ام بی ای در کانادا

مدیریت منابع انسانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش

رشته MBA در کانادا

معرفی رشته MBA در کانادا

رشته ام بی ای، رشته ای در مقطع تحصیلات تکمیلی است که مجموعه ی وسیعی از حوزه های کسب و کار را مثل بازاریابی، حسابداری و مدیریت پوشش می دهد. این رشته مورد انتخاب کسانی است که می خواهند مهارت هایی را یاد بگیرند که برای چرخاندن یک کسب و کار ضروری است. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند عموما مدرک لیسانسشان را در رشته ی غیرمرتبطی دریافت کرده اند.

درس های اصلی ام بی ای به دانشجویان کمک می کنند تا در زمینه ی مباحثی چون حسابداری، عملیات های مدیریت، مدیریت مالی، نیروهای انسانی  و مدیریت سیستم های اطلاعاتی صاحب تخصص شوند. دیگر درس هایی که ممکن است دانشجو در طی دوران تحصیلش آن ها را بگذراند عبارتند از: مدیریت سازمانی، اقتصاد کلان، مدیریت بازار و سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری. بر اساس این که حوزه ای که دانشجو مایل است در آن صاحب تخصص شود چه چیزی است، ممکن است که دانشگاه ها درس های دیگری را نیز مثل پیش بینی اقتصادی، مدیریت عمومی، سیستم های اطلاعاتی مدیریتی و بازرگانی بین المللی ارائه دهند.

اهمیت رشته MBA در کانادا

در کانادا معیاری به نام SME وجود دارد که میزان پیشرفت کسب و کارهای کوچک و متوسط را نشان می دهد. لازم به ذکر است که این گونه کسب و کار ها 99.8 درصد اقتصاد کانادا را تشکیل می دهند و 69.7 درصد کارمندان شاغل را به استخدام خود درآورده اند. بر اساس این معیار، صنایع کوچک و متوسط کانادا سالانه 100000 شغل را در این کشور ایجاد می کنند. بنابراین، باید خیالتان تخت باشد که بعد از تحصیل در رشته ی ام بی ای در کانادا قطعا شغل مناسبی را پیدا خواهید کرد. اگر که صنایع کوچک و متوسط را هم کنار بگذاریم، به طور سنتی شرکت های خدمات مالی و شرکت های مشاوره ای فارغ التحصیلان ام بی ای را استخدام می کنند. این شرکت ها نیز از شرکت هایی هستند که بیشترین میزان استخدامی در طی سال در کانادا را از آن خود می کنند. به عنوان مثال، از فارغ التحصیلان ام بی ای در دانشگاه یورک، 21 درصد به استخدام شرکت های خدمات مالی و 20 درصد به استخدام شرکت های مشاوره ای درآمده اند.

بنابراین، از آن جا که آینده ی شغلی ام بی ای درخشان است، با تحصیل در این رشته می توانید آینده ی خود را تضمین کنید و مطمئن باشید که ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد.

اهمیت رشته MBA در کانادا

شرایط تحصیل در رشته MBA در کانادا

سابقه ی تحصیلی شما و نمرات درس های مربوط، یکی از مهم ترین معیارها برای پذیرش شما در رشته ی ام بی ای است. بسیاری از دانشگاه ها داشتن سابقه ی قابل قبول را الزامی می دانند و دست کم معدلی بین 15 تا 17.5 را از دانشجو در دوره ی لیسانس انتظار دارند. در کنار سابقه ی تحصیلی، می بایست رزومه ی خود را هم برای دانشگاه بفرستید که می تواند موجب شود تا شرط معدل قدری منعطف تر در مورد شما اجرا شود. در کنار این موارد، گاهی لازم است که از اساتید مقطع پیشین خود که با روحیه علمی شما آشنایی دارند بخواهید که برایتان توصیه نامه بنویسند. همچنین برای تحصیل در رشته ی ام بی ای در کانادا داشتن سابقه ی کار، شرکت در آزمون GMAT و نیز دارا بودن مدرکی که تخصص شما را به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی نشان بدهد (مثل نمره ی آزمون تافل) احتیاج است.

لازم به ذکر است که تحصیل در رشته ای در کانادا، نیازمند اخذ ویزا و نیز پرداخت شهریه است. اما مبادا ته دلتان خالی بشود! راه های زیادی هست که بشود از دانشگاه ها بورسیه و کمک هزینه گرفت که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

درباره بورسیه تحصیلی خارج از کشور بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته MBA در کانادا

برای تحصیل در رشته ام بی ای در کانادا، لازم است که شش دسته از مدارک را به دانشگاه موردنظر خود ارسال کنید که عبارتند از:

 1. رزومه؛ شامل مقالات، کنفرانس ها، سابقه ی کار، سابقه ی دستیاری اساتید و دوره هایی که گذرانده اید
 2. انگیزه نامه که متنی در این مورد است که چرا می خواهید در رشته ام بی ای تحصیل کنید
 3. توصیه نامه ها که به عنوان مثال ممکن است از محل کار خود و یا اساتید مقطع پیشین دریافت کنید
 4. مدرک زبان برای اثبات تسلط بر یکی از دو زبان فرانسوی و انگلیسی که از طریق شرکت در آزمونی مثل تافل یا آیتلس حاصل می شود
 5. GMAT که شامل سوال هایی در خصوص ریاضی، منطق و نگارش به زبان انگلیسی است؛ در بسیاری از موارد آپلود این مدارک در وبسایت دانشگاه کفایت می کند، اما ممکن است بعضی از دانشگاه ها از شما بخواهند که نسخه فیزیکی این مدارک را نیز از طریق پست برای آن ها ارسال کنید.
 6. کارنامه ی مقاطع پیشین
رشته MBA در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته MBA در کانادا

شهریه ی متوسط رشته ی ام بی ای برای دانشجویان خارجی بین 30435 دلار کانادا تا 31856 دلار کانادا در سال است. دانشگاه هایی مثل لندبریج، سیمون فریزر و کویین شهریه ی مشابهی را از دانشجویان داخلی و خارجی دریافت می کنند. در حالی که دیگر دانشگاه ها شهریه ی بیشتری را از دانشجویان بین المللی طلب می کنند. اما همان طور که گفته شد، دانشگاه های کانادا بورسیه ها، اسکالرشیپ ها و گرنت هایی را به دانشجویان مستعد اختصاص می دهند تا مبادا مسائل مالی مانع شود که آن ها بتوانند در رشته ی مورد علاقه ی خود به تحصیل بپردازند. با بهره مند بودن از توصیه نامه ها، سابقه ی تحصیلی مناسب و نیز رزومه قابل قبول، می توانید این کمک هزینه ها را به خود اختصاص بدهید.

معمولا تحصیل در رشته ام بی ای در کانادا دو سال طول می کشد. البته برخی از دوره های تحصیلی ام بی ای نیز وجود دارند که برنامه ی تحصیلی فشرده ام بی ای نامیده می شوند و هجده ماهه به پایان می رسند. در نظر داشته باشید که گزینه دیگری نیز پیش رویتان هست و می توانید با تحصیل در برخی از دانشگاه های کانادا یک ساله مدرک ام بی ای بگیرید.

بورسیه تحصیلی رشته MBA در کانادا

 1. سابقه ی تحصیلی دانشجو؛ می بایست از معدل قابل قبولی در مقطع پیشین بهره مند باشید
 2. رزومه؛ می توانید مقالات، کنفرانس ها، کارآموزی ها، سابقه ی کار، سابقه ی دستیاری اساتید و نیز موارد مشابه را در آن بگنجانید
 3. توصیه نامه ها که می بایست آن ها از اساتید مقطع پیشین خود و یا کسانی که سابقه ی کار با آن ها را دارید دریافت کنید

دانشگاه های کانادا بر اساس افتخارات ورزشی و هنری و نیز منطقه ای که دانشجو در آن زندگی می کند نیز کمک هزینه هایی را ممکن است ارائه بدهند.

آینده شغلی رشته MBA در کانادا

پنج شغلی که بیش از همه مورد توجه فارغ التحصیلان ام بی ای است و بر سر آن رقابت صورت می گیرد عبارت اند از بازاریابی، مدیریت خدمات پزشکی و سلامتی، مدیریت مالی، مدیریت دیتابیس و مدیریت عملیات های کسب و کاری. به طور کلی، بیشتر فارغ التحصیلان ام بی ای در شرکت های مشاوره ای و یا شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی استخدام می شوند. البته آن ها می توانند سمت مدیرعامل را در یک کسب و کار مستقل به خود اختصاص دهند. در کنار این موارد، بعضی از فارغ التحصیلان رشته ی ام بی ای نیز به تدریس مباحث مربوط به این رشته در دانشگاه و یا تحقیق و پژوهش در این زمینه می پردازند.

دانشگاه های دارای رشته MBA در کانادا

معتبرین معیار جهانی برای رده بندی دانشگاه ها QS است. این معیار هر ساله بر اساس این که دانشگاه ها چه کیفیتی را در ارائه ی دوره های تحصیلی و نیز در ارائه ی خدمات به دانشجویان و اساتید دارند، اقدام به رده بندی دانشگاه ها می کند. بر اساس رده بندی ای که این معیار در سال 2020 ارائه داده است، از آن جا که هجده دانشگاه در سراسر کانادا وجود دارند که این رشته را ارائه می دهند، دست شما برای اپلای کردن بسیار باز است. ده دانشگاه برتر این رده بندی عبارتند از:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته MBA در کانادا

رشته ی ام بی ای یکی از رشته هایی است که گرایش های فراوانی زیرمجموعه ی آن قرار می گیرند. تنوع گرایش ها به دانشجو کمک می کند که دست نسبتا بازی را در انتخاب حوزه ی تحصیلی و کاری خود داشته باشد و بتواند وقت خود را صرف متخصص شدن در گرایش مورد علاقه ی خود کند. تعدادی از مهم ترین گرایش های رشته ام بی ای در این جا آورده شده اند. اما می بایست بدانید که گرایش های این رشته به این موارد محدود نمی شوند.

 • تجارت بین المللی
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت بیمارستان
 • مدیریت حسابداری و امور مالی
 • مدیریت لجستیک و زنجیره ی تامین
 • مدیریت فروش
 • مدیریت بیمه
 • مدیریت نفت و گاز
 • مدیریت انرژی
 • مدیریت فناوری اطلاعات و سیستم ها

درباره رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا بخوانید.

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته MBA

در میان استان های کانادا، بریتیش کلمبیا بازار کاری منحصر به فردی را برای فارغ التحصیلان رشته ی ام بی ای دارد. به عنوان مثال، در حدود 70 درصد از فارغ التحصیلان ام بی ای از دانشگاه ساودر در بریتیش کلمبیا باقی می مانند. ونکوور شهری است که بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط را در خود جای داده است و بسیاری از اوقات از آن با عنوان سیلیکون ولی شمال یاد می شود. برای همین از آن جا که این منطقه بیشترین رشد را در زمینه ی صنایع وابسته به تکنولوژی دارد، بازار کاری متنوعی را برای فارغ التحصیلان رشته ی ام بی ای فراهم می آورد و به آن ها این امکان را می دهد که از شغل مناسب و پولسازی بهرمند شوند.

کد مشاغل رشته ام بی ای در کانادا

سازمان رده بندی مشاغل در کانادا، شغل هایی را که فارغ التحصیلان ام بی ای می توانند بر عهده بگیرند تحت کد 1112 طبقه بندی کرده است. بر اساس گزارشی که این سازمان ارائه داده است، فارغ التحصیلان این رشته می توانند مشاغلی مثل آنالیزگر اقتصادی، آنالیزگر هزینه ها، آنالیزگر سرمایه گذاری، آنالیزگر خدمات اقتصادی، آنالیزگر بازار پولی، آنالیزگر اوراق قرضه، آنالیزگر روابط تجاری و مشاور سرمایه گذاری را بر عهده بگیرند.

مسیر شغلی رشته MBA در کانادا

برای این که بتوانید در زمینه ای مرتبط با ام بی ای در کانادا به استخدام در بیایید اول از همه می بایست مدرک تحصیلی خود را در این رشته دریافت کنید. بعد از فارغ‌التحصیلی، می بایست دوره ی کارآموزی ای را در یکی از صنایع به پایان ببرید تا با کاربردهای رشته ی خود در فضای عملی آشنایی بیشتری پیدا کنید. بعد از گذراندن این مراحل است که می توانید به شغلی مشغول شوید. البته گاهی اوقات ممکن است که کارفرما از شما بخواهد در آزمون CFA که توسط موسسه ی پروانه ی آنالیز مالی برگزار می‌شود شرکت کنید و نمره‌ی قابل قبولی را اخذ کنید.

مسیر شغلی رشته MBA در کانادا

وظایف شغلی رشته MBA در کانادا

بر اساس اعلام سازمان رده‌بندی مشاغل، وظایف اصلی فارغ‌التحصیلان رشته ام بی ای عبارت است از:

 • ارزیابی خطرات مالی و انجام پیش بینی های مالی
 • برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلند مدت برای عملکرد مالی
 • تحلیل پروژه‌های سرمایه گذاری
 • توسعه، عملیاتی سازی و استفاده از ابزارها برای مدیریت و ارزیابی طرح‌های اولیه اقتصادی
 • کمک به آماده سازی بودجه های عملیاتی و سرمایه‌گذاری

زمینه های کاری فارغ التحصیلان MBA در کانادا

بعد از آن که تحصیل در رشته ی ام بی ای را به پایان رساندید و مرحله‌ی کارآموزی را نیز از سر گذارندید، می‌توانید در حوزه‌های زیر مشغول به کار شوید:

 • شرکت های ارائه دهنده ی خدمات مالی
 • شرکت های مشاوره ای
 • مشغول به کار شدن به عنوان مدیر عامل یک شرکت مستقل
 • تدریس ام بی ای در دانشگاه
 • تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها و یا موسسات علمی در زمینه های مرتبط با ام بی ای

حداقل و حداکثر حقوق فارغ التحصیلان رشته MBA در کانادا

به طور متوسط، فارغ التحصیلان رشته ی ام بی ای در کانادا هر ساعت 40.55 دلار کانادا و سالانه 79.076 دلار کانادا درآمد دارند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که حقوق پایه برابر با 34.170 دلار کانادا در سال است که می تواند به120.793 دلار کانادا در سال افزایش پیدا کند.

مهارت های موردنیاز برای کار فارغ التحصیلان MBA در کانادا

برای آن که فارغ التحصیلان ام بی ای بتوانند در زندگی حرفه ای خود به موفقیت برسند می بایست این مهارت ها را داشته باشند:

 • مهارت رهبری
 • مهارت کار گروهی
 • مهارت حل مسئله و تفکر انتقادی
 • ابتکار
 • انعطاف در برابر تغییر
 • توانایی برقراری ارتباط موثر
 • توانایی تفکر استراتژیک و برنامه‌ریزی

سوالات متداول

آیا تحصیل ام بی ای (MBA) در کانادا ارزش دارد؟

مزایای گذراندن ام بی ای در کانادا:
مراحل پذیرش و ویزا ساده است. موسسات / کالج‌های آموزش در کانادا مدارک معتبر بین‌المللی را با هزینه‌ای مقرون به صرفه ارائه می‌دهند.

تحصیل رشته ام بی ای در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

اکثر برنامه‌های ام بی ای در کانادا 2 ساله است. با این حال، برخی از برنامه‌های ام بی ای طی 18 ماه به پایان می‌رسند. چنین دوره‌هایی به عنوان برنامه‌های شتاب ام بی ای شناخته می‌شوند.

هزینه تحصیل MBA در کانادا چقدر است؟

دانشکده مدیریت روتمن، دانشگاه تورنتو 120680 دلار
دانشکده مدیریت دیزالت، دانشگاه مک گیل 89000 دلار
دانشکده تجارت ایوی، دانشگاه غربی انتاریو 92500 دلار

آیا تحصیل رشته ام بی ای  در کانادا ارزش دارد؟

مزایای تحصیلات ام بی ای در  کانادا عبارتند از: مراحل پذیرش و ویزا ساده. موسسات/کالج‌های آموزش در کانادا مدارک معتبر بین‌المللی را با هزینه‌ای مقرون به صرفه ارائه می‌دهند. مدرک ام بی ای را با دانش دنیای واقعی را ادغام می‌کند بنابراین، متخصصان ام بی ای می‌توانند تفاوت‌های ظریف در دنیای تجارت را یاد بگیرند.

شرایط تحصیل رشته ام بی ای در کانادا چیست؟

برای دریافت پذیرش در برنامه معتبر ام بی ای در کانادا، متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی 4 سال همراه با نمره آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT)، تجربه کاری مناسب و در مورد متقاضیان خارجی که زبان تحصیلات ابتدایی آنها انگلیسی نیست، تافل یا آزمون‌های معتبر دیگر نیاز است.

بهترین دوره‌های رشته ام بی ای در کانادا کدامند؟

دانشکده مدیریت روتمن (Rotman School of Management)
دانشگاه مک گیل (McGill University
دانشکده تجارت ایوی (Ivey Business School)

آیا رشته ام بی ای در کانادا متقاضی دارد؟

کانادا یک نیروی فزاینده در آموزش تجارت و یک بازار سالم برای دانشجویان MBA هایی است که به دنبال کار هستند. با رشد برنامه‌های کاربردی در دانشجویان خارج از کشور که جذب چشم انداز شغلی روشن کانادا و قوانین آرام ویزا می‌شوند، یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای تحصیل دانشجویان تجارت است.

کدام شاخه‌ها از ام بی ای در کانادا بیشتر مورد تقاضا هستند؟

بیشترین تخصصهای ام بی ای از بین تمام برنامه‌های تخصصی ام بی ای:
 مدیریت عمومی به طور مداوم یکی از محبوب‌ترین است
مدیریت بین‌الملل
استراتژی
مشاوره
رهبری مالی
کارآفرینی
بازار یابی
مدیریت عملیات

چگونه تحصیل رایگان رشته ام بی ای در کانادا ممکن می‌شود؟

باید برای پاسخگویی به شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا آماده شوید
بورسیه‌های کاملی که ارایه می‌شود را بررسی کنید.
برای آن بورس تحصیلی اقدام کنید.
برای کاهش هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مقرون به صرفه شرکت کنید.
هنگام تحصیل در کانادا کار کنید

آیا تحصیل ارشد ام بی ای در کانادا ارزش دارد؟

وقتی هزینه، وقت و تلاش ثمر می‌دهد که فارغ‌التحصیل قصد کار در زمینه مرتبط با تجارت، مدیریت یا به عنوان بنیانگذار شروع به کار کند. برای کسانی که در صنایع دیگر کار می‌کنند، مگر اینکه در نقش مدیریت یا رهبری باشند، ممکن است ام بی ای مفید نباشد. علاوه بر این، همه مدارک MBA از لحاظ ارزش برابر نیستند.