رشته معماری در کانادا

رشته معماری در کانادا

به نظر می رسد این رشته در آینده نزدیک رقابتی باشد و رشد اشتغال حدود 3 درصد بین سال های 2020 تا 2030 پیش بینی می شود. در این مقاله، در مورد کارهایی که یک معمار انجام می دهد، رایج ترین انواع معماران و مراحلی که می توانید برای تبدیل شدن به یک معمار انجام دهید و تحصیل رشته معماری در کانادا صحبت می کنیم.

مهاجرت به کانادا به عنوان معمار

به هر شغلی که در فهرست NOC کانادا قرار دارد یک کد مهاجرتی اختصاص داده می شود و این کد برای کسانی که به دنبال مهاجرت به کانادا به عنوان معمار هستند 2151 است. این کد همچنین به عنوان کد NOC برای معماران صنعتی شناخته می شود.

بدون شک به صورت آنلاین خوانده اید که داشتن یک پیشنهاد شغلی برای مهاجرت به کانادا پیش نیاز دسترسی به فرآیند اکسپرس انتری است، اما به عنوان یک معمار، گزینه های دیگری نیز برای اخذ ویزای کانادا از همان ابتدا دارید.

برای شروع، معماران واجد شرایط درخواست برای مهاجرت به کانادا تحت برنامه مهاجرت دولت کانادا هستند، زیرا تقاضا برای معماران در کانادا بسیار زیاد است که این شغل را در لیست مشاغل هدف قرار داده اند که به عنوان لیست NOC (کد ملی شغل در تقاضا) شناخته می شود. کد Architects در NOC 2151 است.

معماران از سراسر جهان به شرط داشتن مهارت ها، تجربه و صلاحیت های مناسب در کشور خود واجد شرایط کار در کانادا به عنوان معمار و سپس درخواست برای اقامت کانادا دائم هستند.

معمارانی که به دنبال مهاجرت به کانادا برای کار تحت این رده NOC 2151 هستند، ممکن است تحت عناوین کاری از جمله موارد زیر درخواست دهند:

 • معمار
 • معمار مشاور
 • معمار ساختمانهای صنعتی و تجاری
 • معمار مسکونی
 • معمار ساختمان مسکونی

اطلاعات کلی رشته معماری در کانادا

درباره اقامت کانادا ، کار در کانادا ، ویزای کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

پادکست بشنوید!

گفتگو با مانی عسگری ؛ ساخت و ساز در کانادا

رادیو تراست

موضوع: ساخت و ساز در کانادا

لینک های مفید!

چگونه در کانادا معمار شویم

برای تبدیل شدن به یک معمار دارای مجوز در کانادا، مراحل زیر را دنبال کنید:

مدرک لیسانس بگیرید

قوانین هر ایالت در کانادا متفاوت است، اکثر ایالت ها به معماران مشتاق نیاز دارند تا مدرک لیسانس معماری پنج ساله را تکمیل کنند.

در یک برنامه کار آموزی شرکت کنید

معماران باید در یک برنامه کارآموزی شرکت کنند تا واجد شرایط اخذ مجوز باشند. این کارآموزی، تجربیات ارزشمندی را ارائه می دهد که افراد را برای حرفه ای به عنوان یک معمار آماده می کند.

مجوز دریافت کنید

برای تبدیل شدن به یک معمار شاغل در ایالت خود، باید با گذراندن آزمون مخصوص رشته معماری، مجوز دریافت کنید. اکثر ایالت ها برای واجد شرایط بودن در آزمون نیاز به مدرک لیسانس و تکمیل دوره کارآموزی دارند.

برای کار به عنوان معمار اقدام کنید

پس از قبولی در آزمون معماری و دریافت مجوز، می توانید برای کار به عنوان معمار اقدام کنید. شما می توانید برای یک شرکت، بخش خصوصی یا در تخصصی که دوره کارآموزی خود را در آن به پایان رسانده اید، کار کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد را در صورت تمایل ادامه دهید

برخی از معماران با اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ‌های مرتبط با معماری، شغل خود را ادامه می‌دهند. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که مایل به کار در بخش تحقیقاتی یا آموزشی هستند.

الزامات استخدام معمار در کانادا

 • مدرک لیسانس از یک دانشکده معماری معتبر یا تکمیل برنامه درسی از موسسه معماری سلطنتی کانادا (RAIC) مورد نیاز است.
 • مدرک کارشناسی ارشد در معماری ممکن است مورد نیاز باشد.
 • گذراندن دوره کارآموزی سه ساله زیر نظر یک معمار الزامی است.
 • گذراندن آزمون معماری الزامی است.
 • ثبت نام در یک نهاد نظارتی استانی در تمام استان ها و مناطق شمال غربی الزامی است.

همچنین بخوانید: اپلای رشته معماری

چگونه به عنوان یک معمار به کانادا مهاجرت کنیم

اولین مرحله در فرآیند مهاجرت به کانادا به عنوان معمار، محاسبه امتیاز مهاجرت به کانادا برای اکسپرس انتری با استفاده از سیستم رتبه بندی جامع کانادا است. امتیاز CRS برای موارد زیر تعلق می گیرد:

 • سن
 • صلاحیت های زبان انگلیسی
 • صلاحیت های زبان فرانسوی
 • مهارت های شریک زندگی شما
 • تجربه کاری

این امتیازات برای معماران علاوه بر ارائه امتیازات مهم CRS به شما، در امتیاز کلی مهاجرت شما نیز به حساب می‌آید که باید در مجموع 67 برابر یا بیشتر از آن باشد.

پس از دریافت ITA (دعوت برای درخواست) از اداره مهاجرت به کانادا در نتیجه درخواست اکسپرس انتری، تنها 60 روز فرصت دارید تا درخواست رسمی خود را ارائه کنید، بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید درخواست اکسپرس انتری را با «ادعای دروغین» بدون اینکه ابتدا تمام امتیازات شما از طریق آزمون های مختلف، گواهی های معادل تحصیلی و … حساب شود ارائه کنید.

هنگامی که از شما برای درخواست ویزای کانادا دعوت شد، نمی توانید به عقب برگردید و این موارد را به صورت گذشته تایید کنید، قبل از اینکه امتیازی برای آن ها درخواست کنید باید انجام شوند و با توجه به اینکه مشخصات اکسپرس انتری شما فقط یک سال اعتبار دارد، ارائه زودتر آن منطقی است.

همچنین درباره شرط معدل برای تحصیل در کانادا ، آزمون تافل برای کانادا و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بخوانید.

آیا می توانم بدون پیشنهاد شغلی به عنوان معمار به کانادا مهاجرت کنم؟

پاسخ کاملاً بله است، مشروط بر اینکه در درخواست اکسپرس انتری خود نمره کل CRS معقولی داشته باشید و بتوانید آستانه 67 امتیاز مهاجرت برای ویزای کار ماهر فدرال کانادا را برآورده کنید.

از نظر فنی حداقل امتیاز CRS برای ارسال پروفایل Architect Canada Express Entry لازم نیست.

مطمئناً تأمین یک پیشنهاد شغلی به شما 200 امتیاز فوری CRS می دهد، بنابراین منطقی است که این فرآیند را در اسرع وقت شروع کنید.

مشاغل معماری در کانادا

کد معمار 2151 سال هاست که با فرصت های زیادی در سراسر کشور در لیست ثابت شده است. به عنوان یک مقیم دائم کانادا با شرایط جدید و بسیار ماهر، می توانید از روز اول به صورت تمام وقت کار کنید. مشاغل معمار در کانادا اغلب نسبت به انگلستان، اروپا و آسیا دستمزد بهتری دارند و قانون استخدام کانادا به تعادل بین کار و زندگی احترام می گذارد.

دروس رشته معماری در کانادا

اگر چه سیلابس درسی رشته معماری ممکن است در دانشکده های مختلف معماری کانادا کمی با هم متفاوت باشد اما دروس رشته معماری در کانادا به صورت کلی در جدول زیر آورده شده است:

ترمنام دروس
1طراحی معماری Iهنرهای تجسمی و طراحی پایه Iبرنامه های کاربردی کامپیوتر Iساخت و ساز ساختمان Iنظریه سازه ها Iمطالعات محیطی ماکت سازی و کارگاه ارتباطات حرفه ای I
2طراحی معماری IIهنرهای تجسمی و طراحی پایه IIبرنامه های کاربردی کامپیوتر IIساخت و ساز ساختمان IIنظریه سازه ها IIنقشه برداری تاریخ معماری Iجامعه شناسی و فرهنگ ارتباطات حرفه ای II
3طراحی معماری IIIهنرهای تجسمی و طراحی پایه IIIبرنامه های کاربردی کامپیوتر IIIساختمان و ساخت و ساز IIIنظریه سازه ها IIIآب، فاضلاب تاریخچه معماری IIاهمیت هنر و معماری Iتحقیق انتخابی I
4طراحی معماری IVهنرهای تجسمی و طراحی پایه IVبرنامه های کاربردی کامپیوتر IVساختمان و ساخت و ساز IVنظریه سازه ها IVبرق رسانی، روشنایی و آکوستیک سیستم های فعال و غیرفعال خورشیدی تاریخ معماری IIIاهمیت هنر و معماری IIتحقیق انتخابی II
5طراحی معماری Vساخت و ساز ساختمان Vنظریه سازه ها Vسیستم انرژی و انرژی های تجدید پذیر تاریخچه معماری IVروش طراحی IIاهمیت از هنر و معماری III
6طراحی معماری VIساخت و ساز ساختمان VIتئوری ساختار و طراحی IIزیستگاه های شهری پایدار معماری معاصر نظریه های معماری اهمیت هنر و معماری IV
7طراحی معماری VIIنقشه های کاری مدیریت پروژه اهمیت معماری IV
8عملی

مزایای رشته معماری در کانادا

در زیر به برخی از مزایای رشته معماری در کانادا اشاره می کنیم:

 • امکان تحصیل در یک رشته جالب و خلاقانه

معماری یک رشته خلاقانه است که نیاز به خلاقیت زیادی دارد. این بینش و خلاقیت خود شما در کار می تواند فوق العاده لذت بخش باشد. وجود ردپای خلاقانه خود شما در یک ساختمان یا حتی شهر بسیار لذت بخش است.

 • برای تحصیل رشته معماری در کانادا می توانید بورسیه تحصیلی بگیرید

بورسیه تحصیلی در کانادا در رشته های مختلف از جمله معماری بسیار زیاد است و دانشجویان واجد شرایط می توانند از این فرصت استفاده کرده و بورسیه های تحصیلی اخذ کنند.

 • این رشته افراد پرشور و همفکر را جذب می کند

معماران، جهان را به شیوه ای بسیار خاص می بینند و توجه زیادی به ساختمان ها و مناظر هر شهر با معماری آن دارند. اگر بررسی یک سازه جدید شما را هیجان زده می کند، ممکن است تحصیل این رشته در کانادا برای شما مناسب باشد.

 • معماری یک حرفه جذاب در کانادا است

رشته معماری در کانادا، یک رشته پویا است زیرا فناوری ها و تکنیک ها همیشه به سرعت در حال پیشرفت هستند. معماران باید دائماً تحت آموزش قرار گیرند تا با این رشته همگام شوند و این رشته را هم چالش برانگیز و هم هیجان انگیز کنند.

زندگی روزمره یک معمار می تواند متفاوت باشد، به طوری که برخی از روزها را در دفتر سپری می کند، برخی دیگر با مشتریان قرار ملاقات تنظیم می کنند و برخی از روزها را در خارج از محل کار خود فعالیت می کنند.

 •  پیدا کردن دوستان عالی و ملاقات با افراد شگفت انگیز

افرادی که با آن ها به دانشکده معماری می روید به سرعت به خانواده دوم شما تبدیل می شوند، زیرا همه شما در این کار با هم هستید. شما زمان بیشتری را با آن ها می گذرانید. صرف نظر از جایی که زندگی می کنید، هنگام تحصیل رشته معماری با افراد زیادی ملاقات خواهید کرد.

 • زندگی در یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا را تجربه خواهید کرد

سالانه بیش از 200000 دانشجو و محقق بین المللی برتر در همه رشته ها، کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند که عمدتا به دلایل زیر است:

1. دانشگاه های معتبر

دانشگاه های کانادا در سطح بین المللی به دلیل استانداردهای بالای آکادمیک و تاکید بر تحقیق در آموزش مورد توجه قرار می گیرند. علاوه بر این، دولت و بخش خصوصی کانادا از تحقیقات در تعدادی از زمینه ‌های پیشرفته از جمله مخابرات، پزشکی، کشاورزی، فناوری کامپیوتر و علوم محیطی حمایت می‌کنند.

2. کشور بزرگ، هزینه های کم

با وجود استانداردهای بالای آموزش، هزینه تحصیل در کانادا در بسیاری از رشته ها از جمله معماری، نسبتاً مقرون به صرفه است، به ویژه در مقایسه با ایالات متحده و بریتانیا.

3. تعهد به فرهنگ

ونکوور، مونترال و تورنتو – بزرگترین شهرهای کشور – به عنوان شهرهای ایمن، قابل دسترسی به بهترین امکانات و فرهنگی غنی در سطح جهانی با سواحل، موزه ها، رستوران ها، فروشگاه ها و غیره شناخته می شوند.

4. یکی از بهترین مکان ها برای زندگی

کانادایی‌ ها با آزادی‌ های گوناگون رو به رو هستند و دانشجویان بین‌ المللی نیز از آن حمایت می‌کنند. در نتیجه یک جامعه استثنایی با ثبات و صلح آمیز با نرخ پایین جرم و جنایت دارند.

5. نرخ اشتغال بالا

چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان بین المللی کانادا قوی است. دانشگاه های این کشور به بیش از 5000 قرارداد همکاری جهانی پیوند دارند. در ترکیب با تمرکز کانادا بر تحقیقات کاربردی خاص صنعت، جای تعجب نیست که بیش از 90 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا کمتر از شش ماه پس از فارغ التحصیلی به کار گرفته می شوند.

شش نکته عالی برای تحصیل رشته معماری در کانادا

کانادا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و آن ها را تشویق می کند، اما این روند هنوز هم گاهی اوقات می تواند طاقت فرسا باشد. این نکات مفید می تواند شرایط زندگی شما را در کانادا به عنوان دانشجوی رشته معماری یا دیگر رشته ها، ساده کند:

 • قبل از خروج از کشور خود، با دانشکده معماری که در آن در پذیرفته شدید تماس بگیرید تا مدارک لازم برای ثبت نام را تهیه کنید. این مدارک بسته به مدت طول تحصیل و منطقه مد نظر برای تحصیل متفاوت است. به خودتان زمان کافی قبل از مهاجرت بدهید تا همه چیز را مرتب کنید: سه ماه قبل ایده آل است.
 • برای جلوگیری از شوک فرهنگی، قبل از ترک خانه، فرهنگ کشور کانادا را مطالعه کنید، به گروه های دانشجویی بپیوندید، در رویدادها شرکت کنید و پذیرای تجربیات جدید باشید. از خدمات پشتیبانی حرفه ای در موسسه دانشگاهی خود و همچنین منابع غیررسمی مانند سایر دانشجویان بین المللی استفاده کنید.
 • بیشتر دانشجویان بین المللی در کانادا در خوابگاه های واقع در محوطه دانشگاه یا نزدیک آن زندگی می کنند. دانشگاه شما می تواند اطلاعات بیشتری در مورد اقامتگاه های دانشگاه و همچنین اجاره خانه های خصوصی ارائه دهد.
 • دانشجویان بین المللی با مجوزهای تحصیلی می توانند در محوطه دانشگاه یا در خارج از پردیس کار کنند. برخی دیگر به مجوز کار نیاز دارند که به آن ها صلاحیت می دهد تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند. واجد شرایط بودن برای مجوزهای کار سختگیرانه است. اگر امیدوارید در کانادا کار کنید، وب سایت دولت کانادا فاکتورهای واجد شرایط بودن مجوز کار دانشجویی را شرح می دهد.
 • بیمه درمانی در کانادا اجباری است و باید قبل از ورود به کانادا هماهنگ شود. موسسه دانشگاهی شما احتمالاً شامل پوشش بیمه درمانی در هزینه های تحصیل می شود، اما برای اطمینان بررسی کنید.
 • کانادا چهار فصل مجزا دارد و در ماه های زمستان می تواند بسیار سرد باشد. برنامه ریزی برای سرمای شدید کلید تحمل زمستان در کانادا است: به پیش بینی های آب و هوا توجه کنید و توجه داشته باشید.
 • کانادا ممکن است در زمستان فوق‌ العاده سرد باشد، اما مردم آن خون گرم و فرصت ‌های تحصیلی آن برای معماری فراوان هستند.

آزمون و خطا نکنید!

بجای صرف ساعات طولانی برای جستجو و انتخاب رشته و دانشگاه، به راحتی می توانید از کمک وکلای تحصیلی موسسه تراست بهره ببرید.

چرا در کانادا معماری بخوانیم؟

7800 فرصت شغلی جدید در کانادا برای معماران در بازه زمانی 2017-2026 پیش بینی می شود. حدود 7400 جویای کار جدید از جمله مهاجران در همان بازه زمانی وارد بازار خواهند شد. بنابراین، شکافی بین عرضه و تقاضا وجود خواهد داشت. دستمزد پایه در ساعت برای معماران از 20.00 دلار کانادا تا 59.49 دلار کانادا متغیر است.

درباره کار دانشجویی در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته معماری در کانادا برای دانشجویان بین المللی

در بیشتر دانشکده های معماری کانادا، از متقاضیان منتخب خواسته می شود تا در یک مصاحبه یا ضبط ویدیویی شرکت کنند، نمونه کارهای خود را ارسال کنند و الزامات ذکر شده خاص دانشکده معماری مد نظر خود را تکمیل کنند.

دوره های مورد نیاز تحصیل در رشته معماری در کانادا برای دانشجویان بین المللی:

 • انگلیسی: حداقل نمره 75 مورد نیاز است.
 • توابع پیشرفته: حداقل نمره 70 مورد نیاز است.
 • حساب دیفرانسیل و انتگرال و بردار:  حداقل نمره 70 مورد نیاز است.
 • فیزیک: حداقل نمره 70 مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل معماری در کانادا

ویزای تحصیلی تنها پس از تایید مجوز تحصیل برای دانشجویان معماری تعلق می گیرد. ویزای بازدید کننده با مجوز تحصیلی ویزای تحصیلی یکی محسوب می شود. هیچ روش جداگانه ای برای درخواست ویزای بازدید کننده وجود ندارد. دولت کانادا بلافاصله پس از تایید مجوز تحصیل، ویزای بازدید کننده را ارائه می دهد.

مهمترین شرط واجد شرایط بودن اخذ ویزای تحصیلی این است که در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا ثبت نام کنید.

شرایط مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • نامه پذیرش – اخذ نامه پذیرش از موسسه باید به درخواست مجوز تحصیل پیوست شود. نامه پذیرش به عنوان پذیرش موقت برای موسسه ارزش دارد.
 • پاسپورت معتبر – گذرنامه معتبری که به مدارک شناسایی شما مرتبط باشد، مورد نیاز است. همچنین، عکس ‌های اخیر در اندازه پاسپورت باید با نام و تاریخ در هنگام درخواست پیوست شود.
 • تمکن مالی – مدرکی مبنی بر توانایی مالی شما برای مدیریت هزینه های تحصیلی مورد نیاز است. همچنین ذکر منابع مالی در پیوست مدرک ضروری است. به عنوان مثال، دانشجویانی که از طریق وام های دانشجویی تأمین مالی می شوند باید اسناد ارائه شده از بانک را ضمیمه درخواست خود کنند.
 • ارائه نتایج آزمون آیلتس – ارائه برگه نمره خود در آزمون مهارت انگلیسی بسیار مهم است.
 • مدارک تحصیلی – مدرکی مبنی بر اینکه مدارک تحصیلی شما دارای اطلاعات تحصیلی و نمرات مورد قبول دانشکده هستند.
 • سایر مدارک – برخی از مدارک توسط دولت کانادا درخواست می شود مانند گواهی پزشکی، برگه سوء پیشینه و غیره. این ها مدارکی هستند که در صورت درخواست باید ارائه شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی در کانادا

 • نامه پذیرش
 • پاسپورت معتبر
 • مجوز تحصیل – معرفی نامه و eTA
 • اثبات توانایی مالی شما
 • گواهی پزشکی
 • حساب بانکی
 • اظهارات بانک
 • گواهی سوء پیشینه
 • مدرک تمکن مالی
 • نمره آیلتس
 • Certificat d’acceptation du Québec (CAQ) – اگر دانشجو در کبک تحصیل می کند.
آینده شغلی رشته معماری در کانادا

مراحل دریافت ویزای تحصیلی در کانادا

ویزای تحصیلی در کانادا ترکیبی از مجوز تحصیلی و ویزای بازدید کننده است، چیزی نهایی به نام ویزای تحصیلی در کانادا وجود ندارد اما ویزای بازدید کننده با مجوز تحصیلی ویزای تحصیلی محسوب می شود. برای درخواست ویزای دانشجویی باید مراحل مختلفی را دنبال کرد. در ادامه مراحلی که باید برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا دنبال کنید آورده شده است.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی در کانادا در رشته معماری و دیگر رشته ها

مرحله 1: روشن سازی هدف – برای تحصیل در کانادا باید درک روشنی برای خود داشته باشید. برای تحصیل در کانادا به یک ذهنیت قوی و یک دلیل ارزشمند نیاز دارید.

مرحله 2: تهیه فهرست کوتاه – فهرست کوتاه کالج ها، دانشگاه ها، مکان ها، برنامه های معماری و … باید با تحقیق دقیق انجام شود. فهرست کوتاه موسسات و دوره ها از طریق تحقیق باید با منابع معتبر انجام شود.

مرحله 3: واجد شرایط بودن – مطمئن شوید که واجد شرایط درخواست هستید. اگر نه، شرایطی را که شما را واجد شرایط ویزا می کند آماده کنید.

مرحله 4: امتحانات ورودی – دانشجویی که آرزوی تحصیل در خارج از کشور را دارد باید از آزمون های استاندارد مانند آیلتس، تافل، GMAT، GRE و SAT پیشی بگیرد. این آزمون ها بر اساس کالج های مختلف معماری و گرایشی که دانشجو انتخاب می کند متغیر است.

مرحله 5: آماده سازی مدارک – در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی، باید چندین سند ضمیمه شود. شما باید بتوانید مدارکی را که افسران درخواست می کنند ارائه دهید. همچنین برخی از مدارک اضافی مانند گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی های پزشکی نیز مورد نیاز است. بررسی اسناد مهم است، ممکن است مدارک نادرست و گم شده باشد. بنابراین لازم است مدارک را قبل از ارائه به افسران ویزا بررسی کنید.

مرحله 6: منبع تمکن مالی – تعیین منبع بودجه برای تحصیل در خارج از کشور از طریق تحصیل یا وام دانشجویی ضروری است. شما باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید که ثابت کند توانایی پرداخت شهریه خود را دارید.

مرحله 7: درخواست برای دانشگاه – پس از فهرست نهایی دانشگاه های مطرح معماری، فرآیند درخواست باید در اسرع وقت آغاز شود. فرآیند درخواست بسیار دشوار است. هنگام درخواست باید حواس تان باشد.

مرحله 8: نامه پیشنهاد – “نامه پذیرش” تأییدیه ای است که شما به طور موقت در برنامه در آن کالج پذیرفته شده اید. نامه پذیرش تمام اطلاعات مربوط به هزینه ها، محل اقامت، مدت زمان، تاریخ پایان تحصیل و غیره را می دهد، همچنین نامه پذیرش تاییدیه نهایی نیست، اما به عنوان یک سند پشتیبانی عمل می کند که به تایید ویزای تحصیلی کمک می کند.

مرحله 9: دریافت ویزای تحصیلی – دولت کانادا پس از درخواست مجوز تحصیل به شما معرفی نامه می دهد. معرفی نامه همراه با مجوز الکترونیکی سفر (eTA) است. پس از تایید، مجوز تحصیل تایید می شود و ویزای بازدید به طور خودکار اعطا می شود. مجوز تحصیل با ویزای بازدید کننده به عنوان ویزای تحصیلی صادر می شود.

مرحله 10: اسکان و حمل و نقل – همراه داشتن مدارک لازم در سفر بسیار مهم است. انتخاب مکان برای اقامت در کانادا می تواند از طریق وب سایت های معتبر، مشاوران یا مشاوره گرفتن از مقامات موسسه آموزشی شما انجام شود.

مقاطع مختلف تحصیلی رشته معماری در کانادا

دوره های معماری در کانادا گزینه های درجه – برنامه های لیسانس

برخی از برنامه های مرتبط با مطالعات معماری در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • لیسانس معماری فناوری کاربردی – مدیریت پروژه و تسهیلات
 • لیسانس مطالعات طراحی محیطی
 • لیسانس علوم معماری
 • لیسانس معماری
 • لیسانس مطالعات معماری در طراحی
 • لیسانس مطالعات معماری در شهرسازی
 • لیسانس مطالعات معماری در حفاظت و پایداری

برنامه های کارشناسی ارشد معماری در کانادا

دانشجویانی که دوره لیسانس خود را گذرانده اند، گزینه هایی برای ادامه تحصیل در کانادا دارند. آن ها می توانند گواهی های فارغ التحصیلی را انتخاب کنند که مدت آن ها یک سال است. آن ها می توانند یک دیپلم پیشرفته سریع را انتخاب کنند که مدت آن 2 سال است. آن ها می توانند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را نیز انتخاب کنند.

تعداد کمی از گزینه های دوره تحصیلی در سطح گواهی و دیپلم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دسترس هستند:

 • مدرک تحصیلی در رشته معماری سبز به مدت 1 سال
 • مدرک تحصیلی در مدل سازی اطلاعات ساختمان –به مدت 1 سال
 • مدارک پیشرفته سریع با مدت 2 سال در فناوری معماری

دانشجویان همچنین می‌توانند برنامه‌های کارشناسی ارشد معماری را دنبال کنند. برخی از برنامه های کارشناسی ارشد معماری در زیر آورده شده اند:  

 • کارشناسی ارشد معماری
 • کارشناسی ارشد معماری منظر
 • کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته در معماری
 • کارشناسی ارشد برنامه ریزی
 • کارشناس ارشد طراحی محیطی

دوره های لیسانس معماری کوتاه مدت در کانادا

تعداد کمی از کالج ها دوره های کوتاه مدت را برای لیسانس معماری در کانادا ارائه می دهند. دوره ها عبارتند از:

 • دیپلم تکنولوژی معماری و مهندسی
 • دیپلم فناوری مهندسی ساختمان
 • دیپلم کالج انتاریو در تکنسین معماری

این دوره ها توسط دانشگاه های زیر ارائه می شود:

 • Thompson Rivers University
 • Algonquin College

بورسیه تحصیلی رشته معماری در کانادا

دانشگاه های کانادا طیف گسترده ای از بورسیه ها و جوایز را به دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی معماری تحصیل می کنند ارائه می دهند و در نتیجه از آن ها حمایت مالی می کنند.

برخی از این بورسیه های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی در زیر ذکر شده است:

دانشگاهبورسیهمقدار بورسیه
University of TorontoSeite & Mary Kole Kerim Scholarship; UToronto Future Leaders Scholarship1250 – 8000 دلار
McGill UniversityMaureen Anderson Prize in Architecture; Sheila Baillie Scholarship in Architecture400 – 5000 دلار
University of WaterlooInternational Student Entrance Scholarship President’s Scholarship2000 دلار – 10000 دلار
Carleton UniversityCyril M. Leeder Awardمتغیر
Ryerson UniversityPresident’s Entrance Scholarshipsسالانه – 10000 دلار
BCITBCIT Entrance Awardsبه دانشجویان سال اول تعلق نمی گیرد.
Laurentian UniversityArchitecture Design Prizeمتغیر

شهریه رشته معماری در کانادا

تحصیل در کانادا در واقع کاملا مقرون به صرفه است. شهریه ای که دانشجویان پرداخت می کنند در مقایسه با ارزش تحصیلی که در کانادا دریافت می کنند، کاملاً معقول است. شهریه اولیه برای دوره های مختلف به شرح زیر است

 • هزینه سالانه دیپلم 2 ساله برای دانشجویان بین المللی که از حدود 15000 شروع می شود.
 • هزینه سالانه دیپلم پیشرفته 3 ساله که از حدود 15000 شروع می شود.
 • 4 سال لیسانس از 26000 دلار در سال شروع می شود.
 • هزینه سالانه مدرک کارشناسی ارشد 26000 دلار در سال

دانشگاه های برتر رشته معماری در کانادا

برخی از بهترین دانشگاه های برتر رشته معماری در کانادا

دانشگاهبرنامهشهریه
University of TorontoBachelor of Arts in Architectural Studies221728 دلار
McGill UniversityBachelor of Science in Architecture94572 دلار
University of WaterlooBachelor of Applied Science in Architectural Engineering206400 دلار
Carleton University          Bachelor of Architectural Studies-Design132244 دلار
Ryerson UniversityBachelor of Architectural Science- Architecture115528 دلار
British Columbia University of Technology (BCIT)Bachelor of Architectural Science95724 دلار
Laurentian UniversityBachelor of Architectural Studies136376 دلار

فرآیند پذیرش لیسانس معماری در کانادا

پذیرش در دانشگاه ‌هایی در کانادا که معماری را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهند، متقاضیان بین‌ المللی را ملزم به تکمیل دبیرستان (سطح متوسطه) می‌کند. متقاضیان بین المللی نیز باید اطمینان حاصل کنند که مدرکی دال بر مهارت زبان برای ارسال دارند.

الزامات مهارت انگلیسی برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی ملزم به ارائه یکی از نمرات آزمون زیر به عنوان مدرک مهارت زبان انگلیسی برای پذیرش در مقطع کارشناسی معماری در کانادا هستند:

 • آیلتس: 6.5
 • تافل (iBT) 80  تا 92

تصمیمات پذیرش لیسانس معماری در کانادا

پذیرش در لیسانس معماری در کانادا به شدت به نمرات دبیرستان، نمونه کارها و برآورده کردن الزامات موضوع اصلی بستگی دارد. این بدان معنی است که دانش آموزان بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که دروسی مانند ریاضیات، فیزیک، حساب دیفرانسیل و انتگرال، و انگلیسی بخشی از برنامه درسی دبیرستان آن ها است.

اگر این شرط برآورده نشود، شانس پذیرش در برنامه کاهش می یابد.

گرایش های رشته معماری در کانادا

جدول زیر، گرایش های رشته معماری در کانادا را نشان می دهد:

رشتهتوضیحات
معماری کسب و کارمعماری کسب و کار پلی است بین مدل کسب و کار و استراتژی کسب و کار از یک سو و عملکرد تجاری کسب و کار از سوی دیگر.
معماری شناختیاین رشته به نظریه هایی در مورد ساختار ذهن انسان اشاره دارد. یکی از اهداف اصلی این شاخه، خلاصه کردن نتایج مختلف روانشناسی شناختی در یک مدل کامپیوتری کامل است.
معماری محاسباتیمعماری محاسباتی، مجموعه ای از قوانین و فرآیندهایی است که عملکرد، توزیع و اجرای رویه های کامپیوتری را به تفصیل شرح می دهد. برخی از تعاریف معماری آن را با توصیف قابلیت ها و مدل برنامه نویسی یک کامپیوتر تعریف می کنند، اما نه یک پیاده سازی خاص. در تعاریف دیگر، معماری محاسباتی شامل طراحی مجموعه دستورالعمل ها، طراحی معماری، طراحی منطقی و اجرای آن است.
معماری تجاری و شرکتیاین یک روش کاملاً تعریف شده برای تجزیه و تحلیل، طراحی، برنامه‌ ریزی و پیاده‌ سازی کسب ‌و کار، با استفاده از یک رویکرد جامع در همه زمان‌ ها، برای موفقیت در توسعه و اجرای استراتژی است. این نوع معماری، اصول معماری و شیوه ‌هایی را به کار می‌گیرد تا سازمان ‌ها را از طریق کسب ‌و کار، اطلاعات، فرآیند ها و تغییرات تکنولوژیکی لازم برای اجرای استراتژی ‌هایشان هدایت کند. این شیوه ها از جنبه های مختلف یک شرکت برای شناسایی، ایجاد انگیزه و دستیابی به این تغییرات استفاده می کنند. معماران کسب و کار مسئول تجزیه و تحلیل ساختار و فرآیندهای تجاری هستند.
معماری داخلیاین معماری فرآیندی است که از طریق آن فضاهای داخلی ساختمان‌ ها طراحی می‌شوند و با تمام جنبه‌ های استفاده انسان از فضاهای سازه ‌ای سروکار دارند.
محوطه سازی (معماری منظر)طراحی فضاهای عمومی در فضای باز، نشانه ها و سازه ها برای دستیابی به نتایج زیست محیطی، اجتماعی-رفتاری یا زیبایی شناختی است. این معماری شامل بررسی سیستماتیک شرایط و فرآیندهای اجتماعی و اکولوژیکی موجود در مناظر و طراحی خاص است که نتیجه مطلوب را ایجاد می کند.
معماری دریاییهمچنین به عنوان مهندسی نیروی دریایی شناخته می شود، این رشته مهندسی است که به فرآیند طراحی مهندسی، کشتی سازی، نگهداری و بهره برداری از کشتی ها و سازه های دریایی می پردازد.
معماری نرم افزاراین گرایش، به ساختارهای برجسته در یک سیستم نرم افزاری، نظم و انضباط ایجاد چنین ساختارها و مستندات این ساختارها اشاره دارد. این ساختارها برای استدلال در مورد سیستم نرم افزاری ضروری هستند. هر ساختار شامل عناصر نرم افزار، روابط بین آن ها و ویژگی های هر دو عنصر و روابط است.
معماری سیستم هامعماری سیستم یک مدل مفهومی است که ساختار، رفتار و سایر دیدگاه های یک سیستم را تعریف می کند. این معماری یک توصیف و نمایش رسمی از یک سیستم است که به گونه ای سازماندهی شده است که از استدلال در مورد ساختارها و رفتارهای سیستم پشتیبانی کند.

وظایف شغلی رشته معماری در کانادا

همه چیز با یک کمیسیون – یا قرارداد – از یک مشتری شروع می شود. کمیسیون ممکن است شامل طراحی یک ساختمان واحد یا گروهی از ساختمان ها و فضاهای بین آن ها باشد. مشتری ممکن است یک شخص، یک هیئت مدیره، یک بخش دولتی یا یک شرکت تجاری باشد.

معمولاً معماران تیمی از متخصصان شامل مهندسان سازه، مکانیک و برق و همچنین سایرین را رهبری می‌کنند. معمار همچنین باید قوانین و آیین نامه های ساختمانی را که توسط دولت های شهرداری، استانی و فدرال تنظیم شده است، درک کند و طبق آن ها پیش بروند. دانش فنی و مهارت های ارتباطی برای این کار مهم هستند.

معماران متخصصان دارای مجوز هستند که در علم و هنر طراحی ساختمان آموزش دیده اند. آن ها مسئول طراحی و ساخت ساختمان ها و سایر سازه هایی هستند که در محیط های مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

معماران نه تنها بر جذابیت زیبایی یک سازه نظارت می کنند، بلکه بر ایمنی و عملکرد آن نیز نظارت دارند. آن ها همچنین باید جنبه های اقتصادی ساختمان ها را در نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که آن ها نیازهای افرادی را که از آن ها استفاده می کنند برآورده می کنند.

وظایف مشترک یک معمار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توسعه معماری که به بهترین شکل با نیازهای مشتری هماهنگ باشد.
 • نظارت بر پروژه های معماری برای اطمینان از طراحی کاربردی و با کیفیت.
 • تهیه طرح‌ های اولیه برای یک پروژه
 • تهیه ارقام از پیش طراحی شده که ممکن است شامل تجزیه و تحلیل هزینه، مطالعات زمین و اثرات زیست محیطی یک سازه باشد.
 • تحقیق و پیروی از قوانین منطقه‌ بندی، قوانین ساختمانی، مقررات شهری و سایر مقرراتی که بر یک پروژه معماری تأثیر می‌گذارند.
 • استفاده از فناوری کامپیوتری پیشرفته برای پیش نویس مدل های سازه ها و کشف روش های مختلف ساخت و ساز
 • یافتن و اخذ قراردادهای ساختمانی و هماهنگی با کارگران ساختمانی
 • در حالی که انواع مختلفی از معماران در صنایع مختلف وجود دارد، هدف اصلی همه معماران برنامه ریزی و طراحی تمام اجزای یک سازه بی نظیر است.

مهارت‌ های مورد نیاز برای معماران در کانادا

معماران جنبه های مختلف ساخت یک سازه یا ساختمان را بر عهده دارند و برای تاثیرگذاری در کار خود به تعدادی مهارت نیاز دارند. مهارت های زیر اغلب برای یک معمار موفق در هر صنعتی مورد نیاز است:

 • مهارت های ریاضی و مهندسی

در حالی که معماران عمدتاً در طراحی یک ساختمان نقش دارند، آن ها همچنین باید با ریاضیات و مهندسی در ارتباط با معماری آشنا باشند. یک معمار ممکن است نیاز به استفاده از اندازه گیری ها و مقیاس ها و همچنین اصول مهندسی که در یک پروژه اعمال می شود داشته باشد.

 • مهارت های رهبری

بسیاری از معماران نه تنها سازه ها را طراحی می کنند، بلکه بر ساخت آن ها نظارت می کنند. این امر، نیاز به مهارت های رهبری خوب دارد، زیرا مدیریت ساخت یک ساختمان می تواند شامل هدایت تیم ها و اطمینان از درک و اجرای اهداف پروژه توسط همه کارگران باشد.

 • مهارت های ارتباطی

توانایی برقراری ارتباط خوب کلید موفقیت یک معمار است. یک معمار باید بتواند به طور موثر دیدگاه خود را به اشتراک بگذارد و همچنین انتظارات پروژه های معماری را تفسیر کند. معماران همچنین باید بدانند که چگونه به طور حرفه ای با مشتریان ارتباط برقرار کنند به گونه ای که اطمینان حاصل شود که نیازهای مشتری درک و برآورده می شود.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

برخی از بهترین دانشگاه های معماری در کانادا را نام ببرید.

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو، دانشگاه کارلتون و دانشگاه رایرسون برخی از دانشگاه های رتبه برتری هستند که مدرک کارشناسی معماری در کانادا ارائه می دهند.

دوره لیسانس معماری در کانادا چقدر طول می کشد؟

لیسانس معماری در کانادا 3-4 سال طول می کشد. دوره کارشناسی ارشد و دیپلم از دانشگاه های کانادا به ترتیب 1.5 تا 2 سال و 6 ماه تا 1 سال است.

آیا تقاضای معمار در کانادا وجود دارد؟

بر اساس گزارش Job Bank of Canada، پیش بینی می شود بین سال های 2017-2026، 7800 شغل جدید در این کشور ایجاد شود.

درآمد یک معمار در کانادا چقدر است؟

پاسخ متوسط حقوق یک معمار در کانادا 154000 دلار کانادا در سال است. شما می توانید پس از اتمام لیسانس معماری در کانادا به عنوان طراح، نقشه کش، مدیر، طراح داخلی، معمار منظر و غیره مشغول به کار شوید.

یک روز معمولی برای معماران چیست؟

· با مشتریان ملاقات کنید
· قرارداد ببندید
· حل مشکلات
· برآورد هزینه ها
· با مشاوران ملاقات کنید
· حضور در جلسات عمومی
· مشخصات فنی ساختمان را ترسیم کنید
· فراخوان مناقصه
· از محل های ساخت و ساز بازدید کنید.
. نقشه ساختمان ها را طبق نظر مشتری طراحی کنید

سایر رشته های تحصیلی در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید