مهندسی مکانیک در کانادا

مهندس مکانیک، مهندس طراحی، مهندس هیدرولیک مکانیکی

رشته مهندسی مکانیک در کانادا

معرفی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

یکی از متنوع ترین و کاربردی ترین شاخه های مهندسی، مهندسی مکانیک است. مهندسی مکانیک علم مطالعه اشیا و سیستم ها در حرکت است. به همین خاطر است که مهندسی مکانیک با هر جنبه ای از زندگی روزمره ی مدرن در ارتباط است؛ از جمله بدن انسان که می توان آن را یک سیستم به شدت پیچیده در نظر گرفت.

ببینید و بشنوید!

ویدیو مصاحبه با آرش، فارغ التحصیل دانشگاه آلبرتا

پادکست مصاحبه با آرش، فارغ التحصیل دانشگاه آلبرتا

مهندسی مکانیک در کانادا

رادیو تراست

موضوع: مهندسی مکانیک در کانادا

نقش مهندس مکانیک این است که یک ایده را به محصولی تبدیل کند که قابلیت عرضه در بازار دارد. برای رسیدن به این هدف، مهندس مکانیک می بایست بتواند نیروها و محیطی را که یک محصول، اجزای آن، و یا زیرسیستم های آن با آن روبرو خواهند بود بشناسد و در مواجهه با آن ها، محصول را به گونه ای طراحی کند که کارا باشد، از نظر زیبایی شناسانه مطلوب باشد و از دوام کافی برخوردار باشد. همچنین می بایست بتواند بهترین راهی را که می توان فرآیند تولید را بدون بروز مشکل پیش برد طراحی کند.

مهندسان مکانیک نقشی کلیدی را در صنایعی مانند خودروسازی، هوافضا، بیوتکنولوژی، کامپیوتر، الکترونیک، سیستم های میکروالکترومکانیکال، تبدیل انرژی، رباتیک، اتوماسیون و تولید ایفا می کنند. هم چنین مشاغلی را از مهندسی سیستم های پیشرفته انرژی گرفته تا مهندسی هوا فضا و منسوجات را بر عهده می گیرند.

اهمیت رشته مهندسی مکانیک در کانادا

مهندسان مکانیکی که دارای تخصص و تجربه ی کافی باشند به شدت در بازار کاری کانادا مورد نیاز هستند. به همین خاطر، فارغ التحصیلان رشته ی مهندسی مکانیک از دانشگاه های کانادا می توانند به محض فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و برای خود درآمد زایی کنند. نکته ی دیگری که برای مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس مکانیک وجود دارد آن است که بازار کاری در کانادا به شدت محتاج کسانی است که از کشورهای دیگر به کانادا مهاجرت می کنند و دانشی را که در سراسر جهان آموخته اند به صنایع کانادا تزریق می کنند. برای همین است که این بازار به شدت تشنه ی هم افزایی است و هم از دانش مهندسان مکانیک بهره می گیرد و هم بر دانش آن ها می افزاید.

در کانادا، مهندسان مکانیک به طور میانگین در حدود 73830 دلار کانادا در سال درآمد دارند. میزان حقوق آن ها به تحصیلات، تجربه، صنعت و کارفرمای آن ها بستگی دارد. معمولا، کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، از درآمد بیشتری برخوردار خواهند بود. شایان توجه است که اگر به صورت تمام وقت مشغول شوید، علاوه بر درآمد ثابت، از مزایایی مانند پوشش هزینه های دندان پزشکی، بیماری و تعطیلات برخوردار خواهید بود. این مزایا از شرکتی به شرکت دیگر تفاوت می کنند.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

می توان گفت که تمام دانشگاه ها در کانادا که از برنامه ای جامع برای مهندسی برخوردار باشند، رشته ی مهندسی مکانیک را نیز ارائه می دهند. برای تحصیل در مقطع لیسانس در رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا لازم است که دوره دبیرستان خود را تمام کرده باشید و دستکم 60 درصد نمره ی زبان انگلیسی، ریاضی و فیزیک را اخذ کرده باشید. همچنین برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در این رشته، لازم است که متقاضی مدرک لیسانس خود را با نمرات قابل قبول در کشور خود گذرانده باشد.

از آنجا که آموزش در کشور کانادا خصوصی است، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می بایست شهریه پرداخت کنید. البته اگر که سابقه ی تحصیلی قابل قبولی داشته باشید، می توانید از بورسیه ها و اسکالرشیپ هایی بهره ببرید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

همچنین تحصیل در کانادا نیازمند اخذ ویزای دانشجویی است که از طریق حضور در یکی از سفارت خانه های کانادا در کشورهای همسایه می تواند انجام شود.

درباره هزینه تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و هزینه ویزای کانادا بخوانید.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با میلاد ؛ دانشجوی PHD مهندسی مکانیک در دانشگاه یـورک کانادا

پادکست گفتگو با میلاد ؛ دانشجوی PHD مهندسی مکانیک در دانشگاه یـورک کانادا

تجربیـات تحصیل در دانشگاه یورک کـانـادا

رادیو تراست

موضوع: تجربیـات تحصیل در دانشگاه یورک کـانـادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته مکانیک در کانادا

از آن جا که واحد های تحصیلی در کانادا عمدتا به زبان انگلیسی (و در تعدادی از مناطق نظیر کبک به زبان فرانسوی) ارائه می شوند، متقاضیان تحصیل در رشته ی مکانیک در دانشگاه های کانادا، می بایست تسلط خود را بر زبان انگلیسی یا فرانسه ثابت کنند. برای زبان انگلیسی، آزمون هایی نظیر تافل و آیلتس وجود دارند که در ایران برگزار می شوند و با اخذ نمره ای مناسب در آن ها می توان تسلط بر زبان انگلیسی را ثابت کرد. برای زبان فرانسه نیز دانشگاه ها آزمون های مختص به خودشان را برگزار می کنند که می توانید در آن ها شرکت کنید.

علاوه بر مدرک زبان، متقاضی می بایست کارنامه دوره ی لیسانس (و در مواردی مدارک مربوط به دبیرستان) خود و رزومه ی تحصیلی خود را برای دانشگاه از طریق ایمیل و یا به صورت فیزیکی بفرستد. رزومه تحصیلی شامل مقالات، کنفرانس هایی که در آن شرکت کرده اید، دوره های کارآموزی، پروژه ها و سوابق شما به عنوان دستیار آموزشی اساتید می شود.

همچنین گاهی لازم است از اساتید خود بخواهید تا در وبسایت دانشگاه توصیه نامه ای را در مورد شما آپلود کنند. البته این شرایط به صورت عمومی بیان شده اند و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر ممکن است قدری تفاوت کنند. برای اطلاع دقیقتر از آن ها به سایت دانشگاه سر بزنید.

همچنین می توانید درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بیشتر بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا شبیه به ایران است. تحصیل در مقطع لیسانس، با توجه به دانشگاه، از سه تا چهار سال طول خواهد کشید. تحصیل در مقاطع تکمیلی نیز از یک تا سه سال زمان خواهد برد.

همان طور که گفته شد، برای تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا می بایست شهریه بپردازید. میزان این شهریه بر این اساس تعیین می شود که رشته و مقطع تحصیلی شما چیست، آیا کانادایی هستید و یا از کشوری دیگر به کانادا آمده اید و در کدام دانشگاه مایلید به تحصیل بپردازید. اما به طور میانگین شهریه ی دانشگاه ها در کانادا بین 7000 دلار تا 20000 دلار است. اما یک خبر خوش برای شما داریم! اگر که دوره ی تحصیلی پیشین خود را با نمرات مناسبی به پایان رسانده اید و از رزومه ی تحصیلی خوبی برخوردارید می توانید از بورسیه ها و کمک هزینه هایی استفاده کنید که دانشگاه های کانادایی ارائه می کنند تا دانشجویان بااستعداد به خاطر مسائل مالی از تحصیل بازنمانند.

درباره شرط معدل برای تحصیل در کانادا و محاسبه GPA در کانادا بخوانید

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

بر اساس این که رزومه ی تحصیلی شما به چه صورت است، یعنی مقالاتی که به چاپ رسانده اید، کنفرانس هایی که در آن ها شرکت کرده اید، دوره های کارآموزی ای که در آن ها حضور داشته اید، پروژه هایی که بر عهده داشته اید، دستیاری پژوهشی و آموزشی اساتید و مواردی از این دست، می توانید از اسکالرشیپ ها، گرنت ها و بورسیه هایی استفاده کنید که شهریه ی دانشگاه و در مواردی حتی هزینه زندگی شما را پوشش می دهند. همچنین برخی از دانشگاه ها، بر اساس افتخارات ورزشی یا هنری، و هم چنین منطقه یا کشوری که در آن ها زندگی می کنید بورسیه هایی را ارائه می دهند. برای اطلاع دقیق تر از این جوایز تحصیلی از وبسایت هر کدام از دانشگاه ها دیدن کنید. همچنین در نظر داشته باشید که هر کدام از این دانشگاه ها مهلت معینی را برای اعطای این بورسیه ها در نظر می گیرند و در این مهلت معین باید برای آن ها درخواست کنید.

همچنین بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا ، فاند تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا

آینده شغلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

مهندسان مکانیک با طراحی، توسعه، نصب، عملیاتی کردن و پایدارسازی اجزای متحرک سر و کار دارند. برای همین، شما می توانید پس از فارغ التحصیل شدن از رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا، در شاخه هایی مثل مهندسی هوافضا، مهندسی تولید خودرو، ساخت و ساز، انرژی، تولید، دارویی، مهندسی راه آهن و حتی در ورزش مشغول به فعالیت شوید. سابقه ی کاری می تواند فرصت خوبی برای شبکه سازی باشد و موجب شود که شغل بهتری را در زمینه ی مورد علاقه ی خود پیدا کنید.

درباره بازار کار مهندسی مکانیک در کانادا ، کار در کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

آینده شغلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مهندسی مکانیک در کانادا

معیار QS معیاری است که هر ساله دانشگاه ها را بر اساس کیفیت تحصیل و خدماتی که ارائه می کنند طبقه بندی می کند. بر اساس این معیار، بیش از بیست دانشگاه در سراسر کانادا وجود دارند که رشته ی مهندسی مکانیک را ارائه می دهند. برای همین شما انتخاب های زیادی را برای تحصیل در کانادا خواهید داشت. بر اساس همین معیار، ده دانشگاه برتر در کانادا که مهندسی مکانیک ارائه می دهند عبارتند از:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بخوانید.

گرایش های رشته مهندسی مکانیک در کانادا

به خاطر پیچیدگی و ظرافت هر کدام از رشته های تحصیلی، شاخه های فراوانی در هر کدام از آن ها تاسیس شده است که به دانشجو کمک می کند تا در زمینه ی موردعلاقه خود تحصیل کند. در اینجا فهرستی از مهم ترین گرایش های رشته مهندسی مکانیک در کانادا ارائه شده است. اما می توان گرایش های دیگری را علی الخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی پیدا کرد.

 • مهندسی نیروگاه های تولید انرژی
 • مهندسی دریا
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی سامانه HVAC
 • مکاترونیک
 • مهندسی به کمک رایانه
 • مهندسی تولید
 • مهندسی آکوستیک
 • مهندسی گرمایی

همچنین درباره کارشناسی ارشد در کانادا ، تحصیل با مدرک کاردانی کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا بخوانید.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با شادی ؛ تجربه تحصیل دکتری مهندسی مکانیک در دانشگاه مک مستر کانادا

پادکست گفتگو با شادی ؛ تجربه تحصیل دکتری مهندسی مکانیک در دانشگاه مک مستر کانادا

تجربه تحصیل در دانشگاه مک مستر کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربه تحصیل در دانشگاه مک مستر کانادا

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته مهندسی مکانیک

تقاضا برای مهندسان مکانیک به طور معمول در استان های غربی کانادا بیشتر است. معمولا ونکوور و کلگری بیشترین حقوق را به متقاضیان کار در مشاغل مرتبط با مهندسی مکانیک ارائه می کنند و بعد از آن ها تورنتو و مونترال قرار دارند. کسانی که در صنایع مرتبط با نفت استخدام می شوند، از کسانی که در صنایع دیگر مشغول به کار می شوند، مقداری بیشتر حقوق می گیرند. در این جدول حداقل و حداکثر حقوق در چهار استان کانادا خلاصه شده است:

تورنتوبین 67100 تا 117600
ونکووربین 67700 تا 117400
مونترالبین 63100 تا 111400
کلگریبین 69800 تا 120400

درباره کار در ونکوور ، کار در کلگری ، کار در تورنتو و کار در مونترال بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته مهندسی مکانیک در کانادا

سازمان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا، مشاغل مرتبط با مهندسی مکانیک را بر اساس تحت کد 2132 قرار داده است. بر این اساس، مهندسان مکانیک می توانند این مشاغل را بر عهده بگیرند: مهندس آکوستیک، مهندس تولید سیستم، مهندس طراحی، مهندس هیدرولیک مکانیکی، مهندس تولید انرژی، مهندس رباتیک، مهندس انرژی گرمایی، مهندس خودرو، مهندس اکتشاف نفت، مهندس تبدیل انرژی، مهندس مکاترونیک، مهندس طراحی گرمایی و مهندس نیروگاه های تولید انرژی.

مسیر شغلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

برای مشغول به کار شدن در شاخه ای مرتبط با مهندسی مکانیک در کشور کانادا و دریافت ویزای اقامت دائم در این کشور، می بایست حداقل مدرک لیسانسی را مرتبط با این رشته داشته باشید. همچنین این نکته را در ذهن داشته باشید که دارا بودن مدرکی در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ممکن است که امتیاز محسوب شود. برای مشغول به کار شدن، در ابتدا می بایست از طریق شعبه محلی یا استانی انجمن مهندسان حرفه ای مجوز فعالیت اخذ کنید. این انجمن بعد از بررسی مدارکتان، از شما خواهد خواست که سه یا چهار سال را تحت نظارت کار کنید و پس از گذراندن آزمون، فعالیت مستقل خود را آغاز کنید.

همچنین درباره اقامت پس از تحصیل در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

وظایف شغلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

سازمان دسته بندی مشاغل کانادا، مهندسان عمران را در دو زیرشاخه کارشناس و تکنیسین دسته بندی می کند. برای هر کدام از این دو دسته این وظایف پیش بینی شده است:

مهندسان

 • آماده سازی و تفسیر طراحی هایی که با استفاده از کامپیوتر انجام شده است.
 • پیش بینی میزان هزینه ها و مواد اولیه موردنیاز.
 • انجام آزمایش ها و تحلیل ماشین ها، اجزا و مواد برای تعیین میزان کارایی، قدرت، پاسخ گویی در برابر فشار و دیگر مشخصات.
 • بازرسی بر نصب و تولید.
 • آماده سازی استانداردها و زمان بندی برای عملیات نصب قطعات مکانیکی.

تکنسین ها

 • کمک در آماده سازی طراحی های مبتنی بر کامپیوتر.
 • انجام تعداد محدودی از تست های مکانیکی و آنالیز ماشین ها، اجزا و مواد.
 • کمک در بازرسی نصب و تولید.
 • مشارکت در نصب، تعمیر و پایدارسازی تجهیزات و قطعات.

زمینه های کاری مهندسی مکانیک در کانادا

پس از اخذ مجوز از انجمن مهندسان حرفه ای می توانید در این مشاغل مشغول به کار شوید:

 • شرکت های خصوصی در زمینه مهندسی مکانیک و نفت
 • دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، پژوهشکده ها
 • شرکت های دولتی که در زمینه مهندسی مکانیک فعالیت می کنند.
 • شرکت های مرتبط با هوافضا، انرژی، دریا و راه آهن.
 • شرکت های تولید کننده قطعات.

همچنین همان طور که گفته شد، مجوز انجمن مهندسان حرفه ای به شما اجازه ی تاسیس کسب و کار خودتان را نیز می دهد.

همچنین درباره کارآموزی در کانادا ، کاریابی در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

حداکثر و حداقل حقوق مهندسان مکانیک در کانادا

حقوق یک مهندس مکانیک در کانادا از 63100 دلار در سال شروع می شود و به 120400 دلار در سال می رسد. همچنین بیشترین حقوق برای مهندسان مکانیک در کانادا در استان های غربی داده می شود. کلگری، تورنتو و ونکوور به ترتیب استان هایی هستند که در آن ها مهندسان مکانیک بیشترین حقوق را دریافت می کنند.

درباره درآمد در کانادا بیشتر بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار مهندس مکانیک در کانادا

به طور کلی یک مهندس مکانیک می بایست از این مهارت ها برخوردار باشد:

 • مهارت های تکنیکی موثر
 • مهارت کار تحت فشار
 • مهارت حل مسئله
 • خلاقیت
 • مهارت برقراری ارتباط
 • مهارت نوشتاری و گفتاری مناسب

و همچنین می بایست دستکم در یکی از نرم افزارهای زیر متخصص باشد:

 • AutoCAD
 • Microsoft office suite experience
 • CAD
 • MS Office
 • Mathcad
 • Matlab
 • Python
 • Finite Element Analysis (FEA)
 • Visual Basic for Applications (VBA)

سوالات متداول

آیا رشته‌ی مهندسی مکانیک رشته پرمتقاضی در کانادا است ؟

بیشتر تقاضا و شغل مهندسی مکانیک در حوزه‌های نفت و گاز است. در حال حاضر، تقاضا برای مهندسان مکانیک در استانهای غربی کانادا بیشتر است. شهرهایی مانند ونکوور (Vancouver) ، کالگری (Calgary) و ادمونتون (Edmonton) نیاز بیشتری به مهندسان مکانیک دارند.

کدام دانشگاه برای مهندسی مکانیک در کانادا بهترین است؟

دانشگاه تورنتو (University of Toronto).دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر جهان شناخته شده است
دانشگاه مک گیل (McGill University)
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
دانشگاه مک مستر (McMaster University)
دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
دانشگاه غربی انتاریو (University of Western Ontario)
دانشگاه کلگری (University of Calgary)

 میانگین زمان فارغ‌التحصیلی در رشته‌ی مهندس مکانیک در کانادا چقدراست؟

مهندسان واجد شرایط ثبت‌نام پس از فارغ‌التحصیلی در برنامه آموزشی معتبر، و پس از سه یا چهار سال تجربه کار نظارت شده در مهندسی و گذراندن یک آزمون عملی وارد عرصه مهندسی مکانیک می‌شوند.

آیا تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا خوب است؟

مهندسی مکانیک از جمله رشته‌های برتر مهندسی است. فارغ‌التحصیلان با کمی مشکل وارد بازار کا ر می‌شوند، اما از آنجا که مهندسان مکانیک از ریاضیات و روش‌های فیزیک برای طراحی و تولید دستگاه‌های مکانیکی جهان استفاده می‌کنند، فارغ‌التحصیلان این رشته در سراسر جهان تقاضای زیادی دارند.

کدام دروس مورد توجه اکثر مهندسان مکانیک در کانادا است؟

ریاضیات و فیزیک به طور کلی مهم‌ترین دروس مهندسی مکانیک هستند، اما بسیاری از دانشجویان  در برنامه‌های متفاوت این مهارت‌ها را در برگیر می‌گیرند.

مهندس مکانیک در کانادا باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

مهارت‌های فنی موثر
توانایی کار تحت فشار
مهارت حل مسئله
خلاقیت
مهارت‌های بین فردی
مهارت‌های ارتباطی کلامی و نوشتاری
آگاهی تجاری
مهارت‌های کار تیمی

دوره‌های که مهندسین مکانیک در کانادا باید طی کنند کدامند؟

مهندس مکانیک به  لیسانس علوم معمولی در مهندسی مکانیک، علوم انسانی (زبان تاریخ، علوم سیاسی)، علوم پایه (شیمی ، فیزیک)، تجارت (حسابداری ، بازاریابی)، ریاضیات و مهارت‌های پایه مهندسی و کامپیوتر نیاز دارد.

زمینه‌های مختلف فعالیت رشته مهندسی مکانیک در کانادا چیستند؟

مکانیک سیالات زیست پزشکی و مهندسی
احتراق و محیط زیست
سیستم‌های وسایل نقلیه زمینی
سیستم‌های انتقال حرارت
ترمودینامیک و انرژی
ساخت
طراحی مکانیکی
پویایی و کنترل سیستم
سیستم‌های حمل و نقل

آیا کانادا مکان خوبی برای تحصیل در کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک است؟

سالانه بیش از 3000 مهندس مکانیک از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند. تخمین زده شده که میزان بیکاری مهندسان مکانیک در کانادا در سال 2018 کمتر از 83/5 درصد بوده است. این بدان معنی است که فرصت‌های شغلی در این زمینه در کانادا بسیار زیاد است. همچنین، این برنامه در برخی دانشگاه‌های مشهور مانند دانشگاه تورنتو و … ارائه می‌شود. بنابراین، به راحتی می‌توان گفت که کانادا مکان نسبتاً خوبی برای ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی مکانیک است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در کانادا چقدر است؟

کل هزینه برنامه کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در کانادا بین 7000 دلار تا 52000 دلار است و هزینه زندگی برای دانشجویان خارجی در کانادا تقریباً 12000 دلار در سال است که البته موسسات و بانک‌های محلی برنامه‌هایی کمک تحصیلی مخصوص دانشجویان خارجی دارند.