فیزیک در کانادا

رشته فیزیک، فیزیک هسته ای، ژئو فیزیک

رشته فیزیک در کانادا

اهمیت رشته فیزیک در کانادا

به طور خلاصه، فیزیک دانشی است که تلاش می کند قوانینی را که بر طبیعت حکم رانی می کنند دریابد و رابطه ای را که میان انرژی و ماده برقرار است کشف کند. گرچه، بهتر است فیزیک را به عنوان راهی برای فکر کردن تا یک حرفه در نظر بگیریم. رشته ی فیزیک دانشجویان را آماده می کند تا در مواجهه با وضعیت هایی که می بایست به حل آن بپردازند راه حلی منطقی را برای حل مسئله پیش بگیرند. دانشجویان فیزیک مفاهیم کلیدی و راه هایی را که می شود با آن ها در حوزه های مختلف و موضوعات تحقیقاتی متفاوت قدم برداشت یاد می گیرند.

علم فیزیک با همه چیز سر و کار دارد؛ از ذرات کوچک زیر اتمی گرفته تا سیاه چاله ها و ساختار کلی کیهان. فیزیکدانان از فرمول های ریاضی استفاده می کنند تا نظریه‌ هایشان را توضیح بدهند و به پیش بینی بپردازند. فیزیک علمی است که درخشان‌ترین و باهوش‌ترین متفکرانی را که می‌شناسیم در تمام دوره ها را به خود جذب کرده است: آیزاک نیوتن، آلبرت اینشتین و استفان هاوکنیگ تنها نمونه هایی از آن ها هستند.

حوزه‌هایی که فیزیکدانان می توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند بسیار متنوع است. یک فیزیکدان ممکن است زمانش را صرف طراحی مواد برای چیپ های کامپیوتری کند و یا به شکافتن ذرات اتمی بپردازد. برای همین، با تحصیل در رشته ی فیزیک، می توانید دریایی از فرصت‌های شغلی را پیش روی خود بیابید.

به دلیل توسعه فراوانی که در بازار کاری کانادا وجود دارد، فرصت‌های شغلی زیادی پیش پای کسانی قرار می گیرد که در رشته ی فیزیک از یکی از دانشگاه ‌های کانادا فارغ التحصیل می شوند. گستردگی صنایع کانادا به صورتی است که فیزیکدانان می توانند به طراحی چیپ‌های دقیق کامپیوتری بپردازند و در حوزه‌ی تکنولوژی مشغول شوند، می توانند در صنایع مرتبط با سلامت به کار بپردازند و یا از دانش فیزیک خود برای کمک رساندن به صنایع هوافضا و جوی کانادا بهره بگیرند. اداره‌های دولتی مثل آژانس فضایی کانادا و یا وزارت دفاع ملی نیز کسانی را که در شاخه ی نجوم متخصص باشند به استخدام در می آورد.

اقبال بازار کاری کانادا به فیزیکدانان به میزانی است که اداره ی مشاغل کانادا، مشاغل مرتبط با این افراد را تحت کد 2111 دسته‌بندی کرده است. یعنی افرادی که در رشته‌ی فیزیک در کانادا به تحصیل می پردازند، بعد از فارغ التحصیلی، می توانند از مزایایی که برنامه ی مهاجرت دولت کانادا فراهم کرده بهره بگیرند و اقامت دائم دریافت کنند.

درباره اقامت کانادا و کار در کانادا بیشتر بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته فیزیک در کانادا

دانشگاه های کانادا برای آن که بخواهند به شما در رشته ی فیزیک پذیرش بدهند، معیارهایی مثل سابقه ی تحصیلی شما و رزومه ی تحصیلی تان را در نظر می گیرند. برای اخذ پذیرش در رشته ی فیزیک در دانشگاه های کانادا، می بایست نمرات مناسبی را در درس های مرتبط با فیزیک در کارنامه ی خود داشته باشید و در رزومه ی خود چنین مواردی را بگنجانید: 1- سابقه ی تدریس، 2- سابقه ی کار با اساتید، 3- سابقه ی تحقیق و پژوهش و مقالاتی که به چاپ رسانده اید، 4- سابقه ی شرکت در کنفرانس ها و 5- سابقه ی کارآموزی هایی که در آن ها شرکت کرده اید.

در کنار این دو مورد، می بایست برای تحصیل در رشته ی فیزیک در کانادا شهریه بپردازید. اما این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد! چرا که دانشگاه های کانادا بورسیه ها، گرنت ها، اسکالرشیپ ها و کمک هزینه های متعددی را فراهم می کنند که می توانید آن ها را از آن خود کنید.

راستی! تحصیل در کانادا به اخذ ویزای دانشجویی هم احتیاج دارد. برای این منظور، می بایست در یکی از سفارت خانه های کانادا در یکی از کشورهای همسایه حضور پیدا کنید.

همچنین درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، سفارت کانادا و تاثیر مقاله بر اپلای بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته فیزیک در کانادا

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش رشته فیزیک در کانادا

به منظور اپلای در رشته ی فیزیک در یکی از دانشگاه های کانادا، می بایست مدارکی را به دانشگاه ارسال کنید که صلاحیت شما را برای تحصیل در این رشته نشان بدهد. نخستین مدرک کارنامه ی تحصیلی مقاطع پیشین است که باید آن ها را به انگلیسی ترجمه کنید. دومین مدرک رزومه ی تحصیلی شماست که مواردی مثل کنفرانس هایی که در آن ها شرکت کرده اید، مقالات، سابقه ی کار با اساتید و سابقه ی تدریس شما در آن می گنجند. سومین مدرک مورد نیاز انگیزه نامه یا SOP است. شما در این متن به این مسئله می پردازید که چرا علاقه مند هستید تا در رشته ی فیزیک در آن دانشگاه کانادا تحصیل کنید. در کنار این مدارک، گاهی لازم است از اساتید مقاطع پیشین خود بخواهید که توصیه نامه هایی را برای شما بنویسند و به مقصد دانشگاه هدفتان ارسال کنند.

از آن جا که درس ها در دانشگاه های کانادا به یکی از دو زبان فرانسوی و انگلیسی ارائه می شوند، می بایست با شرکت در آزمون هایی مثل تافل و آیلتس (برای زبان انگلیسی) تخصص خود را به یکی از این دو زبان اثبات کنید. در نظر داشته باشید که گاهی آپلود این مدارک در سایت دانشگاه ها کفایت می کند اما در مواردی لازم است که مدارک را از طریق پست و به صورت فیزیکی هم ارسال کنید.

درباره اپلای رشته فیزیک ، شرط معدل برای تحصیل در کانادا و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته فیزیک در کانادا

تحصیل در رشته ی فیزیک برای کسانی که شهروند کانادا نیستند و دانشجوی بین المللی به حساب می آیند، در حدود 17000 دلار کانادا در سال برای مقطع کارشناسی ارشد و در حدود 15000 دلار در سال برای مقطع دکتری خرج بر می دارد. اگر که علاقمند هستید در مقطع لیسانس در رشته ی فیزیک در کانادا به تحصیل بپردازید، لازم است که سالانه در حدود 36000 دلار کانادا شهریه بدهید. البته همان طور که قبلا گفتیم نباید این ارقام ترسی به دلتان راه بدهند. در ادامه راه های گرفتن بورسیه از دانشگاه های کانادا در رشته ی فیزیک را شرح خواهیم داد.

تحصیل در رشته ی فیزیک در مقطع لیسانس چهار سال، در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط تا دو سال و تحصیل در مقطع دکتری در رشته ی فیزیک در کانادا، به طور معمول بین سه تا چهار سال از دانشجو وقت می گیرد.

همچنین درباره هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی در کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته فیزیک در کانادا

در بخش های پیشین به این نکته اشاره کردیم که دانشگاه های کانادا بورسیه ها، اسکالرشیپ ها، گرنت ها و کمک هزینه هایی را ارائه می کنند که به دانشجو یاری می کنند تا بدون ترس و هراس از مسائل مالی، بتواند در دانشگاه های کانادا به تحصیل بپردازد. این کمک هزینه ها در مواردی شهریه ی دانشگاه و در مواردی دیگر، شهریه ی دانشگاه و هزینه ی زندگی دانشجو در این کشور را تقبل می کنند. برای آن که بتوانید از این بورسیه ها بهره مند شوید، لازم است که از نمرات مناسبی در مقطع تحصیلی پیشین خود برخوردار باشید، رزومه ی تحصیلی قابل قبولی داشته باشید، از اساتید مقاطع پیشین خود بخواهید که برای شما توصیه نامه بنویسیند و در متنی که به آن SOP یا نامه ی هدف می گویند، از این صحبت کنید که چرا شایسته ی دریافت این کمک هزینه ها هستید.

در برخی از موارد، دانشگاه ها کمک هزینه هایی را بر این اساس که دانشجو در چه منطقه یا کشوری زندگی می کند، چه جنسیتی دارد و چه افتخارات هنری و یا ورزشی ای را به خود اختصاص داده است، ارائه می دهند. برای اطلاع دقیقتر از این جنس کمک هزینه ها، به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود سر بزنید.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا بخوانید.

آینده شغلی رشته فیزیک در کانادا

بسیاری از فیزیکدانان در کانادا پس از فارغ التحصیلی از رشته ی فیزیک، در دانشگاه ها مشغول به کار می شوند و به تدریس و تحقیق می پردازند. برخی دیگر، موقعیت های شغلی ای را در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی علمی، موزه ها و رصد خانه ها از آن خود می کنند. برخی دیگر از فیزیکدانان، به دلیل مهارت های ریاضی و توانایی تفکر تحلیلی و حل مسئله ای که دارند در مکان هایی مثل صنعت پزشکی (به عنوان مثال تصویربرداری پزشکی)، در علوم ارتباطات (مثل ارتباط عمومی) و تحلیل های مالی (به عنوان مثال بانک ها و بازارهای بورس) مشغول به کار می شوند. تعداد قابل توجهی از فیزیکدانان نیز شغل هایی مثل طراحی چیپ های ظریف کامپیوتری در صنایع مرتبط با کامپیوتر را بر عهده می گیرند و یا در صنایع مرتبط با هوا و فضا مشغول به کار می شوند. همان طور که پیش از این نیز گفته شد، اداره های دولتی کانادا مثل آژانس فضایی کانادا و وزارت دفاع ملی نیز به استخدام فیزیکدانان پس از فارغ التحصیلی خواهد پرداخت.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته فیزیک در کانادا

برای همه ی دانشجویان مهم است که در دانشگاهی به تحصیل بپردازند که در آن تدریس درس ها از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و دانشگاه ها خدمات رفاهی مناسبی (مثل خوابگاه ها، مجموعه های ورزشی و موارد مشابه) در اختیار دانشجو قرار می دهند. موسسه ی QS یکی از موسساتی است که به این دغدغه ی دانشجویان پاسخ داده است و دانشگاه ها را در هر رشته رتبه بندی کرده است. بر اساس رتبه بندی ای که این موسسه در سال 2020 ارائه داده است، در کشور کانادا بیست و یک دانشگاه وجود دارند که رشته ی فیزیک را ارائه می دهند. برای همین است که دانشجو دست بسیار بازی را برای انتخاب دارد و می تواند از بین گزینه های بسیار متنوعی دست به انتخاب بزند. بر طبق معیار QS ده دانشگاه برتر کانادا در رشته ی فیزیک عبارتند از:

همچنین بخوانید: رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا

گرایش های رشته فیزیک در کانادا

دانش بشر از جهان به نسبت زمانی که آن را ترکیبی از چهار عنصر آب، هوا، خاک و آتش می دید بسیار گسترده تر شده است. در طی تاریخ، بشر تلاش کرده است تا گره از معمای دنیا بگشاید و دریابد که جهان چگونه کار می کند. در نتیجه ی این تلاش، دانش فیزیک نیز روز به روز فربه تر و گسترده تر شده است. نتیجه ی این مسئله آن است که اکنون گرایش های بسیار متعددی در فیزیک به وجود آمده اند که هر کدام به بررسی بخشی از کیهان می پردازند. این گرایش ها به دانشجو کمک می کنند تا با خیال راحت گرایشی را انتخاب کند که بیش از همه به آن علاقه دارد و در این گرایش صاحب تخصص شود. در این قسمت برخی از مهمترین گرایش های فیزیک را گردآوری کرده ایم. نکته ی مهمی که می بایست در ذهن داشته باشید این نکته است که گرایش های فیزیک تنها به مواردی که در این جا آورده شده محدود نمی شوند و علی الخصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) ممکن است با گرایش های بسیار بیشتری روبرو شوید.

 • فیزیک کلاسیک
 • فیزیک مدرن
 • فیزیک هسته ای
 • ژئوفیزیک
 • بیوفیزیک
 • مکانیک
 • فیزیک صوت
 • فیزیک نور
 • ترمودینامیک
 • اخترفیزیک

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته فیزیک

انتخاب استان درست این مزیت را برای دانشجو به همراه خواهد داشت که در جایی زندگی کند که فرصت های شغلی بیش از جای دیگر برای او فراهم است و حقوق بسیار بیشتری را دریافت کند. دو استان آلبرتا و انتاریو بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته ی فیزیک است. متخصصان علم فیزیک، در استان آلبرتا در حدود 174000 دلار کانادا در سال و در استان انتاریو در حدود 110000 دلار کانادا در سال درآمد دارند که بیشترین حقوقی است که فیزیکدانان در این کشور به خود اختصاص می دهند.

همچنین درباره کار در آلبرتا و کار در آنتاریو بخوانید.

کد مشاغل رشته فیزیک در کانادا

اداره ی مشاغل کانادا شغل های مرتبط با رشته ی فیزیک را در کد 2111 دسته بندی کرده است. بر اساس این دسته بندی، کسانی که از رشته ی فیزیک در کانادا فارغ التحصیل شده اند می توانند مشاغلی مثل فیزیکدان صوت، فیزیکدان آیروداینامیک، منجم، فیزیکدان جو، فیزیکدان زیستی، کیهان شناس، فیزیکدان الکتریسیته و مغناطیس،  فیزیکدان سیالات، فیزیکدان موج کوتاه، فیزیکدان مولکولی، فیزیکدان نانوتکنولوژی، فیزیکدان رآکتور و فیزیکدان فضایی را بر عهده بگیرند.

همچنین درباره طبقه بندی ملی مشاغل کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته فیزیک در کانادا

برای آن که بتوانید بعد از فارغ التحصیلی از رشته ی فیزیک در کانادا در شغلی متناسب با مدرک تحصیلی خود مشغول به کار بشوید، عموما لازم است که مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری فیزیک، فیزیک مهندسی و یا رشته های مشابه را داشته باشید. برای کار در زمینه های مرتبط با اخترفیزیک و فیزیک نجومی، لازم است که در رشته ای مرتبط با این مدرک از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری فارغ التحصیل شده باشید. بنابراین، می توانید پس از فارغ التحصیلی، به سرعت وارد بازار کار شوید و بخت خود را در زندگی حرفه ای مرتبط با فیزیک بیازمایید.

همچنین بخوانید: بازار کار فیزیک در کانادا

وظایف شغلی رشته فیزیک در کانادا

بر اساس توضیحاتی که اداره ی مشاغل کانادا ارائه داده است، فارغ التحصیلان فیزیک در زندگی حرفه ای خود در قامت یک فیزیکدان، یکی یا چندتا از وظایف زیر را بر عهده می گیرند:

 • طراحی و انجام تحقیقات در فیزیک نظری و آزمایشگاهی
 • انجام تحلیل بر روی اطلاعات حاصله از آزمایش ها و آماده سازی گزارش های تحقیقاتی
 • عضویت در گروه های تحقیقاتی به منظور طراحی و توسعه ابزارهای آزمایشگاهی، صنعتی و یا دارویی
 • طراحی و انجام رصدها
 • انجام تحلیل های جزیی و توسعه ی مدل های عددی برای گسترش دانش در زمینه ی فضا

زمینه های کاری فارغ التحصیلان رشته فیزیک در کانادا

یک فیزیک دان در زندگی حرفه ای خود در کانادا می تواند در این زمینه ها مشغول به کار شود:

 • تدریس در دانشگاه ها
 • تحقیق و پژوهش و کار در موسسات تحقیقات و پژوهشی علمی، موزه ها و رصدخانه ها
 • صنعت پزشکی
 • علوم ارتباطات
 • تحلیل های مالی (بانک ها و بازارهای بورسی)
 • صنایع کامپیوتری (طراحی چیپ ها)
 • اداره های دولتی (مثل آژانس فضایی کانادا و یا وزارت دفاع ملی کانادا)

حداقل و حداکثر حقوق فارغ التحصیلان رشته فیزیک در کانادا

میزان حقوق متوسط فیزیکدانان در کشور کانادا در حدود 112720 دلار کانادا در سال است. این مسئله به این معنی است که فیزیکدانان به طور متوسط در هر ساعت در کشور کانادا 57.81 دلار حقوق می گیرند. میزان حقوق پایه برای فیزیکدانان در کانادا از 74764 دلار کانادا در سال شروع می شود و می تواند به 174993 دلار کانادا در سال نیز برسد.

درباره درآمد در کانادا بخوانید.

مهارت های مورد نیاز برای کار فارغ التحصیلان فیزیک در کانادا

برای آن که بتوانید به عنوان یک فیزیکدان در کانادا بخت خود را در زندگی حرفه ای بیازمایید و در کار خود به موفقیت برسید، می بایست این مهارت ها را داشته باشید:

 • دانش قوی ریاضی
 • دانش تخصصی در فیزیک
 • اطلاع از دانش مهندسی و فناوری
 • توانایی تفکر تحلیلی
 • توانایی تفکر شفاف با بهره گیری از منطق و استدلال
 • توانایی برقراری ارتباط مکتوب و شفاهی

سوالات متداول

در کدام دانشگاه‌های کانادا رشته فیزیک ارائه می‌شود؟

بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته فیزیک:
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه ویکتوریا
دانشگاه واترلو
دانشگاه سایمون فریزر
دانشگاه مونترال

با مدرک فیزیک در کانادا می‌شود چه کاری‌هایی کرد؟

انجام تحقیق و توسعه در زمینه ارتباطات از راه دور، صنعت خودرو، رایانه، معدن، دفاع، فضا، صنعت هسته‌ای و بیمارستان‌ها. همچنین می‌توان از رشته فیزیک برای مدارک بیشتر مهندسی، معماری، پزشکی، داروسازی، دامپزشکی یا حقوق استفاده کرد.

چه مباحثی در رشته فیزیک در کانادا خوانده می‌شود؟

عناوین اصلی فیزیک شامل برق و مغناطیس، فضا و زمان، ترمودینامیک، فیزیک کوانتوم، نسبیت، ژئوفیزیک، دینامیک سیالات، نجوم و زمین‌شناسی است.

سخت‌ترین شاخه‌های فیزیک در کانادا کدامند؟

مکانیک کوانتومی
 الکترومغناطیس
حرکت پرتابه
نظریه ریسمان
الکترونیک
نسبیت عام
سرعت نسبی
تابش – تشعشع

آیا رشته فیزیک در کانادا خواهانی دارد؟

فیزیکدانان در سراسر کانادا جذب بازار کار می‌شوند و ممکن است بتوانید ویزای اقامت دائم کانادا را حتی بدون پیشنهاد شغلی بگیرید. اگر شما یک فیزیکدان هستید و به عنوان فیزیکدان مشغول به کارید، می‌توانید صلاحیت مهاجرت به کانادا را داشته باشید.

آیا پیدا کردن شغل با رشته فیزیک در کانادا سخت است؟ر

بیش از 50٪ کسانی که دکترای فیزیک می‌گیرند، اغلب به دلیل دشواری در یافتن شغل، فیزیکدان نمی‌شوند. گرایش‌های فیزیک می‌توانند در زمینه‌های دیگرمشغول به کار شوند، اما اغلب این روند با دشواری بیشتری نسبت به کسانی که در رشته‌ی اصلی تحصیل کرده‌اند روبرو می‌شود.

هزینه تحصیل رشته فیزیک در کانادا چقدر است؟

در مقایسه با بسیاری کشورها، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. برای پوشش شهریه احتمالاً سالیانه به 20000 تا 30000 دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این به طور متوسط است و می‌توان با توجه به موسسه و برنامه‌های تحصیلی متفاوت باشد.

چند سال طول می‌کشد تا در رشته فیزیک در کانادا فارغ‌التحصیل شویم؟

کسانی که فیزیک می‌خوانند در سه یا چهار سال با لیسانس علوم (BSc) فارغ‌التحصیل می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها گزینه ادامه تحصیل برای یک یا دو سال اضافی، فارغ‌التحصیل شدن با کارشناسی ارشد فیزیک (MPhys) یا کارشناسی ارشد علوم (MSci) را نیز پیشنهاد می‌کنند.

شغل‌های موجود برای فرد فارغ‌التحصیل رشته فیزیک در کانادا کدامند؟

شغل‌های موجود برای دارندگان مدرک لیسانس فیزیک و مهندسی شامل:
اپراتور شتاب‌دهنده
مهندس برنامه‌ها
تحلیلگر داده
مهندس طراح
معلم فیزیک دبیرستان
مشاور فناوری اطلاعات
تکنیسین آزمایشگاه
مهندس لیزر

طول دوره‌ی دکترا در رشته فیزیک کانادا چقدر است؟

4 تا 5 سال
دانشجویانی که مایل به تکمیل دکترای فیزیک هستند بین چهار تا پنج سال طول بکشد و برای پایان‌نامه خود به دو سال مطالعه در کلاس همراه با دو تا سه سال دیگر کار تحقیقی و آزمایشگاهی نیاز دارند.