بارداری حین تحصیل در کانادا

بارداری حین تحصیل در کانادا

برخی از زوجین که به کانادا مهاجرت می کنند همزمان با تحصیل در کانادا امکان دارد باردار شوند. این سوال برای شان پیش می آید که آیا می توانند به تحصیلات خود ادامه بدهند و با چه مشکلات یا امتیازهایی روبرو خواهند شد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد بارداری حین تحصیل در کانادا اطلاعاتی را در اختیار کسانی قرار بدهیم که قصد تحصیل در کانادا را دارند و آن جا به همراه همسر خود می‌خواهند زندگی کنند. پس تا انتها با تراست همراه باشید.

صحبت کردن با مشاور تحصیلی

اگر شما باردار هستید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید، بهتر است در این مورد ابتدا با مشاور تحصیلی دانشگاه مورد نظر در میان بگذارید تا به خاطر شرایط ویژه خود از امکانات و مشکلاتی که ممکن است برای‌تان در کشور مقصد پیش بیاید آگاه شوید.

در نظر داشته باشید که باید فرم مرخصی زایمان را پر کنید و در اکثر دانشگاه ها، فقط می توانید یک مرتبه در طول دوران تحصیل از این نوع مرخصی استفاده کنید.

همچنین برای زایمان، مجاز به گرفتن یک سال مرخصی از محل تحصیل خود هستید. اگر قبل از پایان دوره یک ساله مرخصی زایمان که به شما داده شده است تصمیم به بازگشت به محل تحصیل خود داشته باشید، تنها کافی است فرم جدیدی را برای ثبت نام در کلاس ها پر کنید.

از طرف دیگر باید توجه کنید که مرخصی زایمان در کانادا به هر دو والدین داده می شود. این موضوع بستگی به شما دارد که تمایل داشته باشید زودتر به محل تحصیل یا کار خود برگردید.

با توجه به این که خدمات مراقبت از کودک هزینه بالایی دارد، در صورت امکان می توانید درخواست بدهید که یکی از اعضای خانواده شما برای کمک، به کانادا بیاید. متوسط هزینه مراقبت از نوزادان زیر 18 ماه تقریبا 650 دلار کانادا در ماه است.

لینک های مفید

قوانین بهداشت و درمان در کانادا

در بعضی از ایالت های کانادا مانند ساسکاچوان، زمانی که وارد خاک کانادا می شوید با داشتن مدارک مورد نیاز مانند اجازه تحصیل، گذرنامه بین المللی، شناسه کارت دانشجویی و در صورت داشتن کار؛ نامه کارفرما و اجازه کار در کانادا، می توانید درخواست کارت بهداشت خود را بدهید تا برای شما صادر شود.

داشتن کارت بهداشت کمک می کند که از خدمات مراقبت پزشکی رایگان برخوردار شوید. حتی تست های آزمایشگاهی نیز به شکل رایگان انجام می شوند.

در نظر داشته باشید این کارت بهداشت از خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی، کایروپراکتیک پشتیبانی نمی کند اما با داشتن شرایط خاصی با این کارت تا 80 درصد هزینه این نوع خدمات اضافی را از شما دریافت نخواهند کرد.

درباره بهداشت و درمان در کانادا و ویزای تولد فرزند در کانادا بدانید.

پیدا کردن یک دکتر در کانادا

زمانی که به عنوان یک مهاجر وارد کشور کانادا می شوید، بهترین تصمیم این است که به محض ورود با گرفتن اطلاعات از دیگران یک دکتر خانوادگی پیدا کرده و در کلینیک آن شهر ثبت نام کنید.

با داشتن کارت بهداشت و دکتر خانوادگی، نگرانی در مورد زایمان نخواهید داشت. اگر از دکتر خانوادگی خود نیز دور شوید، به شهر دیگری بروید یا نیاز به دکتر داشته باشید، آن ها شما را در همان شهر به متخصص زنان و زایمان ارجاع خواهند داد.

کمک کانادا برای نوزادان تازه متولد شده

همان طور که در بالا اشاره شد، با داشتن کارت بهداشت هزینه معاینه پزشک، متخصص زنان یا حتی ماما رایگان خواهد بود.

پس از تولد نوزاد تا زمانی که از بیمارستان مرخص نشده اید، غذا، لوازم بهداشتی و حتی پوشک نوزاد به طور رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اگر زایمان به شکل طبیعی انجام شود، در ظرف 24 تا 72 ساعت ترخیص خواهید شد.

کمک دولت کانادا به فرزندان

 • مزایای مالیاتی فرزندان در کانادا (CCB)

براساس این طرح، دولت کانادا مبلغی را به خانواده های کم درآمد برای کمک به آن ‌ها در هزینه های تربیت و نگهداری فرزند زیر 18 سالشان، پرداخت می‌ کند.

 • برنامه صندوق پس انداز تحصیلی (RESP)

این برنامه در واقع یک ابزار سرمایه گذاری به شمار می رود و والدین پس از تولد فرزند خود در کانادا می توانند از آن برای پس انداز هزینه های لازم برای تحصیلات دوران دانشگاهی فرزند خود در آینده استفاده کنند.

برای استفاده باید در یک بانک یا موسسه مالی ارائه دهنده این خدمات حساب باز کنید و سهم ماهانه خود را برای پس انداز هزینه مورد نظر پرداخت کنید.

این مبالغ تا 18 سالگی فرزند شما ذخیره می شوند. مزایای اصلی RESP دسترسی به CESG (کمک هزینه پس انداز تحصیلی کانادا) و یک منبع درآمدی با مالیات تعلیق شده است.

نحوه کمک هزینه دولت کانادا به این شکل است که به ازای هر دلار سرمایه گذاری شما 20 سنت پرداخت می کند و حداکثر پرداخت برای سهم سالیانه 2500 دلاری، 500 دلار است. اگر نتوانید در یک سال این مبلغ را پرداخت کنید، امکان جبران در سال های آینده وجود دارد.

البته برای این که فرزند شما از چنین خدماتی استفاده کند باید یک شماره بیمه اجتماعی کانادا (SIN) درخواست کنید.

درباره بیمه در کانادا بیشتر بدانید.

بیمه اشتغال EI

در شرایط خاصی اگر همسر دانشجویی کار کند، همزمان باردار شود، توانایی ادامه کار را نداشته باشد یا بخواهد از نوزاد تازه به دنیا آمده خانواده دیگری نگهداری کند، بیمه اشتغال EI شامل حال او می شود. البته باید ساعت های کاری مورد نظر را تکمیل کرده باشد و حق بیمه معوقه نداشته باشد.

حداکثر مدت استفاده از این بیمه 15 ماه است و مدت شروع این بازه زمانی می تواند از 8 هفته قبل از تاریخ زایمان تا 17 هفته پس از آن باشد.

مزایای این بیمه به زوجینی ارائه می شود که از یک نوزاد تازه متولد شده یا کودک تازه پذیرفته شده مراقبت می کنند.

برای استفاده از این بیمه باید به مدت حداقل 600 ساعت (تقریبا 15 هفته با توجه به هر هفته کاری به مدت 40 ساعت) در دوره زمانی پیش از مرخصی زایمان خود، کار کرده باشید.

باید توجه کنید پس از توقف کار باید برای این بیمه اقدام کنید، چون اغلب یک تاخیر 2 هفته ای پیش از پرداخت مبلغ به شما وجود دارد.

درباره فرزند خواندگی در کانادا، در صورت نیاز و با مراجعه به لینک بخوانید.

ویزای کانادا برای به دنیا آوردن فرزند

این نوع ویزا برای خانم ها ویزای موقتی است. بین مجوز اقامت موقت کانادا و ویزای تولد تفاوت زیادی وجود ندارد و مدت اعتبار این ویزا 6 ماه است.

مهاجران باردار با این ویزا نمی توانند از خدمات پزشکی یا اجتماعی مانند شهروندان کانادایی استفاده کنند. همچنین قادر نیستند به شکل دائم در کانادا بمانند یا برای شهروندی کانادا درخواست بدهند.

این ویزا تنها اجازه می دهد تا زنان به بیمارستان بروند و هزینه زایمان را پرداخت کنند. با وجود این، فرزند آن ها بعد از تولد شهروند کانادا محسوب خواهد شد و پاسپورت کانادا را دریافت می کند، حتی اگر اولیای او شهروند کانادا نباشند.

همچنین درباره اقامت کانادا و تابعیت خاک بخوانید.

ویزای کانادا برای به دنیا آوردن فرزند

شرایط ویزای تولد کانادا

شرایط ویزای تولد در کانادا با ویزای موقت تفاوتی ندارد.

 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • ترجمه کل مدارک به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نداشتن سوء پیشینه
 • پول کافی برای پرداخت هزینه بیمارستان
 • دو قطعه عکس
 • دعوتنامه

درباره دعوتنامه کانادا بدانید.

هزینه ویزای تولد کانادا

هزینه این نوع ویزای کانادا مانند ویزای اقامت موقت کانادا است. برای درخواست آن باید 100 دلار کانادا را پرداخت کنید و اگر اطلاعات احراز هویت نیز انجام می دهید باید 85 دلار کانادا علاوه بر 100 دلار پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه ویزای کانادا ، هزینه زندگی در کانادا

روند و زمان دریافت ویزای تولد کانادا

باید از یک تا شش هفته برای پذیرش ویزای خود صبر کنید.

بیمه بارداری برای دانشجویان بین المللی

برای داشتن یک زندگی دانشجویی راحت تر، دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی بیمه هایی را در نظر گرفته است. بیمه سلامت دانشجویی مدارک پزشکی را پوشش می دهد و تا سقف 20000 دلار به آن ها کمک می کند.

دانشجویان بین المللی با این بیمه هر ساله معاینه پزشکی و چشمی می شوند. برای دریافت این نوع بیمه باید دانشجوی تمام وقت باشید و تاریخ بارداری شما باید از تاریخ موثر بیمه نامه شما آغاز شود.

همچنین درباره وام دانشجویی کانادا بخوانید.

نوزاد متولد شده در کانادا چه امتیازهایی دارد

اگر فرزندی در کانادا به دنیا بیاید، از حق و مزایایی به شرح زیر برخوردار خواهد بود.

 • حق شهروندی کانادا که کودک از زمان تولد دریافت می کند.
 • او بدون ویزا می تواند در هر زمان دلخواه به کانادا سفر کند.

گرچه باید گفت پدر و مادر فرزند متولد شده از مزایای خاصی مانند اقامت دائم در کانادا بهره مند نخواهند شد.

اکثر والدین کودکان متولد شده در کانادا همراه با نوزدان خود به کشور خود برمی گردند؛ زیرا می دانند کودک پس از رشد و رسیدن به سن قانونی می تواند به کانادا برگردد و در آن جا تحصیل، کار و زندگی کند.

با این روش والدین این امید را به کودکان خود می دهند که در آینده در صورت نیاز بتوانند به راحتی به کانادا مهاجرت کنند.

درباره تحصیل فرزندان در کانادا بدانید.

نوزاد متولد شده در کانادا چه امتیازهایی دارد

امکاناتی که کشور کانادا برای تولد یک نوزاد به دانشجوی بین المللی می دهد

مزایای بارداری قسمت مهمی از یک برنامه جامع بین المللی بیمه دانشجویی در کانادا است. یک بارداری معمولی شامل مراقبت های قبل از تولد، زایمان و مراقبت های بعد از تولد می شود که پزشک برای اطمینان از سلامتی کودک و مادر آن ها را زیر نظر دارد. مراقبت های دوران بارداری شامل ویزیت و معاینه با پزشک قبل و بعد از تولد کودک خواهد بود.

بهترین کاری که باید انجام دهید این است که به محض ورود به خاک کانادا اطمینان حاصل کنید درخواست دریافت کارت سلامت خود را ارائه داده باشید.

بسته به وضعیت شما در کانادا اسناد مورد نیاز شامل اجازه تحصیل، گذرنامه بین المللی، شناسه کارت دانشجویی، اجازه کار، نامه کارفرما خواهند شد که تمام این مدارک را باید به هیئت سلامت ارائه دهید و آن ها کارت سلامت را برای شما صادر می کنند.

با داشتن کارت بهداشت، از خدمات مراقبت پزشکی رایگان برخوردار می شوید و می توانید تست های آزمایشگاهی را نیز رایگان انجام دهید.

سخن پایانی

هر چند که تولد فرزند در یک کشور پیشرفته آینده فرزند شما را در مواردی تضمین می کند. با وجود این، باید توانایی مالی اولیه را داشته باشید و به موقع در این مورد اقدام کنید.

کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی در دنیا محسوب می شود و بدیهی است که افراد زیادی دوست دارند فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند تا آینده او را تضمین کنند.

اما باید توجه کرد که انجام کارهای مهاجرتی بدون داشتن تخصص، اطلاعات یا تجربه کافی باعث خواهد شد تنها در مسیری گام بردارید که ممکن است شما را سردرگم کند.

بنابراین باید در کنار خود یک راهنما داشته باشید که با دانش کافی خود شما را راهنمایی کند. گروه تراست نیز با داشتن مشاوران با تجربه می تواند در مورد ویزای تولد فرزند در کانادا اطلاعات کافی در اختیار شما بگذارد و شما را تا مرحله نهایی همراهی کند.

استفاده از تخصص این گروه مانند چراغ راهنمایی در طول مسیر مهاجرت است، چون مشاوران تراست از لحظه اقدام شما برای به دنیا آوردن فرزند خود در کانادا تا برگشت شما به کشور اصلی‌ تان همراه شما خواهند بود و همچنین می توانید به کمک آن ها برای انواع دیگر مهاجرت اقدام کنید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

اگر با ویزای تحصیلی در کانادا باشیم و باردار شویم آیا می توانیم نوزاد را در کانادا به دنیا بیاوریم؟

بدون مشکل می توانید بچه را در کانادا به دنیا بیاورید. کانادا به خانم های باردار برای تولد بچه هایشان در این کشور آزادی کامل داده است.

اگر نوزادی در کانادا متولد شود، آیا می تواند اقامت دائم را بعد از تولد دریافت کند؟

اگر فرزندی در کانادا به دنیا بیاید، شهروند کانادا محسوب خواهد شد.

والدینی که فرزند آن ها در کانادا به دنیا می آید، چه نوع ویزایی دریافت خواهند کرد؟

پدر و مادری که در کانادا با داشتن ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای کار کانادا صاحب فرزندی می شوند، طبق قانون کانادا، فرزند عنوان شهروند کانادا از زمان تولد دریافت می کند.
اما برای پدر و مادر این موضوع پذیرفته شده نیست. با وجود این، آن ها با اقامت و اقدام به دریافت تابعیت این کشور می توانند مجوز اقامت دائم را با داشتن شرایط مورد پذیرش دریافت کنند.

آیا کمک هزینه ای از طرف دولت برای مراقبت از کودکی که در کانادا متولد شده است داده می شود؟

بدون شک کمک هزینه دریافتی از دولت برای مراقبت از کودک کافی نخواهد بود، اما قطعا می تواند برای هزینه های خورد و خوراک ماهانه و پوشک نوزاد استفاده شود.
اگر مجبور به بازگشت به محل تحصیل یا محل کار خود هستید این مبلغ برای پرداخت هزینه مراقبت از کودک کافی نخواهد بود، بنابراین باید به فکر یک منبع درآمد مناسب باشید.

اگر بارداری باعث به عقب افتادن تحصیل شود، آیا دانشگاه از نظر مالی دانشجو را حمایت می کند؟

اگر بارداری باعث به عقب افتادن تحصیل شما شود، دانشگاه به شما کمک مالی می کند. این کمک تا 4 ماه ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.