اپلای رشته گردشگری

اپلای گردشگری

آیا به سفر کردن علاقه دارید؟ آیا فعالیت در حوزه های گردشگری و یا هم صحبتی با ملیت های متفاوت برایتان جذاب است؟ آیا به یادگیری فرهنگ و تاریخ اقوام مختلف علاقه مند هستید؟ اگر جوابتان به این سوالات مثبت است، رشته ی گردشگری مناسب ترین رشته ی تحصیلی برای شماست. چنانچه به تحصیل در رشته گردشگری در خارج از کشور علاقه دارید، با ما در تیم تراست همراه باشید تا اطلاعات و شرایط تحصیل در این رشته در خارج از کشور را برایتان شرح دهیم.

معرفی رشته گردشگری

صنعت گردشگری یکی از بزرگترین صنایع دنیا با درامد سالانه بالای 500 میلیون دلار می باشد. تمامی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی مرتبط با اوقات فراغت و سفر، جزء زیر مجموعه ی گردشگری حساب می شوند. متخصصین رشته گردشگری وظیفه دارند بهترین اوقات را برای مشتریان خود فراهم کنند.

اپلای رشته گردشگری در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

برای تحصیل در رشته گردشگری می توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اپلای کنید.

بیشتر بخوانید

چگونه اپلای کنیم

اپلای برای ارشد

اپلای برای دکتری

اپلای مقطع کارشناسی گردشگری در خارج از کشور

دوره های کارشناسی گردشگری بسته به نوع گرایش، زیر مجموعه ی (BS) bachelor of science و یا (BA) bachelor of art  محسوب می شوند. این دوره های چهار ساله، دانشجویان را آماده می کنند تا به عنوان مدیر، رهبر و پرسنل در صنایع مرتبط با گردشگری مشغول به کار شوند. برخی از گرایش های این رشته بر زمینه های فرهنگی و تاریخی و برخی دیگر بر جنبه های تجاری و اقتصادی متمرکز هستند. برای جستجوی دوره های کارشناسی گردشگری می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

همچنین درباره اصطلاحات اپلای و تحصیل کارشناسی در کانادا بخوانید.

اپلای مقطع کارشناسی ارشد گردشگری در خارج از کشور

صنعت گردشگری، جزء رقابتی ترین صنایع دنیا می باشد و همواره در حال رشد و تغییر است. به همین دلیل تمامی کشورها به متخصصانی کارآزموده برای مدیریت، نظارت، طراحی و فعالیت در حوزه های مرتبط با گردشگری نیاز دارند. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد گردشگری، دانش و صلاحیت های لازم برای کار در مشاغل رده بالا در هتل ها، رستوران ها، پارک های تفریحی و تم پارک ها، خطوط هوایی، شرکت های گردشگری، آژانس های مسافرتی، مراکز تفریحی و غیره را کسب می کنید. برای جستجوی دوره های کارشناسی ارشد گردشگری به این صفحه و این صفحه مراجعه کنید.

همچنین درباره کارشناسی ارشد در کانادا، اپلای برای ارشد مجدد و اپلای با مدرک دانشگاه آزاد بخوانید.

اپلای مقطع دکتری گردشگری در خارج از کشور

مقطع دکترای گردشگری بر تحقیق و پژوهش در حوزه های نوین گردشگری و ایجاد روش هایی برای بهبود، پیشرفت و نگهداری از سرمایه های گردشگری متمرکز می باشد. برای جستجوی دوره های PhD گردشگری در کشورهای مختلف می توانید به این صفحه و این صفحه مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: تحصیل دکتری در کانادا ، تاثیر مقاله بر اپلای ، اپلای برای دکترای مجدد

لیست دروس رشته گردشگری در خارج از کشور

دروس رشته گردشگری بسته به گرایش تحصیلی و دانشگاه بسیار متفاوت هستند و به طور کلی بر اساس گرایش تعریف می شوند. بسیاری از دانشگاه ها در کنار دروس مرتبط با گردشگری، دروس مرتبط با تجارت، محیط زیست، صنایع غذایی، علوم اجتماعی و غیره را نیز در لیست دروس خود ارائه می دهند تا مهارت های عملی دانشجویان را تقویت کنند.

گرایش های رشته گردشگری در خارج از کشور

گرایش های رشته گردشگری بسیار متنوع هستند. هر گرایش بر یکی از جنبه های گردشگری متمرکز بوده و مهارت های تخصصی مرتبط با آن را ارائه می دهد. متداول ترین گرایش های رشته گردشگری به شرح زیر است:

 • travel and tourism

این گرایش که معمولا یا به عنوان زیر مجموعه رشته گردشگری و یا رشته ی جغرافیا ارائه می شود، به تمایلات و جهت گیری های جهانی در صنعت توریسم و مدیریت و بازاریابی شرکت های موجود در این زمینه می پردازد.

 • Tourism and Hospitality Management

دوره های Tourism and Hospitality Management بر پرورش مهارت های بازرگانی و مطالعات فرهنگی لازم برای اداره ی آژانس های مسافرتی، هتل ها، جاذبه های گردشگری، رستوران ها، موزه ها و پارک های تفریحی، کازینو ها و غیره متمرکز هستند.

 • Leisure & Tourism Management

مشاغل مرتبط با این گرایش بسیار زیاد هستند. با تحصیل در این رشته می توانید به مدیریت هتل های لوکس یا مراکز تفریحی و ورزشی و یا به برگزاری تعطیلات و مهمانی های مجلل مشغول شوید. تمرکز این گرایش عموما بر تمایلات فردی، مهمان نوازی و امور مشتریان می باشد.

 • Tourism Management and Heritage
 • Heritage and Tourism

این دو گرایش در کشورهایی که تاریخ غنی، ابنیه تاریخی و فستیوال های هنری دارند بسیار محبوب هستند. هدف از تحصیل در این رشته ها، جذب توریست از سراسر دنیا برای بازدید از بناهای تاریخی کشور می باشد.

 • Tourism geography

گرایش جغرافیای گردشگری، بر مطالعه ی گردشگری، سفر و فعالیت های فرهنگی متمرکز است. این گرایش، جنبه های مختلفی از گردشگری مانند تاثیرات گردشگری بر فرهنگ جوامع، اقتصاد بر پایه گردشگری، مدیریت جاذبه های گردشگری را پوشش می دهد.

 • Tourism and Events

این گرایش بر تقویت مهارت های لازم برای برنامه ریزی و مدیریت سفرهای گردشگری متمرکز است.

 • International Tourism Management

هر ساله میلیون ها نفر در دنیا به قصد گردشگری سفر کرده و گردشگری بین المللی یکی از تجارت های بسیار موفق می باشد. با تحصیل در این گرایش، بر جنبه های بین المللی گردشگری متمرکز خواهید بود و دانش لازم برای برنامه ریزی و مدیریت مناسبات بین المللی را می آموزید.

 • Tourism
 • Travel And Tourism
 • Tourism Studies

این سه گرایش عمدتا بر بخش های عمومی تر گردشگری و مباحث تئوریک مرتبط با آن متمرکز هستند.

 • Trade, Tourism and Service Economy

این گرایش عمدتا بر روش های بهبود و گسترش صنعت گردشگری کشور متمرکز است.

 • Ecotourism and sustainable tourism

اگر علاوه بر گردشگری، به فعالیت های محیط زیستی، اکوتوریسم و گردشگری پایدار علاقه مند هستید، این گرایش برای شما طراحی شده است. با گسترش نگرانی های زیست محیطی و افزایش آگاهی جمعی در این خصوص، تعداد افرادی که به دنبال روش هایی برای کاهش ضررهای محیط زیستی گردشگری هستند، بیشتر شده است. به علاوه با افزایش آگاهی مردم در خصوص گرمایش جهانی، اکوتوریسم پیشرفته تر هم خواهد شد. بنابراین موفقیت در این گرایش تضمین شده است.

 • Leisure and recreation studies

روی دیگر گردشگری، نیاز مردم به سفرهای لوکس، آرام‌بخش و پر طمطراق می باشد. گرایش Leisure and recreation studies به صورت “دانش اجتماعی متمرکز بر تاثیرات اوقات فراغت بر فرد و جامعه” تعریف می شود. این گرایش بر فعالیت هایی متمرکز است که به افراد کمک می کنند تا تفریح و آرامش را در کنار هم تجربه کنند.

 • Resort management

اگر به دنبال مشاغل رده بالا در صنعت گردشگری هستید و به مقام های مدیریتی علاقه دارید، این گرایش برای شما بهترین گرایش محسوب می شود. با تحصیل در این گرایش با همه جنبه های مدیریت مجموعه های گردشگری آشنا می شوید.

گرایش های رشته گردشگری در خارج از کشور

بهترین گرایش رشته گردشگری برای اپلای در خارج از کشور

به طور کلی گرایش های رشته گردشگری بر اساس نیازهای بازار کار کشور طراحی و ارائه می شوند. معمولا گرایش Leisure & Tourism Management را به عنوان بهترین گرایش رشته گردشگری در نظر می گیرند. این گرایش بازار کار گسترده و حقوق بالایی را برای محصلین به همراه دارد. به علاوه اینکه معمولا در تمامی دانشگاه های ارائه دهنده رشته های گردشگری، این گرایش نیز معمولا ارائه می شود.

با افزایش اهمیت مباحث و مشکلات زیست محیطی در دنیای امروز، گرایش Ecotourism and sustainable tourism نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پس اگر به مباحث اکوتوریسم و سبک زندگی پایدار علاقه مند هستید، این رشته برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

بورسیه رشته گردشگری در خارج از کشور

از آنجا که صنعت گردشگری یکی از پر درآمدترین صنایع کشورهای پیشرفته می باشد و پرورش نیروهای کاری ماهر برای پیشرفت این صنعت الزامی است، هر ساله بورسیه های بسیاری برای دانشجویان گردشگری در سراسر دنیا در نظر گرفته می شود. برای مشاهده ی اسکالرشیپ های رشته گردشگری می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

درباره بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور و فاند تحصیلی در تراست بیشتر بخوانید.

دانشگاه های برتر رشته گردشگری در خارج از کشور

معیار QS یکی از معتبرترین و مهم ترین نظام های رتبه بندی و طبقه بندیِ سالانه ی دانشگاه های سراسر دنیا محسوب می شود. این سیستم معیارهایی مانند تحقیق و پژوهش، هیئت علمی، امکانات، اشتغال پذیری، آموزش آنلاین، نوآوری، فراگیری، معیارهای تخصصی و غیره را مورد بررسی قرار داده و هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه های سراسر دنیا را ارائه می دهد. لیست برترین دانشگاه های رشته های مرتبط با گردشگری در سال 2020 در جدول زیر خلاصه شده است:

دانشگاهمکانرتبهسایت
دانشگاه EHL – Ecole hôtelière de Lausanneلوزان، سوئیس99.4به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه نوادالاس‌وگاس، آمریکا89.1به این لینک مراجعه کنید.
موسسه آموزش عالی گلیونمونترو، سوئیس83.3به این لینک مراجعه کنید.
مدرسه هتلداری les Roches Les Roches Global Hospitality Educationکرنس-مونتانا، سوئیس83.6به این لینک مراجعه کنید.
دانشکده مدیریت هتل سوئیسمونترو، سوئیس83.5به این لینک مراجعه کنید.
دانشکده هتل هاخ Hotel School The Hagueهاخ، هلند79.2به این لینک مراجعه کنید.
موسسه هتلداری مونترومونترو، سوئیس78.6به این لینک مراجعه کنید.
کالج های سزار ریتزلوسرن، سوئیس77.4به این لینک مراجعه کنید.
آکادمی هنرهای آشپزی سوئیسLe Bouveret، سوئیس71.7به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگهنگ کنگ70.6به این لینک مراجعه کنید.
دانشکده هتلداری IHTTI School of Hotel Managementکاکس، سوئیس70.2به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه ساری University of Surreyگیلدفورد، انگلستان69.5به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه کرنلنیویورک، آمریکا68.7به این لینک مراجعه کنید.
موسسه مدیریت توریستی و هتلداری سوئیسسورنبرگ، سوئیس68.5به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه آکسفورد بروکساکسفورد، انگلستان66.8به این لینک مراجعه کنید.
دانشکده مدیریت بین الملل سوئیسهورب، سوئیس66.3به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه بورنموثپول، انگلستان65.7به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه تیلورمالزی64.3به این لینک مراجعه کنید.
مدرسه واتل Vatel, Hotel and Tourism Business Schoolپاریس، فرانسه62.5به این لینک مراجعه کنید.
دانشگاه ایالت پنسیلوانیاآمریکا61.3به این لینک مراجعه کنید.

اخذ ویزا برای اپلای رشته گردشگری در خارج از کشور

به منظور اخذ ویزای تحصیلی لازم است سه مرحله کلی را طی کنید:

 • جستجوی دوره و دانشگاه
 • ثبت درخواست اپلای و دریافت پذیرش
 • مراحل سفارتی و اخذ ویزا

تیم مهاجرتی تراست در هر مرحله همراه شما خواهند بود و شما را راهنمایی کرده تا مدارک‌تان را به بهترین نحو آماده کنید و شانس بالایی در دریافت ویزای تحصیلی رشته گردشگری داشته باشید.

درباره استادی پلن، آزادسازی مدرک تحصیلی و لغو تعهد آموزش رایگان بخوانید.

اخذ ویزا برای اپلای رشته گردشگری در خارج از کشور

ادامه تحصیل رشته گردشگری در مقاطع تحصیلی متفاوت در خارج از کشور

رشته گردشگری یکی از بهترین و آسان ترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور می باشد. با تحصیل در رشته گردشگری، مهارت های کلیدی مدیریتی، تفکر خلاق و برنامه ریزی را می آموزید و قدرت ارتباط و رهبری خود را پرورش می دهید. این مهارت ها، توانمندی های لازم برای کار در بسیاری مشاغل را برایتان فراهم می کنند. بنابراین حتی اگر موفق نشوید در رشته خود کار کنید، گزینه های شغلی بسیار زیادی را پیش رو خواهید داشت.

توصیه می کنیم برای موفقیت تحصیلی و کاری، در کشورهایی اپلای کنید که صنعت گردشگری نوپا و یا رو به رشدی دارند. چنین کشورهایی، مانند کانادا، بالاترین میزان سرمایه گذاری را روی تربیت نیروهای متخصص انجام داده و آینده ی شغلی تضمین شده ای را برایشان فراهم می کنند تا صنعت گردشگری خود را به رتبه ی یک دنیا ارتقا دهند.

درباره بهترین کشور برای تحصیل و بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی بیشتر بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته گردشگری در خارج از کشور

دوره های گردشگری ارائه شده در دانشگاه های مختلف، کاملا متفاوت هستند. به همین دلیل ضرورت دارد که برای اپلای تحصیلی رشته گردشگری، حتما سایت دانشگاه را به خوبی بررسی کنید. توصیه می کنیم مدارک‌تان را براساس admissions checklist موجود در سایت دانشگاه آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته گردشگری عموما شامل موارد زیر است:

 • مدارک تحصیلی، ریز نمرات و ترجمه ی رسمی آنها
 • اسکن و ترجمه مدارک شخصی (بسته به درخواست دانشگاه)
 • هزینه ثبت نام (ادمیشن فی)
 • مشخصات فردی، مشخصات والدین، آدرس محل زندگی و غیره (برای پر کردن فرم های ثبت نام)
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • مدرک رسمی زبان (معمولا IELTS یا TOEFEL-حداقل نمره ی قابل قبول به دانشگاه بستگی دارد.)
 • انگیزه نامه: علایق خود، تحصیلات اکادمیک، تجربیات کاری مرتبط، اهداف و برنامه هایی که برای تحصیل و پس از آن در نظر گرفته اید را شرح دهید.
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید مطرح
 • لیست مقالات و دستاوردها (برای اپلای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • گواهی تمکن مالی

درباره اپلای حین سربازی، اپلای بدون مدرک زبان و اپلای با معدل پایین بخوانید.

بازار کار رشته گردشگری در خارج از کشور

همانطور که گفته شد، صنعت گردشگری یکی از بزرگترین صنایع دنیا می باشد؛ به همین دلیل بازار کار آن نیز گسترده بوده و مشاغل بسیار با حقوق متفاوتی را شامل می شود. به طور کلی با داشتن مدرک گردشگری می توانید در مشاغل زیر مشغول به کار شوید:

 • مدیریت و یا کار در هتل/ رستوران/ کیترینگ و غیره
 • مسئول برگزاری مناسبات و مهمانی ها
 • مدیریت و کار در موسسات و آژانس های مسافرتی
 • تور لیدر
 • مدیر مراکز اطلاعاتی توریستی
 • مسئول منابع انسانی
 • کار در کمپ های تابستانه و یا برگزاری تورهای طبیعت گردی
 • کار در گروه خدماتی هواپیما، کشتی و غیره
 • مسئول خدمات مشتریان
 • بازاریاب

میانگین درآمد رشته گردشگری در خارج از کشور

همانطور که گفتیم، بازار کار رشته ی گردشگری بسیار گسترده بوده و مشاغل گسترده ای را شامل می شود. برای مقایسه میزان درآمد رشته گردشگری در کشورهای مختلف، می توانید میانگین درآمد راهنمای تور را در کشور های مختلف در جدول زیر مشاهده کنید. برای جستجوی درآمد سایر مشاغل حوزه گردشگری می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

کشورمیانگین درآمد سالانه (بر اساس واحد پول کشور)
کاناداحقوق پایه: $27,476
میانگین حقوق: $34,428
بالاترین نرخ حقوق: $40,698
استرالیاحقوق پایه: $39,203
میانگین حقوق: $44,256
بالاترین نرخ حقوق: $52,402
دانمارکحقوق پایه: 211.639 kr.
میانگین حقوق: 243.768 kr.
بالاترین نرخ حقوق: 287.912 kr.
فرانسهحقوق پایه: 20 012 €
بالاترین نرخ حقوق: 22 714 €
گرجستانحقوق پایه: 6811 ₾
میانگین حقوق: 8616 ₾
بالاترین نرخ حقوق: 10387 ₾
یونانحقوق پایه: 13.856 €
بالاترین نرخ حقوق: 15.492 €
آلمانحقوق پایه: 21.517 €
میانگین حقوق: 27.757 €
بالاترین نرخ حقوق: 32.813 €
ایتالیاحقوق پایه: 15.773 €
میانگین حقوق: 17.980 €
بالاترین نرخ حقوق: 21.237 €
مالزیحقوق پایه: RM 28,610
میانگین حقوق: RM 36,663
بالاترین نرخ حقوق: RM 43,629
هلندحقوق پایه: € 20.175
میانگین حقوق: € 25.162
بالاترین نرخ حقوق: € 29.728
نروژحقوق پایه: kr 232 634
میانگین حقوق: kr 255 070
بالاترین نرخ حقوق: kr 301 525
سنگاپورحقوق پایه: $23,460
میانگین حقوق: $30,149
بالاترین نرخ حقوق: $35,776
اسپانیاحقوق پایه: 15.506 €
بالاترین نرخ حقوق: 17.859 €
ترکیهحقوق پایه: ₺35.310
بالاترین نرخ حقوق: ₺41.859
انگلستانحقوق پایه: £18,137
میانگین حقوق: £19,180
بالاترین نرخ حقوق:  £22,673
آمریکاحقوق پایه: $23,355
میانگین حقوق: $30,128
بالاترین نرخ حقوق: $35,616
اماراتحقوق پایه: ٦١٬٣٠٦ د.إ.‏
میانگین حقوق: ٧٨٬٦٩٤ د.إ.
بالاترین نرخ حقوق: ٩٣٬٤٨٨ د.إ.

سوالات متداول

آیا ریاضی جزء دروس رشته گردشگری در خارج از کشور می باشد؟

به طور کلی ریاضی جزء دروس اصلی رشته گردشگری نیست و در بسیاری از گرایش های رشته گردشگری جز دروس انتخابی ارائه می شود. اما اگر قصد تحصیل در گرایش های مرتبط با مدیریت و برنامه ریزی گردشگری را داشته باشید، باید دروس مرتبط با ریاضی را هم بگذرانید؛ چرا که در این گرایش ها از روش های ریاضی برای محاسبات نرخ بازدید گردشگران، رسم منحنی های رشد گردشگری منطقه و بررسی های اقتصادی استفاده می شود.

آیا تحصیل در رشته گردشگری در خارج از کشور سخت است؟

رشته ی گردشگری یکی از جذاب ترین رشته های تحصیلی می باشد. برای موفقیت در این رشته کافی است سخت کوش و صبور باشید و مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشید.

آیا با تحصیل در رشته گردشگری در خارج از کشور می توان شغل خوبی پیدا کرد؟

با تحصیل در رشته گردشگری می توانید در مشاغل و محیط های بسیار متفاوتی کار کنید. حدود 99 درصد این مشاغل آسان و مفرح هستند. به علاوه همانطور که گفته شد، صنعت گردشگری جز بزرگترین صنایع بوده و پیشرفت های چشمگیری دارد. با مدرک تحصیلی معتبر در رشته گردشگری، قطعا بدون شغل نمی مانید.

بهترین کشور ها برای تحصیل در رشته گردشگری در خارج از کشور کدام هستند؟

به طور کلی کشورهای سوئیس، کانادا، امریکا، سوئد، فرانسه و هلند جز بهترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی رشته گردشگری محسوب می شوند.

مزایای تحصیل در رشته گردشگری در خارج از کشور چیست؟

-گردشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان است.
-تحصیل در این رشته آسان است.
-با تحصیل در این رشته می توانید مرتب سفر کنید.
-با تحصیل در این رشته مهارت های ارتباطی خود را قوی می کنید و فرصت آشنایی با مردم و فرهنگ های مختلف را پیدا می کنید.
-شروع به کار و پیشرفت در این رشته بسیار راحت است.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات