیست؟

مهندسی حمل و نقل در بیشتر کشورها به عنوان زیر شاخه ی رشته عمران درنظر گرفته می شود. به طور کلی رشته مهندسی عمران روی ساخت سیستم های حمل و نقلی متمرکز است. اما حیطه ی کار رشته مهندسی حمل و نقل، طراحی و برنامه ریزی (پیش از ساخت) و نگهداری، تامین ایمنی و بازدهی (پس از ساخت) این سیستم هاست.

مهارت های لازم برای کار در رشته حمل و نقل چیست؟

برای موفقیت در این رشته باید مدیریت پروژه، برنامه ریزی استراتژیک، آنالیز تکنیکال و کار با نرم افزارهای مهندسی را به خوبی یاد بگیرید. اینکه بتوانید بین نیازهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی جامعه توازن ایجاد کنید، کلید موفقیت در این شغل است.

برای کار در رشته حمل و نقل، یادگیری چه نرم افزارهایی لازم است؟

مهم ترین گروه نرم افزارها برای کار در رشته حمل و نقل، نرم افزارهای مهندسی و شبیه سازی (مانند Autodesk و AutoCAD) هستند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات