ریاضی در کانادا

ریاضیات کاربردی، آمار و احتمال، ریاضیات گسسته، هندسه، آنالیز، ریاضیات کاربردی

رشته ریاضی در کانادا

معرفی رشته ریاضی در کانادا

آیا عاشق دست و پنجه نرم کردن با اعداد هستید؟ آیا از این ایده لذت می برید که اعداد با یکدیگر زبانی به کل مجزا و کامل را تولید می کنند؟ آیا می خواهید روزتان را به حل مسئله و همکاری با دیگران بپردازید؟ اگر که این طور است، رشته ی ریاضی انتخاب بسیار درستی برای شما است!

البته به تخصص رسیدن در رشته ی ریاضی مستلزم چیزی بیشتر از آن است که به اعداد علاقه داشته باشید. می بایست در نظر داشته باشید که کلمه ی ریاضی بسیار کلمه ی گسترده ای است و تعداد زیادی از شاخه های متفاوت را درون خودش جا داده است. درس های احتمالی ای که می بایست در رشته ی ریاضیات بگذارنید از این قرارند: جبر، حساب، مثلثات، هندسه، ریاضیات محاسباتی، آمار، نظریه ی اعداد و ریاضیات گسسته.

متخصصان رشته ی ریاضیات در حوزه های متفاوتی از صنعت در سراسر دنیا و کانادا به کار گرفته می شوند. در رشته ی ریاضیات تحصیل کنید تا فرصت های شغلی ای به شما رو بیاورد که حتی فکرش را هم نمی کردید؛ امروزه رشته هایی مثل حقوق یا پزشکی هم به متخصصان ریاضیات احتیاج دارند! البته تعداد زیادی از فارغ التحصیلان ریاضیات در مشاغل مرتبط با تجارت و تکنولوژی مشغول به کار می شوند و کار تحلیل آماری و یا پژوهشگر را در آن حوزه ها بر عهده می گیرند. بنابراین، با تحصیل در رشته ی ریاضیات هم می توانید آینده ی شغلی بسیار روشنی را برای خودتان رقم بزنید!

اهمیت رشته ریاضی در کانادا

برای کسانی که علاقمند هستند تا در رشته ی ریاضی در یکی از دانشگاه های کانادا به تحصیل بپردازند این مسئله باید حائز اهمیت باشد که پس از فارغ التحصیلی، آینده ی شغلی آن ها به چه صورت خواهد بود. در گزارشی که موسسه ی WorkBC در سال 2013 منتشر کرده است، پیش بینی شده که میزان تقاضای بازار کار برای فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی، در بین سال های 2014 تا 2024 با نرخ پایدار 1/1 درصد، در هر سال رشد خواهد کرد. شصت درصد این رشد به خاطر بازنشستگی و یا تغییر شغل کسانی ایجاد می شود که در شغلی مرتبط با رشته ی ریاضی مشغول به کار بوده اند. 40 درصد باقی مانده نیز ناشی از رشد و توسعه ای است که در صنایعی ایجاد می شود که فرصت های شغلی را برای متخصصان رشته ی ریاضی فراهم می آورند. موسسه ی JobBank Canada نیز پیش بینی مشابهی را در این زمینه دارد و معتقد است که چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان رشته ی ریاضیات در کانادا بسیار روشن است و باید انتظار داشته باشیم که فرصت های شغلی فراوانی پیش روی ریاضی دانان و آماردانان باشد.

درباره تحصیل در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته ریاضی در کانادا

برای آن که بتوانید از دانشگاهی در کانادا در رشته ی ریاضی پذیرش بگیرید، لازم است که در قدم اول کارنامه ی تحصیلی مقاطع پیشین خود را ترجمه کنید و برای دانشگاه بفرستید. در قدم های بعدی می بایست در وبسایت دانشگاه مورد نظر خود، روزمه ی تحصیلی (مواردی مثل این که چه مقالاتی را به چاپ رسانده اید، در چه کنفرانس ها و دوره هایی شرکت کرده اید، سابقه ی تحقیق و پژوهش با کمک اساتید، سابقه ی تدریس و نمره ی بعضی از دروس که در آن ها نمره ی قابل قبولی را اخذ کرده اید)، انگیزه نامه (که به آن SOP هم می‌گویند و در آن از این حرف می‌ زنید که چرا می خواهید در رشته ریاضی در این دانشگاه به تحصیل بپردازید)، توصیه نامه های اساتید مقاطع پیشین، کارنامه ی آزمون GRE و آزمون تافل یا آیتلس را آپلود کنید. گفتن هم ندارد که بعد از اخذ پذیرش، باید به یکی از سفارتخانه های کانادا بروید و ویزای دانشجویی دریافت کنید.

تحصیل در دانشگاه های کانادا احتیاج به پرداخت شهریه دارد. اما این مسئله اصلا جای ناراحتی ندارد! در ادامه ی متن راه هایی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید بورسیه ها، کمک هزینه ها، گرنت ها و اسکالرشیپ های دانشگاه های کانادا را از آن خود کنید.

همچنین درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، سفارت کانادا ، آزمون تافل برای کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته ریاضی در کانادا

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش رشته ریاضی در کانادا

دانشگاه های کانادا برای اعطای پذیرش در رشته ی ریاضیات از متقاضی می خواهند تا این مدارک را به ترجمه برساند و در اختیار دانشگاه قرار بدهد:

 • کارنامه تحصیلی مقاطع پیشین
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه یا SOP که هدف شما را از تحصیل در رشته ی ریاضی در کانادا نشان می دهد
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه اساتید

برای بیشتر دانشگاه های کانادا آپلود کردن این مدارک در وبسایت دانشگاه کفایت می کند. اما در مواردی باید مدرک ترجمه شده را، از طریق پست برای دانشگاه مورد نظر خود بفرستید تا آن ها اصل مدرک شما را هم در اختیار داشته باشند.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته ریاضی در کانادا

دانشگاه های کانادا، موسساتی خصوصی و مستقل از دولت هستند. برای همین است که از دانشجویانی که علاقمند هستند تا در رشته ی ریاضیات در دانشگاه های کانادا به تحصیل بپردازند شهریه اخذ می کنند. میزان شهریه ای که لازم است یک دانشجوی بین المللی (دانشجویی که تابعیت کانادا را ندارد) برای تحصیل در مقطع لیسانس رشته ی ریاضیات در یکی از دانشگاه های کانادا بپردازد به طور متوسط برابر با 33000 دلار کانادا در سال است. میزان این شهریه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) برابر با 16000 دلار کانادا در سال خواهد بود.

به پایان رساندن تحصیل در رشته ی ریاضی در دانشگاه های کانادا در حدود چهار سال طول می کشد. برای آن که بتوانید از یکی از دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید نیز لازم است که بین یک تا دو سال از وقتتان را صرف درس خواندن کنید. اخذ مدرک دکتری در رشته ی ریاضیات نیز در حدود 4 تا 5 سال زمان طلب می کند.

همچنین درباره هزینه تحصیل در کانادا و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته ریاضی در کانادا

آیا مایل هستید تا در رشته ی ریاضی از دانشگاه های کانادا بورسیه بگیرید؟ در این بخش به راه های اخذ بورسیه از دانشگاه های کانادا در رشته ی ریاضی می پردازیم. برای آن که بتوانید در رشته ی ریاضی از دانشگاه های کانادا بورسیه بگیرید، لازم است که سابقه ی تحصیلی نسبتا قابل قبولی داشته باشید و کارنامه ی تحصیلی خود را در اختیار دانشگاه قرار بدهید. غیر از آن، لازم است که رزومه ی تحصیلی خود را (که همانطور که گفتیم شامل سابقه ی کار با اساتید، سابقه ی تدریس، مقالاتی که به چاپ رسانده اید و دوره ها و کنفرانس هایی که در آن شرکت کرده ایم می شود) در وبسایت دانشگاه موردنظر خود آپلود کنید. حواستان باشد که اعطای بورسیه ها، گرنت ها، اسکالرشیپ ها و کمک هزینه های دانشگاه های کانادا در رشته ی ریاضی در زمان معینی صورت می گیرد و می بایست در آن مدت زمان این کارها را انجام بدهید.

حواستان باشد که بعضی از دانشگاه های کانادا بر اساس افتخارات هنری و ورزشی متقاضی، جنسیت او و منطقه یا کشوری که پیش از سفر به کانادا در آن زندگی کرده است بورسیه هایی را اعطا می کنند. برای اطلاع از این بورسیه های خاص، لازم است که وبسایت دانشگاه موردنظر خود را با دقت رصد کنید. همچنین بعضی از سایت ها نیز اطلاعات دقیق کمک هزینه های دانشگاه های مختلف در کانادا در رشته ی ریاضی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته ریاضی در کانادا

آینده شغلی رشته ریاضی در کانادا

بسیاری از کسانی که در رشته ی ریاضی از یکی از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل می شوند در ادامه برای دولت کار می کنند. دیگر زمینه هایی که فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی می توانند بخت خود را برای مشغول شدن در آن ها بیازمایند مراکز تحقیقاتی است که امکان تحقیق و پژوهش را در رشته ی ریاضی فراهم می کنند. شرکت های اقتصادی و مدیریتی نیز فارغ التحصیلان رشته ی اقتصاد را به کار می گیرند و همچنین ممکن است که پس از فارغ التحصیلی، در صنایع تولیدی مشغول به کار شوید. این امکان نیز برای فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی از دانشگاه های کانادا فراهم است که در دانشگاه ها مشغول به کار شوند، در آن ها به تحقیق و پژوهش بپردازند و یا به دانشجویان رشته ی ریاضی، دروس مرتبط با ریاضی را تدریس کنند. همان طور که به نظر می رسد، گزینه های بسیار متنوعی پیش روی فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی قرار دارد که می توانند در آن ها مشغول به کار شوند و آینده ی درخشانی را برای خود بسازند.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا و کار دانشجویی در کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته ریاضی در کانادا

همه ی متقاضیان تحصیل در رشته ی ریاضی در کانادا علاقمند اند تا در دانشگاه «خوبی» مشغول به تحصیل شوند. خوب بودن دانشگاه در نگاه بسیاری از متقاضیان به این معنی است که دانشگاه موردنظر درس ها را با کیفیت مناسبی ارائه کند و خدمات رفاهی مناسبی را (خوابگاه های قابل قبول، موسسات ورزشی، امکانات درمانی و دیگر موارد مشابه) در اختیار دانشجو قرار بدهد. برای آن که بتوانید متوجه شوید که چه دانشگاهی بیشتر از دیگر دانشگاه ها برای تحصیل مناسب است، لازم است از گزارش های موسساتی استفاده کنید که دانشگاه ها را بر اساس این دو معیار دسته بندی کرده اند و کار انتخاب را برای متقاضیان تحصیل در رشته ی ریاضی در دانشگاه های کانادا بسیار آسانتر می کنند. یکی از این موسسات، موسسه ی QS است که سالانه گزارش هایی را ارائه می کند و در این گزارش ها، دانشگاه ها را بر اساس کیفیت تدریس در آن ها و خدمات رفاهی آن ها دسته بندی می کند. بر اساس گزارشی که این موسسه در سال 2020 منتشر کرده است، بیست و یک دانشگاه در کانادا وجود دارند که رشته ی ریاضی را ارائه می کنند. برای همین دست شما در انتخاب بسیار باز است! ده دانشگاه برتر کانادا در رشته ی ریاضی بر اساس این معیار عبارتند از:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته ریاضی در کانادا

ریاضیات علم ساده کردن جهان به اعداد و ارقام و نمادهای ریاضی است. به تدریج و با گذشت زمان، فهم بشر نسبت به جهانی که در آن زندگی می کند بسیار بیشتر شده است. برای همین است که پا به پای افزایش فهم انسان از طبیعت، علم ریاضی نیز رشد کرده است تا بتواند کار مدلسازی این فهم را انجام بدهد. گسترده شدن علم ریاضی به ایجاد شاخه های فراوانی در آن منجر شده است. این شاخه های متعدد به دانشجو کمک می کنند تا در حوزه ای که بیشتر از باقی به آن علاقمند است تحصیل کند و در آن به تخصص برسد. در اینجا برخی از مهم ترین گرایش های رشته ی ریاضی را جمع آوری کرده ایم. لازم به ذکر است که گرایش های رشته ی ریاضی به این موارد محدود نمی شوند و شما ممکن است در دوران تحصیلتان با گرایش های بسیار بیشتری روبرو شوید.

 • جبر
 • هندسه
 • مثلثات
 • حساب
 • آمار و احتمال
 • آنالیز
 • ریاضیات گسسته
 • ریاضیات کاربردی
 • هندسه ی دکارتی
 • جبر ماتریسی
 • توپولوژی
 • نظریه ی نظم

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته ریاضی

سه استان کبک (که میزان حقوق فارغ التحصیلان ریاضی در آن به طور متوسط در سال 116000 دلار کانادا است)، انتاریو (با میزان حقوق پرداختی 88000 دلار کانادا در سال)، بریتیش کلمبیا (با حقوق 74000 دلار کانادا در سال به طور متوسط) بهترین استان هایی هستند که دانشجویان رشته ی ریاضی در کانادا بعد از فارغ التحصیلی می توانند در آن ها ساکن شوند و بیشترین میزان حقوق را دریافت کنند.

درباره کار در کبک کانادا ، کار در بریتیش کلمبیا و کار در انتاریو بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته ریاضی در کانادا

سازمان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا، شغل های مرتبط با رشته ی ریاضی را در کد 2161 گنجانده است. این مسئله به این معنی است که فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی در کانادا، می توانند از امکاناتی استفاده کنند که بر اساس برنامه ی مهاجرت کارکنان ماهر اعطا می شود و به فارغ التحصیلان ماهر هر رشته کمک می کند تا از کانادا ویزای اقامت دائم دریافت کنند و در این کشور مشغول به کار شوند. برخی از مشاغلی که فارغ التحصیلان رشته ی ریاضی بر اساس این دسته بندی می توانند عهده دار شوند عبارتند از: آماردان زیستی، جمعیت نگار، نظارت بر تحلیلگران آماری، رمزنگار، آماردان مالی، آماردان صنعتی، تحلیلگر آماری، پژوهشگر و آماردان فروش.

همچنین درباره اقامت کانادا ، کار در کانادا ، ویزای کار در کانادا و اکسپرس اینتری کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته ریاضی در کانادا

برای آن که بتوانید بعد از فارغ التحصیلی از رشته ی ریاضی در کانادا در شغلی مرتبط با رشته ی خود مشغول به کار بشوید، اولین قدم آن است که از دوره ای در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و یا دکتری) در رشته ی ریاضی فارغ التحصیل بشوید. بعد از فارغ التحصیلی، می توانید در مشاغل مرتبط با رشته ی ریاضی بخت خود را بیازمایید. اما اگر علاقمند هستید که وظیفه ی مشاوره ی آماری را به یک شرکت بر عهده بگیرید، تنها فارغ التحصیلی در رشته ی ریاضی کفایت نمی کند و لازم است در آزمون های موسسه ی Canadian Institute of Actuaries شرکت کنید و نمره ی قابل قبولی را اخذ کنید. همچنین لازم است که پس از شرکت در این آزمون ها، به مدت سه سال کارآموزی کنید. پس از آن است که به شما مجوز فعالیت مستقل به عنوان مشاور آماری شرکت ها اعطا می شود.

درباره کارآموزی در کانادا بخوانید.

وظایف شغلی رشته ریاضی در کانادا

یک ریاضیدان، در دوران کار حرفه ای خودش، وظایف زیر را ممکن است بر عهده بگیرد:

 • انجام تحقیقات به منظور گسترش دانش ریاضی در شاخه های مختلف این علم
 • بهره گیری از تکنیک های ریاضیاتی برای حل مسائل در حوزه های علوم مختلف مثل فیزیک، مهندسی و علوم کامپیوتر
 • استفاده از مدل های ریاضی برای پیش بینی و محاسبه ی هزینه های آینده ی بیمه و سود حاصل از سرمایه گذاری
 • استفاده از تئوری های آماری برای کمک به رشد رشته هایی نظیر زیست شناسی، کشاورزی، اقتصاد، فیزیک و مهندسی
 • طراحی سیاست هایی در زمینه ی بیمه های سلامت و اموال

زمینه های کاری فارغ التحصیلان ریاضی در کانادا

زمینه هایی که یک ریاضیدان پس از فارغ التحصیلی در رشته ی ریاضی می تواند در آن ها مشغول به کار شود عبارتند از:

 • مشاغل دولتی
 • مراکز تحقیقاتی و پژوهشی
 • تدریس در رشته ی ریاضی در دانشگاه ها و دبیرستان ها
 • شرکت های اقتصادی و مدیریتی
 • صنایع تولیدی

همچنین درباره بازار کار ریاضی در کانادا و کاریابی در کانادا بخوانید.

حداقل و حداکثر حقوق فارغ التحصیلان ریاضی در کانادا

در کانادا، ریاضیدانان به طور متوسط در طی سال 51000 دلار کانادا حقوق می گیرند که برابر با 26 دلار کانادا در هر ساعت است. کسانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند و سابقه ی کاری چندانی ندارند، سالانه 41000 دلار کانادا حقوق می گیرند و افراد با تجربه تر که سابقه ی کاری بیشتری دارند، می توانند حقوقشان را به 87000 دلار کانادا در سال برسانند.

درباره درآمد در کانادا بیشتر بخوانید.

مهارت های مود نیاز برای رشته ریاضی در کانادا

 • تفکر انتقادی
 • توانایی حل مسئله
 • توانایی تفکر تحلیلی
 • توانایی استدلال کمی
 • توانایی برای دست و پنجه نرم کردن با ایده های دقیق
 • انجام استدلال های منطقی و توانایی کشف استدلال های غیر منطقی
 • توانایی مدیریت زمان
 • توانایی برقراری ارتباط به صورت کتبی و شفاهی

سوالات متداول

چگونه می‌توانم در کانادا ریاضیدان شوم؟

ریاضیدانان و آمار شناسان معمولاً نیاز به مدرک تحصیلات تکمیلی ریاضیات یا آمار دارند. امارگیرها معمولاً به تحصیلات متوسطه در علوم محاسبات، ریاضیات، آمار، اقتصاد، تجارت یا مدیریت بازرگانی نیاز دارند.

فارغ‌التحصیلی در رشته ریاضی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

اخذ مدارک ریاضیات در دوره کارشناسی سه یا چهار سال طول می‌کشد، هر دو کشور چین و استرالیا سال چهارم را به عنوان سال “ممتاز” ارائه می‌دهند.

تحصیل رشته ریاضی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

در مقایسه با بسیاری از کشورها، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. برای پوشش شهریه احتمالاً سالیانه به 20000 تا 30000 دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این میزان در حد متوسط است و با توجه به موسسه و برنامه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

آیا تحصیل در رشته ریاضی در کانادا ارزشمند است؟

مدارک رشته ریاضی می‌تواند شما را در بدست اوردن شغل‌های عالی کمک رسان باشند، اما کار بسیار زیادی خواهد بود و ممکن است شما را ملزم به اخذ مدرک فارغ‌التحصیل یا مدرک پیشرفته دیگری کند. طبق گفته وزارت آموزش و پرورش، گرایش‌های ریاضی و علوم به طور قابل توجهی درآمد بیشتری کسب می‌کنند و شغل‌های بهتری نسبت به سایر مدارک کسب می‌کنند.

ریاضیدانان معمولا چه نوع مشاغلی را می‌توانند داشته باشند؟

مشاغل حسابداری و مالی. حرفه حسابداری طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای فارغ‌التحصیلان ریاضی در بسیاری از صنایع مختلف ارائه می‌دهد.
مشاغل در بانکداری
مشاغل مجازی
مشاغل آماری
مشاغل در دانشگاه و تحقیقات
مهندسی
هواشناسی
تدریس

آیا اخذ مدرک ریاضی در کانادا سخت است؟

ریاضیات یکی از درجات پر چالش در اکثر دانشگاه‌ها است. با این اوصاف، اگر رشته دانشگاهی که انتخاب می‌کنید دوست دارید و واقعاً مایلید در مورد موضوعات آن خارج از کلاس‌های خود بخوانید و درباره آن اطلاعات کسب کنید، کالج واقعاً چندان سخت نیست. ریاضیات یکی از درجات پر چالش در اکثر دانشگاه‌ها است.

آیا ریاضیدانان به مدرک دکترا نیاز دارید؟

ریاضیدانان تمایل دارند خیلی زود شکوفا شوند، بنابراین دور از ذهن نیست که بدون دکترا شروع به مشارکت کنید، اما به هر حال می‌خواهید یکی را بدست آورید. دکترا مدرکی است که بیشتر اوقات برای تأمین شغل در تحقیقات ریاضی، در دانشگاه یا آزمایشگاه تحقیقاتی موردنیاز است.

آیا اخذ مدرک دکتری رشته ریاضی سخت است؟

فقط از نظر باور عمومی دشوار است، حتی برای افرادی که در آن مهارت دارند، کسانی که در زندگی خود ریاضیات را انتخاب کرده‌اند بسیار عالی است.

اخذ مدرک دکترا در ریاضیات چه مدت طول می‌کشد؟

به طور کلی، تکمیل برنامه‎های ریاضی دکترا بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد و اگرچه شرایط بسته به موسسه دانشگاهی و برنامه خاص متفاوت است، داوطلبان باید دارای سوابق تحصیلی‌، آموزش و تجربه مناسب در ریاضیات باشند.

کدام موسسات در کانادا رشته ریاضی را ارائه میدهند؟

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
دانشگاه مک گیل (McGill University)
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)
دانشگاه کوئین (Queen’s University)
دانشگاه کلگری ( University of Calgary)
دانشگاه ترنت (Trent University)
کالج هنرهای کاربردی و فناوری صد ساله